Nieuwe uitgaven. KUNSTNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Wij vernemen, dat 1 Juni bij den boekhande laar A. A. W. Bolland alhier aal verschijnen het eerste nommer van een godsdienstig tijdschrift, onder den titel van „Bet eeuwige leven", maandblad voor geloovigeu van alle kerkgenootschappen. Kedacteur is de heer P. Buet, predikant alhier, met medewerking van dr. E. Faure te Doesburgh, ds. J. O. Smitt te Amsterdam en anderen. De prijs per jaar is 1,60 franco per post. BBIEVEIÏBIJS. Aan onzen correspondent te Bansiceert. Den bewusten brief ontvingen wij eerst Zaterdagmorgen. Ook ons, die prijs stellen op spoed, zoudt u zeer ver plichten met eenig onderzoek. Wjj gelooven, dat wel meer uwe brieven te lang onder weg zijn; maar waarom ze niet per post verzonden Middelburg, 26 April 1880. In tegenstelling met den rouwrand rond boven staand zinrijk woord, in het nummer der Goesche Courant van 10 dezer, zou ik bjjna een krans van rozen er omheen willen vlechten, nu ik melding mag maken van de gisteravond door de Bederjjkers- kamer „Aurora" uit Goes in den Middelburgschen Schouwburg gegeven tooneelvoorstelling. Ditmaal hadden de afwezigen groot ongeljjk, jam mer dat hun aantal vrij groot was, en onbegrijpelijk tevens, daar de Goesche kamer hier sinds lang hare sporen verdiend heeft. Gisteravond toonden zij zich weder in al hare kracht, die nu niet overschaduwd werd, gelijk de vorige maal, door de medewerking eener actrice als mej. Josephine De G-rooi: het dilettantisme bleef ongedeerd. Het program, aanlokkelijk van inhoud, werd over }iet algemeen gelukkig uitgevoerd. „Ve Werkstaking" van Hosier Faassen werd uitstekend vertolkt. Alleen zouden de meest touchante passages misschien binnen cenigszins enger grenzen beperkt kunnen worden. Ook het blyspel van J. B. Janssen Dat heeft mijn oommensaal gedaangaf zeer veel genoegen, blijkbaar uit het applaus en de herhaalde terugroe pingen van dames en heeren medewerkers. Waar een „geheel" zoo gelukkig geslaagd is als gisteravond, acht ik het niet wenschelijk de „deelen" afzonderlijk na te gaan. Al de medewerkenden hebben ieder naar haar of hun vermogen blijk gegeven van een voortdurend streven naar vooruitgang in taal, in houding en gebaar. De gulden les van eenvoud en natuurlijkheid blyve steeds in aller geheugen geprent tot meerdere volmaking Waar allen lof verdienen en ontvingen, kan ik toch niet nalaten een woord van bijzondere hulde te wjjden aan den heer B., die èn als Hendrik Bakker en als Krol de rentenier blijk gaf meer te zijn dan een gewoon dilettant. £jj die bijzondere hulde past echter ook de kleine vingerwijzingwacht u voor de klip van overdrijving! Tot dusver zweeg ik over deu eersten schotel van het ons geboden 'menu, bestaande uit „Be werksta king" van F. Coppee. Ik deed dit, omdat ik dien schotel verre van smakelijk vond. Het gedicht laat zich goed lezen, maar is voor eer.e voordracht zoo niet onmogelijk, dan toch ontzettend moeilijk. Dit tot troost van hem, die den lust had en den moed om het te memoriseeren en gisteravond hier voor te dragen, doch zonder het gewenschte succes, dat nog verminderd werd door het over 't algemeen te zacht, dit is te onhoorbaar spreken. Bovendien is het stuk veel te gerekt, boeit het niet genoeg de aandacht en vermoeit. Gaarne had ik een van de deftig met tabbaard en barret uitgedoste rech ters nn en dan tot afwisseling in den vorm eener vraag het bewijs willen zien leveren, dat zij nog over het gebruik hunner tong te beschikken hadden. Dit is trouwens eene leemte, die niet hen, maar de mise en scène aankleeft. Ik eindig met den wensch, dat „Aurora" zich moge aangespoord gevoelen om in het volgend seizoen hier nogmaals op te treden. Moge het dan jzjjn voor een even dankbaar, maar voor een veel talrijker auditorium 1 Vrijdagmorgen zijn twee paarden van den land bouwer M. Fan Liere, uit Kloetinge, gespannen voor een boerenwagen, toen zij bij de schoenenfabriek van den heer Larsen alhier kwamen, verschrikt en op hol gegaan. In dolle vaart renden zij voort, eerst een lantaarnpaal omverwerpende, vervolgens twee wagentjes van den heer Arentz in de voorstad omgooiende, zoodat deze braken en in de vest vielen, om ten slotte nog een paar ruiten bij den heer Bookelaar te verbrijzelen. Eerst bij de Hollandsche hoeve werden zij tot staan gebracht. Hansweert. Den len Mei a. s. zal de heer M. Boltzer, kommies der le klasse alhier, gedachtenis mogen vieren van den dag, waarop hij voor 26 jaar in 's Bijks dienBt trad bij de administratie der belas tingen. Eene vrouw te Dordrecht heeft haren man bin nen tien maanden tijd met de geboorte van vier meis jes (twee stel tweelingen) verblijd Binnen 8 dagen zijn te Alphen bij Wezel 3 groote branden voorgekomen, waarbij bouwhoeven, huisraad en vee door het vuur vernield werden, ter wijl bij een dier branden 2 kinderen van 12 en 14 jaren hun dood in de vlammen vonden. Het vierjarig zoontje van een landbouwer nabij Hilvarenbeek geraakte al spelende in een kuil met water en verdronk. In de gemeente Obdam worden tegenwoordig de burgerlijke huwelijken op eene wijze voltrokken, die aan indrukwekkendheid niet te wenschen overlaat. Het hoofd dier gemeente verschijnt bij zulke gelegen heden in officieel kostuum, bestaande in rok en broek van donkerblauw laken met zilver gegalonneerd, een statiedegen en steek. Wellicht zegt het A'. c. i. D. vindt dit treffend voorbeeld weldra ook in andere gemeente navolging. Goes. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1880 | | pagina bijlage 2