Dinsdag 27 April. 67sle Jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Personeele belasting en Patentrecht. MENGELWERK. De Oude Jongeheer. OFFICIEELS MEDSDEELIM. GOES, 26 April 1880. GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst,. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan l regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A, SÏEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zicb voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen, naar aanleiding der circulaire van den heer Commissaris des Konings in Zeeland, dd. 31 Maart lSSO A no. 1269; 1, le afd. (Prov. blad no. 36) ter openbare kennis: dat de aanvang van het 'oeschrijvingswerk voor de Personeele belasting en van het Pl tentrechtj dienstjaar 1880—1881, bepaald is op Vrijdag den 7 Mei 1880; dat de inschrijvingBbiljetfcen voor de personeele be lasting zullen worden opgehaald den achtsten dag na de uitgifte, doch in geen geval vóór den 15 Mei dat wegens elk opgehaald beschrijvingsbiljet een bewijs van ontvang zal worden afgegeven dat door niemand dergenen, die de biljetten uitrei ken en ophalen, voor de invulling der verklaring van de belastingschuldigen eenige belooning gevorderd zal mogen worden dat bij art. 5 der wet van 9 April 1869 (St.bl. no. 59) van de personeele belasting is vrijgesteldde eenige vrouwelijke bediende, overigens naar de eerste, derde vierde klasse belastbaar, in dienst van den belasting plichtige, welke geen andere bedienden houdt, en vier of meer eigen ol aangehuwde kinderen, kindskinderen en pupillen bij zich heeft inwonen, die op den 1 Mei des jaars, waarover de belasting loopt, jonger dan een en twintig jaren zijn''; dat bij art. 7 der wet de twee eerste paragrafen der wet van 29 Maart 1833 (St.bl. no, 4) zoodanig zijn ge wijzigd, dat hij, die na den 15 Mei een perceel in gebruik neemt, voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen verschuldigd is voor den tijd van het dienstjaar, die dan nog overblijft, terwijl aan hem, die een perceel geheel verlaat, ontheffing wordt verleend; dat, om als tegenschstter van de zijde der belasting schuldigen te dienen, ingeval van herziening van het aangegeven bedrag van de huurwaarde of het aantal deuren en vensters ot haardsteden, door Burgemeester en Wethouders zijn benoemd de volgende personen: WILLEM DE BESTE, ADRIAAN DE BRUIJNE, WILLEM F RE DERI K VAN RIET en WILLEM DEN BOER Bz.; dat de aangifte of verklaringen ter verkrijging van patent zullen worden uitgegeven van den 7 toten met den 15den Mei en behooren ingezameld te zijn den 31sttn dier maaod; dat bij de beschrijving valt op te merken: lo Ten aanzien der patentplichtigen, in de eerste 25 tabellen der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) omschreven: dat, met uitzondering van de patentplichtige slijters, tappers, kroeghouders en koffièhuishouders, die niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aan welker huizen, zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wachten, een declaratoir zal bezorgd worden, hetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald, en welke verplicht zijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te vol doen, waarna het patent op vertoon der quitantie, alsmede van het bewijs, dat hun aeswegens verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle aangezuiverd is, ter secre tarie onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn; 2o. Ten aanzien der eigenaare, vaste huurders,of ande re vaste gebruikers van binnenvaartuigen, dat zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de resolutie van den Minister van Financiën van 2U April 1852 no. 162 (Prov, blad no. 57 van dat jaar). En wordt voor dezen de gele genheid tot hetdoender aangifte opengesteld van 7 Mei 10) (AtfDRÉ MAUBERT.) Naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. Margreet scheen zeer treurig gestemdhare ouders en broêrs echter waren vroolijk bij 't voor uitzicht der reis. Zij maakte van die opgewon denheid, welke mij tegenstond, gebruik om met mg te fluisteren. Wij zullen elkander in geen zes maanden weêrzien, zeide zij, terwijl zij mij aankeek; ik zweer u, dat gij mij evenzoo terug zult zien als ik nu ben, en dat mijne gevoelens en gedachten onver anderd zullen blgven. En ik zweer u, dat Zij maakte met haar hand en hoofd een ontken nend gebaar, waardoor ik zweeg. Zweer niet 1 Waarom niet? Gelooft gij niet, dat ik den zelfden eed kan doen en houden als gjj Neen, ik geloof het niet. Ik heb wel gezien, hoe gij veranderd zijt. Veranderd? Ik bemin u toch altijd nog. Zjj glimlachte ongeloovig. da, gij bemint mg Andréi dat woet ik, maar niet zooals behoort. 1880 bij het gemeentebestuur der plaats, alwaar de be lasting verschuldigd is, onder overlegging van een aan. glagbiljet, daartoe bij die besturen verkrijgbaar. 3o. Ten aanzien van de kramers.- dat zij zullen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvrage om patent op te geven de onderscheidene goederen, welke zij voornemens zijn te koop aan te bieden. Zoomede de wijze, op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7de tabel, gevoegd bij de wet van den 16 Juni 1832 Staatsblad no. 30;, alsmede de gezamenlijke in- koopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen, zullende dien onverminderd door de patent- plichtigen, die hunne goederen in de herbergen of bergplaatsen, huizen en andere gebouwen van derden uitstallen, opgave moeten geschieden van den tijd der during van hun verblijf in de gemeente, en door hen, die hunne waren in openbare veilingen, buiten hnnne winkels, bij koopen van doorgaans beneden de/25, ieder, doen verkoopen, van dien der te houden ver- kooping, terwijl, zoo zij de wijze van dien verkoop veranderen, de waarde hunner waren vermeerderen ol den duur des verblijfs of der te houdene verkooping verlengen, zij daarvan op den voet van art. 13 der wet van den 21 Mei 1819 en op de boete, bij art. 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeente, alwaar zij zich bevinden, en zoodanig aanvullingsrecht vol doen, als van hen bij werkelijkheid toegenomen be. lastbaarheid zoude kunnen worden gevorderd. 4o. En eindelijk, dat de bedoelde kramers, benevens de debitanten van loterij-briefjes, krachtens het Kon. beslnir van den 17 October 1820 {Staatsblad no. 22), op de boete van 1 en 2, van art. 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald, verplicht zijn steeds hun patent met zich te voeren dat de sluiting van de registers der patentplichtigen zal geschieden den 16 Juni aanstaande; dat het werk der zetters behoort te zijn olgeloopen voor den 25sten Juni daaraanvolgende; en eindelijk, dat de ingezetenen, die zich met hunnen aanslag in de personeele belasting ot het patentrecht bezwaard achten, verplicht zijn bij hunne bezwaarschrif ten over ie leggen een duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den rijksontvanger ver krijgbaar gesteld. Goes, den 24 April 1880. -Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het examen om als leerling aan 's Rijks veeartse nijschool te Utrecht te worden opgenomen zal plaats hebben in den loop der maand Juli e. k. Belangheb benden moeten zich in persoon of schriitelijk, mitB portvrij, vóór of op 20 Juni e. k. bij den directeur der school aanmelden. Zaterdagavond hield de afdeeling Goes der centrale liberale kiesvereeniging eene ver gadering, die door 18 leden werd bijgewoond. Na eenige huishoudelijke zaken, o. a. het doen van rekening en verantwoording door den pen ningmeester, het meedeelen van nieuwe en ver trokken leden, werd tot lid van bestuur, in plaats van het vertrokken lid jhr. L. C. Van Ik zweeg, daar ik de waarheid van dit verwijt gevoelde zij hernam Het is uwe schuld nietAch, mocht ik je maar niet verlaten Maar ik moet meê, en God weet welke belachelijke idéés men u in mijn afwezigheid in 't hoofd praat. Ik zal er dan niet zijn, om u op te beuren en gij zult naar hen luis teren. Waarom hebt gij tegen miin vader nog niets gezegd Ik heb het nog niet kunnen doen; in éen dag kan ik hen niet bekeeren Ha! gij zelf bekent het. Uw oom en tante willen niet, dat gij trouwt? Ik heb dat niet gezegd. Zij hebben altijd mijn geluk op 't oog. Ja, maar zjj behartigen jou geluk naar hun smaak. Zij hebben zich van uwe jeugd ten hunnen voordeele meester gemaakt; zij hebben u even oud, even triest gemaakt als zij zeiven zijn. Spreek toch wat zachter over hen, Margreet, en vergeet niet dat ik geen kwaad van hen kan booren. Als zij ongelijk hebben, moet ik het ont kennen. Zij nam mijne beide handen en zeide: Wat zijt gij toch goed 1 Ik ben niet Ontken het maar niet. Ik bemin u en ver koos u boven Gabriel, omdat gjj zoo goed zijt, goed tot zwakwordens toe Haar vader stoorde ons in ons apartje. Zij nam afscheid van me en liot mij een blanw der Fellz, gekozen de heer J. J. Ochtniandie door zijne medebestuursleden tot voorzitter werd benoemd. Daarna kwam het hoofdpunt aan de orde: de a. s. verkiezing op Diusdag 11 Mei voor leden der Provinciale Staten. De in het distriet Goes aftredende leden zijn de heeren: jhr. mr, C. Van Cittern, J. A. A. Fransen Van de Putte, B. V. Van der Bilt en J. M. Kakibei ke. Discussiën hadden over dit puat Diet plaats. Bjj stemming verkregen alle heeren 18 stemmen behalve de heër J. A. A. Fransen Van de Putte, op wien 17 stemmen waren uitgebracht. De aftredende leden zijn dus allen als can- didaten der vereeniging geproclameerd, terwijl het bestuur volmacht werd gegeven om die candidaturen overeenkomstig de eischeu van het oogenblik te bevorderen. Het bestuur werd dankgezegd voor het ge nomen initiatief in dezen. Kloetiuge. Vrijdag is de heer C. Caboort, burgemeester, tot lid van den raad gekozen met 30 vau de 49 uitgebrachte stemmen. De heer A. J. Herdink verkreeg er 19. Het aantal kiezers bedraagt 64. Ilansweert. Met ingang van 1 Mei a. s. wordt bij Zr. Ms. besluit de bjj de adminis tratie der invoerrechten en accijnzen actieve dienst be-staande betrekking van kommies- schipper en kommies sloeproeier afgeschaft en vervangen door die van kommies te water. Met genoemden datum worden benoemd tot kommies te water le kla sa F. SchweigJiard, en idem 2e klasse W. Corn ijs, G. Roelans en A. u. d. Steen. Eerstgenoemde thans komm.- schipper le klasse, de overigen komm.-sloep roeier le klasse, allen te Ilansweert. Ook de komm.-sloeproeiers te Bath C. L. Bos en C. Fabriek, zijn benoemd tot kommiezen te water aldaar. OurïelAiMle. Bij de Donderdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier is gekozen de heer Jacob I)e Jager Wzn. Naar de N. R. Ct. verneemt, wordt, in verband met de op 1 Mei a s. iD werking tredende reorganisatie van het Departement van Oorlog, o. a. benoemd tot adjudant van den inspecteur der artillerie de kapitein der artillerie CalUnfels. De Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in NoorJ- en Zuid-Holland heeft besloten aan de Tweede Kamer een adres van adhaesie te zenden aan het voorgedragen wets ontwerp tot bescherming van nuttige vogels voor landbouw en houtteelt. lint, dat zij behendig uit keur haat' losgemaakt had; ik kuste het vurig in stilte. Dat was ons afscheid. Den volgenden dag sliep ik voor den eersten keer in de tien jaar in, zonder haar gezien te hebben. VI. Nu was ik aan tnezelven overgelaten en weldra zou het uur slaan, waarin de groote strijd gestreden moest worden. Ik wist van te voren, dat ik in tante Clarisse eene verbitterde tegenstandster zou kunnen begroetentegen alles, wat met het huwe lijk in verband stond, voedde zij een diepen af schuw. Ook had zij in haar jeugd meer dan éen kansje beproefd om een man te veroveren, maar in bet soort van wapens dat zij koos was zij niet gelukkig en na een half dozijn vergeefsclte aan slagen was zij ongehuwd gebleven. De wensch, dien zij gedurende zoovele jaren ge- koesterd had, was toen in een diepen afschuw veranderd. Zij had eene heele verzameling hart verscheurende verhaaltjes van narigheden en on- arngenaamheden, die zich hij verbintenissen, welke men toen ter tjjde voor de gelukkigste en de meest gewensebte hield, hadden voorgedaan. Deed zij het soms expres Twee of drie keer per dag moest ik van dit oogenblik af scheme uitvallen aanhooren; nooit had haar lievelingsonderwerp haar zoo in vuur ge- bracht. Ik wilde er niet naar luisteren; al mijne gedachten waren ingenomen door vraagstukken, die Dr. N. B. Donkersloot, gewezen genees heer in het geneeskuudig gesticht voor krank zinnigen te Dordrecht, heeft van een groot aantal tegenwoordige en vroegere verpleegden tot souvenir ontvangen een zeer smaakvol, bijna volledig salon-ameublement, vergezeld van een album in rood fluweel met goud, waarin de namen der dankbare ljjders vermeld staan. STAT EIV-G-EIVE KAAL. TWEEDE KAMER. In zijn Metnorie van Antwoord omtrent het ontwerp tot verhooging der Indische begroeting ten behoeve van den aanleg van een spoorweg Madioen Soerakarta verklaart de Minister van Kolouiën, dat eene bedachtzame fiuanciëele staatkunde geeuszins belet om de begrooting van 1880 nog met deze uitgaaf te bezwaren, daar het zich laat aanzien dat ds gun stige tinprijzen eene aauzieolyke vermeerdering van inkomsten en de vermoedelijk zeer matige kofiSeoogst daarentegen eene niet minder belang'jjke vermindering in het cijfer der uitgaven zal veroorzaken. Hij verdedigt verder dit ontwerp deze lijn is e?n- voudtg een vervolg van die in de wet van 6 Juni 1878 aangenomen, welke wet r-eds gebaseerd was op de goede uitkomsten eener pro-fuem'ng met staatsaa i- leg. Omtrent de wijze van exploitatie der Staatsspoor wegen op Java heeft de wetgevende macht reeds brslist. De Minister g eft voo-ts eenige mededeelingen be treffende de kosten van aauleg en de productiviteit der Ijjn Soerabaya Passaroean Malang. De kosten, op 10 millio-n ge.raimd, Utbhau in we kelijkheid slecht» ƒ9,490,000 bedragen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. HaNSWEEBT. Door de Israëlietische gemeente te Goes zijn ook le dezer plaatse circulaires verspreid, waarin aan de ingezetenen bijdragen worden verzocht tot het bijeenbrengen van een kapitaal, benoodigd tot het bouwen van een doelmatige en tol het uitoe fenen van hun eeredieDst gi schikte sy tagoge De pogingen zijn niet te vergeefsch gewers', zoodat de persoon, door 't brBtuur der bedoelde gemeente afg - vaardigt! om de circulaires af te halen, zich mocht ver heugen in menig stofiVjjk bewijs van medewerking. Beroepen naar Ovezand ds. J IJ. Guldenurm, te de Vuursehe; naar H inenoord dr. A. Kuyper, tè Amsterdam. De Synode der N?d. Herv. kerk heeft besloten het gedrag der vier leden van het prov. kerkbestuur van Gelderland, die geweigerd hadden het ic hun tegenwooidigheid gevelde vonnis over de. Dordsche ouderlingen mede te onderteekenen, te onderzoeken. Zjj vergadert hierover in een zitting, die door uillo- tiug op de helft van het getal barer leden verminderd is. Het belang van dit aan de Geldersche leden aan gedaan kerkelijk proces springt iu het oog, alï men bedenkt, dat uit bun weigering van ooderteekening de aanleiding is -enomen tot hst verzet van de „Dord sche ouderlingen," die beweerden, dat het tegen hm geslagen vonnis onwettig was. Ct.) onmogelijk op te lossen waren. Ik riep Margreets naam aan, maar niets hielp mij; de doordringende stem van tante Clarisse vervolgde mij dag en nacht, terwijl zij mij dwong hare ontmoedigeude lessen te onthouden. Des nachts werd ik vaak met. schrik wakker, daar ik in mijne droomen ik weet niet welke afschuwelijke beelden te zien kreeg. Eiken morgen zoodra ik wakker was keek ik naar het venster, waar ik gedurende zoovele jaren Margreet gezien bad en ik hoopte dan nog dien glimlach te aanschouwen, die alleen in staat was mijne hersen schimmen te verdrijven. Na verloop van vier maanden ontving ik een brief van Margreet, welke mij door hare oude meid overhandigd werd. Zij schreef mij in 't geheim zeide zij, was zeer verstoord over mijn stilzwijgen en recht verlangend te weten, of ik itaar nog niet vergeten had en of ik nog voornemens was mijn woord gestand te doen. Zij plaagde mij een beetje met mijne oudvaderlijke kalmte en koelheid, doch tusschen hare spotternijen speelde een zweem van droefheid door, die mij treurig stemde. Langen tijd ademde ik de geur van het geparfumeerd pa pier in; ik voelde mij weder jong en als met nieuwen moed bezield. Toen tante Clarisse onder het eten haar dagelij ksche evangelische leerrede tegen het huwelijk begon, waagde ik het haar met eene uitdrukking van de grootste verveling aan te hooien, waardoor oom Florimont woedend werd. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1