BIJVOEGSEL GOESOHE COURANT. ZATERDAG 24 APRIL 1880. No. 49. RECHTZAKEN. Lezing over de Transvaal, Donderdag door den heer W. J. Van Gorkom gehouden. De heer Van GorJcom is een enthousiastisch spreker, die door zijn onderwerp zich geheel en al laat mee- sleepen. Hij hield dan ook zijn gehoor, dat niet onaanzienlijk was, bezig van acht tot half tien en daarna van tien tot over elf uren. Die tijd was wel wat al te lang, maar wie zal daar van den heer Van GorJcom een verwijt maken? Wanneer meD, zooals hij, den ganschen avond me moriseert, dan wijdt men allicht meer uit dan men zon doen, wanneer men vooraf een lezing maakt. Wij zullen ons echter allerminst over die uitweidingen beklagen, want de heer Van GorJcom heeft, onzerzijds aanspraak op dank voor zijne boeiende voordracht. Wel kwam bij ons de vraag op, of hij zich soms door zijne verontwaardiging niet te ver liet meêsleepen, en of een kalmer betoog tegenover sommige huichel achtige, intrigeerende personages hem niet beter zijn doel had kunnen doen bereiken: belangstelling wekken voor de goede 7.aak waarvoor hij streed? Maar evenals hij, door de herinnering aan de heerlijke natuur in dat verre land, met vuur en opgewondenheid de verrukking ons schilderdedie zich bij het aan schouwen daarvan van hem meester maakte, evenzoo moest de gedachte aan al het booze en slechte, daar gehoord en gezien, hem wel zoodanig vervoeren. De heer Van GorJcom was enthousiastisch in zijne woorden van lof aan het adres van den ex-president Burgersen scherp in zijne bestrijding van de lasteraars en vijanden van dien edelengrootent eerlijJcen man, zooals hij hem noemde. Maar beproeven wij een kort zeer kort, in be trekking tot het geheel overzicht te geven van het belangrijkste, door hem gesproken. Hij begon met te herinneren aaD het ontstaan der verschillende staten in Afrika, aan de O. I. compagnie, die in 1652 het eerst daar zich vestigde; hoe later het element der z. g. vrije boeren, die over alles vrijheid hadden behalve over de producten van hun arbeid en grond, werd vermengd met het Fransche, daar eenige Fransche en Piëmonteezen wegens godsdiensvervolging daar zich moesten vestigen. Dit oude Fransche element vindt men nog hier en daar in Afrika terug. Herhaaldelijk hadden conflicten tusschen die O. C. en de kolonisten plaats, totdat eerstgenoemde insolvent werd verklaard en in 1806 Engeland zich daar nestelde. Engeland's tactiek was de kaffers, de inboorlingen, tegen de boeren in het ongelijk te stellen; was er quaestie tusschen beiden, dan kregen altijd eerstge* noemden gelijk. Hierdoor werden de Boers aangespoord zich vrij te maken van Engeland's heerschappij. Zij trokken hooger op, en vormden o. a. de staten Oran je Vrijstaat en Natal. Ook daar deed Engeland's gezag zich weer gelden, want wat eenmaal Brit was geweest, bleef eeuwig Brit, dit was een oude regel, waarin later bij Parlements-acte verandering werd gebracht, toen ook aan onderdanen van H M. onder zekere voorwaarden naturalisatie werd toegestaan. Zoo bleven de Boers steeds voortgestuwd en voort gejaagd. De spreker herinnerde aan de stichting van Potchef- stroom, naar Hendrik Potgieterwaarbij hij de eigen aardige afleiding der woorden ons aantoonde en leeide hoe de Boers veel van verkortingen houdende en meest weglaten en wanneer dan het stamwoord op een s of v eindigt ook deze bij voorkeur niet uitspreken. De eigenlijke geschiedenis van de Transvaal begint met den grooten man And. Praetorius, die er kwam in de dagen dat men druk aan htt delibereeren was over de quaestie, bij wie de souvereiniteit berustte bij den kommandant-generaal of bij den volksraad Potgieter beweerde bij den eerstevan anderen kant meende men terecht dat men dan even goed zonder volksraad zou kunnen regeeren. Een zekere Bührmannt een ex-boekverkoopertje uit Amsterdam, was als scheidsman reeds opgetreden en had door modderen en schipperen beide partijen een weinig tevreden gesteld, totdat Praetoriusvoorjwien de heer Van GorJcom het hoogste respect had in tegen stelling van diens z on M. W. Preloriust die weinig energie bezat den knoop doorhakte en beweerde dat dit bij den volksraad berustte. Hier kwam juist het zwaartepunt van de gansche quaestie op den voor grond: die der zelfregeering. Hiervoor waren de Trans valere niet rijp en zullen dit wel geruimen tijd niet worden. De Boers missen eendracht en samenwerking en wanneer wij overwegen, wat de heer Van Gorkom vooral na de pauze deed uitkomen, dat zelfs de Boers over het geheel weinig werken, geen idee hebben van landbouw en veeteelt, dan beklagen wy het prachtige land, aan hun handen toevertrouwd. Geen wonder, dat een Burgers schipbreuk heett geleden. Algemeen bekend is het, dat hij na zijn reis door Europa bij zijn terugkomst in April 1876 het land ten prooi rond aan hevige agitatie tengevolge van herhaalde invallen van Secocoeni en zijne kaffers; hoe er besloten werd in den volksraad dat opperhoofd den oorlog aan te doen, hoewel Burgers persoonlijk daartegen was hoe echter twist en tweedracht werd gezaaid, Burgers bedoelingen verkeerd werden voorgesteld en velen weigerden te vechten. Daarop werd door Burgers voorgesteld door vrij willigers te laten strijden, terwijl dan de Boers daarvoor belasting zouden betalen. Door den volksraad werd dit aangenomen, maar toen het op betalen aankam, weigerden zelfs leden van dien volksraad. Burgers verpandde daarop zijne goederen voor 36,000, en wist zoodoende Secocoeni te dwingen tot vrede. Deze teekende een acte, door Burgers opgemaakt. Later, toen ËDgeland SJiepstone zond als vriend zooals uitdrukkelijk werd verklaard kreeg president Burgers op een goeden dag een schrijven, waarin gemeld werd hoe Secocoeni verklaarde van die acte niets te weten. Er werd een commissie benoemd om die zaak te onderzoeken, waarbij 3 personen uit Shepstone's staf werden gevoegd, terwijl ook de heer Van Gorkom deel daarvan uitmaakte. Terwijl zij nu den nacht voor den dag, waarop de onderhandeling met het Kafferhoofd plaats had, in diepe rust waren, werd de heer Van Gorkom wakker en zag hij hoe de Engelscbe gezanten met boden van Secocoeni in het geheim onderhandelden, terwijl later uit den mond van een der gidsen werd vernomen dat Secocoeni alles op aandrang van Engeland deed, en daarom alle vroegere verbintenissen ontkende. Zoo heeft het perfide Albion langs slinksche wegen zich daar genesteld om later ook Secocoeni als vijand te bestrijden en Burgers heeft de schoone taak, waarvan hij droomde, moeten opgeven. Thans woont hij te Rich mond, Kaapkolonie, waar hij een hoeve heeft gepacht en aan struisvogelcultuur doet, waarin hij meer geld verdienen zal dan als president. Het is waar, dat hij een pensioen van de Britsche regeering heeft aangeno men. Eerst ergerde de mededeeling daarvan den heer Van Gorkom de heer Burgers deed hem die zelve, maar na de gegeven ophelderingen moest hij het aan nemen van het pensioen billijken. Burgers heeft met vrouw en kinderen gebrek geleden; nooit hebben de Transvalers hem het geld teruggegeven dat hij ter hunner verdediging op zijne goederen had opgenomennooit hebben zij lateriets aan hem zich laten gelegen liggen. Het kost- en leergeld voor zijne doch ters, die in Utrecht schoolgaan, kon hij niet meer betalen, en dat alles noopte hem te bezwijken voor den aandrang van Engeland's zijde om een jaargeld aantenemen. Tal van aardige bijzonderheden en onaangename mededeelingen kruidden de voordracht. Heftig bestreed de heer Van Gorkom den heer Lion Cachet die eigenlijk Levy Zegel heet, maar na zijne bekeering tot Christen zich heeft verdoopt en diens opruiend en onchristelijk streven, waardoor ook de heeren Jorissen en Van Gorkom voor hun komst in de Transvaal waren zwart gemaakt. De spreker waarschuwde niet te veel waarde te hechten aan al dat geschetter over onafhankelijkheid en vrijheid van den kant der Boers. Zoo'n Boer is wel gaarne vrij wat zich zeiven betreft, maar of zijn buurman gehangen wordt kan hem niet schelen, en voor het groote beginsel voor nationaliteitsgevoel voor vrijheid van zijn volk heeft hij Diets over. Da hoofdpunten der voordracht hebben wij hierbij aangegeven. Om in bijzonderheden te treden laat onze ruimte niet toe. Wij kregen den indruk, dat alleen eene krachtige hand in dat land regeeren moet, willen de Boers, ge demoraliseerd als zij zijn door chevaliers-d'industrie op allerlei gebied en door bekrompenheid, rijp worden voor zelfregeering. De heer Van Swinderen dankte den heer Van Gorkom voor het gesprokene, en beval hem aan om een vol gendjaar nog eens terug te keeren, om andere punten te bespreken, die thans nog onaangeroerd waren ge bleven. STATEIN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Volgens het afdelingsverslag had de groote meer derheid met genoegen bemerkt, dat het in de wets- voordracht ter bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt, behandelde onderwerp de aan dacht der Regeering had getrokken. Met instemming had men bespeurd, dat de Regeering wilde overgaan tot bestrijding van een kwaad, op welks wering vooral in den laatsten tijd zoo herhaaldelijk is aangedrongen. Het wetsontwerp betrekkelijk de militaire pen sioenen bij de landmacht heeft in de afdeelingen der Kamer bij zeer veie leden bezwaar ontmoet, vooral wat de hoofdstrekking betreft. Bij even zoovele andere leden was het hoofdbezwaar niet overwegend. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag 23 April, zijn de volgende von nissen gewezen, tegen lo. J. C., 20 j.,arbeider te Wilhelminadorp, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 2o. M. E., 43 j. en H. V., 28 j„ arbeiders te Wolfaartsdjjk, wegens bedelarij in verbinding veroor deeld ieder tot 4 dagen cell, gev. straf met bevel tegen den eersten beklaagde om na bet uiteinde dier straf naar een bedelaarsgesticht te worden overgebracht. 3o. P. G., 41 j., arbeider te Cortgene, wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen cell. gev. straf o. e. 4o. C. G., 62 j., werkman, P. Pe V., 60 j., werk man te Middelburg, wegens bedelarij in verbinding veroordeeld ieder tot 3 dagen cell. gev. straf met bevel tegen den eersten beklaagde om na bet uiteinde dier straf naar een bedelaarsgesiicht te worden over gebracht. 5o. J. H„ B8 j kleermaker te Middelburg, wegens bedelarjj veroordeeld tot een dag cell. gev. straf c. e. 6o. J. li., 40 jr., huisvr. vao J. la G., te Cadzand, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. SCHEEP VAARTBERICHTEN llansweert. Heden (Vrijdag) arriveerde alhier, met zware averij aan 't achterschip en water makende, het Belgische schip Marie Louise, schipper G. Mats, op reis van Rot terdam naar Brussel, met een lading vitriool- flesschen en ruwe salpeter. De schipper rap-

Goessche Courant | 1880 | | pagina bijlage 1