eene Hofstede, VEREENIGING Burgemeesters ca Secretarissen BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. Laatste en telegraphische berichten. Burgerlijke Stand Goes ADVERTKNTlES. Openbare Verkooping. Op Donderdag 29 April 1880, PUBLIEK VERKOOPEN: P. metl. alsmede 11! mui pl'em. P. 'lange, boom- li weeker alhier, een Z. metl. J. M. Jansen, tuiubaas by jhr. Van Doorn, te Koudekerke, twee Z. en twee B. med.P. Baseer, bloemist alhier, een B. med. W. Van de Putte, boomkweeker alhier, een Z. en twee B. med. benevens 6 premie; N. J. Van Heyll, tuin baas bij mr. A. 41. Becius te Souburg, eeu Z. en een B. med.; VV. M. De Witte, tuiubaas by mr. A. P, Snouck Hurgronje alhier, twee tilvereu-vergulde twee Z. en twee B. med. alsmede ƒ3 premie; J. Hendrikse, tuinbaas by tor. W. J. Snouck Hurgronje, eeu Z. med.F. D. G. Klinkenberg, tuiubaas by den heer W. H. De Brujju van Melis- en Maritkerk te Koudekerke, een Z. V., drie Z. en een B. med.; A. Autheuui-.se, tuiubans by mr. N. C. Lambrechlseu vun B tlheui, een Z. V. med.C. SchoonenbooHi, tuinbaas by mej. Van den Broecke op Duinvliet een B. med. A. M. Tak alhier een Z. V. med.; J. Hartboorn alhier, een med.; J. K. Langejau, tuinbaas bij mevr. Van der Feen alhier, eeu Z. V. en een Z med. benevens ƒ6; J. Van Sluys, tuinbaas bij mr. Lants- heer, te Oostkapelle, een Z. en een B. med. Voorts zyu toegewezen aan J. Pcignat Co., te Amsterdam, een Z. med. voor eene verzameling tuiu- ge.eedschappen en aan H. J. ilartijo alhier een B. med., voor eene verzameliug tuinmeubelen en sieraden. van in Zuid- eu Noord-Bevi'ltiud. Vergadering op Donderdag den 22 ApriL 1880. Voorzitter de heer D. P. Dominicus. I. De Foonitler opent de vergadering met een welkomstgroet aau de tegenwoordig zijnde leden, waarna als nieuwe leden WordeQ aangenomen de hee ren H. J. G. Hartman, adjunct-commies ter secre tarie te Goes en M. Wondergem, wethouder te Krui- ningen. II. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. III. De Voorzitter deelt mede, dat deheerenjbr. L. C. Van der Felti en W. F. Busing hebben op gehouden lid te zijn tengevolge van vertrek, dat A. Meyaard is overleden en dat zyn toegetreden de hseren N. Van Stee en C. Caboort, burgemeesters van 's-Heerenhoek en Kloelinge, bedragende het aan tal leden thans 62. IV. Ter vervulling der vacatures, tengevolge van periodieke aftreding, worden de heeren D. P. Domi nicus en H. G. Hartman Jz. met byna algemeene stemmen herkozen als leden van het bestuur. V. Alt verzonden en ingekomen stukken worden medegedeeld a. de kenuisgevmg van het overlijden van A. Meyaard met den brief van rouwbeklag aan de weduwehet adres aau Z. M. deu Koning om een wetsontwerp in te dienen tot bevoegdheid van afkoop van den eigendom, die particulieren heb ben aan wegen, in openbaar gebruikc. de vraag aan den Minister van Justitie omtrent de benoeming van ambtenaren van den burg. stand, met bet daarop ontvangen antwoord, dat art. 149 der gemeentewet nog van kracht blyft. VI. De rekening van den penningmeester over 1879 wordt gesteld in handeu van eene commissie, bestaande uit de heeren jbr. M. J. De Marees van Swinderen, J. Kraayeveld en A. C. De inde, welker rekeniog op advies dier commissie wordt vastgesteld met etn batig saldo van 130,06s, waaruit door bet bestuur is aangekocht een lot (serie 2163 no. 10) in de premieleening der stad Amsterdam. VII. Worden behandeld de ingekomen adviezen op de uitgeschreveo vraagpunten, als a. Is het niet wenschelyk en, met het oog op eene juiste opmaking der Btaten A en B van de geld middelen der gemeente, noodzakelijk, dat het model der begrooting en rekening van de ontvaugsten en uitgaven der gemeente gewijzigd worde De beer D. Mulder, burg. van Nisse, was van oordeel dat dit wel wenschelyk, maar niet noodzakelijk was. Op voorstel van den heer J. II. bijbau sprak de ver gadering als haar gevoelen uit, dat meerdere over weging verdientdat de staten A en B gewijzigd worden naar de modellen der rekening en begrooting. b. Kan een vrouw voor een tweede buweiyk in ondertrouw worden opgenomen binnen 3U0 dagen ua de ontbinding van haar eerste huwclyk? De heer O. trumerssecretaris van Ellewouisdyk, beant woordde deze vraag toestemmend, daar art. 91 van het Burg. Wetb. alleen het aangaan van een huwe lijk binnen dat tydsverloop verbiedtdoch by de beraadslaging over dit advies werd gewezen op art. 41 van hetzelfde wetboek, hetwelk bet doen vau af kondigingen verbiedtwanneer de ambtenaar van den burg. stand weet, dat er eenig beletsel hu,taut c. Wat zyn burgerschapsrechten De heer 11. G. Hartman Jz. gaf eene medtdeeling van hetgeen ver schillende schryvers zeggen en wat in onze wetten van burgerschapsrechten gevonden wordt, terwyl de vergadering tot de conclusie kwam, dat eene zuivere definitie van die rechten nog niet gegeven j8. VIII. Vervolgeut had nog de bespreking plaats van de volgende punten: a. Het verstrekken van renseignementen omtrent de lotelingen voor de nationale militie aan den secre taris van den militieraad, teneinde de inschrijving in de lotingsregisters te vergemakkelijken. De wensche- lykbeid daarvan werd erkend. b. De vaststelling van verordeningen tot verbod van halsbrekende toeren enz. werd voor grootere ge meenten noodzakelyk geacht, ofschoon men meende, dat de burgemeester, uit kracht van art. 188 der gemeentewet, zulke toeren kan verbieden. c. De beffing van rechten voor extracten uit de registers van den burgerlijken atand ia gebiedend voorgeschreven by art. 2 der wet van 23 April 1879 (St.bl. no. 72.) d. Belegging van overwinst uit de eene bezit ting der gemeente, terwyl Voor eene andere eene geld- leening wordt aangegaaD, is met bet oog op de bil lijkheid niet aanbevelenswaardig, dewijl dan het tegen woordig geslacht te veel wordt gedrukt tot ontlasting van het volgende geslacht. IX. Op voorstel van het bestuur werd goedge vonden eeu adres aan de Tweede Kamer te richten tot ondersteuning van het wetsontwerp ter bescher ming van diersoorten, die nuttig zyn voor den land bouw en de houtteelt. Bij de beraadslaging over dit voorstel deed de secretaris der vereeuiging uit- komeu, welk eeue overeenkomst vele bepalingen uit dit oulwerp hebben met die van de verordening tot bescherming vau vogels, ten vorigen jare, op initia tief der vereeuiging, door onderscheidene gememte- besturen vastgesteld. X. Nog werd ter sprake gebracht het wetsont werp, door den Minister van Binneulaudsche Zakeu om advies aan Gedep. Staten gezonden, ten doel heb bende eeue wy/.igiug van de artt. 264—266 der ge meentewet. Drie bezwaren werden tegen dit ontwerp aaugevosrd en wel lo. dat de openbaarheid der kohieren vau de plaatselijke directe belastingen ver loren gaat2o. dat het strijdt met de beginselen der hiërarchie, dat de gemeenteraad op reclames van belastingschuldigen de kohieren, die door Gedep. Staten zyn goedgekturd, kan wijzigen; 3o. dat voor de comp tabiliteit der gemeenten rnoeielykheilen kunnen ont staan by wijziging der kohieren, omdat den niet de volle som, als opbrengst der plaatselijke bolasliug op de begrooting uitgetrokken, kan worden geïnd. Het bestuur werd gemachtigd om, des geraden, eene buitengewone vergadering te beleggen, teneinde te beraadslagen over eene pelitie tegen dit ontwerp. XI. Als plaats der zomervergadering werd VGra- veupolder aangewezen. Vele leden verctcigden zich na afloop der ver gadering aan eeu gemeenscbappelijken maaltijd, waarbij oudeischeideue toas.en getuigden van den goeden geest en de onderlinge verstandhouding der leden. Lord llartington is Donderdag bij H. M. ie Windsor aangekomen. Gladstone is dus door En- geland's koningin gepasseerdis dit nu eeu gevolg van zijn eigen wil, of wenschte de koningin soms liever niet meer met haren vroegeren raadsman in aanraking te komen Wij zullen de nadere tijdingen moeten afwach ten. Het aftredend kabinet is nog druk bezig de vrienden te decoreeren. Het is nog niet bekend of de heer Martel, wiens ontslag als lid van den Fransehen Senaat bij was voorzitter door zijne medeleden was ge weigerd, op zijn verzoek is teruggekomen. In de Kamer van afgevaardigden heeft gisteren een opstandje plaats gehad naar aanleiding van een interpellatie, door den afgevaardigde Godelle tot de regeering gericht over het bestuur vau Albert Gréoy, deu broer van den president dei- republiek en gouverneur van Algiers. Vooral betrof dit het genomen ontslag van ze keren Journault. De bewuste afgevaardigde beschuldigde Albert Grévy van despotisme en" eischte van den minis ter van binnenlandsche zaken, dat hij de verant woording voor de daden van dien ambtenaar onder zijn ressort zou op zich nemen. De minister Lepere antwoordde, dat bij deze quaestie niets anders in 't spel is dan een geschil tusschen een hoogeren en een lageren ambtenaar, en dat daarbij als een zuiver persoonlijke quaestie zijne ministeriëele verantwoordelijkheid niet betrok ken is. Albert Gréoy verdedigde zijn beleid in Algerie en roemde de invoering van het burgerlijk bestuur aldaar. Daarop begon de interpellant wat hefti ger en zeide, dat hij zijne interpellatie handhaafde en verlangde dat het volle licht over de zaak ver spreid zou worden, opdat zelfs elke schijn van ver denking of beschuldiging tegen den broeder van den president der Republiek verdwijnen zou. De president Gambetta viel hem in de rede en zeide, dat Godelle het hoofd den staat beleedigd had en de Kamer daarom het besluit moest ne men, dat bij de zaal verlaten moest. Godelle betuigde zijn eerbied voor den president der republiek, waarna een groot tumult ontstond te midden waarvan de Kamer zijne verwijdering uitsprak. De gebeele rechterzijde stond op om de zaal te verlaten, terwijl over een paar leden de censuur werd uitgesproken. Ten slotte nam de Kamer eens motie van vertrouwen in het beleid van Albert Grévy aan. 's-Hef,r Arendskerke. Hedennacht is de kolossale bouwschuur van den heer Wiltouk in den Jacob Polder aan het Sloe, in gebruik bij den eerz. C. Felius, totaal verbrand. Da complete boereninspan, bestaande uit 17 stuks paarden, 8 melkkoeien en al het jonge vee, zyn mede een prooi der vlammen geworden. Alles was legen brandschade verzekerd; de oorzaak is on bekend. Naar men meldt is de heer C. L. De Meute- meester te Bergen-op-Zoom bezig met het maken van eene iurichtiDg voor kunstmatige palingteelt by de Waterschans aldaar. (N. li. Cf.) Het knaapje, dat te Amsterdam bij het spslen met lucifers in brand was geraakt, is aan de beko men brandwonden overleden. Een metselaar te Nieuweramstel is van den Sleiger, waarop hy zich bsvond, door een beroerte getroffen, naar beneden geslagen. De man was da delijk ren lyk. Een middel om staal te harden. Men dompele het gloeiende metaal in een sterke oplossing van keukenzout; men zegt, dat dan het metaal zelfs in de binnenste lagen hard wordt. Maandagnamiddag is by praohtig weder een windhoos over het dorp Aduard (Gron.) getrokkm; van een bleek werd het grootste gedeelte van het linnen weggenomen, dal hoog in de lucht werd geslingerd, ter wyl enkele stukken in de hoornen van de begraaf plaats terecht kwamen en met niet weinig moeite daaruit werden gekaald. Te Schiedam is een sjouwerman van een open staande brug ach'erover in de haven gevallen eu kort ua zijn redding overleden. Men noemt de vrouwen „het zwakke geslacht". Het bljjkt intusschen, zoo leest men in het weekblad liet Nieuwe, dat ze iu den regel langer leven dan de mannen. Uit eeu overzicht, door den directeur van het Statistiek-bureau te Weencn gegeven, ziet men, dat in de voornaamste Europeescbe Staten ouder 102 381 personen boven de 70 jaren 60 303 vrouwen en 42 528 mannen voorkomen. Onder de iOCjarigen is het verschil nog grooterin Italië treft men 241 lOOjarige vrouwen aan tegen 141 mannen, en in Oostenryk 229 lOOjarige vrouwen tegen 183 mannen, 'tls zeker niet zeer eervol voor het zoogenaamde „sterke" geslacht. Maar zou de oorzaak zoo ver te zoeken ziju? Zondagavond is, zooals we reeds in ons vorig no. kortelijk meldden, door een orkaan het stadje Marshfield in den staat Missouri grooteudeels ver nield. De puinhoopen vatten daarna vuur. Maandag waren reeds 40 lyken gevonden, de beide volgende dagen nog 60, die onder de overblijfselen begraven lagen. Tweehonderd personen waren min of meer gekwetst. Uit verschillende plaatsen zijn treinen met geneesmiddelen, levensbehoeften en doctoren en zieken verpleegsters naar het tooneel der verwoesting gezonden. 'a-GRAVENHAGE23 April. In de heden ge- honden zitting is het debat voortgezet over bet ont werp, houdende nadere bepalingen omtrent den suiker accijns. De heer Mees verdedigde het ontwerp als noodzakelijk bij de verminderde opbrengst van den accyns, vooral door kunstmatige kleuring der suikers en zuivere toepassing van saeharimetrie of het rxer- cicestelsel binnen twee jaar na het in werking treden der wet. De beer Ilollzman bepleitte nogmaals het belang van wellelyke zekerheid omtrent den alsdan aau te nemen grondslag. Na de goedkeuring van art. I Massificatie kandij suikers in plaats van uniformrecht) tn 2 werd door den heer Holtzman op art. 3 een amendement voor gesteld om, als vooralsnog onraadzaam, daarom zich te bepalen tot verbetering van het bestaande typen- stelsel, teneinde de uitvoeriug der wet van 1865 te beschermen. De Minister van Financiën sloot zich hierby aan en verklaarde ter tegemoetkoming aan de bedenkingen aan art. 3 tos te voegen de bepaling, dat de wyze van onderzoek naar het gehalte bij twijfel omtrent kleur zal worden onderworpen aan bekrachtiging der wet en het bedoelde onderzoek le doen geschieden naar de methode der titrage. De heer Schimmdpennmck bestreed dit artikel als te onbeperkthet amendement als te beperkt en spoorde de R'geering aau bet artikel te wyzigen. Ook de heeren De Bruijn Kops en Van Stolk be- bistreden het artikel, terwyl laatstgenoemde daaren boven het amendement beaamde. De Minister bestreed het amendement. De Regeering kau zich niet binden aan het titragestelsel, dat bovendien ook onvoldoende is. Zy moet vrij zijn in de aanneming van de wijze van onderzoek. Het ariikel biedt voldoende waar borgen tegen vexatie, vooral nu de bekrachtiging binnen 2 jaar door de wetgeving is opgenomen. Overigens is de Miuister bereid voor de vaststelling van dien bestuursmaatregel de deskundige kamers van koophandel te raadplegen en wijzigt in dien zin het artikel. Ook brengt hij de bepaling omtrent be krachtiging van den bestuurs-maatregel binnen 2 jaar over naar artikel 8. Het amev&emeaX-Holtzman is verworpen met 4U tegen 23 Artikel 3 daarentegen aangenomen met 47 tegen 17 stemmen. Na goedkeuring der overige artikelen eu bepaling der inwerkingtreding op 1 Januari 1881 is de wet aangenomen met 54 tegen 12 stemmen. LONDEN, 23 April. Lord Hartington raadpleegt met Grandvtlle en Gladstone De Standard zegt, dat laatstgenoemde door llartington aan de koningin is aanbevolen als formeerder van het kabinet. Heden verwachtte men Gladstone te Windsor. BERLIJN, 23 April. Het ontwerp belasting op vrystelling van den militairen dienst stelt voor 4 mark per 1000 mark inkomen. Bij 6000 mark 3%, stygt het voor elke 1000 m. inkomen meer met 30 mark. VERKOOPINQEN VERPACHTINGEN. Dalnm. Plaat». Voorwerpen, Informatie. 24 April,Goes. manufacturen, De Vos. 28 Baarland, hoefje, land enz., Karseboom. 28 Nieuwdorp, huish. goederen, De Vos. 29 Baarland, boereninsp. en meub., Prumers. 29 Kapelle, hofstede, Pelle V. d. Bussche. 29 Goes, meub. goederen, De Vos. 30 Biezelinge, meub. goederen, Rembges. 30 Hoedekenskerke, boereninspan, Paardekooper Overman. I Mei, Hansweert, houtwaren, Rembges. 1 Goes, woonhuizen enz. Liebert 3 Kattendijke. hoefje, Mulock Houwer 6 Kattendijke, boereninspan. Mulock Houwer. 6 Colijn8plaat, boereninspan, Roelof. 12 Baarland, boereninspan, Karseboom, 14 Kapelle, bouwland, Liebert Tak. 25 Goes, winkelhuis enz., Pilaar. Baarland, boereninspan, Prumers. van 21 tot 23 April 1880. Ondertrouwd den 22Sibilius Anthonius Marinas Van den Wijngaart, 23 j., jm., met Johanna Katharina Wülemse, 22 j., jd.; Ma rinas Johannes Pluymers, 21 j., jm., met Ja- cola Nagelkerke, 23 jd.; den 23, 'LeonarduS Lucas Josef Larsen, 24 j-, jm., met Maria Ga- tharina Matthijssen, 19 j., jd. Getrouwd den 22, Louis Charles Cornu, 23 j-, jm., met Maria Dirkse. 23 j jd. Geboren; den 21, Willem Marinus, z. v. Ja cobus Johannes (juist en Catharina Willemina Temperman. BRIEVENBUS. Voor de zooveelste maal berichten wij, dat wy van zelfmoorden uit onze omgeving geen melding maken, dus noir vtel minder van pogingen daartoe. Aan X. Dat wij den uilslag der veilingen in Noord- Beveland niet hebben opgenomen is zeer uatuurlyk. Nie mand zond ous dien. Wij hangen in dezen van cor respondenten niet alleen, maar veel van goede vrien den af. Wie ons daarin dus wil helpen, zal ons ver plichten. Ondertrouwd M. MIERAS met W. F. KROMHOUT, van Gouda. Wolfaartsdijk, 19 April 1880. Ondertrouwd M. J. PLUIJMERS, van Middelburg, met J. NAGELKERKE. Goes, den 22 April 1880. Ondertrouwd L. J. L. LARSEN, van Middelburg, met M. C. MATTHIJSSEN. Goes, 23 April 1880. Geboren WILLEM MAR1US, zoon van J. J. QUIST en C. W. QUISTTem perman. Goes, 21 April 1880. Geboren NICOLAAS THEODOOR, zoon van W. VERWE1J Az. en G. E. J. Van de WALL. Goes, 22 April 1880. Hedenavond te half acht uren overleed, tot onze diepe droefheid en smartonze ge liefde moeder, behuwd- en grootmoeder ADRI- ANA STAAL, wed. J. Lepoeter, in den ouder dom van 83 jaar en vijt maandenna eene korte ongesteldheid van weinige dagen. Biezelinge, Namens de familie 17 April 18S0. JACOBUS LEPOETER. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen tengevolge van het overlijden onzer geliefde moeder en behuwdmoeder, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. SOEKOWONO, 1880_ Besoekie, J. J. RAMONDT en Echtgenoote. Voor de zeer vele blijken van belang stelling en vriendschap, ons den 18 dezer be wezen, betuigen wij onzen hartelijken dank. Goes, 22 April 1880. E. F. Van KALMTHOUT. J. D. Van KALMTHOUT—smits. Zij, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Cs. Burger, in leven land bouwer te Hoedekenskerke en aldaar overleden den 23 Februari 1880, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, te 's-Gravenpolder, voor of op den 1 Mei 1880. VOORTZETTING der VERKOOP1NG van gemaakte Heeren- en Jongens- Kostuines en Manufacturenin het Slot Oostende, te Goesop heden 24 April des avonds te zes uren. DE VOS, Deurwaarder. des morgens 10 uren, zullen de erfgenamen van Jozias Van «Ier Vliet, te Kapelle, in het gemeentehuis aldaar, ten overstaan van den No taris VAN DEN DUSSCHE, met 54.O t.27 Hectaren BOUW- en WEILAND met HUIZEN in de ge meenten Kloetinge, Kapelle, Kattendijke, Wemel- dinge, Schore en Vlake, in 30 perceelen en in massa. Inlichtingen en Catalogussen te verkrijgen ten kantore van den heer W. PELLE, te Goes, en bij voornoemden Notaris.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2