1880. N°. 49. Zaterdag 24 April. (j?le Jaargang. De Oude Jongeheer. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. 0FF1C1EELE MEDEDEELINGEN. 9> MËNGËLWËKK. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vmjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 et. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbotuigingon van 18 regels a ,1.— Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEENER en HAASENSTEIN VOGLEltte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van RIJ Gril VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Bij beschikking van den Minister van Financiën is, op verzoek van de commissie der Nat. Belg. ten toonstelling, in dit jaar te Brussel te houden, bepaald, dat voorwerpen uit Nederland naar die tentoonstel ling gezonden, na alloop daarvan vrij van rechten we der kunnen worden ingevoerd wanneer de identiteit der voorwerpen, bij den weder-invoer, voldoende wordt bewezen. O.-InDIË. Overgeplaatst als hulponderwijzer van Bata via naar Kendal (Samarang) de onderw. A. Roose; bij het garnizoen te Weltevreden de officier van gez. Ie kl. H. D. Roskes. GOES, 23 April 1880. Hoealekensïterke. Bij de Donderdag gehouden verkiezing voor een lid van den ge meenteraad zjjn uitgebracht 47 stemmen. Er zijn 59 kiezers. Gekozen is de heer Jacob Zandee met 27 stemmen. De lmer M. O. Verbeeke bekwam er 13, terwijl de overige 7 stemmen over ver schillende personen waren verdeeld. Bü herstemming is Woensdag te Tho- len tot lid der Prov. Staten van Zeeland ge kozen de heer Holier van Scherpenisse met 177 stemmen. De heer Daane Van Stapele ver kreeg er 161. Naar aanleiding van de door het Dag blad gegeven becijfering omtrent het onder wijs, in ons vorig nommer overgenomen, schrijft het Vaderland Die cijfers lijken nergens naar. Het getal leerlingen, die op 31 December 1878 de dag school bezochten, bedroeg 531,110, van deze bezochten 402,604 kinderen de openbare scho len, 5448 kinderen de gesubsidieerde en 123,058 kinderen de niet gesubsidieerde bijzondere scho len. Het getal openbare scholen bedroeg 2731 met 2663 hoofdonderwijzers. In plaats van 300,000 kinderen voor de openbare en 225,000 voor de »geloovige" scho len, heeft men 402,604 voor de eerste en 128,506 voor de bijzondere scholen. Te beweren, dat alle bijzondere scholen zgeloovig" protestant- sche of katholieke zijn, is al even onjuist als al die cijfers. Tal van bijzondere scholen zijn op dezelfde leest geschoeid als de openbare, en iedereen weet, dat onder de meergegoeden van de bijzondere neutrale scholen zeer veel ge bruik wordt gemaakt. De Min. van Binu. Zaken heeft den Com missarissen des Konings verzocht, de gemeente besturen in hunne provincie te willen nitnoo- (AWDRÉ MACBERT.) Naar bet Fransch van George Vautier, door J. O. S. V. Met zekeren angst zag ik het oogenblik naderen, waarop ik mijne plannen aan oom Florimont en tante Clarisse moest, kenbaar maken ik had hon derd redenen voor eon om te gelooven, dat zij zoo slecht mogelijk opgenomen zouden worden. Ik kon nog desnoods buiten hunne toestemming, want ik was meerderjarig; maar ik was zoo gewoon mij aan hun wil te onderwerpen, dat ik daaraan niet dacht. Trouwens het eenige, wat ik bezat, was 'tgeen zij mij zouden nalaten; en veronderstelt nog, dat de dankbaarheid mij niet gebood hen tegen mij in te nemen, zoo dwongen de behoeften van'tmateriëele leven mij er wel toe. Er kwam nog iets bij: ik schaamde mij tegen over Margreet en vooral tegenover hare ouders over mijn werkeloos en nutteloos leven; ik twij felde niet of eene vergelijking tusschen Gabriel en mij zou ten mijnen nadeele uitvallen. De er fenis, die mij vroeg of laat ten deel moest vallen, verzekerde mij, 't is waar, een gemakkelijk leventje, dat mij voor zwaren arbeid vrijwaarde. Maar de digen, uit het bevolkingsregister te willen op geven het kerkgenootschap van ieder onder wijzer of onderwijzeres; die op 31 December 1879 aan het hoofd eener niet gesubsidieerde bijzondere school voor lager of meer uitgebreid lager onderwijs stond, welke voor rekening van dien onderwijzer of die onderwijzeres wordt gehouden. Sedert eenigen tijd liep het gerucht, dat omtrent het wetsontwerp van den Minister van Binnenlandsche Zaken, betreffende de invoering der schoolwet met 1 November a. s door den Raad van State een zeer ongunstig advies was gegeven. Ook de Haagsche correspondent der Zutf,n- sche Courant bevestigt dit, maar voegt er echter bij, dat door de minderheid van dien raad een advies in tegenovergestelden zin is ingediend. Een en ander geeft der correspondent aan leiding eens na te gaan hoe het anti-liberale element in genoemden raad in den laatsten tijd is versterkt, wat hij de groo'ste politieke fout noemt waaraan dit kabinet tot hedan zich heeft schuldig gemaakt. Daarna schrijft hij sMen is hier in politieke kringen vrij alge meen van meening, dat de Minister Sim zich door het ongunstig advies van den Raad niet zal laten terughouden om die voorstellen te doen, welke hij in 's lands belang noodig acht. Voor het in werking doen treden van de nieuwe schoolwet heeft hij de medewerking van de wetgevende macht zelfs in 't geheel niet noodig. Bij de wet is bepaald dat bij koninklijk be sluit de dag voor hit in werking treden der wet zal worden vastgesteld, en dus mag de dag van invoering zelfs niet meer van de medewerking der Staten-Generaal afhankelijk worden gemaakt. O zeker, ook al is het be sluit, waarbij de dag van invoering wordt be paald, reeds in de Staatscourant verschenen, dan kunnen toch wel de beide takken van de Staten-Generaal de middelen weigeren, welke noodig zijn om de verschillende wetsbepaling»n ook in werkelijkheid tot uitvoering te brengen maar datzelfde kunnen zij doen met betrekking tot de middelen voor elke andere wet, welke reeds in werking is. Dat men spreekt en schrijft alsof er werkelijk verschil is tusschen de uitvoering van deze en andere wetten, is eenvoudig hieraan toe te schrijven, dat het koninklijk besluit van invoering veel te lang uitblijft, waardoor velen in den waau worden gebracht dat er nog eerst een speciale beslis sing van de wetgevende macht noodig is. Dat is echter een dwaling, waartegen wel eens ge liefde had mijne eerzucht opgewekt, ik droomde van roem en eer, het slagveld dwarrelde mij door het brein en riep mij. Ik sprak met oom Flo rimont over mijn hopenhij 't eerste woord sprong bij van zpn stoel op. Ongelukkig kind, gij weet nog niet welk soort van strijd men trotseeren moet. Wij geven je de gelegenheid stil, kalm, ver van 't strijdgewoel te leven; geloof mij, André, niets gaat boven zulk een geluk. Ik zag er zoo gedecideerd uit, dat oom Florimont bepaald bang van mij werd ik had hem nooit zoo ernstig gezien. Hij hield mij drie uren achtereen in zijn studeerkamer, werkelijk een historisch mu seum, waarin hij de herinneringen aan een gansch verleden bijeenverzameld had. Hij vertelde mij, dat hij ook in zijn jeugd de koorts gehad had, die mij nu bekropen was; dat hij ook naam had willen maken dat hij steeds ondervonden had dat lage list en kuiperij het van de gulden mid delmatigheid wonnen; dat protectie den boventoon voerde en over betrekkingen en eereposten beschikte; dat ware verdienste miskend en opgeofferd werd; dat talent alleen aangewend werd om er misbruik van te maken; dat hij het strijdperk met een ge broken en ontmoedigd hart verlaten had, terwijl hij aan iedere doornenstruik een stukje van zijn geloof in zijn arbeid, dien hij kalm weg nzijn genie" noemde, had moeten achterlaten. Ach, welk eene treffende geschiedenis was dat, en wat was daarin veel ontmoedigends 1 Twee waarschuwd mag worden. sOndertusschea gaat het ministerie ook met de voorbereiding van andere wetten voort. De reeds zoolang verwachte wet tot beperkirg van het misbruik van sterken drank is eindelijk bij den raad van state in behandeling." Behalve de reeds gemelde heeren is ook de hoogleeraar C. Pijnacker Hordijk te Am sterdam benoemd tot lid van het bestuur der Nederlandscbe commissie voor het te Brussel te houden onderwijs-congre3. De trekking voor de algemeene watersnood- verloting zal in het openbaar geschieden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Zwar- teweg no. 7 te 's-Gravenhage, en aanvangen op Maandag 3 Mei 1880, 's voormiddags te negen □reu. Door den thesaurier dier verloting is ten behoeve der watersnoodlijdenden dezer dagen weder een som van 25000 overgemaakt aan de algemeene watersnood-comissie te Am sterdam. STAT ER-GERERAAL. TWEEDE KAMER. Ig de zitting van Donderdag is het debat over het ontwerp tot regeling der fibrieks- en handelsmer ken voortgezet. Art. 3 werd met eene wijziging door de Regetring aangenomen. Art. 8, het uitsluitend recht van handelsmerk toekennende aan fabriek- of b ïndelBoodernemingeH en regelende hoe dat recht aan den opvolger kan worden overgedragen, is ver worpen met 2S tegen 25 stemmen, nadat dr hesren Fan Gennep, Mackai] en fan der Tloop het artikel hadden bestreden als niet passend in het stelsel der wet en als nadeelig. Na goedkeuring der overige artikelen is het ont werp op handels- en fabriekmerken unaniem aange nomen. Daarna is de discussie van het ontwerp tot na dere bepalingen van den suikeraccijns aangevangen. De heer Holtzman kondigde eenige amendementen aan. De Minister schelste het ontwerp als van belang voor de suikerindustrie en de schatkist. De beraadslaging over de conclusie vau het rapport in zake de verkiezing van den heer Bastart is, met het oog op een daarvoor ingekomen adres, uitgesteld tot Maandag a. s. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De Miid. Ct. verneemt dat door de predikanten Sibmac/ter Zijnen en Koek meaedeeling gedaan is aan den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middel burg dat zij in zake de uitspraak van liet klassikaal bestuur betreffende de aanneming van lidmaten zich wenden tot het provinciaal kerkbestuur van Zeeland in hooger beroep. Het Zuiaer-zendingsfeest zal op den Ilondsbetg nachten bracht ik slapeloos door, hij mij zeiven woord voor woord dit treurige verhaal herhalende. Instinctmatig verzette er zich iets in mij tegen die treurige theorieën, die mij opgedrongen waren; soms gevoelde ik mij gedrongen aan den strijd des levens deel te nemen, want eene stem in mij riep luide, dat een mensch geboren is om te strijden en dat zelfs in eene nederlaag eenig stil genot ligt, namelijk de voldoening van eene trouwe plichts betrachting. Toen oom Florimont na een week wachtens mij dus vroeg, of ik er ook over gedacht had, ant woordde ik, veinzende een besluit genomeD te hebben Iedereen werkt en strijdt. Voor velen is 't een noodzakelijk iets en niet iedereen heeft het zeldzame geluk, dat jou be schoren is, van een kapitaal te bezitten, waarvan je kalm kunt leven. 't Geeu voor den een voldoende is, is voor den ander niet genoeg. Ik kon trouwen en kinderen krijgen Al moest ik nog honderd jaar leven, dan zal ik nooit de uitdrukking van schrik vergeten, die zich op ooms gezicht teekende. Jij trouwen! herhaalde hij verscheidene ma len achtereen, terwijl hij mij aankeek alsof ik de grootste dwaasheid gezegd had. Hij schudde droevig met het hoofd en verliet de kamer. De hemel beware je André! voor zulk eene gekheid. Ik was nog niet besloten de quaes tie van het miMwnpvüvr— iiwnwiwi jnjwirr 1111 mi (niet Hondsdouk, zoaals eerst werd medegedeeld) on der Oisterwijk, op den 4n Augustus worden gehouden. Het Zuiden Bij de Synode is eene klacht ing-komen van de geschorste ouderlingen der Herv. gemeente te Dor drecht tegen het provinciaal kerkb stuur van Zuid- Holland, wegens zijn optreden in deze gemeente, om ta doen wat des kerkeraads is. Het reglement op de kerspelvorming is aangenomen met 14 van de 18 stemmen. De heer II. Labin, honfdonderwijzsr aan de le openbare lagere school te Oud-Beierland, hoopt op Zaterdag 1 Mei a. s.. den dag te berdenken, waarop hij vóór 25 juen als hoof londerwijier in functie trad. Achttien jaren bracht hij daarvan als hoofdonderwij zer in die gemeente door, terwjjl hij te voren te Hoogvliet en aan den Nieuwsndijk te Zuid-Beierland als zoodanig werkzaam was. LANDBOUW EN VEETEELT. Men schrijft ons De op jongstleden Donderdag gehouden veiling der vaste goederen, b hooret.de tot de nalatenschap van den Webdelen heer IP. A. De Laat de Kanier, beeft be wezen dit de prijzen der landerijen niet zoo dalende zijn als sommigen beweren, daar 27-75.73 Hectaren bouw- en weiland door sikauder hebben opgebracht 50978,01 door elkander gerekend 1836 per hec tare, met de 1 ï'/j pet. verhooging 2091 per hectare. Men neme hierbij in aanmerking dat al de perceelen gelegtn zijn in de Bretde Watering, waar de polder- lasten ƒ16 per hectare bedragen. Men schrijft ia het liet Zuilen uit Njord-B:- veland Verblijdend is het uitzicht voor den land bouwer, dat hij opnieuw zal kunnen b'ginuen met aanplauting vau Meekrap. De overproductie van vroe gere jaren is opgeruimd, daardoor is de prijs zoo aanzienlijk gestegen, dat reeds 26 per 50 kilo en ineer voor de onberoofde betaald wordt. Dit verschijnsel is verblijdend voor haudel en industrie, maar vooral voor den arbeiders- en boerenstand. Door het ver houwen van meekrap toch wordt het land tot eene veel grootere vruchtbaarheid gebracht dan door het vei bouwen van suikerbieten b. v. De vlasboeren be talen voor meelaud gaarne heel wat meer dan voor grond, waarop andere producten verbouwd zijn. Middelburg. Donderdag is alhier geopend de 25e tentoonstelling van de vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in de provincie Zeeland, onder be scherming van Z. M. Koning Willem III. Zij is der bezichtiging overwaard. Tal van bloemen en heesters betwisten elkander den voorrang, Z:er trekt ook de aandacht een mozaïakperk van coniferen, door den boam- kweeker ff. Pon de Putte in den tuin van het Schut tershof ter eere van Ueeren oprichters der Vereeniging bij gelegenheid dezer 25e tentoonstelling aangelegd. Bekroningen zijn toegekend aan de volgende in zenders: A. Blaas Ealhier, vier zilveren en een bronzen medaille, benevens ƒ34 aan premiën L. Blaas, tuinbaas bij mevrouw Vis, te Grijpskerke, eeu Z. med.j P. G. Stomps, bloemist alhier, drie Z. en trouwen op hot tapijt te brengen, toen ik op een morgen Margreet zag, die met hare meid uitging en die mij eeu sein gaf bij haar te komen. Ik liep vroolijk naar haar toe, iu de veronderstelling dat zij niet meer boos was en zij mij opnieuw de rendez vous wilde toestaan, die mij in 't begin zulke aangename oogenblikken bezorgd badden en die ik nu zeer miste; ik haalde baar ia, zij bad rood beweende oogen. Ik beb je slecht nieuws meê te deelen zeide zij; ik heb het u zelf willen vertellen, omdat gij er niet van schrikken zoudt. Papa is belast niet een inspectiereis voor landbouwzaken in Algerië te doen. Wij zullen Parijs voor vijf of zes maanden moeten vaarwel zeggen. Al had ik nu het gevoel niet, alsof de hemel op mij neêrvielzoo geloof ik toch dat het gevoel vau smart en verlatenheid, dat mij bekroop, er niet ver vandaan was. Zij troostte mij zooveel moge lijk, bewerende dat die scheiding eigentljjk zooveel niet te beduiden had en dat onze plannen er slechts een weinig door verschoven werden maar ik zag wel dat zij het zich meer aantrok dan zij toonen wilde. Eenige dagen later kwamen de heer en me vrouw Farisot een afscheidsbezoek brengen. Oom Florimont en tante Clarisse ontvingen hen vrij koel. Zij maakten hen geene visite terug, ik deed dit uit hun naam op den laatsten dag, bijna in t laatste uur. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1