BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. DONDERDAG 1 22 APRIL 1880. No. 48. GEMENGDE BERICHTEN. STATE N-GENERAAL. EERSTE KAMER. In de Dinsdag gehouden sitting zijn alle overige aanhangige ontwerpen, meest met algemeene stemmen, aangenomen. Daaronder behooren dat tot vereeniging der gemeenten Sluis, Heilte en St. Anna ter Muiden, met 21 tegen 7 dat tot aanvulling der wet tot uitoefe ning der geneeskunst met 26 tegen 2 stemmen; dat tot indeeling van de W ester-Schelde tot aan den spoorwegdam tussohen Noord-Brabant en Zeeland tot onteigening voor de Drentsche hoofdvaart en het station Roermond tot intrekking van het keizerlijk decreet nopens het bouwen op dijken en glooiingen dat op de openbare middelen van vervoer en tot wijzi ging der wet op de algemeene rekenkamer in Ned.- Indie. Ten slotte is ook goedgekeurd de overeenkomst met Belgie, betrekkelijk de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. De heer De Vos van Steenwijk heeft als voorzitter der Kamer een harte lijk afscheid genomen. De vergadering is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting had de vroeger aan gekondigde in[trpellzüe-De-Casembroot plaats. De Minister van Koloniën, antwoordende op de vragen van den interpellant, verklaarde dat de benoeming van twee regeerings-commissarissen in A'jeh enkel diende ter voorbereiding van planneD, opdat, zoodra de oorlog geheel geëindigd is, waarop gegrond uit zicht bestaat, het civiel bestuur kan worden inge voerd. Conflicten tueschen beiden vreest bij niet; over hun voorstellen toch moet in ieder geval de regeering beslissen. Van opheffing van het militair gezag in Atjeh was geen sprake. De heer De Casem- broot was niet voldaan en vreesde verwikkelingen, die generaal Van der Heijden tot ontslag zouden nopen, wat een groote ramp zou wezen. Na eenige discussie besliste de Kamer voorts met 49 tegen 17 stemmen, dat de weigering van het ge meentebestuur te Amsterdam, om de kohieren van den hoofdeljjken omslag ter inzage voor een ieder te verstrekken, in strijd is met de wet. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. 's-Heerenhoek. Verleden Zondag had er in de kerk der Hervormde Gemeente alhier een even treurig als zeldzaam voorval plaats, dat een hoogst onaan- genamen indruk maakte. De predikant, ds. Brandtkwam namehjk onder het zingen van den kansel om een jongen van den schoenmaker A. S. zijn gezang, dat volgens het ge voelen van dominee den toon te hoog was, te beletten. Daar die jongen aan dominee's verzoek niet voldeed, kwam deze andermaal van den kansel met een woe dende drift, en wilde dien jongen met geweld uit het kerkgebouw verwijderen, maar werd hierin ver hinderd door een bediende van bovengenoemden A. S. Een en ander bracht natuurlijk eens groote op schudding teweeg, terwijl verscheidene aanwezigen het kerkgebouw verlieten. Geen wonder dat velen over het gebeurde zeer ontevreden zijn; men zegt dat er proces-verbaal is opgemaakt. Het Zuiden verneemt, dat de predikanten Sïb- macher Zijnen en Koch, te Middelburg in zake de aannemingequaestie door het klassikaal bestuur van Middelburg in het ongelijk zjjn gesteld. Met groote meerderheid van stemmen is door de Vereenigde Doopsgezinde gemeente te Kampen besloten, dat leden van andere christelijke kerkge nootschappen, zonder doop als leden bq de Doopsge zinde gemeente aldaar kunnen worden toegelaten. Dr. W. A. lehman De Cehnsjeldtijdelijk leeraar aan het gymnasium te Middelburg heeft ontslag uit die betrekking gevraagd. LANDBOUW EN VEETEELT. Maandag zjjn de eerste bossen Westlandsche asperges aan den Koning gezonden. In Duitschland is onlangs bevel gegeven, dat alle communicatiewegen met vruchtboomen beplant moeten worden. In verband hiermede deelen wij onzen lezers de navolgingswaardige gewoonte mede, die in het kleine Beiersche stadje Hohenberg reeds sedert lang bestaat. Ieder stadskind mag bij zijn bevestiging, na vol brachten schooltijd, op daartoe aangewezen gemeente grond een vruchtboom plantendie levenslang zijn eigendom blijft. De jongelieden verplegen hun boompjes met de grootste zorg, en hierdoor wordt niet enkel de liefhebberij voor de vruchtenteelt opgewekt, maar ook het moedwillig beschadigen van de boomen ge heel voorkomen. (De Amst.) 8CHEEPVAARTBERICHTEN. Een Oostenrjjksch schip, dat met 4179 vaten petroleum van Philadelphia kwam, is in de vorige week, 20 mijlen ten oosten van Gibraltar, door den bliksem getroffen en met de lading geheel verbrand. De bemanning heeft zich in de booten kunnen redden en is behoudeu te Gibraltar aangekomen. lie Atalanta blijft weg. Een gansch eskader is uitgevaren om haar te zoeken. Bjj de Admiraliteit vleit men zich nog altoos, dat zij terecht zal komen. Doch onder het publiek wint al meer en meer de vrees veld, dat zij omgeslagen en met man en muis gezonken is evenals hare voorgangster, het oefeningsschip Earydice. Zaterdag zijn uit Liraburg 50 landverhuizers naar Noord-Amerika vertrokken. Te Amsterdam is een jongentje van 8 jaren in brand geraakt en deerlijk verwoud. Het had, terwijl de moeder zich even had verwijderd, met eeuige lucifers een petroleumtoestel aangestoken. -- Twee werklieden te Haarlem ziju zoodanig handgemeen geraakt, dat de een de boveulip van den ander bijna geheel heeft afgebeten. Tegeu den dader is procesverbaal opgemaakt. 't Is niet zeldzaam, dagblad-lezers te zien glim lachen, zich te zien verbazen of soms zelfs ergeren over drukfouten. Dat ze een ramp zijn voor alle schrijvers, weet men o. a. van de Génestet en uit tal van annecdotes. Doch dat ze onvermijdelijk, be paald onvermijdelijk zijn, bewees er ons weder éen, waarop ons oog vielin een meesterstuk van de hedendaagscbe letterkunde, bewerkt door een onzer beroemde litteratoren, keurig uitgevoerd door de zorg van een onzer beste uitgevers, leest men onder de opgemerkte drukfeilendat ergens in het boek „poeste" (als verleden tijd ven het werkwoord poetsen) staat, dat moet zjjn poestte l Wie zal nu nog den moed hebben, een grief te putten uit drukfeilen? Dagbl Eenige dagen geleden werd te Amsterdam door een dienstbode bijeen wasehvrouw een pakje bezorgd, met verzoek den inhoud te wasschen. Toen de vrouw bet den volgenden morgen opeude vond zij, in plaats van wasebgoed, een kinderlijkje. De politie werd gewaarschuwd en de ongehuwde moederdie zich op deze wijze van haar kind had ontdaan, was spoedig gevonden. Volgens nit New-York ontvangen bericht kan er tusschen 20 en 22 dezer storing in den dampkring verwacht worden op de Engelsche en Noordsche kus ten met regen en harden wind. Eene tweede storing tusschen 22 en 24 dezer kan er op de noordelijke kust van Frankrijk verwacht worden, gevolgd door hevige regens, storm, weerlicht en voor eenige dagen daaropvolgend ongestadig weer. Op den Atlantischen Oceaan benoorden 35° breedte is stormachtig weer te verwachten. Een correspondent van den Pungolo schrijft onder dagteekening van 13 dezer aan het blad Dank de beleefdheid van den concessionaris der nieuwe lijn heb ik den proefrit naar den top van den Vesuvius mee gemaakt en kan ik u melden, dat die volkomen ge> lukt is. Op de hoogte van het Onservatorium ge komen met de reeds vroeger bestaande spoorlijn, stapte ons gezelschap in den nieuwen trein over om den krater te bereiken. Deze afstand van omstreeks 3 kilometer werd in acht minuten afgelegd en daarbo ven wachtten ons de werklieden, onder het luid ge jubel van Vivi VItalia l In hst station was een schitterend feestmaal aangericht, waar de wijn in stroo men vloeide en gedronken werd op hel welgelukken der stoute onderneming. Ook de andere gebouwen, waaronder een koffiehuis in Pompeïaanschen stijl, zijn nagenoeg geheel voltooid. De opstjjging is niet gevaarlijk, maar duizelingwek kend wjj allen ondervonden in het eerst denzelfden indruk, doch het uitzicht, dat men geniet, is zoo verrukkelijk, dat men welhaast al het andere vergeet. De afdaling van den berg geschiedde in zeven minu ten. De feesteljjke opening der lijn zal waarschjjnljjk den eersten Mei plaats hebben. Professor Hansen, de veelbesproken magnetiseur, ligt te Leipzig gevaarlijk ziek, tengevolge vari over spanning zijner zenuwen. Er is weinig kacs op het behoud van zjjn leven. Over de Mississippi, bij Minnopolis, Michigan, zal een jjzeren spoorwegbrug gebouwd wordeu ter lengte van 1150 voet. De legitimistische afgevaardigde van Vendée, Bauiry-SAsson, had om 10,000 frs. gewed, dat hjj te paard in 10 minuten over 100 hekkeu zou springen, elk 80 centimeters hoog en op 3 meters afstands vac elkander geplaatst; 20 daarvan zouden kunnen wor den omgeworpen. Batidryd'Asson volbracht het kunststuk iu het Paleis de ITndustrie te Parijs, ten aanschouwe eener groote menigtein 9 minuten en eenige seconden. Te Grammout (Belgie) is 11. Vrjjdagnaeht on langs opgebouwde orgel- en pianofabriek geheel een prooi der vlammen geworden. De schade is ontzaggelijk, men spreekt van 200,000 fr. Goes. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon

Goessche Courant | 1880 | | pagina bijlage 1