GEMENGDE BERICHTEN. Got5 geboren, in 1830 bevorderd tot rijks-veearts le klasse, te Zierikzee, deu 18 October 1839 tot provincialen veearts in Zeeland benoemd en oveileed den 20 December 1849 te Middelburg. De heer D. Bauduin heeft in de Landb. Ct. in eenige opstellen een landbouwkundige wandeling in eenige streken van Engeland beschreven. Aan het einde daarvan schrijft hij nLangs Vlissiogen terugkeerende, moest ik een dag verblijven bij den beer Gr. J. v. d. Bosch in den Wilhelminapolder bij Goes, en kersversch uit Engeland komende, na al het vorenetaande en nog veel meer te hebben bezichtigd, was het mij eene hoogst aangename gewaarwording niet alleen weder eene vaderlandsche landbou w-onderneming te zien, doch vooral, omdat ik na een zeer aangenaam en nuttig tochtje door den ca. 1600 bunders grooten polder tot de overtuiging kwam, dat, mocht ik ook al in den vreemde hier en daar verspreid, enkele on- derdeelen beter hebben gevonden, ik toch nergens, alles te samengenomen, zulk een uitgebreide, wel be stuurde, prachtige landbouwonderneming hadontmoet." Als eere bijzonderheid meldt men uit Aarden burg, dat op een buiten in die gemeente een kana rievogel, die den afgeloopen strengen winter in een volière beeft doorgebracht, op 't einde van Maart al jongen had. Door een tuinman van Twello zijn dezer dagen de eerste Dieuwe aardappelen, door hem geteeld, aan den Koning aangeboden. Men verzekert dat de Elodea canadensis, de be ruchte water-woekerplant die te recht ten onzent „waterpest" wordt genoemd, een zeer krachtig vee voeder is gebleken te zjjn. Patent middel tot zuivering van rozenstruiken, die door bladluizen z:jn bezocht een blikken plaatwaarin men een gleuf heeft laten snijden, wordt met teer besmeerd, daarna de aangetaste tak in de gleuf gebracht en vervolgens eenvoudig het ongedierte van den tak geschud. Dagbl.) KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Yerseke. De maandelijkscbe collecte voor de in- en uitwendige zendiDg in de kerk alhier heeft gedu rende het gansche vorige jaar opgebracht de som van 77,61s. Beroepen naar Oud-Vosmeer ds. G. Boxman, te Oud Alblas. Dr. A. Kuijper geeft in de „Heraut" den raad aan de classicale besturen om met bun voorzitters en scriba's saam te komenzich aaneen te sluiten en een tegen-synode te vormen. Het initiatiif zou behooren uit te gaan van de classis van Dordrecht. Naar gissing zouden zich terstond 15 classes aan sluiten. Zooals we reeds meldden heeft ds. fan Selms, predikant te Nisse, voor het beroep naar Weslkapelle bfdankt. Naar aanleiding daarvan schryft men van daar in de Midd. Ct.: „0c treurige toestand van de pastorie der gemeente is voor haar ter verkrijging van een predikant een groot struikelblok. Tot bou wing van een nieuwe kreeg zij van de fynode 3000, het rijk gaf een toezegging van ƒ2500 en ƒ2000 bracht zij zelve op. Wijl echter het rijk aan zijne subsidie de voorwaarde verbond, dat het gebouw moet worden gesticht naar een teekening en volgens een bestek, door de regeering goedgekeurd, waarvan de begrooting 9000 bedraagt, beslaat er een tekort, dat door deze arme gemeente niet zoo licht gedekt zal kunnen worden." Het class, bestuur van Dordrecht heeft besloten een bezwaarschrift bij de Synode in te zenden tegen de handelwijze van bet prov. kerkbestuur van Zuid- Holland vooral in zake van aanneming van lidmalen te Dordrecht, dd. 13 en 14 April. Akte-examens in Zeeland op 16 April. Hulp onderwijzeres: gtëx. 4, toegel. 4, A. M. L. Buijze en P. C. Verpoorten te Zierikzee, W. J. Fan Elden en P C'. Ptisch, te Breskens. Huisonderwijzeres schrijven: geëx. 5, toegel. 3, M. B. B. C. Boes en A. M. E. Oosterbaante Mid delburg en J. Fan Stetnderen, te Vlissingen. Onderwijzeres in het teekenen l toegelaten, mejuffr. 6. J. Looman te Middelburg. Hulponderwijzers: geëx. 9, teruggetr. 1, toegel. 4, P. A. Paart en P. Eggermont te Honteuisse, C. P. Minjonte Axel en G. A. 8. BStrceken, te Stoppeldijk. Onderwijzers teekenen: geëx. 8, loegel. 4, J. B. v. d. Bel, J. KuitG. J. C. &an den Kieuwenhuizen en T J. ras, allen te Middelburg. 17 April. Onderwijzers Pransebgeëx. 6, toegel. 4, P. G. Gilde en A. J. Laernoes, te Vlissingen, C. Bondius en C. Timmermans, te Middelburg. Onderwijzeres Hoogduilsch: geëx. 1, toegel. mej. M. J. Ferburgh, te Middelburg. Onderwijzers gymnastiek: grëx. 7, toegel. 5, J. A. Brakman, M. hroekhuyzen, A. Beter, L. Fan Oeveren en B. Spruiteuburg, allen te Middelburg. Onderwijzeressen vrouwelijke handwerken geëx. 15, toegel. 10. Nuttige en fraaie: C W Wolff en K. A. Portoost, te Middel^u-g, A. M. L. Buyse, P. C. Fer- poorten, te Zierikzee, A. M. Was, te St. Maartensdijk. Nuttig'F. F. Wijnvoird, te Middelburg, E. M. Mazurete Groede, B'. E. A. Polakte Zierikzee, J. P.. Betering, te Vlissiogen en J. B. E. Setenhuyzen, te Brouwershaven. De examens zjjn nu geëindigd. De Min. van Binn. Zaken heeft voor het gym nasium te Doetinchcm over 1880 en volgende jaren, tot wederopzeggens toe, een subsidie verleend van 71 60. Met 1 September e. k. kan ast de Koninklijke Militaire Academie te Breda een le raar in de Fran- sche en de Hoogduitsche taal worden geplaatst, op een t'aklement van ƒ2000 'sjaars, dat tot 2800 'sjaars kan worden verhoogd. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER MAAKT ÏSSO. Op de School lè klasse waren gedurende deze maand 164 kinderen. Onder dezen waren 145 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 18 n n van 110 verzuimen, en 1 n n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 7io percent over dezelfde maand in 1879. Op de School 2" klasse waren 276 kinderen, waar onder 237 zonder eenig verzuim, 28 die van 1 10 verzuimen haddenen 11 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 27i„ percent, tegen 1'/.. percent over dezelfde maand in 1879. Op de School 3e klasse waren 209 kinderen, waaronder 137 zonder verzuim, 43 met 110 verzuimen, 29 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 9710 percent, tegen 97.0 percent over dezelfde maand in 1879. Op de School 40 klasse waren 72 kindereu, waaronder 43 zonder eenig verzuim, 23 met 110 verzuimen, boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 77.» percent, tegen 107.O percent over dezelfde maand in 1879. Op de bijzondere School waren 172 kinderen, waarvan 136 zonder eenig verzuim, 32 met 1 10 verzuimen, 4 boven 10 r Het gemiddeld verzuim was 27.0 percent tegen 17,0 percent over dezelfde maand in 1879. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Februari 1880 bedroeg 47.o percent, tegen 47.o percent over 't zelfde tijdvak in 1879. Hoedekenskerke. Donderdag jl. herdacht onze 70 jarige Veldwachter M. Bijkt den dag, waarop bij voor 26 jaren die betrekking aanvaardde. Den avond te voren had de jongelingschap een netten met bloemen en vlaggen versierden eareboog voor zjjne woning geplaatst en eveneens voor het gemeen tehuis, waar men wiet; dat den volgenden dag eene opzettelijk belegde vergadering van den raad der ge meente zou plaats hebben, om den jubilaris geluk te wenscben. Reeds in den vroegeu morgen wap perden van den toren en vele particuliere buizen de vlaggcD, zoodit door een en ander het dorp een recht feestelijk aanzien had. Toen de jubilaris de raadkamer was binnengeleid richtte de Burgemeester tot hem een hartelijk en zeer vleiend woord voor zijne getrouwe ambtsvervulling en overhandigde hem, namens den Gemeenteraad, een convert met een bankbiljet, dat blijkbaar een gunsti- gen indruk maakte, gelijk ook een zilveren brillenhuis met inscriptie, nameue Burgemeester en Wethouders, de leden van den raad en den sreretaris. Daarna nam de secretarie, als gemachtigde van een aantal ingezetenen, het woord en overhandigde hem, met eene keurig geschreven opdracht in versmaat, een blijkbaar zeer welkom petroleum-kooktoestel, mit een klein zilveren voorwerp als tosgifte, 't meest be kend onder den naam van „pupekoter", waarop een stoomboot, waarschijnlijk gelijk een der aanwezigen opmerkte, als zinnebeeld vaD de stiandvoüderjj. Diep bewogen dankte ds met eere grijs geworden jubilaris voor de hem bewezen waardeering zijner dienslen en daarmede was de plechtigheid afgeloopen, ofschoon niet het le st, want tot laat in den avond duurde dit voott ten zijnen huize, ouder vele blijken van vriendschap en belangstelling. Van anderen kant wordt ons gemeld, dat het stoffelijk overschot van wijlen den heer A De Broekert niet is begraven te Yerseke maar te Wemel- dinge, de geboorteplaats van den overledene en zulks op zyn uitdrukkelijk verlangeD, terwijl bet ook niet bygezet is in het familiegraf, daar die hier niet gevonden worden, maar eenvoudig op de algemeene beg-aafplaats. Omtrent den te Yzendijke gepleegden moord valt uog het volgende te meiden. Het slachtoffsr schijnt bezig geweest te zyn kousen te stoppeü, en werd gedood met het broodmes, waar mede zij de draden afsneed, tijdens haar vader in den booragaa d werkte. De vermoedelijke dader, die indertijd naar de hand van zyn siachtoffrr moet gedongen hebben, is nog niet opgespoord eu waarschijnlijk naar Bzlgie gevlucht. Vrijdagnacht is in een klooster van de Ursu- lineo te Maastricht ingebroken. Er zijn een aantal zilveren en goude t voorwerpen ontvreemd. De dader of daders zyn nog onbekend. Op een boelgoed te Akkrum kocht een Trouw zoo zij meeode, een kabinet voor ƒ17. Toen zjj ech ter het voorwerp zag, was het een kalf. Goes. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1880 | | pagina bijlage 2