BIJVOEGSEL G0ESCHE COURANT. DINSDAG RECHTZAKEN. 20 APRIL 1880. No. 47. Nieuwe uitgaven. Wetenschappelijke Berichten. KUNSTNIEUWS. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Hansweert. Het aantal der alhier In- en Uitge klaarde geladene schepen in de week, loopende van 11 tot 17 April, bedraagt: Ingeklaard: Zeilschepen 9S Stoomschepen 10 10S Uitgeklaard; Zeilschepen 67 Stoomschepen 15 82 Totaal 190 Niet alleen de spoorboot Walsoorden flake" doch ook de andere stoom- alsmede zeilschepen vin den, vooral in den laatsten tijd, bij de schuttingen op het kanaal door Zuid-Be«elai d veel oponthoud en vertraging. Daar bovenal voor de scheepvaart het „time is moneyvan toepassing is, zijn de schippers alles behalve met dit oponthoud ingenomen. Ieder, die tnet ue scheepvaart bekend is, weet dat een half uur opo.iihoud voor den schipper meer dan een ge- heelen dag tijdverlies kan opleveren vooral op de Zeeuwsche stroomen. Een en auder moet iutus- schen althans nu alleen worden toegeschreven aan den lagen waterstand in 'l kanaal, daar dit is afgetapt, noodig voor de te doene herstellingen aan de boorden. Hierdoor nu mag er niet geschut wor den, zoodra de waterstand buiten 't kanaal hooger is dan binnenen men zal wel bevroeden dat in den tegeuwoordigen toestand het water (zooals men't noemt) spoedig en telkens boven peil is. Bij normalen wa terstand in 't kanaal is zulks alleen het geval bij hoogen vloed, en dit is slechts kort van duur. In 't belang van handel en scheepvaart alsook der met de spoorboot Walsoorden flake" reizende passagiers is 't te hopen, dat spoedig dit beletsel moge opgeheven zyn, want laatstgenoemden toch vinden zich nu telkens teleurgesteld in 't voortzetten der reis of het op den bepaalden tijd bereiken hunner bestemmingsplaats. Wanneer by aankomst alhier de spoorboot om boven omschreven redenen niet kan scbutteu en alzoo niet dadeljjk doorvaren naar Vlake, staan den reizigers, die per spoor verder moeten, slechts twee wegen open lo. aan boord 1)1 ij ven totdat de boot de reis naar "Vlake kan vervolgen, als wanneer zij zeker de corres- pondeerende treinen missen, en 2o. te Hansweert aan wal stappen en zoo spoedig mogelijk te trachten te voet of per rijtuig genoemde halte te bereiken alleen dan heeft men nog kans den trein te halen. Ofschoon de schuttingen toch altijd gevaar zullen opleveren voor een geregelden en aansluitenden spoorbootdienst, is in gewone omstandigheden de toestand tamelijk gunstig. Zondagmorgen te ruim zes uren is, tengevolge van plotseling ingevallen mist, ter hoogte van Borssele, in het pas van Ter Neuzen, gestrand deEngelschestoom boot Argdruidkapitein P. Grey., te huis behoorende te Kort Shields, geladen met tarwe en komende van Alexandrië, met bestemming naar Antwerpen. Des avonds roet hoog water is de boot blijven zitten. Zes sleepbooten: de Hercules, Pauline, Infa- tigable, Josephine, Engeland en Sultan waren door den kapitein aangenomen om de boot af te brengen. Uit Kopenhagen is het bericht ontvangen omtrent de aankomst ter reede van de Vega, begeleid door eenige Zweedecbe stoomschepen. Het vaartuig werd Vrijdagochtend op Koninklijk bevel als oorlogsschip gesalueerd, waarna een deputatie, onder welke de voorzitter van het Aardrijkskundig Genootschap en de rector der universiteit zich bevonden, zich aan boord begaf om prof. Nordenskjöld te begroeten, die daarna door den Koning en den Kroonprins ontvangen werd. Vrijdagavond werd hem een souper aangeboden door het Deensch Aardrijkskundig Genootschap, terwijl ook de studenten hem een feest zullen aanbieden en de koning hem te eten vroeg. Men berekent, dat 80,000 Zweden naar Kopenhagen zgn gegaan om Nordenskjöld te verwelkomen. Bjj den Zweedschen rijksdag is aanhangig het voorstel om levenslang pensioenen van 4000 kronen 's jaars te schenken aan prof. Nordenskjöld en Palander alsmede 50,000 kronen in eens ter verdeeling als eeregeschenk onder allen, die aan de eerste omzeiling der oude wereld hebben deelgenomen. Koning Oscar heeft gelast de Pega, by hare aankomst te Slokholm, met 3 maal 5 schoten te begroeten. Een oorlogs schip zal de Vega te gemoet gaan met de leden van den Bgksdag enz. aan boord. Wat een verschil met de ontvangst in ons land van de Willem Barents. Wat zijn wij dan toch met recht klein Op de aanbeveling ter vervulling der vacature van rechter in de rechtbank te Zierikzee zijn geplaatst mrs. J. fan Binsbergen, J. P. Cau en F. A. fan Zeen- we», substituut-griffiers b(j de rechtbanken te Arnhem, Dordrecht en Rotterdam. of geweerd moest worden. Later is men begonnen er metselsteenen van te vervaardigen. De jongste toepassing is het maken van flesechen en ander vaat werk uit deze grondstof. Door Britton worden per dag ongeveer 13,000 bier- en wjjnflesschen ervan gemaakt. De Blakken moeten ook een deel uitmaken van het sterke glas van Siemens, voor spoorwegleg gers en andere tot de bouwkunde behoorende artikelen. De reohtbank te Dordrecht heeft den heer S., predikant bjj de Christ. Geref. gemeente te Gorin- chem, veroordeeld tot eene geldboete van f 25, of 7 dagen gevangenisstraf, wegens uitdrukkingen op den predikstoel gebezigd bjj de bekendmaking van het onder censuur stellen van mej. N. geb. B. Ge noemde predikant, die op last van zijn kerkeraad han delde, heeft onmiddellijk appèl aangeteekeod. De juffrouw te Amsterdam, die, naar vermoed werd, pogingen tot vergiftiging van haar erfoom zou hebben aangewend, is uit de gevangenis ontslagen, omdat bjj de instructie geen termen tot haar verwij zing naar de openbare terechtzitting zijn gevonden. De quaestie der spaarbank van het departe ment „Westlandsche dorpen" van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft niet alleen in de on middellijke omgeving van het Westland, maar ook daarbuiten de aandacht getrokken, vooral in deze degen nu de spaarbank-quaestiën bijzonder op den voorgrond zijn getreden. Een uitvoerige toelichting en beschrijving van het gebeurde, namens 18 geachte ingezetenen van het Westland, is thans in den vorm eeoer brochure uitgegeven „de Spaarbank- en ont- bindings-quaestie van het Nuts-departement Westland- sche dorpen," te Middelburg bjj de uitgevers J. C. W. Altorffer. Onlangs is in Beieren nabjj het meer van Constanz het oudste dier gevonden, dat tot nutoe door de natuurvorschers werd ontdekt, de Archacop- teryx, dien sommigen voor het eerst geschapene alier dieren houden, en die in eik geval, voorzoover men kan nagaan, tot het eerste tjjdperk behoort, waarin dieren op onze aarde voorkwamen. Deze verzteende vogel, over" welks aankoop door het Brilsch museum en door de Beiersche regeeriug met den eigenaar onderhandeld is, werd dezer dagen door een Berlijnsch particulier gekocht voor de som van 20,000 mark, zoodat de Urvogel voorloopig voor Dnitschland behouden is. De hoogovenslakken, vroeger alleen gebruikt voor het hard maken van wegen en in onnoemelijke massa's voorhanden in de ijzerdistricten, tot last van de bewoners, werden eenige jaren geleden onder de benaming van slakkenwol gebruikt voor het beklee- den van verschillende zaken, waar warmte behouden De Berliner Musik-Zeitung geeft een zeer vleiende beoordeeling van een werk, getiteld Andante und Variationen, gecomponeerd door onzen te Berlijn ge- vestigden landgenoot den heer Henri De Jonge van Ellemeet. De beoordeelaar laat zich als volgt uit over deze compositie „Dit werk heeft een zeer gunsligen indruk op mjj gemaakt. Gezond, edel, voortreffelijk van vorm en eontrapnntisch] rijk aan fijne trekken, beboorendeze fariationen zonder twjjfel tot het beste wat in den laatsten tijd op het gebied van muziek-literatuur ver schenen is. „De componist, op wien ik ernstig de aandacht vestig, lijdt, trots eene uitgebreide en diepe kennis, nergens schipbreuk op het gevaar van droog en geleerd te worden, zoodat de f ariationen (er zyn er 14) op het eenvoudige thema een rijke en aangename af wisseling aanbieden. Het doet iemand inderdaad goed een werk te leeren kennen, dal men zoo zonder voor behoud prjjzen kan en moet." Het tjjdstip, waarop Sarah Bernhardt te Am sterdam voor een weldadig doel zioh voorstelt op te treden, zal waarechjjnlijk in Juni zijn. Niet alleen voor de stedelijke armen, maar ook ten behoeve van hst Amsterdamsche blinden-institunt stelt de gevierde tragedienne zich voor een deel van de ontvangst te doen strekken, welke zij daar verwer ven zal. Van bare belangstelling in deze sohoone stichting gaf zij reeds bjj haar jongste bezoek te Amster dam blyk, door een rjjke gift aan den directeur te over handigen voor dtl gesticht. Nv. d. D.) LANDBOUW EN VEETEELT. In de Landbouw Ct. geeft de heer J. Fan der Baan, te Wolfaartsdijk, eene korte levensbeschrijving van den heer J. fan Hertum, den bekwamen vee arts, wien de Zeeuwsche veestapel, door zijne doel treffende maatregelen tegen de longziekte, zooveel verschuldigd is. Hjj werd den 4 Januari 1805 te

Goessche Courant | 1880 | | pagina bijlage 1