Dinsdag 20 April. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. MKJVGELWEUK. Do Oude Jongeheer. IV- Engelsche zeeroovci's enJe Mainliendrai. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommeri 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiïn worden a 10 et. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland lijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLERte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattende Scheepvaartberichten Rechtzaken Nieuwe uitgaven Wetenschappelijke berichten, Kuustnieuws, Landbouw en veeteelt, Kerkelijke zakeu en ouderwijs, en Gemengde berichten. De Minister van Financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in den loop van dit en het volgende jaar 140 commiezen der 4e kl. der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld, op eene bezoldiging wegens tractement en toelage van f 480 'sjaars de verzoekschriften om toe lating tot het onderzoek moeten voor 1 Juni e. k. bij het Departement van Financiën zijn ingekomen. Zie verder de Staatscourant. GOES, 19 April 1880. Zooals men weet, is het bekende adres aan de Tweede Kamer vanwege de maatschappij tot Nat van 't Algemeen, houdende betuiging van instemming met ernstigen aandrang om gevolg te geven aan het voornemen der regee ring, teneinde maatregelen te nemen tot be teugeling van het gebruik van steiken drank door het indienen van een wetsontwerp, bjj de Kamer ingekomen. Onder de departementen, die op de daarbjj gevoegde ljjst voorkomen, staat Goes niet. Door een misverstand, een gevolg van ver keerde inlichting omtrent het zegelen der adressen, is het departement-Goes niet tijdig gereed kannen wezen met z{jn requesten. Dientengevolge is vanwege ons departement ren zelfstandig adres verzonden, geteekend d >or 155 Goesche ingezetenen, met 17 adressen van adhaesie nit omliggende gemeenten, be vattende plus minus 1250 handteekeningen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der onderschei dene provinciën een concept-wet gezonden, strekkende tot wjjziging van de bepalingen der gemeentewet omtrent de vaststelling der ko hieren van hoofdeljjke omslagen en andere directe plaatselijke belastingen, met verzoek, daarover hun gevoelen te willen mededeelen. V) (AMUtl. MAUIÏERT.) Naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. Ik wist, dat tante Clarisse en oom Florimont niet op nieuwe kennissen gesteld warenook was ik niet zonder vrees omtrent het resultaat van het bezoek. Toen de dag, waarop de visite be paald was, aanbrak en Margreet achter hare mama naar binnen stapte, kon ik niet nalaten even een blik op hen te slaanhunne gezichten waarop een flauw beleefdheidslachje zichtbaar was, waren nog ondoorgrondelijker dan die der sphinxen. Wat mjj betreft, ik was verblind. Het scheen me toe dat met haar in ons somber vertrek de lucht, de zon en de jeugd waren binnengekomen ik dacht dat ik de oude portretten in hunne vergalde lijsten zag lachenhet kwam me voor, dat de slinger van de pendnle zijn tiktak deed hooren alsof hij het kloppen van mijn hart wilde tellen. De oude leuningstoelen maakten op mij den indruk, alsof zij hunne armen bevallig naar Margreet uitstrekten. Zij was keurig netjes gekleed en had er nooit zoo lief uitgezien. Eerst weinig op haar gemak, had zij spoedig hare vroolijkheid en ongedwongenheid herwonnen. Zjj maakte han dig van iedere gelegenheid, die het gesprek haar aanboodgebruik om te toonen, dat haar niets vreemds was wat een welopgevoed meisje moet weten, zoowel wat vermaak als het huishouden betreft. Ëjj 't heengaan vroeg zjj mij stil in een hoekje van de voorkamer Zyt gjj tevreden De slag is gewonnen, antwoordde ik. Aan 't diner alleen werd over de gebeurtenis gesproken, welke dien dag had plaatsgehad in De liberale kiesvereeniging Hel Algemeen Belang, te Leiden, heeft voor de Provinciale Sta ten candidaat gesteld den heer L. M. De Laat de Kanter, wethouder aldaar. Z. K. H Prins Frederik heeft aan de maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin eene zeer aauzienlijke gift geschonken. H. K. H. de groothertogin ?au Saksen- Weimar heeft 200 beschikbaar gesteld voor het aan generaal Fan der Heyden aan te bie den huldsbljjk. - Door het hoofd-comité voor een op te richten Houtmans-monumentbinnen Goud is besloten, dat dit Donderdag 1 Juli e. k. zal worden onthuld. STATEN-GKNKRAAL. EERSTE KAMER. In de Zaterdag gehouden zitting zijn verschil- lende wetsontwerp n, waa onder naturalisatie- en dat tot wjjziging der grens van de gemeenten Onwcrkrrl: en Nieuwerkerk, tot verkoop van grond ouder Wis- sekerke enz., unaniem aangenomen. Algemeens vergaderingen van Ingelanden der verschillende polders in Zuid- en Noord- Beveland. Datum. Plaats waar de ver- Naam van gadering wordt den polder, gehouden. 23 April. 's-Heer Arendsk. De Piet. 26 Heinkenszand. tleinkenszand. 3 Mei. 's-Gravenpolder. Ooster- en MidJel- Zwake. 5 n 's-Gravenpolder. 's-Gravenpolder. 10 Heerjanspolder. 10 n Anna Priso. 12 n Maria. 20 's-Heerenhoek. Nieuwe-, West-, Nieuwe West-, Noord en Zuid Craaiert. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Als waar is wat een Madridich blad meldt, dan is wat reeds vroeger werd beweerd Otero, die wegens zijn aanslag op het leven van den koning ter dood is gebracht, bepaald een idioot of erger. —mmm l————, ons eentonig leven was een nieuw bezoek eene gebeurtenis. De jonge meisjes zijn tegenwoordig wel wuft en lichtzinnig, zei tante Clarisse op hare preke rige manier van spreken. Tv el wuft en lichtzinnig, antwoordde oom Florimont als de echo. Zij denken slechts aan genot en toilet, her nam tante Clarisse, dit duo vervolgende, waar van iedere zin mij door 't hart ging. En welk een toiletvervolgde tante. Ze hebben geen greintje smaak of verstand, om zich te kleeden. Herinner je je nog wel dien blauw zijden spencer van me, Florimont? Ik zie hem nog. Die was eenvoudig en net jes. Ik dacht er net aan, toen ik dat opgedirkte meisje daar zag zitten met haar bespottelijk toilet, dat veel geleek op een heerenkostuum. O, spreek er me niet van 1 't Is verschrik kelijk. Heb je gezien, dat zij een bloem in het knoopsgat van haar mantel had gestoken Oom Florimont, wiens beurt het nu weêr was, vergenoegde zich met de handen ten hemel te beffen, als had hij geene woorden om zijn afgrij zen nit te drukken. Ik meende toen ook iets te moeten zeggen. Maar oom! zeide ik, alle jonge meisjes klee den zich nu zoo, en dat is niets buitengewoons. Hjj viel mij in de rede met eene snelheid, die hem niet eigen was: Zoo zijn de jongelui allemaalOmdat de mode verkiest de dwaaste fatsoenen te verzinnen, moeten jelui je haasten die zonder eenige tegen werpingen aan te nemen en iedereen moet ze mooi vinden. Pardon oom, dat is 't niet Draag ik heerenjassen, vroeg tante Clarisse, stop ik bloemen in mijn knoopsgaten In uw jeugd volgde u demodes van dien tijd. Daar was niets op te zeggen. U kunt toch niet vergen, dat een jong meisje tegenwoordig uwe raantilles en mantels draagt? Hij zou nl. aan de justitie hebben bekend, dat de koninklijke familie de beste menscben waren, die er bistaan: dat hij niemand in gevaar beeft willen bren gen, maar bedrogen is geworden en daardoor was toegetreden tot eens onbekende vereeniging. Daarop was hjj naar Toledo gebracht, alwaar geheime bijeen komsten werden gehouden, waarin hij van gemaskerden bevel ontving om Canovas te dooden. Na daarop 130 francs en een revolver te hebben ontvangen, kwam hij te Madrid terug, alwaar hij bevel ontviog den Koiunu te dooden, onder bedreiging van vermoord te zullen ivo den, wanneer hij eene daartoe gunstige gelegenheid verzuimde. Hij had zeker beter gedaan de justitie op die zon derlinge ontmo-lingen uittilt te makeDop den weg, dien hij zij 'i dan ook tegen wil en dank nu htrft bewandeld, wachtte hem toch de dood. Heeft men ooit hekrompener handelwjjze gezien dan die van den Duitschen rijksdag, en waarvan een tele gram in ore vorig nomnier melding maakte? De Israclittische godsdienst-leeraars werden niet de Katholieke geistelijken wel vrijgesteld van den ver- pliche.i dienst bij di aanvullings-reserve. Dit werd Vrijdag bepaald bij de derde lezing van de wet op de legersterkte. Die bepaling tot vrijstelling werd terwijl zjj bij eerste en tweede lezing steeds werd verworpen nu met 161 tegen 151 s'emmen aangenomen. Men ziet: de meerderheid was wel gering. De gtheele legerwet is voor goed thans aangenomen m t 186 tegeu 128 stemmen, zoodat vorst Fon Bis marck daarover ook alweer reden tot tevredenheid ma» bebben. Nog drie verkiezingen en het vereenigd koninkrijk is w-êr eene moeielgke periode te boven. Er zijn nu gekozen 352 lib-ralen, 23" conserva tieven en 61 Flome-rulers. De rx-keizeriu Eugenie Is te Kaapstad aangekomen. De berichten omtrent Rusland's premier Gorlscha- koff lulden onguusliger. De patient moet niet reoht meer bjj zijn verstand wezen en verschrikkelijk Ijjden. Met de Keizerin gaat het iets beter; altijd zooals het vaak mtt zulke Igders gaal. De Birmasche gezanten te Rangoon spreken de be richten omtrent de moorden te MaudaLy tegen. De Regerriug van Birmah tracht de paniek onder de bevolking te iloeu bedaren. Als je op dien toon voortgaat, lieve André, dan zullen we 't gesprek liever staken. In jou oogen is juffrouw Margreet Parisot de volmaakt heid in eigen persoon. Dat moet jij weten, je bent nog op een leeftijd waarop men over niets kan oordeelen en niets naar waarde kan schatten maar de raadgevingen van ouderen zijn niet zoo te verwerpen als gij schijnt te meenen en al je enthousiasme zal mij niet verhinderen mijne opinie daaromtrent te behouden. Uwe tante heeft geljjk, hernam dadelijk daarop oom Florimont. God zij gedankt, de jonge meisjes van onzen tijd waren wat bescheidener; zij snapten of 't pas gaf of niet, niet altijd meè, zij pronkten niet met hua kennis en verstand. Ik weet het wel, dat alles veranderd is, maar dat is een groot kwaad en gij zult mij zulke dingen nooit hooren goedkeuren. Ik zweeg, want door te antwoorden had ik on- noodig eene discussie uitgelokt, die reeds zeer on aangenaam begon te worden en die met éen slag al mijne schoonste verwachtingen dreigde te doen instorten. Ia was eraan gewoon met zekere bit terheid over alles wat jeugd betrof te hooren spreken, maar nooit had het zulk een indruk op mij gemaakt. Na eenige dagen zag ik Margreet weder. Wel nu? vroeg zij. Ik stond er zoo onhandig bij, dat zij terstond de waarheid begreep. Ben ik tegengevallen 1 Neen. Jok niet. Oom en tante zijn een paar oude ijzegrim- men; over verscheidene punten hebben zij idee's, die in strijd zijn met die der overige menschen. Val ik jou daarom niet tegen? Zou je dat kunnen gelooveu, Margreet Nu, dan kau 't me ook weinig schelen. Zij glimlachte, maar ik zag wel dat zij verdriet had. Ik zelf gevoelde mij treurig en besluiteloos; ik had voortdurend de een of andere hatelijkheid te verduren en er ging geen avond vooihg.of ik HANSWEEhT, 39 April 1880. In de vorige week kwamen hier eenige vischsloepen aan, waaronder zich ook „De Zeeuw' van Vlissingen bevond, dezelfde die dezer dagen, op de Doggersbank ter vischvangst zijnde, door Engelsche zeeroovers (alias visschers) van verschillende zaken werd beroofd zie Middelburgsche courant dd. 14 April no. 88. - De equipage van deze en de andere sloepen klaagden zeer zoo dikwijls door de Engelschen molest te worden aangedaan, zonder bij machte te zijn daartegen iets te kunnen doen. Telkens en telkens moeten zij lijdelijk aanzien, dat de Engelsche zeehyenas hen van vischwant, netten vol visch en zooveel meer berooven en met dezen buit ongehinderd op den loop gaan. „Overmacht doet wijkenen deze vrijbuiters zorgen wel als een zwerm sprinkhanen op de Nederlandsche visschers neer te strijken, wel wetende dat vele honden den haas zijn dood zijn. Ware het nog man tegen man, ja zelfs twee tegen éen, dan zouden onze Hollandsche jongens geen oogen blik aarzelen de dieven afteranselen, zóo dat Z8 voortaan de handen wel thuis zouden houden. Doch zooals nu de zaken staan is hulp van hooger hand dringend noodzakelijk. Het is niets meer dan de dure plicht der regeering voortaan de Nederl. visschers krachtig te beschermen en in staat testellen hun beroep ru9tig en ongestoord te kunnen uitoefenen. Het is en het zij de taak der K. N. marine een einde te maken aan de roof- en plunderiochten der Engelsche zeeroovers. Dit had reeds lang behooren te geschieden en daarom vraagt men zich tevergeefs af hoe het mogelijk is, dat de Ned. regeering hat jaren lang lijde lijk heeft kunnen aanzien dat een gedeelte harer onder danen in de uitoefening van hun bedrijf telkens worden belemmerd en geweld aangedaan niet alleen, doch zelfs ten koste van aanzienlijke schatten van hunne bezit tingen beroofd. Ware het blaadje omgekeerd en deden b. v. onze visschers hetzelfde, wat ze nu van de Engelsche moe ten ondervinden en geduldig verdragen, dan voorwaar zouden hemel en aarde bewogen worden om de schuL- digen te vinden en men zon niet rusten, voor ze ge straft waren. Is het dan te verwonderen, dat onze visscherslieden misnoegd worden opzooweinig belang stelling in hun bedrijf, waar er weinig of niets gedaan wordt om hunne belangen te beschouwen tegenover kwaadwillige vreemdelingen Is hunne vraag niet gewettigd, waartoe dan toch onze marine die toch geld genoeg kost dient anders dan.om de belangen van onzen handel, onze scheepvaart en nijverheid, altijd en overal waar zulks noodig is, te beschermen en te be veiligen voor vreemd geweld Om plezier- of parade tochten te doen of in de eene of andere marinehaven te worden opgelegd, toch zeker niet. Ieder, wien de bloei ter harte gaat van de nationale visscherij deze kostbare parel aan de kroon onzer volkswelvaart zal voorzeker met den wensch instemmen, dat er spoedig afdoende maatregelen mogen genomen worden ter be ëindiging van den meer en meer onhoudbaar wordenden toestand onzer visschers, opdat zij voortaan ongestoord moest iets onaangenaams over haar hooren. Eindelijk, op een Donderdag, 'k herinner 't mij nog goed, zeiden oom en tante mij dat zij van plan waren 's namiddags een contra-bezoek af te leggen. Het eerste beste voorwendsel, dat mij te binnen schoot, te baat nemende, ijlde ik naar onze buren; ik was echter zeer verlegen met eene reden voor mqn bezoek op te geven, daar ik niet eerlijk durfde bekennen dat ik kwam met het plan, om het veld voor den slag in gereedheid te brengen. Margreet had voor 't eerst een nieuwe japon aan, door hare feeën vingertjes zelf gemaakt, en die haar allerliefst stondin haar coeurdie zonder twijfel lager uitgesneden was dan de verfoeide blauwe spencer, was zij juist bezig een klein bouquetje te steken, 't geen mij niet aanstond. Och Margreetzei ik, doe mij een pleizier en steek daar geen bouquet in Waarom niet? Om tante Clarisse geen aanstoot te geven. Je weet, dat ik zoo van bloemen houd. Ik heb er altijd bij mij. Die koketterie is nog al onschuldig. Wat voor kwaad ziet je tante er toch wel in? Och, weet ik het? In haar jeugd deed men het niet. Margreet trok het bouqet met een driftig gebaar uit het knoopsgatik stak mijn hand uit om het aan te nemen, doch zij gooide het het raam uit, voordat ik tgd had dit te verhinderen. Die eischen zijn vrij bespottelijk vind ik. Zou ik ook geen gebloemde japon en een muts met groene linten moeten gaan dragen, net als je tante? Toen zij mij bedrukt zag kijken, gaf zij mij een hand. 't Is niet goed van me om me boos te maken; ik wil u niet kwetsen, maar gij zijt ook zoo zwak Ondanks deze verzoenende woorden was ik toch zeer terneergedrukt; 't was onze eerste oneenig- heid en ik werd bestormd door allerld soort van kwade voorgevoelens. (Wordt vervolgd.}

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1