MENGELWERK. De Oude Jongeheer. Burgerlijke Staiul Goes ADVKRL'KlNTIÜJN. BEKENDMAKING. EEN VOLKOMEN GELUKKIG MNSCII Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kapelle. Heden (Vrijdag) is door kerkvoogden der Hervormde gemeente alhier aanbesteed Het maken van een ijzeren hekter lengte van 11160 Al-, met gemetselden voetmuur, hardsteeniverk enz., om de kerk aldaar. Ingeschreven werd door de navolgende heeren W. J. Kerpestein ie Scherpenisse, voor 2356 C. A. Goetbals te iliddelbu'g, voor ƒ2128; J. F. Maes te Hoofdplaat, voor 1640; 1>. Vau Maris te Ka pelle voor 1693; 1). Klap te Kapelle, voor 1675, en P. üroukers te Kapelle, voor 1639. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Goes. In de civiele silting van heden Vrijd-g 16 April nam de kantonrechter ambtshalve een uitstel van drie weken in zake kerkvoogden van Kruintngen contra hare belastingschuldigen. Deze en de vorige remise zijn de eeuige door den rechter zelveu in deze zaak genomen; al de andere uitstellen zijn door partijen zeiven verzocht en zij hebben das zelf de zaak ongeveer een geheel jaar gerekt. Derhalve geheel ongepast komt uwen gewo nen correspondent voor de kantongerechiszaken de wjjze «oor, waarop uw berichtgever uit Haisweert het vorige uitstel in uw blad heeft opeubaar gemaakt. (Wij deelen dit gaarne mee, teneinde het pubhek dat onjuiste bericht niet als vau hem afkomstig zou be schouwen.) (Red.) Ter gewoue correctioneele zitting van deuzelfden dag zijn de navolgeude vonnissen gew izeu en uitgespro ken tegen lo. C. G., te Go s, wegens het p'aitsen vaneen voertuig op de optnbare straat te Gots, waardoor de passage0 belemmerd wotdt, veroordeeld in een geldboete vau ƒ3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 2o. J. V., te 's-Heer Arendskei kr, wegens her stellen van een wildstrik veroordeeld ui etue geldboete vau ƒ20, s. bs. 3 dagen gev. straf c. e. 3o. B. V., te Misse, wegeus liet met behoorlijk zorgdragen om te beletten, dat de houd dn u men bij zich heeft wild drijft, veroordeeld in eene geld boete van ƒ10, subs. 2 dagen gev. stiaf c. e. 4o. M. K. en A. H., te Hviukenszand, wegeus het zingen en schreeuwen langs d-n openbaren weg zonder vergunning van den burgemeester, leder ver oordeeld in eene geldboete van ƒ1, subs. 1 dag gev. straf c. e. 5o. P. J. V. en J. G., beiden te Ctiuge, wegens het des nachts bezeilen van liet kanaal door Z. B. met een vaartuig, zonder een helder licht en de lan taarn aan den grooten top te voeren, ieder veroordeeld in eene geldboete vau 10, subs. 1 dag gev. siraf c. e. 6o. J. V. d. P., te Baarsdorp, wegeus lo. bel als voerman zich vergrijpen tegen een reglement, waarbij hij is verplicht zich bij zijn voertuig bij de hand te houden en 2o. wegens bet plaatsen van een voertuig op den weg zoodat de passage belemmerd word vtr- oordeeld in een geldboete van ƒ2,50 en een van ƒ1, voor ieder subs. 1 dag gev. straf c. e. 7o. J. S., te Biezelinge, wegens het bouwen aan den openbaren weg te Kapelle zonder toestemming van burg. en welb., veroordeeld in een geldboete vau ƒ3, eubs. 1 dag gev. straf c. e. 8o. A. H. en Ch. K., beiden te Haarlemmermeer en Ch. G. te Geersdijk, wegens het rapen vau schelp- viseh aan den voet vau een dijk, veroordeeld iu eene boete van ƒ10, subs. 1 dag gev. straf c. e, Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Yrjjdag 16 April, zijn de navolgende von nissen gewezen, tegen lo. C. J. De S., 15 j., te Breskeus, wegens dief stal, veroordeeld tot 3 dagen cell. ge», slraf c. e. 2o. C. K., 24 j., polderwerker te Breskens, be schuldigd van diefstal. Vrijgesproken. 3o. A. De S., 20 j., te Breskens, wegens dief stal, veroordeeld tot 4 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. F. B., huisvrouw van J. De V., te Breskens, als voren, veroordeeld tot 4 dagen cell. gev. straf o. e. 6o. A. v. de V., 14 j., te B-eskens, wegens diefstal, veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf e. e. 6o. A. O., 30 j., F. C. 48 j., O. Van de V., polderwerkers, allen te Breskens, wegens als voren, veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c.e. 7o. J. D., 19 j., dienstknecht te Axel, wegens mishandeling, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en 8 boete o. e. 8o. S. B., wed. A. de la V., 62 j., zonder be-. 6) (AKDRÉ MAUBERT.) Naar het Fransch van George Vautjer, door J. O. S. Ik had wel een ideetje in 't hoofd, dat mij sedert lang voor den geest stond en waaraan ik gaarne dacht; maar voor niets ter wereld had ik het haar durven bekennen. Ik stond op en zeide; Ik ben een wees Hebt gij geene andere familie dan uw oom en tante Neen. Geen vrienden Een ond vriend van mijn vader, den advo caat Louchet, maar hij woont in 't hartje van de provincie en En Ik wil Parijs niet verlaten. Waarom niet Ik was te beschroomd om haar te zeggen, dat bet was omdat ik niet van baar scheiden wilde; maar ik meende uit hare verlegenheid te mogen opmaken, dat zij het raadde. Toen zij nu hetstil- zwjjgen bewaarde, raapte ik al mijn moed bij elkair roep, te Aardenbnrg, wegens diefstal, veroordeeld tot 1 jaar cell. gev. c. e. Bjj den Raad van State, afdeeliog voor de ge schillen van bestuur, is Woensdag o. a. behandeld het beroep van een koninkljjk besluit, houdende beslis sing op de beroepen van het gemeentebestuur van Zaamslsg, tegen een besluit vau Gedrp. Staten van Zeeland, waarbij de vermeerdering is bevolen van het aantal scholen in die gemeente, door oprichting eener school in bet gehucht Othene. Rapporteur de staats raad Verniers Van der Lofff Als gemachtigde trad op de heer mr. 1) Van Eek, (Zie verder bijvoegsel.) Financiëelc Mededcclingen. De Crediet-Vereeniging te Amsterrhm hield Dinsdag 11. de jaarlpsche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat er over 1879 een winst van 100,000 zou gemaakt zijn, zoo men niet ge meend had nu in eens alle dubieuse posteu van vroe gere jaren te moeten ufschrijen tot een bedrag van 425,000. Het reservefonds wordt dientengevolge verminderd tot ruim 100,000. Tot directeur der vereeniging werd in plaats van jhr. mr. }V. E. J. lerg fan Bussen Muilkerk, die zijn ontslag had gevraagd, bi- noemd mr. M. fV. Jolles. Laatste en telegraphische berichten. VL1SS1NGEN, 16 April. H. M. de Koningin van Engeland kwam alhier te 6,20 aan en begaf zich dadelijk aan boord. Er waren vele toeschou wers, die echter, aangezien er bjjna niets viel te zien, teleurgesteld huiswaarts keerden. 's-GRAVENHAGE, 16 April. EERSTE KAMER. Hel eindverslag der commissie van rapporteurs over het ontwerp lot goedkeuring der overeenkomst met Belgie nopens het kanaal Gent-Terneuren heeft reeds liet licht gezien. Dat ontwerp werd in de afdeelingen der Kamer door verreweg de meeste leden gunstig ontvangen sommigen stelden er prijs op met nadruk van hunne ingenomenheid met deze overeenkomst te doen blijken. Het ontwerp nopens het hoog militair gerec Tsho f vond echter bij zeer veel leden geen instemming. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting beeft de heer De Jong verlof bekomen op nader te bepalen dag den Minister van Binnenland- scbe Ziken le interpelleeren over de ziekte ouder het rundvee en den daarmede, in verband «taanden han del op Engeland. Daarna is de discussie aaugevangen over het ont werp tot uitbreiding van het tarief der uitvoerrech ten in lnd.e tot boschproducten builen de bezittingen. De heeren Van Gennep, Van Osenbruggen, Van ktolk en Keuchenius bestreden het als onnoodig, daar de Indische inkomsten nog altijd de uilgaven over treffen, maar vooral wegeus b uadeeling van den handel, die daardoor gevaar loopt van de Javasche vrijhavens geheel naar Singapore, te worden ver plaatst. De heer lnsinger beloogde, dat die vrees ongegroud was en ze dus niet mocht weerhouden van het nemen van nuttige maatregelen. De heer Mirandolle bestreed echter ook het ont werp als belemmerend voor den handel, bevorderende den smokkelhandel en strijdig met onze handelspo litiek. De Minister van Koloniën daarentegen be toogde, dat het ontwerp niet slrjjdt met de econo mische beginselen, daar het hierbij geldt producten, waarvan wij het monopolie bezitten en die overal elders met uitvoerrecht belast zijn. Bij de groote moeieljjkheid om op buitenbezittingen ren gerege d belastingstelsel in te voeren, is deze billijke he Hi g nuttig. De baridel zal volgens hem met geschaad worden, en vooral uit Jinunciëel oogpunt wis dit ontwerp zeer aan te bevelen. De Indische financiën zijn evenmin gunstig als de Nederlandsclie. Het out- nerp-Iadiscbe-begrooiiiig voor 1881, gister ontvangen, sluit met een tekort van 4 millioen. Da uitgaven stijgen steeds, in die voor Atj>h zullen ook nog lang niet vervallen. Na replieken en bestrijding van het ontwerp door den heer Van der I.inden is hst dsbat verdaagd tot Maandag. Nog zjjn aan de orde gis eld ontwerpen over den accijns op suiker eD tot verhooging van hoofdstuk 5 der begrooting Monumenten. BERLIJN, 16 April. De Ryksdag nam in derde lezing de legerwet met 186 tegen 128 stemmen aan. Een armndement lo' vrijstelling van lsraëlietische leeraars van de resetvcoefening is vertco-pen mei 185 Ik heb slechts éen middel om familie te kiijgen en dat is: trouwen. Ja, zeide zij langzaam, gij moet trouwen Eerst bleef zij nadenkend staan, vervolgens wond ze zich een beetje onder bet spreken op en'zeide Eene vrouw, die werkelijk veel van u houdt/' die voor u geestkracht en voortvarendheid zal be zitten, die van u een man zal maken, om wieu niemand meer durft lachen en die boven ieder zal staan Ik kan mjj slechts flauw herinneren, wat er toen in mij omging en op dit oogenblik herinner ik mij slechts éen ding, namelijk dat ik haar in de rede' viel en uitriep Gij! gij alleen! en dat, toen wij de zware stem van Gabriel hoorden, die uit het salon riep Margreet, waar heb je je toch verstopt? wij hand in hand en met de blikken op elka&r gevestigd tegenover elkander stonden. Lieve hemelzeide zjj, hoelang ben ik al hier? Wat zal ik zeggen? De waarheid. Neen, dat kan niet. Gij weet dus nog niet dat Gabriel alleen te Parijs gekomen is om mijne hand te vragen? Dat is de verwezenlijking van een oude familie-overeenkomst, waarop mijne ouders zeer gesteld zjjnde weigering moet van zijn kant komen. Zal hij zich leenen tot Hij houdt niet van mjj, Zijt gij daar zeker van tegen 116 stemmen; een zelfde om dit toe te staan aan Katholieke geestelijken is daarentegen aangenomen met 161 tegen 151 stemmen van 14 tot 16 April 1880. Geboren: den 14, Joannes Joseph Maria, z. v. Ludovieus Augustus Knitel en Ludovica Seraphina De Meulemeester. Overleden: den 14, Catharina Willemina Van den Bos, 5ö j gehuwd met Adriaan De Jonge. 81 25jarige Echtvereenfging L van jj» E. F. Van KALMTHOUT Si en J. D. SMITS. Sl Goes, 18 April 1880. Ondertrouwd C. A.' E. SAUER met J. BRUIJNZEEL. Wemeldinge, 15 April 1880. Heden overleed tot onze diepe smart na korte ongesteldheid zeer zacht en kalm onze geliefde moeder, behuwdmoeder en groot moeder KEELTJE ROUW, wed. J. Slabbekoorn, in den gezegendeu ouderdom van ruim 86 jaren. Biezelinge, 10 April 1880. Namens de familie C LINDENBERGH, van Wemeldinge. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Heden overleed, tot droefheid van zijne betrekkingen mijn geliefde echtgenoot de heer ADRIAAN De BROEKERT, in leven Genets heer alhier, in den ouderdom vau ruim 52 jaren rnij nalatende drie kinderen, te jong om hun verlies te beseffen. Zevenhuizen, J. ROGGEBAND, 12 April 1880. wed. A De Broekekt. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving.. lieden overleed, tot mijn en mijner kindereu diepe droefheid, mijn geliefde echt- genoote CATHARINA WILLEMINA Van den BOS, in den ouderdom van ruim vijf eü vijftig jgar, na een gelukkige echtvereeniging van 'ruim 32 jaar. Goes, 14 April 1880. I A. De JONGE Jz. Heden overleed na een langdurig en geduldig lijden, tot mijne en der kinderen diepe droefheid, mijne geliefde echtgenoote MAATJE NIEUWENHU1ZÉin den ouderdom van 7J jaar en 23 dagen. Yerseke, 14 April 1880. Ds. POELMAN. Heden overleed aan een langzaam ver val van krachten mijn geliefde echtgenoot MARINUS MOERDIJK in den ouderdom van ruim 73 jaren, waarvan ik ruim 45 jaren door een gelukkigen echt met hem vereenigd was. De Heere sterke mij in dezen beproevingsweg' Rilland-Bath, TANNETJE VERBEEKE, 15 April 1880. Wed. M. Moerdijk. Hartelijk dank aan allendie bewijzen van belangstelling gaven bij de geboorte onzer dochter. P. C. N. EICHHOLTZ. L. M. EICHHOLTZ—Bal. Goes, 16 April 1880. Kraambezoeken worden afgewacht op den 28 en 29 April e. k. Bepaald zeker. Gabriel is een losbol, die meent dat hjj van alle vrouwen houdt en die er 'toch geen bemint. De deur ging open; Gabriel stak het hoofd naar binnen Wat doen jelui daar met je beiden? Wij praten over ernstige zaken, antwoordde Margreet beslist. Ha! zou men ook mogen weten waarover? Ik zal het je later zeggen. Gabriel lachte gedwongen; hij verwijderde zich met Margreet en liet zijne sporen over den grond klinken. Den volgenden dag zag ik hem aankomen hij zag er zeer ernstig uit. Terstond kwam hij met de zaak voor den dag, die hem tot mij voerde. Ik heb van middag een onderhoud met Mar greet gehad; zij heeft mij alles gezegd. Ik sta er niet op haar tegen haar zin te trouwen, noch mg een oogenblik moeieljj1.: te maken over een ver bintenis, die door onze families vastgesteld is. Zjj kiest jou boven mij, ik trek mij terug. Ik wilde hem mijn dank betuigen, maar hg lei mij het zwjjgen op en zeide Je houdt van haar, niet waar? Twijfel je er aan? Ja, ik twijfel eraan, want je ljjkt me de man niet om vurig verliefd op iemand te zjjn. Hou je waarachtig en ernstig veel van haar als een eerlijk man en ben je bereid alles erop te wagen en alles te verduren voor haar geluk Belanghebbenden worden verzocht alle stukken brieven bestellingen enz aangaande den boedel van wijlen den heer ADRIAAN De BROEKERT, in leven genees heer te Zevenhuizen, en aldaar den 12 jl. over leden te doen bezorgen aan een der twee vol gende adressen. ANTH. De BROEKERT, te Wemeldinge of D. LAKEMAN te Zevenhuizen, Executeurs. Wemeldinge, - 16 April 1880. Zevenhuizen, De ondergeteekende brengt bij deze nader ter kennis dat hij bij nienw adres, in dato heden, (ditmaal op behoorlijk gezegeld papier gesebreven en rechtstreeks aan den gemeenteraad gericht) ander maal eene herziening en verbetering der Verordening op de heffing van den Hoofde- lijken Omslag in deze gemeente in het algemeen belang heeft voorgesteld. Hier mede kan nu tijdig worden aangevangen en hangt het alzoo slechts van de Raads leden af om den Factor voor de aan slagen in den Hoofdelijken Omslag voor 1881 met eenige (Approximatief tien) percenten te kunnen verminderen in plaats van, en wel ten vijfden male achtereen volgende, alweder tot eene verhooging te moeten besluiten, en teveus tot voor beeld van alle gemeenten in Nederland, welke Hoofdelijke Omslagen moeten hef fen, uittemaken of het voortdurend billijk en rechtvaardig te achten is, om een groot getal ingezetenen met een sober zuiver inkomen ongeveer 10 pet. meer te doen betalen dan noodig is, teneinde aan een aantal anderen, veel meer zuiver inkomen genietende, 25 pet. afslag daarop in te willigen tot regeling hunner aan slagen. Heeren Redacteuren der Oude en Nieuwe Goesche Couranten, welke van gemeld nieuw adres een afschrift moch ten verlangen, kunnen zulks op aanvrage bij adressant bekomen vrij van zegel- en legesgelden, als zijnde adressant van ge voelen, zulks in overeenstemming is met art. 265 der Gemeentewet, evenals dat hij van oordeel is, dat zijn verzoek uitvoering kan erlangen op grond van art. 232 en volgende der evengemelde wet. Goes, den 15 April 1880. N. M. BOSDIJK. is alleen degene, die nooit aan tandpijnen Ijjdt. Om deze voortdurend te verhinderen, gebruike men uit sluitend het erkende beste en tcereldberortr.de K. K. HOF-TANDARTS DR. POPP'S Anat herin TAND- EN MONDWATER want bet lost den tandsteen op, het geeft in zeer korten tijd zelts de meest verwaarloosde tanden zuivere loitheid, stilt niet enkel smarten, maar verhindert ook de verdere voorlplanting van het kwaad, bevestigt al het vooze tandvleesch, losstaande tanden, terwijl het tevens onreinheid v; n het bloed en tandvleesch ver hindert, omdat het een aangenaam en verzachtend middel is en zich tegen slechtriekenden adem reeds sedert 30 jaren heeft gehandhaafd. Prijs eener proeffieech 60 cents; 1/2 fleich f 1,20; groote flesch f 1,76. Ik ben daartoe bereid. Hij keek mij strak aan, alsof bij zeker van mjjne belofte wilde zijn. Best. Maar er zgn nog andere zaken. Gij hebt fortuin en Margreets ouders hebben niets. Je kent hen, en weet dus dat zij nooit zullen besluiten bjj jou familie de eerste stappen ervoor te doen. Waarom zouden zij ook? Mijne familie zal het eerst ervan reppen. Gabriel haalde zijne schouders eens op. Denk daar maar niet aan, die mummies zul len zullen zich wel tegen jou huwelijk verzetten. Denk je dat? Zeker denk ik dat, want ze zullen je niet late» trouwen dan met eene zuster van Methusalem. Luister eens goed: daar ik voor alles het geluk vau Margreet op 't oog heb, ben ik besloten hare ouders, zonder te zeggen wat er gebeurt, aan te sporen tot het doen eener beleefdheidsvisite aan je oom en tante,- waartoe onze vriendschap en het wonen tegenover elkander geschikte aanleiding geven. De kennismaking is dan officiéél geschied';'- gjj moet ze dan levendig houden en je best doen Twee of driemaal streek hjj zijn snor op, ten einde het verdriet niet te laten merken dat hem overmeesterde. Adieu 1 zeide hg kortaf. Hij keerde zich om en vertrok, zonder dat ik den moed had hem terug te houden. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2