1880. N°. 45. Donderdag 15 April. 67ste Jaargang. Bij deze courant bekoort een bijvoegsel, Besmettelijke Veeziekten. OFFICIEELS MEDEDGELINGENT5 MENGELWERK. De Oude Jongeheer. "kïïnstnïëïiwsT GOESCI! xt oltgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen bIb buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten co de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a „1.— Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR 'en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattendeAanbesteding vanwege den rijks waterstaat, Staten-Generaal, Kerkelijke zaken en onderwijs, Afloop aanbestedingen en ver- koopingen en Gemengde berichten. De BURGEMEESTER van GOES brengt ter open bare kennis, dat hij ontvangen heeft de volgende cir culaire van den heer Commissaris des Koning* in deze provincie, gedagteekend 10 April 1880, A no. 1412 (Prov. Dlad no. 38.) „Bij koninklijk besluit van 14 Maart 11. (Staatsblad „no. 31) is, met intrekking van dat van 30 October 1872 „(Stbl. no. 105), nader bepaald welke ziekten van het „vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der „in de wet van 20 Juli 1870 (St.bl. no. 131) genoemde „maatregelen bij het heerscheu of bij het dreigen van „elke dier ziekten moeten toegepast worden. Behalve „wijziging van enkele andere punten, is onder de be smettelijke ziekten van het vee thans ook genoemd „het mond- en kiauw-zeer (besmettelijke blaaruitslag „van den mond en de klauwen) bij herkauwende die nen en varkens, terwijl bet kwaadaardig klauwzeer „bij schapen, het zoogenaamde rot-krenpel, niet wordt „genoemd. „Van het voorkomen van mond- en klauwzeer moet „derhalve voortaan door de houders ot hoeders van vee „onmiddellijk aangifte worden gedaan aan den Burge- „meester der gemeente waar het vee zich bevindt, en „tevens moet het aangetaste vee van het overige on- middellijk worden atgezonderd, waarna het onderzoek „plaats heeft bedoeld in art. 16 der wet van 20 Juli „1870 (St.bl. no. 131.) „Van gevallen van het reeds genoemde rot-kreupel, „een ziekte die alleen bij schapen voorkomt, en wel „te onderscheiden is van het gewone mond- en klauw zeer, behoeft niet langer aangifte te worden gedaan. „Daar echter schapen evenals rundvee, bokken en gei- „ten tot de herkauwende dieren behooren, zijn op deze „dieren de bepalingen, betreffende het mond-en klauw zeer (in het besluit van 14 Maart jongstleden nader „omschreven als besmettelijke baarduitslag van den „mond en de klauwen) wel toepasselijk. „Verzuim van aangifte of afzondering zou tot straf vervolging van den overtreder leiden/' De Burgemeester vestigt de aandacht van de vee houders in deze gemeente op de bovenstaande circu laire, zoodat zij bij overtreding geene onwetenheid kunnen voorwenden. Goes, den 14 April 1880. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Bij koninklijk besluit is W. Makalester Loup, ont vanger der registratie voor burgerlijke akten te Mid delburg, in dezelfde betekking benoemd te Amsterdam no. 2. De rijksmiddelen hebben in Maart opgebracht f9.148,322,17 tegen f8,961,850,81i in Maart 1879, 1 der raming bedraagt 18,193,840,26. 5) (ANDRÉ M AU BERT.) Naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. III. Op een goeden morgen wachtte ik Mar gr eet tevergeefs voor het venster; een leven als een oordeel deed tante Clarissef die in haar grooten leuningstoel zat te dutten, met schrik wakker worden. Gabriel was teruggekomen en maakte nu zyn entrée, terwijl een gioote sabel achter heiii rinkelend over den vloer sleepte; hij droeg de gouden officiers-epauletten. Vlak voor tante Clarissedie door deze levenmakende verschijning geheel van streek gebracht was, bleef hij staan, groette haar op militaire wijze, met gesloten voeten, de rechterhand aan zijn muts, draaide zich ver volgens naar mij toe, wees met een triomfant ge baar naar het eerekruis dat op zyn borst gehecht was en zeide met een schaterlach, die als een fanfare klonk: nJe ziet nu, oude jongeheer! dat men er niet van dood gaat 1" Hij zag er werkelijk goed uit met zijn trotschen gang, fiere gestalte, breede schouders en op zijn rechter wang, een beetje boven de zwarte snor die zijn lippen bedekte, een lang, smal litteeken, waardoor hij er zeer krijgshaftig uitzag. Ik keek steeds in den spiegelik vond dat ik, by hem vergeleken, er als een ouden man uitzag en toch waren we even oud. Hy vertelde ons van de veldslagen, die hij meê- gemaakt had; tante Clarissedie niets op haar Over de drie eerste maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst f 22,118,422,98. De Minister van Financiën heeft bepaalda. dat in het jaar 1880 kunnen worden aangesteld achttien surnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijneenb. dat in een der laatste maanden van het loopende jaar, op nader te bepalen plaats en dagen, zal worden afgenomen het bij kon. besluit van 13 Ja nuari 1880 omschreven vergelijkend examen; c. dat de verzoekschriften om tot dat examen te worden toege- ten, voor of uiterlijk op den len October 1880 bij het departement van financiën moeten zijn ingekomen, ver gezeld van de stukken bedoeld bij art. 5 van voornoemd besluit De Staats-Ct. no. 88 bevat eene oproeping aan de candidaten, die wenschen deel te nemen aan het dit jaar te 's-Hage te houden Indisch ambtenaars-examen. Aan allen, die het examen met voldoenden uitslag hebben afgelegd, zal daarvan een getuigschrift worden uitgereikt. Van degenen, die het examen met voldoenden uitslag afleggen, zullen zes en dertig worden gesteld ter be schikking van den,Gouv.-Gen. van Ned -Indië, om te wor den benoemd tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. Hun zal de verplichting worden opge legd om zich voor lo. November 1880 in Indië te be vinden, teneinde te kunnen deelnemen aan den cursus van zes maanden aan de landbouwschool te Buitenzorg. Daarenboven zullen, met bestemming voor de rech terlijke macht in Ned. Indië, ter beschikking van den Gouv -Gen. worden gesteld twintig meesters in de rech ten, die een voldoend examen hebben afgelegd. Men raadplege over nadere bijzonderheden bovenver melde St-Ct. GOES, 14 April 1880. Naar wjj vernemen, zal de heer W. J. Van Gorkom, gewezen superintendent van het ondirwijs in de transvaalsche republiek, bij genoegzame deelneming, in deze gemeente eene voordracht over dit voor ons Nederlanders zoo belangwekkende land houden. Op andere plaatsen, waar de heer Van Gor kom optrad, werden zoo meldt men ons zjjne voordrachten om inhoud en vorm zeer geroemd. Vfij hopen, dat velen onzer stadge- nooten zich opgewekt mogen gevoelen om door deelneming mee te werken, eens iets degelijks te hooren over een land, dat vooral in de laatste jaren zoozeer de aandacht trekt, en dit met het oog op den strijd met Engeland nog wel langen tijd zal blijven doen. De statistiek van den handel en de scheep vaart in ons land gedurende Februari 1880 ligt aan ons bureau ter lezing. Volgens het jongste regeeringsverslag over de verrichtingen aangaande het armbe- gemak was met zoo'n levenmaker, sprong van schrik op toen bij mij voorstelde met hem te gaan en weder een dag flaneerende door te brengen, zooals we dat in onze jeugd wel eens deden. Wij gingen. Met een naïeven trots liet hij mij zien welke eer aan zijn uniform bewezen werd; hij vertelde mij alles van zijne oorlogs- en liefdes avonturen en ik zei bij me zelf, dat, als men zich niet tegen mijne wenschen verzet bad, ik dan ook zonder twijfel, evenals hij, zulke epauletten, zulk een kruis, zulk een snor en zulk een littee ken gehad had; dat ik door iedereen gerespecteerd zou zijn en door alle vrouwen bemind Margreet's naam werd slechts eens op het tapijt gebracht Gabriel vertelde mij, dat zijne familie hem aan den trein afgehaald had. Ik liet mij toen onvoorzichtig ontvallen Dat is dus de reden, waarom ik Margreet niet gezien heb Gezien Waar Hij vroeg me dat ruw en dringend. Hij fronste de wenkbrauwen. Ik stamelde Aan 't raam In die vraag lagen boosheid en kwaad vermoe den opgesloten. Ik keek hem niet aan wij liepen een tijd lang zwijgend en wrevelig voort. Hij begon 't eerst wéér te spreken, boewei slechts over onverschillige zaken, maar van dat oogenblik af was hij gejaagd en was de oude hartelijkheid ge weken. Wij dineerden bij zijne familie, zooals wij afge sproken hadden, want wij wilden in alle opzich ten hetzelfde doen als voorheen. Aan tafel nam hij de plaats in, die voor mij bestemd was, name'- ljjk naast Margreet; gedurende het diner plaagde hij mij onophoudelijk en noemde mij steeds noude jongeheer." Ook wierp hij mij voor de voeten, dat ik geen moed genoeg gehad had om soldaat te stuur in Nederland hebben Gedeputeerde Sta ten van Zeeland zwarigheid gemaakt om mach tiging te verleenen aan het burgerlijk armbe stuur van Yerseke tot eene geldleening eau die gemeente tegen den interest van 3 pet., beuoodigd tot den bouw van een post- eu te legraafkantoor aldaar, omdat die rente aan ge meld college te laag voorkwam. Die zwarig heid" klinkt zonderling, -als men weet, dat ditzelfde college het burgerlijk armbestuur van 's-Heer Abtsktrke c. a. machtigde tot het sluiten eener geldleening met de gemeente tot een bedrag van ƒ5000, tegen 1, zegge éen pet., en onder aflossing van ƒ50 'sjaars, voor den bouw eener nieuwe school. Is dat niet meten met twee maten (N. Rott. Ct Waarde. Donderdag 29 April moet alhier ter voorziening in de vacature-Trimpe eine verkiezing voor lid van den gemeenteraad plaatshebben. Iloedeltciiskerkc. Donderdag 22 April heeft alhier een verkiezing plaats voor oen lid van den raad. Naar het Vaderl. verneemt, heeft de mi nister van Oorlog goedgevonden de betrekking van plaatselijken kommandant te Nijmegen en te Bergen-op-Zoom niet weder te vervullen. De daaraan verbonden werkzaamheden zullen voortaan door den oudsten der in die garni zoenen aanwezige hoofdofficieren worden waar genomen. De A7. R. Ct. verneemt, dat de indie ning van het toegezegde wetsontwerp tot be- teugeliug van het drankmisbruik en tot be perking der uitoefening van het tappersbedrijf eerlang kan worden tegemoet gezien. Het U. D deelt mede, dat, met het oog op bet vroeg invallen der Pinksterdagen, de zomerdienst voor den Ned. Rijnspoorweg reeds met 10 Mei een aanvang zal nemen. Voor de Staatsspoorwegen en den Ned. Centraalspoor- weg is daarentegen het begin van den zomer dienst weder bepaald op 15 Mei. In de Maandag gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering van den Nederlacdschen lederiudnstriebond te Breda is o. a. in beginsel besloten tot het houden van eene tentoonstelling van leder eu aanverwante artikelen in 1881 wordenik viel hem in de rede Je weet wel, dat 't geen je daar zegt onwaar is. Je hebt gelijk. Zag hij op dat oogenblik, dat Margreet mij goed keurend toeknikte en was hij soms jaloersch Hij liet er onmiddellijk op volgen terwijl hij weder in zijn ouden sarcastisehen toon verviel: Ik vergat, dat ge geene andere opinie hebt dan die van je oom en tante. Zij waren hang voor jou. Margreet kon niet nalaten in lachen uit te bar sten evenals de anderen. Ik gevoelde me zeer ver drietig en neerslachtig en kon me zeiven niet ont kennen dat die flinke, mooie jongen, die zoo keurig in zijn uniform er uitzag, die zijn ridderorde en zijn epauletten met zijn sabel gewonnen had, die vroo- lijkheid endien moed bezat en alles, wat de vrouwen zoo gaarne in een man zien; dat zulk een man zelfs in Margreets oogen veel voor moest hebben boven mijn nederig persoontje. Na't dessert werd er gedanst; dat was eene oude gewoonte en aan gezien ik, ondanks de lessen, toch de armzaligste walser gebleven was dien men bedenken kon, zoo ging ik met mijne landerigheid naar een afgezon derd vertrekje, dat voor bibliotheek gebruikt wtjrd. Hoelang ik daar wel geweest ben, weet ik niet. Plotseling gevoelde ik eene lichte aanraking. Ik keek op: Margreet stond naast mij, nog met eene kleur van 't dansen. Zij hield haren vinger op de lippen, omdat ik mij stil zou houden. Ik ben stil weggegaan, zeide zij, daar ik u eens spreken wilde. Gabriel heeft u gekwetst, doch gij moet daarom niet boos op hem zijn; zijn triumf van vandaag maakte hem wat overmoedig. Och, die plagerijtjes iaten me koel. Ha! Zij keek mij vragend aan. Ik weet niet heel 1, wat mijn blik haar te lezen gaf; wellicht terwijl het oprichten van eene ledermis afge stemd is. Door de leerlooiers-vereeniging te Eind hoven is besloten de aldaar gehouden maan- delijksche looiersbeurs op te heffen, terwijl de looiersbeurs te Boxtel voortaan in plaats van op den lsten, op den 3den Maandag van elke maand gehouden zal worden. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag 26 dezer, 's morgens te 9 uren eene keuring plaats hebbea van jongens tusschen 14J/2 en 16 jaar, di9 eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. In de Maandag te Amsterdam gehouden jaarvergadering van het Nederlandsehe rundvee- stamboek is verslag uitgebracht over dan toe stand van de vereeniging in het afgeloopen jaar. Daaruit bleek o. a., dat het getal leden thans 141 bedraagt. In 1879 werden 68 runderen iu het stamboek ingeschreven, en het bestuur is voornemens eene Engelsehe vertaling ervan in het licht te geven. De rekening en ver antwoording sluit met eeu batig saldo van 1926,80 De uitgaven waren 2044,51, de ontvangsten 3971,31 Eeu bestuursvoorstel tot verlagiDg der contributie voor de leden van f 10 tot 2,50 eu voor begunstigers tot 10 werd aangenomen. De volgende vergadering zal weder plaats hebben te Amsterdam. Zaterdagochtend heeft op Eik en Duinen te 's-Gravenhage de plechtige onthulling van het monument op Van Zeggelen's graf plaats gehad. In den Ardenner steen, waaruit de fraaie, statige marmeren gedenkzuil is opgetrokken, staat ouder deu omkransten naam des ont slapenen gegrift »Voor het volk dichtte hij. De nijver heid hielp hij bevorderen. Vijanden had hj niet. Zjne vrienden vereerden hem." Plotselinge ongesteldheid van een der medewer kende leden heeft moeten doen besluiten de reeds op Vrijdag vastgestelde opvoering voir de leden door de Red-rijkerskamer Aurora" uittestellen. In ons vol gend no nmer zal de nader bepaalde dag worden op gegeven, die, naar zich laat aanzien, niet te ver vei- wijderd zal wezen. sprak hij te duidelijk, want zij verwijderde zicii, liep rond de tafel en ging zoodanig achter mijn stoel zitten, dat ik haar niet zien kon. Ik heb vaak tegen Gabriel gezegd, dat hij u niet goed beoordeelt, dat hij er verkeerd aan dóet met u te plagen en dat gij eer te beklagen dan te berispen zijt. Zij sprak met zooveel goedheid en zachtheid, dat ik er door getroffen werd. De stem mijner moeder had ik nooit gehoord en tante Clarisse had in hare beste en edelste opwellingen nooit zulk een teede- ren toon kunnen leggen als nu Margreet. Gabriel is aan u gehecht, vervolgde zij. Gjj hebt wel gezien dat hij, toen hij in Parijs terug gekomen was, voor niets meer haast maakte dan om u op te zoeken. Maar gij kent hem, hij denkt weinig na. Ik luisterde stil toe, verwonderd dat jonge meisje zoo ernstig en bezadigd te hooren spreken, daar ik haar nog nooit anders dan zingende en lachende ontmoet had. Zij ging voort, alsof zij geen antwoord verwacht had Ja. ik ken u wel! Gij hebt een groot gebrek, gij zijt zwak en durft het juk niet van uwe schou ders werpen, dat men erop gelegd heeft. Gij ver oordeelt u zeiven door uwe goedheid tot het saaiste leven, altijd alleen, op uw leeftijd steeds bij en om die twee oude luitjes, die niet meer weten wat jeugd is. O, ja, met recht alleen! Zie, gij moest iu een huishouden zijn als 't onze, vol hinders, waarin men van den morgen tot den avond lacht. Gij zoudt dan spoedig geen oude jongeheer meer zijn, zooals Gabriel zegt; gij zoudt eens zien, hoe prettig liet is jong te wezen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1