MENGELWEKK. De Oude Jongeheer. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het gedenkteeken aan Prins Hendrik, dat door de zeeofficieren te Willemsoord zal worden opgericht, zal bestaan uit een marme ren buste van wijlen Z. K. Hoogheid. Deze zal worden geplaatstt in het gebouw van het Instituut voor de Marine en wel boven de deur der Amusements-zaal in de vestibule, zoodat daarop bp het binnenkomen van het Gebouw dadelijk de aandacht moet vallen. Door het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst is aan de Re- geering het verzoek gericht om te bewerken dat in iedere lagere school, zoo mogelijk, een afzonderlijk lokaal voor het zangonderwijs worde beschikbaar gesteld en aan het programma, vastgesteld bjj koninklijk besluit van 18 Au gustus 1879, zoodanige uitbreiding te geven, dat in het vervolg van de aanstaande hoofd onderwijzers een verplicht examen in den zang zal worden afgenomen, waarbjj veel strenger eischen behooren te worden gesteld dan tegen woordig. RECHTZAKEN. Door bet Hoog Militair gerechtshof zijn gedurende de afgeloopen maand o. a. de uavolgeude sententiën in appèl geprononcieerd van vonnisten, gewezen bij deu krjjgsraad, in het eerste militaire arrondissement standplaats 's-Gravenhage, te weten lo. in de zaak van Ph. M., huzaar bij het le reg. huzaren, gedetacheerd bij het algemeen dépot van discipline te Vlissingen, ter zake van insubO' dinatie door het plegen tan een daad van geweld tegen zijnen meerdere in rang, in tijd van vrede, verklaard ver vallen van den militairen stand en veroordeeld tot 8 jaren militaire gevangenisstraf. Dit vonnis is gecorrigeerd alleen voor zooveel de opgelegde strsfftn betreft en deze verandetd in vier jaren militaire gevangenisstraf met ontzegging van het recht, om bjj de gewapende macht of als militair geëmptoieerde te dienen voor den tijd van 4 jaren. 2o. in de zaak van J. De B,, kanonnier bjj het 3e reg. ve'd—artillerie, gedetacheerd bjj het Blgemeene dépot van discipline te Vlissingen, ter zake v»nlo. diefstal in de chambrée, ten uadeele rau een kame raad, en 2o. insubordinatie door het slaan van zij nen meerdere in rang, iu tqd van vrede, verklaard vervallen van den militairen stand en veroordeeld tot 8 jaren militaire gevangenisstraf. Gecorrigeerd alleen voor zooveel den duur der op gelegde gevangeoisstraf betreft en deze, bepaald op 6 jaren, met instandhouding overigens van het ge wezen vonnis. Ter vervulling der opengevallen pla-ts van rech ter in de arrondissements-recbtbank te's Hertogeubosch lijn in alphabetische volgorde voorgedragen de heereu mr. P. Vau Hemde*, rechter-plaatsvervanger te 's-Hage; F. Taunay, griffier bjj de rcchtbauk te 's-Bosch, en F. Walter, kantonrechter te Hulst. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Waarde. Door het bestuur der Waterkeering van het calamitense Waterschap Waaide is Don derdag aanbesteed: het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1881 van de Aarde-, Kram-, Hijs- en ijteenglooiingwerken van het Water schap. De raming bedroeg 11875. 12 inschrijvings- biljetten waren ingeleverd, terwijl bet werk, onder nadere goedkeuringis gegund aan P. J. Van Jtemortel A'en., te Hontenisse, voor 9770. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer W. Briét, pred. bjj de Ned Herv. gein. t« Voorthnizen, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. De heer H. Pan Strien Wz., den 5 April 1857 te Wolfaartsdijk geboren, en thans hulponderwijzer aan «ene openbare school voor meer uilgebreid lager ouder- wjjs te Arnhem, is den 8 dezer in Gelderland ge slaagd voor de akte van hoofdonderwijzer. 3) (ANDRÉ MAUBKKT.) Naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. Wij leefden zeer afgezonderd hoogst zelden ont vingen wij bezoek van eenige oude vrienden, die van tijd tot tijd eens kwamen kaarten. Deze bij eenkomsten, waarbjj men het verledene hoog op hemelde ten nadeele van het tegenwoordige, 't welk men overdreven en belachelijk voorstelde, hinderde me verschrikkelijk; ik gaf dan ook aan de een zaamheid de voorkeur. lederen dag bracht ik eenige uren zoek met te gluren naar het huis, dat tegen over het onze stond, waarin ik van 's morgens tot 's avonds een lief, aardig meisje zag heen en weêr trippelen. Ik volgde baar met aandachtige en te vens nieuwsgierige blikken, gelukkig als ik was dat ik, door haar dagelijks te zien, bet bewijs kon putten dat er niet enkel oude menscben op de wereld waren en dat ik de eenige niet was, die zich schuldig maakte aan vjong zijn." Zij zag er verbazend aardig uit met hare groote blauwe oogen, die van vuur en levensmoed tindelden, met hare prachtig blonde baren, die in zware krullen over bare schouders neêrhingen. Maar dit alles merkte ik eerst veel later op, toen dacht ik er nog niet aan ik kon mezelf geen rekenschap geven van het ge lukkig gevoel dat mij bezielde als ik haar zag en evenmin begreep ik er de beteekenis van. Zij lette ook op mij en als zij zag, boe ik mjjn gezicht tegen de ruiten drukte, helderde het hare op door een Akte examens in Zeeland. PPoensdag. Voor de akte voor wiskunde, waartoe zich drie candidaten hadden aan gegeven, is de heer A. F. Den Boer, te Zierikzee, geslaagdéen heeft zich teruggetrokken. Voor de landbouwkunde hebben zich 9 candidaten aangemeld; 1 was wegens ongesteldheid niet opge komen, 7 trokken zich na afloop van bet eerste ge- deelte van het mondeling examen terug, toegelaten werd de heer C. Brakman, te Middelburg. Donderdag. Voor de akte van hoofdond er wij zei es had den zich aangemeld 4 candidaten, die allen zijn toege laten, de dames J. A. Damme, J. J. Damme, M. C. tP. Pelzer en A. Schouten, allen vau Middelburg. Onderwijzeressen Fransch geëxamineerd 4, toege laten 2, zjjnde de dames M. h. H. Limburg en A. Metz, beiden te Middelburg. Onderwijzers Wiskunde geëxamiueerd 2, toegelaten 2, zjjnde de hceren J. De Ke\jzer te Kapelle, en J. Markusse, te Middelburg. De gemeeuteraad van Zierikzee heeft benoemd tot leeraar in het boekhondeu aan de hoogere burger school aldaar den beer F. F, Leugen, thans leeraar in de wiskunde aan die school, iu plaats van den heer P. P. d. POlivier, die bmoemd is tot gemeente ontvanger. De commissiën uit de faculteit der wis-eu na tuurkunde aan de universiteit van Amsterdam, belast met het afnemen van het le naluuikundig, en het theoretbiech apothekers-; xamen, zullen geUgeuheid geven tot het afleggen dier examens van Maandag 3 Mei tot en met 12 Juni. SCBEEPVAARTBERICHTEN. De derde Pool-reis van de Willem Barents zal vermoedeljjk in Mei aanvangen. Te Vlissingen is het Zwtedsche Noord-poolvaart- sohip Pega binnengekomen. Het wacht ter reede op de komst van profrssor Kordenskjöld, om hein naar Kopeuhagen te brengen. In ons vorig overzicht zwegen wij over het ont slag, door vorst Von Bismarck gevraagd als Duitsch- land's rijkskanselier; alleen toen een telegram ons hst antwoord van den keizer daarop meldde, heb ben wij gemeend eenige opheldering te moeten geven tot recht verstand der zaak voor onze lezers. De gansche quaestie kwam on9 zoo weinig be langrijk, maar tevens zoo zonderling voor slechts de BI. Pi. Ct. maakte er melding van dat wij gerust den eindafloop meenden te kunnen afwach ten, die toch nooit anders zou kunnen zijn dan dat de vorst weer bleef. Des keizers weigerend antwoord is nu bij kabinets order aldus luidende«Op uw verzoek van 6 April antwoord ik u, dat ik de moeielijkheden wel niet loochen, waarin een botsing tusseben de plichten, die de rijkswet u oplegt, met uw ver antwoordelijkheid u brengen kan, maar dat ik mij daardoor niet bewogen vind u derhalve van uw ambt te ontheffen, omdat gij meent in een bepaald geval de taak, u door art. 16 en 17 der grondwet opgedragen, niet te kunnen vervullen. Ik moet het veeleer aan u overlaten bij mij en daarna bjj den Bondsraad die voorstellen te doen, die geschikt zijn om tot een grondwettelijke oplossing van zulk eene botsing van plichten te geraken." De kanselier heeft weer de kroon op het hoofd en lacht zijne aanvallers naar hartelust uit. Men met den Bondsraad aan het hoofd zal nu gewillig naar des kanseliers pijpen dansen, en de grondwet zal overeenkomstig zijn verlangen worden herzien. In jEngeland behalen de liberalen steeds grooter meerderheid. Geen gelukkiger tijdstip voorzeker dan dit voor de Hollandsche bevolking der Trans- vaalsche republiek, die een adres zond aan den heer Gladstone, met verzoek dat hij zijnen invloed aanwende tot het herstellen van de onafhanke lijkheid der republiek. De onderteekenaars ber inneren Gladstone, boe hij als kampioen optrad voor do onderdrukte Italianen, voor de gegriefde Ieren en voor de vertrapte Christenen in Turkije. Zij hopen, dat bij hetzelfde ook voor hen zal willen doen. eWij smeeken u", zeggen zij, »aan het volk lieflijken glimlach, die mij den ganschen dag vroo iijk stemde. H. Op een Zondag, juist toen wij van onze weke- ljjksche wandeling terugkeerden, zag ik op den hoek der straat, op hetzelfde trottoir een troepje menschen aankomen, dat druk babbelde en vrooiijk schertste. Kijk! daar is onze oude jongeheer ook, riep eene mij welbekende stem. Gabriel stond voor mij, met mijn buurmeisje. Hij verwijd rde zich. maar niet zonder mij vrien delijk toegeknikt te hebben; zij keek twee of drie keer om en luisterde naar een verhaal.dat hij baai- deed en dat haar zeer scheen te bevallen, zon der twijfel was het mijne geschiedenis. Den volgenden morgen ging ik, zoodra ik op was, naar mijn vensterzij stond voor het hare. Onze blikken ontmoetten elkander, doch ik kroop gauw weg. Ik was boos op Gabriel, die haar mijn be- spottelijken naam verklapt had, maar aan den an deren kant vond ik het ook weêr eene prettige gedachte, dat zij over mij had hooien spreken. Mijne verlegenheid werd de volgende dagen steeds groo ter ik hield mij zoodanig achter de gordijnen ver borgen, dat zij mij niet zien kon, en ik verliet mijn schuilhoek zoo gelukkig als een koning, als ik zag dat zij mij te vergeefs gezocht bad. Ik kwelde me zelf met na te gaan, welk soort van band er wel tusschen haar en Gabriel bestaan kon; die band scheen mij vrij intiem te zjjn en ik geloof, dat ik ondanks mezelven een weinig jaloerscb op hem werd. Ik verlangde met een koortsachtig ongeduld naar den volgenden Zondag, vast overtuigd dat er iets gewichtigs voorvallen zou. Mijn vermoeden bedroog mij niet. Tegen den middag deed een hevige ruk aan de j van Groot-Brittannie te doen weten hoe, door die éene gewelddaad ten opzichte van de Transvaal, de Europeesche rassen in Znid-Afrika verdeeld zijn geworden in twee vijandige partijen, en hoe de groote zaak van een Zuid-Afrikaansche Unie daardoor voor on bepaalden tijd op den achtergrond geschoven is." De liberale leider heeft nu gelegenheid genoeg om te bewijzen, wat hij wil en kan. In Londen zal hij bij zijn terugkeer door de werklieden feestelijk worden ontvangen. In Frankrijk trekken de brieven van Prins Na poleon eu Paul De Cassagnae nog de algemeeue aandacht. Beiden worden minder liefelijke aan vallen volstrekt niet gespaard. Met een circulaire aan de prefecten opende de minister van binnenland3che zaken de uitvoering der besluiten betreffende de niet erkende geeste lijke orden. Volgens het Journal de St. Petersbourg bestaat er nog alle kans, dat de quaestie Rusland China vreedzaam zal eindigen. Dit blad toch zegt, dat in de laatste uit Peking ontvangeu tijdingen de wensch der Chineesche regeering wordt te kennen gegeven, om de onderhandelingen over de proviucie Koeldsja, waarover de geheele zaak is aangekomen, weder op te vatten aangezien het door Tschung-Hau te Pe tersburg gesloten verdrag niet is goedgekeurd. De Chineesche gezant te Parijs, de markies Tseng, wordt te Petersburg verwacht tot het voeren der nieuwe onderhandelingen. Dat dit baantje niet aangenaam is blijkt uit het voorgevallene met genoemden Tschung-Hau, die om zijn beleid gevaar liep onthoofd te worden, zoo boos was zijne regering op hem. Door rus - schenkomst der mogendheden schijnt dit echter verhinderd te zijn. GEMENGDE BERICHTEN. VYemeldinge. Ale men de resuliaieu hoort van de bemoeiingen der commissie, die zich iu December des vongen jaars alhier couslitueerde, om gedurende den winter warme spijs aan de behoefiigen te ver strekken, dan kau men dien mannen eeu woord van warmen dank niet onthouden, In de op Woensdag gehouden vergadering tot het doen van rekening toch is gebleken, dat van af Ia December tot 3 Maart in 20 keeren 4700 porties soep werden uitgereikt, terwjjl daarinboven nog 2 maal rijst en eens brood gedeeld werd Niettegenstaande de vele kosten, die bjj zuik eene zaak hel eerste jaar altjjd h-1 zwaarst drukken, zjjn alle uitgaven gedekt, (ook de aankoop van eeu ketel, die 265 liter bevatten kan) eu had men eeu goed slot van f 14,925. Vt ij weuscber. de commissie geluk met dezen guu- stigen uitslag en hopen, dat hei haar een spoorslag zal wezen, om op den ingeslagen weg voort te gaan, niet twijf-lende of een volgenden winter zal aller medtwerung haar ten deel vaileu. VVilhelminadorp. Toen Woensdag jl. in de be bouwde kom der gemeente een boom werd geroeid, is deze, terwijl de loeier zich even verwijderd had, omgevallen en terechtgekomen op eene arbeiders woning, waardoor het dak van dat huisje voor het grootste deel werd vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. 's-Heek Arendskebke. Donderdagmorgen, toen op de hoeve van den landbouwer C. Htyboer onder deze gemernte de arbeider J. S. bezig was met hout te splijten, waarbij hjj geholpen werd door zjjn 13 jarigen zoon, had hjj het ongeluk een deel der hand van zjjn jongen af te hakken. Een paar der aanwezigen vielen van schrik flauw. Donderdagochtend is uit de Nieuwe Haven te Zierikzee het ljjk opgevisebt van den sjou werman B. In den laten avond van Woensdag is hij werkzaam geweest aan een aldaar liggende sioomboot en, daar de man nog al eens drank ge bruikte, in benevelden toeBtand vermoedeljjk over een tonw gestruikeld en iu de haven gevallen. In de buurtschap Hengevelde, nabjj Goor, woedde Dinsdag een zwaar ouweder. Drie boomen werden getroffen door het vuur, dat daarna in een boeren woning sloeg, de balken spleet, eene koe doodde, een man en vrouw bewusteloos op den grond wierp zonder hen echter verder te deren. schel tante Clarisse van schrik een gil slaken Gabriel trad binnen met een: nzoo oude jonge heer, ben je nog in leven Wij spraken vertrouwelijk met elkander. Hij ver telde mij dat hij de volle neef van mijn buurmeisje was; zij heette Margreet en was het oudste der zeven kinderen van den heer Parisot, chef eener afdeeling aan het ministerie van landbouw en han del, peetoom en voogd van Gabriel. Hij vroeg mij den dag met bem door te brengen; oom Florimont durfde zijne toestemming niet weigeren. Wij gingen samen op weg en wandelden door de drukste stra ten van Parijs. O, wat hadden wij een prettigen dag! Het bloed stroomde me veel sneller door de aderen. De luebt was helderder, de zon schitte render en verblindender. Hij toonde mij al de vermakelijkheden, die men mij vergeten had te laten zien; hij lachte over mijne uitingen van verwon dering, over mijn vreugde en angst. Oude jongeheer, herhaalde hij, oude jongeheer 1 Ik was verblind, bedwelmd, dronken van vreugde. Ik voelde, dat er eene verandering in mij plaats had, die mij verontrustte en een ommekeer bij mij teweegbracht. Tegen den avond gingen we weêr naar Marais terug. Gabriel bad mij bij het heengaan gezegd, dat wij bij zijne familie zouden eten. Ik ontwaakte uit een droomhet gezicht van het oude huis, waarin ik woonde, bracht mij tot de werkelpkheid terugmijne verlegenheid kwam weder met kracht boven, ik wilde mij van zijne invitatie afmaken, maar hij ward boos en dwong mij hem te volgen. Hoewel ik al een massa moed bijeengeraapt had, terwijl ik den trap opging, zoo kreeg ik toch een oogenblik lust om te ont vluchten, toen ik bij het opengaan der deur vlak tegenover Margreetstood, diemjj met hare nieuwsgie rige groote oogen van het hoofd tot de voeten opnam. De natuurgeneeskundige barl-inrichtlng Bethesda te Laag-Soeren, bij Dieren, mag zich bij voortduring ia de beste resultaten verheugen. Dit blijkt weder ten duidelijkste uit het verslag over 1879. Het aan tal opgenomen lijders was dat jaar weer toegenomen. Er werden 117 patiënten in het Badhuis zelf ver pleegd; 21 in het hotel te Laag-Soeren, 24 in het verpleeghuis voor minvermogenden te Sprengeroord, 108 in de buurtschap Laag-Soeren, 52 te Dieren en andere omliggende gemeenten. Het getal verpleegden bedroeg alzoo 322. Geheele genezing vonden 233 patiënten; 64 werden er Dagenoeg geheel beter; 8 herstelden niet, 9 bleven er onder behandeling en 2 waren er overleden. Dinsdagnacht is te Rotterdam aan boord van een daar liggend schip een gouden horloge en vest gestolen. Te Meerendré is een landbouwster, die gedu- reide de Hoogmis alleen t' buis was, door een onbe kende met een gewierschot gedood. De justitie doet onderzoek. Door den burgemeester van Pranekeradeel is een zeker zeldzaam voorkomend huweljjk voltrokken. De bruidegom was oom van de bruid en had als zooda nig de toestemming van den Koning moeten vragen en verkregen. Maar de oom was tevens voogd over de bruid, tn daardoor deed zich het zeldzaam geval voor, dat de bruid aan den bruidegom verlof moest vragen om met hem te mogen trouwen. Bij bet elechten van de vestingwerken te Gro ningen geraakte een werkman onder een neervallenden klomp aarde, waardoor hij een arm, heen en schouder brak en nog andere kwetsuren bekwam. Naar men wil, moet in Amerika een „phoDo- graphisch dagblad" opgericht zijn. De geabouneerden ontvangen blaadjes theelood met berichten er op, zetten ze op hun phonograaf en kunnen zich dan door den toestel de couraut hooren voorlezen 1 Kroonprins Rudolf van Oostenrijk heeft zjjn bruid, prinses Stefanie van België, een prachtig bril janten-collier gegeven, dat af komstig is uit den juwee- lenschat van Koningin Isabella van Spanje eu voor eenigen tijd door eeu juwelier in Weeneu wtrd gekocht. De groote eioomketel, te Seraing gebouwd en die al de machines van de Brusseleche tentoonstelling moet in werking brengen, is aldaar aangekomen. Er was een bijzondere trein noodig om dit ijzeren ge vaarte, wegende 19,500 kilo, van Antwerpen naar Brussel te trarisporteereo. Te Haltern, in het district Munster een waar modelstadje zou men zeggen b talen de burgers volstrekt geen belasting, maar krjjgeu integendeel van tjjd tot lijd geld uit de gemeentekas betaald. Dezer dagen is weder, tot hun groote voldoening, eeu som van 14000 mark onder hen verdeeld. De burgers mogen echter wel voorzichtig zqo en zich spiegelen aan het voorbeeld Van de Zwitsersche stad Winterthör, waar ook voorheen wqn en hout onder de geheel belastingvrije burgers werd verdeeld, en thans de in komstenbelasting ontzettend hoog is. Engelsche rechtspleging. Dezer dagen etond te Londen een meisje terecht, beschuldigd van kinder moord. Het was de oude, altjjd tragische geschiede nis van verleiding, angst, wanhoop en radeloosheid. De moeder had haar kind na de geboorte gedood. De jury sprak het schuldig uit, maar had medelijden met de gevallene en beval haar aan iu de genade der rechters. Op welke gtondeu zullen wjj die genade vragen vroegen dezen. De jury sprak vau medeljjden, met haar jeugd enz. maar de rechter noemde die gronden ouvoldoende, zoodat het doodvonnis zou moeten volgen. Mogen wjj dan nogmaals beraadslagen, myord vroeg de jury. Zeker 1 was het antwoord en de jury verwijderde zich. Een kwartier later kwam zy terug en sprak het „niet schuldig" uit. Zij weigerde hare gronden te noemen en hel meisje moest op vrije voeten ge steld worden. Een' Zaitserech blad bevat een echrjjven van dr. Lew in, den arts die Fobeling, den aanrander van den Duitschen Keizer, onder behandeling heeft gehad. De geneesheer zegt daarin, dat Nobeling hem heeft verklaard dat hij slechts op den Keiter geschoten had, omdat deze een gevaarlijk wapen in de hand zjjner raadslieden was en er hoop bestond, dat de Kroonprins zelfstandiger zou regeeren. De oude jongeheer! zei Gabriel, mij met eene koddige deftigheid voorstellende. Ik voelde, dat ik tot achter mijne ooren kleurde. Toen ik eindelijk mijne oogen, die ik eerst onafgebroken ter neêr geslagen had gehouden, weder opsloeg, merkte ik dat Margreet's wangen op hetzelfde ooger.blik pur perrood waren geworden en dat maakte een on- beschryfelijken indruk op mij. De hartelijke ont vangst van den heer Parisot en van zijne vrouw bracht mij een weinig op mijn gemak. Wij aten; ik durfde nauwelijks een woord zeggen, zoo gewoon was ik aan het stilzwijgende maal, 't welk ik eiken dag tusschen de courant van oom Florimont en het lichtscherm, waarachter tante Clarisse zich verschool, gebruikte; ik luisterde naar het luid ruchtig gesnap en het vrooiijk gelach der kinde ren. Wat was die drukte toch prettig en wat deed zij mij goed 1 Ik kon mijn lust om er aan deel te nemen haast niet bedwingen, maar de gewoonte om stil te zijn hield mij terug. Na den eten zon gen ze en men drong er zoo opaan dat ik, niet tegenstaande mijn angst, genoodzaakt was aan dit geïmproviseerde concert deel te nemen. Met een bevende stem zong ik de romances, die tante Clarisse mij geleerd had. Zij had ze in haar jeugd zelf gemaakt en beschouwde ze ais bet nee plus ultra op muzikaal gebied ik evenwel was zeer pijnlijk getroffen door de ontvangst, die eraan te beurt viel; de kinderen lachten luidkeels en Gabriel riep: Luister liever naar onze vroolijke mopjes I Hij zette zich aan de piano en speelde dansjes en de meest gewilde liedjes uit dien tjjd. Wat was dat prettig I Ik gevoelde me als de mieren in een molshoop. Men stelde voor te dansen. Helaas 1 ik kon noch de polka, noch de wals. Wat zeg je Zelfs niet eens de menuet of gavotte 1 (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2