1880. N". 43. Zaterdag 10 April. 67sle Jaargang. KEN EISCH DES TIJDS. OFFICIEELS MEDEDEEL!». GOES, 9 April 1380. GOESCHE uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdag tvond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. COUSUNT. Gewone ad verten tien worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en dc daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ƒ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland lijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. naar aanleiding van het laatste nommer dek Vragen des tijds." //Zeven maandeu zijn verloopen sedert de op treding van een nieuw ministerie samengesteld op voordracht van baron van Lynden van San- denburg, ter kennis van het Nederlandsehe volk werd gebracht en nog steeds is van eene volks overtuiging omtrent de staatkunde dezer regee ring schiju noch schaduw te bespeuren. Klagen mocht men zooveel men wilde over de geringe politieke ontwikkeling onzer natie: over Thor- becke, over Heemskerk, over Kappeyne had, zoo lang zij aan het bewind warenbijna ieder Nederlander een oordeel gereed. Doch ook naar de meest oppervlakkige meerlingen over de po litiek van het kabinet Van Lijnden zal men tot heden bij de meeste onzer landgenooten tever geefs zoeken; misschien over de personen der ministers, niet over hunne daden weet het pu bliek hoe te denkeu. //Vreemd is dit verschijnsel niet. Hoe zal eene nati?, van bemoeiing met de openbare aange legenheden door een bekrompen kiesstelsel kunst matig vervreemd, de strekking eeuer politiek, welker praktische gevolgen zij nog niet heeft leeren kennen, vlijtig uit de jaarboeken vau haar parlement opdelveu? Ea zonder ijverigeu arbeid ouder den grond, dat wil zeggen zonder lezen en herlezen en vergelijken en raden wat tussehen de regels te lezen is en acht geven op hetgeen verzwegen wordt, is het onmogelijk te weten te komen, in welke richting de heer van Lijnden het land wil besturen." Met deze woorden vangt mr. D. Veegens zijn artikel in het April-nommer der Vragen des tijdsgetiteld schoolwet en rente-belasting aan. Hij vermeerderde met dit stuk de rij van belangrijke pennevruchten van zijn hand die immer belangstelling vragen, de aandacht trek ken en die ook ruimschoots verdieneu om vorm en inhoud beiden. Banierdrager van het radi cale Nederland op politiek terrein, dat ten on rechte nog bij velen wantrouwen wekt, als ve schrikkelijk beeld van overdreven eisehen en verschrikkelijke daden, weet hij door eenvou- digen betoogtrant zijne meening bloot te leggen. Het vele goede, dat dan ook in dit artikel ons te lezen werd gegeven, deed ons te meer betreuren het onlogische van den aanhef en de bestrijding van de rentebelasting, die daarin voorkomt. Het is een bepaald treurig verschijnsel, dat er in ons land voor de publieke zaak zoo uiterst weinig belangstelling bestaat, dat er, waar het politieke belangen betreft, zoo weinig warmte, zoo weinig opgewondenheid is op te merken. Dit geldt echter volstrekt niet alleen de niet- kiezers, maar zelfs hen, die recht hebben ge bruik te maken van hun stem, om invloed op den gang van zaken uit te oefenen. Wanneer men van nabij weet, hoe gering daartoe de opgewektheid vaak is, hoe treurig bovendien de motieven zijn, die slechts tot be langstelling kunnen aansporen, en hoe weinig opofferingsgezind die zelfde kiezers zijn, waar het geldt bijtedrageu ter bevordering van het welslagen van hun candidaten, dan ergert men jich vaak aan de weinige liefde voor hun be ginsel, dat uit veler daden spreekt. Nog meer doet men dit, wanneer men dezen toestand ver gelijkt met dien in andere landen Engeland b. v., waar dezer dagen nog de opgewonden heid, de ijver van elke partij en de belang rijke sommen, die men aan eene verkiezing be steedde, onze belangstelling wekten. Ook uit het oogpunt om daarin verandering te brengen zou uitbreiding van het kiesrecht uitstekend kunnen werken zij, die nu buiten de publieke zaak staan, zouden behalve recht- streekschen invloed ook zijdelings de tegenwoor dige kiezers kunnen aansporen tot getrouwer plichtsvervulling en tot meerdere belangstelling tevens. Daarop gronden wij dan ook onze vroeger geuite meening, dat uitbreiding der kiesbevoegd heid wenschelijk is, al gaan wij nog niet mee met hen, die nu algemeen stemrecht verlangen. Een maatstaf van eenige kennis achten wij nog steeds een dringende eisch en de erva ring der laatste jaren heeft ons in die meeniug eer versterkt dan verzwakt. Keureu wij dus met den heer Veegens het bestaande kiesstelsel af, over het hoever der uit breiding zouden wij zeker evenzeer verschillen als wij thans uiteenloopen in meening over de grondigheid van zijn betoog in den aanhef van zijn stuk. Als er nog geene volksovertuiging is gevestigd over de staatkunde dezer regeering, terwijl die wel te vinden was over Tliorbecke, Heemskerk en Kappeyne, dan is dit zeker niet de schuld van ons kiesstelsel, wat onder laatstgenoemden ook reeds van kracht was, maar een gevolg van eene zeer eenvoudige reden, dat nl. het tegen woordig ministerie grootendeels is samengesteld uit mannen, die als politieke personen geheel onbekend waren. De Ministers SixFissering, Modderman en Reuther waren op het glibberige pad der politiek vreemdelingen wel kende men de drie eersten als bekwame, ijverige manneu op ander terrein; wel waardeerden wij in Zeeland vooral eerstgenoemden als een werkzaam, humaan, degelijk man, van wien wij met evenveel leedwezen scheidden als hij van onze provincie; wel waren de genoemde professo ren mannen, die in' hun werkkring op de handen werden gedragen, maar van het politiek ter rein hadden zij zich onthouden. Alleen den leider kende men, maar ook die kennis maakte het des te moeielijker eenige vaste overtuiging omtrent de gedragslijn van het gansche kabinet te verkrijgen. Hoe kwam de heer Van Lijnden aan en bij de elementen, waaruit zijn kabinet bestond Wat wa9 de drijfveer, die hem in zulk libe raal gezelschap bracht, want grootendeels waren de allures van de mannen der groene tafel die kleur toegedaan Wat was van hen te verwachten? Dit allen waren vragen, welke zich van zelf bij ons opdrongen, maar om daarop een ant woord te verkrijgen zijn meer dan zeven maan den noodig voor de kiezers zoowel als voor hen, die thans van het kiesrecht zijn uitgesloten. Het is waar: een mimsteriëel leven is in Nederland kort, maar om zooveel uitterichteu dat men aan het algemeen eene gevestigde overtuiging, gegrond op daden, kan schenken, zijn toch minstens een paar jaren noodig. De ministers zullen dus eerst moeten tooneu wat zij zijn, willen wij eene vaste meeniug neerschrijven over hetgeen zij voor ons land in het vervolg zullen wezen. Een der groote vraagstukken van den dag is wel ons belastingstelsel, gebrekkig als het is. De regeering belooft ons echter belastinghervor ming; //zij wil de verouderde patentbelasting vervangen door ////eene bedrijfsbelasting op nieuwe grondslagen, die, terwijl zij aan de eene zijde het onbillijke en willekeurige der tegenwoor dige heffing wegneemt, aan den anderen kant der schatkist ruimere opbrengsten toezegt." Dit herinnert ons mr. Veegens en hij schrijft zelf: „Van dit financiëel programma heeft thans een der eerste punten een begin van uitvoering erlangd door de indiening van een voorstel tot heffing eener rentebelasting." Een eerste stap dus van den minister Visse ring, een stap, die niet gezet kan worden zonder flinke ondersteuning van de zijde van allen, die zulk eene hervoiming wenschen. Maar waaneer men thans de tegenstanders van elke belasting of belasfingverandering steunt door die bezwaren te vergrooten door zelfs als voorstander do eisehen te stellen, zooals de heer Veegens er nl. een doet, dat deze rente belasting dienen moet tot wegneming van an derc lasten, die op de volkswelvaart een na- deeligen invloed uitoefenen die op dit oogen- blik niet kunnen gesteld worden, wil men niet in ecu cirkel blijven ronddraaien, dan helpt men ook hard mee om den Minister Vissering weer op dezelfde wijze te doen heengaan als velen zijner voorgangers. Het is immers de droevige werkelijkheid, dat een Nederlandseh Minister van Financiën in den regel van geluk mag spreken, wanneer hij erin slaagt Óen be langrijken maatregel tot stand te brengen, terwijl zijne verdere plannen gewoonlijk zoo lang wor den overwogen, totdat zijn opvolger ze weder intrtkt. Waarom laat de heer Veegens, trots zijne eigene waarschuwing na daarmee rekening te houden Nog dezer dagen is van meer dan een zijde, en door de regeering zelve in de eerste plaats, verzekerd dat er een vast belastingplan in be werking is. Mogen wij ons dan nu bij al de moeielijk- heden, die de tegenstanders der rentebelasting bij menigten komen aandragen, nog van liet rechte spoor latvn afvoeren door de equivalent- quatstie, welke met die hervorming hare oplos sing naderen kan Het geldt hier vooral eene quaestie van be ginnen komt dat begin nu tot stand, laat het dan vrij het werk heeten van de schoolwet meerderheid. Het is dan het tweede goede werk, hetwelk die meerderheid verrichtte, al is dan bij beide quaeatiën het beste nog lang niet bereikt. Maar die meerderheid kan niet genoeg op haar qui vive wezen. Er is ook nu eene hevige oppositie, en de minister Vissering heeft behoefte aan dubbelen steun, wil hij het plan uitvoeren dat hij zich tot taak heeft gesteld, en ons een billijker belastingstelsel bezorgen zal dan nu het geval is! De werving van vrijwilligers bij de 2e kompa^nie hospitaal-soldaten die tijdelijk was gesloten, is bij ministeriëele beschikking weder opengesteld. Het contingent dat de provincie Zeeland in de lichting van 1880 moet geven is, zooals we vroeger meldden, 568 man, en wel 495 voor het 3e reg. inf., 60 voor het 2e regt. veld artillerie, 4 voor het korps pontonniers en 9 voor het bataljon-mineurs en sap- peurs. Overgeplaatst bij de 4e afd. vesting-artillerie de kapt. L. J. Kisseeuw, van de 6e afd bij het 3e reg. inf. de 2e luit. P. Glerum, van het 6e reg. Bij kon. besluit is met 10 April 1880 aan den Minister van staat L. G. A. graaf Van Liraburg Stirum eer - vol ontslag verleend als 's Konings Commissaris in de prov. Gelderland. In Mei en Juni e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van ge noegzame voorbereiding tot de beoefening der natuur kundige wetenschappen, om te kunnen worden toege laten tot het eerste natuurkundige examen, vermeld in art, 4 der wet van 25 December 1878, terwijl in Juni of Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker, ver meld in art. 11 der wet. Hadere bepalingen bevat de St.-Ct. Uit het verslag der zitting van de Tweede Kamer van Dinsdag 6 April blijkt, dat ook bh. Ged. Staten en het gemeentebestuur van Goes een adres van adhaesie hebben gezonden, ten behoeve der overeenkomst met Belgie in zake GentTer Neuzen, en dat het adres aan de Kamer vanwege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in zake het nemen van wet telijke bepalingen tegen het drankmisbruik, is voorzien van 48,654 handteikeoingen. Tot dit drank-petitionnement hebben onge veer 200 departementen medegewerkt, terwijl 100 niets van zich lieten hoortn en ruim 30, waaronder zeer aanzienlijke, om verschillende redenen zich van medewerking onthielden. Het adres is aan den voorzitter der Tweede Kamer in persoon aangeboden door den voor zitter der maatschappij, den heer Perk, en het lid van 't hoofdbestuur, den heer Ten Brummeler, als eerste onderteekenaren. Oudelamle. Donderdag 22 April zal al- i hier eene verkiezing plaats hebben van een lid van den gemeenteraad. 's-SIeercsiStoeli. Woensdag vergaderden in deze gemeente eene commissie uit Ged. Staten van Zeeland er de besturen van de watering Ovezand en den polder Borssele. Naar men verneemt stond deze conferentie in verband met de vernieuwing der suatiesluis te Borssele, waarbij gelegenheid bestaat de sluis te verruimen en te verdiepen, hetgeen voor de betrokken polders van groot nut zou kunnen zijn. Omtrent de verdeeling der kosten moet de vereischte overeenstemming alsnog ontbreken. Dit kan evenwel geen hinderpaal voor de goede zaak opleveren vermits de sueerende polders volgens art. 28 van het reglement verbetering kunnen vorderen, indien zjj de kosten slechts vergoeden. Het door burgemeester en wethouders van Middelburg voorloopig vastgesteld en in druk verkrijgbaar gesteld kohier van den hoof- delijken omslag voor bet loopeude jaar bevat 3224 artikelen, verdeeld in 30 klassen de eerste klasse, aanslag van 300 tot 400, telt 1309 personen; de 30ste of hoogste klasse heeft twee belastingschuldigen, aangeslagen naar een inkomen van 40,000 tot f 50,000. De uitslag der verkiezing te Tholen van een lid der Provinciale Staten, in plaats vau wijlen deu heer De Casembroot, is herotem- ming tussehen de heeren Bolier van Scherpe- nisse, die 115, en Daane Van Stapele van Poortvliet, die 124 st. heeft verkregen. In de Midd. Ct. wordt gemeld, dat mr. B. C. Cau, te Zierikzee, bedankt heeft als lid van de Provincial; Slaten van Zeeland. De Minister van Financiën heeft beslo ten, dat in ieder van 's rijks wege verstrekt gebouw voor de kantoren van de hypotheken en het kadaster eerlang een brandbluscnmid- del, ixtiacteur, zal worden gaplaatst. Donderdagmiddag hebben Hü. MM. de Koning ea de Koningin een bezoek gebracht aan de tentoonstelling ten behoeve vau de watersnoodlijdenden in de Gothische zaal te 's-Hage. Door den president, graaf Schim- melpenninckdie de leden der hoofdcommissie aan HH. MM. voorstelde, werden HH. MM. toe gesproken. De vrochten van het werk, door Z. M. in het leven geroepen, waren, zeide spreker, hier te aanschouwen, als een bewijs te meer van hetgeen het Nederl. volk is, wan neer het de stem zijns Konings hoort, en van hetgeen het vermag, wanneer het op den weg der meuschlieveudheid door het koninklijk voor beeld wordt voorgegaan. Mochten da water- stroomen ook el in menigen haard het vuur hebben uitgedoofd, hoog daarentegen rees de vlam d«r measehenliefde in de harten van Vorst en volk. De Koning schonk de eerste hulp, en het koninkljjk woord, dat deze commissie te zamen riep, vond aanstonds weerklank, niet alleen in geheel Nederland, maar zelfs daar buiten, in Prankrjjk en Bslgie en bjj Rome's edelen kerkvorst. Met innigen dank voor hetgeen HH. MM. hadden verricht, en met hoop dat het de com missie gelukt moge zjjn aan hunne edele be doelingen te voldoen, besloot spreker zijn rede. De Koning dankte daarop de 1 den der com missie voor de welwillende wijze, waarop zjj aan zijn roepstem gehoor gaven, en bezichtigde daarop met H.D. gemalin met groote belang stelling gedurende een uur de voorwerpen. Zeer voldaan verliet het koninklijk echt paar de tentoonstelling, die thans voor het publiek geopend is. U. K. II. Prinses Marianne heeft voor het huldeblijk aan g»neraal Pan der Heyden f 250 beschikbaar gesteld en een vermogend la/dgauoot, te Nizza vertoevende, ƒ500.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1