1880. N*. 42. 67"" Jaargang. ïmiELlVG van PAECALB STOFFEN. De inzameling van de faecale stoffen in de gemeente, in twee perceelen, bestaande in IPFiciËËËRmwjwT MENGELWERK. De Oude Jongehsar. SOES, 7 April 1880. GOESCHE oit^fave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavont, uitgezonderd op feestdagen. ?rij9 per kwartaal, soo binnen ais buiten Goes, LT5. Afzonderlijke norwaiers 5 et, uiet bijblad 10 et» COURANT. Gewone ad verten tien warden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten an de daarop betrekking hebbende dankbetuigingsn \*an 18 regels a „1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. 13g directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn j A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege meij zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING van den tt 5> 4» r a 23 S3 K K T K O K JS op VRIJDAG den 9- APRIL 1880, des avonds te half 7 uren. Goes, <Lu 7 April 1880. De S cetaris, HARTMAN Punten van behandeling I. Mededelingen, ingekomen stukken. II. Kohier der belasting op de honden over 1880. III. Specificatie der uitgaven voor de gemeente-apo theek over 1879, met voorstel van burg. en weth. tot wijzigi.ig vau de begrooting der ge meente. IV. Benoeming van een lid der commissie van toe zicht op de inrichtingeu van Middelbaar on derwijs. V. Reke nng vau het fonds van kazerneering over 1879. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op ZATERDAG DEN 24 APRIL a. s, des namiddags te 1 uur, ten raadhuize, opnieuw zullen trachten te verpachten a. het ophalen van de haardasch en vuilnismet het baggeren in de vesten rondom de be- bouwde kom der gemeenteen b. het verrichten van het nachtwerk of ophalen van den beer; zulks voor den tijd van 3 jaren, ingaande den 1 Juli J 880. De verpachting zal geschieden bij eenvoudige in schrijving, voor elk perceel afzonderlijk. De voorwaarden liggen ter inzage ter secretarie van de gemeente, eiken dag van des morgens 9 tot des na middags 2 uren, en zijn in aischrift, tegen betaling der kosteo, verkrijgbaar gesteld. lnschrijvingsbiljetten worden bij den burgemeester ingewacht vooi* den 24 April a, s. Goes, den 6 April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Op verzoek eervol ontslagen H. J. Sanders, als lid van het bestuur van het waterschap van de ver- cenigde polders der sluis tegen den Magdalena-polder, provincie Zeeland. Benoemd tot dijkgraaf van den Adriana-Johanna- polder J. der Weduwen Hz tot gezworen van den Zuid-Craaiert-polder B. Op 't Hof tot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder Willem en van den polder Anna-Jacoba A. Braam tot gezworen van den Zon- nemaire polder F. Van den Bout Az tot gezworen van den Deurloo-polder C. Geluk J.Mz. 2) (AJfDRÉ M AU BERT.) Naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. De eerste dagen waren maar treurig. Gewoon aan beweging, aan lucht en aan vrijheid, verstikte ik nu in een somber en stil vertrek, waar alles stokoud was en nooit iets van zijn plaats kwam, waar men den eenen dag precies leefde als den anderen, waar de zon nooit dan bij toeval doordrong, daar zij zich door eene driedubbele laag gordijnen moest heenwerken. Hoevele uren bracht ik door, gedoken in een grooten ouden leuningstoel uit de vorige eeuw, luister nde naar bet eentonig getik van de klok of kijkende naar de regelmatige beweging van den slinger, die heen en weer ging tusschen twee marmeren zuiltjes, waarop een vergulden Apollo, den zonnewagen besturende, rustte. Ik riep in mijn geest de lange wandelingen terug, die ik met mijn vader maakte en de bloeiende hoornen uit ons tuintje; en ik begon te weenen. Oom Florimonl en tante Clarisse konden zich mijne zwaarmoedigheid niet be grijpen, daar zij mij voor bet gelukkigste aller kin deren hielden. Ik werd wel bedorven, dat is waar. Later pas heb ik begrepen, welk eene kolossale ommekeer ik door mijn komst in bet vervelende en doodende leventje van die twee menschen te weeggebracht heb. Die komst had een bestemming Oost-Indié Benoemd bij den Waterstaat enz Uit opz 2e kl. de opz 3e kl. j. Serrarens, met bep. dat deze in zijn nieuwen rang gedet. blijft bij het dep. van biun. beat. Geplaatst: als hooldond. aan de openb. 2e lagere school te iijokdjokai ta do hei benoemde onderw. Ie kl. L. C. Polderman. Men weet, dat er plan bestaat om aan den wakkeren civiel- en militair-gouverneur van Atjeh K. Van der fleyden een stoffelijk blijk van nationale etkentelijkheid aan te bieden. Reeds vroeger betuigden wij daarmtê onze ingenomen heid en wezen wij op hetgeen De Indische üids o. a. daarover schreef. Door zijne bevordering ontving genoemde gouverneur reeds van hoogerhand een blijk van waardeering, maar thans is het aan h9t Neder- landsche volk om te toonen, hoe het zijne groote mannen weet te waardteren. Er is eene hoofdcommissie gevormd, die de regeling dezer zaak op zich genomen heeft in ons noinmer van 28 Februari heeft men dit kunnen zien ea Z. M. onze koning, onze koningin en thans weer Z. K. H. prins Fre- derik, die ƒ500 toezegde, gingen voor in het schoone werk der erkentelijkheid. Ook in oüze gemeente heeft zich een sub commissie gevormd, bestaande uit de heeten P. K. P. J. Van Slotenjhr. AI. J. De Alarees van Swinderen, C. J. Kooman Az. en Joh. L. Van d r Pauwert. Die heeren zijn bereid de bijdragen in ont vangst te remen. Er worden geene groote giften gevraagd; ztj zijn natuurlijk welkom, maar niet meer dau de kleinste som, omdat, wil het be wuste huldeblijk waarlijk nationaal heeten, een ieder met hoe weinig ook moet kunnen bij dragen. Luit.-Generaal K. Van der Heyden heeft zijn land een onschatbaren dienst bewezen door een einde te maken aan den Atjeh-oorlogen zon der tekort te doen aan de verdiensten vau anderen stemmen wij geheel in met hetgeen het hoofdcomité in een dezer dagen verzonden circulaire zegt, dat nl. de bevelhebber, die met verachting van gevaar en lichaamssmart door dapperheid en beleid den thans verkregen uitslag verwierfdaardoor zonder twijfel aanspraak heeft op den dank zijner lardgenooten. Wij bevelen daarom allen aan, hoe weinig ook, bij te dragen aan dat dankbetoon. HB. MM. de Koning en de Koningin 1 1 i gegeven aan bun treurig leven, dat heenvloot in een zaamheid en afkeer van de wereld, zonder eenige genegenheid of vriendschap, zonder geluk en zonder hoop, slechts samen verbonden door den engen band van bunne dagelijksche gewoonten, van hunne her inneringen en van hun strijd tegen de wereld, die hen gelaten had voor 't geen ze waren. Kinderen houden van hen, die hun liefde betoonen. In een soort van voortdurende afgetrokkenheid begon ik mijn vervlog n geluk te vergeten en zelfs dacht ik niet meer aan dat wondervolle Darijs, dat, op slechts geringen afstand van mij, in volle leven en beweging was en waarmee men mij volstrekt niet in kennis stelde. Zoo bereikte ik mijn I3s jaar. Men geloofde, dat het nu tijd voor me werd om wat meer te gaan leeren. De waarheid was, dat ik al zeer weinig van een professor hadmijn vuder had geen tijd gehad mij veel bijzonders te leeren. Er werd besloten mij bij den heer Ouvrard te doen, een zeer knap man, die vlak bij ons een dagschool had. Men deed mij ter wille van mijn début in de wereld een ontzaggelijk groote jas aan, gemaakt naar 't model zooals Florimont ze droeg, die onwankelbaar ge trouw gebleven was aan de mode, welke men dertig of veertig jaar geleden reeds vergeten was. Die jas was dan ook de oorzaak, dat ik bij mijn komst in de school van den heer Ouvrard met een homerisch gelach ontvangen werd, waardoor ik zeer verlegen werd. Kijk, een oude jongeheer! riep een mjjner medescholieren. Gabriél! ge moet honderd keer neen oude jongeheer" schrjjven, beval de heer Ouvrard er hebben ook van Gedeputeerde Staten van Zee land een adres van gelukwensehing ontvangen met het bekende heugelijke feit. (Vad.) Tot directeur van de vrachtgoederen stoomboot-maatschappij (stoomboot de /trend) te Middelburg is benoemd de heer J. P. Fokker, die zich deze benoeming voor éeil jaar heeft laten welgevallen. Het dividend dezer onder neming bedraagt over 1879 5Vz pCfc. (AI. Ct.) Op bijna 74jarigen leeftijd is Zondag te Middelburg overltden jhr. mr. Schuurheque Boeije, oud-raadsheer in het provinciaal gerechts hof van Zeeland. De schntterjj te Zierikzee heeft dezer dagen een verdienstelijk officier verloren, wiens plaats niet licht zal worden vervuld. De heer mr. De Jonge van Ellerneet, thans benoemd tot rechter in de rechtbank te Breda, was als officier door ieder bij de schutterjj geacht en bemind en er wordt aan hem veel ver loren. De diensten toch, door genoemden officier in vele opzichten tegenover de schutterij be wezen, zullen niet licht worden vergeten. Dit bewees Vrijdagmorgen de aanwezigheid van vele leden van het kader op de haven te Zierikzee, om hun hooggeachten luitenant ten laatst vaarwel toe te roepen. (Zierikz. N.) Naar aanleiding van de medegedeelde overeenkomst, g-'sloteu tusschen de dijksbesturen van den L-kdyk Bovtndams ea van Rijnlaud, omtrent eene gemeenschappelijke uitvoering der door de regeering bevolen verhoogiDg van voor melden Lekdjjk, is de uitvoering van rijkswege, op last van den Minister van waterstaat, ge staakt, en zal, na de indiening ter goedkeuring van het plan dier werkzaamheden, het betrek kelijk koninklijk besluit van 1 Febr. 11. no. II worden ingetrokken. De aanbesteding van dit belangrijk werk, gelijk men weet, begroot op 1 milboen gld., kan alsnu binnen zeer korten tjjd woiden tegemoetgezien. UD.) Zooals reeds is medegedeeld, hebben een aantal ingezetenen uit de Noord-Brabantsche gemeenten Oss, Nuland, Kessel, Lithoijpn en Empel zich onlangs tot den Koning gewend met verzoek, dat de nieuwe wet op het lager onderwijs vooralsnog riet worde ingevoord, op dat de beschikbare gelden in de eerste plaats zonden kunnen strekken tot verbetering van den waterafvoer in Noord-Brabant. De Minister van Waterstaat Handel en onmiddellijk bovenop. Dit machtsvertoon herstelde de rust; ik gevoelde mij veiliger, nu ik beschermd werd. Maar op de speelplaats betaalde ik mijne korte vreugde duur; Gabriêl trok al de jongens hand aan hand naar mij toe en danste met hen in een kring rond mij, terwijl zij lachten en op een aardig wijsje zongen: Een oude jongeheer ten oude jongeheer! Dien bijnaam behield ik wel twee jaren. Hoewel ik snelle vorderingen maakte, haalde men mij van school juist toen ik wat mensch begon te worden. Tante Clarissedie weêr tot haar oud, stil en vervelend leventje had moeten terugkeeren, liet haar broer rust noch duur, totdat hij mij terug gehaald had. Zij maakte hem bang, dat ik mij zou overwerken, en in slecht gezelschap zou komen zij stelde hem alles zoo zwart voor, dat hij besloot mij te huis te houden en zelf mijne opvoeding te voltooien. Hij gevoelde de eenzaamheid evenals zij en had niets anders op 't oog dan zichzelven een Verzetje te bezorgen. De heer Ouvrard, die van mij hield en als man van ondervinding duidelijk de gevolgen blootlegde, welke dit besluit voor mij hebben moest, beproefde het te bestrijdenmaar oom had zich dat in 't hoofd gezet, hij werd boos als de heer Ouvrard hem tegensprak en hem onderhield over de eischeu der tegenwoordig» opvoeding. Mijn neef zal weten, wat ik weet en het leeren zooals ik bet geleerd heb. De opvoeding, die men in uw tijd gaf, is voor thans niet meer voldoende. Wat zou dat? Waren de lui van mjju tjjd dan zoo dom en zoo onwetend? Nijverheid heeft, daartoe door den Koning ge machtigd, aan de adressanten te kennen ge geven, dat de behartiging van andere belangen, door de wet aan de Regeering opgelegd, haar niet zal verhinderen tevens het mogelijke te doen om de bezwaren, waarop door de adres santen gewezen werd, te keerea. Hoeveel schade de jongste watersnood aan richtte kan o. a. hieruit blijken, dat het her stellen van den weg van 's-Bosch naar Klein Dentaren, lioogtens 2000 meters lang, 11,800 vereischt. Door de hoofdcommissie voor de alge- meene verloting ten behoeve der watersnood lijdenden is bepaald, dat de tentoonstelling van de prijsvoorwerpeu in 'le Gothische zaal te 's-Hage aanstaanden Zaterdag 10 April voor het publiek zal worden geopend. Moest tengevolge van bijzondere omstandigheden de opening der ex positie worden vervroegd, door de krachtige samenwerking van allen die hiertoe konden bijdragon, werd tijdig gereedkomen gewaarborgd. Z. M. de Koning heeft op verzoek der com missie de fraaie goudbeurswaarin Hd. gift haar indertijd werd toegezonden, als prijs voor de verloting afgestaan. Bij de toelichting der reutebelastiug heeft de Minister van Financiën medegedeeld, dat blijkens een onderzoek, waarvan da uitkomsten weldra zouden worden openbaar gemaakt, de waarde van het onroerend goed (gebouwd en ongebouwd) ia handen van particulieren, in ons laud ruim 5 milliarden bedraagt. Die gewichtige statistiek is thans vanwege den Minister openbaar gemaakt. Zij heeft haar oorsprong te danken aan het denkbeeld van den Minister Gleichman, om door de ontvan gers der registratie voor elke gemeente een ljjst te doen opmaken van de egfers, waarmede de belastbare opbrengst der grondeigendommen afzonderlijk voor gebouwd en ongebouwd zou moeten worden vermenigvuldigd, om tot de werke ijke tegenwoordige koopwaarde te komen. De tabellen, die als op de schatting van éen persoou berustende natuurlijk slechts betrek kelijke waarde hebben, zijn na openbaar ge maakt. Daaruit bljjkt dat, volgens de opga ven der ontvangers, de gezamenlijke koopwaarde van de ongebouwde eigendommen thans be draagt 3924,6 millioen en die van de gebouwde 1551,7 millioen, te zamen dus ruim 5476 tuil- Het gesprek ontaardde in een standje en oom Florimont bad voor acht dagen stof genoeg om te brommen op de dwaasbeden der lieden, die be weren alles beter te doen dan buune voorgangers. Wij hadden verscheidene weken noodig om be stoven diclionnaires, die in allerlei boeken van de bibliotheek verspreid lagen, en oude grammaires, die een perkamentaebtige lucht verrieden bijeen te zoeken. Om de waarheid te zeggen betreurde ik 't de school te hebben moeten verlaten. Ik hield van mijne kameraden ondanks hun plagen; ik genoot met. hen van het leven en had daardoor omgang met mijns gelijken, en van dat alles zou ik nu weder verstoken wordenIk was vooral bevriend met dien Gabriel, die mij het eerst mijn bespottelijken bijnaam gegeven had; hjj was wat woest en een echte levenmaker, maar hg had een hart zoo goed als er maar éen op de wereld was. Ik had eene waarachtige vriendschap voor hem op gevat, omdat hij verscheidene malen mijne partij getrokken en zich verzet had tegen hen, die mij plaagden. Ik bracht mijne jeugd verder in oude boeken en schriften door, slechts zelden iets van de buiten wereld ziende alleen op Zondag wandelde ik heel op mijn gemak tusschen mijne twee mentors in, of 't warm of koud was, naar buiten ver van alle mogelijke gewoel, vermaken en drukte. Ik hield veel van muziek het oude klavier uit het salon werd weder geopend, bergen oude muziek werden van bovpn gebaald, die de volledige verzameling van al de oude romances, vergeten opera's enz. enz. inhield i dat was een genoegen, waaraan ik mij hij gebrek aau iets betevs overgaf. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1