1880. N°. 41. Dinsdag 6 April. 67s ste PAARDENMARKT. MILITIERAAD. EXTINCTEURS. OFMELE MËDEDEÊLimT MENGELWERK. De Oude Jongeheer. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nouamer® 5 ct. met bijblad 10 ct. COIJIUNT. Gewone ad verten tien worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a /^l. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. i3y directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat in deze gemeente de paardenmarkt zal worden gehouden OP DINSDAG 27 APRIL aan staande. Goes, den 3 April 1SS0. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter keoDis van allen, wien het aangaat, dat de militieraad zijne TWEEDE ZITTING voor deze gemeente dit jaar zal houden op VVvjSNSDAG den 14 APRIL e. k., des morgens te tien uren, in de Abdij te Middelburg, en dat in die zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Terwijl voorts op den 22 April, terzelfder ure en plaatse, gelegenheid zal worden gegeven voor al de lotelingen, wier plaatsvervangers of nummerverwisse- laars niet mochten zijn toegelaten om, als zij dit ver langen mochten, anderen in hunne plaats aantebieden. Goes, den 3 April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt ter openbare kenüis, dat in den laatsten tijd weder twee extincteur8 aangekocht en op verschillende pun ten van de bebouwde kom geplaatst zijn; zoodal nu, bij onverhoopt kleine branden, de bedoelde blusch- middelen kunnen verkregen worden in het Raadhuis in de Hoogere Burgerschool voor jongens in de school van Middelbaar onderwijs voor meisjes; bij den generalen brandmeester mr. J. L. H. Liebert, l.ombaidstraat; r M. Sterk, aan de Turfkade; C. Hoogerwerve/s-Heer Hendrikskinderenbarrière; y J. J. Ochtman, Wijngaardstraat; t T. Van Heel, Klokstraat; J. Bookelaar, Voorstad, H. G. Hartman Jz., Lange Vosetraat. Goes, den 5 April 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G. PE WITT HAMER. In 1880 kunnen worden aangesteld achttien sur numerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzenin een der laatste maanden van het loo- pende jaar, op nader te bepalen plaats en dagen, zal worden afgenomen het vergelijkend examen, omschre ven bij koninklijk besluit van 13 Januari 1880. Op 1 Januari 1880 was de sterkte van den eersten ban der dd. schutterijen, met inbegrip vau de reserve die der eerste categorie 27,451 en die der tweede cate gorie 14,574 man, te zamen 42,025 man. i) (ASfDRÉ MAUBERT.) Naar hat Fransch van George Vautier, door J. O. S. Ik was negen jaar toen mijn vader stierf. Advo caat Louchet, onze buurman, nam mij bij zicb hjj liet me in een zwart pak steken en volgde, met mij aan de band, den lijkstoet die ons naar het graf bracht, waar sedert den dag, volgende op dien mijner geboorte, mjjne arme moeder rustte. Ben dertigtal personen, die mij onbekend waren, vergezelde on3 naar den rand van de geopende groevetoen alles gedaan was, zag ik enkele mede lijdende blikken op mij gevestigd, ik luisterde naar eenige alledaagsehe troostredenen, en door mijne tranen heen bemerkte ik dat zij, die mede de laatste eer bewezen hadden, met een handdruk afscheid van elkander namen en in groepjes zich verwij derden. Ik bleef alleen met mijn nieuwen be schermer over. Voor de eerste maal gevoelde ik mij verlaten en ik barstte weder in tranen uit. Advocaat Louchet wischte een traan weg die langs zijn wangen biggelde, trok mij, ondanks mijn tegenstribbelen ruw meê en bracht mij bij bet rijtuig, dat op ons wachtte. Twee weken achtereen was ik ziek. Op een namiddag liet men mjj, op bevel van den dokter, in den tuin, waar de zon hare eerste lentestralen schoot. Ik keek door de haag naar ons huis, waarvan de blinden nog gesloten warentimmerlui liepen uit en in en brachten de meubels in een grooten verhuiswagen. De rustende schutterij bedroeg op 1 Januari 1880 met inbegrip der reserve le categorie 55,122 en tweede 21,051 man, te zamen 75,173 m m. Ook de milicien-verlofgangers der lichting van 1878, behoorende tot de 35ste compagnie vesting, artil lerie, zullen in werkelijken dienst behooren te worden opgeroepen van af 9 Augustus 1880 tot 6 September d. a. v. GOES, 5 AprÏÏÏ88Ch Hansweert. Overzicht van de handelsbe weging langs dit kanaal wat betreft den in-, uit- en doorvoer der voornaamste goederen over de maand Maart 1880. A. Invoer van Belgie nuar Nederland. Aardewerk en porselein 11923000 kilo. Granen Tarwe1805270 Kogge1180670 Geist729296 Haver249627 Alle andere488741 4453604 Metaal, onbewerkt 1449167 Mest (guano en straatmest) 2987t-85 Steen9412685 Yleeseh (gezouten spek) 121033 Zaad2717166 De invoer van suiker bedroeg Ruwe beetwortelsuiker 1738360 Kandij70335 Totaal I 7 1808695 B. Uitvoer van Nederland naar Belgie. Aardappelen227310 Aardappelmeel1851500 Granen Tarwe1090223 Rogge 100000 Gerst1012965 Haver 319764 Alle andere. 301130 2824082 Groenten (versche) 180800 Hooi176500 Hout. 386433 IJzer (oud ijzer)850392 Kaas143537 Pek 1213747 Pulpe881000 Stroo521902 Visch (versche)50000 Visch (gedroogde) 45700 Visoh (gerookte bokking) 79125 Toen alles uit huis was gehaald, plakte een van hen een groen plakkaat op de deur. De advocaat kwam in den tuin en zag dat ik bitter bedroefd was; hij bromde hevig op de meid, die er niet aan gedacht had het voorgevallene voor mij te verber gen daarna hield hij mij eeu brief voor en zeide Groot nieuws, André! Morgen gaan wij naar Parijs. Parjjs! Dat woord droogde spoedig mijne tranen. Vaak had ik bet geboord als mijn vader mij, bij bet vuur of onder den beuk gezeten, uren lang van die stad vertelde; ik stelde mjj haar voor als een aardsch paradijs vol zoete en vlijtige kinderen. De advocaat kon een glimlach niet bedwingen toen hij mijn verrassing zag, waarin buiten mijn weten zonder twijfel eene onbegrensde vreugde door straalde. Wij gaan naar Parijs, hernam hij. Ik zal je brengen bij de eenige bloedverwantendie ge nog hebt, en voortaan gaat ge bij hen wonen. In Parijs? Ja, in Parijs. Deze brief is van meneer Flo- rimont Michotden oom van je moeder. Ik heb hem je verlies gemeld; bij schreef mij, dat hij je wachtte en dat hij zich met je opvoeding zal belasten. Mijn vader had mij nooit van oom Florimont en van zijn zuster Clarisse gesproken dan spot tenderwijze; ik kende ben niet en zonder precies te weten waarom, begon ik te huilen. De advo caat fronste de wenkbrauwen en toen ik zag, dat hij boos keek, zeide ik schuchter tot hem Ik zou liever hier, bij u, blijven. Hij maakte een afwijzend gebuar en zeide on geduldig Dat is onmogelijk, je moet daarover niet denken. C Doorvoer vin Belgie naar Pruisen. Drogerijen807177 kilo. Ertsen 5321760 Granen Rogge2809286 Gerst480087 Alle andere. 1104055 4393428 Olie607015 Wijn61667 D. Doorvoer van Pruisen naar Belgie. Ijzer en ijzerdraad 2430827 Staal1950521 Steen1956040 Spoorstaven.4845419 Steenkolen10825400 Zooals men uit dit overzicht zal ontwaren is in de afgeloopen maand het goederenvervoer langs hier zeer aanzienlijk geweest, trouwens Maart is wat handel- en scheepvaart betreft (langs dit kanaal) steeds een der drukste maan den des jaars. Intusschen ia het verblijdend te kunnen constateren dat er een gunstige verbetering is te bespeuren in den in-, uit- en do irvoer en dat deze van sommige goederen soorten een aanzienlijk cijfer heeft bereikt. Vooral de doorvoer van Pruisen naar Belgie was groot; die in omgekeerde richting verbe terde weder eeuigszins. De in- en uitvoer, vooral van granen, zaden en suikersblijft steeds belangrijk. Ook blijkt uit dit overzicht, dat bij den aanbouw van huizen in Nederland het gebruik »an Belgische metselsteen zeer toe neemt, wait toch niet minder dan 11923009 kilo, aardewerk en porselein (bijna geheel steen en dakpannen) werden ia Maart en dan nog alleen maar langs hier naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. Zulks is alleen toe te schrjjven aan den minderen prijs, daar de Belgische metselsteen oneindig minder van qualiteit is dan de Nederl. Doch tegenwoordig ziet men bij het bouwen van huizen vooral die op speculatie of met het oog op verhuren wor den gezet minder op hecht en sterk dau op licht en dicht. Veel interest van weinig kapi taal is de hoofdzaak Niet de heer J. W. B. Kor ffcommies 2e klasse, te Ylissingen, wordt verplaatst naar Hansweert ter vervanging van den heer A. v. d. Staal, doch de heer M. J. Marselis, com mies 3a klassethans te Zandberg (gemeente Graauw). Hij was niet rijk en had zes kinders op te voe den, maar ik mankte op mijn leeftijd nog geene berekeningen en hechtte dus geene waarde aan zijne weigering. Ik luisterde naar het voorlezen van den brief van oom Florimont. Hij overhan digde mij dien brief, welken ik dikwijls heb her lezen. Hij was met een stijve band geschreven, in een beetje plecbtigen stijl: oom Florimont begon met zicb te verontschuldigen, dat hij de begrafe nis van mijn vader niet bijgewoond bad, daar bet doodsbericht hem te laat geworden was; bij nam, zoowel in zijn naam als in dien zijner zuster Cla risse, de verplichting op zich voor den wees te zorgen en hem als hun kind te behandelen. Hjj verlangde dan ook, dat men mij terstond naar Parijs zou zenden. Zooals ik gezegd heb, voegde de advocaat er bij, vertrekken wij morgen met den middagtrein. Ik begreep, dat het nutteloos zijn zou verder aan te houden eu ging stil naar de haag van den tuin terug om voor bet laatst een blik op het ouderlijke buis te werpen, dat ik niet meer zien zou. Van de reis herinner ik mij niet veel meer; de drukte en de nieuwe gewaarwordingen hadden na eenige uren de overhand behaald op mijn diepe smart, toen ik ons klein stadje verliet. Ik her inner me dat ik een kreet van bewondering uitte, toen wij tegen den avond aan het station »du Forduitstapten en van het plein af de daarop uitkomende straten zag, verlicht door de gasvlam men der winkels en koffiehuizen, terwijl de veel kleurige lantaarns der duizende rijtuigen, die daar door elkander krioelden, een grootsch effect maak ten. Ik dacht in eeu tooverland te zijn, waarvan ik in mijne prentenboekjes gelezen had. Wij stap ten in een vigilante, die mij honderdmaal mooier De Middelbnrgscbe kamer van koophan del en fabrieken heeft een adres aan de Tweede Kamer vastgesteld, waarin zij de gronden op geeft waarom zii met ernst meent te moeten aandringen op de aanneming-van het wetsont werp tot goedkeuring der op 31 October jl. met Belgie gesloten overeenkomst. Dc eerste vergadering van de Staatscom missie ter voorbereiding van eene wettelijke regeling van het onderwerp der vicarie-stich- tingen zal, naar de A'. R. Ct. verneemt, aan staanden Woensdag gehouden worden te's-Gra- venbage, in het gebouw van het Departement van justitie. Aan het denkbeeld, door eenige marine officieren te Willemsoord ten vorigenjare op gevat, om een eenvo dig gedenkteeken te stich ten in het kon. instituut voor de marine al daar, ter nagedachtenis van den hiep betreurden admiraal Z. K. H. Prins Hendrik, is thans de medewerking ook van die officieren, welke toen in de Indien waren, verzekerd. Dezen zomer zullen nu de noodige maatregelen tot plaatsing worden genomen, terwijl de beeldhouwer Colinet het ontwerp reeds gereed heeft. Het hoofdeomité voor het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan generaal Van der Heijden heeft aan de burgemeesters van alle gemeenten eene circulaire doen toekomen, waarin het hunne medewerking inroept. Welke de aard van het aan te bieden ge schenk zal zjjn, is afhankelijk van de bijdra gen die zullen inkomen doch ook kleine gif ten zullen zeer op prijs worden gesteld, juist omdat er groote waarde wordt gehecht aan eene zooveel mogelijk algemeene inderdaad na tionale deelneming. Door de hoofdcommissie voor het stand beeld van graaf Jan Van Nassau is eene prijs vraag uitgeschreven voor het ontwerp van dit standbeeld, den graaf op zoodanige wijze voor stellend», dat de aanleiding tot de oprichting van het standbeeldde herdenking van het stichten der Unie van Utrecht vóór 300 jaar, daarbij duidelijk uitkomt. Het voornemen be staat dit standbeeld te plaatsen op het St. Jaus- kerkhof; het moet eene hoogte hebben vau minstens 3 meters en van brons gegoten wor den. De kosten van uitvoering mogen niet hooger zjjn dan f 30,000. leek dan bet rijtuig van Asschepoetster, en ik ver beeldde mij de verliefde prins te zijn. Wij reden door prachtige straten, over boulevards, waar eene vroolijke menigte zicb bewoog; vervolgens kwamen wij in de stille buurten, waar geen wandelaars, geen lichten, geen drukte zicb meer vertoonden mijn droom maakte langzamerhand plaats voor de werkelijkheid. We zijn bij Marais, zeide de advocaat, wij zijn er bijna. Eindelijk hield het rijtuig op. Hij keek naar het nummer van bet buis, waarvoor wij ophielden en hielp mij uit de vigilante. Wjj stegen langzaam een lange, smalle trap op en schelden aan eene deur, die door eene oude meid geopend werd. Ik was bang en durfde niet voortgaan; de advocaat duwde mij vooruit. Ik hoorde een uitroep van verrassing: Daar is André Mauherten ik zag een klein vrouwtje met een verschrikkelijk groote muts met gele linten op mjj afkomen, die mij hartelijk omhelsde: dat was mijne tante Clarisse. Oom Florimont kwam pas eenige minuten later voor den daghij liep zeer langzaam en had een huisjapon aan. Zijn gezicht geleek me .zeer streng toe, maar ik had dien avond geen lust m-er lang na te denken, noch met mijne nieuwe familie kennis te maken; de vermoeidheid liet hare rechten gelden en het duurde niet lang, of ik viel in een groot warm bed in diepen slaap. Dell vol genden morgen zag ik den advocaat vertrekken, 't geen mij wederom diep bedroefd maakte; de laatste band, die mij aan het verleden hechtte, brak en een nieuw leven lag voor mij open. Oom Flo rimont hield eene rede over de gelatenheid en onderwerping en tante Clarisse troostte rajj met lekkers. (Wordt vervolgd.}

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1