1880. Nw. 40. Zaterdag 8 April. 67slc Jaaigau Bij deze courant behoort een bijvoegsel, AANBESTEDING Hoofdelijke Omslag. OFFICIEELS MEDEDEEL!» GOES, 2 April 1880. 8UITENLANDSCH OVERZICHT. GOESCHI! uitgave dezer Courant geschiedt Vaakdag-, Woensdag- en Vrijdaï avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijé per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke noaiwera 5 et. roet bijblad 10 ct. Gewone ad venten tien worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- cn doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a %l. Dienstaanbiedingen, uiet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. 8TEINER en HAA8ENSTELN VOGLER, te Hamburg. In ous land vervoege uien zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN HITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattende Tweede kamer, Landbouw en veeteelt, Kerkelijke zaken en onderwijs, lfunstnieuws, De drie Witjes van dr. L Posthumus, (Vervolg) en Inhoud van tijdschriften. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran GOES brengen ter openbare kennis, dat de AANBESTEDING DER SCHOONMAAKWERKFN van de openbare ge- bonwen en scholen zal plaats hebbec op Zaterd ig den 3 April 1880, des namiddags te 1 uur, ten Rnadhuize. Bestek en voorwaarden liggen van af heden ter Se cretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Goes, den 31 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het kohier van den HOOFDEL1JKEN OMSLAG voor het dienstjaar 1880, zooalB dit in de raadsvergadering van den 5 Maart 1880 is vastgesteld, door Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij hun besluit van 26 Maart 1880 no. 6, is goedge keurd en op heden aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, zullende dus ieder aangeslagene verplicht zijn, den aanslag op den bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 2 April 1880. Burgemeester en Wethhouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. De miliciens van de lichting 1879, die niet tot het blijvend gedeelte behooren, zullen den 24 April e. k. met groot verlof kunnen gezonden worden. De St.'Ct. van Vrijdag 2 April bevat het kon. bet luit tot goedkeuring der akte van oprichting van de naamlooze vennootschapVisscherij de Wemeldingsche Compagnie, te Wemeldiuge. Gedurende de aftapping van het Ter Neuzensche kanaal ie ook de vaart naar het spoorwegterrein aldaar gestremd. Om alsdan, door zeeschepen aan te brengen, toch goede- r> n per spoor te kunnen vervoeren, hebben de besturen van de beide spoorwegen Gent en Mechelen aanvraag gedaan aau den Minister van Waterstaat, om een paardenspoor te mogen leggen van het stationsteirein over den rijksweg n ar de Oostkolk te Ter Neuzen, op welk verzoek gunstig is beschikt. Daarop is reeds een aan vang gemaakt met het leggen eener brug ter verbinding van den toegangsweg naar het spoor wegstation, om met 15 April, als wanneer de aftapping aanvangt, met het hulpspoor gereed te zijn. (V. R. Ct.) Naar men nader verneemt, zijn de uit- noodigingen aan de kerkbesturen van de ver schillende gezindheden, tot het doen van ge beden voor H. M. de Koningin, uitgegaan van den directeur van het kabinet des Konings, en niet van den Minister van Justitie. Door de hoofdcommissie der algemeene watersnoodverloting is wederom een bedrag van 30,000 overgemaakt aan de algemeene wa tersnood-commissie te Amsterdam. De prijzen nemen voortdurend in aantal en sierlijkheid toe. Sedert korten tjjd zijn bij de Maatschapjj tot exploitatie van Staatsspoorwegen voor han delsreizigers abonnementskaarten verkrijgbaar gesteld, welke, gelijk de reeds bestaande ge wone abonnementskaarten doch tegen zeer ver minderde prijzen, geldig zijn gedurende 12, 6, en 3 maanden en tevens recht geven tot op onthoud op al de stations, welke gelegen zijn tusschen de daarop aangegeven stations van vertrek en bestemming. Bovendien is aan deze abonnementskaarten het groote voordeel verbonden, dat het vetvosr van bagage geschiedt tegen den prijs van jjlgoed in stede van den veel hoogeren bagageprijs. Deze maatregel zal ongetwijfeld aan den handel zeer ten goede komen, in welks belang dm ook hierop de aandacht gevestigd wordt. 'De negen-en-twintigste algemeene ver gadering vau het Aardrijkskundig genootschap zal plaats hebben te Amsterdam, in een der localen van het genootschap Nalura Artis Magislraop Zaterdag den 10 April 1880, des voormiddags te 11 uren. Bjj gelegenheid van de onafhankelijkheids- feesten zal er, gelijk bekend is, dezen zomer te Brussel een internationaal onderwijs-congres gphouden worden. Correspondent voor Nederland is de heer rar. A. Kerdijk, schoolopziener te Delft. De bekende letterkundige, de heer K. C. Tobias (die, onder den naam van Edw. Roozein verschillende Nedsrlaudsche bladen zeer lezens waardige Engelsche correspond-ntiëu schreef) is te Londen overleden in den ouderdom van 32 jaar. De kortstondige ziekte, welke dezer dagen reeds het ergste deed vreezen, ontrukte den jeugdigen man aan zijn hem liefhebbende be trekkingen, aan den landbouw, aan de journali stiek en de letterkunde, die hem als een zeer verdienstelijk mede-arbeider waardeerden. SCHEBP7AARTBERICHTEN. Met genoegen vermelden wij, dat de stoom boot M. A. De Ruijter met 1 Mei twee mal9u per week tusschen Goes en Rotterdam vice versa varen zal. Het drnfcke gebruik, dat van dezen dienst wordt gemaakt, noopt de directie daartoe, en zij hoopt dat zij door algemeene ondersteuning in staat mag gesteld worden daarmee voort te gaan, opdat er zoodoende een geregelde stoombootdienst tusschen Rotte's stad en Goes tweemaal 's weeks zal kunnen worden onderhouden. llausweert. In de week van 21 tot 27 Maart zijn alhier geklaard 263 geladen schepen, te weten Ingeklaard: Zeilschepen 139 Stoomschepen 14 Uitgeklaard: Zeilschepen 96 Stoomschepen 14 j jq Totaal 263 Tot groot genoegen der ingezetenen en der alhier doorvarende schipperij wordt, door de zorg van den waterstaat, de aan de zelf- registreerende peilschaal in het wachthuis der sluisbeambten verbonden tijdwijcer weder in orde gebracht. Dit nuttige en voor deze plaats onontbeerlijke werktuig dat, behalve nauwkeurig den tijd ook aanwijst het hoog-en laagwater, de eb en de vloed alsmede de wind richting, was sedert geruimen tijd in 't onge- reede. Wij juichen deze herstelling ten zeerste toe in de hoop op een langdurigen blakenden welstand. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Da. Drooglever Fortuijn te Tholen staat op het drietal naar Tilhurg. Jl. Woensd.g werd in deö'oote kerk te Leeuwar den de 300ste gedenkdag van de vestiging van den Hervormden godsdienst io Friesland feestelijk maar plechtig herdacht. Eeu talrijke schare belangstellenden was aanwezig. Ybrseke. Het wapperen van eene groote menigte vlaggen toonde Donderdag al vroeg aau, dat hier een feest zou gevierd worden, waaraan de geheels gemeente deel zou nemen. En dat was waarlijk ook niet anders te verwachten. Waar een onderwjjzer veertig jaren achtereen met onverdroten ij ver en inspauning van al zijne krachten aan het geluk der jeugd is werkzaam geweest, zoodat verreweg het grootste deel der gemeente aan hem zijue opleiding te danken heeft; waar die onderwijzer op 72jarigeu leeftijd nog met den lust enden ijver van een jong man voo.-twerkt, daar is hel geen wonder, dat men zijne vreugde en deelneming in een zoo zeldzaam geluk niet alleen in woorden, maar ook door daden te kennen geeft. Welnu, zuik een onderwijzer is de heer A. M. Per- schelling, dis den l April 1840 als hoofd der school in deze gemeente optrad. Het moet ieder belangstellende iu het openbaar onderwijs goed doen te vernemen, hoe men den arbeid van een op*nbaar onderwijzer waardeert. Ue heer Verschelling beef', omtrent die waardeering niet te klagen. De gansehe gemeenteraad kwam hem geluk wen- schen en zijne hooge tevredenheid uitspreken. Tallooze felicitatvëu, waaronder eeD in den vorm van een ver dienstelijk vers en een ander in den vorm van eeu kunstig penuewerk, vloeiden van verschillende zijden toe. Jong en oud juichte van deu vroegen morgen lot den laten avond met den jubelaris mede. Deu nacht te voren had men zijne woning met eene eere poort versierd en in den avond stak men te zijner eere vuurwerk af en bracht nien hem eene eenvou dige maar hartelijke serenade. Uit vrijwillige giften, in dm boezem der gemeente bijeengebracht, werden hem eene prachtige fauteuil en eene sierlijke hang lamp vereerd, terwijl bovendien verscheidene fraaie geschenken van bijzondere personen hem ter hand werden gesteld. Het onderwijzersgezelschap Krabbendijke benoemde tem to', zijn eerelid. Op deze wijze Herds men feest met den wakkeren grijsaard, die door menig antwoord bewees, hoe innig dankbaar, tevreden en getroffen bij was door zooveel en velerlei blijken van achting en waardeering. De heer Terschelling hoopt nog eeuige jaren als onderwijzer wirzzaatn Ie ziju en zijne tallooze vrienden bopeu het met hem. Moge die hoop vervuld worden I De stad Antwerpen heeft aan me]. Louise Har- denlerg, directrice (I r kweekschool voor bewaarsehool- houderessen te Leiden, een kostbaar gescbeuk vereerd, bestaande iu een zilveren koffie- en theeservies met de inscriptie-. „De stad Antwerpen aan I.ouise Har den',erg, 1877-1878 -1879." Nulat hel kostbaar geschenk voor de leden van den stedelijken raad vau Antwerpen was tentoongesteld, werd het in een smaakvol étui door den schoolop ziener, den heer llaegens, naar Leiden overgebracht, en met een warme toespraak aan de gevierde directrice overhandigd. Dit bewijs van waardeering vindt zjjnen grond in de opleiding aati de kweekschool te Leiden van een zestal Ai.twsrpsche onderwijzeressen, bestemd voo' de in den aanvang van dit jaar geopende eerste kinder tuinen of bewaarscholen te Antwerpen. (Zie verder liet bijvoegsel.) De liberale zon is in Engeland aan het opgaan. Tot Donderdagavond 10 uren was de uitslag der verkiezingen, dat de liberalen 39 en de conserva tieven 14 zetels wonnen, en er in het gebeel 133 liberalen, 89 conservatieven en 7 Home-rulers Ier- land's vrienden zijn gekozen. Al is natuurlijk eerst na afloop van alle ver kiezingen een overzicht te' leveren, het voorloopig resultaat schijnt toch voor de regeering nu al reeds zoo ongunstig te zijn, dat zelfs de conser vatieve Pall Hall Gazette verklaart, dat eene wis seling van regeering noodzakelijk blijken zal. Ook andere bladen erkennen dit en onder de conser vatieven is natuurlijk de verslagenheid groot. in niet clerieale kringen in Frankrijk vinden de besluiten "der regeering tegen de Jezuïeten en de erkende geestelijke orden goedkeuring. De betrokken personen natuurlijk zijn minder in hun schik maar zullen allerlei spitsvondigheden verzinnen om de regeering in de uitvoering dier besluiten te bemoeielijken en de schorsing of op heffing van hunne inrichtingen te vertragen. Ieder oogenblik verwacht men het einde van de Keizerin van Rusland Volgens bericht uit Petersburg is de schrijnwer ker, dien men sedert den aanslag op het winter paleis te vergeefs zocht, eindelijk ontdekt. Hij is de zoon van een edelman uit Kowno (Russisch- Polen) en wordt beschuldigd van het feit de lont te hebben gelegd, die de onmiddellijke ooizaak van het onheil werd. GEMENGDE BERiCHTSN. Ia de gemeenten Schore en VLake, Wemeldinge. Yerseke c. a, en te Hansweert circuleert een adres ter teekening, gericht aan de kamer van koophandel te Middelburg, houdende verzoek by de regeeriug po gingen te willen aanwenden ter verkryging, dat de halte Vlake worde opengesteld vojr goederen verzen - ding en ontvangst. Het is zeer te wenschen dat men zal mogen slagen, 't Adres is reeds van een massa handteekeningen voorzien. Ha-NSWEekt. De heer A. P. Fan Santen alhier werd dezer dagen aangenaam verrast door, als een stoffelijk bewijs van belangstelling in zijn onlangs gevierd 40jarig jubilé en tevens uit waardeering voor de langdurige eu getrouwe plichtsbetrachting van zijn patroon den heer F. F. De Groofo. a. een kostbaar geschenk te ontvangen bestaan dé in een prachtige marmeren (moderne) pendule met bybehoo- rende coupes. De gemeenteraad van Vlissingen heeft vastge steld eene verordening tot heffing eener belasting op tooneelvoorsteilingen en besloten tot het indienen van een adres aan de Staten-Generaal met verzoek de conventie van Ter Neuzen aan te nemen. Te Bergen op-Zoom is een brutale diefstal met inbraak gepleegd in een bewoond huis Door het uitsneden van 2 ruiten is men een achterhuis weten binnen te komen, vervolgens zijn da sleutels gehaald uit eeu kleedingstukliggende op een stoel in de kamer, waar de bewoners sliepen en heeft men alles wat maar eeuige waarde hadmedegenomen. Des morgens ontdekte de familie, dat het geld, gouden en zilveren voorwerpen eu de spaarpot der kinderen alles te zamen zoowat ter waarde van ƒ300, waren verdwenen. Een gezelschap Zigeuners, bestaande uit vier en twintig mannen, vrouwen en kinderen, is bij ge brek aan behoorlijke passen, na een paar uur toevens in bovengenoemde stadoüder geleide van maréchausséis over de grenzen gebracht. Zij hadden een vijftal beren by zich. Ook in Gouda bestaat eeue kinderbewaarplaats sedert 2 jaren. Uit een bericht in de Goudsche Courant blijkt, dat in deze instelling het eerste jaar 3123 en in het tweede 3103 kindereu werden opgenomen. Vele moeders hebreu met dankbaarheid ervan gebruik gemaakt en getoond die instelling op prijs te stellen. Maandagnacht zyn te Oirschot van twee woningen met nagenoeg de gebeele inboedels door brand vernield. Onder de puinhopen van een der huizen, door eene als behoeftig bekende oude vrouw bewoond, werd eeue vrij groote som gelds gevouden. Woensdag droeg een koopman te Zwolle zijn zoon een boodschap op; deze weigerde, en toen daar op de vader zich driftig maakte en hem een klap gaf, liet de zoou zich op d§u grond vallen en hield zich alsof hij dood was. De vader, hevig ontsteld, liep wanhopend de deur uit en verdronk zich iu het Almelosche kanaal. Later bleek, dat den zoon niets scheelde. In een goudsmidswinkel te Zwolle, waar men in den regel wat lang moet wachten eer men gehol pen wordt, is dezer dagen midden op den dag een persoon binnengegaan, die, niemand in den winkel aantieffende, zelf achter de toonbank ging en uit een gesloten kastje voor 60 gulden aan gouden en zil veren voorwerpen wrgnaoc. De 95-jarige vader van den goudsmid, die in een aan den wiukel grenzende en daarop uitziende kamer zat, had dien persoon wel zien bionenkoiren en uitgaan, maar had gedacht, dat hy naar d n gasmeter was komen zien. Volgens mededeehng van liquidateuren der Afri- kaausche Handelsvereniging, is de heer H. Brücher% die kort na de catastrophe van 15 Mei des vorigeu jaars naar Afrika was gezonden ter bescherming der belaugeu van crediteuren, van daar geretourneerd. Die heer heeft alle balanseu en verdere documeuten medegebracht, die over den staat van zaken der ven nootschap licht moeten verspreiden. Zoodra het onderzoek dier omvangrijke stukken zal zyn afgeloopen (immers binnen eenige weken), zijn I quidaieuren voornemens zich omtrent den toe stand en de uitzichten der A. U. F. te wenden tot hare crediteuren in een uitgewerkt rapport, dat ook voor het publiek zal worden verkrijgbaar gesteld. Woensdagmiddag was de weg naar CuyK en de Gasselecbe heide getuige van eeu feitelijke klop jacht op een onderofficier. De oorzaak was deze: De soldaten, in de kazerne hun voedsel ontvan gende (bruine boonen), beklaagden zich allen dat hun zulke bijzondere kleine porliën waren uitgedeeld. De sergeant Jmet de menage belast, schijnt daaromtrent geen voldoende ophelderingen te hebben kuuneu ge ven, ten minste hij oordeelde beter plotseling h-t kazerneplein, waarop het onderzoek plaats had, zoo 9nel mogelijk t? verlaten en zijn heil iu de vlucht te zoeken, zoover zijn vlugge beemn hem konden dr8gen. Uit teil zou nu wel niet zoo verschrikkelijk ge- weest zijn, ware het niet dat de ontiouwe menage meester op dat oogenblik iu het g-iukkig bciu

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1