1880. N°. 39. Donderdag 1 April. Vaststelling dep Kiezerslijsten. AANBESTEDING, IFFICIEEIK MEDEDEELÏM. GOESCHE 6e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Wobnsdao- en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1S regels a ,1. Dienstaanbiedingen, Diet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bjj directe opgaaf vati driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLERte Hamburg. In ons land vervoegc men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter algemeene kennis, dat de lijsten van de kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raaide Provinciale Staten en den Gemeenteraad op lieden gesloten zijn, alsmede dat de lijsten dadelijk ter gewone plaats in deze gemeente aangeplakt, en andermaal op de Secretarie voor een ieder ter iüzage nedergelegd zijn. Goes, den 27 Maart 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de AANBESTEDING DER SCHOONMAAKWERKEN van de openbare ge bouwen en scholen zal plaats hebben op Zaterdag den 3 April 1880, des namiddags te 1 uur, ten Raadhuize. Bestek en voorwaarden liggen van af heden ter Se cretarie ter inzage voor belanghebbenden op eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Goes, den 31 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De nieuwe indeeling van het Rijk in drie mili taire afdeelingen, die met 1 Mei in werking treedt, is aldus vastgesteld De le militaire afdeeling zal omvatten Noord- Holland en Zuid-Holland ten noorden van de Nieuwe Maas en de Lekstandplaats van den bevelhebber Amsterdam. De 2e militaire afdeeling de provinciën Utrecht, Overijsel, Drente, Groningen, Friesland en Gelderland ten noorden van den Rijnstandplaats van den be velhebber Utrecht. De 3e militaire afdeeling van de provinciën Zuid- Holland en Gelderland de gedeelten ten zuiden van de Nieuwe Maas, Lek en Rijn, en verder de provin ciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburgstandplaats van den bevelhebber Gorinchem. In Mei of Juni a. s. zal een vergelijkend onder zoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Een volgena examen zal eerst in 1881 worden gehouden, zoodat gedurende 1880 slechts éen examen zal plaats vinden. De vereischten en voorwaarden zijn in de Saais courant van 27 Maart vermeld. Ter benoeming van drie surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster zal in het begin van jiefc jaar 1881, op nader te bepalen plaats en dagen, c&n vergelijkend examen worden gehouden. De surnumerair der directe belastingen en van het kadaster ontvangt, na in dienst te zijn gesteld, eene toelage van flOO 'smaands. Hij, die tot het examen wenscht te worden toege laten, moet op 1 Januari 1881 den ouderdom van 19 jaar en dien van 25 jaar nog niet hebben bereikt en voor 1 Januari 1881 aan den Minister van Financiën een verzoekschrift indienen, onder overlegging van de Stukken, vereischt volgens art. 5 vau het K. B. van 13 April 1877. Met ingang van 1 Mei a. s. zal worden benoemd een deurwaarder der directe belastingen voor het kan toor derzelfde middelen te Scheveningen, aan welke betrekking een jaarlijksche belooning van f600 is ver bonden. Adressen van gegadigden moeten voor 5 April bij het dep. van financiën zijn ingekomen. GOES, 31 MaarM88a 's-IIeerenhoek. Bij de Dinsdag gehou den verkiezing voor een lid van den gemeente raad, in plaats van dhr. J. Vlasman, is met 20 stemmen gekozen dhr. J. Nieuwenhuijze. Colijnsplaat. In de laatstgehouden ver gadering der afdeeling Noord-Beveland der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen kwam o. a. voor als ingezonden de bekende circu laire vau het comité voor algemeen stemrecht, gevestigd te Amsterdam. Het voorstel »an den voorzitter, den heer JH. Bybau, om, ook met het oog op art 3 van de algemeene wet der Maatschappij, deze circulaire onbehandeld ter zjjde te leggen, werd met algemeene stemmen aangenomen. In eene Zaterdag te Poortvliet geho i den kiezersvergadering is, ter voorziening in de vaca ture-De Casembroot in de Staten onzer Pro vincie, met algemeene stemmen tot caudidaat gesteld de heer P. Daane Van Stapele, burge meester van Poortvliet. De Prins en Prinses van Wallis kwamen Zaterdag te Vlissingeo aan, en zetten, na een bezoek aan Middelburg te hebben gebracht, per staatsspoor de reis naar Brussel voort. Z. M. de Koning heeft ten behoeve van het huldebljjk aan lait.-generaal K. Van der Beyden een som van 500 en H. M de Ko ningin eene van f 250 geschonken. De burgemeester van Amsterdam heeft officieel bericht ontvangen, dat de KoDing ah de Koningin ditmaal hun jaarljjksch bezoek niet aan de hoofdstad brengen zullen. Het wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering van de nieuwe schoolwet is thans bij den Raad van State aanhangig. Het wetsontwerp moet dienen om aan de Regeering de voor de uitvoering noodige kre dieten te verschaffen. Behalve voor de uit- keering aan de gemeenten over twee maanden zal er geld noodig zjjn voor de traktementen der inspecteurs en schoolopzieners. Is het Vad. goed ingelicht, dan zal de voor dit jaar be- noodigde som beneden het vroeger geraamde minimum blijven, en de invoering 1 Novem ber a. s. plaats hebben. De Tweede Kamer is tegen Dinsdag 6 April, des namiddags te 31/« uur, tot hervatting der weikzaamheden bijeengeroepen. De algemeene vergadering der Yereeni- ging tot bevordering van het volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland werd Dins dagmorgen te Amsterdam geopend. Uit het uitgebracht verslag bleek, dat de Vereeniging 122 afdeelingen, 17 correspondentschappen cn ruim 8800 leden telt. Een zeventigtal afdee lingen waren ter vergadering vertegenwoordigd. Het batig slot over 1879 bedraagt 4331. Met 62 tegen 27 stemmen werd besloten de uitgaaf van het blad der Vereeniging, met kostelooze toezending aan de leden, voort te zetten. 73 stemmen verklaarden zich vooreen zelfstandig orgaan. Slechts 4 stemmen verhieven zich voor de combinatie met een ander blad, waarvoor men de Friesche Courant op het oog had. Met 65 tegen 13 stemmen werd besloteu, dat het blad der vereeniging een weekblad zijn zal. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen, om, zoo mogelijk, aan de geuite wensehen uitvoering te geven. Tot hoofdbestuurders, in de plaats van den heer mr. B. Goeman Borgesins en den thans niet herkiesbaren heer Kerdijk, werden gekozen de heeren A. Moensinspecteur van het L. O. en mr. C. II. B. Boot, de laatste na herstem ming met den heer mr. G. Belinfante. Hierna werd het nieuwe reglement in behandeling ge nomen. Punt 12 van den beschrijvingsbrief: de af deeling Maastricht stelt voor, de vraag te be spreken: »Is het overeenkomstig den geest der wet, dat ook tegenstanders van het openbaar onderwjjs belast worden met het schooltoezicht van staatswege?" kon wegens het vergevorderde uur niet meer in behandeling komen. De vereenigde vergadering van Rijnland heeft in hare zitting van Zaterdag het gewich tig besluit genomen, om een aanzienlijk deel der kosten te waarborgen van een afdoende verhooging en verzwaring van den Lekdjjk Bo- vendams. De versterking toch, die aan het hoogheemraadschap van den Lekdjjk Biven- dams door Gedep. Staten van Utrecht bevolen en door den Koning bekrachtigd was, werd volgens het oordeel van de deskundigen en van de waterschaps colleges geheel onvoldoende geacht. De geheele verhooging van den Lekdijk Bo- vendams zal nu een uitgaaf vorderen, die op een millioen gulden is geraamd. Het uitzicht bestaat, dat wanneer Gedep. Staten van Utrecht, voor zooveel het college van den Lekdjjk Bovendams betreft, de geslo ten overeenkomst goedkeuren, de Minister van Waterstaat bereid zal worden bevonden aan den Koning het voorstel te doen om het ge geven bevel iri te trekken Het werk zal zór worden aangelegd, dat de arbeid, behoudens overmacht, reeds vóór den volgenden winter gereed en de djjk in voldoen den staat van tegenweer zij gebracht. Op de gisteren te Rotterdam gehouden jaarljjksche algemeene vergidering van de Ver- eenjging van gymnastiek-onderwjjzers in Neder land is o. a. besloten, dat in het volgende jaar de algemeene vergadering zal worden gehouden te Tilburg. De bekende taalkundige dr. Eelcoo Ver wijs, medewerker aan het Woordenboek, is Zon dag te Arnhem overleden. Aandeelhouders der Ned. Zuid-Ooster- spoorw.-maatschappjj hebben de voorstellen der directie betreffende de leeniog van 3 millioen, nog benoodigd voor de voltooiing van de ljjn, aangenomen. KERKELIJKE ZAKEN 8c ONDERWIJS. Te Hilvarenbeek c. a., vacant sedert 25 Aug. 1878, is beroepen ds. N. J. Krom, pred. te 's-Heer Hendrikskinderen c. a. Bedankt voor het beroep naar Ovezand en Driewegen door ds. S. Ulferste Domburg. Beroepen te Zuid-Zijpa ds. J. Schuttevaerte Simonsbaven. Colunsplaat. Hoewel het den 28 Maart de jaar dag was van het vijftigjarig jubilé van ds. J. Van Leeuwen, zoo was op verzoek van den jubilaris de feestdag op 29 Maart gezet. Een talrijke schare was dan ook Maandag 11. van heinde en ver in de kerk samengestroomd om van hare belangstelling te doen blijken Het Fanfaren-gezelschap nOon- cordia" alhier had zich tot taak gesteld het kerk gezang te leiden en op te luisteren. Toen de jubi laris het kerkgebouw binnentrad, werd hem door de gemeente onder accompagnement Gez. 91 vers 1 en 3 toegezongen. Naar aanleiding van Hand. 26 22 overzag de waardige leeraar het vijftigjarig tijdvak zijner ambtsbediening; en de cemeente, in wier midden hij 35 jaren gewerkt beeft, begreep, gevoelde, wat den jubilaris de tranen in de oogen bracht en de stem deed beven. Het was de schil dering zijner rampen, zijner droevige sterfgevallen, die de hoorders weemoedig stemde en haar deed mede lijden met haren eerwaardigen voorganger. Maar tegenover zooveel bitters schetste de leeraar den genoten voorspoed, het geluk zijner familie, zijn achting in de gemeente, de beproefde vriend schap van zoovelen. Daarna sprak hij zjjne ambts broeders, van elders overgekomen om mede dit zeker zeldzame feest te vieren, in hartelijke taal aan, vervolgens den Kerkeraad, de notabelen, het gemeentebestuur en zijn hoofd, zoowel den afge treden als-den tegenwoordigen titularis, om met een krachtig en ernstig woord tot de gemeente te besluiten. Na het eindigen zijner sierlijke rede verzocht Zijn Eerwaarde d r gemeente het lie vers van Psalm 72 staande te zingen. Na afloop der godsdienstoefening bood de Ker keraad namens de gansche gemeente den jubilaris eenige aanzienlijke geschenken aan als de tolken van hoogachting en toegenegenheid. 's Avonds vereenigden zich zijn overgekomen ambtsbroeders, de kerkelijke college's, de gemeen teraad, twee bestuursleden van Voorwaarts" en verschillende particulieren ten huize van den ju bilaris en bracht het Fanfaren-gezelschap nCon cordia" hem eene serenade. Recht aangenaam werd de avond, onder een zee van toasten, gesloten en werd den jubilaris hulde gebracht als prseses der classis van Noord- en Zuid-Beveland, als hervormer van het armwezen te Colijnsplaat, als eerwaardig hoofd zijner familie, als belangstellend, veelzijdig ontwikkeld burger der gemeente en ais onbekrom pen gastheer. Dat de nog steeds krachtige en onvermoeide leeraar voor deze gemeente, voor zijne familie en voor zijne vele vrienden nog lang moge gespaard blijven, is gewis de wensch van het welgezinde deel der bevolking van Colijnsplaat. Vanwege het Ministerie van Justitie (waartoe de zaken betreffende de eerediensten behooren) zijn de geestelijken der onderscheidene gezindheden uit- genoodigd in hun gebeden indachtig te zijn aan den gezegenden staat van H. M. de Koningin. Tot leeraar bij den cursus ter opl. van boofd- ondervv. te Goes is benoemd de beer A. S. Mink, leeraar aan de H. B. school alhier. NAAMLIJST van de SCHOOLONDERWIJZERS te YBRSEKE. 1580-1880. 1. Geerhardt Heyndricksen, 1580 1593 ontsl. 2. Michiel Jacobs, 1593 -1638 overl. 3. Pieter Willemse, 1639—1645. 4. Marinus Willemse, 1645 1650. 5. Huijbrecht Van Nieuwenhuijsen, 1650—1669 overl. 6. Jonas Minnaard, benoemd Dec. 1669 1692 overl. 7. Hendrik De Jager, benoemd Dec. 1692 1702 overl. 8. Huibreeht Snoep Cz., ber. van Sinoutskerke 14 Mei 1702 7 Dec. 1802 verr. naar Kloetinge. 9. Adriaan Janse Paassen, benoemd 11 Jan. 1703- 1712 overl. 10. Jacobus Huigo, benoemd Sept. 1712—1724 verr. naar Lillo. 11. Willem Kclle, benoemd 30 Dec. 1724 1727 verr. naar Axel. 12. Cornells Trimpe, benoemd 12Sept. 17271754 gedeporteerd. 13. Jan Matthijsse Poelman, benoemd 22 Aug. 1754—1771 verr. als Baljuw en Secret, naar Nisse. 14. Pieter Aenmey, benoemd 18 Aug. 17711774 verr. naar Ouddorp en 1786 van daar naar Overschie, waar hg, oud 86 jaar, na 67jarigen dienst, met 1 Jan. 1839 eervol ont3l. werd. 15. Frans Sehoonderwalt, ber. van Kevkwerve21 Aug. 1774—1786 verr. naar Goes. 16. Jacob Tjong, benoemd 18 Dec 1786—1789 verr. naar Heinkenszand, in 1797 naar Papen- dreebt en in 1800 naar Sluis, waar hij 1826 gepensioneerd werd, en 13 Nov. 1828, oud 67 jaar, overleed. 17. Cornells Verschellinggeb. te Colijnsplaat 1764, benoemd 2 Sept. en in functie 1 Oct. 1789, op zijn verzoek met 1 Jan. 1840 eervol ontsl. 18. Anthonie Marinas Verschuiling, geb. te Yer- seke 8 Dec. 1807, na vergel. examen op 6 Febr. 1840 alhier benoemd, en 1 April 1840 als opvolger van zijn vader in functie getreden. Zaterdag na afloop der jaarlijksche algemeene vergadering van onderwijzers, in het le district van Zeeland, is aan den voorzitter, den heer mr. C. J. Pické, die met 1 April a. s. als schoolop ziener in dit district op verzoek eervol is ontsla gen, namens al de onderwijzers en onderwijzeres sen tot aandenken een geschenk aangeboden, be staande in twee prachtige kristallen vruchtenschalen op zilveren voet, waarop keurig is gegraveerd: nOe onderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onderwijs in het le district van Zeeland, aan hun nen hooggeachten schoolopziener mr. C. J. Pické, bij zijn aftreden als zoodanig op 1 April 1880". Een sierlijk daarbij gevoegd album bevat al de na men der gevers en geefsters. (77. Rott. Ct.) Op de voordracht voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Zwijndrecbt stond als no. 3 de heer J. W. Den Herder, secondant te Gorinchem. De heer F. M. Mulderhoofdonderw. te Brand wijk, no. 1 van de voordracht, is echter benoemd. SCHEEP VAARTBERICHTEN. Den 25slen Maart is by de heeren John, Elder Co. te Goran van stapel geloopsn liet rjderstoom- sehip Prins Hendrik, voor rekening van de stoom vaart-maatschappij Zeeland, te Vlissingeu, en bestemd voor de vaart tnsschen laa'algen. plaats en Queeus- boioiigh. De afmetingen van het schip zjjn als volgt geheele lengte 300 voet, breedte der dakbalken 85, diepte 24 vt. 3 dm., en groot 1652 tons. De ma chines, die op de werf voltooid zijn, hebben 600 paardenkracht nominaal met compound slingerbewe ging, voorzien van al de nieuwste inrichtingen. Er zjjn aan boord verblijfplaatsen voor 150 eerste en 40 tweede klasse pissagiers, alles iugerioht op de meest comfortabele wijze. Tosn het schip afli ep, is het door mrs, Van Raalte met de daarbjj gewone plechtig heden gedoopt. Voor 1836 hadden de grootste schepen geen groateren inhoud dan 800 a 900 ton en hoogstens een vermogen van 220 paardenkracht; thans wordt een schip gebouwd voor de ltaliaansche marine van 13200 tonuenlast en een vermogen van 18000 paar denkracht.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1