1880. N°. 38. Zaterdag 27 Maart. 67su Jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, Een oude Jongeheer. OFFICIEELS MEDKitögLIim. Mengelwerk. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, GOESCHE de uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. AJzonderlijke nommer» 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ^1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. B\j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEIJYER èf& HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattendeKerkelijke zaken en onderwijs, Kunst- nieuws, Rechtzaken, Loterij, Scheep vaartberich- ten en Gemengde berichten. Uithoofde van het Paasehfeest zal aanstaanden Maandagavond geen nommer van ons blad ver schenen. Met eender eerste nommers in April zal een aanvang worden gemaakt met de opname van het aangekondigde feuilleton Behalve de reeds vermelde verlofgangers zullen ook die der lichting 1878 der 35e compagnie vesting artillerie, en wel van 9 Augustus tot 6 September a. s., worden opgeroepen. Z. M. heeft benoemd bij den waarborg en de be lasting op de gouden en zilveren werken J. F. Keiser commies-stempelaar te 's-Bosch, tot essayeur te Middel burg tot essayeur te Schoonhoven R. Van Calcar, thans controleur te Aliddelburg tot controleur te Middelburg mr. A. Van Lier, thans essayeur te Maastricht. De St. Ct. bevat een Kon. besluit van den l4n Maart 1880, waarbij met intrekking van het Kon. besluit van 30 Oct. 1872 (Stbl. no.. 105) nader wordt bepaald, welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Juli 1870 {Stbl. no. 131) genoemde maatregelen by het heerschen of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toe gepast worden. GOES, 26 Maart 1880 Wjj herinneren de kiezers .van 's-Hee- renho.k aan de verkiezing voor een lid van den gemeenteraaddie Dinsdag moet plaats hebben. De stembus is van 9 tot 4 uren geopend. Woensdag is het detachement der 5de afdeeling vestingartillerie onder bevel van den lsten luit. Van der Veurvan Rammekens, van Vlissingen naar het fort te Ellewoutsdijk vertrokken ter opruiming van artillerie-mate rieel en behandeling van buskrnit. Het heeft Z. M. den Koning behaagd den Raad van Ministers te machtigen de blijde tjjding ter algemeene kennis te brengen, dat H. M. onze geëerbiedigde Koningin zich in gezagenden staat bevindt. Naar de N. R. Ct. verneemt, zou de Regeering voornemens zijn, de wet op het lager oDderwjjs met een der laatste maanden van dit jaar in te voeren. Een kijkje op de tentoonstelling van schilderijen te Middelburg. In het bericht over de opening der alhier ge houden wordende tentoonstelling van schilderijen beloofden wij later medetedeelen, wat er zoo al te zien is. Als reden gaven wij daarvoor op, dat Stuik een kijkje wellicht kon strekken om uwe stadgenooten aan te moedigen het korte spoorweg tochtje naar de hoofdstad van Zeeland te onder nemen, maar er schuilde bovendien nog een an der denkbeeld onder, 't Zegt wel ietsal die fraai geëncadreerde schilderstukken in oogenschouw te nemen en het „mooi' te vinden maar niet altijd weet de oningewijde zich rekenschap te ge ven waarom? Zou een vriendelijke aanwijzing om aan enkele der stukken meer bepaald aan dacht te wijden zouden enkele opmerkingen over kunst en kunstschoon, niet van ons zeiven, leeken als wij zijn, maar van beroemde mannen De cijfers duiden liet nommer aan, waaronder de stukken voorkomen in den catalogus, die a 6 cent op de tentoonstelling te verkrijgen is. Omtrent de -«ren, waarop die tentoonstelling o. a. met de Paaschdagen Heopend is, zie men achterstaande annonce. Donderdagochtend is volgens de Midd. Ct. de tentoon, 'jelling nog verrijkt met twee doeken van P. Stortenbeker, e vertraging in de verzending hadden ondervonden. Zij door den schilder getiteld Warme dag m den Stomp. ®iihchen polder" en tIn de duinen." In den Haagschen Gemeenteraad is eene mededeeling gedaan betrekkelijk het gemeen- teljjk belastingstelsel, niet alleen voor dien gemeenteraad van belang. De mededeeling komt hierop neder, dat een aandrang bij de Regeering op herziening van het stelsel der gemeentebelastingen onnoodig wordt geacht op het oogenblik, dat bij het gouvernement plannen in overweging zijn, die het geheele belastingstelsel en niet zoo zeer eenig bepaald punt van wet geving betreffen. In de algemeene watersnoodverloting zjjn 150,000 loten uitgegeven. De vereeniging Eigen Hulp heeft ten behoeve der afdeeling .zekerheidstelling voor ambtenaren en beambten" een beroep gedaan op de geldmarkt voor de uitgifte van ƒ250,000 obligatiën, verdeeld in stukken van 1000, ƒ500 en ƒ100, rentende 4 Va pet. De uitgifte geschiedt tegen den koers van ƒ100. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 26 Maart, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. W. F. H. V., te Goes, wegens het jagen zonder vergunning, wijgespreken. 2o. J. P. en S. J. J. De M. H., beiden te Goes, wegens het jagen op spoorsneeuw zonder vergun ning, ieder veroordeeld in 2 geldboeten elk van ƒ10; subs. 3 dagen gev. straf c. e. 3o. H. H., te Yerseke, wegens 't jagen in ge sloten jachttijd zonder vergunning, veroordeeld in 2 geldboeten elk van 10, snbs. 3 dagen gev. straf c. e. 4o. D. J. en A. S., beiden te Schore, wegens bet aanwenden van pogingen om wild te bemach tigen op andere dan ingevolge de wet geoorloofde wijze, ieder veroordeeld in 1 geldboete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 5o. C V. en P, V., beiden te Ovezand wegens als voren ieder in een geldboete van ƒ10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 6o. C. Van 't W., te 's-Heerenhoek, wegens bet herstellen van een wildstrik veroordeeld in een geldboete van ƒ20, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 7o. H. S., aldaar, wegens als voren veroordeeld in een geldboete van 1, subs 1 dag gev. straf c. e. 8o. H. De L., te Colijnsplaat, wegens als voren veroordeeld in een geldboete van f 1subs. 1 dag gev. straf c. e. 9o. M. V., te Hoedekenskerke, wegens het han gen van goederen op eene heining langs den open baren weg, veroordeeld in 1 geldboete van ƒ3, zoo geheel overbodig wezen Neen Welnu, laten wij dan eerst zoo beknopt mogelijk ant woord zoeken op de vraag: waarom hechten we waarde aan de kunst Wij bepalen ons nu na tuurlijk bij de schilderkunst. Het gevoel voor het schoone is iederen mensch miu of meer eigen. Het ligt voor de hand, dat dat gevoel moet ontwikkeld worden, zal het niet evenals kostbaar zaad verstikken onder den druk van allerlei woekerplanten. Waardoor kan die ontwikkeling beter geschieden dan door de be schouwing en vergelijking van kunstwerken zei ven Hoe zelden is voor de massa daartoe ge legenheid! Maar wanneer zij er is, dan zoeken wij zoo gaarne een vriendelijken leidsman, die ons attent maakt op vorm, op teekening, op kleur, op waarheid en bovenal op schoonheid. Daar door ontspruit van lieverlede een zeker genot van een edelen aard en naarmate wij hebben leeren onderscheiden, krijgen wij een afschuw van het leelijke. De waarde der kunst bestaat dus daarin, dat zij onzen smaak veredelt en wij de gaven en talenten van den kunstenaar weten te waar- deeren en te bewonderen. Het vulgaire spreekwoord, dat de smaken ver schillen, is ook toepasselijk bij een kunstbeschou wing. 't Hangt af welk genre ons het meest aantrekt. De een bemint liet landschap boven een marinedeze een stadsgezicht boven een bloemstuk gene binnenhuisjes boven paarden en hoiulen, en omgekeerd. Op deze tentoonstelling subs. 2 dagen gev straf c. e. lOo. A. v. D., te Baarland, wegens het tegen iemand uiten van scheldwoorden zonder daartoe uitgetergd te zijn, veroordeeld in eene geldboete van ƒ0,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. 11 o. D. V., te Goes, wegens het niet begraven van een dood kalf te Kloetingerechtsvervolging geschorst. 12o. H. P. M., te Rilland-Batb, wegens als no. 10 veroordeeld in eene geldboete van ƒ1, subs. 1 dag gev.straf c. e. 13o. J J. Van M., te Wolfaartsdijk, wegens als no. 10 veroordeeld in eene geldboete van ƒ1, subs. 1 dag gev.straf c. e. 14o. M. Z. en C. S., beiden te Nieuwdorp, wegens het bevisscben van de Zeeuwsche stroomen, ieder veroordeeld in eene geldboete van 10, subs. 1 dag gev.straf c. e. 15o. M. G., te Wissekerke, wegens 't gaan over iemands grond zonder daartoe recht te hebben, veroordeeld in eene geldboete van ƒ3, subs. 1 dag gev.straf c. e. 16o. I. P. en J. L., beiden te Colijnsplaat en G. De H., te Wissekerke, wegens het bij invallend dooiweer berijden van een kunstweg, ieder ver oordeeld in eene geldboete van 1subs. 1 dag gev.straf c. e. DÉPARTEMENT GOES. VerWd n jaar was ons de kennismaking met den heer J H. C. Eeijse uitstekend bevallen.Met levendig genoe gen herinneren we ons nog zjjn boeiend pleidooi voor de zuivere strekking van Ouida's werkenhij leerde ons toen de gevierde Engelsche schrijfster kennen door bare geestesproducten. Wij riepen den Zierik- zeeschen spreker een welgemeend tot wtêrziens toe. Dat weerzien had gis'eravond plaats Gelokt door de ro pstem van 'c nutsbestuur trad de beer Eeijse voor een talrijk publiek op en verschafte hel ten werkelijk genotvolle avond. Verleden jaar, we zeiden het reeds, werd do be roemde romandichteres ons voorgesteld, thans bracht spreker ons in kennis met den minder bekenden, maar daarom niet minder verdienstelijken Amerikaan- sehen romancier Eawlkome. Op dezelfde manier als Ouida werd ook Hawthorne behandeldeerst stelde spreker ons in kennis m t een novelle van den scbrjj- ver, genomen uit zijn Scarlet Sketches, die niet na liet een diepen indruk te makenten eerste door den inhoud, ten tweede door de fraaie bewoordingen, waarin hij ons werd wi êrgegevenvervolgens kregen we eene korte maar zaakrijke biograplii: van den schrij ver, waarna de lieer Eeijse ons Hawthorne leerde waar- deeren door den geest zijner werken te besp eken en dien geest in verband te brengen met het leven van den he laas te weinig bekenden schrijver. De spreker wees op de goede strekking vau Hawthornes scheppingen, opzijn zijn velerlei genre's vertegenwoordigd en is er dus kans, dat verschillende smaken bevredigd worden. Een verslaggever aan een der nieuws bladen noemde haar klein maar reinrein, zeker daarom, dat er niet een stuk op voorkomt dat de zinnen prikkelt en daardoor aanleiding zou kunnen geven, dat ons gevoel en onzen kunstzin beleedigd worden Er zijn eronder, waarbij iemand met eenige verbeelding een verhaal kan dichten. Plaatst u slechts voor Bource's /daags na den s t o r m", en als ge dan uw oog van die oude en jonge vrouw inet haar zuigeling vestigt op de overblijfselen van het stukgeslagen vaartuig, dan komen u de ellende en de somberheid voor den geest, die men aantreft in de visscherswonitig, waar kort geleden betrekkelijke welvaart heerschte en straks de armoede gaat rondwaren. Liefelij ker vindt ge wellicht ito. 63, eenvoudig betiteld b ij moede r en wederom is er stof tot overden king bij dat huiselijk tooneeltje, waar moeder haar jeugdig wicht tracht te vermaken en het misschien stilhoudt met, de terugkomst van vader. Hoe schoon en natuurlijk liggen daar die abrikozen en pruimen (no. 3), boe keurig gepenseeld die vruchten, (ito. 81), dat stil leven (uo. 70), en die petunias (no. 50). Wie het landschap bemint verwijle een tijd lang bij no. 9, dat een schilderachtig gedeelte voor stelt van ons eigen Duunland, zooals Hein het noemt. No. 4 geefteen Hollandsch landschap met vee te zien, naar wij gelooven den beroemden meester waardig; evenzoo hoorden wij met lof boeiende en ongekunstelden stijl, op zïja eenvoud en natuurlijkheid, op zijn streven tiaar waarheid, op zijn afkeer naar jacht op effect, en op nog veel meer, waardoor Hawthorne in het schoonste licht werd ge plaatst, in het licht, waarin ook Dickens, Thackeray Goethe, Lessing en nog velen meer zich vertoonden. Hij aarzelde niet Hawthorne in een adem met ge noemde schrijvers te noemen en wekte ons op tot eene degelijke kennismaking met zijne werken. Ver- gisseo wjj ons niet, dan is het sprookje Het huis met de zeven gevelseenige jaren geleden in Hol landsch gewaad gestoken mogehjk ook dat het niet verder kwam dan tot het bureau van Die Garten- laube; in dit geval maken wij onze excuses voor die vergissing. Als bijdrage droeg de redenaar eene kleine reisbe schrijving voor van een tochtje door Italië, bij welk uitstapje een singulier toeval hem met een Schot in kennis bracht, die met den heer Eeijse een discours aanknoopte aan de table d'hote in een onaanzienlijk dorpje, welk gesprek ons medegedeeld werd. Omdat we aan hen, die het Nut bezochten, ook iets te ver tellen willen overlaten aan degenen, die deze lezing niet bijwoonden, maken we van het gesprek der reizigers geene uieiding. Gaarne bekennen wij, dat het discours zeer boeiend was en ons veel te denken overliet. Welgemeender nog dan den vorigpn keer roepen wij den geachten Zie- rikzeescheu redenaar een tot weerziens toe. Wij voe gen zeer gaarne onzen dank bij dien van den voor zitter en spreken den wensch uit, dat de heer Eeijse in 1881, kan het zijn nog dit jaar, het Goesche Nut niet zal vergeten. J. O. S. DEPARTEMENT NOORD-BEV ELAND. Colijnsplaat, 25 Maart. Recht schoen werden de wintervergaderingen dezer afdeeling Woensdagavond gesloten door het optre den van den heer Bax, predikant te Zierikzee. Het onderwerp zijner boeiende lezing was: de voor- en nadeelen van het huwelijksleven. Op ongezochte wjze voerde de spreker zijne hoorders naar de stu deerkamer zijner pastorie op een dorpje op Ptakkee, zijne eerste standplaats, en b acht hen, behalve niet zijne doodeenvoudige meid en parochianen, in aanra king niet twee zijner vroegere studievrienden, de een gehuwd, de ander celibatair, beiden jong, gezellig en geestig. Alleraangenaamst bepleitten zij beiden hun lerfwijze, tot het binnenstuiven der meid, die komt mededeelen, dat een visscher haar zoo even tot vrouw gevraagd he-ft en zij heeft toegeslagen, omdat „zoo'n koopje niet eiken dag komt', op komische wijze een eind aan hun dispuut maakt, Het gevolg van het gesprek was echter, dat de spreker niet lang draalde en al spoedig zich niet meer zoo eenzaam voelde. Twaalf jaar later ontmoet hij beide vrienden weer bij gelegenheid van een réuni te Leiden en nu wordt hij tot een verhaal van zijn huwelijksleven genoopt. Dit recht prettig verhaal, met satire en humor over- spreken over no. 84, betiteld „aait de plas'. Bij deze stukken lette men vooral op licht en scha duw, op het eigenaardige van het landschap, op bet kenmerkende van bet Hollandsclie vee. Onze zeeschilders leverden vier stukjes, die wel gezien mogen worden en waarvan éen gezicht aan de bassins te "Vlissingen, stellig niet zonder verdienste is, en den jeugdigen schilder eer aandoet. Geestige stukjes vindt men er ook. Zoek no. 17 maar eens op, een heel klein schilderijtje, aangeduid als: de rekenles, 't Mag van nabij gezien worden, want 't is lijn gepenseeld en zus schijnt verbaasd te zijn over de aridlinetische ga ven van broer in liet oplossen van een zoo duis ter voorstel. Op no. 43 houdt een podagrist zijn heldertintelend glas wijn tegen liet licht, en spottend noemt de kunstenaar dezen verbo den drank een nieuw middel, 't Is of lorre den podagralijder waarschuwt voor nieuwe en he viger aanvallen! Een ondeugende deerne gluurt op no. 15 door de reet eener schutting en vroo- lijk lachend verneemt een tweede het nieuws, dat de andere haar toefluistert. Stil! hij kust ze. Onwillekeurig lachen wij mede, maar we ver denken toch de oolijke bespiedsters van een goede mate jaloezie. Al hebben de spoorwegen de trekschuiten verbannen, toch vinden wij liet recht gezellig in „het roefje", waarin althans gele genheid is de oud-vaderlandsche pijp eens op- testeken (no. 31). Het inwendige van kerken en vooral de Consistorie kamer te Alkmaar

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1