BIJVOEGSEL G0ESCHE COURANT. DINSDAG RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. 25 MAART 1880. No. 56. STATEIV-GBNERAAL. TWEEDE KAMER. In ons vorig no. werd gemeld, dat blijkens het voorloopig verslag over de overeenkomst met Belgie volgens verscheidene leden een hoofdbezwaar lag in art. 12. Ter opheldering biervan diene, dat dit ar tikel bepaalt: dat de scheepvaartrechten, welke thans op het kanaal van Gent naar Ter Neuzen worden geheven, niet worden gewijzigd dan in gemeen overleg tus8chen de beide Regeeringen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Vrijdag 19 Maart zijn door de rechtbank de vol gende vonnissen uitgesproken tegen lo. J. C. G., 2dj., kantoorbediende te Middelburg, wegens beteediging van beamhten met woorden, veroor deeld tot 8 boete, subs. 1 dag gev. straf c. e. 2o. a. H. W., 59 j., 6. A. S., 59 j., c. J. W., 25 j., en d. M. W. 19 j., handelaars in visch te Breskens, beschuldigd van mishandeling, a. vrijge sproken, de overigen veroordeeld ieder tot 8 boete c. e. 3o. a. C. De C., 29 j., smidsknecht te Klooster- zande, b. A. B., 25 j., schipper te Baalboek, en c. A. Van S 21 j,, schippersknecht te Steenbergen, wegens mishandeling veroordeeld a. tot zes dagen cell. gev. straf en b. en c. ieder tot 8 boete c. e. 4o. J. H. De M., 27 j., timmermansknecht te Sluis, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 boete C. e. 5o. L. R., 25 j., arbeider te Aardeuburg, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 boete, subs. 2 da gen gev. straf e. e. 6o. Tb. J, H., 48 j herbergier te Retranchement, wegens beleediging met woorden veroordeeld tot 12 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 7o. J. C. D., wed. A. A., 47 j wegens belee diging met woorden veroordeeld tot 8 boete, subs. 1 dag gev. straf c. e. Kantongerecht te Goes. De uitspraak van het kantongerecht in zake de be kende kerkelijke procedure te Kruisingen, die op Vrijdag II. was bepaald is door den kantonrechter voor vier weken uitgesteld en zal alzoo plaats hebben op Vrgdag 16 April a. e., indien dan nl. de talrijke belangstellenden in deze zaakdie de beslissing des rechters met gespannen verwachting te gemoet ziin, niet wederom langer geduld zullen moeten oefenen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. ColijnsplaaT. Ds. J. ran leeuwen, geb. 23 Maart 1806, die den 28 Maart 1830 als pred. te Vrouwe polder in dienst trad, en vervolgens alhier den 5 Juli 1846, is voornemens, wegens den invallenden Paaschdag, niet op den 28, maar op den 29 dezer, des voormiddags te 10 uur, zijn BOjarigen dienst te herdenken. 's-Heek Abts- en Sinoütskerke. Op 4 April zal de candidaat H. F. O. H. Ulfers, bij welwillenden afstand van den consulent ds. A. J. J. Warnsinclt, pred. te Kloetinge, door ds. L. J. Fan R/iijn, Em. pred. van Wassenaar, allrer bevestigd worden en zijne intrede doen. Ds, H. Q. Janssen, achtereenvolgens pred. te 's-Heer Abtskerke c. a. 27 Jan. 1839, te Yrouwe- polder 1 Nov. 1846 en te St.-Anna ter Muiden 1 April 1855, hoopt eerstdaags zijn 26jarig verblijf bij laatstgenoemde gemeente te gedenken. Ds. I. Fan Maanen Az. zalals beroepen naar Schelluinen, op den 2en Paaschdag, 's Bamiddags te 2 uren, van de gemeente Oud-Vossemeer, by welke hij 1 Mei 1870 in dienBt trad, afscheid nemen. Beroepen te Gorinchem ds. A. J. Westhoff, te Axel. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Mid delburg heeft besloten, dat de leerlingen, die onlangs bg de moderne predikanten zijn aangenomen en be vestigd, uiet in het lidmatenboek zullen worden in geschreven en hun de rechten van lidmaatschap niet zullen wordeu toegekend. Ds. Sibmacher Zijnen heeft kennis gegeven voornemens te zijn, om deze zaak aan het oordeel van hoogere kerkbesturen te onderwerpen. De heer A. M. F er schellingdie den 1 April 1840 zijnen vader, C. Ferschelling, als hoofdonder wijzer te Yerseke opvolgde, hoopt den 1 April e. k. zijn 40jarig jubilé als zoodanig te vieren. Hoezeer op ruim 72jarigen leeftijd, als zijnde den 8 Dec. 1807 te dier plaatse geboren, is hij nog voortdurend met ijver en nauwgezetheid werkzaam aau hetgeen zijne betrekking van hem vordert. De Stand, verneemt, dat de vereenigiog voor Cbr. Nat. schoolonderwijs haar algemeene vergadering deukt te houden te Amsterdam op Dinsdag den lsten Juni e. k. De 35e algem. vergadering van bet Nederl. Onderwijzersgenootschap zal dit jaar gehouden worden op 21 en 22 Juli te Amsterdam. De punten van behandeling zijnde oprichting van een algemeen ■3c ondersteuningsfonds om de toetreding tot de levens verzekering-maatschappij des Genoofsehaps voor velen gemakkelijker te maken. Uit de kas des Genootschaps zon daarvoor 3000 beschikbaar worden gesteld, tegen de contributie van f 1 voor de leden. Voorts het voorstel der afd. 's-Gravenhage, om den invloed der gewestelijke afgevaardigden te beperken. Nog zullen worden besproken de scboolbouw naar aanleiding van bet rapport der regeeringscommissie, het zang en herbalingsonderwjjs en de voorbereidingsklassen. Omtrent de oesterbanken te Yerseke wordt aan de TV. R. Ct. het volgende medegedeeld: De schade, door den voor bij geganen winter ver oorzaakt, is niet te bepalen. Honderdduizenden oes- tertjes, in het vorig jaar op de banken uitgezaaid, liggen dood. Indien de zomer van dit jaar echter warm weder geeft, zal er toch in 1880 81 nog al wat te oogsten zijn, omdat de voorraad, in 1878 op de pannen verzameld, zeer groot was. Door de konde in den zomer van 1879 zjjn de oesters slecht gegroeid; eene groote massa, welke tegen den winter in de putten verzameld was, bleek te klein te zijn gebleven voor den handel, en van deze zijn er of in de patten of op de banken, waar heen zij, na lang in de putten gelegen te hebben, weer waren teruggebracht, vele gestorven. De oogst 1881—82 zal bedroefd klein ziju, want de aanslag in 1879 op de pannen verkregen was niet noemenswaardig, terwijl van deze bovendien in den voorbijgeganen winter vele zijn doodgevroren. De toestand is over bet geheel genomen voor den oesterkweeker alles behalve rooskleurig. Te Steenbergen heeft een kind van 21 jaar een ketel met kokend water, die op de kachel stond, omrergetrokken en zoo zware bracdwondeu bekomen, dat het is bezweken. Een zware brand heeft Vrijdagnacht een boer derij onder Berg-Ambacht, bij Schoonhoven, vernield. Bijna alles, ook 20 stuks vee, is een prooi der vlammen geworden. Te Amsterdam is een werkman door het luik van een schip en eene vrouw uit de derde verdieping harer woning gevallen. Beiden zijn overleden. Fan Beest, tot dusver slechts vermoedelijke dader van den moord en diefstal te Sleeuwjjk, is thans tot bekentenis gekomen. Order behooiljjk geleide en vergezeld van den griffier en rechtercommissaris te 's-Bosch, is dsze misdadiger Donderdag naar de plaats gebracht, waar bij een deel der gestolen waarde onder den grond had verborgeD. Na een oogenblik gravens werd dan ook door hem zelf onder het wa genspoor van een laag gelegen weg de som van 3800 aan bankpapier opgedolveD. Alhoewel het papier veel geleden heeft is aan de waarde niets verloren gegaan. Hij heeft, volgens zijn bekentenis, den moord geheel alleen volbracht. VolgeDS telegram uit New-York kon er tus- schen 21 en 23 dezer op de kusten van Engeland en Noorwegen, en zich uitstrekkende tot de Franzcbe kust, harde wind van het Z.O. tot N.W. verwaoht worden, vergezeld van regen en sneeuw. In den Atlantisch* n Oceaan zal het stormachtig weer zijn benoorden 35° breedte. In een steenkolenmijn te High Blantyre heeft een hevige braDd gewoed, waardoor de mijn geheel is uitgebrand. Een man kwam by het ongeluk om het leveD. De geleden schade is zeer aanzienlijk en 1000 werklieden werden door de ramp broodeloos. Ook in de twee laatstverloopen jaren hebben in die zelfde mijnen groote ongelukken plaats gehad. -- Prins Rudolf van Oostenrijk keert Dinsdag uit Brussel naar Weeoen terug om de traditioneele ceremonie der voetwasschiug bij te wonen. Aan die plechtigheid, die jaailyks in de Paasehweek wordt gevierd, is een eigenaardig, oud gebruik verbonden. De voetwassching wordt gevolgd door een maal, waar aan twaalf grysaards en evenveel oude vrouwen wor deu genoodigd. Zij worden bediend door de aarts hertogen, terwijl zij na afloop het recht hebben om tafelgereedschap, de borden, servetten, enz. mede te nemen en nog ieder eeu bedrag van 30 florijnen ontvangen. Te Kiew is eeae nieuwe nihilistenbond ontdekt, die geheel afgescheiden van den anderen was. Der- lig leden telde deze vereeciging, die hare eigen sta tuten heeft. Een der eigenaardigste artikelen van deze statuten luidt: „Het lid, dat eenmaal verzuimt de vergadering bij te wonen, wordt met 30 stok slagen gestraft. Wie tweemaal achter elkaar weg blijft wordt ter dood veroordeeld en onmiddellijk terechtgesteld". Dit laatste leidde tot de ontdekking der bende. Een lid had zich schuldig gemaakt aan het verzuimen der vergadering en werd veroordeeld om verdronken te worden. De tusschenkomst van vreemden verijdelde de uitvoering van dit vonnis en bracht de politie op bet spoor. Goes. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Sc Zoon,

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1