GEMENGDE BERICHTEN. boord kunnen komen. De wakkere directie der spoor boot zal nl. voor eigen rekening een doelmatigen steiger doen bouwen op eene door den waterstaat aan te wqzen plaats. Het opmaken van teekening en bestek heeft reeds plaats gehad, zoodat de passagiers weldra geen vrees meer zullen behoeven te koesteren om bq het zich in- of ontschepen alhier den hals te breken of tegen wil en dauk hunne opwachting te maken bq vorst Neptunus. Het Btoomschip Madura, kapt. Jaski, van Am sterdam naar Batavia, is 19 Maart te Fort Said aan gekomen en heeft de reis voortgezet. LANDBOUW EN VEETEELT. Opdat landbouwers, kooplieden in vee en ver dere belanghebbenden in den verhandel bij voorko mende gelegendheden, zich mogen vrqwaren voor te leurstellingen, onaangenaamheden, nooüelooze moeite en kosten, achten wq het uiet ondienstig hunne aan dacht te vestigen op de verschillende wetteu en voor schriften betrekkelijk de veeziekte, en wel speciaal op de daarin vervatte bepalingen omtrent den uitvoer van vee naar 't buitenland, het vervoer van de eene gemeente naar de andere of uit deze naar gene pro vincie. Te meer achten wq zulks niet overbodig daar het meermalen blijktdat velen met bedoelde voor schriften onbekend zqn of in de meening verkseren, dat zij niet meer van kracht zijn of dat op hunne naleving niet toegezien wordt. Eu toch niets is minder waar dan dit laatste; integendeel zijn die voor schriften nog in volle werking en hebben alle amb tenaren aanschrijving streng toe te zien op de stipte nakoming daarvan. Dit hebben in den laatsten tijd enkele personen ondervonden, o. a. Zaterdag nog de heer O. Der ff.landbouwer te Kruiningen. Deze toch zou 7 stuks runderen —- bestemd voor de Go- rinchemsche veemarkt per stoomboot Telegraaf IV verzenden naar Rotterdam, doch moest met zijn beesten onverriohter zake terugkeeren daar ze niet mochten ingeladen worden, aangezien hij niet voorzien was van een certificaat van gezondheid van den veearts en een vervoerbiljet van den burgemeester. Men zij dus wel indachtig wanneer men vee wil verzenden eerst ge zegde stukken aan te vragen daar bij ontdekking van vervoer zonder die documenten èa het vee èn het middel van vervoer gevaar loopt van verbeurtverkla- ring minstens beloopen èn verzender èn vervoerder een zware boete bedragende van 25 tot 500 met of zoDder gevangenisstraf van 8 dagen tot 3 maanden. (Wet van den 17 October 1865 Staatsll no. 121), art. 2 koninklijk besluit 28 Eebr. 1877, (St.bl. no. 29), art. 1 en 2, vooral koninklijk besluit 17 Aug. 1878, (St.bl. no. 128). De vereeniging „het Nederlandsche Rundvee- stamboek" zal Maandag 12 April e. k. te Amsterdam een vergadering houden. Ouder de ponten van be handeling komt voor een voorstel van het bestuur tot vermindering der contributie voor leden van/10 op f 2,50. KUNSTN1EUWS. Na Paschen zal de rederijkerskamer Aurora nog eene opvoering voor de leden geven, welke waarschijnlijk als openbare voorstelling zal worden herhaald. Twee oorspronkelijke stukken zullen het programma uitmaken, n.l. De Werkstaking, tooneelspel van Rosier Faassen, en Dat heeft mijn commensaal gedaan, blij spel in drie bedrijven van J. liubertus Janssen, schrijver o. a. van Jan Dwars. De voorstellingen door de artisten van het theatre frau9ais te Amsterdam te geven, zijn nu defi nitief bepaald als volgt Donderdagavond Phèdremet La goutte d'eau of Le Poscriptum als voorstakje. Zaterdagavond, in plaats van Hernani, zooals aanvankelijk bepaald was, wordt VEtrangère toch wel gegeveD, waarin, behalve Sarah Bernhardt, Got, Coquelin ainé, (forms, Fèbvre en madtle. Croizette of Reickembe'g optreden. De prijzen der plaatsen zjja alleen voor de stalles eenigszins hooger dan vroeger gemeld werd. Mad. Sara Bernhardt heeft in haar jeugd herhaal- mosfeer werkten man en jongen, nog wel het hoofd gedekt met een dikke, zware petWaar zoo gezon digd wordt tegen een der eerste wetten der gezond heid, moet de natuur zich wel wreken op de over treders van haar gebod. Alle bewoners zagen er dan ook akelig, bleek en onfrisch uit, en waren bovendien allen min of meer zwak. Voeg daaibij een hooge mate van onvriendelijk heid en stroefheid, waardoor dat gezin zich ken merkte, en ge hebt een tegenhanger in woning en bewoners van het zooeven geschetste gezin, waar lucht en reinheid, beminnelijkheid en goede manie ren den bezoeker weldadig aandoen. De Diakonie doet daarom een goed werk, wanneer zij ook de woningen eens inspecteert, waar baar weezen gehuisvest worden. Mij dunkt, dat dan de kamer van den kleermaker, als ongeschikt vooral voor weezenverpleging, wel zal worden afgekeurd, 't Zou ook in haar geldelijk belang zijn. Verder wordt hier vanwege het B. A. van Waarde een jongen van 16 jaar uitbesteed bij een oom en tante, die met veldarbeid den kost ver dienen, en waartoe de jongen met zijn loon van 60 cents daags, het zijne bijdraagt. De toestand is zóó. Een löjarig meisje daarentegen van de Chr.Geref. gem. te Krabbendijke heeft daar een uitnemend goed tehuis gevonden bij een der aanzienlijkste ingezetenen, waar zij de betrekking bekleedt van kindermeisje. Voor haar wordt door de Diakonie dier gemeente alleen vrije geneeskundige hulp verstrekt. De wees, die vanwege Krabbendijke in bet na bijgelegen Waarde bij een oom en tante is uit besteed, heelt 't daar goed. Zij gaat geregeld school en verricht geen veld- maar alleen huiswerk. Met deze van de pleegmoeder ontvangen mede- deeling strookt evenwel niet die van den hoofd onderwijzer, die steen en been klaagt over het school verzuim. Van November tot Mei gaat 't nog al, delqk te Amsterdam vertoefd lij baar grootvader, 1 den gezichtkundige Bernhardt, die in tweede huwelijk met een Ainsterdaraache juffer was getrouwd. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Volgens het verslag van den toestand van bet MIDDELBAAR ONDERWIJS over 1879 in onze ge meente bedroeg het aautal leerlingen der HOOHERE BURGERSCHOOL aan het einde van het jaar 1878 67, waaronder zich 11 bevonden die niet in alle vakken de leesen volgden. Aan liet overgangs-examen namen deel 63 leerlingeu voor volledig onderwijs, van welke 32 onmiddellijk en 13 na voldoend afgelegd her-examen tot hoogere klaesen bevorderd werden. Van de leerlingen voor enkele vakken hebben 5 tnet goed gevolg het overgangs-examen afgelegd, terwijl 1 leerling niet geslaagd is. Door 4 jongelieden werd met goeden uitBlag eind examen gedaan. Op 31 December 1879 was het cijfer der leerlingen voor alle vakken 69 enkele 11 Totaal 80 De BURGER-AVONDSCHOOL te'ele op 31 Decem ber 1878 47 leerlingen, waaronder 2, die slechts enkele lessen volgden. Aan het overgangs-examen namen 35 leerlingen deel; 25 hunner met goed gevolg. Getal leerlingen op.31 December 1879: voor alle vakken 40 enkele 5 Totaal 45 AaG het einde van het jaar 1878 maakten 23 meisjes van het volledig onderwijs aan de MIDDEL BARE SCHOOL gebruik en 4 van dat in enkele vakken. Aan het overgangs-examen werd door 23 leerlingen deelgenomen. Hiervan werden bevorderd: Van de li tot de 2e klasse 5 van de 10, ii u ^e u 3e 4 7, u i, 3e 4e 4 6, Totaal 13 van de 23. Aan 2 jonge dames werd een diploma afgegeven, ten blijke dat zij het onderwijs in alle vakken ge volgd en de echooi afgeloopen hadden. Op 31 December 1879 wrrd de school bezocht door 26 leerlingen voor alle vakken 8 enkele Totaal 34 leerlingen. Voor de jongens-, zoowel als voor de meisjesschool is dus tot ons genoegen vermeerdering van het aan tal leerlingen te eonstateeren, terwijl dat der Burger avondschool viij wel stationnair bleef. (Men zie verder liet lijvoegsel.) BUITENLANDSCH OVERZICHT. Wij hebben onzen lezers nog aliijd niets mede gedeeld omtrent eene quaestie, die op dit oogenblik Rusland druk bezighoudt, vooral wat zijne parle mentaire kringen en zijn dagbladen betreft. Wij bedoelen de quaestie-Hartmann. Ons zwijgeu geschiedde met opzet. Dergelijke muis jes hebben menigmaal zulke lange staartjes van de biuuenlandsche vraagstukken wqzen wij o. a. op de quaestie-Vlissiugen-/Wc«rxe«ï-, waarbij de vraag geldt of eerstgenoemde plaats dezen winter aan hare verplichtingen als handelsplaats voldeed, dat voor een blad als het onze van bescheidener weikkring en kleiner omvang dan de gewone dagbladen er niet san le denk'n valt om er aan te beginnen, wil men niet ten sloite toch gedwongen worden de zaak halver wege te laten rusten. Met onze eigene artikelen, zoowel als met andere rubrieken dwingt on3 de overvloed van adverlentiën toch tegenwoordig tot weglating of groote beknopt heid, zoodat het buitenland daarvoor wel allereerst in aanmerking komt. De quaestie Hartmann echter heeft nu een eind ge nomen. Wat was het geval? De aanslag op den trein te Moskou, waarmee de keizer van Rusland reisde, is onzen lezers nog zeker wel bekend. Het sprin maar gedurende het zomer-halfjaar is de opkomst bedroevend slecht, ook van de wees, die dan veld arbeid verrichten moet. En dit is, volgens hem, de algemeene toestand op Zuid-Beveland. Mocht dit feit aangaande de persoon in quaestie den armverzorgers ter ooren komen, en hun ook bij onderzoek blijken, dat het gerucht, als zou de pleegvader zich schuldig maken aan misbruik van sterken drank, waarheid behelst, dan twijfel ik niet, of de Diakonie, die op goede verpleging barer weezen prijs stelt, zal wel voor de verplaatsing van het 1 ljat'ig meisje zorgdragen. Te Rilland en Bath worden thans geen weezen verpleegd. Hiermede ben ik aan het einde gekomen van mijn verslag van den toestand der weezenverple ging op Noord- en Zuid-Beveland. Op de vraag, die nu voor de hand ligten wat is dan nu het resultaat van het ingestelde onder zoek? is 't mij aangenaam te kunnen ant woorden de toestand der weezenverpleging op de beide Bevelanden is thans over 't algemeen vrij goed, hier en daar zelfs zeer goed, en bijna overal veel beter dan vroeger. Vraagt ge, waarom V Negatief, omdat daar tegenwoordig nergens meer gevonden wordt: de publieke verpachting aan den minstvragende2o. omdat het schoolverzuim en de veldarbeid daar niet meer «schering en inslag" kunnen genoemd worden. Positief: omdat door de verschillende Besturen meevendeels tot pleegouders gekozen worden zoo veel mogelijk knappe, welgestelde, zedelijke, be langstellende en dus geschikte menschen; 2o. om dat voor onderwijs en opvoeding beter gezorgd, en de veldarbeid meer tegengegaan wordt. Toch blijft bij die verblijdende verschijnselen nog op menige plaats te wenschen over, hier en daar zelfs veel, zoowel ten opzichte van het bovenver melde, als van huisvesting en verpleeggeld. Het arbeidsveld is nog groot. gen van de aangelegde mijn had even te laat plaats en zoodoende bleef de Czaar ook daarb'q voor nood lottige gevolgen gespaard. Nu verloefle eenigen tijd later in Parijs een Rus, zekere hartmann, die door de Russische regeering als medeplichtige, zoo niet hoofdschuldige, in deu bewusten aanslag werd aau- gewezen en door de politie te Parijs gevangen ge- nomeu. Toen kwam de quaestie van uitlevering, door Rus land gevraagd, op het tapijt. Was Hartmann een politiek of een gewoon misdadiger, die ouder de gewone strafwet viel? De Russische regeering deed alle rrioGte, om de Fransche te overtuigen van de billijkheid van haar eisch om uitlevering, en wat ook uog een vraag bleef van de identiteit van den gearre steerden persoon. Een Russisch procureur-generaal kwam uit Petersburg te Parijs; de laatste gewiohtigsle stukkeu werden door een Russischen agent expres naar Parijs gebracht maar vóór diens aankomst had de Fransche justitie Hartmann weêr op vrije voeten ge laten, wjjl zjj, volgens^haar gevoelen, niet voldoende overtuigiogs stukken had ontvangen om zijn gevan genhouding langer te doen duren. De bewuste persoon nam natuurljjk zijne vrjjheid te baat en vertrok naar Engeland. In Rusland is men over die vrijlating woedend, en ziet men daarin een protegeeren van het ra dicale Frankrijk van nihilistische eu communistische beginselen, wat de Fransche regeering tegenspreekt. Om over de juistheid van FrankrijVs haudelwijze in dezen goed te kunnen oordeelen, zou men echter alle stukken en vertoogen van beide kanten over deze zaak moeten kennen. De Russische dagbladen schrijven er dagelijks zetr ernstig en dreigend over. In de Engelse/ie bladen las men dezer dagen nu eene kennisgeving, onderteekend door Hartmann, waar in bjj verklaarde wel degelijk de schuldige van den aanslag te zijn geweest; dat hq in Europa voor het nihilisme niets meer kon doen en daarom naar Amerika vertrok. Aan de parijsche justitie zond echter Hart mann zelf een brief, waarin hjj verklaarde dat dit schrijven een verdichtsel is. Men sprak nu van het afbreken van diplomatieke betrekkingen tusschen liusland en Frankrijk, maar zoover zal het wel niet komen, al verlaten de ge zanten hunne respectieve posten eenigszins laDger dan gewoonlijk. De Fransche regeering zal zich nu zeker over die zaak niet verder bekommeren, want zjj heeft het tevens te druk met de quaestie der geestelijke orden. Zij schijnt ernstig aan het overwegen te wezen boe zij het moet aanleggen met de uitzetting. Terwjjl in Spanje het ministerie gedeeltelijk is ver nieuwd, laboreert Griekenland nu aaD een ministeriëe- len crisis. Engeland wordt meer en meer bedolven onder de verkiezingsbeweging. Turkije is weer in een treurig labyrinth geraakt. Overal onlusten eu oproer. Behalve te Aleppo nu ook te Smyrna, waar het zeer ernstig moet we zen. Militaire hulp is aangevraagd, waaraan wjj niet weten of voldaan zal kunnen worden. Turkjje beeft aan alles gebrék. De Enropeescbe consuls te Smyrna hebben aan de verschillende ambassadeurs verzocht oorlogschepen hunner nationaliteit te zenden ter bescherming hunner landgenooten. Twee Fransche kanonneerbooten zouden reeds van Konstantinopel naar Smyrna vertrokken zijn. De Duitsche zaakgelastigde drong tevens aan op krachtige maatregelen ter verzekering der veiligheid te en in den omtrek van Salonika, waar de Engel- sche kolonel Synge nog steeds door roovers wordt gevan gen gehouden. Bovendien heerscht in vele gewesten van Turkjje groote ellende en op sommige plaatsen zelfs hongersnood. Over den moordenaar van kolonel Komaroff te Kon stantinopel zou heden vonnis worden geveld. Men heeft in ons vorig nommer kunnen zien dat Rusland ook Turkije daarover aanspreekt en niet met een schoon praatje zal tevreden wezen. Als antwoord op enkele vragen, die naar aan leiding van het uitgesproken oordeel wellicht ge daan kunnen worden, diene: dat, tegenover den niet zelden te boogen leeftijd voor pleegouders, staat: dat zij meestal bloedverwanten zijn van het pleegkind, van wie men derhalve veronderstellen mag, dat zij meer hart voor den wees hebben, dan vreemden. Verder: men vergete niet, dat bijna alle pleegkinderen, wat de behandeling en de ver zorging aangaat door de pleegouders, op éen lijn geplaatst worden met de eigen kinderen. Eindelijk moet ook in 't oog worden gehouden, dat alle of bijna alle wee-zen, die bij arbeidsmensohen worden uitbesteed, kinderen zijn van ouders ook uit de arbeidende klasse, en zij duseen tehuis vinden naar hun stand. Ook kan men niet wenschen, dat alle weesmeisjes tot flinke dienstboden, en alle weesjongens tot degelijke ambachtslieden worden opgeleid. Daartoe zouden in menige plaats de ge legenheid en de middelen ontbreken, aangenomen dat de kinderen zelf dit wilden en er de geschikt heid voor bezaten. Waar is 't evenwel, dat veel krachten, zonder schade, aan den veldarbeid kon den worden onttrokken die zoo welkom zouden zijn aan de nijverheid, en waardoor ongetwijfeld èn de wees èn de maatschappij gebaat zouden worden. Ook met 't oog daarop, en denkende aan andere leemten en gebreken, aan de weezenverzorging in het huisgezin ten plattelande verbonden, acht ik het wensehelijk, dat het geprojecteerde Centraal- weeshuis voor Noord- en Zuid-Beveland, bij Goes gelegen, tot stand kome. De redenen, waarom die zaak nog steeds in statu quo blijft, schijnen van financiëeleu aard te zijn. Iu de loterij, dezen zomer gehouden en tot stand gebracht ter voldoening van de schuld voor den aankoop van het huis «Kloe- tinge," is de commissie niet geslaagd. Van de 25000 loten toch zijn er maar 4000 genomen. Van vernieuwde pogingen om tot het doel te komen, heb ik niet vernomen. Of het statu quo iu deze Aan de gemeente Goes is door den heer J' M. Kakebeeke een Ronn-insche urn ten geschenke ge geven, die gegraven is in den Zuid Craaiertpolder. De voortvluchtige kassier Rubbens (van de Nationale Bank te Antwerpen) is te Amsterdam door de politie aangehouden. Door de Belgische regee ring was zqne uitlevering verzocht. Het ledental der Nederlandsche VereenigiDg ter bescherming van Dieren is in 1879 van 1258 ge- geklommen tot ruim 2000. Uit Winschoten schrijft men aan de N. R. Ct., tenvervolge op het bericht omtrent den dood van dr. Maijer door vergiftiging, dat de bewuste drsnk bevatte arconitum nitricum, waarvan het Berlqnsche fabrikaat, de zoogenaamde Frittlandsche, veelvuldig door dr. M. werd voorgeschreven en bij alle apo thekers aldaar meermalen gereed gemaakt was. Dat preparaat is veel zwakker en onschadelijker dan het Engelsche, 't welk bij de Hollandschc geneeBheeren meer bekend schijnt te zijn. Dr. M. had persoonlijk de apothekers op dat onderschei 1 dikwijls opmerk zaam gemaakt, zoodat zjj omtrent zijne bedoeling volkomen op de hoogte konden en moesten zijn. Iu vertrouwen op de deugdelijkheid van zijn re cept en in te goed vertrouwen helaas 1 op de juist heid van den drank, neemt hq er zelf 60 druppels van tot geruststelling der verontruste vrouw, die bij vervolgens met den drank weer naar huis zond. Een uur later eerst, niet onmiddellijk, gevoelt hq de noodlottige werkingen, ontbiedt den apotheker F., bij wien de drank was gereed gemaakt, en vraagt hem rekenschap. Deze moet toen hebben gezegd, dat hij de Erietlandsche niet voorhanden had en daarom de Engelsche had gegeven. De ontsteltenis van dr. M. laat zich denken. Een nieuw en laatste bewijs van zijn menschlieveudheid is, dat hij onmiddellijk zjja bediende te paard zond naar zijn patient, om te vóórkomen dat de man er verder van gebruikte. Zelf had hij nog hoop, dat zijn gestel de werking van het gif zou te boven komen, maar na eenige uren lijdeus stierf hij. De justitie zond onmiddellijk hare agenten om den drank in beslag te nemen. Zij vonden dien nog tijdig bjj den bode, door den apotheker uitgezonden om hem terng te halen. Ter instructie heeft de apotheker ver klaard, dat zijn drank conform is geweest met het aanwezige recept. De patient aan de Beerta is genoegzaam hersteld. Zelden sterft iemand op zoo jeugdigen leeftjjd (30 jartn) zóó algemeen geacht en bemind bij rijk en arm als dr. C. Maijer, wiens leven nog zooveel goeds beloofde voor de lijdende menschheid. (Men zie verder het hij voegsel.) Laatste en telegraphische berichten. 's-GRAVENHAGE, 22 Maart. Benoemd tot Com missaris des Konings in de provincie Utrecht mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk, voorzitter der Eerste Kamer, ter vervanging van den heer E. C. Fan Doorn, die op verzoek eervol is ontslagen en iu den NederlaDdschen adel verheven. Benoemd tot lid van den Raad van Slate de gepensioneerde generaal-majoor Beijnen. KONSTANTINOPEL, 22 Maart. De Ilaliaansche gezant deelde mee dat, als 31 Maart de quaestieGu- sinje nog niet geschikt is, Italië zjjne tusschenkomst Diet langer verleent. De genecsheeren verklaarden den moordenaar van kolonel Komaroff krankzinnig. LONDEN, 22 Maart. Volgens de Times ontving generaal Roberts te Caboul een schrijven, door Maho met Jan onderteekend, dat alle stamhoofden zich bereid verklaren te onderhandelen. Burg-erlijke Stand Goes van 19 tot 22 Maart 1880. Geboren den 19, Adriaan, z. v. Francois Crucg en Elizabeth De Dreu; den 20, een onechte zoon. Overleden den 20, Magdalena, 18 m., d. v. Johannes Hendrik Dekker en Adriana Machelina Baas. zaak óok moet toegeschreven worden aan verflauw den ijver van de zijde der commissie, of aan tegen werking van den kant van het publiek, is mg niet kunnen blijken. Dit is zeker, dat de weeskuis- quaestie in Zuid-Beveland lang aanhangig is. Te lang. Zal zij, naar veler wenseh, gunstig worden opgelost, dan moet er spoedig en krachtig gehan deld worden. Gelijk ik reeds zeide acht ik het tot stand komen van het genoemde weeshuis wen sehelijk, al is 't, om meer dan éen reden, te be jammeren dat het n a b ij Goes (de afstand is uur) en niet i n Goes zal gevonden worden. Maar toch beeft de verpleging bij particulieren, in bet huisgezin, m. i. te veel voor, om haar geheel door die in een weeshuis te vervangen. Beide wijzen van verpleging hebben recht van bestaan, en kunnen ook nevens elkander in stand gehouden worden. Do goede resultaten van beide wijzen hangen grootendeels hiervan af, of in het weeshuis de „vader en moeder," en in het huisgezin de pleegouders alleszins geschikte menschen zijn, men schen met een goed hoofd en een goed hart. Zijn zulke pleegouders, als er een wees komt, niet aan stonds te vindenen dat kan ten plattelande licht 't geval zijn, dan plaatse men den wees zoo lang in 't weeshuis. In de eerste plaats duswees huis als tijdelijk verblijf, en later als gelegenheid tot verdere ontwikkeling, het leeren van oen am bacht of het zich bekwamen voor een of andere betrekking, alles naar gelang van omstandigheden. Ook bij voorloouig gemis aan een weeshuis kan Beveland voor zijn weezen nog veel doen en veel verbeteren. Warme belangstelling, goede wil is daartoe noodig. Mocht 't uit een later verslag blijken, dat deze gezindheden in overvloedige mate gevonden worden bij allen, op wie de taak van „weezenverzorger" rust. EINDE.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 3