1880. N°. 36. Dinsdag 23 Maart. 67sle Jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, STOOMMACHINE. BURGER-AVONDSCHOOL. OFFICIEELS MEDEDEEL1NGEN. 40 Uitbesteding der weezen op Noord- en Zuid-Beveland. GOESCHE t>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 6 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prya slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattendeTweede Kamer der Staten-Gene- raal, Rechtzaken, Kerkelijke zaken en onderwijs en Gemengde berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun college, in de vergadering van 13 Maart jl. vergunning is ver leend aan den heer J. P. LARSEN tot oprichting eener stoommachine in het perceel wijk A no. 164 aan de Koebarrière. Geschiedende daarvan aankondiging, ingevolge art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (St.bl no. 95. Goes, den 20 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, naar aanleiding der gehouden over- gangs-examens, op de Burger-Avondschool zijn be vorderd van de lste tot de 2de klasse. Met den eersten graad. 1. A. Le Cierq. I 3. C La Croix. 2. C. F. Rijn. Met den tweeden graad. 1. P. Bruel. 3. M. J. Martein. 2. W. A. Thewes, Met den derden graad. 1. S. J. De Bruine. 2. A. Boddingius. Van de 2de tot de 3de klasse. Met den eersten graad. M. A Ramondt. Met den tweeden graad. 1. F. C. G. Den Hollander.) 3. M. Boddingius. 2 J. E. P. Van Kalmthout. 4. J. De Kater. Goes, den 22 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. Bij kon. besluit is aan mr. J. H. De Laat de Kanter, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuttersraad van het 3e bat. der rust. schut terij in Zeeland, wien hierbij tevens eervol ontslag is verleend als auditeur bij den schuttersraad der schutterij te Goesterwijl bij de rustende schutterijen zijn benoemd in Zeeland, 3e bat., tot kapt. F. W. Prumers en H. K. D. Van den Bussche, beiden thans le luit,; tot len luit. L. C. P. Boogaert, J. Welleman en J. Meerburg Snarenberg, allen thans 2e luit.tot Onderzoek in loco, vanwege de Vereeniging in het belang der Weezen- verplegingingesteld door den heer A. A. Van Meurspredikant te Breda. Met welwillende toestemming van den schrijver en het bestuur der genoemde vereeniging overgedrukt uit het Tijdschrift voor weezenverpleging. Te Hoedekenskerke worden, naar de me- dedeeling van den predikant, thans geen weezen verpleegd. Eén wees wordt vanwege de Diako- nie der Herv. gem. te Neerbosch verzorgd, en éen te Ellewoutsdijk. Voor deze laatste geeft de Di- akonie 70 gulden en de Noord- en Zuid-Beveland- öche Weezenvereeniging 60 gulden 'sjaars, het eenige voorbeeld van dien aard. Van het B. A. van Kruiningen mag ge tuigd worden, dat 't zijn taak als weezenverzorger goed opvat. Het ziet in de eerste plaats uit naar geschikte pleegouders. Gealimenteerden kunnen geen kinderen ter verpleging krijgen. Zooveel mogelijk wordt gezorgd, dat de weezen een am bacht leeren en op trouw schoolgaan wordt nauwkeurig acht gegeven. Tot 12 jaar verplicht schoolgaan, na dien tijd 's winters. Een en ander vond ik door persoonlijk onder zoek bevestigd. Twee jongens waren in 't bezit van provinciale getuigschriften voor trouw schoolbezoek. Een jon getje had van zijn spaarpenningen een bijbeltje gekocht. De pleegouders zjjn meerendeels vrjj welgestelde menschen. In éen woord, de toestand is hier goed. Dit getuigenis geldt ook de verpleging vanwege Kruiningen te Hansweert. Het meisje, daar 2e luit. H. A. De Vos tot Nederveen Cappel en M. Noordijke, beiden thans schutter, en W. J. Van Dam, vroeger 2e luit. bij de dd. schutterij te Goes; 5e bat., tot kapitein J. A. Pateer Ez., thans 2e luit. en mr. F. J. F. M. Walter, vroeger 2e luit. bij de dd. schut terij te Breda; tot le luit. J. B. Stevens, thans 2e luit., tot 2e luit. P. Bauwens, thans korporaal, en P. J. Van Braband, thans schutter. In dit jaar moeten krachtens art. 125 der mili- tiewet in werkelijken dien9t worden opgeroepen de hieronder aangeduide milicien-verlofgangers, te weten: I. Infanterie. Van 14 Augustus tot 18 September: die der lichting van 1877 van het regiment grenadiers en jagers en van de acht regimenten infanterie. II. Hospitaal-soldalen. Van 20 Augustus tot 18 Sep tember: die der lichting van 1877 van de compagnieën hospitaal-soldaten. III. Cavalerie. Van 24 Juli tot 28 Augustus: die der lichting van 1877 van het le regiment huzaren. Van 14 Augustus tot 18 September die der lich ting van 1877 van het 2e, 3e en 4e regiment huzaren. IV. Artillerie, a. Vesting-Artillerie Die der lichting van 1878, en wel; Van 3 Juni tot 1 Juli van de 24e en 26e compagnie. Van 10 Juni tot 8 Juli: Van de 15e, 33e, 36e en 38e compjignie. Van 9 Augustus tot 6 September: van de le, 3e, 6e, 8e, 9e, 10e, 11e, 16e, 17e, 18e, 27e, 28e, 29e, 30e, 34e, 39e en 40e compagnie. Van 7 September tot 5 October.- van de 2e, 4e, 5e, 7e, 12e, 13e, 14e, 19e, 20e, 21e, 22e, 23e, 25e, 3le, 32e en 37e compagnie. b. Torpedo compagnie. Van 2 Juni tot 30 Juni: die der lichting van 1877. c. le reg. Veld-Artillerie. Van 19 Mei tot 16 Juni: die der lichting van 1877 van de le, 4e, 5e, 6e en 8e batterij. Van 23 Augustus tot 25 September: die der lichting van 1877 van de 2e, 3e en 7e batterij en van de com pagnie Artillerie Transporttrein. d. 2e reg. Veld-Artillerie. Van 14 Juli tot 14 Au gustus die der lichting van 1877 van de 2e, 5e en 6e batterij. Van 23 Augustus tot 25 September: die der lichting van 1877 van de le, 3e en 4e batterij; van de com pagnie Artillerie-Transporttrein, en van de compagnie Transporttrein, bestemd voor den administratieven dienst. e. Regiment rijdende Artillerie. Van 16 Augustus tot 18 September die der lichting van 1877- Korps Pontonniers. Van 26 Juli tot 3 September die der lichting van 1877- V. Genie. Korps Mineurs en Sappeurs. Van 11 Mei tot 19 Juni .- die der lichting van 1877. En van 5 Juli tot 13 Augustus die der lichting van 1878. GOES, 22 Maart 1880. Er heeft opnieuw eene oeverafschuiving aan den Nieuwen Neuzetipolder plaats gehad, ditmaal weder aan de Wester-Schelde, echter zonder eenig dadelijk gevaar. De lengte be draagt omstreeks 120 en de breedte 20 meters. uitbesteed, heb ik niet ontmoet. Zij was uit lo- geeren bij familie. Vroeger elders besteed doch weggenomen omdat daar te veel werk van haar geëisckt werd, en het kind zwak is. Hier verricht zij dan ook maar alleen huiswerk. Tot Mei 1.1. was zij nog geregeld school geweest. Ook wordt af en toe geïnformeerd naar de ver pleging en het gedrag van de verpleegde. Van de drie weezen, die vanwege Schore aldaar uitbesteed worden, is de verpleging van een, bij een oom en tante, heel goed te noemen van den anderen zóo, van den derden bepaald slecht. Een familielid deelde mij meêdat deze laatste u's morgens vroeg zonder eten voor boodschappen uitgezonden wordt, ook in den winter al is 't nog zoo koud." Verder: dat de jongen veel slaag krijgt, slecht naar school gezonden wordt, en, als hij naar sehool gaat, komt hij doorgaans te laat, waarvoor hij dan weer school blijven moet. De pleegmoeder sprak dit tegen, gaf als reden op van 't schoolver zuim en het doen van boodschappen: haar zwak ge stel en doorgaande ziekelijkheid, en deelde mij ook meê, dat zij op het gedrag van den jongen veel had aan te merken. Om beider getuigenis acht ik den jongen daar slecht geplaatst, al is hij dan ook bij familie die verklaart den jongen uit medelijden te hebben genomen. 't Kan waar zijn, dat medelijden met de marine stumpers" de drijfveer is, die vele familiebetrek kingen doet besluiten als pleegouders op te treden, om zoodoende beter hun belangen te kunnen be hartigen, maar krachtiger dan deze is m. i. bij niet weinigen het besteedgeld en het vooruitzicht om de weezen tot eigen voordeel te kunnen exploit e- ren. Waar dit met genoegzame zekerheid kan ge constateerd worden, is 't ook dure plicht van wee- zenverzorgers, zoo spoedig mogelijk den wees een beter tehuis te verschaffen, ook al laden zij, voorai in 't oog der verwanten, den schijn op zich, hard vochtig te zjjn, door te scheiden wat anders wel- Ofschoon er sprake van geweest is den zomerdienst op de spoorwegen dit jaar op den 10 Mei in te voeren, zal dit toch op het ge wone tijdstip 15 Mei geschieden. (Hbl.) Door de hoofdcommissie der watersnood verloting is aan de algemeene watersnoodcom missie weder een bedrag van f 20,000 over gemaakt. De trekking zal hoogstwaarschijnlijk in Mei plaats hebben. De jaarlijksche vergadering der vereeni ging van gymnastiek-onderwijzers in Nederland zal op Dinsdag en Woensdag 30 en 31 Maart a. s. te Rotterdam plaats hebben. Naar de Arnh. Ct. verneemt is de datum der Xle uitvoering van het Nederlandsch Gym nastiek-verbond, die dit jaar te Arnhem zal plaats hebben, vastgesteld op 1 Augustus. Z. M. de Koning zal vau Dinsdag 6 April tot Maandag 12 April zijn gewoon jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. De Maatschappij voor gemeentecrediet te Amsterdam heeft, blijkens haar jaarverslag, in 1879 15 leeningen gesloten, tot een bedrag van 505.950, waaronder het waterschap Schouwen voor 92500. Het winstsaldo bedraagt ƒ49,000; het dividend is vastgesteld per aandeel serie A op 5.85 pet., serie B op 5.05 pet. In de Vrjjdag gehouden buitengewone vergadering der Amsterdamsche kanaalmaat schappij is bij acclamatie, met 552 stemmen, uitgebracht door 118 personen, aangenomen de vroeger vermelde, namens 78 aandeel houders ingediende motie, waarbij de ver gadering verklaart het bod der Regeering van 30 pet. voor overname van kanaal en haven niet aan te nemen, maar de directie uitgenoo- digd wordt de bekende en nog vóór 1 April in te dienen voorstellen van aandeelhouders te onderzoeken, en op een volgende buitengewone vergadering voor of na overleg met de Regee ring, daaromtrent te rapporteeren. (Zn ons vorig no. reeds kortelijk onder de tele- graphische berichten medegedeeld.) Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Borssele. Vrijdag 11. is albier door het bestuur der waterkeering vau het calamiteuse waterschap E'le- licht beter ware vereenigd te blijven. Te Yerseke worden thans vier weezen ge vonden. Twee, vanwege Kapelle besteed, hebben 't best, 't geen onsdenkende aan het wakkere armbestuur aldaar, waarlijk niet verwondert. De derde, ook van Kapelle, heeft 't met zijn tegen woordig tehuis wel niet zóo goed getroffen als die beide anderen, maar heeft 't toch veel beter dan vroeger te Biezelinge. Ook geloof ik, dat hij, met 't oog op zijn eigenzinnigen en ongehoorzamen aard, hier goed geplaatst is, daar vooral de pleegvader mij toescheen een man te zijn met flinke begin selen, goed, maar gesteld op orde en regel, en die, met gepaste middelen, zijn vaderlijk gezag weet te handhaven. Omtrent den vanwege 't B. A. van Yerseke bij een halfbroêr uitbesteden jongen valt niets bij zonders te zeggen, dan alleen dat hij, vanwege zijn ongemanierdheid en een zeer onhebbelijke gewoonte, bij anderen moeilijk geplaatst zou kunnen worden, en zijn verblijf hier, althans voorloopig, voldoende gewettigd is. Yerseke is anders volstrekt niet een plaats, hij uitnemendheid gunstig voor weezenverpleging. Het heeft door zijn oesterbanken een zekere vermaard heid gekregen, maar het hooge loon dat daar ver diend wordt brengt menigeen helaas, ten val. Dik wijls hebben daar ergerlijke tooneelen plaats, waarin de drankduivel de hoofdpersoon is, tooneelen die vooral niet door jonge menschen aanschouwd moes ten worden, maar waarop het jonge volk erg be lust is, en waarbij het vrij entree schijnt te hebben. De toestand der weezenverpleging te K r a b- b e n d ij k e laat zich niet met een enkel woord beschrijven. Hij vereischt in bijzonderheden te treden. De Herv. Diakonie zorgt hier thans voor vijf wee zen. En goed. De verpleging van twee hunner laat niets te wenschen over, die der anderen wei nig. De dieko!tie kan maar wil ook diep in den woutsdijk eo deo oalamiteusen polder Borssele aan besteed: de herstelling van schade door storm en ijs- beweging op 30131 December 1879 en 1 Januari 1880; in twee perceelen, hoofdzakelijk bestaande in herstel van Yilvoordsche steenglooiiug, vernieuwing van rjjsbeslag en perkoen- palen benevens leverantie van palen, Bteen en puin. De uilslag is als volgtVoor het le perceel,polder Borsseleraming 8135,35 is ingeschreven door: P. J. Van Bemortel te Hontenisse voor 10010, P. P. Seret te Sliedrecht voor 10330, A. Van Popering te Bruinisse, voor ƒ10100, P. A. Van de Velde te Ter Neuzen, voor 10600, M. De Vriend te Borssele, voor 10694 en J. Leijs te 's-Heer Arends- kerke voor ƒ10700. Voor het 2e perceel, waterschap Ellewoutsdijk, raming ƒ6126 is ingeschreven door C. De Wilde te Kattendijke voor 8200, M. De Vriend te Borssele voor ƒ8483, J. Leijs te 's-Heer Arendskerke voor ƒ8500, D. Bolier le Rilland voor 8800, P. J. Van Bemortel te Hontenisse voor 9050, A. Van Popering te Bruinisse voor ƒ9300 en P. A. Van de Velde te Ter Neuzen voor ƒ9700. Donderdag werd te Middelburg in het openbaar verpacht de zeedijk van den Schengepolder met de daar voor gelegen schorren in de Schenge en de Piet, benevens de schorren in het Sloe. Het gedeelte op Zuid-Bevelaud werd verpacht voor ƒ615 's jaars, dat op Walcheren voor 305'sjaars. De jacht op het Zuid-Bevelandsche gedeelte bracht 36,76 'sjaars op, terwijl de jacht op het gedeelte in Walcheren niet verpacht werd. (M. Crt.) SCHEEP VAARTBERICHTEN. Hansweert. In de week van 14 tot en met 20 Maart 1880 bedroeg het aantal der in- en uitgeklaarde geladen schepen ten dezen kantore 289, t« weten Ingeklaard Zeilschepen 118 Stoomschepen 12 130 Uitgeklaard Zeilschepen 149 Stoomschepen 10 159 Totaal 289 - Zeker lot groot genoegen van het reizend publiek kan ik mededeelen, dat er weldra eene groote en ook zeer geweu3chte verbetering zal gebracht wor den in de aaulegplaats alhier der spoorboot Wals- oordenVlake, waardoor de passagiers bij eiken Kater- stand gemakkelijk en zonder eenig ge aar van en aan zak tasten. Voor de verzorging van drie weezen wordt voor ieder 100 gulden en voor een ander 75 gulden vergoed. Vooral ziet zij uit naar fat soenlijke pleegouders, die voor die taak berekend zijn. Ten aanzien van twee nog jeugdige weezen (broer en zuster) heeft zij 't al bijzonder goed ge troffen. Deze worden door een samenwonenden broer en zusterdie in hun stand welgestelde menschen kunnen heetenmet kennelijke liefde en verstand verpleegd. 't Was een lust, dat viertal om de tafel te zien zitten, een der kleinen zich schalks vleiend tegen den pleegvader, en de andere, naast de pleegmoeder gezeten, druk in de weer met haar breikous, af en toe glurend naar mij, den vreemde, dood nieuwsgierig, wat toch wel het doel mijner komst mocht zijn. Ook van het ruime, frissche vertrek, keurig net onderhouden, kreeg ik een aangenamen indruk, en het bewees mij voldoende, dat de bewoners op orde en rein heid gesteld waren, die zich bovendien deden kennen als menschen van eenige besphaving en ontwikke ling, al behoorden zij dan ook maar tot de arbei dersklasse. Twee anderen zijn besteed bij een halfbroer. De oudste leert daar het kleermakersvak, waartoe waarschijnlijk de jongste ook bestemd is. Behalve een eigen kind, hebben die menschen nog twee kostgangers. De huisvesting is ellendig. Een kleine opkamer, waar geslapen, gekookt, gegeten en al het huiswerk verricht wordt, en waar zich tevens de snijderstafel bevindt, waarop de pleegvader en het kind nagenoeg den ganscben dag doorbrengen, is zeker niet gunstig voor de gezondheid ook dei- kinderen. Toevallig bezocht ik dit gezin 's mor gens om 6 uur. 't Was er haast niet uit te hou den vanwege de hitte en hoogst onzuivere lucht in dat vertrek. Geen wonderOfschoon 't een heerlijke Julimorgen was, zaten de ramen dicht. Ze kwamen nooit open. En in die benauwde at-

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2