BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 20 MAART 1880. No. 35. GEMENGDE BERICHTEN. STAT tó rv-Gr JfcS N JE ïrS A. AL. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag ia het voorstel van den heer Van Kerkwijk voortgezet. De heeren Borgesius, Bergsma, Cremers en Van Leeuwen bestreden hrt als onooodig, daar de ge meenteraden reeds be-oegd zijn tot aanbeveling, en als nadeelig in de gevolgen. De heer Bergsma voor zag het gevolg ervan om door familirrcgeering prtea- terregeering in de plaats te stellen. Hiertegen kwa men de heeren Van Nispen en Keuchenius opde eerste vroeg of' het om priesterheerschappij te weren is, dat de partij van den heer Bergsma het onge loof in de kamer bret gt en bij voorkeur in aile be trekkingen, speciaal schoolbetrekkingen, oogeloovigen benoemt. De heeren Teding, Be Jonge en Van Nispen zoo mede de voorsteller verdedigden nader het ontwerp, als in het belang van de autonomie der gemeeuten en niet strijdig met de constitutioneels instellingen. De Minister van Binnenlandsehe Zakea gaf nog te kennen dat de Regeering niet alleen op officieele, maar ook op officieuse mededeelingen afgaat bij de Burgemeesters-benoemingen. Ten slotte werd art. 1 verworpen met 44 tegen 27 stemmen, waardoor bet ontwerp verviel. Daarna werd met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp tot bekrachtiging van een onderhand- schen verkoop van tot het Kroondomein behoorenden grond in de gemeente Wissekerke aan den Sophia- polder. Bij het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk-Ma rine met 240,000 voor twee lichtschepen, maakten de heeren Corver Hooft en Van Belden bezwaar tegen de niet noodzakelijke suppletoirs begrooting. De heer Be Casembroot stelde een amendement voor tot vermindering met ƒ120,000 voor het lichtschip Terschelling, waaromtrent hij vooraf een ernstig on derzoek wenschte. Na bestrijding door den Minister werd het amendement verworpen met 50 tegen 9 stemmen. Het ontwerp zelf werd daarop onveranderd aangenomen met 53 tegen 5 stemmen. Bljjkens het afdeelingsverslag der Kamer over het wetsontwerp, waarbij afzonderlijk wordt aange vraagd de som van ƒ75000 voor het herstel van mo numenten van kunst enz., hebben vele leden tegen de aanvraag, ook in dezen vorm, bezwaar gemaaktvoor eerst omdat de som globaal is uitgetrokken en ten tweede omdat, volgenB een deel der leden althans, alles wat niet tot de Rijksgebouwen behoort, moet vervallen. Nieuwe subsidiën althans, gelijk er som mige op de overgelegde lijst voorkomen, moesten niet verleerd worden. Vele andere leden kwamen ech ter tegen die bestrijding op. De som van 7500U is waarlijk miniem genoeg voor de bevordering van kunstzin, waaraan elders zooveel wordt gedaan en weike, eenige jaren geleden, hier te lande zoozeer werd toe gejuicht te-wijl het verlangen naar verdsre. Bpee.fi- catie een niet grrcchtv?ardigd wantrouwen zou ver raden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Uit de rekening en verautwoording over 1879 van het hrstuur der levensverzekerings-raaatschappij van het Ned. Onderwijzersgenootrchap blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 376,335,02 waarvan aan premiën 30,222,40. Ultimo December was in de onderwijzersspaarback 349,825,79. Het hulp fonds was 58,193,96. In het geheel waren er op uit. December 646 deelne mers, die voor 903,433 verzekerd kapitaal 22,962,65 premie betaalden volgens tarief A; volgens tarief G waren 8 deelhebbers, die 272,30 jaarlijksche premie betaalden voor een verzekerde som van ƒ14,496. Ta rief IJ telde 31 deelhebbers verzekerd voor 57,900 tegen 1797,25 premie. Eindelijk hadden 45 deel nemers zich een lijfrente verzekerd van ƒ6745. Het getal gesloten contracten was 822, het verzekerd ka pitaal 1,202,243 en da premie bedraagt 30,751,78. Voor het stedelijk gymnasium te Doetinchem was reeds lang aanzoek gedaan om staatssubsidie. Daarop was door de volksvertegenwoordiging gunstig beschikt. Volgens het Doetichemsch Weekblad was de vorige Minister van Binnenlandsehe Zaken de zaak niet genegen. Zijn opvolger heeft echter spoedig uit voering aan het besluit gegeven. Het gymnasium geniet voortaan door de goede zorgen van den Mi nister Six eene rijkssubsidie van 6000 jaarlijks. (Het Zuiden.) Door den gemeenteraad te Parijs zijn 300,000 fr. toegestaan om een proef te nemen om voedsel te verschaffen aan de leerlingen der gemeentescholen, die daaraan behoefte hebbfn. Bjj verschillende scholen zijn nu gaarkeukens opgericht. Om alle scholen van dergelijke inrichtingen te voorzieD, zou een uitgaaf van 700,000 fr. gevorderd worden. Ook in Silezie heeft men aan een 150 scholen, die een zeer verspreid wonende schoolbevolking heb ben, schoolkeukens verbonden, teneinde daardoor het schoolverzuim zooveel mogeljjk tegen te gaan. Ue kosten van inrichting hebben 120, die van onderhoud van 60 tot 90 'sjaars bedrageD. Hoogst belangrijk is de vooruitgang van het onderwijs gedurende de laatste 40 jaren in Frankrijk. Het gelei schoolgaande kinderen is vermeerderd met 70 pCten geklommen *au 100 tot 182 per 100,000 inwoners. Het aantal openbare scholen is met 75 pCt. vermeerderd. Het aantal meisjesscholen vervier voudigd. Het gebeele getal onderwijzers en onder wijzeressen is met 85, dat der openbare met meer dan 100 pCt. toegenomen. In 18S7 was er een on derwijzer op de 53, in 1877 een op de 48 lerrlin- gen. In het eerste jaar waren er 5667 gemeenten zonder school nu ontbreekt er een school in slechts 298 gemeenten. In 1828 kon gemiddeld slechts 42 pCt. der lot.elingen lezen, in 1877 was dit cijfer 85 pC'. In 1820 konden slechts 34 pCt. der vrouwen bij haar huwelijk baar naam teekenen, in 1877 werd dit door 70 pCt. gtdaan. Te Sluis is overleden Albertus Neyrinkdie onder den naam van blinden Bert algemeen bekend was. Hij was blind geboren en onderscheidde zich door een bijzoeder fijn gehoor en gevoel. Bijna ai de ingezetenen kende hij aan de Bpraak, en tusschen duim en vinger voelde hij, welke geldstukken hij be steedde, of welke men hem teruggaf voor de bood schappen, die hij meestal zelf io de verschillende winkels haalde. Ieder wist hij wonen, en elke wo ning kon hij ook zonder moeite vinden. Men ver haalt van hem de volgende bijzonderheidEens stond hij op de kaai, toen er een heer aankwam, die hem vroeg waar de heer PA. Hennequin woonde, die destijds burgemeester van Sluis was. Daar Bert ge woonlijk in gebogen houding stond, had de vrager niet opgemerkt, dat hij, die hem den weg wijzen moest, blind was. „Kom zegt Beit volg mij maar, mijnheer!" De vreemde volgt zijn geleider, en op het einde van de Hoogstraat, aan de woning van den heer Hennejuin gekomen zijnde, zeide Bert tot den vreemdeling„Zie zoo, mijnheer 1 hier moet ge zijn trek nu maar aan de bel, en dan kunt ge in 't vervolg zeggen dat een blinde u den weg heeft gewezen." De beer, die zeer verwonderd opzag, gaf zyn geleider een goede belooning en beiden gingen hunnen weg. Dinsdagavond is te Winschoten dr. Carl Meijer, een jonge arts van 30 jaren, in de uitoefening van zijn betrekking bezweken. Een zijner patiënten klaagde over de medicijnen, hem door een apotheker geleverd, waarop de dokter, om hem gerust te stellen, zelf eene aanmerkelijke hoeveelheid van het vocht in een glas schonk en dit leeg drouk. Al spoedig echter werd bij ongesteld; het bleek dat met de medicijnen een nood lottige vergissing had plaats gehad, en weldra, ondanks alle aangewende middelen, was de geneesheer overleden.ll Bij gerechtelijke lijkschouwing is het feit van vergif tiging aangetoond. Men echrjjft uit Venloo aan de N. R. Ct. Dinsdagavond kwamen, even voorbij de Hollandsche grens, vier tabaks- en koffiesmokkelaars in aanraking met de Pruisische beambten. Daar de eersten aan het roepen der laatsten van „halt" geen gevolg hadder gegeven, maakten de beambten van hunne wapenen gebruik, met dat gevolg, dat een zekere M. van het nabijgelegen Hinsbek, doodelijk getroffen werd. Twee der smokkelaars kozen het hazenpad, terwjjl de derde door den schrik bevangen, in handen der beambten viel Van komischer aard op smokkelgebied is het na volgende. Een jongen werd aangehouden met eenigr ponden koffi. Hij gaf voor, niet te weten dat daar voor belasting moest betaald worden. Hoeveel, zeidi bij, zal mgn vader dan wel moeten betalen, die daa ginds met een gansche karrevracht aankomtDet weg op te loopen naar het aangeduide punt was voor de beambten een oogenblik zulk een vogel te laten vliegen was te erg; van daar dat de jongen met zijn kleine hoeveelheid koffie in den steek werd gelaten. Steeds wachten de beambten nog op de karrevracht met koffie die passeren moet, terwijl de jongen besloot zijn weg te vervolgen, daar hij hel waarschijnlijk wat koud vond, om de terugkomst der bewakers af te wachten. Maandag zijn te Itleren, in Limburg, niet minder dan 20 boerenwoningen een prooi der vlammen ge worden, met een voorraad stroo, hooi en winter-provisie. De stad Brussel zal aan prinses Stephanie een kanten sluier ter waarde van 25000 frs. aanbieden als huwelijksgeschenk. Men zegt, dat het burgerly! huweljjk te Brussel, het kerkelijk huwelijk te Weener zal worden voltrokksD. Iu den Golthardtunnel heeft de sints de door boring zich voordoende luckttrekking weinig of geen invloed gehad op de schier onuitstaanbare hitte ir dat kanaal. Vermits de monding te Airoio 36 mete hooger ligt dan die te Göschenen, en dus de druk king der lucht op de eerste plaats minder is dan Of de laatste, zoo heeft bij windstilte de natuurlijke ven tilatie vau N. naar Z. plaats. Soms is de trekkinf zoo sterk, dat men in den tunnel nu niet meer me open lampen, maar met gesloten lantaars moet arbei den. Bij Z. winden gaat soms de luchtstroom vat Z. naar N. Doee. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1