KUJNSTNIEUWS. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Burgerlijke Stand Goes Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië, ABVMTKN'TIBN. Breda, den 15 Maart 1880. instemming en geldelijke bijdragen in. «Een dracht maakt macht'' acht het comité hier vooral noodig, «waar het er op aankomt ons aan de overheersching van het geld te ont worstelen Het tweede concert der Zangvereeniging dat Vrydagavood plaats vond onderscheidde zich door een keuriger programma en een drukker bezoek gun stig van het eerste. De uitvoering liet, wat den zaug betreft, wederom tamelijk veel te weuschen over. Het spijt ons, dat we dii schryven moeten, doch 't is de waarheid. In ons vorig verslag schreven we het min der gunstige resultaat toe aan de wanverhoudiug, die bij de koren bestond. Die ongelijkheid was thans wel eenigszins verminderd doch de bassen voerden te veel dtn boventoou, hoe de sopranen zich ook weer den. De alten, die de voorhoede der bassen vormen, werden door de laateten totaal overvleugeld. Aan de keuze der stukken, hoewel veel beter dan de vorige keer, is het ook voor een deel te wijten, dat de Zang- vereeniging niet zooveel tot het genoegen van het publiek bijbracht als zy zich voorstelde. Het begin by v., de Hymne van Haydn, liet ons, zooals zij nu gezongen werd, koud. Mtt genoegen merkten wy op dat de dillettante, die ons laatst met den heer Samans op een quatre-mains vergastte, dit nummer accom pagneerde; daardoor toch is de directeur in staat te dirigeeren, 't geen zeer verkieselijk eu gewenscht is. Accompagneeren en dirigeeren gavn moeielyk samen. De heer Samans kan onmogelijk, terwyl hij den zang met een doorgaans zwaar accompagnement begeleidt, de fouten der koren opmerken, 't ls waar, ondanks de verandering, waarop w;j nu 'i oog hebben, werd no. 1 niet zuiver gezongen; toch kan men, zoo voort gaande, betere resultaten verwachten, tenminste war neer dc nummers die op een concert ten gthoore worden gebracht, voldoende iuge9tudeerd en gerepe teerd zijn. Dit, helaas! laat naar onze bescheiden meening ook wel iets te wenschen over. Rheinbergers sympathieke romance „Mummelsee" al weder een voorbeeld! werd met lust en op gewektheid gezongen; 't is dan ook een keurig stuk. Doch wie zal zeggen boe oneindig veel beter de uit voering geweest zou zyn, wanneer dat nummer met meer zorg ingestudeerd ware geworden! Gaarne zouden we no. 4 op een volgend concert nog eens hooren we twijfelen niet, of een algemeen applaus zal dat nummer begroeten. „Toggenburg", een der balladen van Fanny \on Eoffnaasiheeft denzelfden componist van „Mum- melsee" geïnspireerd tot het schrijven van eene bij het dicht passende muziek. Deze groote romance was met bJykbaar veel voorliefde ingestudeerd; zoowel de koren en solo's, evenals de duetten, werden zuiver ge zongen het quartet was een weinig te zacht, en kwam daardoor niet tot zyn recht. De bas-solo ^was in goede handen, eveoah de sopraanpartij. Wij verheu gen ons, dat op zulk een stuk als „Toggenburg" de keuze der directie gevallen is, vooral daar de kt achten der ZaDgvereenigiog toereikend zijn om het naar eisch op te voeren, zonder hulp van buiten af. Het komt ons voor, dat groote en opwekkende stukken, stukken waaruit leven en gloed spreken, met meer sympathie door de leden gezongen worden, dan nummers als „Hymne", „Die Nacbtigall" en „Jagdlied." Trouwens, we behoeven slechts te herinneren aan de opvoering van den „Paulus"; hoeveel beter slaagde dat concert dan bet vorigewaar de keuze op 23 kleine stukjes gevallen was. Een groot stuk wekt de ambitie der leden meer op; al die kleine stukjes, boe lief Bommige zijo, en hoe lastig gezet ook, kun nen nooit die belangstelling wekken, waarop de op voering van groote nummers bogen kau. Valt uu de keuze op hymne's, psalmen, missen en gezangen, in een woord op sombere muziek, dan gaat een groot deel der opgewektheid verloren. En juist die moet een der hoofdfactoren zijn voor eene zangvereeniging als de Goesche thans is. De heeren mr. J, M. Isebree Af oen*.D. H. Ezer- man en C. Sarnaniviolist, violoncellist en pianist, verschaften het auditorium eene aangename afwisseling door hunne welwillende bydragen tot het genot van dezen avond. Twee trio's, op. I van Beethoven en op. 49 van Mendelssohn, werden door op mees- terlyke wijze ten gehoore gebracht. In het krachtig en herhaald applaus mo^en de vaardige musici een bewys van erkentelijkheid van de zijde van het publiek gezien hebben voor de bereidwilligheid, waarmede zy het eenige aangename oogenblikken bezorgden, en voor de moeite die zij zich getroost hebben om wat de beide Zierikzeeënaars betreft van hun afgelegen eiland tot ons te komen en de uitvoering der zaug- Vereeniging op te luisteren. kindermeisje dienst doet en die kaar geheel als eigen kind behandelen. Dit is eveneens het geval met den jongen, die onder het dak gekomen is van een welgestelden landbouwer, welke met zijn vrouw geschikte pleeg ouders zijn, en geen geld, slechts bovenkleeding voor hem hadden verlangd. Als de jongen wil, kan er een flinke boerenknecht van hem groeien. Behalve deze vier bezocht ik nog twee weezen, de een besteed door de Herv. Diakonie, de andere door bet B. A. Beiden, boven den gewonen leef tijd, 54 en 43 jaar, de eerste min of meer idioot, de laatste ljjdende aan toevallen, hebben wat hun verzoiging aangaat reden tot tevredenheid. Ook te W e m e 1 d i n g e is 't met de weezen- verpleging veel beter dan vroeger gesteld. Daar worden door liet B. A. acht weezen verzorgd, vier jongens en vier meisjes. Twee jongens van 9 en 11 jaar moeten (dat is de voorwaarde) bet gansche jaar door school gaan, terwijl een meisje van 12 jaar gedurende de 4 wintermaanden trouw naar de dagschool, en evenzoo een jongen van 15 jaar naar de avondschool moet. De anderen vallen nog niet, of niet meer daarvoor in de termen. Toch klaagt de hoofdonderwijzer over het schoolgaan, daar de weezen, die dit kunnen en moeten doen, 's winters zeer ongeregeld komen en 's zomers in 't geheel niet. Naar zijn oordeel moeten de weezen en de kinderen in 't algemeen te vroeg en te veel huis- en veldarbeid verrichten. Z i. wordt er te veel werk gemaakt van kerkgaan, oefeningen, bij bellezen, bidden enz., terwijl de opvoeding schro- In Frankrijk nog voortdurende dezelfde agitatie over de verwerping van art. 7. 1200 studenten bielden Zaterdag eene vergadering, waarin na lang durige besprekingen de volgende resolutie is aan genomen: nDe studenten, vereenigd in de zaal in de Rue d'Arras, vragen van de regeering de onverwijlde uitzetting van alle niet erkende geestelijke or den." Vervolgens is bij acclamatie een adres aan genomen aan de studenten in de provinciënom zich met deze resolutie te vereenigen en werd er eene commissie benoemd, om het besluit der ver gadering mqde te deelen aan de Kamer van afge vaardigden en de regeering. Wat de regeering tegenover den Senaat zal doen is nog onbekendal zijn de geruchten daarover weer legio. Heden zou zooals wij vroeger meldden de tweede beraadslaging over het bewuste ontwerp plaats hebben. Br schijnt echter zeer weinig kans te bestaan dat de Senaat op zijn genomen besluit terugkomt. De republikeinscbe groep der Kamer van afge vaardigden heeft de vorige week, ook naar aanlei ding van deze quaes tie, eene bijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond dcor 120 leden. De heer Spulierde nieuwe voorzitter dezer groep, hield eene rede, waarin hij wees op de nood zakelijkheid, welke voor de Kamer der afgevaar digden bestond, om krachtige besluiten te nemen; en wel zoo spoedig mogelijk, want het antwoord op de uitdaging van den Senaat mocht niet op zich laten wachten. Andere leden lieten zich in denzelfden geest uit; een verlangde eene onmid dellijke interpellatie, om de regeering in staat te stellen wettelijke maatregelen tegen de Jezuïten te nemen. Men besloot echter zich met de repu blikeinscbe linkerzjjde te verstaan, om gezamenlijk de regeering te interpelleeren. Deze groep hield dien dag evenzeer eene partijvergadering, waarop besloten werd de regeering eerst na de tweede lezing van het wetsontwerp in den Senaat te in terpelleeren. De drie groepen der linkerzijde, die denzelfden dag ook in hare afdeelingen bijeen kwamen, besloten te verklaren, dat zij het door den Senaat verworpen art. 7 der onderwijswet als bet minimum beschouwden van wat de linkerzijde kon aannemen. Welke ook de verzachtende vorm moge zyn, door den Senaat aan zijn votum gege ven, besloten zij eene interpellatie over deze aan gelegenheid in de Kamer tot de regeering te rich ten. Men was het echter vrijwel eens dat deze interpellatie niet moest geschieden voordat de Senaat het wetsontwerp bij tweede lezing in be handeling nam. Door de verkiezingskoorts in Engeland is de Afghaansche quaestie geheel op den achtergrond gedrongen. Nu de winter echter voorhij is kan binnenkort de vernieuwing van den oorlog worden tegemoet gezien te meer daarnaar wij weten, Mohammed Jan van toenadering om tot den vrede te geraken niets weten wil en nog steeds een dreigende houding blijft bewaren terwijl de be volking van Kohistan verklaard heeft niemand an ders dan MasuKhan tot Emir te willen zien uit geroepen en gereed staat om op Kaboel los te stormen. Daar generaal Drcnteln als hoofd der geheime politie zijn ontslag genomen had, beeft graaf Loris Melikoff de machtige man voor het gemak zichzelven ook maar als chef daarvan benoemd. In het geheel mo t hij in Rusland een zeer gunstigen indruk maken door zijne rechtvaardig heid, en naar men zegt zijn er van zijne hand spoedig gewichtige hervormingen te wachten, die hij met den troonopvolger voorbereidt. GEMENGDE BERICHTEN. Kloetinge Onder de kiuderen alhier heersc'ntde kinkhoest, waaraan reeds eenigen zyn overleden. Donderdag 11. is bjj een landbouwer onder Ove- zand een -meisje van 4'/a jaar verdronken. Toen men het ongeval ontdekte, was zij reeds een lijk. melijk wordt verwaarloosd. De oorzaak daarvan acht hij hierin gelegen, dat de ouders zelf te wei nig opgevoed zijnen volstrekt niet weten wat opvoeden is. Voor voeding wordt beter gezorgd, die weinig of niets te wenschen overlaat. Ook nu nog vindt hij den algemeenen toestand ellendig, ofschoon, dit wil hij gaarne erkennen, 't vroeger nog veel slechter was. Ook wordt naar zijn oor deel door het armbestuur thans meer gelet op geschikte pleegouders, en durft het dieper in den zak tasteD. Vooral behartigt de president van 't B. A. de weezenzaak en niet minder de burge meester der gemeente. Voor een jongen van 16 jaar, bij een kleêrmaker geplaatst om dat vak te leeren, werd eerst 50, toen 20, daarna 10 gulden betaald, en nu niets meer; alleen ontvangt bjj bovenkleeding. 't Bleek mij dat hij 't goed heeften vroeger trouw ter school is geweest. Ook wordt wel gezorgd voor een ongelukkig, aan toevallen lijdend meisje van 21 jaarvoor wier verpleging 130 gulden 'sjaars besteed wordt. Die zelfde pleegouders hebben ook nog een jongen, nog al diefachtig van aard maar op wien zorg vuldig door ben acht geslagen wordt. Voor hem ontvangen zij 52 gulden en kleeding. Hoewel tot de arbeidersklasse beboorende, de man is bierbrou wersknecht, ontbreekt daar beschaving toch niet geheel en al. De pleegvader toch is werkend lid van een zanggezelschap. In het getrouw bijwonen der oefeningen bestaat zijn eenige uitspanning. Goede zorg wordt ook gedragen voor een anderen De gebroeders De Kraker zijn naar de gevan genis te Middelburg overgebracht. De jongste heeft bekend, dat hij op last van zjjn broeder het huis te ZaamBlag in brand gestoken heeft. Onze lezers herinneren zich zeker nog wel de Amsterdamse/te spaarbank-quaestie. De bekende A'. Ris die indertijd op audiëntie bjj Z. M. deu Koning ging om het ontslag van Amsterdams burgemet ster Den Tex te vragen had van een by die bank gepleegd verzuim gebruik gemaakt om wantrouwen tegen die inrichting te zaaien. Een gevolg was, dat ieder inbrenger zich haastte zyn geld terug te vragen. Aan al die aanvragen werd natuurlijk geregeld voldaan, met het gevolg dat het vertrouweu weerkeerde eu alles iu deu laatsteu tijd weer geregeld ging. Thans heeft er Zondag weer tengevolge eener oproeping van Ris te Amsterdam eene vergadering plaatsgehad, die druk bezocht was. Ris legde daar weer nieuwe grieven bloot, grieven tegen het bestuur der spaarbank, dat, hoewel uitgsnoodigd zich ter ver gadering te doen vertegenwoordigen, aan die uitnoodi- ging zooals bleek geen gevolg had gegevengrieven tegen de rechtbank, die den dag der pleidooien in de haugende zaak had gesteld op 19 October e. k.grieven tegen de politie vooral, die zijn vriend Schroeder, toen deze zich met hem op een avond, voo-zien van een boekje, tot terugvordering van galden naar het gebouw der spaarbank begaf, op diens woorden „wij mogen ons wel haasten, anders krygen wy dezen avond weer geen geld," door eenige rechercheurs deed aanhouden, naar het bureau brengen, en zonder rekenschap te geven dezer handelwijze hem met zijn vriend door vier ageuten gedurende den verderen avond deed volgen, totdat zij naar huis gingen. Het spreekt van zelf, dat naar aanleiding dezer mededeelingen vele discussiëu en ontboezemingen ont- etondeu over recht, rechtspraak en misbruik van macht van da zijde der politie. Wat dit laatste aangaat, vond het denkbeeld de meeste sympathie, dat geen verzet tegen de politie was aan te raden, daar deze, zoo dikwyls zy zich aan misbruik van macht schul dig maakt, in het oog des volks haar eigen vonnis uitspreekt. De spaarbankquaestie weid ook breed behandeld zelfs werd de meening geopperd, dat, waar goede statuten, zooals die der Afr.kaansche Haodelsveree- niging, nog tot PincoffsiBme kunnen leiden, gebrek kige, geljjk die der Amsterdamsche spaarbank, niet alleeu abuizeu, maar ook fraudes zouden kunnen dek ken. De discussiëu losten zich op in het besluit, om aan de Tweede Kamer de volgende motie in te zanden „De vergadering, overtuigd, dat geene particuliere spaarbank, wat betreft de llnanciëele zekerheid, de ryks-postspaarbanken overtreft, weüscht dat de Sta- ten-Generaal zoo spoedig mogelijk tot de oprichting van laatstgenoemde overgaan," (N. R. Ct) Door de politie te Zwolle is proces-verbaal op gemaakt tegen een landbouwer uit Zwollerkeispel, die melk (lees water en melk) verkocht, welke niet minder dan, ÖU pet. water bevatte. Vrijdagnamiddag heeft zich boven de omstreken van Maastricht een ouweder ontlast. Vrijdagnacht is aan het Dieuwe werk te Rotter dam een schipper oerboord geslagen en verdronker. Een uitgebreide stoom-olieslagerij te Leiderdorp is Donderdag totaal afgebrand. Het onheil ontstond doordat een jongen, belast om wat olie, die op den vloer lag, op te nemen, daarbij een petroleumlamp by ongeluk deed omvallen. De brandende inhoud verspreidde zich en deelde zich zóódanig aan den met olie doortrokken vloer mede, dat weldra alles werd aangetast. Vooral met het oog op den aanwezigen voorraad, waarvan pas een groot gedeelte was opge slagen, is de schade zeer aanzienlijk en wordt alletn aan zaad op 80,000 begroot. Laatste en telegraphische berichten. MIDDELBURG, 15 Maart. De catechisanten der moderne predikanten, dr. Sibmacher Zijnen en Koch, bij wier aanneming oud-ouderlingen hebben geassisteerd, zijn reeds in het lidmaten-register in geschreven. Dit feit is even ongedacht als onbe grijpelijk, zegt »men." 's-GRAVENHAGE, 15 Maart. TWEEDE KA MER. In de heden gehouden zitting is ingeko men een wetsontwerp tot bescherming van voor den landbouw nuttige vogels. De beer Van der Hoeven heeft verlof verkregen later den Minister jongen van 15 jaar, door een oom en tante. Met zachte, menschkundige behandeling trachten zij den jongen, die erg ongehoorzaam en onverschillig is, tot zijn plicht te brengen en liefde voor hen te wekkeD. Voor zooveel zijn gezondheid toelaat, hij is zwak en aamborstig, arbeidt hij 's zomers meê op 't veld, waarmeê hij 30 cent per dag verdient en gaat 's winters school. Veldarbeid wordt eveneens gevorderd van een meisje, 12 jaar oud, ook bij familie verpleegd, voor 35 gulden en kleeding. 's Winters gaat zij 4 maan den school! Bij eene andere arbeidersfamilie is een jongen van 11 jaar besteed, met wien de pleegouders veel te stellen hebben, wijl hij zich gedurig schuldig maakt aan dieverij. Blijft dit zoo, dan wacht hem een plaats in een verbeterbuis. Alles saamgenomen was de indruk daar ontvangen: hij beeft 't rede lijk goed. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat twee onechte kinderen door de moeder zyn besteed bij uitnemende menschen. Beide meisjes hebben een tehuis gevonden en genieten een verpleging, zoo als zij zeker niet bij haar eigen moeder zouden kunnen ontvangen. In overeenstemming met de orde, in het nover zicht" gevolgd, gaan wjj nu eerst naar Noord- Beveland, waaromtrent het verslag trouwens zeer kort kan zjjn. Te Cortgene worden geene weezen bij par ticulieren uitbesteed. Die er komen worden in de inrichting van den heer Van 't Lindenhout te Neer van koloniën te interpelleeren over de vraag, of van regeeringswege een onderzoek is ingesteld naar aanleiding van het bericht omtrent het zonder verhoor ophangen van krijgsgevangenen in Atjeh, door hem besproken in de zitting van 24 Octo ber, en zoo ja, welke daarvan de uitkomst is ge weest. Unaniem werden aangenomen: het wetsont werp tot gemeentelijke indeeling der Wester-Scbelde en het Sloe, dat tot goedkeuring der overeenkomst van den Staat en Z. K. H. Prins Frederik en die met Van Haaf ten, over gronden in bet Slaak, waarbij de Minister verklaarde dat omtrent het leggen van den verbindingsdam tusschen Noord- Brabant en Zeeland een nader onderzoek zal wor den ingesteld, benevens het ontwerp tot aanvulling der begrooting van bet domeinfonds. Nog werden aangenomen wetsontwerpen tot kwijtschelding van den lande aankomende vorde ringen en tot aanvulling der Indische comptabili teitswet, betrekkelijk het ontslag der leden van de rekenkamer. Dit ontwerp werd sterk door den beer Keuchenius bestreden als onrechtvaardig en door don Minister verdedigd. Het werd met 49 tegen 8 stemmen aangenomen. PETERSBURG, 15 Maart. Graaf Melikoff ver ving Suro/f, stadskommandant, door generaal Ba- tiano. Waarschijnlijk zal de regeering den gezant te Parijs bevelen een paar maanden met verlof te gaan. WARSCHAU, 15 Maart. De politie ontdekte hier een socialistenclub. 2 ingenieurs, 1 student en 13 werklieden zyn gearresteerd. PARIJS, 15 Maart. Gisteren zijn te Narbonne, Rambouillet en Mirande republiekeinsche afge vaardigden gekozen. LONDEN, 15 Maart. Volgens bericht van Ge neraal Roberts wenden de Afghaansche bondge- nooten zich nu weer tegen Engeland. Eene groote combinatie van stammen heeft plaats, zoodat een nieuwe veldtocht onvermijdelijk is. van 11 tot 15 Maart 1880. Geboken: den 11, Johannes, z. v. Pieter Plas en Johanna Hagenaar. Overleden: den 13, Joseph Alphonsus Maria, 4 m., z. v. Petrus Stieger en Francina Catharina Verhallen; den 12, Jan Aarnout, 11 m., z. v. Hubrecht Ver donk en Leunt je H estveer; den 13, Johannes Buys, 61 j., wedr. van Elisabeth Everse Via NAPELS (Fransche mail) 19 Maart 6.20 's m. Via N APELS,(Maatsch. Nederl.) 2 3 Maart 6.2 0 's m. Via BRINDIS1, 26 Maart 5.50 's m. Via AMSTERDAM, 26 Maart. 7.40 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Dinsdag 23 Maart e. k., met den trein van 7.15 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik, zal, iu aansluiting op het vertrek van een stoom schip der Maatschappij „Nederland" uit Napels, een verzending naar Atjeh gesehieden. Hartelijk dank aan allen die mij den 13 dezer blijken van hunne belangstelling heb ben gegeven. Krabbend)jke, 14 Maart 1880. L. WELLEMAN WESTSTRATE. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bij het overlijden van hun jongste zoontje. Goes, 15 Maart 1880. P. Van EIJKEREN Pz. P. W. F. Van EIJKEREN—Van de Weghe. De Heer en Mevrouw VAN PESCH Risseedw betuigen hun hartelijken dank voor de veelvuldige bewijzen van belangstelling, ge durende de ziekte en bij het overlijden van hun geliefd kind ondervonden. bosch bij Nijmegen geplaatst. Vanwege het B. A. van W i s s e k e r k e wordt een meisje in die gemeente, en een jongen in het daartoe behoorende gehucht Camperland be steed. Beide kinderen zijn daar bij familie en wen schen daar te blijven, gelijk de pleegouders hen gaarne willen bonden, ook al, omdat zij wat meê h-jlpen verdienen, 't geen daar zeer te stade komt wegens de betrekkelijke armoede, welke in die ge zinnen heerscht. Bey aald slecht hebben zy 't an ders niet. Dit laatste is ook van toepassing op het meisje, dat door de Herv. Diaconie van Coljjnsplaat in het straks genoemde gehucht bjj familie verpleegd wordt. Omtrent Colynsplaat kan nog altjjd het zelfde gunstige getuigenis worden afgelegd. Daar wordt vanwege de Herv. Diaconie uitbesteed. De Kerkeraadsleden zoeken naar de meest geschikte pleegouders en zien niet op geld. Zy willen de weezen geplaatst hebben bjj menscben van goed gedrag en van wie zij vermoeden, dat zij hart heb ben voor de ongelukkige kinderen en hun een goede opvoeding geven. Mij is dan ook gebleken, dat de weezen daar door de verwante of door vreemde pleegouders goed worden verzorgd. Van de bibliotheek van bet departement der Maatsohappy tot Nut van 't Algemeen aldaar wordt ook door hen gebruik gemaakt, en voorts op het school gaan en de gansche verpleging voortdurend nauw lettend het oog gehouden. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 3