1880. N°. 32. Zaterdag 13 Maart. 67sle Jaargang. Een Oude Jongeheer, IN AANTOCHT. OFFICIEELS MEDEDEELIM. GOESGHË •Je oitgBve dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommeri 5 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—S regels.a ,1. Dienstaanbiedingen, niet mear dan 4 regels bedrag.:*.de en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJJ9H VAN DIÏMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Binnenkort zal in ons blad een aan vang gemaakt worden met de opname van een feuilleton, getiteld naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de voor dien tijd verschijnende nommers koste loos. Ook al waren mijne denkbeel den over de groote leerstukken, die er behandeld worden, in een of ander opzicht aanmerkelijk ge wijzigd, ik had dit niet door eene omwerking van een of ander hoofd stuk kunnen openbaren, zonder gevaar te loopen van nieuwe lap pen op een oud kleed te willen zetten. In dit geval zou ik er de voor keur aan gegeven hebbeneen nieuw boek te schrijven. (Prof. S. Vissering, in zijn voorbericht bij de derde herziene druk van zijn handboek van prak tische Staathuishoudkunde.) Er is wezenlijk niet veel slimheid of overleg noodig, om het groote publiek tegen eene belas ting ingenomen te maken, evenmin als om bij gelegenheid van eene verkiezing de over winning te behalen, wanneer men slechts op dat aanbeeld slaat. De beursquaestie is en zal altijd blijven van teederen aard en welke belasting een wetgever eok moge verzinnen, het woord van prof. Pierson blijft altijd waar„er is geene belasting, waaraan niet een nadeel kleeft: eene belasting reeds het woord drukt het uit is altijd een lasteen bezwaar. Men moet dus wikken en wegen, het eene nadeel zorgvuldig met het andere vergelijken en zich afvragen, wat in elk bijzonder geval het voornaamste is. De taak, naar men ziet, is niet gemakkelijk."' Neen waarlijk zij is niet gemakkelijk en een gevolg daarvan is het voorzeker, dat geene overwinning in het verkrijgen van een nieuwe belasting door éen Minister kan behaald worden dan nadat hij zijn voorganger op dat gebied heeft zien struikelen. En dit geldt ook van de rentebelasting die zeker wel spoedig tot wet zal worden verheven. Ook deze is een noodzakelijk kwaad, waarvan de noodzakelijkheid te duidelijker uitkomt door de wijze waarop en den man door wien de belasting thans wordt voortgesteld: den Minister Vissering. Van meer dan éen zijde is hem reeds het verwijt toegeroepen van inconsequentie. Hij de man die eenmaal in zijn handboek schreef: ^Renten-belasting kan als bestanddeel eener al- gemeene inkomsten-belasting verdedigd worden. Op zichzelve is zij aftekeurenhij brengt ons die zelfde belasting op zichzelve, en volgt daar door het voorbeeld van menig voorganger. De Minister zal zich tegenover die beschul diging wel weten te verdedigen. Misschien be roept hij zich op wijziging van opinie, zooals wij hierboven in eenige regels uit hetgeen hij eens schreef aangaven, of, maar dat zal Zijne Excellentie zeker wel niet zeggen wat ons natuurlijker voorkomt, op de ervaring: dat theo rie en praktijk wel eens ver, zeer ver van elkaar verwijderd zijn. Ons belastingstelsel is een oud kleed, waarop zoo nu en dan een nieuwe lap moet gezet wor den, om er een behoorlijk aanzien aan te geven. Dat is te noodiger na de mislukte poging van den gewezen minister Van Bosse, om ons eene inkomstenbelasting te schenken en zoodoende een vast systeem voor belastingheffing te be zorgen. Thans moet men schikken en plooien, tot dat er beter dagen aanbreken voor zulk eene inkomsten-belasting en er eene vertegenwoor diging zal zijn, bereid om een minister op dat voetspoor te volgen. In die overtuiging heeft de Minister Vissering thans het zich zeker tot plicht gerekend zijne rente belasting voortedragen. Er moet geld wezen. Alle bezwaren, door den hoogleeraar vroeger gemaaktmoesten nu wijken. En waar in zijn departement thans ook ge werkt wordt aan andere plannen tot herziening van ons belastingstelsel, is het mogelijk, dat hij ons zoo langzamerhand voeren zal tot hetgeen wij wenschen, en waardoor vanzelf het bezwaar, van zijn kant vroeger tegen zulk eene belasting ingebraehl, vervalttot eene algemeene inkom stenbelasting, waarvan deze dan vanzelf een be standdeel zal uitmaken. De hoofdvraag bij deze quaestie is en blijft steeds: is deze belasting billijk? En daartegen zijn geen gegronde bezwaren in te brengen. Zij heeft al lang genoeg geduurd die bevoorrechting van het roerend vermogen, en elke poging om daaraan tegemoet gekomen is te dikwijls afge stuit op bijbelangen, dan dat er nu niet eindelijk eens een einde daaraan moet worden gemaakt. Wat wij vroeger eens schreven over de effec tenbelasting, geldt grootendeels ook van deze. De grootste bezwaren betreffen dan ooknuweêr de uitvoering, evenals destijds het geval was met de successiebelasting in de rechte lijn. Waar de tegenstanders de billijkheid niet te niet kunnen doen, verschuilen zij zich achter tal van bezwaren, die slechts kunnen voorko men, bezwaren, die later maar al te zeer van niet de minste waarde blijken te zijn, en ook slechts dienst moeten doen als vreesaanjagers. Ook nu wêer zijn het gemoedsbezwaren, die het afleggen van een eed zouden tegenhouden, en dergelijke en bij het groote publiek wint men daarmee vaak den strijd. Bij de quaestie van belastingbetalen openbaart zich bij velen tegenzin, wijl zij meer oog hebben op de lasten dan op de lusten Wanneer men aan de laatste eens meer de aandacht schonk; eens naging van hoevele goede zaken men de vruchten plukt, dan zou men niet zoo licht pruttelen. Gelukkig zijn er ook voorbeelden van het tegendeel aan te halen en is menigeen in billijkheid van het opbrengen eener belasting overtuigd, waardoor de uitvoering van zelf wordt vergemakkelijkt. De successiebelasting in de rechte lijn heeft het bewezen in haar, zij het dan nog kortstondig, bestaan en als een klein bewijs kan nog gewezen worden op de inkomstenbelasting te Goes, waarbij steeds de eigen aangiften vermeerderen, zoodat de ambtshalve aangeslagenen dit jaar tot een zeer, zeer klein aantal zijn ingekrompen. Door al die bezwaren tegen de invoering mogen de leden der Kamers zich dus niet laten weerhouden om de rentebelasting waarvan bespreking in détails minder in ons blad te huis behoort, terwijl wij in eenige vorige nommers onze lezers op de hoogte brachten van inhoud en strekking van het ingediende ontwerp aantenemen. Er is geld noodig. Of de oorlog met Atjeh, de wet op het lager onderwijsonze water werken of andere behoeften daarvan schuld zijn; of die oorzaken gewettigd zijn al dan niet al be kennen wij volmondig dat wij voor sommige posten o. a. ons lager onderwijs gaarne geld afstaan dat alles behoeft nu niet te worden uitgemaakt, wijl het niets aan den toestand veranderen kan. En waar die behoefte bestaat, daar is een minister van financiën slechts geroepen erin te voorzien, en wij begroeten uit dien hoofde zijn wetsontwerp tot het invoeren eener rentebelas ting met ingenomenheid als eersten stap op den goeden weg, waardoor het vermogen in porte feuille wordt getroffen. - Benoemd bij het wapen der art. bij den staf van het wapen tot maj. magazijnm. der art. 1ste kl. te Amsterdam de kapt. R. Verschoormagazijnm. der art. Ie kl. te Nijmegen. In Februari hebben de rijksmiddelen (in hoofdsom en opcenten) opgebracht f6,678,046,50l/2 tegen f6,923,773,81 in Febr. 1879. De raming van éen maand bedraagt 1 8,193,840,26. De opbrengst over de 2 eerste maanden is f 12.969,800,81 tegen f12,844,846,95 in 1879. GOES, 12 Maart 1880. Te Zierikzee is tot gemeente-ontvanger benoemd de heer P. O Van de Velde Olivier. Nader wordt gemeld, dat bij de Regee- ring het plan in overweging is, een dienst iu het leven te roepen om tegen een matig tarief, door middel van de post, pakjes over te brergeu van beperkte afmeting, een gewicht van 5 K. G. niet te boven gaande, waarbij het recht van bijzondere ondernemingen, om zulk® voorwerpen te vervoeren, onaangeroerd zon blijven. De algemeene commissie voor den wa tersnood te 's-Hertogenbosch heeft, naar aan leiding van een overleg met het hoofdbestuur der algemeene watersnoodcommissie te Amster dam, bepaald, dat, zoolang in de behoefte aan veevoeder- zal moeten worden voorzien, weke lijks door haar aan de burgemeesters der ge teisterde gemeented gelden zullen worden toe gezonden, waarvan de verdeeling kan worden geregeld in overleg met de in die gemeenten gevormde subcommissiën, of waar dergelijke commissie niet mocht bestaan, met twee door den burgemeester aangewezen personen. De heer mr. Van Gigch, de verdediger van den veroordeelde Kerdijk, verklaart het bericht, volgens hetwelk deze een verzoek om gratie zou hebben ingediend, voor onwaar. SCBEEPVAARTBERICHTEN. Hanswef.rt. De Nederl, 6chepsn Adriana Maria, schipper P. Vermeulen, en Walcheren, schipper J. Volk Hz., beide van België komende en bestemd naar Breda, met 100,000 en 110,000 kilo metselsteen, liepen Woensdagavond, ongeveer half zeven uur, over een vliegende eb, bij het inzeilen dezer haven op den Westhavendam. Trots alle aangewende pogingen bleven de schepen in een gevaarlijken toestand zitten. Gelukkig dat het kalm weêr bleef, zoodat men er in slagen mocht, geholpen door den inkomanden vloed en met adsisteritie der sleepboot Zuid-Beveland, beide schepen des nachts omstreeks 12 uur vlot te krijgen, echter niet dan nadat van de lading der Adriana Maria een groot gedeelte over boord werd geworpen. Dit schip is zwaar lek, terwijl de schipper P. Fer menten van het gebeurde voor den kantonrechter te Goes protest aanteekende. Eveneens is nadeel ondervonden door schipper P. Ten Kate, van de Nederlandsche tjalk Margrietha. Dit schip met eene lading oud ijzer van Rotterdam naar Ant werpen bestemd, werd bij het nitgaan, in den mond der haven alhier, aangeloopen door de inkomende sleepboot Concwrent, kapitein W. Wipkus. De aanvaring was zoo hevig en de tjalk bekwam daarby zulke zware averij o. m. werd de steven geheel ontzet en de stuur boordsboeg dwars door geloopen dat zij de reis niet kon vervolgen, maar in de haven moest terug- keeren. De schade is zeer aanzienl'jk. Tusschen schipper Ten Cate en den eigenaar der sleepboot, den heer Getting, heeft eene minnelijke schikking plaats gehad. De heer Gerling zal de Mar grietha op zijne kosten naar Willebroeck (de be stemmingsplaats) doen sleepen en de aangerichte schade op eene werf laten herstellen, waarmee schipper L. Ten Cate genoegen heeft genomen. De stoombooten Telegraaf, varende tusschen Antwerpen en Rotterdam, hebben tegenwoordig vaak rampspoedige reizen. Door oponthoud bij het. schat ten zooals o. a. Dinsdag II., toen er een lüOtal schepen moesten worden af- en opgeschut en de boot Telegraaf 11 twee uren oponthoud had en het daarmede in verband staande dikwijls komen voor een gesloten spoorbrug, onderviudeu die booten ont zaglijke vertraging. Is in gewone omstandigheden de gemiddelde duur eener reis met die booten tusschen RotterdamHansweert of omgekeerd acht uur, zoo worden door bovenvermelden tegenspoed die acht nren meermalen uitgebreid tot elf a dertien. Dat dit zeer ten ongenoege, ja zelfs tot schade van passagiers en belanghebbende directe is, behoeft zeker geen betoog. De Spaansche bark, welke de vorige week Don derdag '8 nachts ten westen van 't eiland Rottum is gestrand, kwam van Hamburg. De hemanning trachtte zich in twee booten te redden, doch de eene boot met 4 man, welke te dicht bij Borkummeriff kwarn, sloeg om, waarbij allen verdronken, terwijl de andere boot behouden te Borkum met 8 a 9 aankwam Eéa man was nog op 't schip achtergebleven en werd er door eene stoomboot afgehaald. Het sch'p, beladen met stukgoed, zit thans in de buitengronden van Laauwers, met laag water het dek boven water zeer gevaarlijk in de branding, zoodat het hoogst moeielijk is er iets van te bergen en het ieder oogenblik kan stukslaan. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Men verneemt dat twee ond-ouderlingen bij de Nederd. Hervormde Gemeente te Middelburg, die de moderne richting zijn toegedaan, zich bereid hebben verklaard bij de aanneming van nieuwe lidmaten bij de moderne predikanten tegenwoordig te zijn. (N. B. Ct) De Goesche Courant verneemt uit den Zierikzee- schen N.-Bode, dat bij ministeriëele beschikking de kweekelingen Q-lertim Polderman en Pan Dijke tot de normaallessen te Goes zijn toegelaten en in het bezit gesteld van beurzen ad f 300. De inrichting telt thans 37 leerlingen, waarvan 14 in de hoogste en 2-3 in de laagste afdeeling. RECHTZAKEN!. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 12 Maart, is het navolgende vonnis geivezeD en uitgesproken tegen Th. De B„ Br. D., I. O., M. G. en L. R allen te Goes, wegens 't bevisschen van eens anders visch- water, terwijl het water met ijs bedekt was, zonder voorzieo te zyn van eene toestemming van den Commissaris des Konings of schriftelyke vergunning van deo eigenaar of rechthebbende van het visch- water; ieder veroordeeld in twee geldboeten van ƒ0,60, subs. 1 dag gev.straf c. e. De 16jarige kantoorbediende, die onlangs 4 bankbiljetten vau duizend golden uit een trommel in de brandkast van zyn patroon heeft qntvreemd en een deel daarvan in een bordeel verbraste, is door de arrondissements rechthank te Amsterdam, ter zake van diefstal in dienstbaarheid, veroordeeld tot een gevan genisstraf van 18 maanden. TWEEDE KAMER. Tot rapporteurs over het wetsvoorstel tot hef fing eener rentebelasting zijn door de afdeeliogen der Kamer benoemd de heeren Blussé, Van Houten, De B/uijn Kops, Van Velden en Heydenrjck. Volgens het Vaderland i9 het afdeelings-onderzoek over deze wet nog niet afgeloopen. LANDBOUW EN VEETEELT. De 25e tentoonstelling vanwege de vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland zal gehouden worden te Middelburg in het Schuttershof Donderdag 22 en Vrydag 23 April 1880. De in zending der voorwerpen moet geschieden Maandag 19 en Dinsdag 20 April, terwyl de keuring zal plaat» hebben op Woensdag 21 April. Inzenders van voorwei pen, alleen bestemd tot ver siering der tentoonstelling, worden door het bestuur verzocht ook daarvan opgaaf te willen doen vóór Maandag 19 April, met het oog op de ruimte waar over zal moeten beschikt worden. Bij de keuring zal behalve op schoonheid van kweek, rykdom van bloei en verscheidenheid van soort ook gelet wordtin op eene behoorlylte te naamstelling der ingezonden voorwerpen. t Programma's zijn steeds te verkrijgen by den Secre- n taris, den heer F. V. Sprenger, te Middelburg. )(j Boor een landbouwer te Zevenhuizen is de lerste iol grasboter aan Z. M. den Koning ten geschenke aan- do, geboden. ,,|it Een bekwaam reearts geeft het volgend middel, -gw om zieke of onwillige paarden geneesmiddelen te doen innemen. Men neme daartoe een gróoten wortel, holle .ifo,!, dien uit en vuile dieu met hetgeen men het paardab «sa wil ingeven. In welken toestaud het dier zich ook a9jhi» bevinde, het zal den wortel eten. Het paard is, zeffj in de zwaarste ziekte, zoo verlekkerd op wortel», tj$J 6|,otq hel den dood zeer naby moet zyn, alvorens het «aVviln»* weigeren, die te gebruiken. (Dagbl.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1