1880. N*. 31. Donderdag 11 Maart. rr INZAMELING van PAECALE STOFFEN. OFFICIEELS MEDEDEËLINGEN. JNieuwe uitgaven. Watersnoodberichtea. GOESCHË De aitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. COIKAN Gewone ad ver ten tien worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ƒ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op ZATERDAG DEN 27 MAART a. s., des namiddags te 1 uur, ten raadhuize, zullen trachten te verpachten: De inzameling van de faecale stoffen in de gemeente, bestaande in: a. het ophalen van de haardasch en vuilnis b. het verrichten van het nachtwerk; en c. het baggeren in de vesten rondom de bebouivde kom der gemeente; zulks voor den tijd van 7 jaren, ingaande den 1 Juli 1880. De verpachting zal geschieden bij inschrijving en opbod, eerst van ieder der onderdeelen afzonderlijk, en daarna van allen gecombineerd. De voorwaarden zullen van af Donderdag den 11 Maart a. s. ter inzage liggen ter secretarie van de ge meente, eiken dag van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren, en zijn in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Goes, den 9 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Ter benoeming van drie surnumerairs der di recte belastingen en vanhet kadaster, zal in het begin van het jaar 1881, op nader te bepalen plaats en dagen, een vergelijkend examen worden gehouden. Zie de voorwaarden in de St.-Ct. van Dingdag. Oost-Indie Benoemd tot gouv commissarissen voor de organisatie van het gewest Atjeh en onderhoorig- heden de luit.-gen. K. Van der Heijden, adjudant des Koningain buitengewonen dienst, gouverneur vau Atjeh en onderhoorigheden, tevens mil. bevelh. aldaar, en de hoofdambt. A. Pruijs Van der Hoeven, laatstelijk re sident van Palembang. GQES, 10 Maart 1880. Dinsdag 30 Maart zal er te 's-Heeren- hoek eene verkiezing plaatshebben voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontslaan door het bedanken van het raadslid J. Vlasman. De Raad der gemeente Ter Neuzen heeft zich tot de Tweede Kamer gewend ter zake van het ontwerp van wet t>t goedkeuring vau eenige artikelen der met Belgie gesloten over eenkomst betrekkelijk de verbetering van het kanaal van Ter Nenzen. De Raad drukt zijn leedwezen uit, dat bij die overeenkomst het recht van de haven Ter Neuzen, om ten aanzien van de tarieven voor het goederenvervoer langs de Belgische spoor wegen niet te worden achtergesteld bij eenige haven van Belgiegeheel is opgeofferd, en verzoekt de Kamer daartoe niet te willen mee werken, maar te bevorderen dat dit recht naar behooren worde toegepast, en dat, terwijl van zeeschepen, het kanaal naar België doorvarende, geen kanaalrechten worden geheven, zulks ook niet langer geschiede van zeeschepen, die te Ter Neuzen laden of lossen en wijders in het alge meen, dat de overeenkomst tusschen Nederland en België van 9 November 1867 ten spoedig ste geheel en volgens haren wezenljjken geest nitgevoerd, en daaraan verder naar eisch de hand gehouden worde. Een adres in geljjken zin is door de Ver- eeniging tot bevordering der belangen van Zeenwsch-Vlaanderen aan de Tweede Kamer verzonden. Aan den Nieuwen Neuzenpolder heeft weder eene oe'erafschuiving plaats gehad, alsnu aan den Brakman, ter lengte van ongeveer 120 en breedte van 20 meter, voorloopig ech ter zonder gevaar voor den djjk. (M. Ct.) Jhr. W. A. Roëll, vroeger le luit. bij het regiment grenadiers en jagers, doch on langs ter zake zijner in Atjeh bekomen won den op pensioen gesteld, is benoemd tot rent meester van het kroondomein te Tholen, voor de vacature, ontstaan door het overigden van jhr. De Casembroot. Meer en meer bljjkt het gerucht waar heid te bevatten, dat H. M. onze Koningin in blijde verwachting verkeert. Ook het Han delsblad zinspeelt daarop, en zegt dat H. M. daarom deu Koning op zijne gebruikelijken tocht naar Amsterdam niet vergezellen zal. De gemeenteraad van's-Hage heeft Dins dag met 29 tegen 3 stemmen aan het hoofd comité vergunning verleend tot oprichting van een standbeeld voor Spinoza, met toezegging dat de gemeente den eigendom van het beeld zal aanvaarden. Het zal nu geplaatst worden op den Pluweelen Burgwal vóór de gewezen woning van den wijsgeer. In hunne buitengewone vergadering van Dinsdag hebben de Provinciale Staten van Gel derland tot lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal gekozen den heer L. G. A graaf Fan Limburg Stirum, thans Commissaris des Konings in Gelderland, met 31 van de 55 stemmen. Baron Van Heeckeren van Keil ver kreeg 14, W. A. J. graaf Sckimmelpesminck Van der Oije 9 stemmen. Eén biljet werd blanco ingeleverd. De veroordeelde H, Kerdijk heeft, naar het Vaa. verneemt, een verzoek om gratie ingediend. De adviezen der verschillende auto riteiten luiden, naar men zegt, ongunstig. Den 28 Januari is te Pasoeroean over leden mr. L. G. Bouricius, laatst officier van justitie te Padang. Hij was naar Batavia op - geroepen om daar in eene hooge betrekking werkzaam gesteld te worden, maar wenschte, alvorens die te aanvaarden, eenigan tijd door te brengen in den kring zijner in die streken vei toevende familie-leden. Te P-idang was hij lijdende geweest aan moeraskoortsen later kwam daarbij een aanval van dysenterie. Aan de uitputting, welke het gevolg was van de voortdurende koortsen, is hij bezweken. De rechterlijke macht in Indië verliest in den overledene een harer beste leden. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Madura, kapt. Jaski, van Amsterdam naar Batavia, is Maandag 8 Maart St. Vincent gepasseerd. LANDBOUW EN VEETEELT. Uit Groningen wordt gemeld, dat de strenge winter meer en meer bljjkt veel minder kwaad aan de wintergewassen te hebben gedaan dan velen vreesden. Op vete plaatsen begint het veld reeds een schoone groene tint te verkrijgen. Siemens heeft proeven genomeo, waaruit blijkt, dat planten, die aan zonlicht by dag en aan electrisch licht by nacht worden blootgesteld, beter en sneller gro ien dan zij, die alleen zonlicht bij dag heb'ten. In de Royal Society te Londen vertoonde Siemens een pot met tulpen in knop, die door electrisch licht in drie kwartier in vollen bloei stonden. Ds. Kriekard, le Grand Rapids, schrijft in Se Hope, een Hollandsch blad in Michigan verschijnende, nog het volgeude De kolonie in Noord-Carolina zou mijn voorkeur hebben ook om de goede markten, die men daar heeft. Zij zijnNew-York-Ciiy, Philadelphia, Baltimore, Wash ington, Norfolk, Wilmington, Charleston. Van New- York is men per spoor 24 uren verwijderd, van Phi ladelphia 20 uren. De vruchteD, de fijnste van den tuin, kunnen dus versch iu genoemde plaats gebracht worden. Als men ze 's morgens om zeven uren aan den trein levert, zyn zij reeds 's avonds om 10 a 11 uren in Baltimore. Havelock heeft eeu uitmuntende ligging om in verbintenis te komen met de geheele handelswereld. Gelegen aan het Atlantic en North Carolina-spoor heeft het op 17 a 18 mylen afslands een der beste havens van de wereld toegankelijk, volgens gedane peilingen, voor de zwaarst geladeu schepen tot 25 voet diepgang. Ais ik mij niet vergis, is de haven van Morehead City, want die bedoel ik, een der vier aan de At lantische kust, waar de Great Eastern of Leviathan kan landen. Men kan uit en in de kolonie komen met het spoor, over het water of langs den rijweg. In haar nabyheid vindt men Slocumb's Creek, een voedenden tak van de Neuse River, welke laatste in Pamlico Sound uitloopt, en waardoor men iu aan raking komt met den Atiantisohen Oceaauof de meer noordelijke Sounds en rivieren van Noord-Carolina en die van zuidelijk Virginia. Een kaart zal dit duidelijk maken. Dit wil ik er nog bijvoegen, dat het oostelijk ge* deelte des Staats doorsneden is met rivieren en kree- ken, zoodat men nergens verre van bevaarbaar water is, en dat Slocumb's Creek een diepte van minstens 8 tot 10 vo t heeft. Als de spoorweg dus hooge vrachtprijzen stelt, kan men de waterwegen ter ver zending der landiouwvoortbrengselen bezigen. Thans zija die prijzen niet te hoog, maar wie weet wat een spoorwegmaatschappij zal doen, al» de gelecenheid zich aanbiedt? (Het Zuiden.) KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Brielsch Nieuwland door ds. J. Schuftevaer, te Si- monshaven. Ji. Zondagavond heeft, tot ergernis van velen, de heer Van Bartkapitein der infanterie, de open bare godsdienstoefening geleid in de kerk der Her vormden te Woudrichem. Naar men aan de N. R. Ct. verzekert, zal te dier zake tegen den predikant dier gemeente, ds. Oorthuis, een aanklacht worden ingediend bij het klassikaal bestuur van Heusden. Dr. A. Knijper en dr. A. W, Bronsveld zyn het zelden eens. Terwijl het verzet van sommige ouderlingen o. a. te Dordrecht en Middelburg bij den eerstgenoemde steun vindt, verklaart laatstge noemde iu het Maartnommer van de Stemmen voor waar heid en vrede zich sterk daartegen. Ook hierin toout dr. Bronsveld zich bedaarder dan zijn ophitsende, agi- teerende collega. Wel keurt hy de jongste regiemeuts-veranderingeu af, en vindt het vonnis, waarbij al de ouderlingen wotden geschorst, verkeerd, doch nog sterker keurt hij het dryreu dtr Gereformeerde partij af, die „den ondergang van het Hervormde Kerkgenootschap heeft gezworen" en „er kennelijk op uit is, om al het voordeel van dit incident te trekken, dat er van te halen is."„Ik zou dat ook doen," zegt B., „indien ik het met mijn gewe-en kon overeenbrengen, lid en leeraar eener Kerk te zyn, welke ik onophoudelijk meende te moeten bewerpsn met slijk en welker be stuur ik meende le moeten verachtelijk maken en trotseeren, welker val ik met gejuich begro-teu zou." Hij verklaart de ouderliugen van Dordt ea alle ouderlingen, die het hooren willen, niet le zullen op hitsen tot verzet tegen de Synode a tout prtx. Hij herinnert hun daarentegeu „gij zyt verplicht om bij de aanneming tegenwoordig te zyu"; dair, met den predikant, aan wien gij zijt toegevoegd, „is de post waar gij staan en stryden moet. Daar protesteere uw geweten en uw woord. Daar zijt gy sterk en onoverwinnelijk." „Het is uoyn vaste overtuiging," verklaart de achry- ver, „dat de ouderlingen, wel verre van gehoor te geven aan allerlei opruiende taal, eenvoudig hun plicht moeten doen, en dat is o. a. te waken, dat by de aanneming niet met woorden worde gespeeld, niet het belijdend karakter onzer Kerk met voeten getreden, maar eerlijkheid en waarheid worden bevo derd." De Evangel sche predikant te Accum in Olden burg, vauwien wy onlangs melding maakten, heeft dezer dagen op 97jarigen leeftijd den dag herdacht, waarop hy 75 jaar geleden als predikant werd be- Vt etigd. Daar met ingang van 1 April aan mr. G. J. Pické eervol ontslag is verleend als schoolopziener in het le schooldistrict van Zeeland, is dc tijdelijke waarneming van die betrekking opgedragen aan jhr. mr. G. Van Teijlingen, schoolopziener in het 3e district dier p-ovincie. Op Zaterdag 27 Maart zal le Middelburg eene algemeene vergadering van onderwijzers in het lste district van Zeeland gehouden wotden. Deze bijeen komst heeft vooral ten doel de behandeling en vast stelling van een leerplan voor de lagere scholen in het district, door een zestal onderwijzers, naar aan leiding van art. 21 der uieuwe wet, ontworpen. By die gelegenheid zal de heer mr. C. J. Pické als schoolopziener afscheid nemen en een vriendschap pelijke maaltijd het samenzijn besluiten. Het laatste nummer van Eigen Haard bevat, behalve de voortgezette novelle Èenig zoontje, van M. Kslff, eenige belangwekkende teekenintren vau het leven en werken aan boord van de Willem Barents, met beschrijving door den luit. ter zee Calmejjer, benevens een opstel van den heer F. Nagtglas: Zeeuxsch- Vlaanderen, een achterhoek aan den overkant De heer P. Gouda Quint 'e Arnhem kondigt aan eene vertaling van Doppe'.lebeneen nieuwen roman van Wilhelmine Von Hillern Birch, de ge vierde schrijfster van Gier-Wally, Eene ziel gered, Door eigen kracht, enz. De Maas is te Oijen nog steeds wassende. Van de ringkade vóór de doorbraak is weder een gedeelte weggeslagen. Niettegenstaande er nn reeds aan buitengewone werkzaamheden 20 mille besteed zijn, schijnt men er maar niet in te kunnen slagen de doorbraak te beteugelen. Door het bezwijken van deze kade is in eeu kostbaar stuk uiterwaard een diepe wiel ge- loopen, een huiijs weggespoeld, oog meer land bedorven, en zjjn de polders, die anders geen last van het water gehad zouden hebben, onder- geloopen. De eerste doorbraak lag vlak tegen over de traverse der Beersche Maas, zoodat zij geen ander gevolg had dan dat het water, dat anders bjj een hoogen rivierstand te Beers inliep, nu aan de Driehuizen langs de leidjjken zijn weg gevonden zou hebben, waar het weinig schade deed. Thans is de schade ontzettend. RECHTZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de zitting vau Dinsdag 9 Maart zijnde vol gende vonnissen gewezen tegen lo. P. De Z., 73 jr., koopman te Ter Neuzen, beschuldigd van laster. Vrijgesproken. 2o. H. V., 19 jr., boerenknecht, P. Van P., 23 jr., arbeiders, beiden te Clinge (Zeelandj, we gens mishandeling, veroordeeld de le tot 8 dagen cell. gev. straf er. de 2e tot 5 boete, c.e. 3o. J. F. De N., arbeider te Hontenisse, wegens bedelarij, veroordeeld tot 7 dagen cell gev. straf, c.e. 4o. S. Van W., 29 jr., L. Van W., 19 jr., beiden arbeidsters, te Zaamslag, wegens diefstal, veroordeeld ieder tot 14 dagen cell. gev. straf, c.e. 5o. A B. 48 jr., vrouw van J. R., te Hulst, wegens mishandeling, veroordeeld tot ƒ20 boete, c.e. 6o. J. H., 34 jr., landbouwer te St. Jausteen, wegens mishandeling, veroordeeld tot 8 dagen cell, gev, straf, c.e. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Frankrijk is weer in agitatie. De eindbeslissing over artikel 7 van Ferry's onderwijswet is Dinsdag genomen en bet bewuste artikel is met 148 tegen 129 stemmen verworpen. Daarna zijn de drie laatste artikelen van het wetsontwerp aangenomen, en is de tweede beraad slaging bepaald op Maandag a. s. Jules Simon heeft dus succes van zijn strijden. Wat zal er nu gebeuren Zooals men zich zeker nog wel herinneren zal, was het bewuste artikel gericht tegen de Jezuïeten en werd hun daarbij het geven van onderwijs verboden. Nu beweert men, dat de regeering, naar aanleiding van deze verwerping, strenge maatregelen zal nemen tegen over de aanhangers dier orde zij zinspeelde hierop reeds bij de verdediging van art. 7 en dat de Jezuï-ten uit Frankrijk zullen worden verbannen. De Parijsche Courrier deelde Dinsdagavond wel mee dat de minister Ferry zijn ontslag genomen had, doch dit bericht verdient vooreerst nog geen geloof. In België is men algemeen hoog ingenomen met de verloving van Prinses Stephanie, de 16jarige dochter des Konings. En geen wonder! Oosten rijk's Kroonprins Rudolph, die den 21 Aug. 1858 werd geboren, is een te schitterende partij, dan dat het volk zulk eene verbindtenis niet zou toe juichen. Bjj gelegenheid eener gala-voorstelling in de opera te Brussel werd het jonge paar dan ook hartstochtelijk en men weet, wat dat op ze'n Belgisch beteekent! toegejuicht. De mama van den bruigom is op haar terugtocht uit Ierlandwaar zij eenige duizenden heeft ver jaagd, te London aangekomen en werd heden te Brussel verwacht. Het huwelijk zou gelijk met de a. s. feesten van de 50jarige onafhankelijkheids viering worden voltrokken. De Kamer van Afgevaaidigilen heeft Dinsdag bij de behandeling der begrooting van buitenland- sehe zaken met 97 tegen 8 stemmen het artikel betreffende het behouden van het Belgische ge zantschap bij het Vaticaan goedgekeurd.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1