Zaterdag 6 Maart 67ste Jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, OFFICIEELS MEDEDEELIH. Watersnoodberichten. KÜNSTNIEÜWS. GOESUIIS uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Aütonderlijke noramerw 5 ct. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a „1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAR en verdeT bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. dat morgen (Zaterdag), zoodra de uitspraak van den Hoogen Raad in zake Kerclijk ons bekend is, zal worden verzonden, en tevens o a. het verslag van de heden (Vrijdagavond gehouden raadszitting te Goes zal bevatten. Oost-Indie. Geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip Gedeh de officier van administratie 3e kl. D, G. Krol Van der Hoekvan Zr. Ms. stoomschip Salak. GOES, 5 Maart 1880. Hansweert. Met da herleving der scheep vaart is ook meerdere voornitgang te bespeu ren in de handelsbeweging langs dit kanaal. Zooals gewoonljjk zend ik daarom eene op gave van eenige der voornaamste artikelen-, in-, uit- en doorgevoerd gedurende de afgeloopen maand Februari. a. Invoer van Belgie naar Ne derland. Aardewerk en porselein 2.383.500 kilo. Metaal (onbewerkt) 2.223.913 Mest (gnano)1.423.441 Steen 3.170.780 Granen blijven steeds een belangrijk arti kel van invoer deze toch bedroeg Tarwe1.201.315 kilo. Rogge3.121.465 Gerst. - 1.820.767 Ilav.r51 600 Alle andere granen 541.027 Totaal 6.736.174 kilo. Voor de suiker komen de volgende cijfers Ruwe beetwortelsuiker. 1.552.215 kilo. Kandij80.880 Totaal 1.633.095 kilo- b. Uitvoer van Nederland naar Belgie. 210.970 kilo. Granen, tarwe 595 179 gerat 448.149 alle andere - 282.790 Totaal 1.326 118 kilo. Groenten (versche) 100.940 kilo- Hout 319.000 IJzer 400.000 IJzer (oud jjzer) 580.635 Kaas 35.030 Pek 684.766 Rijst 461.000 Stroop 131.600 Visch, versche zeevisch 12.000 kilo. gerookte bokking 26.000 gezouten visch 27.150 Totaal 65.150 kilo. c. Doorvoer van Belgie naar den R ij n (Pruise n. Granen, tarwe 687.363 kilo. rogge 2.294.440 gerst 50.008 haver 165.271 alle andere 2.494 842 Totaal 5.691.924 kilo. Olie 424.012 kilo. Vruchten, boomvruchten 30.142 Wjjn 46.770 d. Doorvoer van den R ij n (P r n i- sen) naar Bel gie. IJzer en ijzerdraad 916.010 kilo. IJzer, spoorstaven 1.098 041 Staal 715.600 385.960 Steenkolen3.361.750 In vergelijking met de maandelijksche op gaven van verleden jaar blijkt voldoende, dat de doorvoer, vermeld sub C, aanmerkelijk is gedaald, om redenen, reeds vroeger door mij ontvouwd en a gemeen bekend. Het is vooral voor onze Rijuscbeepvaart te hopen, dat hierin spoedig eene gewensebte verbetering moge komen. Te Yerseke heeft zich ook eene commis sie voor de watersnoodverloting gevormd. Het aantal uitgegeven loten bedraagt nu 108,009. De toezending van prijzen door de subcom- missicn heeft een aanvang genomen en van verschillende kanten worden, blijkens reeds ge dane opgaven, keurige iuzendingen verwacht. Als proeve van hetgeen door localen ijver kou worden verkregen, kau het feit gelden dat o. a. uit de gemeente Beest 80 prgsvoorwer- pen inkwamen. Ia eenige belangrijke gemeenten is het cijfer der voor de verloting afgestane voorwerpen zóo aanzienlijk, dat vóór de opzen ding naar de Hoofdcommissie een plaatselijke tentoonstelling zal worden gehouden. De gemeenteraad van Zierikzee heeft aan den heer J. E. Mulock Houwer, benoemd no taris te Goes, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger, ingaande 16 Maart a. s. De lichting der militie voor dit jaar be draagt 11000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee bestemd worden. Het aantal van de ingeschrevenen, waarnaar het aandeel is berekend, door elke provincie in die lichting te dragen, is over het geheele rijk 31,998. Het opgelegd aandeel b draagt voor onze provincie 568. (Zie ons vorig no.) De manschappen, bij de militie te laud in te lijven, zullen tot eerste oefening gedurende twaalf maanden onder de wapenen worden ge houden, althans voor zooveel zij niet, op grond van de bepalingen van het koninklijk besluit van 3 Januari 1880, no. 14, wegens het vol doen aan gestelde vereischten van keunis en bedrevenheid in den wapenhandel, aanspraak hebben op vermindering van den duur van den eersten oefeuingstijd. De noodige opmeting voor het leggen van den stoomtramweg BrouwershavenRoosendaal, as pirant concessionarissen de heeren J. De Meu- lemeeeter fy Co., is reeds voor een deel geëindigd. De aanlegkosten van den geheelen weg, daar onder begrepen een stoomboot voor den over tocht van Zijpe, naar St. Philipsland, worden begroot op 1,200,000. De jaarlijksche exploitatie-uitgaven zjjn ge raamd op nagenoeg 130,000. De trein als hij er is zal drie of vier ritten per dag doen, aansluitende aan den staats spoorweg. Bovendien zullen er locaaltreinen loopen op de te Zijpe aanleggende stooiubooten. Als met Juli de aanleg kan worden begonnen, rekent men dat van 't najaar de weg naar Brouwershaven tot Zijpe, ter lengte van 26 kilo meters, zal gereed zjjn en bereden worden. (M. Ct) De buitengewone riviercorrespondentie langs de Maas, van Heumen tot 's-Hertogenbosch, is weder opgeheven. Uit Oijen wordt aan de A'. R. Ct. gemeld: De toestand alhier is allertreurigst. Door de vele stormen der laatste dagen wordt het water van de doorbraak met kracht onzen polder binnengestuwd en staat deze weder diep onder water. Het winter koren is nu totaal weg. Vele personen, nauwelijks naar hunne woningen teruggekeerd, hebben ze weder verlaten; alle werkzaamheden slaan stil. De com missie voor den watersnood, welke de uitdeeling van mondbehoeften reeds nagenoeg gestaakt had, ziet zich dan ook genoodzaakt deze taak weder op te nemen, teneinde in de dringende behoefte te voorzien. In hetzelfde blad schrijft men 's-Hertogenbosch, 4 Maart. De berichtendie omtrent den was van het water uit Maas tricht worden ontvangen, wekken hier onrust. Tusschen gisterenochtend en hedenochtend 8 uren was de rivier aldaar één meter gestegen en volgens heden middag te 2 uren ontvangen telegram nog 64 c.M. De doorbraak te Ojjen ligt nog steeds open het water staat te 's-Hertogenbosch nu reeds aan 4.6 Meter. Mocht derhalve de was, die thans te Maas tricht wordt waargenomen, niet spoedig ophouden, dan zal de kring der gemeenten, die nu reeds door het water te lijden hebben opnieuw aanzienlijk worden uitgebreid. Tengevolge van het werken van de Baard- wijksche overlaat liep Donderdagmorgen de buiten- polder van Besoyen onder, waardoor bet verkeer tusschen die plaats en het Land van Heusden is afgebroken. -Te Lith ziet het er, aan den Maaskant, aller treurigst uit. De vrees, dat de doorbraak te Li- tboijen ontzaggelijk veel water naar binnen zou voeren, is maar al te zeer vervuld. Al de polders zijn geïnundeerd. Droog land bleef er niet over. Het water staat binnen en buiten tegen den dijk. De golven, door den stormwind opgezweept, bruisen met woest geweld over de bebouwde akkers. Van bet wintergraan, dat zoo schoon te velde stond, blijft nu niets over. De rivier, die tot heden viel, moet met bet ruwe weêr opnieuw gaan wassen. Wanneer zal men erin slagende doorbraak te dichten De opening werd in de laatste dagen be duidend grooter. Het einde der ellende is nog ver. De uiterwaarden te Elburg zijn gedeeltelijk onder water gezet. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor Haarlem door ds. B. Van Schel ven, te 's-Boscb. Blijkens een kennisgeving van den secretaris van het Noordelijk Zendingsfeest aan de Standaard is het nog niet beoaald vastgesteld, waar en wan neer dit feest zal plaats hebben. Z. H. de Paus vierde Dinsdag 11. zijn 70en verjaardag; Woensdag daarop was het zijn kronings dag (3 Maart 1878.) Naar bet Dagbl. verneemt zal de Algemeene Synodale Commissie van de Ned. Herv. Kerk den 10 Maart a. s. een buitengewone vergadering houden. Die bijeenkomst staat zooals ieder zal beseffen in verband met de ontstane kerkelijke beweging. In eene 11. Zaterdag te Vlissingen gehouden vergadering van Christelijke onderwijzers is besloten tot de wederoprichting eener afdeeiing Zeeland van de Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland. Gekozen zijn:P. J. Kloppers te Vlissingen tot president; P. Voerman te Sluis tot secretaris en A. J. Laernous te Vlis singen tot penningmeester. (Het Zuiden) Het, met gemeentesubsidie, den 15 October jl. geopende Technicum te Lingen (provincie Han nover) werd al dadelijk bij bet begin van het eerste halfjaar door een zeer bevredigend aantal studee renden, tusschen 17 en 34 jaar, bezocht. Boven dien zijn nu reeds verschillende aanmeldingen voor het volgende semester gedaan. Deze technische school biedt jongelieden, wien bet niet vergund is een Polytechnische school te bezoeken, gelegenheid aan om zich in het volledige machine- en bouwvak te vormen. Het onderwijs omvat: 1. Een machinenbouwschool tot vorming van machine-ingenieurs en constructeurs. 2. Een bouwscbool tot vorming van architecten, metselaars en timmermansbazen. 3. Eene werkmeesterssebool tot vorming van werkmeestersmachinisten ter zeemachine- en bouwkundige teekenaars. Programma, alsook verdere inlichtingen, omtrent onderwijs, woningen enz. worden gratis, door den directeur Daltrop te Lingen verschaft. Wij herinneren den leden der sociëteit V. O. V. te Goes, dat Zaterdagavond te half acht uren het laatste concert gegeven zal worden door het strijk orkest van het 3e regiment infanterie, onder directie van den heer N. A. Bouwman. Uit achterstaande annonce blijkt, dat het vroe ger uitgestelde concert vanwege de Zangvereeni- ging der afdeeiing Goes van de Maatschappij tot bevordering van toonkunst nu is bepaald op Vrjj- dag 12 Maart. SCHEEP VAARTBERICHT EN. Wij kunnen, op"grond van ingewonnen informatien ten stelligste de onrustbarende geruchten tegenspre ken, d.e omtrent het schip „Burgemeester Schorer" in omloop,.zijn. Hans weert. Met den spoorbooldienst Walsoor denVlake gaat het wat betreft het personenver voer steeds naar wensch en het blijkt meer en meer dat door dit gemakkelijke en snelle communi catiemiddel in eene dringende behoefte is voorzien. Dank de directie, die de zaak zoo flink en onbekrom pen heeft aangepakt, dank ds goede zorgen en ijverige bemoeiingen vaa den hoofdagent (Lu heer Looyé alhier) en den agent te Walsoorden (den heer Adri- aansens), dank het aan boord dienstdoend personeel, voldoet de nieuwe dienst aan elk redelijk verlangen en verwekt hij de tevredenheid van het reizend pu bliek in ruime mate. Doch nu de keerzijde der me daille. In de eersie plaats ontbreekt alhier eene ge schikte gelegenheid vooral wanneer de boot wegens bet te hooge water niet kan schutten en alzoo voor de sluizen moet blijven liggen om van en am booid te komen. Voor vrouwen en kindereu is dit nu bovenal zeer lastig en zelfs niet zonder gevaar. Een aanlegsteiger was derhalve zeer noodzakelijk en ook voor laden en lossen van goederen gewenscht, en vermogend wordt dan ook daar naar uitgezien ten tweede wacht men helaasnog te vergeefs naar eene gelegenheid out te Vlake goederen te laden en te lassen wel te verstaan, om die van daar per spoor verder te verzanden of in ontvangst te nemen Viake verheven tot station.... ziedaar veler wensch. Door daaraan te voldoen zou men tevens aan de belangen van handel en de ondernemers van den spoor booldienst tegemoet komen en ook de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zou bet ten goede komen. Intusschen verueem ik, dat er over deze urgente zaak besprekingen hebben plaatsgehad tnsscbeu de beide geïnteresseerde directiën en dat deze hoop geven op verandering ten goede. Verder zul len er eerstdaags krachtiger stappen gedaan worden ter bereikiug van het gewensehte doel. Zulks doet ons genoegen en wij uiten nu alleen den wensch, dat bedoelde pogingtn flink mogen doorgezet worden eu spoedig leiOen tot het begeerde resultaat. Het stoomschip Telegraaf II, kapitein J. Baart, Donderdagmorgen te half drie uur van Antwerpen naar Rotterdam vertrokken, ondervond door den Z. W. storm zooveel vertraging, dat het eerst te zeven uren alhier aankwam zonder, om dezelfde reden, Walsoor den te hebben kunnen aandoen. De alhier gestationueeide sleepboot Zuid-Beoeland, kapitein De Jong, verleende het schip assistentie bij het inloopen der haven, daar het anders ondoenljjk was vau lager wal te blijven. Eveneens ondervoed de boot alhier veel oponthoud, daar het water boven peil stond en er alzoo niet konde geschut worden. De Telegraaf vertrok eerst te half tien van Uier. Het Nederl. fregatschip Cornelia, kapitein S. Le Clercg, groot 1456 ton, met gedeeltelijke lading van Rotterdam naar Viissiugeu, bestemd ter verdere belading naar Java, ligt sedert II. Zondag te Wernel- dtuge op eene gunstige gelegenheid te wachten om de reis te kuunen voortzetten. Door den harden Z. W. eu W. wind kan het schip niet naar hier opkomen, uit vrees ven bij het passeereu der bruggen schade en averij te beloopen. In Januari jl. zjjn, volgens Veritas, veronge lukt 128 zeilschepen, waarvau 3 Nederlandsche, en 6 stoomschepen, waaronder geen Nederlandscb schip voorkomt. Dinsdag tegen den avond strandje nabjj Fiau- wers de Belgische visohkotter No. 91 van Oostende. Het schip zal vermoedeljjk totaal weg zjjn. De <qui- page is behouden met de boot am wal gekomen, en Woensdag is de reddingsaehokker uit Zierikzee daarheen vertrokken, om zoo uoodig hulp te verlee- nen, teneinde te trachten het schip af te brengen en eeuigen inventaris te bergen. Bjj Bombay is bet stoomschip Vingoria ver ongelukt het scb'p had een lek bekomen. De ka pitein, drie ingenieurs, eenige beambten en 62 passa giers (inboorlingen) verdronken. Ui salon-passagieri werden gered. Het stoomschip Madura, kapt. Jaski, vau Am sterdam naar Batavia, ia 3 Maart van Southampton vertrokken. LANDBOUW EN VEETEELT. Na afloop der huishoudeljjke vergadering op 1 Maart II. der afdeeiing Rijnsatenooude en omstreken vau de IIoll. Maatschappij van Landbouw hield de heer A. F. Marlet te R jusatB.'woude een voordracht.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1