Schouw over de Rupsennesten. ONTHEFFING van DIENST. STOOMMACHINE. OFFICIEELS MËDEDEELIIVGEN. Watersnoodbericliten. Rechtzaak-Pincoffs-Kerdijk. Burgerlijke Stand üoes Vertrek der brievenmail naar Oosl-Indië. ADVERTENTIE». OPROEPING. Beschouwt men de quaestie met het oog op de kinderen, dan rest de vraag of men ten hunnen opziehte ook niet om dezelfde reden uitzondering zou maken op bewaarscholen, want consequent doorgaande zou men ook die of andere scholen of inrichtingen voor hen kunnen sluiten. Zij zouden dan nog eerder slachtoffers kunnen worden. Nu moet voor hen verzorging nog eens de crèches bedoelen toch alleen verzorgen gedurende korten tijd tegen vergoeding, en niet kosteloos opvoeden gezocht worden onder degenen, in wier oogen de kleinen zeiven zon dig zijn, omdat zij op de wereld kwamen en die daarom minder zorg voor opkweeking vol strekt niet misdadig achten. Dat begrip is wezenlijk niet uitsluitend domein van minderen; een gewoon burgerverstaud toont zich ook niet altijd rijp voor humane beginselen op dat punt. Die kinderen dus lijden ontegenzeggelijk schade, ja zelfs, omdat zij in de oogen der moeder achter gesteld worden bij anderen want dat zal óf wrok óf mindere liefde voor die kleinen bij die moeder zelve opwekken. Als zij dat kind ziet uitsluiten, dan mist zij eveneens een prikkel tot meerdere zorg of maar dat zal bij het hooge begrip van liefde dat men daartoe gevoelen moet, wel zeldzaam wezen zij gevoelt zich te hechter tot dat kind aangetrokken. Doch in beide gevallen wordt het zaad van onverschilligheid voortgeplant en loopt men groot gevaar van dien kleine een mensch te vormen, dat uit wrok voor de uit sluiting, waaraan het van zijne geboorte afaan reeds blootstond, de maatschappij met dezelfde munt betaalt. Dat te voorkomen, te waken voor een goede verzorging is een humaner beginsel dan dat, waardoor men uit te ver gedreven pruderie helpt op het voorhoofd van het kind, reeds dadelijk bij zijne intrede in de wereld, een stem pel te zetten, dat bekrompenheid en domheid toch reeds zwaar genoeg zullen doen drukken. Tegen de schande, die anderen hem geheel zijn leven lang zullen aanwrijven, mocht waar lijk wel een tegenhanger gevormd worden, en alles mocht men wel vermijden, wat slechts ook zijdelings kan meewerken om aan het vooroor deel, op dat punt bestaande, voedsel te geven. Ons dunkt: de gansche quaestie had kunnen blijven rusten, zoo men slechts juist alleen op het standpunt der kleinen zich had geplaatst, en ge reglementeerd had, dat de crèche een bewaar plaats is voor kinderen van een bepaalden leef tijd zonder verdere bijvoeging. Dit zelfde wordt toch ook bij scholen gedaan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES breDgen ter openbare kennis, dat door of vanwege de Ïolitie, desnoodig bijgestaan door deskundigen, op donderdag den 4 Haart a. s. en desnoodig volgende dagen eene SCHOUWING VAN DE BOOMEN in deze gemeente zal plaats hebben, teneinde te zien of zij van Rupsen en Rupsennesten gezuiverd zijn en dat weigering in het toelaten der ambtenaren en des kundigen, met de schouwing belast, wordt gestraft met eene geldboete van vijftien tot vijf en twintig gulden en gevangenisstraf van éen tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Goes, den 1 Manrt 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren bij deze, dat aan de geestelijken en be dienaren van den godsdienst bij de erkende kerkge nootschappen en aan de studenten in de godgeleerdheid, die daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs worden opgeleid, op hunne aanvrage, telkens voor éen jaar ontheffing van den werkelijker! dienst bij de Nat. Militie wordt verleend, en dat de voormelde aanvrage om ontheffing van den werkelijken dienst door hem, die als dienstplichtige is aangewezen en, tengevolge van zijn getrokken nommer, bij de Militie moet worden ingelijfd, of die daarbij reeds ingelijfd is, jaarlijks tusschen den 20 Maart en den 1 April met het be wijsstuk moet worden ingediend bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke hij voor de Militie is ingeschreven. Goes, den 1 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WtTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door den heer J. P. LAKSEN ie ingediend een verzoek om vergnnning tot oprichting eener atoommachine in het perceel wijk A 161 (kadastraal bekend in sectie D no. 1844). Voorts, dat het verzoek met de bijlagen op de Secre tarie zijn ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 13 Maart 1880, des middags te éen uur, in het Gemeen tehuis gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen de oprichting intedienen en loetelichten. Goes, den 28 Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Z. M. heeft, op voordracht van den Min. van Ju stitie, ingesteld le een Staats-commissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek; 2o. aan deze Commissie opgedragen aan den Koning tot dat einde de noodige voorstellen te doen in den vorm van wetten met daarbij behoorende memoriën en toelichting; 3o. be paald, dat de Commissie haar eindbesluiten zal voor bereiden in drie afdeelingen; zullende de samenstelling der aid eel ingen nader door den Koning worden geregeld. met vaststelling tevens van zoodanige algemeene voor schriften als noodig zijn, opdat, niettegenstaande de arbeidsverdeelir.gde eenheid van het werk bewaard blijve; 4o. bepaald dat de Commissie, na voor de eerste maal door den Koning te zijn bijeengeroepen, haar algemeene vergadering zaL houden te VGravenhage, of, na bekomen machtiging, ook eldersterwijl de vergaderingen der atdeeling en zullen gehouden worden ter plaatse door den Koning aan te wijzen. Tot lid van deze commissie is o. a. benoemd nar. W. A. Van Hoek, advocaat en procureur te Middelburg. Bij Kon. besluit van 28 dezer is een Staatscom missie ingesteld ter voorbereiding van eene wettelijke regeling van het onderwerp der Vicarie-stichtingen. Aan deze Commissie is opgedragen een geschied en rechtskundig onderzoek in te stellen naar den oorsprong, den vroegeren en den tegenwoordigen staat van die stichtingen in de onderscheidene deelen des lands, en van de uitkomsten van dat onderzoek aan de Regeering een verslag uit te brengen met zoodanige adviezen, als zij raadzaam zal achten. Verder is bepaald dat deze Commissie, na voor de eerste maal door den Koning te zijn bijeengeroepen, zal vergaderen te VGravenhage, of na bekomen mach tiging, ook elders. De Minister van justitie heeft zijne bijzondere tevredenheid door eervolle vermelding betuigd aan den wachtmeester-kommandant der brigade marechaus' sée te 's-Bosch C. Plas, voor de verdienstelijke wijze waarop hij is werkzaam geweest ter bescherming van per sonen en goederen tijdens den jongste» watersnood in Noord-Brabant. Gedurende 1879 zijn aan 's Rijks munt vervaar digd en afgeleverd a voor rekening van het Rijk: 1,000,000 tiencentstukken en 200,000 vijfcentstukken; b voor rekening van particulieren 58J,036 tiengulden stukken en 20,103 gouden dukaten. Te zamen uit makende, ongerekend de gouden dukaten, een nominale waarde van t 5,920,360. Aangaande de doorbraak aan de Driehuizen schrijft men uit Oijen aan de Koord-lirabanier, dat Zaterdagtoen de berichten uit Maastricht sterken was der Maas aankondigden, de aannemer het werk verder wilde Blaken en zijn materieel opruimen; de ingeneur van den Waterstaat Keurenner gaf inlus- schen bevel de verhooging en verzwaring der ringkade krachtig door te zetten, hierin gesteund door het Pro vinciaal bestuur. Met twee honderd en vjjftig arbeiders werkte men nu dag en nacht door. De ringkade was Woensdag ochtend dan ook op de bepaa'de hoogte gebracht 7.75 M. A.P. De zomerkade op den Hemelr. waard werd tot Woensdagochtend b houden. Toen kwam het water tegen de ringkade, welke dien zwaren druk niet kon weerstaan. Wo nrdigmiddag, omstreeks n uu', kwam er beweging in den rijsdam, de kade verzakte door dien de grond tusrehen het hout wegspoelde, weldra schoof er een gedeelte weg, niettegenstaande de bui tengewone krachtsinspanning die nog door de werk lieden werd aangewend. Een aak met puin geladen trachtte men nog voor het gat te doen zinkeu, maar te vergeefs; hij werd medegesleept door den stroom en verdween in de Oude Wiel. De Commissaris des Konings, die zich juist ter p'avtse bevond, was ooggetuige van dit nienw onheil. Te Brakel stroomde Donderdagnamiddag het water de markt over en de pastorie, de school en de kerk binnen. l)e ingezetenen waren druk bezig aan het bergen en ruimeneeuigen hebben hunne huizen verlaten. Uit Andel wordt gemeld Naar men verneemt, is Zaterdag het Muunikeuland iugeloopen, wa u-door uu alle uittruaardeu (aan beide zjjdeu der Maas) onder water staan alleen een steenoven is nog boven wa'er. De verzakking aan den djjk te Pouderoijen blijft aai.houden. Zaterdag heeft de verdediger, tnr. Jac. Van Gigch, zijn welsprekend pleidooi voortgezet. Op verschil lende gronden trachtte bij aan te toonen, dat Ker- dijk geheel onder den indruk van Pincoffs ver keerde, dat laatstgenoemde zelf den beschuldigde, waar bet financiëele quaestiën betrof, als nul be schouwde. In zijn dupliek noemde hij Kerdijk een man, die toegeeft aan alle mogelijke indruk ken, die tegenover P. niet bestand was voor zijne redeneeringeii, en die alles geloofde wat P. hem voorspiegelde. Hij vroeg toen ook: Waarom zou Kerdijk Pincojls minder hebben vertrouwd dan de mannen, grijs in de financiën, dan alle financiëele instellingen, dan de élite der financiëele wereld? Niemand wantrouwde Pincoffs, en de wijie, waarop hij door de geheele wereld gevierd en bewonderd werd, was voor Kerdijk een reden om zich voor hem te bukken. In de juridische gronden zullen wij onsals voor onze lezers van minder belang, niet verdie pen. De heer Van Gigch drong bij den Hoogen Kaad aan op vrijspraak. In zijn repliek bad de Procureur-generaal, mr. Romer, verklaard, wel te willen aannemen, dat Kerdijk onder pressie van zijn mede-directeur, die zoo veel slimmer en gevatter was dan bjj, is geweest, maar hij wees erop, dat Kerdijk niet zoo zeer in extase was over de probitiet van Pincoffs, maar over diens sluwheid. Kerdijk vertrouwde, dat P. sluw genoeg zou zjjn om alles in orde te maken en geld te verschatfen. Maar Kerdijk wensehte van de aansprakelijkheid af te wezen, doch vergat dat dit in de strafwet onbekend, is. Hij was het eens, dat Pincoffs de hoofddader is geweest, maar een pressie, zooals beweerd wordt, dat hij op Kerdijk uitoefende, kon volgens hem geen tien jaren duren of den dolus wegcijferen. Kerdijk, al is hij door een ander overreed of onder diens invloed, i3 toch aansprakelijk, want dan had hij zich moeten onttrekken, wilde hij de verant woordelijkheid niet dragen. De Procureur-generaal wees, tegenover de bewe ring van pleiter, dat Kerdijk en zjjn gezin in ar moede waren gedompeld, op de groote maatschap pelijke belangen bij deze zaak betrokken, en hoe 't krediet van den handel zoowel binnen- als bui tenslands met bet gebeurde in verband staat; boe groot het nadeel is dat door valsche balansen wordt berokkend, en dat deze beschuldigde willens en wetens daartoe heeft medegewerkt, en hij vertrouwde ook dat de rechters op deze feiten eene daaraan geëvenredigde straf zouden toepassen. De uitspraak vau den Hoogen raad is bepaald op Zaterdag a. s., des morgens te 11 uren. Zoo spoedig mogelijk zullen wij daarvan onze geabon- neerden ook huilen Goes en onze lezers op de hoogte brengen. B UIT ÉNLAND S C H0VERZIC H T Natuurlijk is het Rusland, en in het bijzondt-r St. Petersburg, waarop wjj weer het eerst het oogslaan. Over hetgeen daar gebeurt is het vooral de Kieuute Rotterdamse/ie Courant, die door haren particulieren correspondent bijna alle Europeesclie bladen den loef afsteekt in het spoedig vermelden vau een en ander. Zoo ook komt door hare lussohenkomst nu weer tot ons het zeker wel curieust bericht uit genoemde hoofd stad dat n.l. het nihilistisch comité ub. zes duizend roebels utzonden zou hebben ten voordeelt der Finsche soldaten, die bij de ontploffing in hel keizerlijk win terpaleis gekwetst zjn. Getuigt zulk een gift van de ontzachiyke sommen, waarover die nihilisten kunnen beschikken, men komt tevens tot de overtuiging, dat bet hun toch waarljjk nergens anders om te doen is dan om den Czaar zei veil eu om diens regeeringstelsel te treffen. Voor hen, die dezen gift ontvangen, is de quaestie zeker niet gemakkelijk. Ervan gebruik maken gaat moeieljjk, terugzenden evenwel nog moeielijker Verder zijn honderden nihilistische proclamaties verspreid, waarin de werklieden der katoeufabrieken worden aangespoord, giève te maken en minder werk en meer loon te vragen, en waarin verder wordt gezegd, dat de Czaar door slechte raadgevers omgeven is, zoodat strenge maatregelen noodig zullen zijn. Met eeuige vrees ziet men den Woensdag tegemoet, den dag van het 25jarig jubilé des Keizers, al worden er ook vele ongegronde geruchten in omloop gebraeht. Wij zullen ons daarom onthouden met die geruchten mee te deel. n. Op den nieuwen dictator Loris Melikoff dte v.olget.s de Engelsche Standard een natuurlijke zoon van den Keizer moet wezen heeft men nog al vertrouwen. Steeds deed by zich kennen als een doortastend, ferm maar vooral rechtvaardig man. Hy is een Armeniër van geboorte. Hem werd tijdens de pestziekte in Rusland de opperleiding der maat regelen tegen verdere uitbreiding opgedragen, en laat stelijk als gouverneur-generaal van Cbarkow heeft hy met meer succes dan éen zjjner collega's het ni hilisme bestreden. Te Cha-kow zjjn naar verhouding dan ook veel minder nihilistische misdaden gepleegd dan e ders, te St. Petersburg bv. en te Odessa. Tot de bewoners van SI. Petersburg heeft hy een proclamatie gericht, waarin hy eeu beroep doet op hunne medewerkiug. Hij beveelt hun vooral kalmte en gerustheid aan. Men moet zich door de onrust barende geruchten, die met licht te bevroeden bedoe lingen door de Kihilisten zeiven worden uitgestrooid, niet tot angst en vrees, die zoo licht verlamt, laten verleiden. Het meest is het vo'k te Petersburg op de stu denten verbitterd, en men vretat dat het tusschen die twee elementen nog eens tot eene uitbarsting zal komen. Alle Russische gezanten in het buitenland zjjn naar Petersburg ontboden, wat men in verband brengt met de geruchten dat de Czaar tegen 2 Maart ge wichtige plannen op het oog zou hebben. De Czaar schjjnt verder toch plau te bebbeu zjjn onrustig laud eenigen tijd te verlaten. Het kasteel Stametz, bjj Merau in Tyrol, moet voorloopig door hem voor drie maaoden gebuurd zjjn. Er zjjn reeds een aantal keizeriyke bedienden aan gekomen op het slot, waarheen de Czar zich, waar schijnlijk vergezeld vau zijn gemalin, vroeg in het voorjaar zal begeven. Het Engelsche Lagerhuis heeft het ontwerp der re geering tegen dé obstructionisten de mannen, die de debatten met opzet vertragen en alles doen om den parlementairen wagen tegen te houden ooge- wjjzigd aangenomen. Zeer begrjjpeljjk is het bericht, dat de Rfghawsche hooiden der opstandelingen, o. a, Mahomed Jan bedanken voor de beleefde uitnoodiging ven generaal Roberts om eens te Kaboel te komen teneinde te onderhandelen. Alleen op neutraal gebied wil men eens samen spraken. Laatste en telegraphische berichten. MIDDELBURG, 1 Maart. Benoemd tot hoofd onderwijzer te Oost-en West-Souburg dhr. Jobse, van Meliskerke. 's-GRAVENHAGE, 1 Maart. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is ingekomen een wetsontweip tot heffing eener rentebelasting, kan- genomen zijn de ontwerpen tot vereeniging der gemeenten Sluis, Heille en Anna Termuiden met 28 tegen 25 stemmen, nadat door den heer De Savornin Lohman met het oog op Heille bezwaren waren ontwikkeldtot aanvulling der wet op de uitoefening der geneeskunde (Vreemdelingen toe latende als scheepsdocters) met 53 tegen 2 stemmen, na verwerping van een acnendemenl-Rombach om dezen maatregel ook toetepassen op oorlogsvaartui gen; tot verandering der grenzen tusschen Ouwer- kerk en Nieuwerkerktot. bekrachtiging van den verkoop van grond van Zoutkamp en tot uitgifte in erfpacht aan Leiden, tot bekrachtiging eener dading met Dordrecht en betreffende verschillende naturalisatiën. Vrijdag zijn andere ontwerpen aan de orde. Deze week zet de kamer haar sectie-onderzoek van het strafwetboek voort. De volgende week heeft het sectie-onderzoek plaats der rentewet en der conventie met Belgie; de daaraanvolgende week waarschijnlijk openbare behandeling der ontwerpen nopens openbare middelen van vervoer, fabrieks- en handelsmerken, en misschien ook van hat wets voorstel- Van Kerkwijk. Omtrent het aangeboden ontwerp tot heffing eener rentebelasting zegt de memorie van toelichting Bestaat de noodzakelijkheid om 's rijks middelen duurzaam en wel zoo spoedig mogelijk door de Opbrengst eener nieuwe belasting te versterken, het verlangen is daarom dat die voordracht nog in den loop dezer zitting worde afgedaan. Zij is onafhankelijk van andere voordrachten tot herzie ning van ons belastingstelsel, die bij het departe ment in behandeling zijn. De minister wenscht dat de rentebelasting reeds dit jaar eene bijdrage tot de inkomsten der schatkist zou kunnen aan brengen. De minister heeft het beginsel aangeno men eener partiëele inkomsten-belasting naar den maatstaf van werkelijk genoten inkomsten uit alle kapitalen, die door ingezetenen zijn aange legd anders dan in gebouwde of ongebouwde eigen dommen of in ondernemingen van handel en nij verheid. Van alle inkomsten van dezen aard zal een vaste percentage worden geheven. De belasting zal Ledragen twee ten honderd van de belastbare som; voor 1880 slechts éen ten honderd. PARIJS, 1 Maart. Griekenland verbrak weder de onderhandelingen met Turkije en zal een be roep op de mogendheden doen. De doorboring van den Sint Gotliard-tunnel is gisteren voltooid. ST.-PETERSBURG1 Maart. Tot leden van het comité van veiligheid, door Graaf Melikof be noemd, belmoren ook Ignatieff en Graaf Pahlen. BERLIJN, 1 Maart. De behandeling van het ontwerp tot legerversterking is door den Rijksdag aangevangen. De Minister van oorlog verklaarde dat het ontwerp niets dreigends heeft voor Duitsch- lands naburen. WEENEN, 1 Maart. Bij de gehouden trekking van preinieloten 1864 is gevallen op serie 3452 no. 5 de hoogste prijs; op serie 3452 no. 47 20,000 en op serie 3452 no. 29 10,000 florijnen. GEMENGDE BERICHTEN. Er moet een plan bestaan om te 's-Heerenhoek een steenbakkerij of steenfabriek op te richten. Te Amsterdam is Donderdag de huishoudster van den heer mr. C. H. door haren broeder, ver moord. De moo'denaar heeft vermoedelijk de daad gepleegd in waanzin, en heeft zich zelf in handen ge steld van de politie. Hy was rteds vroeger in het geslicht Meerenberg opgenomen. De verslagene had haren broeder verzocht den nacht bjj haar door te brengen, omdat ze niet gaarne alleen was. van 27 Febr. tot 1 Maart 1880. Geboren den 27, Marina Hendrika, d. v. Abra ham Van den Boogaart en Jacoba Tannetje Door- nebos; den 28, Catharina Elisabeth, d v. Joost Lankester en Jacoba Knijper; den 29, Jean Michel, z. v. Jan Carél Dhont en Cornelia, Jo hanna Van de Putte. Overleden: den 28, Willem Van Aken, 52jr., eerst weduwnaar van Alida Cornelia Van der Jagt, thans gehuwd met Adriana Van der Jagt; den 1 Maart, Catharina Elisabeth, 1 dag, d. v. Joost Lan kester en Jacoba Knijper. Levenloos aangegeven: den 29, Een kind van het mannelijk geslacht van Johannes Zandee en Cornelia Jacomina Van Strien. Via NAPELS, (Fransche mail) 6 Maart 6.20 's m. ViaNAPELS,(Maatsch.Nederl.) 9 6.20 's m. Via BRIND1S1, 12 Maart 6.50 'fat. Via AMSTERDAM, 12 Maart. 7.40 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banks en Palembang niet aan. Bevallen van een ZOON: C. J. DHONT—V. d. Putte. Goes, 29 Febr. 1880. Heden overleed mijn geliefde echtgenoot, de heer ADRIAAN ME1JAARD, wethouder der gemeente Kapelle, gezworen der Breede Wate ring bewesten Yerseke, voorzitter van het Dijks- bestuur en dijkgraaf vau den Wilfem-Annapolder enz., in den ouderdom van ruitn 62 jaren. Éversdijk, JOHANNA De JAGER, 25 Februari 1880. Wed. A. Meijaard. Heden overleed te Arnhem, in den ouder dom van ruim 80 jaren, ODze hartelijk geliefde moeder en behuwdmoeder Mevrouw de Wed. J. P. Van der BILT LA MOTTHE, geb. Van Loo. Goes, 27 Februari 1880. Uit aller naam, Z. D. Van der BILT LA MOTTHE. Heden overleedna een lang en gedul dig lijden, onze geliefde man en vader, iu den ouderdom van bijna 53 jaren. Goes, Wed. W. Van AKEN 28 Febr. 1880. en Kinderen. Hartelijke dank aan allen, die ons bij het onlangs geleden treffend verlies zoo vele blijken van belangstelling betoond hebben. Wed. KROL V. d. HOEK—Eckuart Goes, 1 Maart 1880. en Kinderen. Allen die iels te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen Cornells IVieituenhnijNe, te Kloetinge, worden verzocht daarvan vóór of op 15 Maart 1880 opgave of betaling te doen aan den heer WPELLB, te Goes.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2