Zaterdag 28 Februari. 67ste Jaargaug. Bij deze couraut behoort een bijvoegsel, PATEATHECHT. 0FFICIEELE MEDEDEEL». GOES, 27 Februari 1880. &UNSTN1EUWS. Watersnoodberichten. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GOESCHE Oe uitgave dezer Coarant geschiedt Maasdag-, WoShsdag- en Vbiadagatosd, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75 Afzonderlijke nommers 5 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 cfc. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a /^l. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattende een ingezonden stuk over de Export- maatschappij, onderteekend J. M. K. en Afloop Aanbestedingen en Verkoopiogen. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van ean ieder wien het aangaat, dat het derde kwartaals-kohier van het PATENT RECHT voor deze Gemeente, voor het dienstjaar 1879 1880, op heden ter invordering is gesteld in handen ▼an den Ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente, en ieder verplicht is zijnen aanslag ten gestel den tijde te voldoen. Goes, den 27 Februari 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Commissaris des Konings in onze provincie maakt bekend dat lo. de jacht op houtsnippen en waterwild op 15 Maart en die op watersnippen 1 April van dit jaar zal geslo ten zijn 2o. het weispel van Jcwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli dezes jaars zal geoorloofd wezen 8o. de visscherg van 17 Maart tot en met 17 April aanstaande zal gesloten zijn, doch dat ook gedurende den gesloten vischtijd zal mogen worden gevischt a. in de Staartweel (gemeente Oosteiland) b. in het kanaal door Walcheren c. in dat door Zuid-Beveland d. in het voormalig Schenge in den Wilhelmina- polder; e. m de haven van Goes tot de brug van Wiihel- minadorp in het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent; g. in het kanaal van Ter Neuzen naar de Othensche kreek ft. in de oostelijke vestinggracht tot aan de zeesluis van Ter Neuzen i. in de Axelsche vlakte k. in de Moerspuische kreek (gemeente Zuiddorpe), en l. in de kreek van den Sophiapolder (gemeente Oostburg) 4o. gedurende den gesloten vischtijd in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van palingdoch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben Door Z. M is benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs tot len luit. de 2e luit. A. E. Von Bracken Fock Kruiiiiiigcii. Het adres betrekkelijk het verkrjjgen van wettelijke bepalingen tegen bet misbrnik van sterken drank is door ons depar tement der Maatschappij Nut van 't Al gemeen, voorzien van 564 handteekeningen, aan het hoofdbestnnr der Maatschappij opge zonden. Het aantal uitgegeven loten voor de Al- gemeene verloting, ten voordeele der waters noodlijdenden, onder bescherming vanH.H M.M. de Koning en de Koningin, bedraagt omstreeks 90,000. Door de hoofd-commissie werd besloten om de door haar bpeen te brengen gelden te stor ten by de algemeene oommissie voor den wa tersnood te Amsterdam, waartoe een overleg plaatsgreep tussehen mr. P. J. graaf Schim- melpenninck Van Nijenhui» en den burgemeester van de hoofdstad, voorzitter der respectieve commiasiën. Woensdag werd dour den thesau rier der verlotingscom missie een eerste bedrag van f 25,000 naar Amsterdam overgemaakt. Naar gelang de gelden van de sub-commissiën inkomen, zullen de stortingen worden voort gezet. Ook de toevloed der prijzen houdt aan. Snb-commissiën werden o. a. nog gevestigd te Kllewoutsdjjk en Borssele. Uit het verslag der spaarbank van het departement Tbolen der Maatschappij tot nat van 't Algemeen over 1879 bljjkt, dat gedu rende dat jaar is ingebracht eene som van f 15,964,40I/2 en teruggenomen f 13,129,50Va. Op 31 Dec. bedroeg het kapitaal 70,641,99'/a op dien datum was de spaarbank, aan 219 deelnemers schuldig f 55,409,74 '/z. De Regeering heeft van den heer L Over man, predikant te Spjjkenisse, ten geschenke ontvangen voor een der rijksbibliothekeu een handschrift, deels in de Arabische en deels in de Atjehscbe taal gesteld, en afkomstig van een in 1877 bij Samalangan gesneuvelden pries ter uit Atjeh. Naar men verneemt heeft de Commissaris des Konings in de provincie Gelderland, de heer L. G. A. graaf Van Limburg Stirum, zijn ontslag uit die betrekking gevraagd. Het huldeblijk vau het leger is Woens dag aan Z. M. den Koning aangeboden. Maandag heeft te 's-Gravenhage de zaak van het huldeblijk der Nederlandsche natie aan den moedigen en kundigen generaal Van der Beyden haar beslag gekregen. De voorloopige commissie is vaste commissie geworden en uit gebreid met verschillende mannen van naam. Weldra zullen in verschillende gemeenten des lands sub commissien opgericht en de algemeene belangstelling eter natie voor dit plan inge roepen worden. De heer mr. L. W. C. Keucheniuslid der Tweede Kamer, schijnt het land te zullen rondreizen met iets splintersnieuws, nl. de school- quae3tie. Te Rotterdam althans heeft hij die quaestie weer eens naar hartelust ab ovo op gehaald en uiteengezet. üagbl De heer S. A. Van der Chijs, 2e genees heer aan het krankzinnigengesticht te Zutfen, is benoemd tol geneesheer aan het genees kundig gesticht voor krankzinnigen te Dor drecht. Blijkens no. 3 der Berichten en Mede- deelingen" van de vereeniging voor lijkver branding was het ledental o. a. in 1878 be langrijk afgenomen. STATKtV-GKNKKAAL.. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting der Kamer werd de heer Njst beëedigd en was ingekomen de conventie omtrent het kanaal ran Ter Neuzen. Op interpellatie van den heer Schimmelpenninck FaH der Oje antwoordde de regeering, dat tegen eene concessie- verleening tot droogmaking van den Horstermeer polder defensie-bezwaren bestonden. Op verzoek vau den heer Fan Kerkwijk legde de heer Van Lijnden de correspondentie met den heer De Blochausen over omtrent de diplomatieke verte genwoordiging «au Luxemburg, welke de Lux. regee- ring beschouwt als een integreerend deel der conventie, hetgeen de heer fan Lijnden echter ontkende. Maandag zijn kleine wetten aan de orde. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. KntJlMNGEN. Donderdag werd tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente alhier beroepen de heer W. Mente, thans te Zwjjndrecht. Met hem stooden op het drietal de heeren Groenewegtn en Broekhuieen predikanten te Delft en Oosterbierum. Te Groningen is beroepen ds. G. B. Oorthujs, te Woudrichem. Ter voorziening in twee vacatures voor hulp onderwijzer in de gemeente Goes zjjn de navolgende voordrachten opgemaakt De eerste voordracht bestaat uit de heeren a. Dek ker, te Stavenisse, b. Goor, te Axel en c. Reisinger, te Driewegen. Op de tweede komen de navolgende heeren voor a. Goor, te Axel, b. Dekker, te Stavenisse en c. De Groot, te Nisse. Allen zijn hulponderwijzers, Maandag werd te Leeuwarden eeu muziek- en zanguitvoering gegeven door een 30-tal jongens en meisjes van de weezen-inrichting te Neerbosch bij Ngmegen, onder directie van den heer Fan 't Lin- denhout. De opbrengst moest strekken als een bjjdrage in de kosten eener te stichten weezenkapel voor den buisgodsdienst, alsmede voor een vluchtgebouw, om, ingeval van overstrooming, een toevluoht voor de weezen te hebben. De zalen waren zoo bezet, dat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stel len. Met inbegrip eener door eeu paar bezoekers aan het eind der uitvoering gehouden collecte was de op brengst ruim 600. Het gezang maakte meermaleu een diepen indruk. Nog eenige plaatsen zullen door dez,e weezen worden bezocht. Liter hebben zij plan ook in Holland zich voor het genoemde doei te doen booren. SCBEEPVAARTBERIOHTEN. De op de Zeehondenplaat gestrande brik Seanymph, van Hartlepool naar Rotterdam, met kolen (in ons vorig no. vermeld) is geheel wrak. De equipage is te Zierikzee door den reddingsehokker aangebracht. Eenige inventaris en eeu kleiu gedeelte lading is aangebracht en geborgen. LANDBOUW EN VEETEELT. Om rupsen van doorn- en aalbessen te verjagen moet men de struiken eenige malen duchtig besprenke- leo met zeepsop, waarbij men ean weinig potaschloog heeft gevoegd. Met hetzelfde middel verjaagt meu ook rupsen van boomeu. Geheel vernietigen kan men de rupsen, als men in den herfst en den winter den grond onder de bessenstruiken eenige malen met gier begiet, waarbij men eeuig zo tt beeft gedaan. Daardoor worden de poppan, in den bodem aanwszig, gedood. Men kan zulks ook met zeepsop bewerkstelligen, maar men moet er dan meer potasch bij doen. (Landb. Ct.) Cortgene. Donderdag gaf het fanfaren-muziek gezelschap „Beudracht maakt macht", onder directie van den heer P. J. Kievit, in vereeniging met de alhier bestaande zangvereeniging, onder directie van den heer D. Sanderse, haar eerste concert, in hel gemeentehuis. Dc ruime zaal was stampvol. De uitgevoerde stukken voldeden dan ook volkomen aan de verwachting, en alle aanwezigen brachten een genotvollen avond door. De opbrengst van dit concert, ten bedrage van ruim 60, is aan de armen UIT ONZE KOLONIËN. Dato 22 Januari wordt gemeld Uit Atjeh komen uog onderscheidene be richten van woelingen onder de oorlogspartij, zich lucht gevende door moordaanslagen op bevriende inlanders. Het spreekt van zelf zegt het A. Dbld. dat die Atjehsehe berichten terstond beschouwd worden in verband met het plan tot vervan ging van generaal Van der Heijden. De uit spraak der algemeene opinie is tegen het on middellijk doorzetten van dat plan eenparig ongunstig, tot zelfs onder de hooge regeerings- kringen toe Doch de Atjeh-zaak wordt, gelijk bekend is, door den Gouv.-Generaal persoon lek geregeerd. Het groote bezwaar, dat tegen generaal V. d. Heijden in zijne positie van hoofd van het bestuur op Atjeh van tijd tot tjjd vernomen werd, was, dat hp geen gevoel had voor het onderscheid tussehen hetgeen gedaan mocht worden en hetgeen naar onze landsiustellingen niet kon worden toegelaten; daartoe was het noodig, heette het steeds, hem een ambtenaar van het Binnenl. Bestuur toe te voegen, die met hem om wist te gaan. Hoewel we gewensebt hadden deze rubriek dezen winter niet weer mocht bet nu zgn voor de laatste maal 1 te moeten openen, komen tooh weer uit de reeds zoo geteisterde streken berichten van nieuwe overstroomingen. Dewgl men het pis aangevangen diohtmaken der doorbraak in den Vleugeldjjk wegens het wassen der rivier weder heeft moeien staken, stroomt het water onbeteugeld de polders van Brakel, Pouderoijen en Zuilichem beneden den Meid ij k binnen, zoodat het gansche polderdistrict wederom van djjk tot dgk blank staat. De kom van het dorp Brakel is reeds overBtroomd. De ringkade bij de doorbraak te Ogen, benevens de Ogensche dgk bg Driehuizen is bezweken. Daar door is eene nieuwe overstrooming ontstaan aan den Maaskant. Uit Grave msldt men, dat de keerdam bij de doorbraak over 40 meter is doorgebroken. De pol der Ogen loopt onder. Te Ren kunt zijn alle lage landen ondergeloopen. De losplaats bij het Veerhuis staat reeds gedeelte lijk onder. Men Bolïrijft aan de N. R. Ct. uit 's-Hertogen- bosch van 25 dezerDe kade van de Hemelrijksche uiterwaard onder Ogen is beden morgen bezweken. Deze kade scheidde de rivier van het nieuw aangelegd gedeiïte dijk, en het water van de Maas staat der halve thans onmiddellijk tegen den nieuwen dgk. Gis teren was die dijk over de volle lengte tot op eene hoogte van 7,50 meter, op sommige punten tot op 7,75 meter gebracht. Het water stond tosn aan de Teeffeleche sluis 7 meter. Bij den aanleg van den nieuwen dijk is eene groote hoiïeelheid hout gebruikt, hetgeen voor dadelijke hulp zeer doelma-.ig is, doch niet bestand tegen eene langdurige hooge waterkee- riug. Te Maastricht is de rivier intusschea vallende dit geeft gegronde hoop, dat te O jen spoidig val zal worden waargenomen. Zoolang dit echter niet het geval is, blijft te toe stand zeer zorgwekkend; da ge-olgen eener tweede overstrooming in Noord-Brabant zouden niet te over zien zijn. Een bericht van Donderdag meldt De weg tussehen Oss en Djjle was reeds gisteren in den avoud overstroomd en thans is ds communicatie met ver schillende andere gemeenten daar in den omtrek ver broken. Een aantal ingezetenen, die eerst pas hunne woningen weder betrokken hadden, moeten opnieuw vluobteu en elders een veiliger schuilplaats zoeken. Jammer en ellende staan nogmaals velen te wachten. Ook uit Zwolle ea Deventer komen berichten vau den hoogen waterstand van den IJsel, zoodat bijna alle uiterwaarden overstroomd zijn. Rusland is dus eene nieuwe phase iugetreden. Er is een oppermachtig comité ingesteld, dat geroepen is de rust in het rijk te handhaven. Bij Ukase aan den seuaat heeft de keizervolgeus de N. Holt. Ct. het navolgende gemeld; 1. Iu het vaste voornemeu om een einde te maken aan de aauslagen der boosdoeners, welke zonder op houden in de laatste dagen worden herhaald, en die ten doel hebben de orde in het bestuur en de maat schappij van Rusland te verstoren, hebben w|j goed gevonden Ie Petersburg in te stellen een opper-co- mi'é, dat moet strekken tot waarborg voor de vei ligheid van het rijk en de openbare rust. 2. Dit opper-comité bestaat uit een voorzitter en uit leden, door dien president zelf gekozen. 3. Tot voorzitter is benoemd de tijdelijke gouver neur-generaal van Charkow, de aide-de-camp, generaal en lid van den rijksraad, graaf Loris Melikofl, met bthoud der genoemde fnucliëa. 4. De ledeu van dit comité worden gekozen door den voorzitter, die, behalve dit, het recht heeft aan het comité ieder toe te voegen, die noodig en nuttig is. 5. Teneinle meer macht te geven aan alle leden vau dit comité kennen wii aan den voorzitter de rechten toea. van prefect van Petersburg en om streken; de tegenwoordige prefect is aan heul onder geschikt; b. summier vonnis te vellen in alle tegen woordige en toekomstige staatkundige processen te Petersburg en elders c. alle overige prefecten van het rgk ziju aan hem ondergeschikt. 6. De gouverneurs-generaal, gouverneurs en pre f-eten ziju verplicht oumiddellgk alle bevelen van deu voorzitter uit te voeren, ook de militaire gou verneurs niet uitgezonderd 7. Alle ministers zijn verplicht hem te helpen en te steunen. 8. De voorzitter heeft het recht zich onmiddellijk tot ons te wenden om onze bevelen te vragen. V. Ik geef het recht aan den voorzitter om te nemen alle maatregelen, te doen alle stappen, nood zakelijk door hem geoordeeld voor deu waarborg vau de orde in hel Rgk en van de openbare rust, in ge heel Petersburg en geheel het Rijk, en om te straffen iDgeval die maatregelen niet worden uitgevoerd, naar zgn go dvinden. 10. Alle bevelen, door den voorzitter gegeven, mooteu worden opgevolgd door ieder Russisch onder daan, en kunnen niet worden opgeheven dan door hem zelf of door eeu keizerlijke Ukase. 11. Door onze Ukase van lieden is de Ukase van 5 April 1879, waarbij wij een tijdelijk gouverneur- generaai van Petersburg benoemd hebben, ingetrokken. Gourko dien wij als voorzitter van dit comité lieten lungeeren is dus alleen ontslagen. Ds held vail den Schipka-pas is in ongenade gevallen, zeker wijl hij den aanslag op het paleis niet heeft kunnen voorkomen. Thans rust de zware taak om al die woelingen te onderdrukken op den man, die in Klein-Azie do Turken overwon. Of die sLrijJ niat gemnkkelgker voor

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1