1880. N'. 28. Zaterdag 21 Februari. VEKPACHTING. Secretarie-personeel. OFFICIEELS MEDEDEELDEN. De aanslag te St. Petersburg. GOESCHE uitgave dezer Courant geschiedt ha.akba.6-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertenfciën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ^1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: Ai STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER eo WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 28 Februari a. s., des namid dags te éen uur, in een der lokalen van het raadhuis, trachten te verpachten den grondverkregen door de demping van een gedeelte der Zoute vest, met de hove niering aan den zoogenaamden Molendijk, voor den tijd van veertien jaren, ingaande den 1 Maart 1880. De voorwaarden liggen ter secretarie voor een ieder ter lezing op eiken werkdag, van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 19 Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat aan den beer C. KTSSEEUW, op diens verzoek, eervol ontslag is verleend als griffier ter secretarie dat deze betrekking, voorloopig althans, niet wordt ver vuld; en dat tijdelijk is benoemd tot adjunct-commies de heer H. J. G. HARTMAN; alles met ingang van den 21 Februari a. s. Goes, den 19 Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Maart 1880, benoemd tot ijker der maten, gewichten en weeg werktuigen de adjunct-ijker J. Schraver. Bij het Dept. van Binnenl. Zaken zal welhaast een vergelijkend onderzoek gehouden worden van hen, die tot tweeden klerk wenschen te worden benoemd. Twee tweede klerken zullen aangesteld worden op eene jaarwedde aanvankelijk van 400 voor ieder, dat spoedig tot 500 wordt verhoogd. Nadere bijzonderheden vermeldt de Staatscourant van Donderdagavond. GOES, 20 Februari 1880. Klokkengelui, carillon en het uitsteken Tan vlaggen van openbare en sommige parti culiere gebouwen, benevens het schieten op de groote markt en elders, waren Donderdag zoo vele bewjjzen dat er een feestdag moest ge vierd worden. Z. M. Koning Willem 111 werd toen 63 jaar. Het slechte weer verhinderde het houdeu van parade, terwijl de harde wind schuld had aan het onfeestelijk gedrag van de vlag op het Stadhuis, die plotseling, in plaats van op zijn verbeven standpunt te blgven wapperen, in den toren verdween. Bij de vermelding der benoeming tot no taris alhier van den heer J. E. Mulock Houwer zegt de Zierikz. Nieuwsb.VVjj verheugen ons in deze benoeming voor den heer Houwer, doch betrenren het dat onze gemeente in hem verliest een ijverig ambtenaar, die aan plichts betrachting echte humaniteit paarde." Met ingang van den 1 Maart a. s. wordt verplaatst van Hansweert naar Maastricht de heer B. Wetlij, verificateur 3e categorie, en de heer U. F. Meuffels, thans comm. verifica- tenr le categorie te Maassluis, bevorderd tot veiificateur 3e categorie ter standplaats Hans- Weert. St. Philipslantl. De bevolking op 31 December 1879 bedroeg 861 m. 780 vr., totaal 1641 personen. Geboren werden er 30 m. 30 vr., totaal 60. Overleden 9 m. 7 vr., totaal 16. Er werden 11 huwelgken gesloten. In de gemeente kwamen 20 m. 20 vr., totaal 40 daaruit vertrokken 33 m. 25 vr., totaal 58. Van de bevolking zjjn 603 hervormd, 9 roomsch en 1029 christ gereformeerd. De Baad van State, die de vorige week het wetsontwerp tot heffing eener rentebelas ting ontving, heeft thans reeds zgn advies over dat ontwerp vastgesteld. Naar men meldt, is het ontwerp geschoeid op bet beginsel, dat ieder belastingschuldige zal moeten opgeven welk bedrag bjj het vorige jaar aan rente van effecten en andere rente- gevende waarden genoten heeft. Ook de goe- aeien in de doode hand zullen door dit ont werp worden getroffen. Vad Bljjkens een algemeen overzicht van de schepen en vaartuigen van oorlog telt de Ne- derlandsche zeemacht 55 schepen tot verdediging van kusten, zeegaten, reeden en stroomen 20 schepen voor algemeenen dienst28 schepen bestemd voor bijzondere diensten 32 schepen der Indische militaire marine. In de Woensdag gehouden zitting der Pro vinciale Staten van Noord-Brabant is met alge- meene stemmen besloten lo. Aan de Hooge Regeering te kennen te geven, dat de Staten bereid zijn eene aanzien lijke bijdrage, zelfs tot een bedrag van een millioen, te verleenen voor de rijkswerken ter verbetering van den waterstaatstoestand in het noord-oostelgk deel van Noord-Brabant, in dien na inzage van de plannen zal blijken, dat het noord-oostelgk gedeelte daardoor zal worden gebaat, zonder dat het noord-westelijk gedeelte schade zal lijden 2o. tot oprichting van een tjjdelijk water schap voor het noord-oostelgk deel van Noord- Brabant 3o. tot wijziging van de prov. begrooting voor 1880, wegens herstel van buitengewone schade, veroorzaakt door dm jongsten waters nood aan wegen enztot een bedrag van 26,466. De buitengewone vergadering is daarna ge sloten. STA-TEN-GENKUAALi. TWEEDE KAMER. De afdeelings werkzaam heden der Kamer ziju Woensdag aangevangen met het onderzoek van ten achttal ontwerpen (naluralisatiën, onteigening, bekrach tiging van verkoop van grond), waaronder dat betref fende de indeeling van de Westerscheldeen het Sloe. Don derdag IS Febr. zouden de afdeelingen zich bezighouden met de gewijzigde pensioenwetten voor de zeemacht, de strafbepalingen tegen desertie van zeevisschers, de bekrachtiging van een dading met Dordrecht en een overeenkomst met Prins Frtderik, Heden, eindeljjk, zon een begin worden gemaakt met het sectie-onderzoek van het- nieuwe ontwerp-stratwetboek. Bij gewijzigd wetsontwerp is aan de voordracht tot intrekking van het Keiz. decreet Van 2 Nov. 1810 nopens het bouwen op de dijken en hun glooiing n toegevoegd een artikel, bepalende dat in liet onder werp, by dat decreet geregeld, voor de dijken, niet in beheer bjj het Rijk, voor zooveel noodig, bij pro vinciale verordening wordt voorzien. LANDBOUW EN VEETEELT. Verleden Maandag zijn te 's-Gravenpolder een kleine 300 hectoliter Zseuwscbe aardappelen in publieke veiling verkocht toor 3 per hectoliter door elkan der gerekend. Bij den landbouwer V. C. De Winter, te Hein- kenszaud, is een bruin hengsl-veulen geboren zonder staart. Wemeldinge. Als eene bijzonderheid dteut ver meld, dat bjj den heer lluijsSen alhier reeds twee duiven zjjn uitgebroed. Ongeveer een jaar geleden werd door het gou vernement van Zuid—Australië een prjjs uitgeloofd van 12,000 voor een verbeterd werktuig, geschikt om den graanoogst te verzamelen, en dat uit eeu ver binding van een maai- en dorschwerktuig moest bestaan. Niet minder dan negen-en-twinlig inzendin gen hebben er van deze saamgestelcle werktuigen plaats gehad. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Toezegging van beroep is gedaan naar Brielsch Nieuwland aan dr. J. Schuttevaer, pred. te Simous- haven. Ds. B. Van Schelven, te 's-Hertogenboach, beeft voor bet beroep naar Amsterdam bedankt. Den 7 Maart a. s. zal hst 60 jaren geleden zijn, dat de jeugdige Joachim Pecchi, thans Leo XIII, zjjn eerste opcubare theses-verilediging heeft gehouden. Niet minder dan 408 corporattën eu afzonderlijke personen zullen dan op een plechtige audiëatie de betuiging van hun eerbiedigs hulde aan de voeten van Z. H. nederleggen terwijl bij die gelegenheid ook ons vaderland niet zonder vertegenwoordiger zal bljjven. (Tijd.) Klof.tinge. Heden (Vrijdag) werd alhier in de school feest gevierd. In den voormiddag werden namens Provinciale Staten 49 getuigschriften uitgereikt aan even zooveel leerlingen, die in 1878 niet meer dan 10 keeren <le school hadden verzuimd. Aan 21 kinderen werden bo vendien premiën gegeven, elk van 2,60, waarvan de provincie er 4 en het gemeentebestuur de andere 17 had beschikbaar gesteld. Nog werden vauwege het gemeentebesiuur 14 keurige prentenboekjes ge schonken aan die leerlingen, welke voor geen pre mie in aanmerking konden komen, maar toch bf iu 't geheel niet, of niet meer dan 3 keeren de schooi haddeu verzuimd. De uitreiking van dat alles had plaats in tegen woordigheid van onzen nieuwen Burgemeester, den heer Cahoort, d.-u ganschen gemeenteraad en een groot aantal belangstellenden in de gemeente. Dat het aan hartelijke welkomstgroeten en zangeD, aan gepaste toespraken, nu de Burgemeester in zjjn nieuwe hoe danigheid voor het eerst de school bezocht, niet ont brak, laat zich begijjpeu. Na afloop der plechtigheid werden de kindereu door den Burgemeester milde- Ijjk onthaald. Voor da vacante betrekking van hoofdonderwjj- zer aan eene tier nieuwe openbare scholen te Zwijn- drecht hebben zich 106 sollicitanten aangemeld. RECHTZAKEN. Te Middelburg is dezer dagen een jong, ge acht advocaat overleden, mr. F. M. C. Van Deinse. Hoe bij gezien was bij zijne confrères en bij de leden der rechtbank, bleek wel bij zijne begrafenis uit de tegenwoordigheid van zoovelen, maar vooral uit de innige woorden van waardeering, door den president der rechtbank aan het graf gesproken. Bij de Woensdag gehouden civiele zitting in zake Joh. Kole contra W. Ringhout begon mr. J. H. De Laat de Kanter zijn pleidooi met deze woorden, die eveneens van dezelfde waardeering getuigen „Het is, E. A. H. H.in eene zeer weemoedige stemming, dat ik ditmaal bet woord opvat, om in de onderhavige zaak de vordering des eischers toe te lichten en gij zult die stemming begrijpen, ja, ik twijfel er niet aan, geheel en al deelen want ook gijl. zijt voorzeker, evenals wij, nog onder den verschen indruk vau het treffend verlies, door de balie geleden tengevolge van het overlijden van onzen waarden confrère, mr. Frederik Maria Cor nells Van Deinse. „Hoe kort is bet nog geleden, dat bij op deze plaats naast mij stond in de volle kracht des levens en op een leeftijd, die hem en allen die hem lief hadden nog zulk een lange toekomst seheen te verzekerenen gisteren reeds vergezelden wij hem naar zijne laatste rustplaats. „De Middelburgsche balie verliest in Van Deinse een barer beste vertegenwoordigers. „Hij bezat eene groote werkzaamheid en was, in weerwil van den omvang zijner uitgebreide prak tijk, steeds te bestemder tijd met zijne zakeu ge reed, terwijl desniettemin de door hem gestelde stukken zich kenmerkten door groote zorgvuldig heid van bewerking en helderheid van betoog. „Hij was in <ien strijd, die bier gevoerd wordt, zonder ooit het belang zijner cliënten uit het oog te verliezen, eene loyale tegenpartij, met wien wij allen gaarne te doen hadden, omdat van hem nooit kleingeestige vitterijen te duchten waren waar door zoo licht de strijd der gedingveerende par tijen tot een schadelijk antagonisme tusschen hare rechtsvertegenwoordigers overslaat. „Hij was een welwillende, vriendelijke, aange name en hulpvaardige confrère, die door ons allen om zijn beminnelijk karakter en voortreffelijke hoe danigheden van hoofd en hart hoog werd gewaar- deeid en ik ben overtuigd van de instemming der gebeele balie, wanneer ik zeg, dat door zijn been gaan in baar midden eene leegte is ontstaan, die zij nog lang zal gevoelen en die niet lichtelijk zal worden aangevuld „Vergunt mij, ten slotte, een woord van dank namens de balie tot u te richtenmynheer de president, voor de hartelijke en treffende woorden, door u gisteren aan het graf van onzen ontslapen ambtsbroeder gesproken. Dat wij met uwe woor- deu vau ganscher harte instemmen, behoef ik niet te zeggen, maar wei is bet mij eene behoefte u de verzekering te geven, dat do bij ken van waar deering, door u en de magistratuur dezer plaats gegeven en de buide, door u aan zijne nagedach tenis gebracht, door ons op hoogen prijs worden gesteld." Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Voor de te 's-Gravenbage gehouden aanbesteding tot het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan en het onderhouden gedurende 1880, '81 en '82 van de gerechtsgebouwen te Middelburg, Goes en Zierikzee, is het minst ingeschreven voor de gebou wen te Middelburg, door den heer P. J. Janssen», aldaar, het rechtsgebouw voor 2583, de gevangenis voor 3357 voor de gevangenis te Goes, door W. J. Van de Weert, aldaar, voor 4754 voor de gebouwen te Zierikzee, door J. Lammen Se., aldaar, bet rechtsgebouw voor 1340 en het huis van arrest voor f 1800. Natuurlijk dat alle berichten, die tot ons komen over den hernieuwden aanslag op het leven van den Czaar, nog onvolledig zijn. De conslernatie van bet oogenblik was te groot, om dadelijk al het gebeurde te kunnen overzieD. Op dat oogenblik vergat men zelfs te ant woorden op verschillende aanvragen, o. a. van Duitech- lanJs keizer, niettegenstaande het Berlijnsche hof her- haardelijk om inlichtingen vroeg. Daarbij maakt het onderzoek nu nog onmogelijk volledige inlichtingen te geven. Stilzwijgendheid is de beste methode, wil men de justitie niet bemoeie- lijken in de voor haar gansch niet gemakkelijke taak. Het officiëele bericht, van de regeering zelve uit gaand", luidt als volgt Den 17den 's avonds, ten 6'/> ure, had eene ont ploffing, veroorzaakt door eene groote hoeveelheid dynamiet, plaats onder de zaal der dienstdoende wacht, in de richting van de eetzaal van Z. M. den Keizer. Acht soldaten werden gedood en 45 gewond. Het feit, dat het gewone etensuur des Keizers ge kozen werd, bewyst, dat het doel een aanslag was op bet leven van Z. Maj. doch de goddelijke Voor zienigheid heeft onzen geliefden Heer en Keizer en de leden der keizerlijke familie in Hare booge bescher ming genomen. Onmiddellijk is een onderzoek ge opend." Het winterpaleis, waarin het voorgevallene plaats had, beslaat eene oppervlakte van 700 vierkante voeten, en wordt door 6000 personen bewoond, als de Keizer er residentie houd'. Het is langs den oever van de Newa gebouwd. In het front is een uitgestrekt plein, waarop de Alexanderzuil staat, een steenblok van rood graniet ter hoogte van 80 vost. Rechts van hef paleis is het Peters-plein, waarop het beroemde ruiierstandbicld van Feter Den Groote is opgericht, welke pleinen roet hel Mars-veld een ruimte heslaan, groot genoeg om er 40,000 man troepen van alle wapenen op te laten manoeuvreeren. Oostelijk ligt de Hermitage van Gathariua, welke thans een museum is en door een overdekteu corridor op eenige meters hoogte met het paleis verbond-n is. Onbegrijpelijk vindt men bet met het oog op lig ging en inrichting van dat paleis, dat men een mjjn heeft kunnen leggen, en by velen komt de gedachte op, dat, in plaats daarvan, dynamiet het pileis is binnengesmokkeld, nog wel met behulp van hoogge plaatste personen. Dat dynamiet zou waarschjjnljjk door een soortgelijk uurwerk ontbraud zijn, als de beruchte Thomas indertijd in een Duitsch- Amerikaan- sche boot tc Bremen trachtte te doen laden, oin zich iret eene belangrijke assurantie-som !e verrijken. De misdadigers moeten, hieromtrent schijnt ook ie Si. Petersburg geen twijfel te beslaan, zeer nauwkeurig met het inwendige van het paleis eu met het Hofleven bekend geweest zjjn en medeplichtigen in het paleis gehad hebben. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats had, stond de Czaar, vergezeld van den prins van Hessen en zijn zoon, den vorst van Bulgarjjc door wiens komst het etensuur was vertraagd gereed door de eene deur, en de overige leden der keizerlijke familie de Keizerin natuurlijk uitgezonderd door de andere de eetzaal binnen te treden. De ontploffing was zoo zwaar, dat zoowel het kel- d-rgewelf als de zoldering der waohtzaal voor een deel vernield werd de vloerplanken der eetz»al werden groolendeels krom geslagen en het servies op den kei zerlijken dizoh werd naar alle richtingen verspreid. Twee bedienden werden gewond. Hoe sterk de ont ploffing was, bewjjst ook het groote aantal verbrijzelde vensterruiten iD het winterpairis en de huizen langs de Newa-kade. Men weet dat er 10 soldaten der Fin- I landsche galde werden gedood, maar ouder de pui»-

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1