Lezing van Multatuli. BUITENLANDSCH OVERZICHT. sen. Aangekomen ter bestemming, Wordt bet vee op» gestald eu dit terrein 6 maanden lang bewaakt. Na die 6 maanden wordt het ingevoerde vee van rijks wege herkeurd en daarna bij goedkeuring aau den eigeuaar overgelaten. Mocht intuescheu het aange voerde vee in die 6 maanden ziek worden: longziekte, mond- en klauwzeer enz., dan wordt het vee zonder vergoeding afgemaakt. Na de rjjke-hcrkeuring heeft alleen vee by eventueel ziek worden en afmaken aanspraak op vergoeding. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, 13 Februari, zijn de na volgende vonnissen gewezen tegen lo. G. V., te Heinkenszand, wegens het aanwen den van pogingen om wild te bemachtigen op an dere dan bij de wet geoorloofde wijze veroordeeld in een geldboete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c.e. 2o. C. D. en 0. M., beiden te Nieuwdorp, wegens als voren veroordeeld ieder in eene geldboete van ƒ15, subs. 4 dagen gev. straf c. e. 3o. A. V. d. P., te Oudelande, wegens als voren veroordeeld in eene geldboete van ƒ10, subs. 3, dagen gev. straf c. e. 4o. M. U. en P K., beiden te Heinkenszand, wegens als voren veroordeeld ieder in eene geld boete van ƒ3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 5o. L. Z., te Borssele, wegens het stellen van wildstrikken veroordeeld in eene geldboete van 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 6o. P. M., te Heinkenszand, wegens als voren veroordeeld in eene geldboete van 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 7o. W. V., te Cortgene, wegens als voren ver oordeeld in eene geldboete van 30, subs. 5 dagen gev. straf c. e. 8o. A. V., te Colijnsplaat, wegens als voren veroordeeld in eene geldboete van ƒ3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 9o. A. D., te Nisse, wegens het niet zorg dragen dat de hond, dien men bij zich heeft, wild bemach tigd veroordeeld in eene geldboete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. lOo. P. Van L., te Ovezand, wegens het zich bevinden met het schietgeweer in het jachtveld. Vrijgesproken. llo. M. H., te Wissekerke, wegens't voorhan den hebben van een maat met een afseuringsmerk, Vrijgesproken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden, Vrijdag 13 Februari, zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. J. P., 59 j., huisvr. van E. Van der K., werkman te Yerseke, wegens het onbevoegd uit- oefènen der verloskunde veroordeeld tot 1 boete, subs. 1 dag gev. straf c. e. 2o. A. W., huisvr. van L. Van D., te Hans- weert, wegens hoon veroordeeld tot 8 boete, subs. 1 dag gev. straf c. e. 3o. I. G., 40 j., koopman te Oostburg, gede tineerd te Middelburg, wegens diefstal veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf c. e. 4o. J. J. A., schoenmakersknecht te Bergen- op-Zoom, thans te Middelburg gedetineerd, wegens bedelarij veroordeeld tot 14 dagen gev. straf en opzending daarna naar een bedelaarsgesticht. 5o Li. Van P 51 j., zonder beroep, laatst te Nijkerk, thans gedetineerd te Middelburg, wegens bedelarij veroordeeld tot 7 dagen gev. straf c. e. Woensdag werden te 's-Hage voor het Ge rechtshof, Kamer van Burgerlijke Zaken, de plei dooien gevoerd in het hooger beroep, ingesteld door de firma Van Zeylen en Dekker, app. tegen de uDeutscher Lloyd", geïnt. en tegen de firma Van Vlissingen, mede-geïnt. Het geschil liep over de uitbetaling van assurantiepenningen wegens schade door de Fransen Van de Putte, destijds op reis van Vlissingen naar Samarang, beloopen. Mr. W. Thorbecke, adv. van den app., hield de rechtmatig heid van den door zijn cliënt ingestelden eisch vol en bood aan, die desgevorderd door een getuigen- bewijs onder eede te staven. Mr. S. Van Routen, adv. van geïnt., bestreed het gevoelen van zijn ambtgenoot en concludeerde tot bevestiging vau het vonnis. Na re- en dupliek werd de uitspraak op 15 Maart a, s. bepaald. Hoewel het wellicht overmoedig zal schijnen, vooral na Multatuiïs hevigen en verbijsterenden aanval tegen de recensenten, in een verslag nog een enkel woord latijn te gebruiken, zoo is het ons niet mogelijk den indruk van zijn lezing hier korter weêr te geven dan door deze zes woorden vde omnibus aliquid, de toto nihil." Multatuli maitre merci d'avoir affronté notre brume et notre brise 1 causeerde op de hem zoo gemakke lijke en eigenaardige wijze over personen en ge beurtenissen van vroeger, over het licht waarin die personen en zaken in zijn jeugd zich voor zijn geest vertoonden, en hoe dat licht langzamerhand, naarmate spreker ouder werd, van tint veranderde, ja soms alle kleur verloor. Zijne voordracht be helsde beschouwingen van een zestigjarig man, vergeleken met de inzichten over de gebeurtenis sen in zjjne kindeijaren. Gelukkig onderwerp voor een man, die veel ondervonden heeft onder vonden in alle mogelijke opzichten Zijne groote kennis vau toestanden, zjjne belezenheid, zijne be kendheid met bijna alle vakken van onderwjjs, kwamen in deze causerie die wjj niet aarze len gezellig en aardig te noemen klaar voor den dag. Vooral met bet eerste gedeelte wist de redenaar het talrijk opgekomen publiek te boeien, 't Waren eenige piquante en geestige schetsjes, op historisch en literarisch gebied. Menige glim lach wist hjj ons te ontlokken en menig haar te Van alles wat, van een samenhangend geheel geen sprake. berge te doen rijzen, waar hij vroegere grootheden of liever menscbeu, die voorheen groot schenen hun raison d'être benam en hunne fouten onbarm hartig bekend maakte. Na de pauze sprak Multatuli over de wetenschap, over natuurkunde en chemie, warmte en bouil lon verlichting en vervalsching en wat niet al, en eindigde met eene opwekking tot de jeugdige hoorders om door werken, studeeren en onderzoe ken zooveel mogelijk nut te stichten en het goede genot in de hand te werken. Zij die evenals wij, verlangend naar het tweede gedeelte van 's sprekers lezing uitzagen, zullen eenigszins teleur gesteld zijn geweest over dat gedeelte. Het droeg een geheel ander karakter en was niet in denzelf den geest als het vorige. Mogelijk lieten de jaren bij Multatuli zich gelden en verlangde spreker zelf naar een slot. Was de eind-indruk dus niet zoo geheel pret tig, toch mogen wij den gevierden schrijver onzen hartelijken dank niet onthouden voor de aange name oogenblikken, ons verschaft. J. O. S. l)e Ijaudbouiv i» verband met de tijdsomstandigheden. VVOLFA ARTS DIJK, 12 Feb. 1880. Woensdagavond had men hier het genoegen, den heer Mwlet weder voor een talrijk publiek te zien optreden. Niettegenstaande de tuin gunstige weers gesteldheid, waren er toch ook nog van naburige ge meenten opgekomen, die gaarne den begaafden spre ker om zijne boeiende wijze van voordracht hooren, en nu te meer, wijl het onderwerp, hem door het bestuur onzer verceuigiog opgegeven, in uezen tijd vau landtouw-crtsis alleszins belangwekkend was, nl. de Landbouw in verband mst ie tijdsomstandigheden. De heer Matlet schetste dan in de lsle afdeeling, wat meu in 't algemeen moet houden voor de oor- zakeu van deu thans kwijuenden laodbouwtoestand in ons vaderland. Door de toenemende verbetering in het onderling verkeer, was Amerika in de laatste jaren voor ons eeu der ergste concurrenten geworden, vauwaar men, geholpen door lage spoor- en scheeps- vrachten, onze markten met granen overstroomde. De zwakke oogsten iu den laatsten tijd bij ons, en vooral het misgewas van 1879, waardoor anders de graan prijzen zeer gestegen zouden zyo, hadden, door dien buitengewonen aanvoer, nu eerder daliug tengevolge, hetgeen, bij de alleDgs zoo hoog opgevoerde pacht prijzen der grondeu, het meereudeel der landbouwers ia benarde omstandigheden, ja zelfs enkelen ten ondergang hetft gebracht. Ook de achteruitgang van de vee- prijzen, hoezeer niet uitsluiieud aau den invoer uit Amerika te wijten, heeft mede nu eenigeu tijd de veehouders gedrukt, alhoewel daarin bereids verbete ring blykt te zullen komen. Nu zal Atmnka met zijne graneu voor ons wel een concurrent blijven maar het laat zich voor ieder, die met den toestand aldaar bekend is, duidelijk genoeg aanzien, dat die mededinging aldaar zal gaan afnemen dorr gebrek aau kapitaal eu banden, en vooral door h .t. stijgen van de vrachtprijzeu. Zijne merkwaardige med-deeliugeu omtrent landbouw eu veeteelt iu Amerika tooudeu toch op overtuigende wijze aan, dat de om-tandtghedsn destyda ook een terugkeer in de welvaart aldaar zullen bewerken. Maar, zoo nu de laatste 3 jarm al de winsten van de voorgaande gulle jaren hebben opgemaakt, aau wie ligt daarvan de schuld Hier moest de spreker, zijus ondanks, door waarheidsliefde daartoe gedrongen, met zelfneschuidiging u voor deu dag komrn. Een dolle zucht om meer land te be zitten, en daarvoor booge koop- eu pachtprijzen te besteden en bij inschrijvingen tot verpachting aan biedingen te doen, wslke op gaDSch verkeerde grond slagen rustleD, niet bedenkende dat vau 7 achtereen volgende oogsten, ja, 3 wel eens puike kuunen zijn, maar dat men toch ook op 2 middelmatige en 2 slechte moet rekenen. Wie eenig kapitaal bezat, be steedde dit onverstandig aau het koopeu of pachten tegen eene te hooge waarde, en miste alzoo het zoo hoog uo.dige bedrijfskapitaal, ter bevordering vau eene gewenschte opbrengst. En dat ook de weelde met hel snelle stijgen der koop- en pachtprijzen eeut- germate gelrjken tred heeft gehouden, valt mede niet geheel te outkeuueu, ofschoon deze, ja, wel voor som- migeu, die boven hnnne krachten aan de goden onzer eeuw geofferd hebben, toch niet als eene werkelijke oorzaak iu het algemeeu voor de crisis, waariu de laudbouw beden ten dage verkeert, is aan te merken. Maar ooi de grondeigenaars, die in deu laatsten tijd, en gausch niet ten onpas, al menig hard woord heb bes moeten hooren, mocht de spreker niet onaange roerd laten. Ook zij hebben op allerlei wjjze jacht gemaakt op hooge pachten van hunne gronden, zonder de gemiddelde opbrengst daarvan te berekenen, of ook rekening te houden met de uitgaven, welks ter ver krijging van die opbrengst noodig zijn. Alle pach ters, zonder onderscheid, als plunderaars van deu groud aanziende, hebben zij, door eene uitgebreide reeks van beperkende bepalingen in hunne contracten op te nemen, wel gemeend voor het welzijn van hunne gronden te hebben gzzorgd, doch daardoor evenwel den roofbouw niet gekeerd, waartoe de pachters, tol hun zelfbehoud, willens of onwillens moesten ovtr- gaan. Zij dus ook hebben misbruik gemaakt vau de omstandigheden en geheel uit het oog verloren, dat het in hun belang was, niet den boogsten bieder aan te nemen, maar den solieden en kuudigen landbou wer iu dezen meerdere vrijheid in zjjne handelingen toe te slaan, teneinde al datgene te kuuneu aanwenden, waardoor ruimere opbreogsteu te wachten zijn. Intuescheu meende de spreker in den legenwoor- digeu kwynenden toestand alechls iets tijdelijks te zien, en veel van voorbijgaand en aard, welke, hoe drukkend dan ook, moet doorleefd worden, om van lieverlede te herstellen vau de diepe wonden, welke de landoouwende maatschappij zich zelve, door hare onbetekende daden, geslagen heeft. Niet alles te wachten van deu eigenaar, ook niet van den pachter, en evrnmio van den arond, zonder krachtige bebouwing, dit ailes was iu eene keurig samenhangende en hoogst duidclyke voordracht de hoofdsom van 'e sprekers betoogalléén de samenwerking achtte hij eeu deugdelijk redmiddel, en de tegenwoordige fo stuud, welke zich zoowel voor eigenaar als voor pvchter zeer pjjutjjk laat gevoelen, moge ertoe leiden, dat er meerdere vertrouwelijkheid tusschen beiden weder zijds ontsta, en dat kunne verhouding tot elkander, welke nu zeer veel te vvenscheu overlaat, allengs zoo tueer op bi'lijker voet teruggebracht worde. Na eene pauze, waarin de spreker op menigerlei vraag de verlangde iulichliug verstrekte, gaf hij in de 2de afj. de middelen aan de hand, welke tot verbetering van den landhouwtoesland kuunen leiden. Krachtbouw b ijfï steeds de hoofdzaak, eu er rooit ge zorgd worden voor eeu voldoend bedrijfskapitaal. Wie toch het kapitaal, dat hij bezit, grooter.deels besteedt aan eene te hooge pacht, zorgt alléén voor de kas van den verpachter. Het landbouw-krediet moet verbeterd worden, niet door het ougelukkige bieten-voorschot, dat met recht een zirkehjkeu toestand iit de hand werkt, maar door laadbouw-krediet-vereeuigingen, die, ook niet door deu staat, zooals elders, maar door de gro ideigeiiaars opgericht eu door rijke landbouwers ondersteund tuoeleu woiden. Hoeveel vooruitgang in kennis nu ook alreeds bespeurd wordt, zoo moet er toch nog eene betere vorming voor het landbouwbedrijf tot standkomen. }Peten tcch is de grondslag van het kunnen. Te beginnen met de algeuncrue grondslagen by het lager ouderwijs, moet er alom gelegenheid ontstaan voor het vak-ouderwijs. De landbouwers moeten ook uiet al hunne zonen voor den landbouw bestemmen, maar zij, die aanleg tot iets anders toonen te bezitten, ook eene andere opleidiug doen geven ook de concurrentie zal dau voor zoovelen, die uu een bed ijf zoeken te verkrijgen, waarmede zy zich, door buitensporige aanbieding van pacht, te gronde helpen, van lieverlede verminderen. De laudbouw-maatschap- pijen en dorpsvereenigiugen, hoe uuttig ook, werken nog i.iet genoeg tot bevorderiug van liet vrreeuigings- leve.i, door het gemeenschappelijk aaukoopeu vau meststoffen, zaaigranen, machines, fokdieren, enz. Na aldus dergelijke middelen tot verbetering te hebben aaugegeven, gewaagde hij ook van dezulkenwaarvan sommigen wel heil verwachten, maar die, zelve zie kelijk zijutie, gecne genezing kunnen aanbrengen. Beschermende rechten meenen velen, dat heilzaam zouden werken, vergetende, dat het heffen vau de zoo genaamde schaalrechten, waarmede men vroeger eene proeve genomeu heeft, tot grievende teleurstelling aanleiding heeft gegeven, en, als den handel doodende, door uiemaud betreurd, in 1828 bezweken is. Wat het thans nog door telen, ook uit een politiek oogpunt, als opnieuw aaubevolen beschermend sielsel bitreft, het zoude burger- en mindere klassen dubb.l treffen, deo landbouwer uiet baten, en zeer zek»r het behoud der hooge pachtprijzen tengevolge hebb u, derhalve alléén ten voordeele van de grond- eigenaais strekken. Kunstmatige vermiudering van pacht- en koopsommen is evenmiu aan ie raden als dadelijk te wachten, naardien alleen een geregeld verloop duurzame beterschap kan aanbrengen en eene weder- instorting voorkomen. Wie eindelijk redding zoekt in het besparen van vo'atrekt noodige uitpaven, b. v. in minder arbeidaloou, minder bemesting, en wat meer van dien aard zij, zal ongetwijfeld ervaren, dat zulk eene bezuinigiug de schade nog aanmerkelijk vergroot. Ten slotte, na opnieuw de pauze besteed te hebben tot het bevredigen vau belangstellende vragers, wijdde by nog een woord aau de thans tot stand gebrachte Export-maatschappij, welke z ch ten doel stelt, om land- en tuinbouw-artikelen naar de Euzelsche markten over te brengen. Hoezeer terst de werking daarvan willende afwachten, wees hy er echter op, dat Zeeland, door zyue gunstige jiggiug, waarschijnlijk hiervan wel partij zoude kunnen trekken, hoezeer ook de grond vau dit gewest, meestal vlak zijnde, en bij geringe beschutting door houtgewas, voor tuiubouw minder geschikt zou zijn, terwijl ook de grond daarvoor iu 't algetneeD te koud is, eu alzoo meerdere drooglegging en betere beweiking zou vorderen. Op kleine bedrijven zou evenwel te beproeven zijn wat er geteeld kan worden van hetgeen in Engeland zeer gewild is. Op grootere bedryven zou het aan tjjd en gelegenheid ontbreken, om zich met tuinbouw in te laten, als te veel zorg vorderende. Hoogstens zou men zich daar kunnen bepalen tot het telen van ajuin en kool, eu uiet uit het oog moeten verliezen, dal tuiubouw gelijk staat met krachtbouw bij uitnemendheid, en dat men voor elke tuinvrucht ook de vereischte soort vau be mesting behoort te kennen. In alle gevallen kan die Maatschappy, vooral ook indien de stoomvaart maatschappy Zeeland hare mede werking verleent tot het in de vaart brengen van booten, alleen voor vrachtgoederen met bestemming voor Londen, bevorderlijk zijn aan de uitbreiding van den handel in land- eu tuinbouw-artikelen; terwijl menige Zeeuwscbe landbouwer, met bet oog op voordeel, niet zoo zeer aan den ouden sleur gehecht zou be vonden worden, als men wel meeDt, maar zeer zeker vruchten zou willen teleu, die in Engeland gezocht zjjn, bijaldien hij maar uiet iu zijne vryheid beperkt werd door een tal vau onnoodige verbodsbepalingen, waarmede de pacht-contraoten opgevuld worden. Om bet verBlag van 'leze hoogst belangwekkende voordraoht niet uitvoeriger te maken dan het nu reeds onwillekeurig gewordeD is, hebben wij nog veel van het gesprokene achterwege moeten laten. De begaafde spreker werd intuescheu met hooge belangstelling aangehoord, en verdiende alleszins den dank, welke hem, zoo by monde van den secretaris, als by luide toejuiching van bet publiek, ten deele viel, daar ieder de overtuiging van hem wegdroeg, dat by al zjjne vermogens veil beeft om den landbouw zooveel slechts mogelijk is te doen bloeien. Donderdag te twee uren is de Duitsche rijksdag geopend op zeer weinig luisterrijke wijze. Noch de Keizer, noch Duitsclilund's premier Von Bismarck, was te zien. De plaatsvervanger van den kanselier, graaf Stolbergdeed het werk, eu even droog als deze ver tooning even saai was de inhoud der troonrede. De gewone verzekering, dat Duitschlnnd met de gansche wereld goede maatjes is, dat het rijk zijn best doet om den vrede duurzaam te bewaren, dat net hoog ge* roemde Berlijnsch congres het vertrouwen op zijn gun stige werking tot behoud- van dien vrede niet heelt beschaamd, dat alles ontbrak in geenen deele. Ver der werd er in het bewuste staatsstuk Dog gezegd, dat met de vestiging der nationale eenheid de vrede lievende gezindheid van het Duitsche volk in haar volle recht is getreden. De politiek des Keizers legt die gezindheid aan den dag en zal, met eene onwrik bare vastheid, voortspruitende uit het gevoel van eigen kracht, steeds belangloos medewerken tot het behoud des vredes en zich beijveren om bij gelijkgezinden samenwerking en waarborg te verkrijgen. De voornaamste aangekondigde ontwerpen zijnde begrooting, invoering eener tweejarige begrootings- periode, wijziging der legerwet, verlenging van den termijn der socialistenwet en een handelsverdrag met de Zuidzee-eilanden. Zoo weinig bezocht was deze belangrijke zitting, dat er niet eens genoeg leden opgekomen waren, om een president voor het a. s. zittingjaar te kiezen. Dat zou heden te 2 uren plaats hebben. De bondsraad keurde het voorstel tot vermeerdering van het leger en dat tot verlenging der socialistenwet goed. Die verlenging zou tot 1886 worden uitgestrekt. In de Fransche kamer i* Louis Blanc's voorstel tot afkondiging van geheele amnestie behandeld, en,zoo als te verwachten was, overeenkomstig het voorstel der benoemde commissie van onderzoek, gewezen van de hand. Met 313 tegen 104 stemmen werd de con clusie tot verwerping der amnestie aangenomen. De toestand van Rusland's Keizerin is zoo slecht, dat er bij gelegenheid van h< t jubilé des Keizers geene vreemde voisten verwacht kunnen worden. GEMENGDE BERICHTEN. 's-Heer Arendskerke LI, Woensdag overleed alhier een ingezetene uit Heinkenszand, met name K. H. De SaaD de gevolgen van overmatig gebruik van sterken drank. Deze persoon had den vorigen dag te Goes een famili raad bijgewoond te r benoe ming van een toeziendeu voogd over de kinderen van zyn zwager, na afloop waarvan twee andere zwagers en een inwoner van Nieuwdorp den ongelukkige al leen uit grappigheid nu en dan jenever he'oben laten drinken. Toen men ons dorp gepasseerd was, is De S. gevallen, om niet weêr optestaan. Nadat een zwager hem had gevraagd imê^gaan, hetft men hem aan ziju lot overgelaten en is hij den volgenden morgen aan den weg gevonden iu doodelijk verkleumden toestand, waaraan de dood des middags een einde maakte, na vergeefschen geneeskundigen bijstand. De ongelukkige laat een vrouw rnet twee kinderen hulp behoevend achter. Ic den nacht van Maandag op Dingsdag jongst leden zijn bij den landbouwer C. De B. onder Baarsdorp eenige kippen ontvreemd door zekeren F G.t nu hier dan daar vertoevende bij familie of goede kennissen. Dinsdag is de dader reeds gearresteerd en gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Vroeger een welgesteld burger, was hij zoover achteruitgegaan, dat hij thans reeds onderstand vroeg. Vermoedelijk heeft hij den diefstal begaan om onder dak te komen. Havsweert. Hetgeen mij en zeker velen, ja, ik durf gerust zeggen den grootsteu métereologen, hoewel ik di métereologische waarnemingen van onzen bekwamen en kundigeu Bugs Ballot op hoo- gen prijs stel niet bekend was, is mij nu op een doodeenvoudige wijze b-kend gemaakt en duide lijk uitgelegd. Ik bedoel de oorzaak van den stren gen en langen winter anuo 1879/80. Laat uw licht schijnen in de duisternis5 is ons geordonneerd en daarom haast ik mij het pas ontvangen licht ook over u, kortzichtige stervelingen, te laten schijnen. Weet dan, dat een eenvoudige gemoedelijke schipper wandelende voor 't aangezicht des Keereo toen we in gesprek waren over den winter en deszelfs langen duur, en wij op zyue vraag „of we wel wisten, waaraan het laatste was toe te schrijven", het antwoord moesten schuldig blijven, ons verkondigde dat de lange en strenge winter een straf des Heeren is, omdat wy den Heere wilden dwiDgen en hem verzoeken en wel hierdoor luisterdat men het ys in de rivieren laat opbrekeu door oorlogsschepen. Een werk der booze en goadelooze liberalen. Wie zou zulks gedacht hebben Ia het jnngste nummer van Eigen Haard schrijft prof. Bugs Ballot o. a. „Het jaar 1879 zal lang in geheugen blijven als een koud jaar met aanhoudend regenachtig weder in M de zomermaanden van April tot Augustus, met ver scheiden sterke winden en langdurige afwykingen van den barometerstaud in beide richtingen. Alle maanden waren te koud en over het geheel was de temperatuur I.72 ouder het gemiddelde. Ia dit opzicht had het jaar groote overeenkomst met 1855, toen zij 1.65 te laag was, in tegenstelling van 1872, toen de tempe ratuur 1.20 te hoog was. Het eene j-tar kan dus met het andere hier te lande drie geheele graden uiteCn* loopeo. Ten opzichte van den regen was het vooral ongunstig, omdat wegens de lage temperatuur eu het betrokken weder de uitdamping zooveel geringer was dan anders ruim 100 millimeters minder dau gewoonlijk. Daar toch de drie eerste en de vier laatste maanden minder regen gaven, was de geheele hoeveel heid juist de gemiddelde. Hoe meu in Eindhoven „Vastenavond" weet te houden Dinsdagnacht zyu al de glazen van de maré chaussee-kazerne door een troep dronken fabrieksvolk ingegooid de maréebaussées hebben op den troep ge vuurd reeds Woensdag is een der belhamels naar 's-Bosch getransporteerd. Te Venloo is eeu knaapje van zeven jaar onder een wagen geraakt en zoodauig gekwetst, dat het is overleden. Ruim driejaar geleden hadden zijne ouders door een dergelijk ongeval ee.i kiud van acht jaar verloren. Te Leiden werd binnen een stoephek dezer dagen des avonds een vrouw gevonden in een verregaanden staat van dronkenschap. Te vergeefs trachtte men haar te doen opstaan, totdat eiudelyk een der helpers haar een „half maatje jenever" beloofde als zy mede ging. Hoewel met moeite stond zij toen oamiddellyk op en werd met vereende krachten over het tamelyk hooge yzeien hek geheschen. Juist was zy er over, toen een viertal agenten kwamen opdagen, die haar op hun schouders voor dien uacht naar het politiebureel brachten. Iu de openbare school te Deu me is door een l4jarigen kuaap het schoolgeld der kinderen ontvreemd. De dader is reeds gearresteerd.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2