1880. N°. 20. Zaterdag 14 Februari. 67sle Jaargang. AFKONDIGING. AANNEMING VAN SCH00IJJ5ERLINGEN. 0FFICIE8LE MEDEDEEMSBN. scheepvaartberichten" KUNSTNIEUWS- GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan i regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam 'aan liet Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten dat door de Raden der gemeenten Goes en Kattendijke, tot gemeenschappelijke handeling ge machtigd door Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, de eerste volgens missive van 23 Februari 1870, No. 519/49 B no. 608, de laatste volgens missive van 2 Maart No. 628/61 B no. 811, in hunne vergaderingen van 29 December 1879 en 9 Januari 1880, is vastgesteld de navolgende VERORDENING- op liet aanleggen aan en bevaren van hit Sas en de Haven van Goes. Art. 1. De schippers en gezagvoerders, welke met hunne vaartuigen of stoombooten de buiten- of binnen haven aandoen en begeeren zullen aldaar tc vertoeven, zijn gehouden bij het uit- en invaren der haven, het aanleggen en hefgeen tot de politie der haven en schut sluis behoort, zich te gedragen naar de bevelen van de navolgende ambtenaren, overeenkomstig en ter naleving van hunne instruction te geven. De bedoelde ambtenaren zijn: de Sas- en Buitenha venmeester, diens adsistent en knecht, alsmede de bin nen Sas- en Havenmeester van Goes en de brugwachter te Wilhelminadorp. Art. 2. Het is verholen om met boomen, haken of ander werktuig tegen het muur- of pakwerk of de deuren van het Sas, of ook het muur- of ijzerwerk van de brug te Wilhelminadorp te stooten, en zullen de schippers gedurende de schutting in het Sas en bij het varen in de haven de ankers moeten binnenhalen, de boegsprieten moeten optoppen en de zwaarden, tenzij de schepen zeilende zijn, moeten inpikken. Art. 3. Het is verboden in de binnenhaven eenige ankers of dreggen uittewerpen. Art. 4. Geene schepen of stoombooten zullen zooda nig in de vaart of geul der haven mogen liggen, dat de koers van anderen daardoor verhinderd wordt. Art. 5. Het is verboden eenige wrakken van sche pen, houtvlotten, boomstammen of dergelijke in de haver, te leggen, zonder schriftelijk consent van het plaatselijk bestuur der gemeente, waarin het gedeelte der haven, dat men daartoe bezigen wil, gelegen is, welk bestuur aan dat der andere gemeente hiervan kennis geeft. Art. 6. De gezagvoerders van stoombooten zijn ver plicht zich te gedragen overeenkomstig de bepalingen omtrent de grootste snelheid, waarmede de booten in de haven mogen varendoor Burgemeester en Wet houders van Goes voor te schrijven. In het buiten- en binnensas mag niet met de machine gewerkt worden. Art. 7. De gezagvoerders van stoombooten zijn ver plicht op 50 Meters afstand van de brug te Wilhel minadorp te stoppen en de gezagvoerders van vaartuigen de zeilen op gelijken afstand te strijken en bij het jagen de lijnen bijtijds los te laten, een en ander tot dat de brug geheel gepasseerd is. Art. 8. Het is verboden binnen een omtrek van 100 Meters van het Sas petroleum of andere dergelijke vluchtige, tot verlichting geschikte vloeistoffen bij grootere hoeveelheid dan van 500 liters te lossen, zon der vooraf gedane kennisgeving aan den buiten-Sas- en Havenmeester, wiens bevelen omtrent lossen en ver voeren daarbij stipr.elijk moeten opgevolgd worden. In geen geval zullen de met voornoemde vloeistoffen gevulde fusten, vaten of flesschen op de losplaats of wal langer mogen worden nederg^legd, dan tot lossing, lading, vervoer of berging onvermijdelijk noodig is. In elk geval zullen zij voor zonsondergang moeten zijn opgeruimd of weggevoerd. Art. 9. De overtreding der bepalingen dezer veror dening zal, voor zoover daartegen bij wet, algemeenen maatregel van inwendig bestuur of provinciale veror dening geene straf is bedreigd, gestraft worden als volgt: De gezagvoerders der stoombooten en schepen, waar mede of van welke in strijd wordt gehandeld met de art. 1—4, met eene geldboete van f 10,tot f25, De eigenaars der wrakken enzin art. 5 bedoeld, met eene geldboete van f5,— tot f 10,en verbeurdver klaring van de voorwerpen, waarmede de overtreding L)e gezagvoerders der stoombooten en vaartuigen, bij overtreding van artt. 6 en 7, en alle overtreders van art. 8 met eene geldboete van f25. Zijnde deze verordening door Ged. Staten van Zeeland goedgekeurd bij besluit van den 6 Februari 1880 no 65. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 11 Februari 1880. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de plaat selijke schoolcommissie op Woensdag den 18 Februari a. s., des middags te 12 uren in een der zalen van het Raadhuis eene zitting zal houden tot het inschrijven van leerlingen voor al de scholen van het openbaar lager onderwijs en de bewaar-, naai- en breischool voor on- en minvermogenden. Goes, den 11 Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het verslag der commissie, in 1879 belast met het afnemen van de landmeters-examens,is opgenomen in de St.-Ct. no. 35. De opbrengst der Rijksmiddelen en inkom sten over Januari 1880 bedroeg f 6,29L,754,30Va tegei een raming van 8,193,840,26 en een opbrengst van 5,921,073,14 in Januari van het vorig jaar, De 1ste luit. der mariniers C. H Pilaar, belast met het bevel over het aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord ingescheepte detachement mari niers, wordt met 16 Maart aanstaande gesteld ter be schikking van den comm. van het korps, en vervangen door den 2den luit. C. N. Cazaux Van Staphorst. In de maanden Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jongelingen als kadet aan de Kon. Militaire Akademie te Breda. De voor waarden daarvan worden in de St.-Ct. gevonden. GOES, 13 Februari 1880. Kloetingt?. Donderdag is onze nieuwe burgemeester, de heer Caboort, geïnstalleerd. Een commissie, vertegenwoordigende de in gezetenen der gemeente, en een eerewacht te paard waren aan bet station te Goes om Zijn- edelachtbare af te halen, daar hij met den trein van 8.10 zou aankomen uit Middelburg, waar hij in den voormiddag was heengegaan om den ambtseed in handen van den Commis saris des Konings af te leggen. De heer jhr. Van Citters heette hem in 't station met een kort woord welkom, welk woord door den burgemeester hartelijk werd beantwoord. Hierop trok men in optocht naar Kloetinge. Op liet grondgebied der gemeente gekomen, sloot zich bij den trein een schaar van jonge lieden, met vaandels en bauier, aan. Na in s^atigen optocht door het dorp getrokken te ziju, werd de burgemeester bij ziju intrede in 't gemeentehuis door eenige smaakvol in 't wit gekleede meisjes bestrooid. Hier ontving hem de vergaderde gemeenteraad en had bij een gepaste toespraak van den oudsten wethouder, den heer Krijgsman, dia door den burgemeester raet minzaamheid beantwoord werd, de instal latie plaats. Spoedig daarop werd hij door de commissie bij monde van den heer Moojen en namens de burgerij gecomplimenteerd. Daarna volgden verschillende depu'atiëa o. a. de jongeling8vereeniging, het college van kerkvoogden en notabelen, waar; au de heer Caboort voorzitter is, de kerkeraad, namens wien de predikant, de heer Warminck, het woord voerde, en tal van particulieren. Alle toespraken werden door den burgemeester op gepaste wijze en in hartelijke bewoordingen beantwoord. Er heerschte gedurende den ge- heelen avond een aangename stemming. Aan den welbereiden feestdisch werden nog toe spraken gehouden, waarin ook de oud-burge meester herhaaldelijk herdacht werd. Uit alles was op te maken, dat de overgroote meerderheid en ook de gemeenteraad, terwijl men dankbaar het goede erkende, door den oud-burgemeester Trimpe totstand gebracht, met den nieuwen burgemeester was ingenomen. Buiten gaf men door gejuich, geschiet en tal van vlaggen zijn vreugde te kennen, zoodat de dag, hoewel er door den korten tijd geen eigenlijk feest gevierd werd, toch recht fees telijk en aangenaam was. Aller wensch is voorzeker, dat onze nieuwe burgemeester Kloetinge ten zegen moge zijn. In een Haagschen brief aan den Zierik- zeeschen Nieuwsbode wordt geschreven Zooals ik uit de couranten vernam, hebben de com missarissen der onlangs opgerichte Export- Maatschappij, die zich ten doel stelt om Zeeuw- sehe landbouw-prodneten te Londen aan de markt te brengen, den heer Rodenhuis tot di recteur benoemd. Indien ik echter wel inge licht ben, dan heeft de Regeering geweigerd om de Statuten dier Maatschappij goed te keu ren, aangezien daarin bepaald was dat de direc teur door de commissarissen zou worden be noemd, terwyl de Regeering verlangt dat deze benoeming aan da aandeelhouders worde op gedragen. Alzoo is de benoeming van den heer Rodenhuis onwettig en zal eene nienwe be noeming moeten plaatshebben. De gemeenteraad van Middelburg beaft Woensdag als politie-maatregel bepaaldlo. dat, wanneer de straten glad zijn, de bewo ners of beheerders der huizen, vóór hunne ge bouwen, na aanzegging door de politie, asch of zand moeten strooien, en zoolang dit voor schrift niet is opgeheven, dit tweemaal diags moeten herhalen 2o. dat in lokalen, waar open bare feesten worden gegeven, en waar het ver bod is aangeplakt om te rooken, de overtre ders van dit verbod met eene geldboete van drie tot vijftien gulden zullen worden gestraft. Dezelfde straf wordt bedreigd tegen hen, die in zulke lokalen zitplaatsen bezetten, welke door anderen besproken zijn. In dezelfde zitting deelde de voorzitter mee, dat aan het reeds sedert lang bestaande voor nemen tot reorganisatie van da school voor g. en m. u. 1. o. voor meisjes, hoofdonder wijzeres mej. Gerth Van Wijk, in een hoogere burgerschool met 5jarigea cursus, weldra uit voering zal gegeven worden, teneinde haar met den nieuwen cursus van Septembrr te kunnen openen. Te Poortvliet en Scherpenisse zjjn ook sub-commissiëu voor de watersnood-verloting gevestigd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een aanschrijving aan de gemeente besturen te kennen gegeven, dat er in 1881 aan de gymnasiën gelegeuheid behoort te wor den gegeven om eindexamens af te leggen. Een menigte Samarangsche handelaars hebben een uitvoerigen open brief gericht aan den Minister van Koloniën, om hun houding in zake de pa'entbelasting tegenover de be schuldigingen, door Z E. in de Tweede Kamer uitgesproken, te vetdedigen. Mr. C II baron Van Rhcnen van Rhemens- huizen, lid van de Eerste Kamer voor Gelder land, is overleden. De Arnhemsche Courant noemt de in ous vorig nommer gemelde bepaling, gemaakt bij de aanbesteding van een ijzeren kustlichtforen op Ameland, volstrekt niet vreemd. Om welke reden ook, voor lichttorens is steeds aange nomen, dat zij door eene binnenlandsche fabriek moeten worden geleverd. Hansweert. De vaart op de Wester- Schelde is reeds in vollen gang. De binnen vaart begint eveneens te herleven, ofschoon die naar en van Holland nog gestremd is, daar eenige van de in dit kanaal overwinterd heb bende schepen, Woensdag derwaarts vertrok ken, het niet verder hebben kunnen brengen dan tot onder Duiveland; de overige zijn blijven liggen in afwachting van gunstiger tjjdingeu uit Dordrecht. Die met bestemming naar Bel gië eu de beneden-Schelde zijn echter reads alle vertrokken. De laatste dagen zijn alhier van Antwerpen aangekomen de stoombooten Anna en Maria Hendrika, benevens eenige zeilschepen, als voor- bodeu van eene grooteherwaarts zeilklaar liggende vloot. De Anna zal trachten via Hellevoetsluis Rotterdam te bereiken ter wijl de andere schepenvóór hunne reis te vervolgen, hier blijven wachten op betere be richten omtrent den toestand der rivieren in Holland. De naar den Rijn bestemde stoom schepen Rhein en Schelde 3 en 4, benevens 't Fransche fregat Nouméawachten daarop eveneens. De gezagvoerders van de alhier uit België aangekomen schepen hiervoren gemeld rapporteareniu 't nauw van Bath nog veel ijs te hebben ontmoetdoch overigens een blanke rivier. Men bericht aau het Dagblad uit Antwerpen, dat de heer Victor Driessens als directeur van den Vlaamscken Schouwburg zijn ontslag genomen heeft. De heeren Lemmens, Van Kuyk en Dierckz leden van het tegenwoordig gezelschap, hebben de directie aangevraagd. De Fransche dichter Coppée vervaardigt op dit oogenblik voor het «Theatre Franyais" te Parijs een gedicht, waarmede Victor Hugo begroet zal worden op den dag, waarop het 50 jaar geleden zal zijn, dat «Hernani" voor het eerst werd opge voerd, nl. 25 Febr. a. s. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen het beroep naar Lemmer c. a. door ds. J. Hulsebos, te Wissekerke. Vijf en twintig candidaten (19 mann. en 6 vrouw.) hebben Woensdag jl. aan het toelatings examen tot de Rijksnormaallessen te Goes deel genomen. Dat examen heeft bestaan in het maken van taal- en stijloefeningen en in het oplossen van eenige rekenkunstige vraagstukken. Zij, die aan dit examen hebben voldaan, zullen vóór den 28 Febr. e. k. opgeroepen worden, ten einde deel te nemen aan het tweede gedeelte (het mondeling examen) ten overstaan van den Inspec teur of Schoolopziener en de verschillende onder wijzers. colunsplaat. De gemeenteraad alhier verleende in zijn laatste zitting eervol ontslag als hulpon derwijzer aan den heer T. K. Dulmont, tegen 15 Februari, wegens zijne benoeming tot waarnemend hoofdonderwijzer te Oostburg, en benoemde den heer P. Beunhulponderwijzer alhier, in zjjne plaats tot eersten hulponderwijzer aan de open bare school op een traktement van 700 gulden, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bohssble. Uonderdag werd alhier geveild de Hofstede en landerijen van de Wed. en Erven van J. Steketee alhier, waarvan de uitslag is als volgt: Het le, 2a en 3e perceel, zijnde de Hofstede met 27.39. hectaren land, te Borssele is toe gewezen aan dhr. Abr. Polderdijk alhiervoor 750 per hectare. Het 4e en 5e perceel, zijnde 0 66.40 heet. bouw land en 0 89.60 heet. weiland, te Borssele, aan dhr. G. Minderhoud alhier, voor ƒ720 per hectare. En het 6e en 7e perceel, zijnde 3.46.70 heet. weiland onder Driewegen, aau dhr. H. Nieuwen- huize te Ovezand, voor f 1010 per hectare. Een en ander boven en behaWe hetg6en voor vruchten en boomen was bepaald, benevens 12'/s pet. onkosten. UIT ONZE KOLONIËN. Men meldt uit Batavia, 8 J muariAan de lyst der ambten en bedieningen, die door vreemde lingen kunnen worden vervuid, zijn ook de volgende betrekkingen by den dienst der staatsspoorwegen in Nederlandsch Indië toegevoegd hoofdingenieur, ingenieur, adjunct-ingenieur; ingenieur-werktuigkundi ge, adj.-iug.-werkmigkundige, afdeeliugs-cbefder explo- talie; bouw- en werktuigkundig-ambtenaarbaa» en ouderhaas van de werkplaatsen; opzichter-machinist, machinist, leeriiug-machinist; opzichter, sectie- en te- legraafopzichter, onderopzichter; teekeuaar, telegrafist, lithograaf, drukker; conducteur en portier. Men verzekert aan het Soer. Bb'd. dat niet minder dan twaalf adsiiteut-residenten weldra den dienst zullen verlaten, ingevolge aanschrijving der Regeering. Daardoor zouden dan Indramajoe, Brebes, Soemedang, Madoera, Tasikmelaja, Kendal, Gresik, Sidlioardjo, Amberawa en Grobogan vacant moeten komen. Welke de andere afdeelingen zouden mortis zjjn, schijnt uiet bekend, LANDBOUW EN VEETEELT. Te Oost woud, in de vier Nooriierkoggeo, is een eeu boerenwoning met 7 hectaren, 76 aren, 90 cen tiaren land in publieke veiling verkocht voor niet minder dan 38 B05. Door bet Duitsche gouvernement is ten aanzien van vee invoer uit Nederland de navolgende bepaling gemaakt, waarvan dg. veehandelaar blykhaar geen gebruik kan maken. Alleen veehouders kunnen ver gunning verkrggen tot aankoop van Hollandseh vee. Dit vee moet bg invoer voorzien zijn van bewyren van herkomst en gekeurd door da betrokken veeart-

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1