Donderdag 12 Februari. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. ,/la n b e s t e di ng 0FFICIEELE MEDEDEfiLINGEN. K LAS TA IE U VVS INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Het Sehwartz-svsteem. dOESCIlE uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. Gewone advertcntiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a „1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contaDt betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEEN" VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 20 Februari 1880, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Middelburg, worden aanbesteed liet maken van een peilput, terp en ge bouwtje voor een registreerende peilschaal te Boresele. Raming f 8740.) Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens art. 9 f 12 van het bestek. Het bestek no. 46 ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nwhoïï, Nobelstraat no. 18 te 's.Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 14 en 16 Februari 1880 wordt de noodiee aan wijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Goes. 's-Gravenhage, 21 Januari 1880. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden le. dat 1 April a s. 25 en 1 Mei 38 pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluia zul len worden geplaatst. Van deze plaatsen zullen 1 April 5, en 1 Mei 7 kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen, en wel tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van ƒ50. 2e, dat tegen 1 Mei a. 8. aan dezelfde schooi gele genheid bestaat tot plaatsing van een ongehuwd hulp onderwijzer. Belanghebbenden moeten het verzoek om plaatsing voor 1 Maart e. k. aan het Dep. van Oorlog inzenden. Omtrent beide vermeldt de Staats-courant van heden, Woensdag 11 Februari, nadere bijzonderheden. Z. M. de Koning heeft ten behoeve van het te St.-Michiels-Gestel gevestigde instituut voor doofstom men voor het jaar 1880 een rijkstoelage verleend van f2000. Bij kon. besluit is bepaald, dat voortaan aan alle onderofficieren bij de maréchaussee de toestemming tot het aangaan van een hhwelijk kan worden verleend, terwijl van het overige personeel het éen vijfde gedeelte gehuwd mag zijn. GOES, 11 Februari 1880. Kloetinge. Morgen (Donderdag) des na middags te drie uren zal eene openbare raads vergadering worden gehouden ter plechtige installatie van den nieuwen burgemeester. Van de zjjde der burgerij zal het niet ontbreken aan bljjken van ingenomenheid met den nieuwen titnlaris. De door het departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen in 1819 te Middel burg opgerichte spaarbank beleefde in 1879 het 60ste jaar van haar bestaan. Zij vergoedde over dat jaar 4 pCt. rente aan de inbrengers. Z. B. de Paus heeft aan den internuntius te 's-Bage 2000 francs gezonden ten behoeve van noodlijdenden door den watersnood in Noord-Brabant. Reeds zjjn 40,000 loten geplaatst voor de watersnoodverloting. Ook de prjjzen vloeien van alle kanten toe. Te Utrecht zyn er reed» zooveel ontvangen door de subcommissie, dat het voornemen is opgevat om, als de toezending van prijzen blyft beantwoorden aan de verwachting, daar van die voorwerpen ook een tentoonstelling te houden. Subcom missiën zijn nog tot stand gekomen te Oudelande, Vlissingen, St-Philipsland, Oud- Vosmeer. In de kweekschool vcor zeevaart te Lei den zal op Maandag 23 dezer, 's morgens 10 uur, eene keuring plaats hebben van jongens tusschen 141/a en 16 jaar, die eene verbinte nis in 's rjjks zeedienst wenschen aan te gaan. De commissie, belast met het uitbrengen van een verslag omtrent de werischelijkheid en mogelijkheid van het oprichten van een pensioen-, .weduwen- en weezenfonds voor ge meenteambtenaren, heeft beslaten, eeu adres bjj da gemeentebesturen van Nederland ia te dienen, inhoudende de vraagof die besturen eventueel bereid zouden zjjn een jaarlijksche bjjdrage voor hun gemeenteambtenaren aan zoodanig fonds te storten. In het bestek der op 26 Febr. a. s. aan het Dep. van Marine te houden aanbesteding van een ijzeren kustlichttoren voor Ameland komt de bepaling voor, dat de toren most ge maakt worden in een fabriek in Nederland. De Minister vau Marine heeft tevens bekend gemaakt, dat inschrijvingen door buitenland- sche fabrikanten niet worden aangenomen. t ad.) Zaterdag 21 dszer zal te Utrecht een vergadering gehouden worden van de Maat schappij »Een nationaal belang", die zich da beplanting van bermen langs spoorwegen, van openbare rijwegen en vaarten en van andere gronden, daarvoor geschikt, ten doel stelt. De Maatschappij zal op die vergadering wor den geconstitueerd de raad van commissaris sen zal alsdan worden gekozen en een voor- loopige directeur worden benoemd. SCBEEPVAARTBERICBTEN. £ï:i lis weert. Zooals men zich wel zal herinneren, werd den 5 Oct. van het vorige jaar het schip De vrouw Maria, schipper L. Mouthaan, door de stoomboot Archimedes in den grond gevaren zie G. Ct. van 7 en 13 Oct. 1879. Aan arbiters werd toen opge dragen te onderzoeken, aan wie de schuld dezer aanvaring te wijten was en de hoegrootheid der schade. Dezer dagen is de uitspraak der arbiters gevolgd, luidendedat het ongeval moet geweten worden aan de Archimedes en deze de schade moet dragen. Bij minnelijke schikking is deze zaak beëindigd en door schip per Mouthaan genoegen genomen met da hem aangeboden en door de reederjj der Archirn-des te betalen schadevergoeding ten bedrage van frs. 8240. Gisteravond werd te 's-Hage ten voordeele der watersnoodlijdenden een concert gegeven door de koninklijke militaire kapel, waarop eene bekende zangeres, Mevrouw Rosa De Vries—Van Os, thans 60 jaaroud, bereidwillig hare medewerking verleende. Geen wonder, dat er geen plaats onbezet bleef, nu genoemde kunstenares in haar vaderstad, Mevrouw Rosa De Vries is een Haagsche optrad. Zjj, die eenmaal de grooten der aarde in ver rukking bracht haar als Norma te zien, was een onvergetelijk genot was de dochter van zeer armoedige ouders, israëlietische kooplieden, die langs de huizen groenten ventten. Op zekeren dag zat Roosje Van Os op haar wagen met appelen of iets dergelijks, op den hoek van de Gedempte Gracht en Wagenstraat, en ze zong het hoogste lied uit zoo hoog en zoo schoon, dat koning Willem II, die op zijn wandeling haar voorbijging, er door ge troffen werd. Hij liet onderzoek doen naar het nachtegaaltje en deze werd tot zangeres opge leid. Ons land kreeg daardoor eene familie van groote artisten immers, zoowel de dochters als de zoon van Rosa De Vries zijn aan de opera haar zoon zelfs thans aan de Haagsche opera ver- bonden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. B. Ia» Schelven, te VHertogenbosch, iB ook beroepen te Haarlem. Voor het beroep naar Vlissingen is bedankt door da. W. C. Barbas, te Resssn. Db. M. Keulemans, le Middelburg, heeft voor het beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Noord» jjk aan Zee bedankt. Het LeiiGch S'.udentenkorp» vierde Zaterdag in liet Sociëteitsgfib iuw Minerva oud-jaarsavoed en 9loot liet 305e jaar eter stichting van de L'idschs Hoo- gesehool, na il-n klokslag van 12 nur, met het tra ditioneel aauh-lf n van het Evangelisch gezang-vers: „Uren, dagen, maanden, jaren enz." Maandag werd de Dies uatalis met verschillende feestelijkheden herdacht en door den rector-magnifi- cus pi of. Kern in het groot auditorium van het Academie-gebouw een kernachtige rede "«houden over: „Begin en voortgang der Oosterschs studiën in Europa." {Dat/lol.) Naar de M. Ct. verneemt, hebban zich 27 sol licitanten, 21 jongens en 6 meisjes, aingeuield voor het toalatings-ex iineu op de rijksnormaallessen te Goes. Den 8aien dezer is te Ro ne, ter gelegenheid van den verjaarda? van het overlijden van Z. H. Rius IK, in de Siï'ijnsche kapel met groote plechtig heid eene mis voor hem geitzen. Z. H. ds Paus woonde Inar bij, omgeven door een stoet van kardi nalen, aartsbisschoppen, bisschoppen, monniken en ds bij het Vatieaiu geaccrediteerde gezanten. Da Zwilsersche en adellijke gardes waren almede in de kapel. LANDHOUW EN VEETEELT. De keuring der dekhengsten te Autich (Oost Ftitslard) heeft den 28 Januari een aanvang genomen. Aan de veeartseu werd>-n 48 oude en 138 jonge (driejarig-) hengsten ter keuring aangeboden. O ver het algemeen tn tg mm aannemen dat ds haudsl nog niet bijzonder opgewekt geweest is, hoewel verschei dene dieren voor hooge prijzen, men spreekt van 21002600, ain vreemde kooplieden ziju verhan- d 'hl. De Commercierath Reemstra van Emden heeft twee jonge hengsten verkocht voor 1250 per stuk. (M. Ct) RECHTZAKEN. Arrondissemenis-rechtbank te Middelburg. I» de Dinsdag 10 Feb. gehouden aiuir.g zijn de volgende vonnissen uitgesproken tegen lo C. Vaa de K., 14 j., schippersknecht te Goes, weg 'ii3 diefstal veroordeeld tot 14 dagen cell, gev. straf c. e. 2o L. A., 12 j., te Wolfaartsdijkbeschuldigd van diefstal, daarvan vrijgesproken, met bevel echter tot opzending naar een verbeterhuis tot zijn 18e jaar. 3o. A. C 35 j., koopman te Middelburg, wegens hoon, veroordeeld tot 8 boste c. e. 4o. N. K arbeider te Middelburg, wegens be delarij veroordeeld tot drie dragen eelt. gev, straf c. e. 6o. A. II52 j., arbeider te Westkapelie, wegens tedeiarij veroordeeld tot zeven dagen cell. gev. straf c. e. 6o. C. L. i)e 11. en F. De R., visschers, te Clinge, wegens diefstal van oesters en rebellie veroordeeld ieder tot twee ma inden cell. gev. straf c. e. EIGEN HAARD De kapelaan van Bardelo, too- neelen uit Limburg, door Émile S-ipgeus (vervolg en slot); Het kasteel Oud-Wassenaar, door prof. E. Gugel (vervolg en slot); Brand bij de Laurier- gtachl te Amsterdam, 7 Jauuari 1880 (met grav.); Studiën over Kamerplanten, door dr. Hugo De Vries, I. Uit het leven der wortels; Verschei denheden. INDISCHE MERCUUR, Orgaan voor den han del op Indië. Februari. De Hardlord zelfwerkende pomp L)e Sneiheids-wjjzer. Sniktrbereiding uit MaÏ3 en Sorghum. De patent rek-utoestel. Nieuwe Messeusehoonmaker. Kiuderwiegen met sluiting. De Windmolen van Corcoran, Stoomhamer». l)e „Mtssageru-s Maritime»." Geerschaaf-toeslel. De nieuwe Amerikaansche zaag machine. Gaat woods Brandkastenproef. R-ynold's Biljartstafels. Kromi-steenkolen. Nieuw Lint- zaagloestel. Een nieuw India—Rubber Injectie- spunj Gevoerde koffiezakker). De lakken- en veruissen-industrie in Japan. Vooruitgang 111 de Mrssenmakerjj. Nieuwe Schoolbanken. Teillac1» Autographiscbe nandpersen. De Pianoforte en Jacob Kirkman. 16 Francs-Hangklok.Ni'uwe siiuting van flesscnen. Nieuwe fransche zyde. Opduiking van groote lasten uit zee door middel van luchtballons. De gomboomen van Australië. Schoenen met geschroefde zolen en de schroefmachine. Bloemen- en zaad-catalogussen. Prijsopgaaf- Praetiscb Allerlei. Leestafel. ILindelsoverziclit. Het systeem van den beroemden Schwartz, een Zweed, wordt vooral in Denemarken, Zweden, Noorwegen en Noord-Duitsebland gevolgd. Het hoofddoel van Schwartz wa3: de boterbereiding een voudiger, gemakkelijker, zekerder en voordeeliger te maken. Ziehier eene korte beschrijving van zijn systeem. De melkkelder wordt op den vlakken grond op eene koele plaats van steen gemaakt. In den grond en 5 d.M. er boven uitkomend, maakt men steenen of zware houten koelbakken. Deze zijn gewoonlijk bijna 3 M. lang, 1.25 M. breed en 0.76 M. diep. In de koelbakken plaatst men een raamwerk van latten, en op dit raamwerk de melkvaten. De melkvaten zijn 5 d.M. hoog, rechthoekig in doorsnede met afgeronde hoeken, van zwaar blik gemaakt en kannen 40 tot 50 liters melk inhouden. In ieder der beschreven koelbak ken worden 18 zulke melkvaten geplaatst. Iedere koelbak wordt van onderen met putwater of ander koel water gevuld door eene buis, die het water meestal uit een reservoir oitvangt, dat hoven den melkkelder is gemaakt en van tijd tot tijd wordt volgepompt. Het water, dat niet koud genoeg meer is, bevindt zich boven in den koel bak en wordt weggevoerd door eene buis, welke op die hoogte is aangebracht. Verder smelt men in de koelbakken ijs, zoodat de temperatuur der melk tot op 4° of 5° Celcius daalt. Op deze tem peratuur wordt de melk gehouden. Welke nu de voordeelen van dit afkoelings- systeem zijn De melk zet bij die lage temperatuur veel spoe diger den room af dan bij hoogere temperatuur. De melk bezit namelijk bij 4° Celeius bare grootste dichtheid en de boterbolletjes zijn specifiek lichter dan de vloeistof der melk. Vandaar dat de bol letjes bij die temperatuur het sterkst omhoog stij gen. In de eerste 12 uren heeft de grootste room- afscheiding plaats. Volgens alle tot hiertoe met de meeste nauwkeurigheid genemen proeven heeft de room zich na ongeveer 24 uren volkomen af gescheiden en drijft hij boven. Dan, na 24 uren dus, wordt de room met een langwerpig ronde blikken lepel met omhoog gebogen handvat afge schept. Bij die lage temperatuur verkrijgt men ook meer room en dus meer boter dan bij hoogere tempera tuur. Van melk, die anders per 100 liter 12 liter room en 3.51 kilogram boter opleverde, verkreeg men door de jjsmethode van Schwartz per 100 liter 16 liter room en 3.75 kilogram boter. De room van melk, die slechts 24 uren oud is, is geuriger en smakelijker dan die van melk, welke eerst na 48 of meer uren is afgeroomd. Die guti- stige eigenschappen gaan ongetwijfeld op de boter over. Door de lage temperatuur wordt het verzuren der melk tegengehouden. De room is dus ook zoet. Men kan dus zoowel zoeten als zuren room karnen. Voor boter b. v., die naar de tropische gewesten moet worden gezonden wordt altijd zoete room gekarnd, aangezien het melkzuur nadeelig 'werkt op de duurzaamheid van de goede eigenschappen der boter. Voor boter, waarbij men niet zoozeer om de duurzaamheid behoeft te denken, karnen sommi gen room, die vcoraf een weinig frisch of zuur is getnaaki, omdat dis frisehheid, zooals zij meenen, gunstig op den smaak van de boter werkt. Maar altijd karnt men room van 24 tot 36 uren oud. Van de afgeroomde nog suikerzoete melk kan men kaas maken. Varkens, kalveren, enz groeien bij us voeding met zoete melk veel beter dan bij de voeding met balf of geheel zure melk. Door het systeem van Schwartz verkrijgt men ook steviger, droger, vaster boter dan anders. Vooral ill de zomermaanden springt dit beider in 't oog. Het is duidelijk, dat bet ijs in een ijsbuis of ijskelder moet worden bewaard. Een zeer eenvou dig ijshuis of ijshut is voldoende, wat in Dene marken, Zweden en Noord-Duitschland overtuigend blijkt,. Men laat eene hut met dubbele houten wan'en en dubbel dak maken. De grojte ruimte tusschen de wanden wordt opgevuld met zaagsel, turfmolm of andere stoffen, die de warmte slecht geleiden. Door boven in den buitenwand aauge- brachte deuren moet men die ruimte gemakkelijk kunnen vullen. Door luiken van onderen moet het zaagsel verwijderd kunnen worden, wanneer dit niet goed meer is. De zolder en de vloer moeten met eene dikke laag riet, stroo, zaagsel

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1