BIJVOEGSEL GOESCÏÏE COURANT. DINSDAG RECHTZAKEN^ 10 FEBRUARI 1880. No. 18. GEMENGDE BERICHTEN. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Door de Vereenigiug voor ia- ea uitwendige zending te Wemeldinge is 25 gulden geschonken aan de Vereeniging voor Chr. Nation, schoolonderwijs. (Z. A'.) Het Noorderlijk Evangelisch Zendingsfeest zal in Juli e. k. te Assen plaats hebbeD. Da Std. verneemt met zekerheid, dat ds. 1'. lion Cachetvan Villiersdorp (Zuid-Afrika), in April in Nederland terug verwacht wordt. Als aanvulling op het reeds gemelde omtrent het kon. besluit tot regeling van het ambtsgebied der inspecteurs, districts- en arrondissementsschoolop zieners en van de verdeeling hunner werkzaamheden, diene nog het volgende De arrondissements-schoolopziener heeft zijn vaste woonplaats binnen het arrondissement en de school opziener binnen die gemeente waarnaar het dis trict genoemd wordt, tenzij hun door den Minister vergund wordt zich elders in het district te ves tigen. De inspecteur heeft zijn woonplaats binnen zijn ambtsgebied ter plaatse, door den Minister te bepalen. Ein bij het besluit gevoegde tabel wijst de ge meenten es gedeelten van gemeenten aan, tot elü scbooi- arrondissement behoorende. Het arrondissement Goes omvat de gemeenten Baar land, Borssele, Driewegen, Ellewoutsdijk, Goes, 's-Gra- venpolder, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heereuhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kapelle, Kattendyke, Kloetinge, Krabbendtjke,Kruiningen,Nisse, Oudelande, Ovezand, Rilland-Batb, Schore, Waarde, Wemeldinge, Wolfaartsdijk en ïerseke. Het arrondissement Tholen de gemeenten Cats, Colynsplaat Cortgene, Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, St. Aanaland, Si. Maartensdijk, St, Philipsland, Siavenisse, Thoien en Wissekerke. Te Heille heeft een vergelijkend examen plaats gehad voor de daar opengevallen onderwyzers- betrekking. Een sollicitant was opgekomen. By vonnis der arrondissements-recbtbank te Botterdam zijn de boedels van Kerdyk en Pincoffs insolvent verklaard. Volgens het Vaderland is het door de N. fiott. Ct. medegedeelde bericht, dat de instructie tegen Then Berghoud-directeur der Rott. Handelsvereeni- ging, reeds nu aan het licht zou hebben gebracht dat zya kwade trouw volgens de wet twijfelachtig is, op zijn minst voorbarig. Voor het kantongerecht te Venloo heeft een doofstomme terecht gestaan, beschuldigd van het maken van burengerucht- door geschreeuw! De rechter oordeelde het feit bewezen en veroordeelde den doofstomme, met inaobtneming van verzachtende omstandigheden, tot 5,5G boete en in de kosten, subsidair éen dag gevangenisstraf. SCHEEP VA ARTBERICHTEN. Het ys op de Sohelde is zoo verminderd, d3t alle schepen van Vlissingen naar Antwerpen kunnen opvaren. LANDBOUW EN VEETEELT. De aangekondigde voordracht van den heer Marlet te Vtolfaartsdyk zal niet op Dinsdag, maar op Woensdag den 11 dezer gehouden worden, 's avonds te zes uren. Uit Rilland-Bath meldt men aan de Midd. Ct. Het afwisselend dooien en vriezen der laatste dagen heeft hier zoo nadeelig op het koolzaad gewerkt, dat er groote vrees bestaat dat de plant gestorven zal zijn De Redactie van Semper Virens heeft een treurige bevinding opgedaan in alle kweekerijen, zoowel in den omtrek van Amsterdam als elders, die zij bezocht met het oogmerk om de uitwerkselen van de jongste vorst na te gaan. Pertboomen, sommige appelboomen, abrikoze- en perzikeboomen hebben zeer veel geleden. Betreurenswaardig zijn de verliezen onder de Rhododendrums en doorbloeiende rotenvooral de thee-, Bourbon- en Neisette rozen, die niet onder dak gebracht waren, zjjn byna allen verloren. De bontbladige hulsten en andere fijne Boorten van dit geslacht hebben veel geleden, alsmede onderscheiden Couiferensoorten de verliezen in laatstgenoemd ge slacht zullen zich eerst later openbareu en zeker ook aanmerkelijk weten. Zeifs vele bloemheesters hebben merkbaar geleden. Kortom, de verliezen van alle boomkweekers io ons land zullen meer of minder aanmerkelijk zyn. Te H-ulcrwijk is de gezondheid van den vee stapel by eenige landbouwers verre van bevredigend. Onderscheidene beesten zijn kwijnend. Volgens ver klaring van den veearts zou de schimmel in het hooi de oorzaak zija. Ook in omliggende dorpen vertoo- nen zich dezelfde ziekteverschijnselen. Bij een landbouwer te Oud-Alblas is een kalf geboren met visohachtige huid, een varkensstaart, vier groote tanden, een uit den bek hangende tong en vreemde ooren. Over het vermoedelijke aantal trichinen in één varken heeft de veearts Raucb (te Wittenberg) eene mededeeling gedaan, die alle aandacht verdient. Hij vond in de spieren van een varken zeer talrijke trichinen, die in elk der eerste 100 p'mparaten aangetoond, en van 300 przeparaten slechts in 3 niet gevonden konden worden. In sommige bevonden zich 30, vaak in één gezichtsveld 5 a 6 stuks. Daar in 70 prepa raten, die 1 gr. wogen, 350 stuks werden gevonden, zoo bevatten 10 gr. spiermassa 3,500 stuks, 1 pond dus 175,000. Vermits de gebeele spiermassa van het varken 100 pd. woog, zoo bevatte het varken circa 177> millioen trichinen. Uit Emden wordt medegedeeld, dat in 1879 door de Vleeschkeurders aldaar in de microscopisch onder zochte zijden spek en hammen, uit Amerika aldaar ingevoerd, zes-en-vijftig stuks trichinen» zijn bevonden. Ook te Leer bleek dezer dagen, dat vau een party Amerikaansch spek verscheidene zyden triehineus waren. Kloetinge. De commissie, die zich in deze ge meente gevormd beeft met het doel om niet-bedeelden maar toch behoeftigen eenige ondersteuning te ver schaffen, ontving van 'l Bestuur der Algemeene armen ƒ50 en collecteerde ƒ188, dus te zamen 238. Het plan bestaat nu om gedurende deze maand weke lijks broodbedeeling te houden. Reeds is dit plan tot uitvoeriug gekomen, want verleden Zaterdag heeft de eerste bedeeling plaats gehad in 't oude school lokaal. Vier en veertig hoofden van huisgezinnen ont vingen naar evenredigheid van hun gezin een goede hoeveelheid brood. Cortgene. Zaterdagnamiddag had de boerenknecht P. P. alhier het ongeluk, bij het afrijden der jonge paardeu, dat zijn paard schrikte en nit den rijweg sprong, zoodat de beryder tegen een boom terecht kwam met het treurig gevolg, dat hij daarbij aan het hoofd gewond weid en zyn linkerbeen boven de knie brak. In dien toestand werd hij des avonds bij zjjne ouders alhier thuis gebracht. Donderdagavond is onder Zaamslag een jongen vao 12 jaren door het ijs gezakt en verdronken. Zijne moeder trachtte vruchteloos hem te redden en werd zelve door een toesnellenden arbeider maar juist in tij da van den dood gered. De oesterputten by Bergen-op-Zoom hebben door de aanhoudende en strenge vorst zeer veel schade geleden. Het verzanden van een der putten wordt geraamd op eeD schade van ƒ60,000. (Dagbl.) Jl. Maandagnacht is in het Lsekstermeer een oppassend jongeling verdronken, wiens lijk eerst Don derdag werd gevonden. Te Mussel waren twee broeders bezig een boom omtehakken. Daartoe klom de een in den boom om daaraan een touw te bevestigen. Hij viel er echter uit, en overleed Bpoedig aan de bekomen verwonding. Onder Schijndel is Vrydagavond door den laat- sten trein een man overreden; korten tijd daarna overleed hy. De moedige luchtreizigster mevrouw Godard, bekend door haar ongelukkigen tocht over en in de Zuiderzee, is te Parijs overleden. Te Pest en Weenen zijn valsche Oostenrijk - sehe staatsloten van 1864 in omloop, die', hoewel zeer slordig nagemaakt, niettemin reeds eenige dupes ge maakt hebben. Voor eenige dagen heeft een geld handelaar op 25 zulke stukken een voorschot gegeven van 1500 fl. aan een persoon in officiers-uniform, die zich Paul Pon Ehrenhaft noemde en teekende. Reeds is gebleken, dat in het geheele leger een officier van dien naam niet bestaat. Het verblijf der Russiche Keizerin te Cannes heeft in de vier maanden, die zij er doorbracht, on geveer ƒ250,000 gekost. Bij een brand te San Franeiseo kwamen elf Chineezen om het leven. Tengevoige van het gebruik van opium lagen zy in zulk een staat van verdoo- ving, dat zij niet by machte waren zich door de vlucht te redden. De Keizerin van Oostenrijk, gelijk men weet eene hartstochtelijke jageres, is sinds een paar dagen bezig achter hond en hert te ren Den in de Iersche bergen. Vrydag brak haar paard de pooten bij het springen over een hek. De schoone en moedige rydster bleef ongedeerd Uit het lyceum te Perigneux zijn 24 leerlingen gevlucht. Zij moeten zich des nachts met touwen uit de venslsrs hunner slaapzaal hebben neergelaten.

Goessche Courant | 1880 | | pagina bijlage 1