1880. N°. 18. Dinsdag 10 Februari. 67sle Jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, NATIONALE MILITIE. Inlevering van Declaration. Nationale Militie. Vrijwilligers bij de Land- of Zeemacht OFPiGËELE MBDBÜBBLUV6BÜ. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GOESCHE De uitgave dezer Courant geBchiedt Maandag-, Woensdag- en Vbwdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1.75 Afzonderlijke nonamen 5 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 et. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattende Kerkelijke zaken en onderwijs, ReehtzakeD, Seheepvaartberichten, Landbouw en veeteelt, Gemengde berichten, Burgerlijke stand van Goes en Liefdadigheid. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOFaS verwittigen den ingeschrevenen voorde Nationale Militie van den jare 1879 voor de lichting 1880, voor de TWEEDE MAAL, dat DE LOTING der per sonen, die aan de lichting van dit jaar moeten deel nemen, is bepaald op Zaterdag den 14 Februari 1880, des morgens te 91/2 aren, te Goes, in de groote zaal van het Raadhuis. En worden degenen, die redenen van vrijstelling hebben en zich nog niet hebben aangemeld, opgeroepen om op Woensdag 11 Februari a. 8., tusschen des morgens 9 en 12 uren, te verschijnen ter secretarie der gemeente, tot opimking van de getuigschriften voor de vrijstelling wegens broederdienst of als eenigen wettigen zoon gevorderd, terwijl de lotelingen of hunne ouders ver plicht zijn tegelijkertijd de bewijzen van broederdienst bij den Burgemeester over te leggen. GoeB, den 7 Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen een iegelijk op, die van het Rijk, de Provin cie of de Gemeente over het afgeloopen jaar 1879 iet9 te vorderen heeft wegens gedane WERKZ AAMHEDEN, LEVER ANTI EN en dergelijke, om zijne declaratie daarvan, vóór het einde der maand Juni aanstaande, in te dienen bij het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering, als anderszins, last heeft gegeven zullende diegenen, welke verzuimen mochten hieraan te voldoen, zich zei ven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voortvloeiende. Voorts zij in herinnering gebracht, dat bij art. 29 der wet van den 5 October 184i (Stbl. no. 40), zooals dit werd gewijzigd bij de wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 123), bepaald is, dat de Algemeene Rekenkamer geene vorderingen ten la9te van den Staat verevent, die niet ter harer kennis zijn gebracht binnen eene maand na het tijdstip, waarop de vorderingen, ingevolge de wet van den 8 November 1815 (Stbl. no 51) verjaard zouden zijn, tenzij, om bijzondere reden.de voldoening van volgens die wet verjaarde of niet tijdig ter kennis van de Algemeene Rekenkamer gebrachte vorderingen, voor de afsluiting der betrokken begrooting, door den Koning mocht worden toegelaten. Goes, den 7 Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien art. 6 van Zijner Majesteits besluit van den 17 December 1861 (Staatsblad no. 72j gelet op art. 11 en volgende van de wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); roepen bij dezen op, die genegen zijn als voor deze gemeente op te treden, om zich daartoe in den loop dezer maand op eiken werkdag tusschen des voormiadags 9 en des namiddags 2 uren ter gemeente secretarie aan te geven, wordende door het gemeente bestuur 25 als premie voor ieder man uitgeloofd, welke premie dadelijk, na de goedkeuring door den militieraad, kan worden ontvangen. Wordende de belanghebbenden voorts opmerkzaam gemaakt dat zij, die zich als vrijwilliger aanmelden, behooren te zijn ongehuwd of weduwnaar zonder kin deren, ingezetene, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,56 meter lang, tusschen 19 en 35 jaren oud, terwijl alleenlijk vroeger gediend hebbenden tot het volbrengen van hun 40ste jaar kunnen worden toe gelaten. Zij moeten voorts tot op het tijdstip der op treding aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschreve nen voor de militie alleen worden toegelaten voor die gemeente, in welke zij ingeschreven zijn, tenware zij geene verplichtingen ten aanzien der militie meer te vervullen hebben. De door de vrijwilligers over te leggen stokken zijn: lo. een getuigschrift van den burgemeester der woon plaats, tot afgifte waarvan ter secretaris alhier zal worden gevaceerd op Woensdag den 25 dezer, des namiddags te éen uur 2o. het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben 3o. voor gediend hebbende personen het bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 't welk zij laatst gediend hebben, en 4o. voor minderjarigeneen bewijs van toestemming van hun vader of voogd. Goes, den 7 Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Benoemd voor de lichting der nationale militie in Zeeland van dit jaar tot militair lid te Middelburg de maj. Sasburg, tot plaatsvervanger de kapt. Vie weg. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat voor de bestedingen van werken en leverantien van het departement van Waterstaat enz., met afwij - king van de eerste zinsnede van 44L der algemeene voorschriften, vastgesteld bij beschikking van 22 Mei 1876 no. 31, de inschrijvingsbiljetten tot het oogen blik der besteding in de bus kunnen worden gestoken. Wijders worden belanghebbenden herinnerd aan de bepaling, d&t de inschrijvingsbiljetten vrachtvrij moe ten worden bezorgd aan het lokaal der besteding. Voorzoover de biljetten voor bestedingen, welke aan het departement worden gehouden, per post wor. den verzonden, hebben belanghebbenden erop te reke nen, dat de brieven en stukken vanwege het depar tement van het postkantoor worden afgehaald, en dat dit geschiedt des morgens te 8 en des namiddags te 2 en 6 uren, zoodat de biljetten, welke op den dag der besteding met een der posten tusschen 's morgens 8 en 's namiddags 2 uren te 's-Hagc aankomen, eerst op laatstgenoemd uur het departement bereiken, en derhalve voor de besteding buiten aanmerking blijven. Z. M. heeft 'sKonings Commissaris in Noordbra bant gemachtigd tot bijeenroeping van de Staten dier provincie, in buitengewone vergadering, op Dinsdag 17 Febr. e. k. om daarin te behandelen een voors'el tot aanbieding eener provinc. bijdrage aan het Rijk in de kosten van verbetering van den waterstaatstoe stand in het noordoostelijk gedeelte van Noordbrabant; een ontwerp-besluit tot oprichting van een tijdelijk waterschap tot bepaling der aan het Rijk aan te bieden bijdrage in de kosten der werken tot verbetering van den waterstaatstoestand in het noordoostelijk gedeelte van Noordbrabant; een in de najaarsvergadering van 1879 genomen besluit tot aanvulling van het provin ciaal reglement van politie op het gebruik van, en het vervoer over de openbare wegen in die provincie; voorstellen van Gedep. Staten tot voorziening in de kosten van herstel van provinciale wegen en bruggen, die door de jongste wateriamp hebben geleden. GOES, 9 Februari 1880. Wij maken belangstellenden opmerkzaam op de voordracht, Donderdagavond in de con certzaal te Goes door Mullatuli te houden. In twee jaren bezocht de geniale schrijver en spreker onze gemeente nmt, reden te meer voorzeker om met belangstelling zjjn optreden te gemoet te zien. Hun, die plan hebben de lezing bjj te wonen, herinneren wij dat volgens eene prijzenswaardige gewoonte van Multatuli hjj steeds precies op bet aangekondigde uur begint. Wat toegangskaarten betreft, verwjjzen w ij naar achterstaande annonce. Aan den heer C. Risseeuw is, op zijn verzoek, tegen 21 Febr. a. s. eervol ontslag verleend als griffier der gemeente Goes. Sub-commissiën voor de watersnoodver loting zjjn nog gevormd te Wemeldinge, Nisse, Krabbendjjke en St. Maartensdijk. De Prins van Oranje deed aan de hoofdcom missie voor die verloting toekomen een prachtige bronzen pendule van zeer groote waarde, en een fraaie Egyptische vaas van onyx. Prinses Marianne heeft bestemd een vuur scherm, versierd met door haar geborduurde spreuken, een salontafel met inlegwerk en ko per vergulde ornamenten en een schilderjj van Ochanon Verveer. S'.nts den nacht van Zaterdag op Zondag is het vervoer van vrachten op de wegen, in onderhond bij het Rijk, beperkt overeenkomstig de bekende besluiten. Tot candidaat v,oor lid van den gemeen teraad te Middelburg is door de kiesvereeniging De Grondwet gekozen mr. D. Q. Van Teijlin- gen, rechter in de arrondissements-rechtbank aldaar. Tot secretaris van Bergen-op-Zoom is, met 6 van de 11 stemmen, gekozen de heer M. J. Magnée; de heer Verhagen bekwam 5 st. In tien teg-n dat tijdstip de speciale com missie ad hoc met haar rapport gereed zal zjjn, zal de Luxemburgsche Kamer den 24 Februari het wetsontwerp tot bekrachtiging van de over eenkomst met Nederland in behandeling nemen Aüoop Aanbestedingen en Verkoopingen. Klobtinoe. Ziterdag 7 Februari jl. weril alhier geveild de hofstede van wijlea Cs. Pot, groot 23,7699 hectaren en toegewezen aan de heeren H. A. C. Leunia Dekker Szi. te Kloetinge 81 30 gebouwen enz. te Kloetinge voor ƒ3510,den hoop. Mars. Nieuwenhuijse Jz. te Kloetinge 1 22 60 weiland te Kloetinge voor 1550,80 den hoop. I.D Fransen Var'd" Putte teGravenhage 6 81 3d bouw-en weiland te Kloetinge voor 7050,63 den hoop. J. C. Kakebeeke te Goes 17 50 weiland te K'oetinge voor 123,37 den hoop. J. Dekker Lz. te Goes 4 46 09 bouw-tn weiland te Kloetinge voor 4548,83 den hoop. G. G. Van L'ere te Kloetinge 23 70 bouwland te Kloetinge voor 276,10 den hoop. W. Van de Linde en H. Trimpe, beiden te Kloetinge1 85 70 bouw-en weiland te Kloetinge voor 2237,68 den hoop. A. J. Herdiok te Kloetinge 2 89 10 wei-en bouwland te Kloetinge voor 3498,18 den hoop. 86 80 A. Pot Jz. te Kloetioge weiland te Kloetinge voor Cs Marinusse te Goes bouwland te Kloetinge voor P. Wisse te Kloetinge bouwland te Kapelle voor A. Pot te Kioetinge bouwland te Kapelle voor W. Van Sirien Jz. te Wolfaartsdjjk, het aandeel in de getneene tieuden van Wemeldinge voor 2950. 1128,40 den hoop. 62 60 f 857,62 den hoop. 2 71 90 2093,63 den hoop 1 08 36 1002,33 den hoop. Laatste en telegraphische berichten. KLOETINGE, 9 Febr, In de heden gehouden gemeenteraadszitting is ingekomen een missive van den oud-burgemeester J. Trimpe, waarbij hij kennis gaf te bedanken aU lid van den gemeenteraad en als lid van het burgerlijk armbestuur. In laatstgenoemde betrekking werd in zjjue plaats benoemd de heer L. De Groene. Verder was een schrijven ontvangen van den heer mr. J. H. De Laat de Kanterdie eervol ontslag verzocht als secretaris en ontvanger der gemeente. Dit eervol ontslag werd in dezelfde zitting verleend terwijl mei de tijdeljjke waarneming der beide be- trekkiugeu door burgemeester en welliouders is belast de heer A. A. Dan Dellen, commies ter secretarie van Goes. MIDDELBURG, 9 Febr. In de h°den gehouden algemeene vergadering der afdeeling Walcheren van de maatschappij tot bevordering van landbouw en ver teelt in Zeeland is de rekening over 1879 goedge keurd met een batig saldo van ƒ637,58. Tengevolge van het bedanken van den heer A. M. Tak alhi r voor zijne b»noe®ing tot vice-«oor- zitter, is als zoodanig b noemd de heer J. Riemens, burgemeester van Serooskerke, terwijl in diens plaats tot lid van liet bestuur werd gekozen de heer P. Melis, Ie Serooskerke. Als afgevaardigden voor het hoofdbestuur werden aangewezen de heeren A. Den Boer alhier en J. De Croo, te Vrouwepo'der, en als plaatsvervangers de heeren J'. Melis en W. Maas, beiden te Serooskerke. Al de benoemden uamen hunne betrekking aa-. Als onderwerp ter bespreking op de te Groede te houden algemeene vergadering is voorgesteld Je vraag Zijn boterfabrieken al of niet in het nadeel der laudbou wers Tot het houden van voordrachten zullen worden uitgenoodigd de heer W. Sluis, te Beeinster, over boter- en kaasbereiding, en de heer J. Kok, veearts te Rotterdam, over paaid-n. 's-GRAVENHAGE, 9 Feb. Benoemd tot Ridder der Or Je van den Nederlandecbeu Leeuw de beeren Modderman, Minister van Justitie, en Borsius, lid der eerste kamer en president der kamer van koop handel en fabrieken te Middelburg. WEENEN, S Febr. De Delegatie keurde de be- grooiing voor Bosnië goed. Volgens een gerucht bereidt Italia irndenta een inval in Zuid-Tirol voor. MILAAN, 9 Febr. Bij de herdenking van de Februari dagen in 1853 ontstond gisteren een gevecht tusschen de politie en republikeinsche werklieden. GEMENGDE BER'CHTEN. Tc Chicago maakt men toebereidselen voor een groot vrijmetseiaarsfeest. Het zal 17 Augustus 1880, als het een eu twintigste driejarig conclave der „Tem pelridders" van de Vereenigde StateD, geopend wo-- den. la het park aan het meer Michigan brengt men een legerplaats van tenten in gereedheid, die electriseh zal verlicht worden. De nitnoodigingen aan de broe ders zijn reeds verzonden. In het midden der leger- plaate zal een groote zaal in den vorm van een kruis gebouwd worden. Men verwacht dat ongeveer 20,000 „Ridders" in uniform aan den feestelijken optocht deel zullen nemen ook wordt er gedacht aan een frestbanket van 50,000 couverts. Niet minder dan 200,000 vrijmetselaars zullen als gasten verschijnen. Mtn heeft- voor een pleiziertochtje op het meer onge veer 50 stoombooten gehuurd. Alle schouwburgen van Chicago zullen tijdens het feest uitsluitend onder controle der „Tempelridders" staan de broeders zullen vrijen toegang hebben. 302de STAATS-LOTERIJ. 3a kt. Prjjzen van f 100 en daarboven. Trekking van Maandag 9 Februari. Ie Lijst. Nos. 2142 en 17359 elk f 1000. Nos. 7484 en 9961 elk f400. Nos. 6015, 6487 en 19636 elk f 200. Nos. 2756, 5723 en 16384 elk f 100. De Engelsche liberalen zijn bitter teleurgesteld. Er moest voor het Lagerhuis een lid gekozen wor den, te Liverpool, de bakermat der conservatieven. Zij vleiden zich vooral onder de leuze van hulp aan Ierland daar eene overwinning te behalen met hun candidaat Lord Ramsay, doch bij bleef 2,221 stemmen beneden zijn conservatieven tegenstander Whilley. Nu troosten zij zich met de overweging, dat lijj toch 23,885 stemmen ver kreeg, maar aan de verwachting heeft de uitslag in ieder geval geenszins voldaan. Wat. nu Ierland betreft, ook de regeering tracht wij hebben in ons vorig no. het gemeld dit wapen der tegenpartij uit de hand te slaan door zelf de handen uit te steken. Het ontwerp, waarvan sprake was, om de regee ring te machtigen maatregelen te treffen tot leni ging van den nool in Ierland, en wel door het verstrekken van voorschotten, wier terugbetaling gewaarborgd wordt door het overschot van bet Iersche kerkfonds, is bjj het Lagerhuis ter tafel gebracht en na een kort debat had Zaterdag de eerste lezing ervan plaats. Het Huis is verder druk bezig met het adres van antwoord op de troon rede. De regeering wordt natuurlijk met vragen overstelpt, en van Iersehen kant zeer gegispt over hare houding tegenover den toestand daar. Men herinnert zich wellicht, dat er sprake was van den terugkeer der Fransche communards, die zich in Zwitserland bevinden, en wel succes sievelijk, naar Parijs, teneinde zich daar gevangen te stellen. Dit voorstel is dezer dagen behandeld en uien besloot die aardigheid maar niet te ver- koopen. Volgens geloofwaardige inlichtingen zoo wordt uit Weencn gemeld wordt de toestand in het binnenland van Rusland dagelijks hachelijker. Naar men zegt is de Keizerin te Petersburg teruggekeerd, omdat men beducht is voorgevaren, welke de Kei zerlijke familie bedreigen Verscheidene officieren van hoogen rang, dia na den laatsten oorlog met Turkije geen belooning ontvingen, zouden de om wentelingspartij voorstaan. De vermeerdering der sterkte van het Duitsche leger heeft zonderling genoeg volgens de meeste Russsische bladen daar te lande zeer wei nig indruk gemaakt. De Novoe Vremyia en het Dagblad van Moskou gelooven, dat men met deze vermeerdering meer het oog heeft op Frankrijk. Het Journal de St.-Petersbourg bestrijdt de mee ningen der alarmisten van beroep eu de G-olos is verre van verwonderd over den genomen maatregel. Alleen de Vedomisti gelooft, dat Rusland door Duitsch- land bedreigd wordt. Het blijkt meer en meer, zegt dit blad, dat de dwaze geruchten over mili taire toebereidselen van Rusland en dreigende be wegingen aan de westelijke grenzen slechts die- nen moesten, om de openbare meening in Duitsch- land op de vermeerdering der legersterkte voor te bereiden. Nu, wat dit laatste betreft is het wel mogelijk, dat de Vedomisti den bal niet zoo geheel en al misslaat. Tevens wordt beweerd, doch van andere zijde, dat die vermeerdering slechts eene aanvankelijke is. Er zou nl. sprake wezen van de vorming van eenige afzondeilijke Elzas-Lotharingscheregimenteu. De onlusten in Pest zullen gelukkig door een streng onderzoek worden gevolgd. De bekende vechtersbaas Majthenyi, die door zijn vechterijen de grootste aanstoker was en tevens achter zijne waardigheid van lid vau het MagnatenbuL zich

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1