N°. 16. Donderdag 5 Februari. 6? SUZE's MAN. ste OFFICIEELS MEDEDEELDEN. FEUILLETON. KUNSTNIEUWS! GOESCHE uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75 Afzonderlijke nummers 5 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone ad verten tien worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a „1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEtNER en HAASENSTEtN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Benoemd met 1 Febr. tot rijks-havenmeester voor de vaart in de Nieuwe Maas en de Koningshaven te Rotterdam O. C. Vermeer.thans havenmeester voor het kanaal en de havenwerken door Walcheren; tot havenmeester aldaar M. P. Brantsthans sluismeester bij het kanaal door Voorne. Bij Z. Ms. besluit van 31 Jan. 1880, ter zake der krijgsverrichtingen in de XXII en XXVI Moekim fAtjeh), gedurende het tijdvak van 23 Juli 1878 tot 28 Maart 1879, is bepaald, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den len luitenant der inf. G. K. J. Van den Bussche. Bij kon. besluit is benoemd tot archivaris in Noord-Brabant mr. C. C. N. Krom, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden. In Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jongelingen als cadet aan de Kon. Mil. Academie Het navolgende aantal plaatsen wordt dit j*ar open gesteld voor den dienst hier te landeinfanterie 18, art. 14, genie 3; voor den dienst in Oost-Indië: inf. 20, art. 10, genie 5. Nadere bijzonderheden bevat de St. Ct. De mii. paardenarts 2e kl. H. C. Ittmann wordt overgeplaatst van Bergen-op-Zoom naar Zutfen, GOES, 4 Februari 1880. Voortdurend breidt zich bet aintal sub- commissiën voor de watersnood-verloting uit, ook in onze omgeving. Thans zijn er weer opgericht te Sehore en te Colijnsplaat. De prijzen, die gestadig te 's-Hage inkomen, zjjn prachtig en tot de zonderlingheden mag wel gerekend worden een gouden ring van den negerkoning Kudjo IHahre, te Eddena (West- knst van Afrika) door een Haarlemmer ge schonken. Ook bij de subcommissie te Goes zjjii een paar prjjzen ontvangen. Zou het zich tot die enkele blijven bepalen? Zijn er nog niet meer dames, die op deze wijza iets willen bijbrengen tot leniging van den nood der overstroomden Haitsweert. De in 't begin van Januari plotseliug ingevallen dooi gaf de scheepvaart weder eenig teeken van leven, hoewel slechts gedurende een paar dagen. Ofschoon er natuur- ljjk van geene belangrijke cjjfers sprake kan zjjn, stelt mjj die weinige herleving toch in staat als naar gewoonte eenige opgaven te verstrekken aangaande de handelsbeweging langs dit kanaal. In Januari dan werd om slechts de belangrijkste artikelen te noemen langs dit kantoor a. INGEVOERD VAN BELGIE NAAR NEDERLAND. Kilo. Granen Tarwe539445 Rogge171602 Gerst394319 alle andere113568 Totaal 1218934 9) Naar het Pransch van George Vautier, door J. O. S. VIII. Ik zend je nu een brief, waarvan je niet veel begrijpen zult, want deze behelst niets meer of minder, dau dat ik terstond weêr terugga en gij mij niet moet wachten. Ik schrijf je dezen op een houten tafel in een klein dorpsstationtje, welks naam ik niet weet en waar ik zoo even aangeland hen. Ik zou eene verontschuldiging kunnen ver zinnen, je wijsmaken dat eene plotselinge onge steldheid mij verhinderd had verder te reizen pasar jk wil er liever niet om liegen. Toen ik alles voor mijn uitstapje naar jon in orde gebracht had, ben ik terstond met den mid dagtrein afgereisd. In het station gekomen zag ik Jeane's man, die, in veldkostuum gestoken zijn landerijen ging bezichtigen. Het gelakte mij hem te ontsnappen. Die ontmoeting bad me een weinig van streek gebracht. De eerste uren bracht ik ijverig de cou- Suiker, Ruwe beetwortel 383800 Candij27021 Totaal 410821 b. UITVOER VAN NEDERLAND NAAR BELGIE. Kilo. Aardappelen87000 Granen, Tarwe497849 i Rogge106000 I Gerst20871 2 alle andere 91825 Groenten, versche99360 Kaas15000 Visch, versche zeevisch 11000 gerookte bokking 27400 c. DOORVOER van BELGIE naar PRUISEN. Kilo. Granen, Tarwe567903 Rogge 1762563 Gerst100010 alle andere 1222983 Totaal 3653459 d. DOORVOER van PRUISEN naar BELGIE. Kilo. Steenkolen413800 STAT E N-GEN ERA AL. TWEEDE KAMER. Bij de Kamer zija ingekomen twee wetsontwer pen lo. houdende regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen van de militaire officieren bij de zeemacht; 2o. tot regeling van di militaire psnaioeneu bij de zeemacht. SCHEEPVAARTBERICHTKN Veritas meldt, dat in December jl. 14!) zeilsche pen, waarvan 7 Nederlandache en 21 stoomschepen, waaronder 2 uit ons land, zijn verongelukt. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. In het dezer dagen verschenen no. 12 van deu Navorscher heeft de heer J. Van der Baan te Wol- faartsdtjk de auteotieke rekening gelevprd van ontvang en uitgaaf voor de nieuw gebouwde kerk van de Herv. gemeente te Axel in 1618 1619. Deze reke ning levert het bewijs, dit toen eene geheel nieuwa kerk te dier plaats gesticht is, ter vervanging van de St. Barbara's kapel, met welke men zich aanvan kelijk beholpen had, en dat op den 14 Mei 1618 daarvan de eerste steen gelegd werd door den ver maarden Petrus Uondius Qirnz., dej'ijD predikant te Trr Neuzen; alsmede, dat voor dien bouw alom in or.s vaderland is gecollecteerd 7954,07s, terwijl het tekort van 681,4U uit de stadstniddelen is bijgedragen. De geschiedkundige mededeeliugen van Se/tarp en V. d. da, evenals van verscheidene anderen, dat de Herv. gemeente te Axel zich van de voor noemde kapel bediend heeft totdat deze i.t 1695 vergroot werd, blijken alzoo onjuist te zijn. ranten lezende door; doch toen ik de lieele massa drukwerk verslonden had, begon ik te soezen. Ik heb mij, terwijl ik aan je huwelijk dacht, onze vriendschap van vroeger voor den geest gehaald en den tijd van onvergetelijke vrijheid, waarin wij zorgeloos het genot najoegen ik heb voor mijn half gesloten oogen onze kleine vriendenschaar de revue laten voorbijgaan, waaronder de dood reeds zijn sikkel gezwaaid heeft; door de grilligheden van het noodlot zijn anderen hier en daar ver strooid en wij plus Felix zijn de drie eenig over geblevenen. Weetje welk zonderling denkbeeld mij eensklaps in het hoofd kwam Ik vroeg zoo bij mezelven, waarom Felix niet evenals ik het contract van je huwelijk zou mede onderteekenen? Ik herinnerde me wel, dat gij tnij reeds in je laatsten brief ge schreven hadtdat hij zich tevreden zou stellen met twee dagen van de bruiloft bij te wonen, daal de gezondheid zijner kleine patiënten hem niet toe lieten Parijs te verlaten. Deze reden, die mg eerst zeer aannemelijk voorkwam daar ik zijne manie ken, verwekte plotseling een laag vermoeden in mijn borst, deed mij huiveren en beschaamd staan kijken. De trein hield opJeane's man zag ik er uit stappen. Hij keelt rond of hjj mij niot zag maar Kloetinge. Alhier worden evenals daarvoor in a idere gemeenten coriferentiëa lot opwekking van getsieljjk leven gehouden. Deze hebben lieden en morgen, dus gedurende twee volle dagen, plaats in het voormalige schoollokaal. Dinsdagavond werd er een bidstond gehouileu. Beroepen bij de Cbr. Geref. Gem. te Noordwijk aan Zee ds. M. Keulemons, van Middelburg. De Commissie voor de zaken der Waalsche kerken beeft tot haar voorzitter benoemd ds. J. II. Gerlach, pred. te Middelburg. Ds. A TV. F, Alewijn Faure, die als cand. den 19 Januari 1879 tot Pred. bij de Herv. gemeente te Hemmen iu Gelderland werd bevestigd, is volgens de Kerktl. Cour. in Deesiuber jl. met zjjne vrou-v, als lidmaat van de Irvingiaansche of zoogenaamde Aposto lische kerk, Ie 's-Gravenbage beves'igd. De commissie tot de zaken der Remonstrant- seh- Broederschap heeft een vereenigiug van ruim 200 voormalige leden der Nederl. Herv. gemeente te Meppel, op haar Verzoek, als zelfstandige gemeente vau die Broederschap erkend. Kruisingen. In het laatste nommer uwer courant komt een bericht voor, dat liet concert, wegeus ziekte van het eereüd IJ. O. Baarens verleden Vrijdag uit gesteld, op Woensdag 4 dezer zou plaats hebber;. In strijd daarmede kan ik u melden, dat daarvan geen sprake is geweustmaar dat de opvoering bij voortdarends beterschap vao den directeur, den heer Baarens, op VYomsdag den 11 Februari bepaald is, Het vroeger uitgegeven programma wordt daarbjj ge volgd; wij blijven dus tot een druk bezoek vau het concert opwekken. Mfj. Jos. De Groot heeft vau eenige kunstvrien den een fraaien ring met brülanten ten geschenke ontvangen, als b'ijk van wairdeeriug voor haar spel in Marguerite Guutlder. LANDBOUW EN VEETEELT. Wemeldixgë. Maandagavond hield de heer Marlet van Hontenisse alhier zijoe aangekondigde lezinsr. In eene keurige en zeer zaakrijke rede besprak hij den tuin- eu ooftbouw. Van bet eerste behandelde spreker op de hem eigen, gemakkelijke manier achtereenvolgens eene geschikte ligging van het terreiu, eene behoor lijke beschutting, eene doelmatige grondbewerking en eene verstandige vruchtwisseliag ais voorwaarden ter bereiking van het doel dat men beoogde, ui. zoo vroeg en zoo laat mogelijk groenten te hebben. Van het tweede (na de pauze) zich iu hoofdtaak tot de boomgaarden bepalende, wyl die zoo talrijk in onze omgeving zijn, wees spreker op eene goede bereiding van den grond, voor boomgaard aan te leggen, op eene zorgvuldige keuze van plantboomen (liefst in onze streken aangekweekt, als beter hier tierende dan uit de Boskoopsche k weekerijen), op eeDe met zorg volbrachte poting, behoorlijke bemesting, maar vooral op eene verstandige suoeiing als de hoofd vereischten. Tal van praktische bijzonderheden wist sp-eker er tuseohen te lasschen en daar nhoven zijne voordracht met menige geestige opmerking zoodanig te kruiden, dat zij door allen onder nauwlettende opmerkzaamheid met oiverdeeld genoegen werd aangehoord en zeker ik bleef achterbaks. Hij verwijderde zich en liep zingende naar het karretje, dat buiten het station op hem wachtte. Iedere maand bezoekt hij, zon der iets te vermoeden, in goed vertrouwen en ge lukkig zijn pachters. Terwijl hij wegreed, waren wij ook weer op marsch en ik verviel in mijn ge- soes; thans was ik met Jeane bezig. Het onge duld, waarmede wij die uitstapjes ^egemoet zagen, die ons drie dagen achtereen volkomen vrij lieten, onze vreugde, onze spanning en die vermakelijke angst, die ons ieder uuV op een niet. te wenschen terugkomst deed bedacht zijn, dat alles kwam mij in een aanval van jeugdige opgewondenheid voor den geest Daarna ondervond ik eene vreemde gewaarwor ding, een soort van ontwaken. Ik wilde de ge dachten verdrijven, die mijn gëest plaagden; maar zij kwamen met dubbele kracht terug l O die lage, verachtelijke visioenen Ik bezweer je, dat ik alles gedaan heb om ze te bestrijden. Twin tig maal nam ik mijne couranten weder op ik beproefde een gesprek met mijne slaperige mede reizigers aan te knoopen; zij gaven mij ternauwer nood antwoord of bromden even wat en dan deden ze hunne oogen weder toe. Ik reciteerde in stilte heele verzen en gaf mij zei ven onoplosbare vraagstuk ken op alles te vergeefsch. Moest ik die ongerust- vruchten zal afwerpen. Onze burgemeester was dau ook aller toik, toen hij, als voorzitter der afdeeling, den heer Marlet den dank bracht voor de leerzame en p-ettige wijze, waarop hij allen gedurende ruim 2 uren had geboeid en hem een tot 9poedig weer ziens toeriep. Cortgene. Maandag hield dhr. A. F. Marlet i i de herberg valt JT)e Keijzer alhier eene landbouw- voordracht en had tot onderwerp Onze teelten in verband met de op te richten Export-maat schappij. Hij besprak onze gunstige liggiug voor de Esgelsche markt, en hoe de voorwaarde voor die markt beslaat iu het leveren van groote partijen, eu het teelen vau die soorten, welke het meest gewild zijn. Het mis lukken vau proeven, vroeger geDomen, is volgens hem vooral toe te schrijven aau (ie handelsmoeielijk- hed^n, aan geschikte tusschenp^rsonen en tusschen- verriclitiugeu. Vooral moet gezorgd worden voor ver andering onzer teelten, voor betere grondbewerking (spitten), betere bemesting b. v. compost, en betere vruchtwissïliug. Lie Export-maatschappij beval hij zeer aan. Ia zijne tweede afdeeling sprak de heer Marlet over den teelt der koolsoorten, en leerde hij dat hierbij vooral op de veredeling der zaden moet gelet worden, en op ir.eer andere leervoorwaarden, wat ook bet geval is met de teelt van erwten en boonen, alsmede met die van wortelen. Hij besprak het wenschelijke en voordeelige om de voor die gewassen beschikbaar gestelde akkers, wauneer die in 't groot verbouwd worden, aftesiuiteu met vruchlboomen en wel bij voorkeur met bessenst ruiken, teneinde den wind, en wel den onderwind, die op dergelijke gewassen veel nad-el kan teweegbrengen, te breken. Den beer Marlet werd ten slotte een woord van dank toegebracht voor zijne b'langrijke voordracht door den voorzitter der afdeeling, dhr. J. II. Bigban. In Sempervirens wordt de raad gegeven dit voorjaar wat dikker dan gewoonlijk te zaaien. Ouder de iu het vorig jaar gewoonen zaden zijn er, die uiet zullen opkomen omdat zij uiet goed ryp heboen kunnen worden. Ten einde du9 eventueële teleur stellingen te voorkomen zal zeker het beste ziju eenig zaad meer te gebruiken. Van 28 Dec. 1879 tot 24 Januari 1880 zyn door lougziekte 4 runderen, in Zuidholland, aange tast, tegen 9 iu het vorige tijdvak van vier wekeu. Mem herinnert zich wellicht, dal eenige jaren gele den graanko-rals in onde Egyptische graven gevonden werden, welke, uiettegenstaaude z:j den respectabelen leeftijd van o ïgeveer 3000 jar«o bizaten, toch nog met jeugdig vuur aan het kiemen gingen. Als ten tegenhanger hiervan kau het feit dienen, dat onlangs te Londen op een vergadering van de „Society of Public Analyst" een proefje boter vertoond werd, waaryan de ouderdom op 2500 jaren geschat werd. Het merkwaardige was, dat de boter, met uitzonde ring van een zeer zwakken raazigen reuk, volkomen zuiver was en, blijkens chemische analyse, geheel identiek met de tegenwoordige boter. De boter was, keurig in een albasten vaas gegoten en behoorlijk verzegeld, iu eea Egyptisch graf gevoudeu. beid en die koortsachtigheid tot het einde der reis met mij dragen Moest ik mijn neerslachtig voorkomen aan je spotlust blootgeven? Wat zou ik me schamen, als ik onvoorzichtig genoeg was om het geheim vau mijne ongedurigheid bloot te leggenPlotseling kwam ik op een goed idee: waarom zou ik niet onder een of ander voor wendsel naar Parijs teruggaan, teneinde 'savonds zouder voorkennis in mijn eigen huis te komen, en Suze te verrassen, als zij kalm ingeslapen is bij 't ledikantje van Piet, ben dau te omhelzen, den volgenden morgen weer in den trein te gaan ■zitten, voor altijd bevrijd van de duiveische idees, die mij kwellen Voor groote kwalen zijn krasse middelen noodig. Aan 't eerste station, waar wij stilhielden, ben ik ouverwijld uitgestapt, zonder te vragen waar ik was. Hier wacht ik nu den trein, die mij straks naar Parijs terug zal brengen. Morgennaiuiddag ben ik bij j*. Onze vriendschap verliest er eenige genoegelijke uurtjes van samenzijn bij: laat je dat: niet hinderen, denk liever dat ik tevreden bij je zal aan komen, in staat om over de dwaze gedachten te lachen, die mij nu overweldigen Gelukkig zal het nog maar kort duren sedert mijn besluit genomen is ben ik kalmor. God, wat zal ik rustig slapen van nacht en morgen gelukkig zijn (Slot voigt.j

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1