BIJVOEGSEL uiïE COURANT. DINSDAG 3 FEBRUARI 1880. No. 15. OPENBARE VERGADERING TAN DEN II A AS) der 43- Sü 3EB. S2 S3 JA' T Si SOsiS, op ZATERDAG den 31 JANUARI 1880, des avonds te half 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. Witt Hamer, bur- gemeeBter. Tegenwoordig 8 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren jhr. M. J. De Marees van Swinderen, dr. G. T. Callenfels, B. Quist, J. Steketee en J. M. Pilaar. I. De notulen der vergadering van den 29 Dec. 1879 norden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelin- gen, die allezooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen a. dat van Gedep. Staten is terugontvangen, voor zien van het bewys der goedkeuring, de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1878, zijnde het besluit der goedkeuring van den ontvan ger ter zijner decharge uitgereikt. b. dat door de betrokken hoofdonderwijzers zijn aangesteld als kweekelingeu aan de bawaarklasss der school le klasse in plaats van Pieternella Houtop, wegens vertrek eervol ont slagen, Jacoba Van Blitterswyk, zijnde Sara Blan ker bsvorderd tot le kweekeliuge aan de school der 2e klasse H. P. F. Glerum, in plaats van mej. J. E. J. Ross, wegens benoeming tot hulponderwyzerea te Mijnsheerenlaiid eervol ont slagen aan de school der 3e klasse Nicolaas De Lange in plaats van C. J. Reisinger, wegens benoeming tot hulponderwijzer te Driewegen eervol ontslagen c. dat door burg. en weth. is benoemd tot teller by de brandweer Joh. De Jonge in plaats van A. De Jonge Jz. wegers gebreken onvoorwaardelijk vrij gesteld; d. dat door burg. en wetb. is aanbesteed en ge gund lo. het dempen van een gedeelte der Zoute vest aan P. Van Koorn Lz. voor 39 2o de levering der kleeding van de politie-agenten voor 1880 aan P. Loobeek voor 330. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht a. Missive van Gedep. Staten dd. 9 Jan., bege leidende bet K. B. van 31 Dcc. 1879 no. 29, hou dende goedkeuring der verordening tot heffing van rechten wegens de uitgifte van stukken ter secretarie en verrichtingen van den burgerlijken stand, welke verordening bereids is afgekondigd. 6. Missive van dezelfden dd. 29 Dec. 1879, hou dende bericht hunner goedkeuring van het raadsbe sluit tot voldoeuing der declaraiiëu van L. L. Wapstra over 1878. Voor notificatie aangenomen. c. Aanbieding door den heer J. Van der Baan, te Wolfaartsdijk, van een geschrift over het kerk gebouw te Axel, dat met dankbetuiging in de boe kerij zal worden geplaatst. d. Een schrijven van den secretaris der gemeente, waarbij wordt ingezonden de laatste aflevering van den door hem bewerkten tweeden druk van Verwoerts Klamper op de staatsrechtelijke wetten enz. Onder dankbetuiging voor het geheele we;k, dat nu com pleet is, voor de gemeente aanvaard. IV." Nu herinnert de Voorzitter dat bij de wet vau 14 Novembsr 1879 (St.bl. no. 197) nadere voor zieningen nopens de liquidatie van het beheer der voormalige wees- en momboirkamers zijn vastgesteld, en dat, volgens den daarbijgevoegden staat, voor Goes nog in kas is de sorn van 39,32', Hij deelt verder mede, dat de algemeene commissie van liquidatie, bij brief van 1 l)ec. 1879, een exemplaar van die wet aan burg. en weth. hebben toegezonden, en dat burg. en weth., gebruik makende van de bevoegdheid by artt. 5 en 9 toegekend, hebben verzocht, dat de uil- keering «ao dat saldo en de toezending van het archief der voormalige weeskamer aan Gors zou plaats hebben, doch levens dat zy eenige inlichtingen hebben gevraagd nopens het verschil tusschcn hetgeen in 1852 door den toenmaligen kantonrechter aan de commissie is opgedragen en hetgeen nu nog beschikbaar is. Volgens de acte van déchurge, den 22 October 1852 door de commissie afgegeven, is toen door baar iu ontvang genomen lo. Twee certificaten N. VV. S. 2*/> pCt., ieder groot 200 2o. Drie dito, ieder groot 100; 3o. Vier obligatien ten leste der s'ad Goes, groot 600, 300, 600 en 300 rentende van 3 pCt. 4o. Drie obligatien ten laste ala voren groot 400, 100 cn 100, rentende 1 pCt. 5o. Geveede gelden tot een bedrag vau 1041,08'. De commissie beeft daarop geantwoord, dat bij het ontwerpen der wet de Min. van Fin. zeer terecht beeft ingezien, dat de vermelding van het saldo van iedere weeskamer in die wet of in een daarbij gevocgden staat noodzakelijk was, wilde de commissie niet ge noodzaakt zijn aan ieder der betrokken gemeenten rekening en verantwoording te doen van haar beheer over die weeskamer sedert 1852. Dit tot nadere ver klaring van art. 3 der wet medrdeelende, gelooft zij dat het daarmede duidelijk zal zijD, dat zij zich in geen nadere toelichting van het aan deze gemeente toekomend saldo kan begeven. De Voorzitter stelt voor. dat voor notificatie aan te nemen en burg. en weth. te machtigen, het saldo in ontvang te nemen en te verantwoorden in de rekening, tevens ook, om het archief der voormalige weeskamer eene plaats in het archief der gemeente te verleeuen. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. V. Aan de orde is de vaststelling van het 2e suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1879, waartegen geene reclames zijn ingediend. Met algemeene stemmen heeft die vaststelling plaats op een totaal bedrag »an 225,29. VI. Op gelijke wyze wordt vastgesteld het 2e suppletoir kohier van da belasting op de honden over 1879, ter som van 21. VII. Alsnu komt in behandeling de rekening en verantwoording van de administratie der bank van leeuing over 1S79. De heer Ochtman voorzitter der directie van de bank verlaat de vergadering. Overeenkomstig het advies der financiösle commissie doet de Voorzitter het voorstel de rekening goed te keuren in ontvang op14136,41 in uitgaaf op- 1578,20 Alzoo met een saldo van f 12558,21 en voegt er bij, om, aangezien het kapitaal der bank is- 12500, de directie te machtigen het meerdere ad 58,21 in de kas d r gemeente over te brengen. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging of hoofde lijke stemming aangenomen. De heer Oehtmon, ter vergadering wedergekeerd, wordt met'sracds besluit bekend gemaakt, onder dank betuiging voor het beheer, waardoor voor het eerst na vele jaren een voordeelig saldo verkregen is. VIII. Daarna worden gelezen a. Eene missive van de directie der bank van leening, waarbij zij te kennen geeft dat het haar gebleken is, dat het kapitaal der bank meer dan voldoende voorziet in de behoefte en dat in een tyd- vak van 12 jaren het renteloos kassaldo varieerde tusschen 1,337,83 en 5,387,46 waarom zij voorstelt, het kapitaal met/1000 te verminderen, welk bedrag zij ter beschikking van de gemeente stelt, echter ouder voorwaarde, dat, indien onvoorziene omstandigheden een tydelijk gebrek aan fondsen moch ten doen ontstaan, het gemeentebestuur bereid zal zijn, om de leenbank met het ontbrekende bij te staan. Voorstel van burg. en weth., om de aangeboden som te accepteeren en die aantewenden tot aflossing van een termijn van het hypothecair verband op het huis aan de Vlasmarkt, later ingericht tot school 2e klasse, en tevens, wanneer de gemeentekas het toelaat, ook den anderen (laatsten) termijn aftelossen, waarvoor de gelden toch met 1 Juli beschikbaar moeten zyn. c. Rapport der finanoiëele commissie, om overeen komstig het voorstel van burg. en weth. te besluiten, en alzoo dat college te machtigen om tot boven staand doel ƒ1000 in ontvang en uitgaaf op de begrooting voor 1880 te brengen. Het voorstel van burg. en welh. wordt zonder be raadslaging met algemeene stemmen aangenomen. IX. Nog worden gelezen a. Een brief ven den hoofdonderwijzer der school 2e klasse, aantoonends de noodzakelijkheid, om aan zijne school nog een hulponderwijzer of liulponder- wijzeres aan te stellen, zoovel om de verspreide lig ging der lokalen, als dewijl, door gedurig voorkomende omstandigheden, telkens aan eene klasse vacantie moet worden verleend. b. Een voorstel van burg. en weth. luidende dan den Baad der gemeente Goes. Reeds voor eenigen tijd werd door de plaatselijke schoolcommissie onze aandacht gevestigd op het ge mis van genoegzaam hulppersoneel voor het onder wijs aan de school der 2e klasse. Zoowel de lig- ging der verschillende lokalen van die school als het groot aantal leerlingen eischten dringend vermeer dering der onderwijskrachten. Wij moesten de op merking der schoolcommissie volkomen beamen, doet waren huiverig, om bij den bekenden fiuanciëelen ti I

Goessche Courant | 1880 | | pagina bijlage 1