1880. N°. 15. Dinsdag 3 Februari. 67ste Jaargang. SUZE's MAN. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, GRONDBELASTING. Hoofdelijke Omslag*. BELASTING OP DE HONDEN. OFFICIEELfi MEDEDEELINGEN. FEUILLETON. K UNSTN1EUWS. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vnudagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen ale bniten Goes, 1.75, Afzonderlijke nommers 5 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst, Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn t A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLERte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattende het verslag van de raadszitting, Zaterdag 31 Januari te Goes gehouden. De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt, naar aanleiding van art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsbl. no. 82), ter openbare kennis, dat ter se~ eretarie van die gemeente gedurende dertig dagen ter inzage van de belanghebbenden zal liggen eene opgave van de uitkomsten der meting of schatting van perceelen i„ deze gemeente, en dat de verzoekschriften om hermeting, herschatting of vernietiging der gedane meting of schat ting, alsmede de bezwaarschriften, binnen dertig dagen na heden op ongezegeld papier aan heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie kunnen worden ingediend. Goes, den 31 Januari 1830. De Burgemeester voornoemd, J.G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Raad in zijne vergadering van 3l Januari 1880 heeft vastgesteld het 2e suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1879 en dat dit Kohier andermaal ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente van den 2den tot en met den 9den Februari aanstaande, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des mamiddags 2 ureD, kunnende door belanghebbenden gedurende dien tijd tegen hunnen aanslag bij Gedeputeerde Staten bezwaren (op ongezegeld papier) worden ingediend. Goes, den 31 Januari 18S0. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Raad in zijne vergadering van 31 Januari 1830 heeft vastgesteld het 2de suppletoir Kohier der belasting op de Honden voor het jaar 1879 en dat dit Kohier andermaal ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente van den 2deü tot en met den 9den Februari aanstaande, op eiken werkdag van des voormiddsgs 9 tot des namiddags 2 nren, kunnende door belanghebbenden gedurende dien tijd tegen hunnen aanslag bij Gedeputeerde Staten be zwaren (op ongezegeld papier) worden ingediend. Goes, den 31 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs zul len examens gehouden worden op Woensdag 31 Maart e. k. en volgende dagen. Aanmelding uiterlijk vóór 10 Maart bij den schoolopziener van het district, waarin men woont. GOES, 2 Februari 1880. Snbcommissiën Toor de watersnoodver- lotiog zijn o. a. nog opgericht te Cortgene en Stavenisse. 8) Naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. VII. Welk eene verrassende tijding meldt je me daar? Op 't laatst van de maand trouw je met je nicht Solange! Daarom bad je zoo'n haast Parijs te verlaten en daarom bljjf je buiten hangen. Die mooie wijsbegeertevan welker hoog standpunt je tegen mij preektet, zal dus de proef van het huweljjk doorstaan? Mijne wraak wachte u! Het huwelijk is de wjjsheid en het gelukje zult ge lukkig zijn, maar onder ons gezegd, je hebt tot nutoe niet als een heilige geleefd, je hebt je aan het goed van anderen vergrepen. Op jou beurt zal je ondervinden hoe de wroeging je pijnigt en wat je straf zal zijn. Ol ik weet wel, datje lacht. Maar wie 't laatst lacht, lacht het best. Ik zie je al in den schouwburg, waar we samen heengaan, eensklaps driftig opstaan, omdat je vrouw Heden is door de directie der Export- Maatschappij in Zeeland, uit 118 sollicitanten, benoemd tot directeur de heer B. Rodenhuis, magazijnmeester bij de Stoomvaartmaatschappij Zeeland te Vlissingen. De 2e luit. der inf. Geilt is den ln Febr. a. s. met een detachement vau Vlissin gen naar Ter Neuzen gedetacheerd, ter aflossing van het daar gestationeerd detachement, onder bevel van den ln luitenant Fan den Bussche, die naar zijn garnizoen Middelburg zal te- rugkeeren. Van geachte zjjde vernemen wij dat de beer J. H. Dormer zjjne benoeming tot lid van de kamer heeft aangenomeo. Met zekerheid kan thans gemeld worden, dat machtiging is gevraagd om de Provinciale Staten van Noord-Brabant tegen 17 Februari e. k. in buitengewone vergadering bijeen te roepen. In die vergadering zal niet alleen het voor stel worden gedaan om het Rijk ƒ1,000,000 vanwege de provincie aan te bieden als bijdrage in de kosten tot verbetering in den waterstaats toestand in het noord-oosteljjk gedeelte van Noord-Brabant, maar tevens in behandeling worden gebracht een ontwerp tot oprichting van een tijdelijk waterschap over al die gron den, welke moeten geacht worden bij eveube- doelde verbeteringswerken belang te hebben, teneinde langs dien weg door het heffen van omslagen ook van de batrokken grondeige naren eene niet onaanzienlijke bijdrage te verkrijgen. SCBEEPVAARTBERICHTEN. Hanswebrt. Niettegeustaande alle scheepvaart op de Wester-Schelde heeft opgehouden eu trolsde massa's drjjfys, waarmede die stroom is overdekt, doet de spoor boot „Walsoorden-1 lake" geregeld dagelijks nog eene reis vice-versa Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Nisse. Vrydag 30 Januari jl. werd alhier geveild de hofstede van C. Valkier te 's-Heer Abtskerke, groot 3,50,47 hectaren bouw- en weiland en toege wezen aan J. fitter, landbouwer te Erabbendijke voor 5500 den hoop. Voor accessoiren (vruchten, be planting, mestput enz.) was 1100 gesteld. Voor onkosten van beide sommen bovendien 12*/j pet. Hierbij dient in aanmerking te wordeo genomen, dat de 15 hectaren bouw- eu weiland alleen kondeu volgen aan een protestantschen kooper 11 Hansweeut. Uit de gelden, ad. 414, dezer dagen door de, opuieuw in functie getreden, nieuw jaarscommissie gecollecteerd ten behoeve der algemeene armen van Kruiningen en Hansweerl, zal gedurende vjjf achtereenvolgende Zaterdagen eene uitdeeling van brood plaats hebben. By de aanbesteding tot de levering van dat brood deed zich hst curieuse en zeker zeer zeldzame geval voor, dat door alle inschrijvers (6) voor een eu dezelfde som was driemaal achtereen met de punt van baar waaier over hare lippen strjjkt en omdat gij ja dadelijk herinnert, boe dat het teeken was waardoor men je in tegenwoordigheid van den echtgenoot te ken nen gaf, dat men je wachtte; ge zult je dan over den rand van de loge heenbuigen om te zien,waar de vijand zit en als je dan slechts onverschillige gezichten ziet en een schaterlach van je vrouw hoort, dan ga je weer beschaamd op je plaats zit ten, boos op je zeiven, woedend over de berinne ring, die je dien part speelde, gerust gesteld, maar nog onder den indruk van de smart, die je voor een oogenblik slechts het hart doorvlijmde, en dan zal ik je even toefluisteren Ook ik heb dat gevoel gekend ik weet wat men dan lijdt. In de complimentjes, die je beste vrienden je maken over de schoonheid vau je vrouw, zult ge een onuitgesproken bedreiging meenen te zien, en gij zult er toe komen dat in haar te ver foeien, wat juist de reden geweest is waarom gij haar verkozen hebt. Je zult er toe komen om, als je een nieuw bewjjs van liefde, een onverwacht blijk van genegenheid of teederder zorgen van baar ondervindt, te denken dat wat gij voorbeen onge straft deedt, gij vooral te danken hadt aan de in nemende en bekoorlijke listen, die alle schuldige ingeschreven, nl. 14cent per kilo. De levering is alsnu over de 5 bakkers 3 te Kruiningen en 2 te Hansweert verdeeld. Eene commissie van drie leden, bestaande uit een lid van den gemeenteraad, een van de diaconie der Herv. kerk en een van die der Chr. Ger. gemeente, is belast met de keuring van 't brood. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Yerseke. Zondagnamiddag maakte onze predikant aan de talrijk opgekomen gemeente bekend, dat hij voor het beroep naar Driewegen en Ovezand heeft bedankt. De aanwezigen zongen hem daarop staande het 4e vers van Gez. 69 toe. Wolfaartsdijk. De heer D. Van de Linde mocht jl. Zondag, op zijn 81sten verjaardag, nog in gezegen- den welstand zyue kerkelijke bzdieuing als voorlezer en voorzanger bij de Herv. gem. alhier waarnemen, welke betrekking hij eerlang gedurende 60 jaar zal vervuld hebben. Het Provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft in zijn buitengewone vergadering in de Dordtsche aannemingtqua-stie een eindbeslissing genomen, waar van geen nader appèl is. Na kennis genomen te hebben van de mislukte poging der commissie, die gepoogd heeft de verkeerd heid, door bet pro', kerkbestuur aangenomen in het gedrag der ouderlingen, in den geest der broederlijke liefde uit den weg te ruimen, beeft bet, wederom met éene stem meerderheid, over de 16 oudetiinzen uitgesproken bij gemotiveerd vonnis„schorsing in de wa-rneoiing van het ouderlingschap totdat zjj terug komen van hun weigering, om predikanten bij de aan neming van lidmaten bij te staan, die zich plaatsen op het standpunt der Synode eu het nieuwe artikel 38 Godsdienstonderwijs aanvaarden". De minderheid in het prov, kerkbestuur heeft ver klaard, de minute vau het vonnis niet te kuunen onderteekenen. De heer P. Verhagenhulponderwijzer aan de school 3e klasse alhier, is als zoodanig legen 1 April be- lio inii te Papetidrecht. Kruiningen. Door den gemeenteraad is benoemd tot bulpondsrwyzer aan de school op het dorp de beer A. A. Van ier Wiele, thans te Axel. Met hem ston den op de voordracht de heeren B. Polderman alhier, welke echter twee dagen te voren te Poortugaal benoemd was, en J. A. Brakman te Middelburg. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Goes. Ia de zitting van li. Vrijdag 30 Jan. is uitspraak gedaan in de zaak van het O. M. contra B. f P. te Yerseke, beklaagd van overtreding der jachtwet en is deze veroordeeld in drie boeten elk van 10, subs. 2 dageu gev. straf voor iedere boete o. e. UIT ONZE KOLONÜlT" Blijkens een by het Dep. van Koloniën ontvan gen telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-lndië, van 29 dezer, heeft zich in Aij»b het voormalig sagi- hoofd der XXV Moekim (Toekoe Nja Abbas Sija Oelama) aan het NeJerlandsoh gezag onderworpen en heeft de radja van Salamangan met vele voarname hoofden uit dat laudschap een bezoek afgelegd te Kotla Radja. vrouwen ten dienste staan en die de waakzaam heid der mannen op bet rozenpad doen insluime ren ge zult dan bij je zei ven zeggen Wat is er foch? En als dan een oogenblikje nadenkens je de schreeuwende onrechtvaardigheid van je argwaan heeft doen inzien, als zij de wolk van je voor hoofd veidreven heeft, zult ge zien dat je vrouw teleurgesteld en bedroefd is geworden door je koele houding, gij kunt haar dan geene explicatie geven dat zal een uur van minnekozerijen minder zijn. Helaasde uren, die men verliest, vindt men niet weêr; ieder uur brengt een weinig vertrouwen en geluk met zich meê. Ik heb er thans de treurige ondervinding van. Suze is sedert ons laatste onderhoud stil en droo- merig geworden ieder oogenblik hebben we on- eenigbeden en gister zeido zij weenende tot mij Ik weet, dat gij niet meer van mij houdt. Mevrouw De Haintenois brengt haar dit idee in het hoofd, omdat ik gemeend heb voor eenige uitnoodigingen te bedanken, waardoor ik in hare oogen een jaloerscbe tyrau ben geworden. Er be staat tusschen ons eene zekere gedwongenheid, die de plaats ingenomen beeft van onze vroegere liefelijk* vertrouwelijkheidSuze vergeeft mij mijn De Zierikzeetche Courant bevatte dezer dagen om trent twaalf beschilderde tegeltjes een bericht, waarin, behalve de kennisgeving dat deze op het stadhuis alhier te bezichtigen waren, nog andere onjuistheden voorkwamen. Gewjjzigd overeenkomstig door ons verkregen in lichtingen, nemen wij dus dit bericht hier over. Op de verkooping, den 23 Januari te Hoedekens- kerke gehouden vau den inboedel nagelaten door wijlen A. Tramperwerden ook 10 beschilderde te geltjes geveild, die in 1862 door Tramper voor 2,50 uit den boedel van ds. 6. Harleet waren gekocht. Te Hoidekenskerke brachten zij dit jaar 22,50 op, doch den volgenden dag reeds zyn zy voor 125, ove gegaau in handen van onzen stadgenoot Nathan, die ze door elk belangstellende gaarne kotteloot laat bezichtigen ten zijnen huize in de Lange Vosstraat. ln hoevere het vermoeden, dat deze tegeltjes door Jan Steen zouden geschilderd zijn, waarheid bevat, be slissen bevo-gder kuiistbeoordeelaari dan wij ons achten. In ieder geval zijn zjj de bezichtiging wel waard. H-t tweede concert, door het strijkorkest der staf- muziek van liet. 3e regiment infanterie te Bergen- op-Zoom, onder directie vau den heer Bouwman ge geven, was Zaterdag weêr slecht b zocht, doch de aauwezigen waren dankbaarder dan ds vorige maal: herhaaldelijk toch gaven zij door luide toejuichingen hunne goedkeuring te kennen. Bij het nagaan van het programma trof ons iu de eerste plaats het geringe aantal nommers, dat ons geschonken werd. Het raag aan deu eenen kant zeker we! als eene lof uiging worden aangemerkt, wanneer wij dit vooral betreuren, want het concert was naar ons gevoelen te spoedig geëindigd. Maar aan de andere zjjde is het de vraag, of, waar men in Middelburg voor veel minder geld meer hoort, het wel in het belang van eene goede opkomst kan zjjn voor weinig zooveel te doen betalen. De commissie, die deze concerten heeft op touwr gezr.t, zou wel doen, hieraan voor het laatste conoert eens hare aaudacht te wijden. Wat van beiden het beslis: vermindering van prjjs of uitbreiding van het programma, zij aan hare be- oordeel.ng overgelaten, maar tevens blyven wjj van gevoelen dat eene verandering iu deu dag ook wel licht niet oiipraclisch zou bljjken te zjjn. Hoorden wij niet veel, wat wij hoorden was over bet geheel genomen goed. De clarinettist bad dien avond eene moeielijke maar tevens ook dankbare taak, waarvan hij zich zeer goed kweet. Als wij denken aan de fantaisie „Martha" en het keurig trio voor fluit, hautbois eu clarinette, dan mogen wij deze nommers wel de glanspunten van den avond noemen. De ouveture „Itosumunde" en de fantaisie van Ver di't „Traviata" werdeu keurig gespeeld. Daarente gen was de ouverture „Zehn Madeken und kein Mann" wel hei allerminste uoonner wat uitvoering aangaat. De violen waren toen onzuiver. Het bal, dat daarna plaats bad, was zeer geaui- meeid dauslustige paren wareu er voldoeude, om ge- uoegeD te smaken. Kruiningen. Het concert, dat 11. Vrijdag door het fanfaren-muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" twijtol niet, dien ik haar bekend heb. Ik wrilde haar tegelijk met mijn zoon ontvoeren, haar meê- nemen naar Florence, opnieuw een leventje van rozengeur en maneschijn beginnen, ver van Parijs met zijne salons. Maar mevrouw De Haintenois zou bij ons komen. Behoort Suze niet meer aan haar dan aan mij, is zij niet baar schat, haar trots, haar roem, is zij niet alleen in de wereld gebracht om haar geest, hare schoonheid, al hare gaven, die zij van hare moeder heeft, te laten bewonde ren Mevrouw De Haintenois is een goed advo caatzij zou mij, zoo zij kon, bjj verstek laten veroordeelen om mjjne vrouw het hof te laten maken. Ik ben een egoïst; ik vertel je mijne zorgen, alsof jij niet aan den vooravond van je huwelijk Btondt. Ge hebt op dit oogenblik mijne bezwaren en voorspellingen niet van noode. Gij zijt mijn beste vriend ge vergeet den schelmschen streek dien ik beging door je mijn huwelijk te verbergen en nu wilt gij dat ik getuige zal zijn. Met veel genoegen neem ik bet aan. Den dag vóór dat het contract geteekend wordt zal ik komen, zooali gij 't verlangt; ik acht mij gelukkig je dien dienst te kunnen bewijzen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1