BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. 10 jaren bepaald. De vennootschap zal wor den bestuurd door een directeur onder toezicht van vjjf commissarissen, waartoe aanvankelijk zjjn benoemd de heeren tax. J. P. I. Buteux, P. O. Sprenger en A. M. Tak, te Middelburg, mr. W. H. De Bruijn van Melis- en Mariekerke, te Koudekerks en J. M. Kakebeeke, alhier. Het doel der vereenigirg is het bevorde ren van den handel in landbouw- eu tuinbouw producten, het daartoe aankoopen dier pro ducten voor rekening der vennootschap en het verzenden daarvan naar andere markten, als mede het verzenden tegen beloouiug voor reke ning van derden. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat bereids in enkele dagbladen eene oproe- ping geschied was voor de betrekking van directeur der Maatschappij, terwijl wij nu eene uitnoodiging vinden gericht tot belanghebben den en belangstellenden, om aan de oprichting der Maatschappij hunne medewerkiug en steun te willen verleeuen en daartoe op Dondirdag 29 dezer (dus morgen), des namiddags te 2 uren, bijeen te komen in de sociëteit »St. Joris" te Middelburg. Onze meening, dat eene zaak als deze niet anders dan ten nutte van ons gewest kan strek ken achten wjj genoegzaam uiteengezet te hebben. Vindt de poging tot vestiging eene veelzijdige ondersteuning, dan gelooven wij dat de oprich ters volkomen hun doel zullen be reik eu. Eene ruime opkomst en deelrreming op mor gen zy hun daarom toegewenscht. Het drijven moede. Eindelijk begint men er dan toch onder de goede gemeente genoeg van te krijgen. »fiet mag als een hoogst verblijdend teeken des tjjds worden aangemerkt wat in het Janu- ari-noinraer van de Stemmen voor waarheiden vrede door dr. A. IV. Bronsveld, te lezen staat. »Die zeer gemoedelijke en godsdienstig recht zinnige man schrijft daar op bladzijde 118 het volgende: »»Ik voor mij zie hoe hnof.u hoe klaarder in het streven van de gereïor- meerden" Kuyper c. een ramp voor Kerk en Vaderland."" >Het is raadzaam dat zoo algemeen mogeljjk bekend worde deze uitspraak, welke door elk goed en echt godsdienstig vaderlander als een treffende waarheid zal worden erkend en toe- De grenzenlooze heerschzucht, die al zoo veel kwaads heeft gesticht, wordt hier door een onverdacht getuige als een ramp voor Kerk en Vaderland gebrandmerkt. Wanneer zal dit eindelyk algemeen erkend en paal en perk gesteld worden aan het dry ven, waar nooit iets goed uit is of zal ontstaan, maar tweedracht en verwarring, evenals in ders houdt. Hij heeft klein» patiënten in de voor stad Sint Germain, die hjj iederen dag 's middags bezoekt. Als bij den tuin doorgaat, houdt hij zich dikwijls met Pieter bezig. Je hebt me dat nooit verteld. Ik zie hem slechts zelden, gewoonlijk komt als ik er niet ben. En zjj voegde er met de grootste bedaardheid bij: Ik ben maar heel even bjj de modiste ge weest. Zie je niet, dat ik onderweg van hoed ver wisseld heb Hoe vindt je dien Hij is nieuw. Zeg, is hij niet mooi? Wij kwamen tehuis. Langzamerhand was ik kalm geworden. In mijn huiskamer tusscken vrouw en zoon gezeten, nadenkende over 't geen dezen morgen gebeurd was kwam ik er toe mjjzelven af te vragen, of ik niet ten prooi was geweest van een vreeseiijke nachtmerrie, of ik het verleden en het heden niet te veel over éene kam geschoren had, of ik niet de slechtste en belachelijkste rol der wereld gespeeld had? Een harde ruk aan de bel deed me uit mijn aangenaam gesoes ontwakenik sprong op, alsof ik door een adder gestoken werd. Mevrouw De Haintenois kwam binnen. Ik kom zoo juist van mevrouw De Verceil, zeide zij zonder eenige voorafspraak tegen mij, terwijl zij recht op mij afstevende, met eene uit dagende houding. Jeane.' De verbazing over den aanval had mij dien kreet afgeperst. Suzejuist met Piet bezig die over de stoelen wilde loopen om spoediger zijn grootma goeden dag te zeggen, hoorde mijn uitroep gelukkig niet. Mevrouw De Haintenois voer eene rilling door de leden zjj zette vervolgens haar lorgnet op en herhaalde op een dreigenden en kwaadaardigen toon, dien ik nooit vergeten zal Zoo juist kom ik van Jeane afJa van Jeane. Ik zei geen woord. Haar man kwam zoo straks tehuis, vervolgde zij, na van haar triomf genoten te hebben. Hij vertelde ons lachende, dat bjj u op straat betrapt had, terwijl gij Suze voigdet, bespionneerdet en haar door uwe jaloerschheid in opspraak bracht. Eerst heb ik er niets van geloofd; maar hjj heeft het zoo verzekerd, dat ik het wel heb moeten gelooven. Mijnheer Verceil heeft u de waarheid gezegd. Ik wilde naar Suze gaan, maar mevrouw De Haintenois trad mij in den weg. Zij was rood ais purperals zij mij met haar blik bad kunnen vernietigen, zou er op 't zelfde oogenblik geen stofje van mij over gebleven zjjn. (Wordt vervolgd.) vroeger eeuwen over ons arm Vaderland werden uitgestort?" Dit schryft niet de Goesche Courant, maar neemt zij over uit het Haageche Dagblad. middelburg. By de gehouden herstem ming over eeu lid der Provinciale Staten is gekozen, met 340 stemmen, de heer J. H. SNIJDERS De heer mr. N. C. Lambrechtsen Van Ritlhem verkreeg 335 stemmen. Het Vad. verneemt dat door het Depar tement van oorlog maatregelen zijn genomen, om de verpleging der troepen in versterkte plaatsen reeds in tijd van vrede zooveel moge lijk voor te bereiden. Uit 's-Hage wordt aan het U. D, bericht, dat de wet omtrent de organisatie van den militairen geneeskundigen dienst, door den Mi nister van oorlog aau den Raad vau State aan geboden, hoofdzakelyk neerkomt op het navol gende: lo. Afschaffing van den rang van officier van gezondheid der 3da klasse en apotheker 3de kl.2o. bevordering van den off van ge zondheid na acht jaar dienst zonder nader examen tot den rang van off. van gezondheid 1ste kl of apotheker lste kl. Het examen, dat thans door den off. van gez. der 2de kl. met goed gevolg moet worden afgelegd, zal hij tot lste kl. worden aangesteld, zal slechts verplichtend gesteld worden voor die off. v. gez. welke naar den rang van hoofdoffi cier diugen. De betrekkeljjk hooge leeftjjd, waarop de off. v. gez in verhouding tot de andere off. vau het leger in dienst treedt, veroorzaakt door den grooten omvang zjjuer studiën, is de reden, waarom de Min. van oorlog den 2den luite nantsrang voor den geneeskundigen dienst wenscht te laten vervallen, zooals reeds bij de off. van gez. van het O.-I. leger en der vloot plaatsgreep. De minder snelle promotie, die uit deu aard der betrekking bjj dezen dienst plaatsheeft, is oorzaak, dat een zeker tjjdperk wordt vastg-steld, waarna de off. v. gez. zeker is tot den kapiteinsrang bevorderd te worden. Zondag a. s. zal de Commissie, benoemd tot het ontwerpen van plannen voor een op te richten pensioen- en weduwt-nfjuds voor geuieente-ambteuaren, hare eerste vergadering houden. SCHEEP VA ARTBEHICHThN De spoorboot van Middelburg op Zie- rikzee is hedenmorgen te 7 uren, met on geveer dertig passagiers aan boord, van Zie- rikzee vertrokken. Te ongeveer acht uren is zjj in de Zandkreek omhoog gevaren, en eerst tegen 11 uren vlotgeraakt, zoodat zjj niet voor half twaalf uur aan het Catsche veer aankwam Men meldt uit Hansweert De Wester- Schelde is vol zwaar drjjfys de spoorboot vaart echter nog geregeld op Walsoorden. In het kanaal van Znid-Beveland overwinteren circa 100 binnenvaartuigen en het Frausche fregatschip Noumea, met rjjst voor Zwjjndrecbt. Uit Vlissingen De vaart naar Antwer pen voor zeilschepen is door het jjs gesloten, zoodat deze ter reede, alwaar nog geen jjs te zien is, moeten bljjven wachten. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen aan de Leoimer ds. J. Hulsebos, te Wis9ekerkete Schoonhoven de. TA. Van Dolder, te Oude Tonge. Te Amsterdam zijn tot predikanten beroepen in de vacature wijlen de. Pantekoek, de. E. E. Gewin, te Renkum, eu in de vacature, ontstaan door het eervol ontslag aan ds. Butgeri, da. B. Van Schelven, te 's-Hertogenbofch. De heer A. A. Verbeek kapellaan hjj de R. K. gemeente te Middelburg, is in dezelfde betrek king benoemd aan de Willebrordskerk te 's-Graven- bage. AMSTERDAM, 27 JANUARI 1880. NB. Het tusschen haak/es achter enkele soorten geplaatste cijfer duidt hét aantal onbetaald gebleven coupons aan, by die s.ukken behoorende. STA V 1 öJUKJKKTKGBK. EUROPA. ICt. Belgis, Certificaten 2',/. Frankrijk, Orig. inschrijv. 3 dito, 6 Hongarije, Obl. Leening 1867 5 dito, Gondleening S Italië, Cert. Adm. Amsterdam 5 Nederland, Cert. N. W. S. 2'/» dito, dito dito 3 dito, dito dito 4 Oostenrijk, Obl. in papier Mei Nov. 5 dito, dito zilver Jan. Juli 6 dito, dito goud 4 Portugal, Obl. Btl. '53/78 3 dito, dito 1876 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1816 5 Cert. Inschrijv. 5e serie 5 dito dito 6e 5 Obl. 1864 1000 5 dito 1864 C 100 5 dito 1866 1000 5 dito 1866 100 5 dito 1872 gecons. 5 dito 1873 dito 5 dito 1877 dito 5 dito Oostersche leening le serie 5 dito 1860 le Leening 4'/. dito 1860 2e dito 4'/, dito 1875 gecona. 4'/, dito Leen. 186//69 (Nicolaï) 4 dito dito 1859 3 Spanje, dito Btl. 1867/75 1 dito dito dito 1876 9 PCi. 65'/. 75 109'/. 84'/. 68 74 65 80 102'/. 60'/,. 61'/. 72'/,. 52»/,. 99'/,. 96\' 56 79'/. 92 89 v. 92'/. 89'/. 85'/,. 867. 89',, 56»/. 86 82 76'/, 76'/. 63'/. 15'/. 38 De onderwijzers in het eerste district van Zeelaud zullen den heer Bické, die, tengevolge van zjjn benoe ming tot burgemeester van Middelburg, als school opziener in dat district aftrad, een geschenk aanbieden als bewjjs van waardcering. LANDBOUW EN VEETEELT. Van Regeeringswege is thans verschenen hel Verslag van den landbouw in Nederland over 1877. Het boek ziet er thans zeer flink uithet is te Wage- ningen gedrukt, waar de bewerker woont, nl. de directeur van de Landbouwschool, de heer Jongkindt Coninck. Dit verslag ia liet eerste, dat rechtstreeks uit de gemeenteverslageu is bewerkt. (Tot dusver geschiedde dat uit de provinciale verslageu, en dus uit de tweede band.) Er is veel belangrijks in dit verslag opgeteekend De kennisneming daarvan zal den gemeentebesturen, naar men althans mag hopen, aansporen om meer eu meer juiste, volledige, h uikhare gegevens te verstrek ken. Behalve de gewone 7 hoofds'ukkeu (algemeen overzicht van den landbouw in 1877 akkerbouw verstapel; tuinbouw; oof Heelthoutteelt en ontgin ningen) is de arbeid verrjjkt meteen 8ste hoofdstuk schadelijke dieren, door dr. J. Bitzema Bos. Een 24'al afbeeldingen van schadelijke insecten versiert dit ver slag. Uitvoerige inhoudsopgaven maken het gebruik ervan zeer aangenaam en getnakkeljjk. (V. B. Ct.) Volgens genoemd verslag vond men in 1877 in geheel Nederlaud 217,230 bunders bosch, tegen 198,788 in 1876, hetgeen eene vermeerdering aantoont van 18,442 bunders. RECHTZAKEN. Op da alphibetisch g-stelde voordracht voor rechttr iu de Arr. Rechtbank te Breda komt voor mr. B. M. De Jonge van Kllemeel, rechter te Z e- rikzee. Pe arrondiesemi-uls-rtchtbank le Roermond herft een jongen van 14 jaren wegens moedwillige mishandeling, op zijn vader gepleegd, tot 2 maanden, en zijne moeder, die hem daartoe had aangespoord en daarin behulpzaam was geweest, tot 4 maand-n cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Te B eskrns is Zaterdag door het bestuur der water keering van den calamiteusen polder Hoofdplaat, iu het directiegebouw aldaar, aanbesteed liet maken van nieuwe en het vernieuwen van bestaande rijshoofden Ingeschreven werd door A. Van Popering, te Bruinisse, voor 7600 J. Bertou, te Biervliet, voor 7400; P. Mosjé, le Breskens, voor 7400; P. A. Van de Velde, te Ter Neuzen, voor 7879 P. J. Visser Pz., te Hausweert, voor 7323 J. Verkujjl Q akkilaar, te Vlissingen,/ 7292 B. den Extrr van deu Brink, te Krabbeudjjke, voor 7170; J. Van Male l)z., te Breskens, voor 6748; Tholens, te Hoek, voor 6580. (M. Ct.) De levering van 48 bruggen voor de Indische staatsspoorwegen, waarvan de aanbesteding den 5 dezer plaats bad, is door deu Minister van koloniën gegund aan den laagsteu inschrijver, de Soctélé des travaux Dyle et Bacalan te Parijs. Wanneer wjj de verzekeringen van mannen van gewicht op staatkundig gebied altijd konden aan nemen voor goede munt, dan zouden wij in het geen gisteren in de Oostenrijksche delegatie werd gezegd een vasten grondslag hebben voor eene blijde toekomst. Dan behoeven wjj ons zelfs niet over Duitsch- land's legeruitbreiding ongerust te maken, want alles is even vreedzaam gestemd. In genoemde delegatie werden de begrootingen van buitenlandsche zaken en van financiën aange nomen. Oostenrijk's buitenlandsche politiek werd daarbij besproken en algemeen goedgekeurd. Toen er gewezen werd op Frankrijk's toestand en op donkere stippen in bet Oosten, verklaarde Oosten- rijk's premier Von Haymerle daarover geene be zorgdheid te koesteren. Overal was volgens hem behoefte aan vrede. Ook is Frankrijk door her haalde verzekeringen gerustgesteld, dat het door de toenadering tusschen Duitschland en Oostenrijk geenszins wordt bedreigd. Wat den regeerings- vorm in Frankrijk betrof, deze deed tot oorlog of vrede niets af. Door het tractaat van Berlijn was Spanje, Leening Binnenland 1 dito Obl. Binnenland 1876 2 Turkije,dito Alg. Schuld 1865 (7) 5 dito dito 1863/1865 (7) 6 dito dito 1869 (8) 6 AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 6 dito Spoorwegleening 1876 5 NOORD-AMEKIHA. Ver. Staten, Obl. 1876 4'/, dito dito 1861/64 5 ZUID-AM BRIK A. Brazilië, Obl. 1865 6 dito dito 1875 5 Columbia, dito (4) 4'/, Peru, dito leen. 1870 (9) 6 IKBU8ÏU. BK BIK. OKDBBK. Gemeente Crediet Obl. 5 Rotterd. Handelsv. Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. dito gegarand. dito Rusland, Pandbr. Hyp. Bank srooawBe-x.BBK. Nedebl. Hoil IJzer. sp. Oblig. 1871 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Balttsche spoorwegaandeelen. Charkow Azow. Oblig. Jelez Qriasi dito Jelez Orel dito ƒ1000 dito dito 100 5 f' 6 S 5 3 4 5 r- 3 6 5 5 5 PCt. U'J' 84 /a 10'/. 12'/, 10 55'/. 83'/. 106'/, 102',. 95'/. 92'/. 42'/. 18'/,. 103 22"/,. 101'/. 65'/. 100'/. 101'/, 74'/. 107'/. 107'/. 50'/, 80'/. 48'/,. 51'/. 132 91»/, 83'/, 51 85'/. 85'/. 86'/. 86'/, een gemeenschappelijke grondslag gevonden tot behandeling van de Oostersche aangelegenbeden 'zonder gevaar voor den vrede. In dat tractaat (zoo eindigde de spreker) lag ook bet middel om Oostenrijk's verhouding tot Rusland die hoogst vriendschappelijk is, voor storing te behoeden. Zonderling, dat Engeland zoo wat buiten reke ning werd gelaten I De Britsch-Indische regeering heeft een plan openbaar gemaakt tot regeling van den staat van zaken in Afghanistan, waarvan wij in ons vorig nommer onder de telegrammen met een enkel woord melding maakten. Volgens cat plan zou den de Britsche troepen zich terstond op Djella- labad terugtrekken. De AJghanen zouden een nieuwen vorst kiezenen zoolang het gezag van den nieuwen Emir niet bevestigd is, zou Engeland afzien van bet bij tractaat bedongen recht tot bet hebben vnn een gezant te Kaboel. Verder zouden de Britsche troepen, in afwachting van de volledige pacificatie des lands, Djellalabad en Kandabar bezet houden, hoewel onder Afghaanseb bestuur. De gebeurtenissen te Pest zullen nog een staartje hebben. In het Hongaarsche Lagerhuis bestreed de mi nister-president jl. Zaterdag een voorstel van een afgevaardigde tot bet instellen van een parlemen tair onderzoek naar het jongste straat-oproer. De minister gaf een officiëel verslag van dit oproer, en verzette zich tegen bet in druk doen verschijnen van de bij dit verslag gebezigde documenten. Hjj verklaarde daarvan een kabinets-quaestie te maken. Het Huis besloot wel tot verdaging van het debat, maar verklaarde tevens, met 146 tegen 105 stem men, het drukken der documenten te verlangen. De verzoenende verklaring van den Spaanschen minister Canovas, den premier, tegenover de be kende Cortes-oppositie eene verklaring, reeds in den Senaat afgelegd, dat bij n. 1. die minderheid niet bad willen kwetsen beeft hij Maandag in de Cortes herhaald. Of de quaestie nu uit zal zijn Vorst Von Bismarck is te Berlijn eindelijk weêr- gekeerd. Kruininqen. Di alhier indertijd door deu gemeen teraad btooemde nieuwjaarscomoiissie heeft zich, met goedkeuring van het gemeentebestuur, uu ook het lot der hulpbehoevenden tengevolge van de» strengen winter aangetrokken en daartoe op II. Maandag eene collecte aan de huizen der ingezetenen alhier en te Hansweert gehouden, welke ongeveer 415 opbracht. Daarvan zal wekelijks, te beginnen aanstaanden Zater dag, aan de noodlijdenden brood worden bedeeld. De opbrengst der collecte mag zeker wel pleiten voor den liefdadigheidszin der meergegoeden, wanneer men in aanmerking neemt dat, met inbegrip der nieuw- jaarscollecte en eene door bet diaconie-armbestuur gehoudene, sedert het laatst van December 11. alhier en te HaDsweert ruim ƒ1400 is bij-.eugebracbt ter voorziening in den nood der armen. Verleden week is de knecht van den landbou wer B. te Ellewoutsdjjk door een paard geslagen, zoodat hij in levensgevaarlijken toestand verkesrde. Verledeu Vrjjdag kon men te Driewegen, bjj gelegenheid van eene verkooping, weder de treurige gevolgen zien van bet misbruik maken van sterken drank. Vele ergeljjke tooneelen hadden daarbjj plaats. Moge het te wachten wetsontwerp tegen dat mis bruik ook hierin verbetering aanbrengen I De ljjken van de bemanning der sleepboot Assistent zjjn met laag water iu de nabjjheid van het strand tusschen de jjeschotseD gevonden, waaruit men afleidt, dat de drie m&onen door zwemmen getracht hebben het leven te redden, doch door afmatting en koude zjjo bezweken. Allen laten weduwen met kin deren achter; de kapitein een weduwe met vier kin deren, wonende le Ter Neuzende stuurman een weduwe met zeven en de stoker een weduwe met twee kinderen de beide laatslen zijn te Dordrecht woon achtig. Onder de Ned. schippers te Antwerpen heeft men een collecte gehouden toor de weduwen van den stuuiman en deD stoker van de Assistsnt, welke 60 francs heeft opgebracht. Tot heden heef', men nog geen der ljjken gevon den van de zes personen, die veiODgelukt zjjn met de sloep van de Actif. De sloep is geheel onbe schadigd teruggevonden en naar Antwerpen gebracht. Uit goede bron ontving de Nbr. bericht, dat Kiew. Brest Aand. Morechansk-Sysran dito Mosk-Jaroslaw Oblig. Orel Vitébsk dito Poti-Tiflis dito 1000 dito dito 100 Zuid.Westelspoor.aand. AMERIKA. Centr. Pac. Obl. dito Californië.Oregon dito Chicago N. W. Cert. Aand. Preferred dito Mad. Extension Obl. dito Menomonee dito dito N. W. Union dito dito Winona St. Peter dito Illinois Cert. van Aand. Milwaukee (in goad) Obl. Un. Pac. Hoofdlijn dito BBBmB-LKKKIKCKH. Nederland, stad Amsterdam a f1000 dito a f loo Stad Rotterdam Gemeente -crediet Oostenrijk, Staatsleening 1854 dito dito 1860 dito dito 1864 StadWeenen 1874 Rusland, dito 1864 dito dito 1866 Spanje, St. Madrid (9) Turkije, spoorwegleen. (8) PCt. 5 6 5 5 6 5 6 6 ~7 7 7 7 ~7 6 PCt. 71 61»/. 95'/. 86'/. 86"/.. 85 65'/,. 109 102'/. 105 109"/.. 110 106'/. 108 103'/, 110 108'/. 105»/. 107'/. 104'/.. 95»/, 105'/, 112'/. 146'/, 103'/. 144'/, 143'/. 56'/. V, COÜÏOHI, Oost. papier zilver Diversen in Franschen 1 21,32' 21,35 11,70 47.45 *7.40 Prnisisehen Rassen in Z. R. Spaansche Buit 47,45 Binnenl. Amerika in dol).,, 58,70 1.24'/. 2.29'/. 8,45'/,

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2