SUZE's MAN. GOES, 23 Januari 1880. FEUILLETON. RECHTZAKEN. KUNSTNIËUWS. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. Op Maandag den Sisten Mei 1880 en volgende i dagen, des voormiddags te 9 uren, zal in het pharma- ceutisch laboratorium op de Hoogt te Utrecht, worden aigenomen het vergelijkend examen voor hen, die van Kijkswege wenschen te worden opgeleid tot militair apotheker voor den dienst in Oost-Indië. De gelegenheid bestaat tot plaatsing van zes aspiranten. De aanvraag om toelating moet bij gezegeld r quest voor 1 Mei 1880 bij het Ministerie van Koloniën zijn outvangen. Verdere bijzonderheden vermeldt de St. Ct. No. 17. In dit jaar kunnen bij het Koninklijk instituut voor de Marine te Willemsoord, na afgelegd examen, geplaatst worden a. 30 jongelieden als adelborst voor den zeedienst. Tot dit examen wordeu toegelaten jongelingen, Neder landers zijnde, die op den lsten Januari van het jaar, waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 13 jaar reeds en op den lsten September van dat jaar dien van 17 jaar nog niet hebben bereikt Voor eene vierjarige opleiding aan het Instituut wordt be taald j 1200, waarvan f 120 dient voor boeken, instru menten en teekengereedschappen, aan den adelborst te verstrekken. De betaling dier som geschiedt in acht gelijke termijnen, ieder alzoo van ƒ150, en wel op den lsten September en 1 April van ieder studiejaar. b. 4 jongelieden als adelborst voor de mariniers. Tot dit examen worden toegelaten jongelingen, Nedeilan ders zijnde, die op den lsten Januari des jaars, waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 14 jaar reeds en dien van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Voor eene driejarige opleiding aan het Instituut wordt betaald ƒ600, waarvan ƒ120 dient voor boeken, instru menten en gereedschappen, aan den adelborst te ver strekken. De betaling dier som geschiedt in zes gelijke termijnen, en wel op den lsten September en den lsten April van ieder studiejaar, ten bedrage van f 100. Men zie verder St. Ct no. 17. benoemd bij het 2de reg. veld-artillerie tot luite nant-kolonel de majoor J. W. J. Zegers lïijservan het korps. De gedrukte toestand, waarin de land bouw verkeert, doet naar alle mogelijke mid delen uitzien ora daariu verbetering te brengen. .Niet alleen is ten dezen heil te verwachten van eeu uitstekende wijze van cultuur, waarbij de regelen, door de wetenschap aangegeven, worden in toepassing geb<acht, maar het oog dient ook gevestigd te worden op hetgeen in de handelswereld rondom ous plaats vindt. Zoo zien wjj in de laatste jaren, dat de ver beterde en goadkoope middelen v<n gemeen schap het dan Amerikanen niet alleen mogeljjk gemaakt hebben ontzaglijke hoeveelheden tarwe en andere landbouwproducten naar Europa te zenden, maar dat zij zelfs niet zonder voor deel vee, geslacht vleesch, boter en kaas na ir de onde wereld sturen. Daardoor rijst van zelf de Traag: wat staat den landbouwers, met name onzen vaderlandschen, te doen, om aan die concurrentie het hoofd te bieden? Ongaarne zonden wij op eene dergelijke vraag het ant woord geven, daar wjj dan in breedvoerige beschouwingen zouden moeten treden, dia min der in het kader eener courant passen en meer in geschriften aan landbouwbelangen gewjjd tehuis behooren. Toch meeneu wij er op te moeten wjjzen, dat ook elders die vraag gerezen schijnt te zjjn en men op practischs wjjze getracht beeft naar eene beantwoording ervan. Zijn wij wel ingelicht, dan hebben zich dezer dagen eenige onzer gewestgenooten vereenigd tot het in 't leven roepen eener Zeeuwscbe ex- portraaatschappjj, die zich voornamelijk ten doel schjjnt te zullen stellen door haren werkkring den aanbouw te bevorderen van producten, die door hnonen aard minder de Amerikaansche concurrentie zullen te vreezen hebben (b. v. versche groenten en ooft) en die tot heden slechts op kleine schaal geteeld werden by ge breke aan voldoende gelegenheid tot afzet. Wjj houden ons overtuigd dat, wanneer deze maatschappij slaagt in hare pogingen, er nieuwe bronnen van welvaart zullen blyken geopend te zijn, en wjj meeneu dan ook het denkbeeld harer oprichting een zeer gelukkig te kannen noemen. Uit esn annonce in de Middelburgsche Cou rant bljjkt ons, dat voor die maatschappij een directeur wordt gevraagd. Naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. IV. Hedenmorgen heb ik den brief ontvangen, dien gij te Eennes aan mij geschreven hebt. Hoe ern stig zijt gel Gij vertelt me, dat ge voor dat ge Parijs verliet Felix gesproken hebt, die zich zeer over mij beklaagde an die u in bedekte termen iets gezegd heeft over zekere vermoedens, die ik opgevat had. Daarover zijt gij boos en houdt mij nu in optima forma eene vinnige preek over de vriendschap. Werkelijk gj preekt goed, maar gij zjjt een beetje te vlug met uw oordeel. Luister eerst en beslis dan: Bjj mijne terugkomst uit Italië bracht Felix eenige dagen te Sauve bij mj door, nog steeds ten prooi aan de ons bekende zwaar moedigheid en nog altijd even verrukt over alle kleine kinders, die het toeval hem op zijn weg voerde. Voor de honderdste maal zeide ik tegen hem trouw toch en voor den honderdsten keer antwoordde hijte laatIk heb mjjn tijd laten voorbijgaan. Hjj vertelde mij dat hjj, rjjk genoeg zijnde om uit zjjne patiënten te kunnen kiezen, enkel zjjne Colijnsplaat. In de vergadering van de afdeeling Noord-Beveland" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Woensdag alhier ge houden, werd het voorstel des voorzitters, den heer J. H. Bijbau, om, na de verkregen in lichtingen vau het hoofdbestuur, ook op dit eiland het bekende volkspetitionnemeut te steu nen, met groote meerderheid aangenomen. Er zullen daartoe vanwege de afdeehng in alle vier de gemeenten van dit eiland geschikte per sonen belast worden met het ter teekening aanbieden vau het adres. Stipt zal er zorg ge dragen worden geen onmoudigen te laten teekenen. Daarna werd door den heer J. Vermeulen eene lezing gehouden over Noord-Beveland. REKKELIJKE ZAKEN ONDEKW1JS. Bij ministerieel besluit is bepaald, Uit er te Tholen een rijks-normaalschool zal wordeu geopend met 1 Februari e. k. Benoemd zyn lot direeleur de heer U. Broere, hoofdonderwijzer le Tholen tot leeraren de heeren A. W. Weetra, lioofdouderw. te Tholen H. J. foor en, Iiootdonderw. te Poortvliet6'. Schil- leman, hoofdonderw. te O.id Voitneeri. Ileyloer, boofdouderw. te Scaerpeuisse J. W. Slager, hoofd onderw. te Si. Aunalaud eu L. li. Pan Dijk, hu!p- ouderw. le Tholen; en tot Lerares in de ha idwerken mej. M. E. C. Sterk, hulpouderwijzercs te Tuolen. De eindexamens aan de po! yecbiiische school, vermeld onder B co O ia de artt 60 —65 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, zeilen in Juni a. s. te Delft zullen worden afgenomen. Bij kou. besluit is met ing. vau 1 Feb. e. k. benoemd tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg O. keyzer, tot dus verre tjjdelijk ouderw. aan die inrichtiug, met ver gunning deze betrekking gelijktijdig waar te nemeu met die van leeraar aan K. B. B. S. aldaar. LANDBOUW EN VEETEELT. Ue zomer zal arm aan rozen zijn, naar het zich laat aanzien, naut ook het hout eener menigte van dat gebloemle is in December bevroren. (L. C.) Kantongerecht te Goes. La de zitting van boden, Vrijdag 23 Januari 1850, tiju de navolgende vonnissen gewezen tegen lo. J. Gte tloedekenskerke, wegens 't maken van nachtelijk burengerucht veroordeeld in eene boete van 5,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. 2o. C. M te Yerseke, beklaagd van 'l berisscheu der Schelde zonder consent, daarvan vrijgesproken. 3o. F. B., te Schore, wegens 'ijateu zoider akte of schriftelijke vergunaing veroo deeld in twee boe ten elk vau 15, suos. 3 dagen ge'.straf voor iedere boete c. e, 4o. Ph. P. Az. en C. P. Azte Yerseke, beklaagd Vau 't aanwenden Van pogingen om wild te bemach tigen op verboden wjjze, daar .au vrijgesproken. 5o. J. Van den B., te Oiaend'ecbt, beklaagd van 't onbeheerd laten staan van een hondenwagen, ont slagen van alle rechtsvervolging. 6o. J. B., te Kruiuingen, wegens T zich beviudeu in kenuelykeu staat vau dronkenschap op de open bare straat in die gemeente, veroordeeld tu eene boete van 1, subs. 1 dag gev.straf c. e. 7o. M. Van H., le VVissekerke, wegens geljjk feit in die gemeente gepleegd, veroordeeld in ceue boete 3, subs. 1 dag gev.straf c. e. So. P. B., te Wolfaartsdyk, wegens 't verhuizeu binnen die gemeeute, zonder daarvan binnen een maand kennis te geven ter secretarie, veroordeeld in eene boete vau I, subs. 1 dag gev.straf c. e. 9o. M. V., aldaarp wegens als voren in geljjke boete. lOo. G. K. Mz., te Killand, wegens 't bevisschsn der Scheie zouder consent veroordeeld in eene ooete van 10, subs. 1 dag gev.straf c. llo. M. E, wegens't niet verschijnen als getuige, te voren veroordeeld in eene boete van I, subs. 1 dag gev.straf e. e., thans van die veroordeeling ontheven. In de civiele zitting van II. Dinsdag is uitspraak gedaan in da hier zeer bekende q.aestie, of de vele regens van den afgeloopen zomer grond ople veren tot toepassing van art. 1629 j°. art. 1528 B. W. en derhalve tot vermindering vau pacht In de procedure, aanhangig tusschen 1. K. te Wolfaarts- studie maakte van kinderziekten eu dat hij zoo doende het middel gevonden had om in de kleine wereld, waarvan hij zooveel hield, te leven. Daarom was ik ook niets verwonderd, toen hij hij' de geboorte van mijn zoon tegenwoordig washij hoopte tot peter gekozen te worden, maar daartoe hadden wij reeds een oom mijner vrouw bestemdhjj ging dus spijtig heen. Zoodra wij te Parjjs waren, kwam hjj weer: bij wilde voor Pieter's gezondheid zorgen, niettegenstaande het kind zoo wel was als 't maar behoefde ik stemde er lachende in toe. Toen kwam hij iederen dag kijken, tot groot genoegen van Suae en van mevrouw De Haintenois, die verrukt waven over de goedhartigheid, waarmee deze oude jongeheer voor vader speelde. Ik had er ook eerst schik in en zeide tot mezelf 't Is eene manie van hem 1 Op eens schoot mij eene zonderlinge gedachte te binnenik verdreef haar, doch zij kwam terug. Ik streed er tegen, maar dat hielp nietwat mjj eerst zeer natuurljjk toegeschenen was verwonderde en verontrustte mij nu. Ik durfde mijn vermoe den niet in woorden brengen, ja ik durfde het mjj nauwelijks bekennen. Op zekeren dag ontving ik Felix vrij gedwongen en overdreef dit met op zet, in de hoop dat hij als goed verstaander maar een half woord noodig hadmaar hij begreep niet of wilde mij niet begrijpen. Eindelijk nam ik in 't laatst der vorige week, toen hij vertrok met de verzekering van den volgenden dag terug te dgIc als etscher en L. V. aldaar all gedaagde, heeft de kantonrechter bjj zeer gemotiveerd vonnis deze vraag ontkennend beantwoord en den eischer zijne vordering iu haar geheel toegewezen. I)oor de rechtbank uit 's Bosch is te Sleeutvjjk weder een plaateeljjk onderzoek ingesteld, tiaar aanlei ding vau den onlangs plaats gehad hebbenden moord op de dienstbode van Snookers. Drie personen, ouder welke twee arbeiders, werden streng bewaakt. Een hunner zekere I. Pruissen onder Almkerk t'hnis behoorendc, is ouder zwaar vermoeden iu vooi- loopig ariest genomen. Woensdagavond werd er te Amsterdam in het Theatre Van IAcr door de vereeniging «Het Ne- derlandsch tooneél" eene voorstelling gegeven ter eere van den Fransehen dichter Coppée, die thans in ons land vertoeft. Alleen stukken en verzen van zijn hand, hetzij oorspronkelijk of vertaald, werden opgevoerd of voorgedragen. Ook raejuf- fiouw Josephine De Groot en hare zuster Jeanne werkten daaraan mee. Beiden speelden het stukje Le passant, terwijl mej. Josephine door de voor dracht van La marehandede journaux en een Fransch vers van J. L. Wertheim, ter eere van den dich ter, een groot succes behaalde. De heer Coppée zelf bracht in de pauze aan alle altisten zijn hartelijken dank. STATKN-GEIVERAAL. EERSTE KAMER. In de zitting van Donderdag werd bjj de bihandeling vau hoofdstuk Waterstaat, de quasstie van den Lskdjjk uitvoerig besproken door de bee en Viruly, De Baadt, Van Voorthuijzen en Van Stcinderen. Zjj drongen aan op spo-dige voorziening en krachtig optreden der Regeering zonder een rechterlijke beslissing af te wachten. De Minister verkiaaide, dat alvorens art. 11 van de wet van 1855 toe te passen, liet advies is gevraagd van Gca. Staten, dat wordt afgewacht. Omtrent den Rotterdamsehen waterweg, door den hier Van VollenAoeen besproken, zou de Minister zeer spoedig een afzonderlijke voordracht doen. Wat de kanalen-vertietering he reft, door den heer Prins aanbevolen, verklaarde de Minister, dal hjj zich door de verwerping van de kanalenwet uiet zou laten weerhouden, maar geen voorstellen zou doen, dan wan neer de uitvoering was verzekerd. Voor verbetering van bet kanaal Amsterdam Rotterdam moet de be slissing van Zuid-Holland omtrent een subsidie worden afgewacht. Wat de internationale spoorwegtarieven betreft, de uitzouderingstarieven zijn door Duitechland lug niet goedgekeurd. Omtrent het toezicht op de spoorwegen kou de Minister aau den heer De Raadt een geruststellend antwoord geven. Van de jongste ODgevalleu zijn de groote koude eu gespannen to»stand vao het verkeer voornamelijk oorzaak. De kunstwer ken w orden geregeld onderzocht en nagezien, speciaal de brug over bet Hollandse') Diep. Het hoofdstuk werd unaniem aangenomen. Na korte discussie over de begrootiug voor Suri name is deze, eu de begrootiug voor Curasao, met 19 tegen S stemmen en het hoofdstuk Koloniën unaniem aaugenomen. De kamer is daarna op reces gescheiden. Donderdag bad te Parijs de begrafenis plaats van het stoffelijk o-erscbot van Jules Favre. De Senaat hield daarom dien dag geene zitting tal van bekende personen uit de politieke eu parlementaire wereld waren bjj die plechtigheid tegenwoordiglerwjjl er, ingevolge den wensch van den overledene, geen enkele toespraak op bel graf gehouden werd. Iu de nieuwe wet op het lager onderwijs van Ferry wordt ten opzichte van den leerplicht bepaald dat de nalatige ouders zullen worden gestraftlo. door eene berisping voor de schoolcommissie2o. door eene berisping voor de commissie, met publicatie vau de namen der ouders aan de deuren van het raadhuisen 3o. bestraffing door den vrederechter, die op de schuldigen de gewone politie-reglementen toepast, met of zonder verzachtende omstandigheden. Verder wordt bepaald, dat de oudere van arme schoolpliohtige kinderen ondersteund zullen worden. Die ondersteuning zal worden verstrekt in kleederen, voedsel en school-benoodigdheden. komen, een besluit en zeide hem, niet zonder eenige aandoening Waarom morgen Pieter is volstrekt niet ziek. Hij keek mij uiterst verwonderd aan. Ik zag niet naar hem, omdat ik zjjne verwijtende blik ken niet opmerken zou. Wat wilt gij daarmede zeggen? Vindt gij dat ik te dikwijls kom Er lag zooveel ongeveinsdheid in zijne ontroering, dat ik mjjzelven een grooten dwaas vond en zeer veel lust gevoelde hem de hand te reiken maar op dotzelfde oogenblik hoorde ik in de kamer naast ons Suze's stem, zoodat ik geen tijd had op mjjne woorden terug te komen. Wat ik tegen Felix zeide? Ik weet het niet meer. Ik deed mijn best hem te doen begrijpen, dat mijne vrouw te jong en te aardig was dan dat deze vriendschap zoo, zonder aanleiding tot praatjes te geven, kon voortduren. Ik raakte ver ward in 't geen ik zeidehij luisterde oplettend naar mij. Ik wil alles weten. Hebt ge u over iets te beklagen Neen. Verdenkt ge mij dan Ik loog. Volstrekt niet en zeker zou ik zoo niet met je praten, als ik my over je te beklagen had; maar het is mijn plicht mijn vrouw niet in opspraak te Omtrent de kosteloosheid van het onderwijs wordt voorgeschreven, dat elke gemeeute eene vaste bijdrage daarom voor de kosten moet opbrengen, die 4 a 5 pet. vau de opbrengst der gemeentebelastingen zal be- loopen. 1 Januari 1880 wordt als tjjdstip van invoe ring aangegeven. Z H. de Paus is weer geheel hersteld. Iu de Woeurdag gehouden zitting van de I.uxern- burgsche Farcer is rapport uitgebracht over bet voor stel tot het oprichten van een gedenkteeken ter eere van wjjlen Z. M. Kouiug Willew 11. De commissie, die gunstig over het voorstel advi seerde stelde voor het spoedig iu behandeling te nemer. Men meldt uit Breskens aau de N. R. Ct. Tot heden werd door de maatschappij „Zeeland" nog weinig verricht tot wegruiming vau haar stoom schip Stad Plissinyen, dat den 14 December onder deze gemeente strandde. Uaar de Maatschappij niet gezind scheen tot krachtige maatregelen overtegaan, heeft thans het dijksbestuur, dat de a inwezigheid vau bet wrak gevaarlyk achtte voor de zeewering, naar wij vernemen, besloten zelf de opruiming ter hand te nemen. De R. K. kerk te Gtffen heeft zoo door hét water geleden, dat eene verzakking heeft plaats gehad, zoodat zjj afgebroken en opnieuw opgebouwd zal moeten «orden. Reeds sedert eenige weken is te Amsterdam een gerucht in omloop, dat een van haar echtgenoot gescheiden levende dame een poging tot vergiftiging zou hebben beproefd op een bejaarden beer, haar oom, iu wiens testament zij zou zijn bedacht. De justitie heeft deze zaak al geruimen tijd in onderzoek, en de omstandigheid, dat nu weer pas een aantal drogisten met de dame werden geconfronteerd, waar uit blijkt, dat bet onderzoek nog niet geëindigd is, geeft het Handelsblad aanleiding om het een en ander mede te deelen. Op den dag dat de poging plaats had werd de dieustbode, die bjj den bejaarden man inwoonde, door de dame in quaestie met een bood schap de deur uitgezonden. Kort na haar teiugkomst werd de soep opgediend. Van dit gerecht aten de beide huisgenooten, ui. de heer en de meid, cn beiden gevoelden zich kort daarna ongesteld, da meid in mindere mate dan haar beer. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, en beiden herstelden. De dokter constateerde dadeljjk vergiftiging. De ovcrbljjfselen der soep werden in beslag genomen, en na scheikun dig onderzoek bleek het voorhanden zijn van arsenicum. De justitie trok zich de zaak aan, maar schijnt tot dusver geene termen te hebben kunnen vinden, om de dame, die door de omstandigheden, waaronder het feit geschiedde, als de daderes scheen te moeten wor den aangemerkt, in hechtenis te nemeü. Herhaaldelijk is zjj gehoord, en nog steeds wordt het onderzoek voortgezet. In de laatste dagen zjjn niet minder dan acht en veertig drogisten gebracht in tegenwoordig heid van de verdachte, die echter allen hebben ver klaard haar geen rattenkruit te hebben verkocht. De Commissie voor de lolerjj, te houden ten behoeve van het St. Luciagesticht te Rotterdam, heeft als geschenk voor die loterjj eene fraaie camee vau Paus Leo XIII ontvangen, welk geschenk het eerste is, dat hier te lande van den tegeuwoordigen Paus ontvangen wordt. (Ah R. Ct.) De kleeren van een 80jarige weduwe te Gro ningen zijn met vuur in aanraking gekomen, waardoor de vrouw zulke brandwonden bekwam, dat zjj aan de gevolgen overleed. De opliobter, die Zaterdagavond bjj eene bak kersweduwe te Beverwijk 100 voor eeu bon van 100 sigaren wist machtig te worden, is door den burgemeester zelf op het raadhuis gevat, en heeft zjjn misdaad reeds bekend. Zjjn buitengewone royaliteit heeft hem verraden. Te Rotterdam is bjj eeu broodbakker uit de lade der toonbank het geld, ten bedrage van ongeveer ƒ12, gestolen. Ouder Dirksland is Zondagavond een schuur afgebrand met den geheelen voorraad hooi, stroo, een weinig oogst. Ook 2 paarden, 7 stuks rundvee en 3 varkeiiB zjjn daarbij omgekomen. Een Gelderech boertje was voor het eerst in de komedie, waarin een vrouw door haar man mishan deld werd. Op eens vloog hjj op en riep„Noe is 't genog I Ia moeten oeluu allemoal schamen, dat je dat lölaat. Z'on arm wief loaten mishandelen, en doar kick ie stil noa I Kê^el schie uutl" Hij werd nit de zaal gezet, en zeide later thuis, dat er in de komedie nare dingen gebeuren. laten brengen. Hjj haalde de schouders eens op en vertrok; ik merkte wel dat mijne explicatiën hem niet vol deden en daarom schaamde ik er mij over. Den volgenden dag kwam hij niet; ik heb hem niet weêrgezien. De laatste dagen bracht ik in voort- durenden tweestrijd, tusschen wroeging en een ge voel van voldaanheid door, mij nu eens vergenoe gende over de onbezonnen daad die ik begaan bad, dan weder myzelven de zwaarste verwijlingen doende. Uw brief maakte een diepen indruk op mij, dat wil ik je wel bekennen maar hij nood zaakt mij nogmaals goed na te denken. Inderdaad, ik geloof niet dat Felix met slechte bedoelingen behebt was, maar ik went bij ondervinding welke onheilen uit zulk eeu intiemeu omgang te vreezen zjjn. Gij hebt mij verweten in zijn vriendsohap geen onbepaald vertrouwen gesteld te hebben en om mij beschaamd te zetten gebruikte je maar een enkel woord«Een vriendschap van reeds voor 20 jaren." Waart gij dan vergeten, dat ik de vriend van Jeane's man was Ik hield Felix' vriendschap voor heilig en recht, maar weet dat ik met Jeane's man reeds van kindsbeen bevriend ben en dat ik zeer innig aan hem gehecht was Zoo ge komt, verklaar dat dan en zoo ge durft antwoord mij 1 (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2