1880. N". 10. Donderdagi 22 Januari. SUZE's MAN. OFFICIEELS MEDEDEELim. GOES, 21 Januari 1880. FEUILLETON. KUNSTJX1EUWS. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GOESCIili Üe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75 Afzonderlijke nommers B ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ƒ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STE1NER en HAASENSTEIN VOOLEBte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Bij Zr. Ms. besluit is, met ingang van 1 Febr. a. s., aan den off. van admin. 3de kl. KJ. Van den Busscheop zijn daartoe gedaan verzoek, één jaar verlof toegekend, onder stilstand van non activiteits-trakte- inent en zonder opklimming in de ranglijst. Op dec 7 Januari is te 's-Gravenhage door den Minister vr.n Buitenlandsche Zaken en den Minister van Staat, President der Luxemburgsche Kegeering, een overeenkomst geteekend tot beëindiging der bestaande geschillen over wederzijdsche vorderingen. lil 1879 werden op bet Rijktelegraafkan- toor alhier Verzonden8392, ontvangen 8329, opgenomen en verder geseind 2034, alzoo in bet geheel behandeld 18755 telegramm. De Staats-commissie, benoemd om voor stellen te doen tot regeling der bevolkings statistiek, beeft in hare bijeenkomst van Zaterdag het onderwerp der bevolkings registers afgehan deld. Een ontwerp van wet en van kou. besluit tot regeling van dat onderwerp is in gereedheid gebracht en zal der Uegeering worden aange boden. In eene volgende bijeenkomst zal de Com missie de voorschriften der bevolkings statistiek ter band nemen. De hoofdcommissie voor de algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der noodlijdenden door den water snood van 1880, onder bescherming van HH. MM. d n Koning en de Koningin, heeft Zater dagavond jl. te 's-Hage haar eerste vergadering gehouden. Met belangstelling en erkentelijkheid nam de vergadering keunis van de toegezegde onder steuning van HH. MM. den Koning en de Koningin, waarvan zij, zoowel in geldelijken zin, als door het ten geschenke geven van belang rijke prjjsvoorwerpen, weuschen te doen blijken. Ook vanwege H. K. H. mevrouw de Groot hertogin Van Saksen- Weimar is toezegging van eene aanzienlijke geldelijke bijdrage gedaan. Reeds werd gemeld, dat de Gotbiscbe zaal ter beschikking der Commissie voor de tentoon stelling der prijzen zal zijn. Sedert werden op 's Konings begeerte door de Commissie van liquidatie der nalatenschap van wijlen Z. M. Koning Willem 11 een vergaderzaal voor de verlotingscommissie, alsmede een localiteit waar in haar bureau zal zijn gevestigd, welwillend aangeboden, eu door haar, dankbaar voor djze gunstige beschikking, aanvaard. Door de ver 3) Naar het Franscb van George Vautier, door J. O. S. III. Ik verliet het hotel ndu Louvre", waar ik ge hoopt had je nog te vinden maar men zeide mij, dat gij Parjj3 reeds den vorigen avond verlaten hadt. Wat een vervelende tegenvaller! Waart ge dan zoo verlangend Rennes weêr te zien, dat ge niet eenige uurtjes voor mij over hadt? liet is waardat de ontvangst ten mijnentdie je hedenmorgen te beurt viel, je pijnlijk moet hebben aangedaan; we ontvingen je, zooals mei iemand ontvangt, die ongelegen komt, in plaats van met opene armen zooals men een vriend doetdie men reeds eenige maanden met ongeduld verwacht. En gjj hebt niet begrepen dat ik, zoodra mijne boosheid geweken was, naar je toe zou komen, dat ik je eene explicatie ervan zou geven, dat ik ja vergiffenis vragen zou en dat ik je in zegepraal zou terugbrengen te midden van bet huiselijk feest datje wachtte. Go zijt eensklaps vertrokken, wellicht boos, mij aan mijne wrooging en lande righeid overlatende. Gij bevondt je ook zoo op oens te midden eecer gadering werd beslist om, even als in 1861, de heeren burgemeesters in Nederland uit te noodigen in hunne respectieve gemeenten snb- commissiën te vestigen. Op voorstel van den Voorzitter werden reeds omtrent verschillende maatregelen van uitvoe ring besluiten genomen, waardoor alsnu de vele werkzaamheden een geregeld en snel verloop kunnen nemen. De prijs d'r loten werd evenals in 1861 op één gulden bepaald. Door een groot aantal ingezetenen van 's-Hertogenboseh wordt aan den gemeenteraad (en adres aangeboden, waarin, onafhankelijk van de plannen der Regeering, verzocht wordt onverwijld maatregelen te nemen om de stad watervrij te maken. SCHEEP VA ARTBERICHTEN. Ilaitsaveert. Zondagnamiddag arriveerde alhier van Vlissingen, na aldaar tot 50 deci meters te hebben gelicht, bet Pransehe fregat schip Nouméa", van Nantes. Dit schip, gesleept door de stoomboot Nieuwesluis, geladen met rijst en bestemd naar Zwijndrecht, moet alhier blijven liggeu aangezien ean Maandagmorgen uit Dordrecht ontvangen telegram meldt dat het, wegens het vele ijs, niet doenlijk is op te komen. Aldaar is reeds zooveel en zulk zwaar ijs, dat men zich haasten moest alle op stroom liggende schepen in de havens te bergen. Het kanaal van Zuid-Beveland lag Maandag morgen dicht. Op de rivier en in de haven was weder veel drijfijs. De scheepvaart is op nieuw gesloten, vijftig zeilschepen en een paar stoombooten hebben hier hun winterkwartier loeder opgeslagen. De A'ouméa" is aan den hinnensteiger gemeerd. Een en ander levert een prachtig gezicht op. Het Ned. schip s Berdina", kapitein II. Hel- lings, met 2740 HL. maïs van Antwerpen naar Pruisen, liep bij het inkomen der haven op een dukdalf, waardoor een zwaardklamp brak en het schip lek werd. Verschillende booten en schepen zijn we gens het ijs in deze haven teruggekeerd, terwijl een tweetal schepen door de stoomboot Mat/tilde, kapitein L. Koekoek, met stukgoederen naar Amsterdam en Rotterdam, uit het ijs werden gehaald en te Wemeldinge in behouden haven binnen gebracht. De van Zierikzee op Rotterdam varende beurtschipper Gerritsen, op reis zijnde naar laatstgemelde plaats, zat in 't Hellegat rondom in 't ijs bekneld en verkeerde in gevaar van oneenigbeid. Wij waren beiden driftig en zonuw- aebtig. Ik had ongelijk je niet openhartig te be kennen, wat er gebeurd was; maar ik kon dat niet doen in 't bijzijn mijner vrouw 't zou eene her nieuwing van het standje tengevolge hebben gehad, waaraan je komst een einde had gemaakt. Nu zal ik je alles in vertrouwen vertellen. Gister was er b.il bij de baronnes. De bals, waarvan ik vroe ger zooveel hield, haat ik nu en niets maakt mij woedender dan dat ik de naakte schouders en de taille mijner vrouw aan ieders blikken blootgesteld zie. Gij, als ongehuwd man, kunt dat niet begrij pen Ook dring ik er niet op aan; zoo ik dit afschuwelijk wereldseh gebruik verfoei, is bet ten koste van het genoegen, dat gij en uws gelijken erin vindt en dat ik er iu vinden zouzoo ik nog tot uw gilde behoorde. Men danste dus; ik ergerde mij in het kleine blauwe salon, terwijl ik een oogje hield op de dansenden, waaronder Gou- tran, die juist met Suze danste die Goutran beeft zulke doordringende blikken, dat ik er boos om werd. Er naderde iemand 't was Jeane's man. Wij spraken zoo vertrouwelijk als 't maar kon; ik heb het je reeds gezegd en 't is oprecht waar, al lacht gij er om, dat ik veel van hem houd Jeane zweeft ons voorbij in de armen van een huzaren officier, zooals zij voorbeen in de mijnen deed. Zij keek haar man aanvervolgens mij, vlak in mijn gezicht, voor den eersten keer sedert ons huwelijk, en, bemerkende dat ik ook naar haar keek, ver scheen er op haar gelaat een glimlach of een glans door een, met een vliegende eb afkomend ijs veld dat reeds een bakenton medesleurde te worden verpletterd toen juist intijds de hierboven vermelde stoomboot Malhilde" op daagde. Deze nam het vaartuig op sleeptouw en bracht het op 'tZijpe, vanwaar 't zonder gevaar naar Zierikzee kon terngzeilen. De werkzaamheden aan de lading der City of Brwselszijn weder gestaakt moeten worden. De duikers ziju met materieel en lichters alhier iu de haven gevlucht. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting ia het alge meen debit over de ataatsbegrooting gesloten. Nadat enkele leden hadden aangedrongen op spoediger in voering der schoolwet en handhaving der vrijhandels politiek zyn hoofda'ukkeu 2 4 unaniem aangenomen. Bij hoofdstuk B niteniandsc/is Zaken verklaarde de Minister Van Lijnden, dat met Luxemburg eeue con ventie was gesloten lot algeheele liquidatie der finan- ciëele betrekkingen met gesloten beurzen. Bij den Miuis er beetu d geen bezwaar eventueel Luxemburg door Nederlanderhe gezanten te laten vertegenwoor digen, als di belangen uiet strijdig met Nederland waren. LANDBOUW EN VEETEELT. De verbouw der sojaboon. Wy hebben inder tijd meilegedteld, hoe raeu in Duitschland pogingen iu het werk sle de, om den verbouw van dien boon in te voeren. Wij leeren nu de resultaten kennen van een proefneming, die te Frankfort a,d O. daar mede heeft plaats gehad. Op 12 April werd gezaaid, op afstanden van een '/v M. naar eiken kant slechts 1 boon, 2 duim diep iu aardappelland, dat in het voo'jiar was gemestmedio Mei vertoonden zich de eerste planten. Eerst was de ontwikkeling traag, maar later, na liet bellekken, zoo sterk, dat medio Juli alle tusscheuruimteu gevuld waren en elke af zonderlijke plant een groote bos vormde. De bloei had plaats in de tweede helft van Juli. Li het begiu van Oetobvr waren de peuleu rijp. Gemiddeld kreeg men van elke plant 100 tot 200 peulen eu ui elke peul 1 tot 4 boonen. L)e opbrengst was 3 a 4 hon derdvoudig en zou, naar deze proef te rekenen, voor een Pruisischeu morgen lauds ongeveer 10 ceutenaren bedragen. De smaak der boonen is voortreffelijk. Het stroo wordt door het vee gaarne gegeten. De plant schijnt zeer goed bestand tegen weer en wind. (A. Buit. Ct.) Semper Virens waarschuwt, dat men dit jaar vooral voorzichtig zij met de zaden van bloemen en groenten uiet te vroeg uit te zaaieu, maar te wachten tot de grond eenigsziiis verwarmd zal zjjn, omdat verschillende zaden (vooral erwteu) iu den vorigeo zomer niet volkomen rjjp werden. ik kati niet zeggen boe trotsch. Weêr kwam zij voorbij eu haar man zag niets, maar ik voelde mij tot in 't diepst mijner ziel gegriefd, want ik be greep opperbest boe die voldoening barer wraak baar genoegen deed, nu zij bemerkte dat ik baar man gezelschap hield en op mijne beurt mjjne vrouw wachtte, die met Goutran aan 't walsen was. Woedend keerde ik dien armen man, die er niets van begreep, den rug toe. Gjj schijnt u te ergeren, zeide hij. Is er iets dat u hindert? Neen ik ga hier weg. Ik volg u. Hij merkte dus niet, dat zijne tegenwoordigheid mij hinderde, dat ik op zijn vroolijk gelaat bet af schuwelijk vMane Thecel Phareslas, waarvan de glimlach zijner vrouw mij de beteekenis heeft doen gevoelen. Het noodlot bemoeide er zich meê; de wals van Strauss, die bet orkest speelde, en die ik eerst niet berkend had, is die welker tonen mijne eerste verklaring aan Jeane begeleidden. Ik keek naar Suze, die in een hoekje, met Gou tran naast haar, luisterde naar de beuzelarijen welke hij baar met zijn levendige gebaren en babbel zieken mond debiteerde, 't Is waar, 't waren vnaar gekheden, maar ik ken de macht van die grappen Eensklaps brak ik het gesprek af, bood Suze mijn arm aau en nam baar met mij meê, dien grappigen prater, terwijl bij midden in een puut- Bewaak Thecel, o Phares! RECHTZAKEFV. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag 20 Januari zijn door de rechtbank de volgende vonnissen gewezen tegen lo. E. Van H., 63 j., buisvr. van J. S te Middelburg, wegens boon veroordeeld tot een geld boete van 8 c. e. 2o. A. I)eB 54 j., arbeider te Middelburg, wegens bedelarij veroordeeld tot 14 dagen gev. straf, met bevel om na het uiteinde dier straf naar een bede laarsgesticht te worden overgebracht. 3o. M. E. K., 36 j., smid te Middelburg, we gens het slaan van een beambte veroordeeld tot een dag cell, gev straf en 8 boete c. e. 4o. J. T., 67 j., koopman te Middelburg, lid der firma Gebr. T., wegens het honden van een verboden bewaarplaats van petroleum veroordeeld tot eene boete van 50 c. e. 5o. A. Van D., 13 j., te Vlissingen, wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen cell. gev. straf c. e. In de zaak van A. L., 51 j.arbeider te Goes, beschuldigd van mishandeling, zal Vrijdag a. s. een nader getuigenverhoor plaats hebben. Het Goesche mauueukoor, (Ut zich geconstitueerd had by de outhulliug van het monument op het graf van den burgemeester Blaaubeettgaf Dinsdagavond zyn eerste concert, toevallig juist op den dag, waarop de overledene zyn tweern tachiigeten jaardag zou ge ie d hebben. Voor dit concert dat ten voordeele der ceco- nomische spijsuitdeeliug gegeven werd wareu 170 kaar'je8 genomen. Weinige inteekenareu waren zelf gekomen; enkelen zonden hunne dienstbaren, sommigen hunne kinderen, de meesten hun poes. Jammer ge noeg, want er werd zuiver gedongen en bijna alle nummers kouden op de sympathie der hoorders re kenen. Het eerste quartet was het minst gelukkige, daarentegen was het tweede het glanspunt van den avond. Zeer passend hadden wij het gevonden, wanneer tot slot het lied gezongen was, dat door het mannen koor bij het gv.f van den oud-hurgeraeester ten gehoore was gebracht. Wellicht is daaraan niet gedacht. We hopen het mannenkoor spoedig weder te hooren en wenschen het dan bij eene tweede opvoering een tal rijker publiek 'os dao thans het geval was, terwijl wy het doel al lor» lof toezwaaien Frankrijk he-ft een groot nnin verlorea, (lie, boewei in den laatste» tyil op Jen achtergrond getreden, toch vroeger een gewichtige lol vervulde en wirn» naam door de gansche weield bekend is. Jules Favres is overleden. Hy' werd in 1809 te Lyon geboren in 1S30 aanvaardde hij de loopbaan van advocaat, een loopbaan, die hem een w yd ver maarden naam verscliafie. Vurig en begaafd redenaar, mocht hy een der grootste rechtsgeleerden van Frankrijk heeten. Hij was later secretaris-generaal by het departement van Bi meiilandsche Zaken, waar oor hij echter in dicht was, aan zich zeiven overlatende. In plaats van zich boos te maken glimlachte bij mijne kwaadheid vermaakte en vleide hem; hij dacht, impertinent als hij is, dat ik hem de eer aan deed op hem jaloersch te zijn. Suze vroeg mij angstig: Wat is er toch Niets. Gij zijt niet in je humeur, ik zie het wel. Willen wij soms heengaan Ik nam het gunstige oogenblik waar, zonder eigenlijk na te denken Ja, laat ons gaan. Maar nu hebt gij mij nog niet gezegd Later, als wij tehuis zijn. Nu zijn wij tehuis en zitten rustig by 't vuur. Onder 't naar huis gaan beb ik over alles nage dacht en ingezien, dat ik ongelijk bad. Ik was dadelijk reeds met mijne houding verlegen, toen zij mij ronduit vroeg Wilt gij mij nu de reden zeggen, waarom wy zoo plotseling moesten vertrekken? Het beeft weinig te beteekenen, slechts eene kleinigheid, die weêr al vergeten is. Ge hebt een geheim dat ge me niet wilt vertellen Neen. Jok maar niet., want ik weet alles. En zij dreigde mij al lachend met den vinger: Je zijt boos, omdat je vriend Goutran mij bet hof maakte. Ia wilde bet ontkenmu, maar mjjne verlegenheid

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1