1880. N°. 9. Dinsdag 20 Januari. 67ste Jaargang. SUZE's MAN. IJk en Herijk der Maten en Gewichten. KIESRECHT. Grondbelasting. KWEEKELIi\G. FEUILLETON. OFFICIEELS MEDEDüEUM. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75 Afzonderlijke notnmers 5 et, met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt do prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASEN8TEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de jaarletter, zoowel bij den IJK. als bij den HERIJK, gedurende het jaar 18^0 te bezigen, zul zijn de letter J? in den gewonen drukvorm, schuins gestéld bij den ijk der weegwerk tuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters de Koninklijke kroon; voor fijnere wegingen een vijfstralige stercn tevens, dat het merk van bet kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, voor Mid delburg, waaronder de gemeente Goes ressorteert, blijft bepaald op het cijfer Goes, den J7 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DB WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES, gelet op de 2de alinea van art. 7 der wet van den 4 Juli 1850 (Staats blad no. 37), tot regeling van het KIESRECHT en de benoeming van afgevaardigden ter EERSTE en TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL, noodigt de inge- zetencn dezer gemeente uit, om, indien zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februari eerstkomende, ter secretarie der ge meente, te doen blijken. Goes, den 17 Januari 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G, DE WITT HAMER. De BURGEMEESTER van GOES brengt ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het kohier der GRONDBELASTING op de GEBOUWDE en ONGE BOUWDE EIGEN DOMME U voor deze gemeente over het jaar 1880 op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 17 Januari 1880. De Burgemeester voornoem!, J. G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kenni9, dat aan de bewaarklasse van de school der le klasse benoodigd is eenKWEE- KELINGE van 14 a 17 jaar oud. Zij, die voor eene benoeming wenschen in aanmerking te komen, vervoegen zich bij den heer A. R. BREET- VELT, hoofdonderwijzer dier school. Goes, den 19 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 2) Naar het Fransch van Georse Vautier, iloor J. O. S. II Ik had ja doen beloven, dat po je verlof hij mij te Sauve zoudt doorbrengen. E i zie, nu wordt ik eensklaps genoodzaakt Sauve te verlaten en mij te Parijs te vestigen. Zou alles dan samen spannen, om ons van elkaar verwijderd te houden? Nu ben ik reeds twee jaren getrouwd, vader van een flinken jongen en gij kent noch mijne vrouw, noch mijn zoon Sedert mijne terugkomst uit Florence zond ik je slechts drie kattebelletjes jij, ongehuwde egoïst, kunt je niet voorstellen hoe weinig tijd men voor zich zeiven overhoudt, als men gelukkig getrouwd is. Ik ben niet in de gelegenheid geweest je de boosheid van mevrouw De Haintenois te schilderen, toen zij hoorde dat wij van plan waren onze wittebroodsweken, die zg zeer edelmoedig op drie maanden bepaald bad, te verlengen en eeuwig te doen voortduren, noch de bekoorlijkheden van mijn nieuw leven, die zich eensklaps aan mij openbaarden, nocb het be koorlijke van die heerlijke eenzaamheid, waar ik te midden der schoone natuur geleerd heb herin neringen, die mij overal vervolgden, te vergeten, noch het niet weêr te geven gevoel mijner eerste vaderijjke verwachting, noch onze terugkomst voor de groote gebeurtenis, noch onze vestiging in dit bekoorlijke plekje, waar ik getrouwd ben, noch mijne vreugde toen ik voor de eerste maal mijn1 kleinen Piet in de armen nam, die met zijn handjes en voetjes spartelde, 't geen ik bekoor lijk vond, terwijl hij zoodanig schreeuwde dat ik de heerlijkste tonen uit het Paradijs meende te hoo- ren. Mevrouw De Haintenois is hier sedert Piet's Benoemd tot controleur der directe belastingen te Roosendaal de heer A. Schindlerthans te Middel burg, en tot commies der direciie van de registratie te Middelburg de heer W. Verheijente Nijmegen. Ged. Staten.van Zeeland hebben vastgesteld da', ter bepaling van het aandeel, door de gemeenten te dragen in het gedeelte, hetwelk door de provincie in de lichting voor de nationale militie van 1880 moet worden geleverd, o. a. moeten worden samengevoegd de gemeenten: Schoro en Waarde; 's-Gravenpolder en 's-Heer Abtskerke Oudelande en Driewegen. De Minister van waterstaat enz. heeft bepaald, dat ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen dit jaar door de Commissie van examen zullen gehouden worden: vier zittingen te Amsterdam, drie te Rotterdam en eene zitting te Dordrecht. Tijd en plaats van elke zitting wordep telkens drie weken te voren in de Staatscourant bekend gemaakt. Onder goedkeuring van Z. M. den Koning is sa mengesteld de hoofdcommissie voor de onder de hooge bescherming van HH. MM. den Koning en de Konin gin staande verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten beh->eve van de noodlijdenden door den watersnood van 1880, te houden in de Gothische zaal in Den Haag. Ook is de koninklijke goedkeuring voor die verloting reeds verleend. O.-Indië. Verleend een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den audit, mil. Willem I (Samarang) mr. W. A. P. F. L. Winckel. GOES, 19 Januari 1880. Wij herinneren dat de adressen aan de Tweede Kamer, waarbij wordt aangedrongen op het nemen van wettelijke maatregelen tegen het misbruik van sterken drank, in Hoes nog tot en met Zaterdag aanstaande bij de vroeger opgegeven personen ter teekening liggen. Te Ellewoutsdijk hebben velen hunne handteekeuing op zulk een adres geplaatst. Als een stashje van de mate der 'volks- ontwikkeling in Nederland nemen wij hier over, wat men naar aanleiding der jongste volkstel ling aan het Haagsche JJagll. schrijft »Nu er in de dagbladen melding is gemaakt van eeD geval, dat door iemand op het biljet voor de volkstelling in de kolom Geslacht" was ingevuld een varken", zal door zeer velen, die met het werk der telling belast zjjn gewtest, wel de opmerking zijn gemaakt, dat die Litn- burgsche fout geen alleen staand geval is, want, te rekenen naar de invulling, die in een geboorte gelogeerd en, niettegenstaande al het voor gevallene, houden wij, zoo goed als 't maar hoeft, huis. Verleden Woensdag hebben wij de eerste onaangenaamheden gehad. Toen wij -na het ontbijt samen waren, vroeg ze mij, als 't ware met bet mes op de borst Gij denkt er toch niet over uw geheele leven in dit gat door te brengen? Ik was, ik beken het, zoo verwonderd over deze vraag, dat ik eerst niet wist wat te antwoorden. Mijn geheele levenneen Zij maakte van mijne verbazing gebruik en liet er onmiddellijk op volgen Gij gaat zeker dezen winter in Parjjs wonen? Ik had nu tijd gehad van mijn eersten schrik te bekomen en haastte mij haar in de rede te vallen, opdat zij mij niet overbluffen zou. O! er is volstrekt geen haast bij; ik twijfel er zelfs aan, of Parijs mij van 'tjaar zal terug zien. Ik gevoel me hier met mijne vrouw en met mijn zoon zeer gelukkig. Mijne schoonmoeder is wat driftigdat is haar grootste gebrek. Haar gelaatskleur kondigde oor log aan en zij begon haar vuur op mij te richten. Spreekt gij in ernst? Wilt gij in deze wil dernis blijven leven In eene wildernis, neen waerlijk nietmaai de eenzaamheid en het stille leven vervelen mij niet. Ik zie niet in, waarom ik mij opnieuw in den maalstroom van Parijs zou werpen. Voor de' beste aller redenen omdat Suze nog maar twee en twintig is, en gij haar niet in het stille landleven moogt afzonderen. Suze heeft haar kind. Die reden geven alle echtgenooten op. Zij meenen eene vrouw volkomen gelukkig te maken, door haar de zorg van een klein kind toatever- trouwen. Oridertusschën mevrouw Suze zal eene uitstekende moeder zijnde opvoeding, dio ik haar gegeven heb, stelt mij daar- betrekkelijk klein plaatsje als mijn woonplaats is door sommigen plaats had, mag men veilig aannemen, dit er, als ze door iederen agent werd-n publiek gemaakt, nog wel vreemder zaken voor den dag zouden komen. »De Uegeering schat blijkbaar de capaciteiten van het volk te hoog, want van 250 biljetten, door steller dezes bezorgd en weder ingezameld, waren 10 zter goed en 15 nog gebrekkig in gevuld, 25 waren geheel verknoeid door allerlei onzin en 200 waren geheel blanco en ook niet onderteekend, eenvoudig omdat de menschen 't niet konden. Op wien diukt nu de last der volkstelling op die wijze 'traeest? Wel natuurlijk op den agent en als deze dan niet, zooals op zoovele plaatsen bet geval was, tuk is op fooitjes, omdat hij zich als ambtenaar beschouwt te zijn voor bet publiek en niet het publiek voor hem, dan geloof ik te mogen b iweren, dat de Rijksver- goeding in verhouding tot het werk veel te gering is en dat de gemeente-ambtenaren zich gelukkig mogen achten, dat die volkstelling slechts om d) 10 jaren geschiedt. »Te dézer plratse waren de beide agenten voorzien van uittreksels uit de registers van bevolking en dat faciliteerde de invulling, want men staat er over verbaasd dat er zoo velen gevonden worden, die noch van zich zei ven noch van vrouw of kinderen den juisten leeftijd weten en die zelfs reeds jaren achtereen op geheel verkeerde datums de verjaardagen vierden. En of men eenig begrip h eft van de tel ling is af te lei lea uit, een vraag, aan steller dezes gedaan, noj het vee ook op het pampier mos kommen''. Tot zoover de berichtgever. We voegen er alleen de opmerking bij, dat het resultaat van de bepaling in de wet op het' lager onderwijs van 1857 a er wordt overal in het rijk van over heidswege voldoend lager onderwijs gegeven" nog wel iets te wenschen overgelaten heeft. Wie weet, of de Regeering jüjst in de uitkomsten der gehouden vorstelling niet een vernieuwd be vijs vindt, dat het met de \o\ksontwikkeling nog maar treurig gesteld is en een prikkel tevens, om da uitvoering der nieuwe wet op hot omtrent volkomen gerust; maar ik heb baar niet voor min of gouvernante opgevoed. Twee jaren hebt gij nu met. elkaar onder vier oogen doorge bracht, dat is genoeg; uw plicht als man is baai- in de wereld te brengen en haar niet te onttrekken aan de genoegens, die,haar wachten, door aan uwe dwaze voorliefde voor het landleven gevolg te geven. Genoegens Nooit had ik daaraan gedacht Ik stelde mij tevreden met te mompel-n Welke genoegens Hare oogen schoten vuur; ik begreep, maar te laat, dat ik mij aan een vernieuwden uitval bloot gesteld had. Hoewelke genoegens Zou men als men u hoort niet zeggen, dat mijne dochter slecht eu leelijk is Welke genoegens Maat- dat is, geloof ik 't eenige waarnaar eene aardige en geestige jonge vrouw verlangt. Ik ken de wereld en weet m-aar al te goed waartoe die genoegens, die u zoo aantrekken, lei den, oin ze mijne vrouw toe te wenschen. Als ik u wel begreep, zei u daar iets heel ongepasts. Zijn mijne dochter en ik dan van zoo'n slechte afkomst, dat wij onze plichten zouden ver geten Bij ondervinding weet ik, dat de wereld voor jonge vrouwen eene plaats is, met strikken bezaaid, waarin de fatsoenlijksten en zij, die zich het meest in acht nemen, vallen. Ik sprak met vuur. Mevrouw De Haintenois lei mij met een wenk het zwijgen op. Wij hoor den de stem van Suze, die, van eene wandeling terugkomende, een straatdeuntje neuriede, waarvan het refrein iederen dag gezongen werd om het kind in slaap te wiegen. Ik heb nog éen woord te zeggen, zei mevrouw De Haintenois haastig. Daar gij u wapent met de ondervinding, in uw jongakeerenleven opgedaan, moet gij niet vergeten dat verveling de verder felijkste aller raadgeefsters is. Suze kwam binnen. Zij bleef op den drempel lager ouderwijs zooveel mogelijk te b -spoedigeu Dan zou die telling niet slechts een direct maar ook een groot indirect nut hebben gehad. Behalve om het genomen besluit, in ons laatste riotnmer onder de laatste en telegrapkische berichten meegedeeld, is de Vrijdag gehouden ver gadering der Arnsterdamsche kanaalmaatschappij gewichtig, om hetgeen de heer J. O. Jager o a. sprak. Hjj vestigde zoo schrijft men in h.'t Ilaagsche Dagblad er de aandacht op, dat in de mededeeiingen van het Bestuur omtrent de lotgevallen der Maatschappij,' sedert Mei van het vorig jaar, een leemte is, d e niet on opgemerkt mocht blijven, nl. het verlies van Z. K. H. den Prins vau Oranje, eerevoorzitter d-r Maatschappij. Met geen enkel woord was hulde g-b acht aan Zijn nagedachtenis, geen enkel woord van waardeering van de diensten, persoonlek door Z. K. H. bewezen, is vernomen. Nu ongeveer 20 jaren geleden plaatste wijlen de Prins van Oranje zich op verzoek van den spreker en met goedkeuring des Konings aan het hoofd der onderneming, en 't zou dus niemand verwonderen zeide spr. dat de eenige, die toen de eer had naast Hem te staan, nu in herinnering bracht de leuze, waar onder dit is geschied, nl. dat, waar een Prias van Oranje zich aan het hoofd plaatst, de zege dra volgt, hetgeen ook hier is bewaarheid. Zij, die vroeger de vergaderingen bijwoonden, zullen zich nog levi ndig herinneren, met welke ingenomenheid zij den Prins de vergaderingen zagen leiden, en de uitstekende eigenschappen, waarvan Hij daarbij blijk gif. Dat Hij later het eere-voorzitterscbap niet meer in de daad bekleedde, lag niet. alleen in Zijn verblijf buitens lands, maar iu ervaringen die Zijn tegenwoor digheid in de vergaderingen niet konden be vorderen. Buitenslands vooral is de P.ins om Zijn afwezigheid uit het vaderland onjnist be oordeeld; maar hier, waar we, zonder te ver vallen in laffe Vorstenvleijerij, Zijn persoonlijken medearbeid en Zijn verdiensten moeten huldigen, mag Hij niet worden vergeten. Ten slotte herinnerde spreker aan de woorden, waarmee Abraham Noorkerk de Handvesten tun Amsterdam in de vorige eenw opdroeg aan de staan, keek ons nieuwsgierig aan en zeide: Zijt ge niet best gemutst? Waar praat gij over Wij spraken over politiek, zei mevrouw De Haintenois, terwijl ze voortging met hare couran ten te lezen. Uw man is z.oo eigenzinnig, dat hg niet naar raad wil luisteren. Verveling! Mijne vrouw verveelt zich dus? Dit zoo haastig gesproken woord zit mij dwars in de maag; den heelen dag bleef ik in gepeins verzonken, tot groote verwondering van Suze, die zich maar niet kon voorstellen, dat men door po litiek zoo afgetrokken kon zijn. Ik besloot rnjj van dien blaam te zuiveren en gaf mij gedurende eenige dagen aan een nauwkeurig onderzoek over. Terwijl ik alles stipt naging, kwam ik tot de ontdekking dat dit lustige leventje en die een zaamheid weiuig aanlokkelijks'opleveren voor eene jonge vrouw, die nocb de waarde, nocb het genot van die rust heeft kunnen waardeerén ik zag dui delijk in dat, indien mijn innige genegenheid ei het nieuwtje van hare moederlijke plichten op dit oogenblik een middel tegen de verveling waren, zij niet zouden kunnen beletten dat zij zich op den een of anderen dag weêr zou vertoonen. Ik weet te goed, wat ik aan de verveling schuldig ben, dan dat ik niet op mijne hoede zou zijn Nog hedenmorgen heb ik Suze ons vertrek naar Parijs meêgedeeld. Mijne schoonmoeder zegeviert en ik, mijn waarde vriend, ben ten prooi aan de hevig ste zwaarmoedigheid. Maar ik spreek slechts van mezelven en ver geet. jou. Gij weet, dat drie volle weken van je verlof voor mij bestemd zijn Te Sauve ol' te Parijs dat doet er niet toe. Zoodra ik er op orde ben, zal ik je mijn adres zenden. Misschien gaat ge eerst wel naar je zuster te Rennes Ik heb niet bet recht mij daartegen te verzetten, maar ik verbied je ten strengste, op welke manier ook, in Parijs te komen zonder dat je mijne vrouw en .mijn zoon komt zien. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1