1880. N°. 6. Dinsdag 13 Januari. 67ste Jaargang. GOESCHE De oitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, nitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommeri 5 ct. met bijblad 10 ct. mm Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a /41. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: A. 8TEINBB en HAA8ENSTEIN VOGLEB, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren» Benoemd tot commies der posterijen van de 4de ki. Af. Zandeethans surnumerair der posterijen. De commissie, belast in 1879/80 met het afne men van de practische examens van arts en tandmeester, zal hare tweede zitting aanvangen op Woensdag 14 a Jan. e. k. te Amsterdam. Bij de marine kunnen geplaatst worden een acht tal tweede schrijvers. Zij, die geneigd mochten zijn naar die betrekking mede te dingen, zenden daartoe vóot* den laatsten dezer een op gezegeld panier ge schreven verzoekschrift in aan den directeur en kom- mandant der marine te Willemsoord. Nadere inlich tingen bevat de Staatscourant. GOES, 12 Januari 1880. Donderdag a. s. zal voor de leden van het departement Goes der Maatschappij tot Nat van 't Algemeiu en hnane dames de tweede leesvergailering in dit seizoen plaats hebben. Als spreker zal optreden de heer J. Ruseeuw, burgemeester van 's-Graveupolder. By besluit van den Commissaris des Konings in Zeeland van den 9 Januari is de beperking van het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het ryk opgeheven. Als aanvulling op een desbetreffend be richt in ons vorig no. nog het volgende Het belastbaar bedrag voor de gronbelasting, ongebouwde eigendommen, is in 1879 in alle provinciën, behalve Zeeland en Overysel, aan merkelijk toegenomen, te zamen een verschil in gunstig van ƒ229,847.60, waarvan Noord- Holland ƒ207,920 en Zuid-Holland ƒ1420 leverden. j De belastbare opbrengst op 20 Oct. jl. en het bedrag der over 1880 te heffen belasting zijn: Belastbaar. Belasting Noord-Brab. 6,135,330.54'/z 686,255.79 Gelderland. - 5,516,953.40 - 612,923.17 Znid-Holland - 7,128,773.74- 921,868.42 Noord-Holl. - 4,653,407.99 */a - 595,921.66 Zeeland - 3,789,656.68 - 469,471,55 Utrecht - 2,398,163.03 - 308,052.07 Friesland - 5,539,456.86 - 713,640,58 Overysel. - 2,526,247.83 - 289,151.79 Groningen. - 4,341,245.49 - 485,795.95 Drente - 846,719.06- 95,053.68 Limburg - 3,103,597.51 - 303,059.47 Totaal ƒ45,979,647.15 ƒ5,481,194.13 De 2de luitenant T. Glerum, van het 6e regiment infanterie, is op het daartoe door hem gedaan verzoek door den Minister van Oorlog overgeplaatst by het 3e regiment van gemeld wapen. Naar men verneemt, had het jongste ver- blyf te 's-Hage van den president van het Luxembnrgsche bewind en den secretaris van staat hoofdzakelijk ten doel, by den Groot hertog aan te dringen op de benoeming van een stedehouder in plaats van wylen Z. K. H. Prins Hendrik. Dit belang moet dan ook een pnnt van ernstige gedachtenwisseling uitgemaakt hebben by gelegenheid der audiëntie, door Z. M. den Koning jl. Dinsdag aan den heer De Blochausen verleend, doch het is daarby tot geene beslts- sing gekomen. Dienzelfden avond heeft de president van het groothertogelijke gouvernement eene lang durige conferentie gevoerd met Z. K. H. den Prins van Oranje, terwijl ook de Nederland- sche Minister van Buitenlandsche Zaken her haalde malen een onderhoud met den Luxem- burgschen staatsman heeft gehad. Uit goede bron verneemt het Vad., dat eerstdaags aan generaal Van der Heyden van regeer in gswege een eervolle onderscheiding zal worden toegekend. De liberale kiesvereeniging Het algemeen Belang, te Leiden, heeft den kapitein Roose boom candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Als candidaat voor een lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Maastricht i3 door de katholieke kiesvereeniging aldaar aanbe volen de heer Ernile Roberti (voorma'.ig ge meente-ontvanger ten plattelande) Naar men verneemt, zullen er nog wel ettelijke dagen voorbijgaan vóórdat de spoor wegdienst tusschen Hedel en 's-Bosch kan her vat worden, aangezien met duikers de toestand van de Diezebrug moet onderzocht worden. Intusschen voorziet de firma Van Gend Loos met omnibussen in den dienst tusschen Hedel en 's-Bosch. RECHTZAKEN. De akte van beschuldiging tegen Pincoffs en Kerdijk is verschenen. Zjj zijn 26 December naar de openbare terechtzitting van den Hoogen Raad verwezen en beschuldigd: lo. van het plegen van 54 valschheden in geschriften door als directeuren der Afrikaansche handelsvereeniging daarin be driegelijk 54 valsche posten optenemen. 2o. Van bedriegelijke bankbreuk door als gefailleerde koop lieden (commissionairs-firma Kerdijk Pincoffs) boeken te hebben gehouden, die den waven staat niet opleverden en daarin tal van verdichte en verzonnen posten bedriegelijk als waar te heb ben opgenomen. Verder wordt Pincoffs in privé beschuldigd van in de boeken zijner firma bedriegelijk als waar te hebben voorgesteld verdichte en verzonnen posten tot dekking zijner speculatie in Peruanen zonder medeweten en zelfs ten nadeele zijns compagnons. Nog blijkt dat Kerdijk 1 ton uit de kas der firma met medeweten van Pincoffs voor eigen gebruik zou hebben genomen en daarvoor val- sehelijk K. Enthooen te hebben gedebiteerd. De voorwaarden tot uitlevering van Kerdijk laten echter vervolging op dit punt niet toe. Uit de akte blijkt] verder het feit der verval- sching van balansen, het drijven door Pincoffs in privé van wilde speculation met het crediet dei- vennootschap, het drijven van wisselruiterij op groote schaal. Zijne kwade trouw blijkt vooral uit de getuigenissen van Botermans en Tillemans vroeger chef de bureau en boekhouder. Pincoffs gelastte hun boekingen met medeweten van Ker dijk en gaf hun later schriftelijk décharge op een wijze, die hij zelf compromittant genoeg noemde. Kerdijk schijnt geweten te hebben, dat de balansen in strijd waren met de waarheid. In 10 jaar ge noten beide beschuldigden te zamen ongeveer 12 ton. De eerste openbare terechtzitting in deze zaak zal nog deze maand plaats hebben en, evenals alle zittingen in dit proces, gehouden worden in de groote audiëntiezaal van den Hoogen Raad. Overeenkomstig het Wetboek van strafvordering beveelt de Hooge Raad, indien de beschuldigde Pincoffs ten dage dienende niet verschijnt, dat hij andermaal tegen een bepaalden dag zal worden opgeroepen. De behandeling zal dan vermoedelijk tot de helft der maand Februari worden verdaagd. De terechtzittingen, aan dit strafproces te wijden, zullen geleid worden door den president van het hoogste rechtscollege mr. Gockinga. Als ambte- naar van het Openb. Min. zal optreden de proc.- generaal mr. liömerals verdediger van den be schuldigde Kerdijk mr. J. Van Gigch. Aug. Then Bergh, gewezen directeur der Rot- terdamsche Handelsvereeniging, wiens uitlevering door de Saksische Regeering is toegestaan, is Za terdag gevankelijk te Rotterdam aangekomen en naar het huis van arrest gebracht. Het gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde Vrijdag de zaak van de weduwe J. K. en hare dochter, de huisvrouw van C. B., beiden te Arne- muiden, beschuldigd van diefstal. Zij werden vrij gesproken wegens gemis van wettig bewjjs. STATEN-GKNERA.AL,. TWEEDE KAMER. Gemeentelijke indeeling van de Wester-Schelde en het Sloe. Het deswege ingediend ontwerp strekt tot ge meentelijke indeeling van de Wester-Schelde en het Sloe. Wordt het tot wet verheven, men zal dan in die wateren niet meer, bij gebreke van een bevoegden rechter, wettelijke verordeningen straffeloos kunnen overtreden. Dit is thans moge- ljjk, omdat de rechterlijke indeeling op die der gemeenten bernst. Ook zal dan het kadastreeren der gronden, die uit het water opkomen of droog gemaakt worden, aanstonds kunnen plaatshebben. Een wetsvoorstel, waarbij het stroomgebied der Ooster-Scheide bij gemeenten wordt ingedeeld, zal 'zoo spoedig mogelijk volgen. De krachtens de artt. 131 en 132 der gemeen tewet uitgebrachte rapporten worden overgelegd. De bedenkingen, door de gemeenteraden en com- missiën van ingezetenen gemaakt, betreffen hoofd zakelijk de veranderlijkheid der langs den oever aangenomen grenslijn op 50 dM. diepte bij gewoon laag water, de moeielijkheid om die lijn ten allen tijde te herkennen en de uitgestrektheid van het aan elke gemeente toegevoegd watergebied. Die bezwaren hebben het onderwerp uitgemaakt eener briefwisseling tusschen Gedeputeerde Staten van Zeeland en den hoofdingenieur vau den waterstaat in die provincie, tengevolge waarvan daaraan is tegemoet gekomen voor zoover dit uit een oog punt van algemeen belang mogelijk scheen. In het belang der gemeenten, wier grondgebied door aanwas kan worden uitgebreid, is eene ver plaatsbare oeverlijn boven eene vaste te verkiezen. De herkenning dier lijn kan geen moaielijkheden opleveren. Ten aanzien der uitgestrektheid van het aan elke gemeente toegevoegd gebied is men van het denkbeeld uitgegaan om bij middelpun ten van scheepvaartverkeer, zooals Vlissingen, Ter Neuzen en Kruiningen, een grooter deel van den stroom in te deelen dan de uitgestrektheid der gemeente langs den oever aangeeft. Voor de andere gemeenten is, behoudens enkele uitzonderingen, het beginsel gevolgd dat elke ge meente het langs haren oever stroomende deel der rivier verkrijgt, voor zoover het gelegen i3 tusschen gemakkelijk op het terrein te richten dwarslyaen uit de op deu oever eindigende grens scheidingen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De collecte voor noodlijdende kerken en per sonen heeft in 1879 bij 30 Herv. gemeenten in de classis vaa Goes opgebracht 191,52s, waaraau nog door 3 kerkvoogdijen is bijgedragen 19,voor de AlgemeeDe Weduwenbeurs schonk alleen de kerk voogdij vau Wolfaarrsdijk ƒ15,j voor het fonds tot verbetering der schraalste predika? tstracteiiienteu werd uit 9 gemeenten ƒ38,50 geofferd, terwjj! voor het godsdienst-oaderwys alléén de gem. Kattendyke ƒ1,07' bijdroeg. Op het drietal naar Leiden komt als no. 3 voor ds. B. Pa» Schelven te 's-Hertogenbosch; op dat naar Schoonhoven als no. 1 ds. Ph. Van Polder te Oude Tonge. Benoemd tot hulponderwijzer te Hansweert dhr. E. Mulder, te Groningen. In zijn bekende «Bijdragen tot schoolwet herziening" deelde, naar in het maandblad Volks onderwijs herinnerd wordt, eenige jaren geleden de heer Farncombe Sanders de volgende herinne ring mede uit zijn ambtelijke loopbaan «Ergens ten plattelande had zich een aantal ingezetenen vereenigd tot het stichten eener bij zondere school. Bij mijn bezoek vond ik daar het maatschappelijk onderwijs in een zeer onvoldoenden toestand en nagenoeg geheel opgeofferd aan het godsdienstig onderwps. Kinderen van vijf jaren leerden er spellen uit een boekje in Duitsche let ter gedrukt, met lesjes over 's menschen ellende en verlossing. Na afloop van den sehooltpd zeide ik tot den onderwpzer: «Meester, ik heb natuur lijk over de inrichting van uw school niets te zeggen, maar waarom neem je niet liever het stel leesboekjes van de Utreohtsehe diakonie-seholen Mp dunkt, die zpn geheel in uw geestik zal er u eens een stel van sturen kijk ze dan eens op uw gemak in." De onderwpzer, een gemoe- delpk oud man, antwoordde mp met tranen in de oogen «och mpnbeer, doe dat maar niet; ik wou zoo graag, maar ik kan niet zooals ik wil. O, ik zit er zoo onder." Wil men iets dergelijks uit lateren tpd Een schoolopziener bezocht een bpzondere katho lieke school en vond daar geen andere leesboekjes dan een stel, dat niet door verscheidenheid en opwekkenden toon zich onderscheidt. Hp vroeg den onderwpzer of hij in 't geheel geen andere boekjes gebruikte, of hij die van Leopold of van Bosman, of van Oostveen niet kende. «O, wel zekerwil mpnheer de schoolopziener ze eens zien? En te voorsebpn kwamen er onderscheidene uit des onderwpzers lessenaar. «Ik mag ze niet ge bruiken," luidde verder de inlichting; maar glim lachend werd toegevoegd: «Weet u, wat ik doe? Nu en dan schrpf ik daaruit eens een leeslesje op het bord, dan gaat het ongemerkt onder de drop pels door «Leve de vrpe schoolgekscheerde de school opziener, Een zucht was het antwoord. SCBE1SPVAARTBERICHTBN. Gister, Zondagmiddag omstreeks half 1 uur, is de stoomboot Admiraal De Ruijter, ua lange afwezigheid, alhier aangekomen en he denmorgen weder vertrokken. Hausweert. Ofschoon er Zondag alhier vele zeilschepen en eenige stoombooten uit België zijn aangekomen, kan hier toch, even min als te Wemeldinge de scheepvaart als hervat worden beschouwdwaut nog geen enkel zeilschip is hier uit Holland aan gekomen en de hierboven gemelde zeilsche pen blyven te Wemeldiuge liggen. Zoolang de ongehiuderde vaart van en naar Holland nog niet kan plaatshebbenmag men dize nog niet als geopend beschouwen. Wel zijn er alhier, via Wemeldinge, een paar schepen van Bergen op Zoom en Bruinisse aangeko- m n en van hier en Wemeldinge derwaarts vertrokken, doch de vloot naar Holland bestemd en die van Holland naar hier onderweg, wordt nog steeds opg houden. De in dit kanaal over winterd hebbende stoomichepen trachten, via Uellevoetsluis, Rotterdam eu Am3terdim te bereiken, evenals de 11. Vrydag alhier van Antwerpen gearriveerde stoombooten Antwerpen, kapitem A. J. Houwen, ea Telegraaf IV, ka pitein D. Bijl. De laatste was Zondagmiddag nog niet te Rotterdam gearriveerd. De stoom boot Telegraaf II, kapitein J. Baars, Donder dagmorgen van Rotterdam vertrokken, is, via Hellevoetsluis, eerst Zondagnamiddag alhier aangekomen. Volgens rapport van den kapi tein ging dit nog met de grootste moeite ge paard en ontmoette hij, vooral in het Haring vliet, eeu massa dryfys, dat de vaart zeer belemmerde. Rechtstreeks van hier naar Holland of den Rijn is de vaart noch voor stoom- noch voor zeilschepen doenlijk. En via Hellevoetsluis is zulks zells voor stoomschepen nog bezwaarlijk, getuige da van Rotterdam alhier gearriveerde stoomboot Vooruitgang"kaptein G. Schilling. Deze was den 8 van Hellevoet vertrokken met bestemming naar Antwerpen, doch leed door het ys op 't Haringvliet zulke zware averij, dat zij te Middelharnis moest binnenloopen, en na zooveel mogelijk te zijn voorzien eerst heden Zondag alhier is aangekomen. üok de stoomboot Cadzandrii van de nieuwe onderneming Rotterdam-Breskens leed op deze hare eerste reis zooveel schadedat zy die niet kon vervolgen. In een woord, de scheep vaart tusschen Belgie en Holland is alles be halve nog in vollen gangen ofschoon het wel te wenschen warezal -dit vooreerst niet ge zegd kunnen worden althans indien het blijft vriezenzooals het hedennacht en van daag gedaan heeft. De gestrande stoomboot Strelna is met behulp van een honderdtal werklieden reeds zoo goed als leeg gelost. Eeu daaromtrent ingesteld onderzoek doet vreezee, dat het schip zal verloren zyn. Althans aan rforengen valt niet te denkeu. LANDBOUW EN VEETEELT. Cohtgenb. Vrijdag hield de luer A. F. Marlet in de herberg van J. Be Keijzer alhier eene land- bouwvoordiacht en had lot ouderwerp Walh-l ge bruik van voedingsmiddelen voor het vee, die in den handel voorkomenons kan verschaffen. Hy be sprak dit breedvoerig, onder aanduiding van gekleurde tabelleu, behelzende hoeveel goede voedingsmiddelen er gevonden worden en welke de beste zyn. Hij leerde, dat echter by de veehonding rekening moet gehou den worden met den landbouw, want dat tot eene beperkte veeboudiug geene voeding uit deu handel aan te bevelen is, meestal door gebrek aan kennis van die voedingsmiddelen doordit de iheoreiische waarde daarvan met de weteuscbappeljjle of gebruiks waarde zelve moet gekrnd worden. In zyn tweede afdeeling sprak genoemde heer o er het aanschaffen en toedienen van die voedingsmid-

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1