1880. N°. 5. Zaterdag 10 Januari. WATERSNOOD-BERICHTEN. KUNSTNIEUWS. OeTDoretTi. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertenliën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regole a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing deizelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland lijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In one land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. 0FFIC1EELE MEDEDEELINGEIV. Van 30 Nov. tot 27 F>ec. 1879 zijn in het Rijk door longziekte aangetast 9 runderen. In het vorige tijdvak van vier weken was éeu rund door die ziekte aangetast. De heer Ccdlenfelsrijks-ontv. te Katwijk, is he- noemd te IJsselstein, en de heer Schmiedcman9 rijks- ontv. te Amstenrade, is benoemd te Domburg. O.-Indië. Overgeplaatst op Z. M. fregat Zeeland de luit. t. z. 2e kl. G. Borel. GOES, 9 Januari 1880. "Wemelrtinge. Herbenoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur de heer W. De Groette Az. Hansweert. De van hier tijdelijk te Vlissingen gedetacheerd geweest zijnde ambte naren zjjn weder op hnune standplaats terug gekeerd. De St.-Ct. bevat de wetten tot bekrach tiging van provinciale belastingen in de ver schillende provinciën; voor Zeeland bedraagt de heffing twee en dertig opcenten op de hoofd som van de grondbelasting over 1880, en vier en twintig opcenten op de hoofdsom van de belasting op het personeel over den dienst 1880/81. Te Amsterdam is de Algemeene Com missie voor de noodlijdenden <loor de jongste overstroomingen handelend opgetreden. Van deze Commissie is de burgemeester van Amsterdam, mr. G. Van Tienhoven, voorzitter, en mr. B. Van Rees secretaris. Zjj zal een beroep doen op de medewerking van plaatselijke comités. De Algemeene Watersnoodcommissie te 's-Bosch heeft bekend gemaakt, dat zij bjj voorkeur prijs stelt op spoedige toezending van brood, kaas, gebrande koffiebonnen, spek en dekens. De Directie der Nederlandsche Rliijn- spoorwegmaatschappjj is bereid, de goederen, tot een weldadig doel bestemd voor de nood lijdenden der door den watersnood geteisterde districten, vr.ichtvrjj te vervoeren van station tot station. Van het doel en de bestemming dier goederen zal op het adres moeten blijken door de handteekening van een lid eener com missie van onderstand of van een gevestigde antoriteit, terwijl men z:ch tot het verkrjjgen van nadere inlichtingen vrachtvrij aan den al- gemeenen goederen-agent der Maatschappij te Utrecht zal behooren te wenden. Wegens het overlijden van jhr. G. E. F. X. M. Kerens De Wijlre is de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Maastricht bepaald op Dinsdag 3 Eebrnarien de herstemming, indien Dood- zakeljjk, op Dinsdag 17 Februari a. s. Naar men in goed onderrichte kringen wil weten, zal de candidatnnr voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Maastricht worden aangeboden aan dr. Schaepman. {N. R. Ct.) De R.-K. kiesvereeniging Recht voor allen, te Amsterdam, heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer Aug. M. J. Hendrichs. Niet prof. De Geer (zooals De Standaard bjj vergissing meldde) is door de anti-revolu tionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Amsterdam candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, maar de heer H. IV. Van Marle, majoor der artillerie te Naarden. Van het lJenommer van Eigen Baard zal een afzonderlijke uitgaaf verschijnen teD voor- deele der noodlijdenden door den Watersnood in Noordbrabant en Gelderland. Dit blad, ongeveer 24 bladzijden groot kwarto formaat, zal rijk geïllustreerd zjjn met platen van Gh,. Rochuseen, P. A. Schipperus, G. H. Breitner e. a., portretten van beroemde schaat senrijders, afbeeldingen van sleden enz. enz., en voorts bevatten bjjdragen van onderschei dene onzer meest gevierde schrjjvera, o. a. van Nicolaas Beets, J. J. L Ten Kate, J. J. Cremer, C. Ilonigh, W. P. Wollers, J. De Vries, D. Van der Keilen Jr., Waling Dijkstra en anderen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de onlangs aangestelde officieren den 14n Jannari a. s bij huune korpsen in functie zullen treden. Aan de N. B. Ct. van Donderdag is het vol gende ontleend: Te Maastricht is de rivier weder binnen hare oevers teruggekeerd. De vaart op het zykanaal is heropend. Ook te Venloo is de Maas gevallen. De Maasstraat is drooggeloopenalleen het gedeelte daarvan achter de huizen staat nog geheel blauk. Te VHertogenbosch is het water vallende. Er moeten allerlei ongewone middelen worden le baat genomen om de gemeenschap in de overstroomde stad gaande te houden. Men ziet er velen zich van stelten bedienen, om droogvoets dojr de straten te komen. Anderen laten zich door personen, die om iets le verdienen hunne ruggen beschikbaar stellen, door het water dragen. Van schuitjes wordt een zeer druk ge bruik gemaakt. Volgens officieele berichten is het 'laatste gedeelte van het ys te Tiel opgeruimd. L)e omliggende dorpen, die iu uood verkeeren, worden geregeld van brood voor zien. De dyken xuuler Berlicuiu en Rosmaleu zijutot hedeu gelukkig behouden, in weerwil van de weinige rTuedewerking, die de ambtenaren van den waterstaat in die gemeenten van de zijde der ingezetenen ondervin den. De polders van Dieden en van Huisseliug staan nagenoeg onder. Te Haren cu Macharen staan slechts enkele buizen boven water. Men keert nog zooveel mogelijk. Het water slaat gelijk met de kruiu der keerdijken van de Beersche Maas. Zoo er niet spoedig eeu sterke val komt, wordt de, geheele landstreek van Megen tot Overlangel éen waterplas. Te Empel en Meerwijk, is alleen de kruia van den dijk zichtbaar. Zoo binnen- als buitendijks is er slechts éene massa water te zien. Deze behoeftige ge- meeute wordt zwaar geteisterd. Aan de berichten van de Frov. Noordbr. Ct. wordt nog het volgende ontleend: De algemeene toestand der geheele Maasstreek ie ellendig. Uit Orthen komen menschen en vee te 's-Bosch eene schuilplaats zoeken. Naar Engelen en Bokhoven zijn heden ochtend 4 roeibooten met levensmiddelen vertrokken. Byna alles is daar onder water. Menschen en vee zijn geborgen op 't raadhuis, school en kerkhof. Te Bokhoven is een nagenoeg nieuw huisje wegge dreven. Toestand allerbedroevendst. Naar Empel en Alcm zijn, op last van den Com missaris des Konings, voedingsmiddelen verzonden. Hoewel te Nuland en Rosmaleu veel gevaar bestaat, kuunen wy toch de geruchten, als zouden de polder dijken veedn bezweken z\jn, gelukkig tegenspreken. Gefifen is iugeloopen. Ook de dijkeu der Vughtsche akkers zijn nog be houden. De Commissaris des Konings is heden ochtend met den hoofdingenieur vau den proviucialen waterstaat naar Rosmalen vertrokken. De toestand dezer stad ('s Bosch) is treuriger dan in 1876. Het water, dat Dinsdagnacht zijn hoogBte punt bereikt had, stond toen 6,44 M. boven A. i\, eenige cM. hooger dan iu laatstgenoemd jaar. Het Gemeentebestuur heeft reeds de vorige dagen alle maatregelen genomen om de bevolking onzer achterbuurten zooveel mogelyk tegen overstrooming te beveiligen en alles in orde te brengen om vluch telingen uit den omtrek te kunnen ontvangen. Ook de liefdadigheidsinstellingen der stad, de arm besturen en conferentiën van St. Vinoentius bey veren zich om, waar noodig, voeding en dekking rond te deelen. Omtrent den toestand van deu staatsspoorweg Utrecht-Boxtel verneemt men, dat de dienst tusschen Bommel en Hedel wel gestaakt is geweest, maar dat het later gebleken is, dat de berichten, waarop de orde tot staking gegeven werd, op een overdreven voorstelling van den toestand der Maasdijken steun den. Op één puut is er weikelijk gevaar geweest; doch dit ligt zuidelijker, bg Vughtnl., waar de spoor weg over een honderd meter lange brug of viaduct, in plaats van een aardebaan, gaatdétr dreigde het sterk wassend water het ys dermate op te persen, dat de boel breken zou, gelyk dan ook kleinere eu lichtere hruggeo in den parallel loopenden straatweg zyn mee genomen. Maar overigens was reeds op 5 Januari de toestand zoodanig, dat alle treinen zonder het minste gevaar konden doorgaan. Uit Oijen wordt van Dinsdag gemeld De rivier is in de laatste 24 uur hier 15 cM. per uur gevallen. Het binnenwater is 9taandehet is een halve voet hooger drtn in 1876. De dyk waarvan nog 100 meter in den nacht van 5 op 6 Januari was weggeslagen is thans zoodanig aan da binnenzijde met steenpuin en hout voorzien, dat men alle hoop heeft hem verder te behouden. Gisteren arriveerden alhier 8 tenten, onmiddellijk door Z. M. den Koning van 't Loo verzonden, om ten behoeve van de noodlijdenden te worden opgezet. Deze teuten, van kachels voorzien, zullen een goed verblyf zijn voor hen, wier huizen geheel of gedeeltelijk zijn weggeslagen Heden worden hier nog een groot aan tal legertenten verwacht, door den Commissaris des Konings onder militair geleide verzonden. Zoolang de communicatie der stoombuoten gestremd is, is 't echter moeiel'jk d ze gemeente te bereiken. Heden kwamen er geen couranten en brieven aan, zoodat we hier geheel van de buitenwereld zyn afgesloten. De dwarsdijk te Pouderoijen is doorgestoken, waardoor zich het water in het Munnikenland en ver volgens in de Maas en Merwede kan ontlasten. Toch staat het water in den ingeloopen polder nog onge veer 0.70 Meter hooger dan buiteü. Uit 's Hertogpnbosch meldt men van Donderdag ochtend 9 uurHet water, dat reeds eeue hoogte bereikt heeft van 6.41 meter boven A. P., is thans staande, de val beteekent weinig. De toestand dezer stad i9 treuriger dan in 1876. Naar alle om liggende gemeenten worden levensmiddelen verzondeu. Reeds zijn eenige ongelukkigen met huu vee naar hier over gebracht. De dyken, die de gemeenten Rosmalen en Nuland bescherm n, zijn nog behouden, doch men vreest ieder oogenbhk voor doobraak. De gemeente Geffen is door het bezwijken van den dyk van den binnenpolder reeds v.ndergeloopen. De rijksweg van hier op Grave loopt onder de gemeeute Nuland en Gcffen over 2000 meter met 30 a 40 centimeter over, daarin zijn twee gaten geslagen de gemeente Berlicum wordt bedreigd. De overlaten te Dreumel werken met 54, te Rossom met 46, te Baardwyk met 73 centimeter. Te Veen is het ijs doorgedreven. Nog later wordt gemeld Groot is de ellende, die in deze stad ouder de be hoeftige klasse wordt geleden op zolders, waar een man niet eens rechtop staan kan, zijn twee, drie ge zinnen opeengehoopt. De verschillende armbesturen doen wat zij kunnen om den nood te lenigen en het is waarlijk treffend te zien, hoe mannen vau verschilleude richting op karren of schuiten de afgelegene stegen trachten te bereiken, om hulp aan huune behoeftige uatuurgencoten te verschaffen. De Staats-Courant gaf gisteren het volgende overzicht van den toestand van ijs en water De toestand op onze hoofdrivieren mag algemeen als gunstig geacht worden. De val op den Boven-Ryn en de Waal is tot St. Andries doorgedrongen. Men kan aannemen dat reeds nu weinig water meer van de Waal op de Maas wordt gebracht zelfs wa9 er 7 Januari een oogenblik, waarop de waterstand op de Maas hooger was dan op de Waal volgens de waarnemingen^ aan de peilschalen. Een sterke val mag nu op laatstgenoemde rivier worden verwacht, waardoor binnen korten tyd de overlateu zullen ophouden te werken. Het te Heesselt i9 volgens nader bericht ge heel opgeruimd. In Noordbrabant blijft het water algemeen doch langzaam vallen; men kan uu echter een sneller weg vallen van het water te gernoet zien. Het ijs, dat zich nog bevindt op de Beneden-Mer- wede van Sliedrecht boven Veer (aan de gasfabriek) tot aan de Noord, heeft op d m algemeenen toestand onzer hoofdrivieren weinig invloed en levert alzoo geen bezwaar op. De opruiming daarvan werd in- tusschen wenschclyk geacht; men ie daarmede bezig met behulp der stoomboot Maassluisdie reeds de Noord had opengemaakt. Men was hedenmorgen 9 uur daarmede gevorderd tot tegenover deu Papendrechtsen veerdam. Ook in .de Dortsche Kil bevindt zich nog eene ysbezetting, waaraan evenwel op deze ty-rivier mede geen groot gewicht kan worden to°gekend. Door Z. M. den Koning en door bijzondere ver- eenigingen zijn eu worden maatregelen genomen, om zooveel mogelyk hulp te ferleeaen in den nood, in Noord Brabant en Gelderland door de overstrooming van de Maas veroorzaakt. De bestuurders van verschillende spoorwegdiensten hebben zich bereid verklaard de voorwerpen en levensmiddelen, die tot leniging van de rampen tot vervoer naar de plaatsen van onheil worden aange boden, spoedig en kosteloos te vervoeren. Voor oen stampvolle zaal, die in menschenheu- genis zoo vol niet was geweest als Donderdagavond, trad mejuffrouw Josephine De Groot op, bijgestaan door de rederijkerskamer »Aurora," oin ons eenige oogenblik ken van waarachtig kunstgenot te doen smaken door bet vertolken van Mosenthal's drama Deborah. Dat hare poging en ook die van de kamer op prijs werden gesteld bewees de talrijke opkomst van heinde en ver, het herhaaldelijk en welver diend handgeklap, en de ruikers, die haar namens n Aurora" eu namens eenige heeren als eene dank bare hulde overhandigd werden. Werkelijk, er werd genoten. Hoe gaarne zouden we enkele pas sages, waarin de bekwame actrice in al haar kracht schitterde, waarin zij ons boeide en in verrukking bracht, weder zien 1 Helaas! de opvoering behoort tot de geschiedenis; wij moeten ons met de herinnering eraan tevreden stellen en ons vergenoegen met de schoone figuur, die zij ons te zien gaf, telkens en telkens weêr voor den geest te halen. Deborah is eene dank bare rol, mejuffrouw De Groot zal dat weten. Het gansche stuk, negeu tafereelen groot, schijnt voor éen persoon geschreven; er is slechts éene rol in en dat is die van de hoofdpersoon. Da andere personen moeten zich met een sober deel tevreden 6tellen de schrijver en dichter heeft al zijn krach ten ingespannen voor het hoofdbeeldde neven figuren staan er onafgewerkt, sommigen zeer on gelukkig bij. Dat is de hoofdfout van dit drama. Een tweede fout is de samenstelling. Een stuk in 9 bedrijven biedt, waar ook opgevoerd, eene groote schaduwzijde aan. Dat herhaaldelijk ver wisselen der decoratie, die kleine tafereeltjes, hin deren deu gang van het drama. Met een enkel woord den inhoud. Het stuk behan delt eene episode uit de Jodenvervolging in Stier marken in den jare 1780. Deborah is met eenigen harer geloofsgenooten op weg naar Bohemen. Hare schoonheid verblindt Jozef, den zoon van den schout van een klein dorp, waar Deborah en de haren gevlucht zijn. Deze liefde is ergerlijk, wan neer men weet dat Jozef katholiek is en reeds zijn hart geschonken heeft aan Hanna, zijne nicht. Hij is verloofd dus met het dorpsmeisje, waarmeê hij opgevoed is, doch bemint de schoone, hartstoch telijke jodin die hij sinds kort leerde kennen. Zijne liefde wordt door Deborah beantwoord met al den gloed, haar geslacht eigen doch zijn vader, de pastoor, de meester, ja bijna alle dorpelingen kanten zich tegen zijn genegenheid, keuren die af en verfoeien die. Dat geloofshaat hier de hoofd toon voeil zal niemand verwonderendie be kend is met de achting, waarin Joden vroeger bij Katholieken stonden. Na geringen strijd en na door een kleinigheid in zyn geloof aan Deborah aan 't wankelen gebracht te zijn, ziet hg van haar af en trouwt met zijne oude geliefde, die alles even goed vindt en men zou 't bijna zeggen even graag door hem aangenomen als verstoolen wordt. Alles wat Jozef doet is welgedaan zijne handel wijze is karakterloos en flauw, die van zijne Banna nog naarder, nog onmogelijker. Zulk een paar verloofden is de muziek niet eens waard, die hen op hun trouwdag, bij 'tgaan naar't bedehuis, voorafging, hoewel het moet gezegd worden de opvatting vrij zonderling is, als men eene kerk paarsgewijze binnendanst. Doch dat de snaren op zulk eeu onzalig oogenblik getokkeld werden is eene vergissing, die bij zulk eeue opvoering te vet- geven is. Minder aangenaam was het, dat de chirur gijn-barbier zich zoo lang liet wachten, waardoor zijne nieuwsgierige kennissen wel wat ongeduldig werden. Andere aanmerkingen zullen wij niet ma ken. Het zware stuk, voor liefhebbers als de leden van uAurora" zijn in aanmerking genomen, kweten allen zich goed; er werd met lust. en ijver gespeeld zij waren rolvast. De laffe en daardoor zoo moeie- lijke rollen van Jozef en Banna de grootste na de titelrol werden verdienstelijk vervuld, zooals wij dat van die dilettanten verwacht hadden het kwam ons echter voor dat Jozef niet zooveel

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1