WATERSNOOD-BERICHTEN. Aan den stroom van berichten aangaande den watersnood enz. ontleenen wij aau de A7. Hott. Gt. H02 het volgende Omtrent de dijkbreuk te Ogen wordt o. a. gemeld Gelukkig dat de ramp over dag plaats had en de noodige maatregelen genomen konden worden om de bewoners der laagste huizen met hun have en gofd in veiligheid te brengen, althans zooveel mogelijk. Veel moest natuurlijk worden achtergelaten. De dijk was weldra vol van huisraad en vee. De meeste huisgezinnen vonden al dadelijk een onderkomen. Bij den predikant ^nder anderen z\jn twaalf personen ingekwartierd met acht stuks vee, varkens enz. In- tu9schen, hoewel er gelukkig geen roenschenleveus te betreuren zijn, is de toestand treurig en dadelijke hulp eer. eerste vereischte. 't Is nu reeds het vierde jaar, dat deze streek door het water geteisterd wordt. Telkens moet de provincie Noord-Brabant door de werking van de Heerewaardsche en Rossumsche over laten, die groote massa's water uit de Waal in de Maas werpen, als 't ware Gelderland ontzetten. Op de plaats, waar de dijk bezweek, had ook negentig jaar geleden eene doorbraak plaats. De burgemeester van Oss heeft Zondagavond per telegram aan 's Konings commissaris in Noord- Brabant medegedeeld, dat de nood daar hoog geste gen is het water was tot in dr kom der gemeente doorgedroegen. Ook te Ogen, dat insgelijks tot aan de kom der gemeente onder water staa', en Te'ffelen 19 roor velen aan alles gebrek. In de laatste plaats strekt de kerk den armen tot verblijfpiaa's. Ook iu de Bommelerwaard hebben dijkb-euken plaats gehad. Dinsdagochtend te VU uur is de dijk tegenover Pouderoij-m bezweken. De Meidijk is ingebroken in den Zuilichemschen vleugel dijk. Na de doorbraak van den Maasdijk is Brakel ondergeloopen. Megen stroomt beneden den dam over. Het water loopt onder den keerdam en de polder van Dieden loopt over. Door den Commissaris des Konings in Noord- Brabant is voorloopig ƒ500 beschikbaar gesteld orn in de eerste behoeften der noodlijdenden te voorzien. De Koning en de KoniDgin hebben verschillende kisten met levensmiddelen gezonden voor de noodlij denden in Noord-Brabant. Op last van Z M. zijn een aantal tenten, kookketels en gereedschappen van het Loo vei zonden, om bij een mogelijke doorbraak onmiddellijk te kunnen dienen. Ook bij vorige ge legenheden werd dergelijke welwillende voorzorg genomen. De laatste berichten melden nog's Hertogen bosch is Maandagnacht overstroomd, in een aantal hoofdstraten worden de ingezetenen per schuit van het noodige voorzien. Alleen de markt, het kanaal en eenige andere hooggelegen straten zijn nog vrij. Zooeven is van uit Berlicum ora hulp verzocht, omdat (zoo beweerde men) de Berlicumsche dijk op het punt staat te bezwijken 50 mannen zijn onmiddellijk daar heen gezonden. Mocht die dijk bezwijken, dan is de ellende te Rosmalen en Nuland niet te overzien. Dinsdagnamiddag i9 van 's-Bosch een stoomboot afgezonden om brood en eenige andere levensmiddelen te verschaffen aan watersnoodlyders te Engelen, Bok hoven en omstreken. De Watersnoodcommissie te Amsterdam heeft by den burgemeester te 's-Bosch voorloopig 1000 beschikbaar gesteld voor Os9. Men zal verder trachten brood, spek en dekens naar de overstroomde dorpen te zenden. Nadat te Maintz Zaterdagavond de overstroo ming was geweken, zijn de straten Zondag weder ondergeloopen. Maandag was de waterstand weer zoo gedaald, dat alleen de laagstgelegen wijken overstroomd waren. Te Assmanshausen staat het ys in de straten opgehoopt. Het hotel Het Anker staat tot bij de eerste bovenverdieping onder water, omringd door een breeden muur van ijs. In dat gebouw zijn 16 kin deren opgenomen, die uit nabijgelegen huizen over de daken aldaar waren binnengebracht. Twee andere hotels staan nog dieper onder water. Het Kurhaus heeft veel geleden. Volgens bericht van Rolandseck heeft het ijs op het eiland Nonoenwerth vele boomen ontworteld en ook overigens schade aangericht. AMSTERDAM, 6 JANUARI 1880. N B. Eet tusschen haakjes achter enkele soorten geplaatste cijfer duidt het aantal onbetaald gebleven coupons aanbij die wikken behoorende. sm \H8MMmrasat. EUROPA. hCt. België, Certificaten 27, Fbankkijk, Orig. inschrijv. 3 dito5 Hongabije, Obl. Leening 1867 5 dito, Goudleening 5 Italië, Cerfc. Adm. Amsterdam 5 Nederland, Cert. N. W. S. 21/» dito, dito dito 3 dito, dito dito 4 Oostenrijk, Obl. in papier Mei Nov. 5 dito, dito zilver Jan. Juli 5 dito, dito goud 4 Pobtugal, Obl. Btl. '53/78 3 dito, dito 1876 6 Rusland, Obl. Hope Sr Co. 1798/1816 5 Cert. Inschrijv. 5e eerie 5 dito dito 6e 5 Obl. 1864 1000 5 dito 1864 100 5 dito 1866 f 1000 5 dito 1866 100 5 dito 1872 gecons. 5 dito 1873 dito 5 dito 1877 dito 5 dito Oostersche leening le serie 5 di<o 1850 le Leening 4 dito I860 2e dito 41/, dito 1875 gecons. 41/, dito Leen. 186/769 (Nicolaï) 4 dito dito 1859 3 Spanje, dito Btl. 1867/75 1 dito dito dito 1876 2 PCt. 64 75 109'-/ 83'/,. 6Ss/a 761/, 657,. ?8 69 7i. 60'/, 70", 62'/,. "7. 96'/. "7.. 80'/. 98'/,. 893 927,. 897,. 857, 87 905/. |66'7.. 86 88'/. 1777, 757. 64'/, 37'/. Te Keulen is het water Maandag weder verder de stad binnengedrongen. De schade aan den spoorwegdam bij Bacharah is in zoover hersteld, dat de dienst kon worden hervat. De ijsgang op de Mulde heeft op diie plaats n overstrooming teweeggebracht. Langs de Moldau is de landstreek van Lnzua tot Chlomin ondergeloopen. In de omitreken van Gernsheim is het ijs uit den Neckar, hetwelk in den nacht van 3 op 4 dezer aldaar wegens den vasten stand van het Rijn-ijs geen uitweg kou vinden, over de velden gekomen. Er is veel vee verdronken. Te Weiseuau zijn de oevers sterk afgebrokkeld. "büÏTENLANDSCH OVERZiCHT. In Ierland is het sinds lang smeulende vuur aan het branden gegaan. De pachtersgedrukt door de hooge pachten, zijn zoo achteruit gegaan dat zij hunne paeht- penningen niet kunnen betalen. Men weet dat in dien toestand het ophitsen van eenige leiders, zooals Parnell c. a., werkte als olie in 't vuur. Nu maken ook andere slechte betalers, die wel kunnen maar niet willen voldoen van dezen toestand gebruik om zich aan hunne ver plichtingen te onttrekken. Een paar van hen werden daarom van hunne pachthoeven ontzet wat aanleiding gaf tot onlusten. De Engelsche minister Salisbury heeft zijdelings een raad gegeven aan de Porte Hij zeide Dinsdag aan eene depu tatie uit houders van Turksche effecten, dat, als hij de Porte raden moest, hij haar den raad zou geven thans aan niemand interest te betalen, maar vooraf de hulpbronnen van den Staat aan te wenden tot een goed landsbestuur en eerst daarna hare schuldeisehers volgens hunne prioriteit tevreden te stellen. Prettig alweer voor de fondsenhouders. Het nieuwe Fransche ministerie is begonnen met zuivering van het ambtenaars-personeel en eenige hoofdbeambten aan het ministerie van financiën, reactionair of republikeinsch gezind, zijn ontslagen. Omtrent de plannen van het kabinet meldt ie Rappel, dat op zijn programma staat reorganisatie der rechterlijke macht, wijziging van het personeel der ambtenaren, vrijheid van drukpers, vereeniging en vergadering, hervorming van het openbaar on derwijs en bestrijding van het clericalisme. Wat Griekenland tegenover de Poite zal doen weet men niet recht. -• Geen schikking met Turkije meer en ook geen beroep op de mogendheden. Maar wat dan? Toe geven en de grenzen laten zooals zij thans zijn, zal de Kegeering toch zeker niet willen en een gewapend optreden zal ook niet zoo spoedig gaan. Het slimste voor Griekenland is, dat de Re.eering zoo langzamerhand den steun der mogendheden hééft verloren. Afgaande op de sympathiedie men overal voor haar toonde, begon zij langzamer hand hare eiscben al hooger te stellen en de Porte, wie het aan geslepenheid niet ontbreekt, zag zeer goed in dat dit het zekerste middel was om de mogendheden eindelijk tegen Griekenland in te nemen. Zij kon dus bij haar talmen en aarzelen slechts winnen en gretig maakte zij gebruik van het middel, dat zoo zeer met haar aard overeen kwam. Overzicht van den stand der koersen. Mocht betreffende den toestand van de effecten- markt gedurende de eerste vier dagen van den nieuwen jaarkring gezegd worden ween goed begin heeft zeer veel in," waarlijk, we zouden alle reden hebben om onzen lezers-effeotenhouders een „goed" jaar te „profeteeren" en zelfs niet alleen aan de mannen met effectentrommels of liever met trom mels effecten, maar aan de geheele maatschappij. Immers, wanneer de noteering van schier alle soor ten in voorwaartsche richting gedreven wordt, hebben we zeker geen donkeren of broeienden politieken hemel boven 't hoofd, maar neigt alles veeleer tot rust en iuboezeming van 't algemeen vertrouwen, zoo onmisbaar voor de bevordering der maatschappelijke welvaart. We denken nu evenwel aan den Pexuaanscben staatkundigen horizont,, die thans, te midden van Spanje, Leening Binnenland i dit» Obl. Binnenland 1876 2 Turkije,dito Alg. Schuld 1865 (6) 5 dito dito 1863/1865 (7) 6 dito dito 1869 (8) 6 AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 6 dito Spoorwegleening 1876 5 NOOK D-AMEHIMA. Ver. Staten, Obl. 1876 4'/, dito dito 1861/64 5 ZUIO-AMEKIKA. Brazilië, Obl. 1865 5 dito dito 1875 5 Columbia, dito (4) 47, Peru, dito leen. 1870 (9) 6 rasvsra. em jrm. ommuur. Gemeente Crediet Obl. 5 Rotterd. Handelsv. Anndeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4'/, Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. 5 dito gegarand.dito 4'/, Rusland, Pandbr. Hyp. Bank 5 SFOoawme-ihssBir. Nedehl. Holl i.Izer. sp. Oblig. 1871 5 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1S73 5 Ned. Centraal spw, gest. dito Hongarije, Theisspw. dito 6 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 Polen, Wars. Brorab. aand. 4 Rusland, groote spw.maatseh. aand. 5 dito hypoth. Obligatiën 4'/, dito dito dito 4 Baltische spoorwegaandeelen. 3 Charkow Azow. Oblig. 5 Jelez Griasi dito 6 Jelez Orel dito ƒ1000 5 dito dito 100 5 PCt. 14'/, 35'/, 7,. 12'/a li9/.. 547.. 84'/, 106 1037, 95'/, 92'/, 417.. 187.. 102'/, 237. 101 57 100 101'/,, 73'/, 107 107'/, 51 827.. 48'/. 52'/, 129'/, 917, 84 'U 867, 867. p6 de kolossale nederlagen, zeker geen zonnestraal te hopen geeft en toch hebben we opnieuw van eene belangrijke verbetering melding te maken. Dit feit schijnt in strijd met hetgeen we zeiden, maar we weten hetgeen algemeene regel zonder uitzondering, en zoo ook hier. En bovendien: deze buitengewone hausse betreft slechts éene soo.t en we spreken van de beursprjjze.n van schier allo soorten met het oog op de solidariteit van de wel vaart der volken. Een Frausch dagblad schreef dezer dagen „Gelukkige Peruanen in fiaanciëel opzicht al thans. De Europeesche beurzen vierden hunne achtereenvolgende nederlagen telkens met eene nieuwe rijzing. Om Peru's crediet tot een van het „bovenste plankje" optevoeren, schijnt slechts éen ding noodig en dat is dat er geen Peruanen meer zijn in Peru om dat crediet te beschermen Ironisch zinspeelt men hier op het meerdere ver trouwen, dat Chili boven Peru zou verdienen in verband met de vroeger ook door ons medege deelde Cbiliaansche verklaring, die te kennen gaf al was het niet in ronde woorden dat de con tracten met de fondsenhouders ten opzichte van de guano-lagen, in bezit gekomen van Chili, vóór den oorlog aangegaan, zouden geëerbiedigd worden. En daar Peru met die verbintenissen het vol strekt niet nauw nam, vindt men in Peru's som beren gezichteinder gemakkelijk de aanleiding tot koersverbetering. Wij blijven met het oog op den kolossalen schuldenlast van Peru, in evenredig heid tot zijne zwakke financiëele kracht, van de zelfde meening die we 'n het vorig overzicht te kennen gaven wij zouden ons in geen geval dooi de hooge prijzen lot aankoopen laten verlokken en we blijven bezitters aanraden „het ijzer te sme den, terwijl het heet is." Er moge grond zijn voor eenige verbetering, maar eene rijzing gelijk die heeft plaats gehad wordt gesteund door geldmannen, die nog met portefeuilles vol van Peru's schuldbrieven be zwaard eerst trachten den koers kunstmatig op te voeren, om dan zich met belangrijk voordeel te ontlasten Sinds geruimen tijd was eene koersvergelijking niet zoo aangeïiaam als thans overal ontwaart men beduidende monteering voor de hoofdsoorten, blij kende uit het volgende lijstje 30 Dec. '79. 6 Jan '80. Rusland Oude Russen 96 96*'8 cert. 5e Serie 56"/i, 57'Vi. oblig. 1873 85'7n 87 1877 90 907, Oosters, leening le Serie 55"56"/.. Oostenrijk Julirente 59'/,. 60'/, Meirente 58'Vi, 59' Hongaren 5 pet goudleening 657, 687. Zocht van het omvangrijke bedrag, dat de lijvige Januari-coupon beschikbaar stelt, het leeuwendeel steeds naar belegging in Russen, thans bleek het opnieuw dat het Nederlandsch publiek zijn Russen- bezit niet op den voorgrond plaatste om in aan merking te komen voor vermeerdering. Oostenrijkers en Hongaren kwamen ditmaal meer in aanmerking. Niettegenstaande de beurs gisteren een minder gunstige tint verkreeg, is de verbete ring toch, z. a. uit het lijstje bleek, niet onbe langrijk te noemen. Ook de Turken hebben een goede nieuwjaars week achter zich de algemeene schuld 1865 klom vau 77'. tot 87,« en die van 1869 avanceerde van 10'/., tot 117i. pet. Het keizerlijk decreet, betreffende ontwerp-overeenkomst tusschen het Turksche gouvernement en de com binatie van bankiers te Galata tot gedeeltelijke regeling der Turksche schuld, bepaalt o. a. dat van 1 13 Januari 1880 eene annuïteit van 1.350,000 zal bestemd worden ten bate van de publieke schuld. Van af 1 13 Juli 1880 zal daaruit de halfjaarlijksche interest van het rijk betaald worden. De verdeeling der door vele mid delen gewaarborgde annuïteit over de verschillende klassen van schuldbrieven zal bij speciaal reglemont, vastgesteld met medewerking der vertegenwoordi gers van de fondsenhouders, worden bepaald. (Annuïteiten zijn jaarlij ksche renten, die op bepaalde tijden betaald worden. Zij ontstaan door een ver drag, waarbij een persoon een anderen verzekert hem zoodanige renten te voldoen. De meest voor komende annuïteiten worden tusschen regeeringen liiew. Brest Aand. Morschansk-Sy6ran dito Mosk-Jaroslaw Oblig. Orel Vitébsk dito Poti-Tiflis dito 1000 dito dito 110 Zuid.Westeispoor.aand. AMERIKA. Centr. Pac. Obl. dito Californië-Oregon dito Chicago N. W.Cert. Aand. Preferred dito Mad. Extension Obl. dito Menomonee dito dito N. W. Onion dito dito Winona St. Peter dito Illinois Cert. van Aand. Milwaukee (in goud) Obl. On. Pac. Hoofdlijn dito Nederland, stad Amsterdam a f 1000 dito a f 100 Stad Rotterdam Gemeente crediet Oostenrijk, Staatsleening 1854 dito dito 1860 dilo dito 1864 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 dito dito 1866 Spanje, St. Madrid (9) Turkije, spoorwegleon. (8) oeuroai. Oost. papier 21,45 i Prnisischen 58,80 zilver 21,45 1 Russen in Z R. 1,24 Diversen in 11,72" i Spaansche Buit. 47,45 Franechen 47,50 Binnenl. 2,307, Belgischen 47,40 j Amerika in do'l.„ 2,46'/, PCt. PCt. 5 71 5 60'/, 5 967, 5 87'/, 5 86'/, 5 84'/, 5 627'. 6 109 6 100'/. 105 7 110 7 110 7 105 7 107"/, 997, 7 107'/, 6 108'/, 3 1047, 1077. 3 102"/, 3 95 4 106 5 112 142'/, 101'/. 5 144'/, 6 1417. 3 567. 3 8'/,. en bijzondere jiersonen gesloten, al komen ze ook wel tusschen bijzondere personen onderling voor.) Egyptenaren gingen ietwat vooruit. Verschil lende bezuinigingen zullen worden ingevoerd; o. a. zou de arme ex-sultan vertoevende met zijne vele schoone vrouwen in Italie's verrukkende dre ven weldra nog bedroefd worden met eene ver mindering vau zijn pensioen van 80,000 tot 40,000. Columbianen prijken, evenals de Peruanen, met een met één verhoogd cijfer, aanwijzende het aan tal onbetaald gebleven coupons, bij de stukken behoorende; niettemin verwacht men de betaling der oudste onbetaald gebleven coupon. Theiss-Spoorwegmaatsehappij-obligatiën klommen van 81'/,, tot 827,, aand. W. Bromberg rezen van 517a tot 527». De Russische Spoorweg waarden konden niet zooveel als de staatsfondsen avancee ren. RENTEBETALINGEN. Voorloopig dividend B arscliau Weenen betaal baar met 1,87'. Januari-coup. Warschau—Brom berg, betaalbaar met 2,50 voor Z. R. 2, 12,50 10, Hongaarsche 6 pCts. goudleening. Januari-coup. betaalbaar met 36,21 voor fl. 30 18,10° 15 - 3,62 3. Brazilië 1875. Januari-coup. betaalbaar met 30,10 voor 2.10.0 p. st. Portugal 6 pCt. (Minbo-Douro). Januari-coup. betaalbaar met 17,20. GEMENGDE BERICHTEN. Goes. Hedenmiddag waagden twee zoontjes van de wed. B. alhier zich nog op 't ijs achter het Ra- velyn. Een hunner had het ongeluk erdoor tezakken, tn torn de ander zijn broertje wilde helpen, giDg ook deze door 't (ja heen. Hoewel spoedig een paar in de nabyheid aan 't werk zjjnde personen al 't mo gelijke deden om de knaapjes !e redden, zijn beiden verdronken. Zij waren ongeveer 7 en 8 jaar oud. Een treffend waarschuwend voorbeeld voor andere onvoorzichtige kinderen! Heinkenszand. In den regel is er toch nog een geluk bij een ongeluk. Dit werd ook verleden Zaterdag ondervonden, toen het zoon'je van A. L., zich ver makende met andere speelmakkers in het stooteu of verdryven van ijsschollen in een sloot, daarin viel door het misstooien. Een z:jner makkers kon spoedig genoeg naar huis loopen om den vader nog intijds het genoegen te doen smaken zijn zoon van een anders wissen dood te reddeD. 's-Gravenpolder. Ondanks eenige tegenwerkiug is aan beho-ftigtn alhier, niettegenstaande de ruime nieuwjaarsbedeeling, nog kunnen worden verstrekt dat- gtne waaraau het hun ontbrak, ut. dekens, katoen, baai, bombazijn etc. Wemeldinge. LI. Ziterdag werd de commissie vau de warme-spijsuddeeliug aihier door den heer Spruit, as?, sluismeester, verblijd met eeue gift van f 11,17, zijnde het restant van eene door eenige schip pers bijeengebrachte som, ten behoeve van een paar schippersknechts, die in het guurse weder aan alles gebrek hadden. Misbruik van sterken drank heeft te Vlissingen weder een schandaal teweeggebracht. Zekere S., stoker op een der stoombooten der maatschappij Zeeland, ging op Nieuwjaarsdag „passagieren". Tehuis komende, in beschonken toestand, bond hy zyn vrouw de handen aaneen, wierp haar, na ze ontkleed te hebben, in den regenput, sprong er zelf bij, en beiden werden door de buren niet zonder veel inspanning eruit gehaald. De vrouw, die verschrikkelijk gewond was, is naar het gasthuis vervoerd, en de man naar de gevange nis te Middelburg Nog zijn aldaar gearresteerd moeder en dochter G., onlangs z oh te M.ddelburg metterwoon gevestigd hebbende, om een gevangenisstraf in Beig.ë te ont komen. De twee laatsten zullen vermoedelyk aan de Belgische justitie worden uitgeleverd. Den ln Januari jl. heeft de heer P. Pisser, te Klaaswaal, zijn 60jarig jubileum herdacht als abenné van het Handelsblad. Zoo leest men in de couranten. HetzelfJe kan men zeggen van iemand te YVolfaartsdijk, die ons meedeelde, dat hij ook reeds 50 jaar ons blad betaalde. Te Borger is een kind iu een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Een driej irig kind te Utrecht, dat alleen thuis was, speelde met papier by de brandende kachel, waardoor de kleertjes in brand raakten en het zulke brandwonden bekwam, dat het is overleden. In den nacht van 2 op 3 dezer is te Sloten (N.-H.) alweder eene vreeBelyke slachting onder de schapen gehouden. Thaas is 't vermoeden zekerheid geworden, dat dit door honden wordt gedaan. Meer dan 60 schapen werden by verschillende landbouwers aan den Uitweg en Haarlemmerweg verscheurd of dood in het wa'er gevonden. He notaris VZ., te E. (provincie Groningen) is het slachtoffer geworden van goed vertrouwen. Hy had een by hem nis solied bekend staand landbou wer van tijd tot tij i aanzienlijke sommen, tot een bedrag van f 25,000, geleend, en toen er nu gespro ken werd om hypotheek op de boerenplaats te nemen, verklaarde de landbouwer den verbaasden notaris, dat hy die sedert kort aan zjjoen zoon verkocht had. Een jonggehuwd man te Gelderen wilde zyD vrouw op Kerstmis met een nieuw horloge verrassen. Hy deed het in een doosje, met drie andere doosjes er omheen, elk verzegeld, en liet het tehuis bezorgen. In zyne tegenwoordigheid opent de vrouw het pakket. Op het eerste doosje volgt een tweede. Het derde openende en nog niets vindende, wordt zij verdrietig en werpt den geheele? boel op straat. Toen zy ein- delyk vernam hoe het er mede stond, liep zy naar beneden en zocht op de straat, maar het horloge was verdwenen. Ten slotte wederzydsche belofte van elkan der nooit weder eenige verrassing te bereideo. Uit Terschelling wordt omtrent het omslaan van de reddingboot nog gemeld, dat van de 8 boots-

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2