Donderdag 8 Januari. 1880. N". 4. ste Nieuwe uitgaven. KUNSTJNIEUWS. De Melk, I10ÜSC Se uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a „1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en ÏÏAASENSTEIN* VOGLER, te Tlamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH k VAN" DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. GOES, 7 Januari 1880. IlaiiSWt'crl. Gelijk gemakkelijk te be vroeden is, is de handels- en scheepvaartbe- wegiog in de afgeloopen maand December naar en van Belgie, langs dit kantoor, onbelang- lijk geweest en heeft bedragen om slechts een paar artikelen te noemen a. Invoer. Ruwe beetwortelsaiker 365,118 Kilo. Candij5.239 Totaal 370,357 Kilo. Yan granen is de invoer gelijk nul geweest. b. Uitvoer. Aardappelmeel262,500 Kilo. Beetwortelen270,000 Versche zeevisch5,000 c. Doorvoer van Belgie naar Pruisen. Granen, tarwe120,000 Kilo. rogge1,693,336 gerst310,040 Andere granen201,136 Totaal .2,324,512 d. Doorvoer van Pruisen naar Belgie. Aardappelen294,840 Kilo. IJzer- en pzerdraad 895,000 IJzer- spoorstaven. 1,669,000 Steenkolen381,000 Tufsteen259,000 Maandag hebben de officieren der dd. schutterij te Middelburg eene serenade met fakkellicht gebracht aan den nieuw opgetreden burgemeester, mr. C. J. Pické. De Prins vau Oranje heeft duizend gul den geschonken aan de commissie voor tijde lijke werkverschaffing te 's-Hage, en aau die te Veere vijfentwintig gulden. Prins Frederik heeft aan de commissie tot ondersteuning der bthoeftigen te Prinseuhage gedurende dezen winter eene bijdrage van 160 doen toekomen. De heer jhr. O. E. F. X. M. Keren» De Wijlre, sedert September 1873 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdis trict Maastricht, is Maandag aldaar overleden. De anti revolutionaire biesvereeniging Ne derland en Oranje, te Amsterdam, heeft can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer professor B. J. Lintelo baron De Geer van Jutphaas, te Utrecht. Naar het Vaderland verneemt, is het ad vies van den Raad van State over het wets ontwerp, regelende de tucht op de zeevisscherij- schepen, reeds bij de Regeering ingekomen. Gelijk men zich herinneren zal, is op de staatsbegrooting voor 1880 een som gebracht tot het opmaken van plannen voor een rijks- gesticht voor krankzinnigen. De Minister van binnenlandsche zaken had gewenscht, dat de rjjksgebouwen te Medemblik tot dat doel zouden wordeD aangewezen, maar die bijvoeging werd weggelaten, om meer vrijheid bij het onderzoek te laten. Wij vernemen, dat in den laatsten tijd be paaldelijk te Medemblik een nader onderzoek is ingesteld, en dat er sprake van is om een landbouwinrichting aan het gesticht te verbin den, eenigermate in den trant van de wereld beroemde instelling te Ghee! in België. (Hi.) In de aanschrijving van het departement 4 van oorlog omtrent het oproepen der mili ciens van de lichting 1879, die voor vier maan den met verlof waren vertrokken, wordt o. m. bepaald, dat da beslissing op verzoeken om verder verlof zal worden aangehouden tot tpd en wijle alle dreigend gevaar voor watersnood zal zjju geweken. Bij de korpsen zijn detachementen aange wezen, om op de eerste oproeping naar da be dreigde streken te kunnen vertrekken. De miliciens kunnen, wanneer de ijsgang ge weken is, weder met verlof gaan. Naar wij vernemen, zal het examen voor de betrekking van com mies-verificateur worden gehouden te 's-Gravenhaga en op 26 Januari a. s. een aanvang nemen. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs" heeft aan de leden een circulaire gezonden, met verzoek om door vrijwillige bijdragen de kosten van het Maandblad der Yereeniging, dat kosteloos wordt gezonden aan alle leden, te helpen dekken. De oplaag bedraagt 9000 exemplaren. Bij voldoende ondersteuning wenscht het hoofdbestuur het Maandblad in een 14- daagsch blad te veranderen. Naar aanleiding van het ook door ons medegedeeld, overgenomen bericht, uit de Midd. Ct., dat bij de Exploitatie-Maatschappij het voornemen zou bestaan om rijtuigen op de lijnen Vtissingeu-Venlo eu Rotterdam—Yenlo van Westinghouse-remmen te voorzien, verneemt het Dagbl. omtrent die remmen het volgende Zooals bekend is, werkt die rem door raiddel van stoom- en luchtdruk, en is automatisch. Indien, iu onvoorziene gevallen, b. v. een kop peling tussehen de wagens onderling mocht breken, en de machinist dit niet bijtijds op merkte, dan worden de remmen onmiddellijk vastgeklemd, waardoor het treinpersoneel op merkzaam gemaakt wordt. Bij voldoende be kendheid met de behandeling van de rem en nauwlettend toezien op da ouderdeelen daarvan voldoet zij zeer goed en is bij vele spoorwegen ingevoerd, o. a. op den Nederlandscben Rijn spoorweg, Het is echter e9n zonderling ver schijnsel, dat, terwijl men hier bij de Exploi tatie-Maatschappij begint, met de invoering, in Engeland, na talrijke proeven, een spoorweg maatschappij de Westinghouse-rem definitief verworpen en een ander systeem ingevoerd heeft. SCHEEP VA ARTBERICHTEN. Ilasiswcert. Het bij de Paal gestrande stoomschip Strelna en niet Iris, zooals ver moedelijk was getelegrafeerd en door mij be richt is door midden gebroken. Men is druk bezig de lading (tarwe eu lijnzaad) in lichters over (e gooien. Een klein gedeelte is droog geborgen, doch het overige is nat en zwaar beschadigd De Strelna was op reis van Riga naar Antwerpen. Als oorzaak van dit ongeluk meldt men ons het navolgende Tussehen Vrijdag en Zaterdag door mist mis leid en aangezien er in dien omtrek 2 z«e- booten ten anker lagen, terwijl ook de witte ton niet werd gezien, meende de loods den Znidwal te moeten houden waardoor het schip alzoo boven op de plaat terecht kwam. De vaart van en naar Holland is nog gesloten, zoodat de in dit kanaal overwinterende stoombooten vhn de reeders order bekomen hebben niet te vertrekken. Heden is alhier het eerste geladen zeilschip uit Belgie gearri veerd, zijnde het Nederl schip Broedertrouw", gezagvoerder 11. Nejkens, bestemd naar Breda met 130,000 kilo metselsteen. Mede is hier aangekomen het st -oiusehip Stad Gend", ka pitein P. Ponsenmet stnkgoed-ren van Gend naar Botterdam. Beiden gaan nog niet verder dan tot WemelJinge KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wemeldinge. In plaats van den heer//. WabekeFz., die bedankt beeft, is tot kerkvoogd benoemd de af tredende kerkvoogd, de heer J. Mlaart, met het lot tegen den heer M. Uou'ekamerdaar elk 4 stemmen had bekomen. I's. I'. Diermanse te Ter Neuzen heeft bedankt, voor het beroep naar de Chr. Geref. getn. te Baarland. LANDBOUW EN VEETEELT. Men schrijft aan de L. t. Het merkwaardigste van dezen winter is niet dat hij zoo vroeg begon, maar zich zoo vroeg door s'renge koude heeft doen kennen, terwijl met Kerstmis, als da winter eigenlijk zou beginnen, de dooi zoo ernstig inviel, dal het ijs, althans in deze omstreken, na acht dagen was ver dwenen. De heropende scheepvaart ontmoet geen be lemmering. Het onheil, na een zomer, die te kort schort aan warmte en groeizaamheid, tengevolge waar van het jonge hout week bleef en niet bestand was vroegtijdige vorst te verduren, heeft zich niet bepaald bij het verlies van menige groen blijvende sierplant. B ijkens onderzoek zjj ook de knoppen van vrucht- boomeu bevroren, zoodat het vooruitzicht op den pluk van peren en appelen dit jaar ongunstig kon zijn. Ook knoppen van steenvruchten zijn niet vrij van de vorst gebleven. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Het koffifhuia ^de Prins van Oranje" te Goes is Dinsdagavond, ten overstaan vau Notaris lilaar verkocht en toegewezen aan dun heer 11. J. Molhoek te Goes, voor 8500. Volgens ons gezonden bericht zullen de uitgevers van den naamwijzer voor Goes, Noord- en Zuid- Beoeland zoo spoedig mogelijk een verbeterblad en appendix aan hun uitgaaf' toevoegen Het is hun toch gebleken dat in den pas verschenen naam wijzer, deels door verkeerde inlichtingen, deels door eigen schuld, fouten zijn geslopen, die dringend verbetering behoeven. Zij hopen door dien maat regel de bruikbaarheid van bet boekje te vergrooten, en verzoeken vriendelijk allen, die aanmerkingen op den naamwijzer hebben, die op te geven. Wij maken het publiek, dat morgenavond de voorstelling in onzen schouwburg zal bijwonen, opmerkzaam, dat de groote pauze zal plaats hebben, niet zooals op liet programma staat vermeld tus sehen het 5e en Ge, maar na het ZEVENDE TAFEREEL Wie bet stuk kent zal begrijpen, dat voor mej. De Groot na dat tafereel ook wel eenige rust ge wenscht zal zijn. Wij maken tevens bekend dat, teneinde billijk heid te betrachten, Donderdagmorgen te tien uren onder lien, die aanwezig zijn of opdracht gaven tot bet bespreken van plaatsen, een loting zal worden gehouden, teneinde de volgorde aan te geven, waarin men zal worden geholpen. Ieder weet dat, deze kostbare vloeistof boter en kaas bevat, doch niet ieder weet dat er nog veel meer bestanddealen in voorkomen. Wie een wei nig nadenkt, begrijpt spoedig dat de melk mi-er bestanddeelen moet bevatten, dewijl het kalf, uit sluitend met melk gevoed, er zijn geheele lichaam uit opbouwt. Goede melk bevat gemiddeld 87 ten honderd water. 4. n n kaasstof. 4 n n melksuiker. 4 n ii boter. 0.5 n n eiwit. 0 5 ii ii zouten. Let wel, ik schrijf gemiddeld. De samenstelling van de melk is van zeer veel omstandigheden af hankelijk. Zij staat in de eerste plaats onder in vloed van de constitutie der koeverder onder invloed van de hoedanigheid van bet voedsel, dat de koe ontvangt; van bet ras der koe; van baat- gezondheidstoestand van de wijze, waarop zij be handeld wordtvan den tijd van melken van den tijd, die er sinds het kalven is verloopen en eene menigte andere omstandigheden. Men weet dit zoo goed, omdat scheikundigen bij de ontledingen van de melk zeer verschillende getallen bekomen. Ziehier water 84.20 tot 90.80 pet. kaas en eiwit 2.70 7.20 melksuiker 2.63 n 5.00 n boter 1.57 6.70 zouten 0.49 0 94 Men ziet in bovenstaande tabellen, dat bet water verreweg bet grootste bestanddeel van de melk is. Al de andere bestanddeelen, de boter uitgezonderd, zijn in liet water opgelost. Dat suiker oplosbaar is in water weet ieder. Zij geeft aan de melk baai- bekenden zoeten smaak. De melksuiker verschilt van de rietsuiker en vruebtsuiker. Uit de melk afgescheiden en bereid is zij eene harde, witte stof en veel minder zoet dan de gewone suiker. De zouten of minerale verbindingen, welke in de melk voorkomen, bestaan voor het grootste deel uit phosphorzure zouten: pkosphorzure kalk, p'nos- phorzure magnesia, phosphorzuur ijzeroxyde, enz. Verder bevat de melk ehloorpotasch, keukenzout, soda en een heel weinig koolzuur en zwavelzuur. Dat soda en keukenzout oplosbaar zijn in water i3 algemeen bekend; oplosbare phosphorzure, zwa velzure koolzure zouten enz. komen ook in vele handelsmi-ststoffen voor. De kaasstof der melk beeft in scheikundig op zicht veel overeenkomst met de kleefstof van tarwe, de legumine der peulvruchten en met eiwit. Zij is onoplosbaar in zuiver water, maar oplosbaar in water, dat. potasch of soda bevat. De kleine hoe veelheid soda nu, die in de melk voorkomt, houdt de kaasstof in opgelosten toestand. Indien men de soda neutraliseert, d. i. werkeloos maakt, wordt de kaasslof in onopgelosten toestaud gebracht. Zij wordt dan als eene dikke massa afgescheiden meu zegt dan, dat de melk stremt. Voegt men een zuur (zwavelzuur, azijnzuur, er.z bij de melk, dan zal deze spoedig stremmen, vermits er dan zwa velzure oi azijnzure soda wordt gevormd. Bij de kaasmakerij wordt de begeerde stremming verkregen door lebbe (een aftreksel van de vierde maag der kalveren) met de melk te vermengen. Laat men de melk staan dan wordt zij na korten of langen tijd zuur, aangezien uit de melksuiker een eigenaardig zttur ontstaat, melkzuur genoemd, waarop eene stremming of afscheiding vau de kaas stof volgt. Het melkzuur verbindt zich namelijk met de soda tot melkzure soda, waardoor de kaas stof vrij wordtomdat zij dan haar oplosmiddel mist. De omzetting van de melksuiker iu melk zuur wordt veroorzaakt door de kaasstof, die het eerst begint te ontleden en de ontleding op de melksuiker overbrengt. In den zomerwanneer ozon (een allotropisehe toestand van zuurstof) in de lucht voorkomt, bij oiiweêrsluchteu dus, heeft die omzetting zeer spoedig plaats. Het eiwit der melk wordt door koken vast, niet door zuren ol' stremsel De boter zweeft in den vorm van millioenen microscopisch kleine vetbolletjes in de melk. Deze bolletjes geven aan de melk haar wit aanzien. Kwamen zij niet in de melk voor, dan zou deze, evenals alle oplossingen, beider en doorzichtig zijn. De vet- of boterbolletjes hebben èene doorsnede van 0.0016 tot 0.01 m.M. Das vormen 100 000 bolletjes van 0.0016 m.M. in doorsnede, naast el kander gelegd, eene lengte van slechts 1.6 d.M. en 10.000 bolletjes van 0.01 m M. in doorsnede maken dus eene lengte uit van slechts 1 d.M. Volgens eene berekening van dr. Fleischman bevat éen liter koemelk ongeveer 80000 milüoen vet bolletjes Ieder bolletje is gehuld iu een micros copisch klein dun zakje of blaasje, dat uit eena kaasachtige stóf bestaat. Door het verzuren der melk worden deze blaasjes broos. Bij het karnen worden zij stuk geslagen; de boterbolletjes komen dan vrij, pakken samen eu vormen dan klompjes. Bij het volgen van het Sehwartz-systeem karnt man zoeten room. Bij deze methode van botërbereidiug houdt men met, behulp van ijs de temperatuur dei- melk op 4 of 5 graden Celcius, waardoor de ver zuring wordt tegengehouden on de rooming na on geveer 24 uren volkomen heeft plaats gehad. Daar door is de afgeroomde melk zoet Deze bezit, zegt menveel meer waarde dan de zure melk (de karnemelk), dewijl men de ondervinding opdoet, dat de foitkalvers, varkens, enz. veel beter groeien bij de voeding met zulke melk. In samenstelling, eigenschappen, enz. is de melk juist iu overeenstemming met de behoeften van het jonge dier. De stikstofboudende bestanddeelen (kaasstof en eitwit) dienen vooral tot vorming van spieren, vleesch en huid; de stikstoflooze (boter en suiker) zetten vet aan en dienen tot adamhalings- materiaal; de zouten ol minerale verbindingen vor men vooral de beenderen en andere lichaamsdeelen. J. S. 11.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1