BUITENLANDSCH OVERZICHT. WAWMOOD-BERICflm GEMENGDE BERICHTEN. volgaarne en met warmte de oprichting daarvan wilde bevorderen. Zoowel daar ter plaatse als te Drachten, te En schedé zoowel als te Arnhem waren er onderwij zers, die eikenden dat hun bedenkingen waxen opgeheven, en dat het nemen van een proef niet langer mocht geweigerd worden. Toen bij éen dier gelegenheden de vooi'draclit was algeloopen, trad eeu tamelijk bejaard onder wijzer op den spreker toe en zeide op ietwat ge- heimzinnigen toon: nWil u ze eens zien, mijnheer?" En toen de wedervraag luidde, wat met die wooi- den wei'd bedoeld, liet hij, terwijl hij met zijn hand naar den borstzak van zijn jas wees, er op volgen nHier zitten ze, mijnheer." Volkomen duidelijk was de bedoeling ook daardoor niet geworden maar opheldexing gaven de volgende woorden tiMijn bezwax-en zijn hetik had ze op papier gebracht, om ze hedenavond hier voor te lezen maar ze blijven ï-ustig gebox'gen, nu en voor altijd; en morgen ga ik zien, hoe ik 't best tot invoering van het spax-en in mijn school komen kan!" Dat alles zijn zeker van den eenen kant welkome vei-schijnselenmaar toch geeft het tevens aan leiding tot een opmerking, die minder verblijdend is. Als nauwelijks ei-gens de zaak door iemand, die daarvan op de hoogte is, kan besproken wor den, zonder dat éen of meer onderwijzex's 't zij van Saulussen tot Panlussen bekeex-d, 't zij althans op den weg naar Damascus geleid woi'den, wettigt dit dan niet het vermoeden, dat vele onderwijzex-s van de gelegenheid, die waarlijk niet ontbx-eekt, om voldoende zich op de hoogte te stellen, geen gebruik maken Dat is toch in geen geval te rechtvaai'digen. Het tegendeel ligt, hoe men dan ook over de zaak zelve denke, ontegenzegge lijk op hun weg; het is onmiskenbaar hun plicht, en een gxief mag men er hun van maken, zoo zij dien plicht niet beti-achten." VolkspetitioiiiieiiieMt in zake l»et verkrijgen van wette lijke bepalingen ter be teugeling van het mis bruik van sterkeu drank. Het adres, uitgaande van de Maatschappy tot Nut van het algemeen, luidt als volgt Aan de Tweede Kamer der Staten-G ener aal. geven met verschuldigden eerbied te kennen de ooder- geteekenden, allen ingezetenen van het Koninkrijk der Nederlanden dat het bij voortduring toenemend, schromelijk misbruik van sterken drankmet de daaruit voort vloeiende stoffelijke en zedelijke ellende in huisgezin en maatschappij, verwaarloozing van de heiligste be langen, ondermijning van volksgezondheid en verme nigvuldiging van allerlei misdrijven gelijk de bevolkingsregisters van arm- en ziekenhuizen, krank zinnigen-gestichten, gevangenissen enz. op overtui gende wijze in het licht stellen hun gemoed met diepe en ernstige bekommering vervullen. Hoezeer erkennende en hoogeljjk waardeerende al hetgeeD van vele zijden, reeds sinds tal van jareD, door geschriften, volksvooi'draebteo en mee- andere middeleD van zedrlijken aard, beproefd is, om dezen gestadig voortwoekerenden volkskanker in zijnen beil- loozen voortgang te stuiteo, meenen ondergeteekenden, op grond van de tot dusver verkregen ervaring, dat van zedelijke middelen olléenzonder daarmede gepaard gaande wettelijke tusschenkomst, geeoe afdoende be teugeling van het steeds dieper in het volksleven doordringende kwaad is te verwachten. Met hooge ingenomenheid hebben zij daaro n in de Troonrede, waarmede op 15 September II. de ver gadering der VolksTertegenwooidiging door Z. M. onzen geüerbiedigdrn Koning werd geopend, de ver blijdende toezegging vernomen, dat de Regeering ernstig voornemens is, tot regeling van dit bij uit nemendheid gewichtig volkshelaug, nog in den loop van dit zittingjaar wettelijke maatregelen voor te stellen. In verband met dat bemoedigend Koninklijk noord wenden ondergeteekenden zich tot uwe Vergadering uiet het eerbiedig en d ingend verzoek, dat bet Haar behage met de Rsgeering mede te werken tot bet nemen van gepaste wettelijke maatregelen, opdat zoo spoedig mogelijk aan het teugelloos drank-misbruik en den daardoor meer en meer zich uitbreidende u stroom van rampspoed over ons dierbaar Vaderland eenigszins paal en perk worde gesteld. 'tWelk doende enz., Dit adres ligt te Go-s gidurende de eerstvolgende veertien dagen ter teekeniug voor alle meerderjarige mannen en vromven by de heereuPilaar, 's-Heer- Hendrikskinderenstraxt. JtamondtNiexxwstraat. Hil- dernisseVlasmarkt. Van AkenWijngaardstraat. Sandijck, Lange Kerkstraat. Van Asperen Vervenne, Groote Markt. Adam, Groote Markt. De Wed .De Jong, Opril Groote Markt. Van der Does, Opril Groote Markt. Van der Bilt La Motthe, Magdale- nastraat. Kleeuwens Zoon, Tu-fkade. Sterk, Turf- kade. Dr. S. Piccardt, Turfkade. Arentz, Voorstad. Van der Hoek, Ganzepoortstraat. De Jong, Ganze poortstraat Proost, Ganzepoortstraat. De Ligny, Langtvos8traat. Van der Hoek, Lange Kerkstraat. Emanuel, Lange Kerkstraat. Donner, Lange Kerk straat. Hijs, Groote Markt. Slokmans, Groote Markt. Stieger, Groote Markt. Bolland, Lange Kerkstraat. Quist, Lange Kerkstraat. Steketee, Klokstaat, De Weert, Korte Kerkstraat, en in de kerkekamexs der Ned. Herv. en der Car. Evangel, gemeenten. Dringend worden allen, die belaugstellen in de welvaart van ons volk, welke door niets meer wordt belemmerd dan door bet misbruik van den sterken drank, uitgenoodxgd, om door htmne onderteekening mede te werken aau de verwezenlijking der plannen, die bij de Hooge Regeering van ons land bestaan, om door wettelijke bepalingen genoemd misbruik zoo veel mogelijk te keer te gaan. Wij vestigen er nog in het bijzonder de aandacht op, dat de gevraagde maatregelen gelden moeten het bestrijden van het HISBB.UIK, dat van sterken di'aak wordt gemaakt, en niet het tegengaan van een gepast gebruik. De gewone Nieuwjaarsrecepties aan de verschil lende Hoven hebben weinig belangrijks opgele verd, of het moest wezen dat d« Duitsche Keizer de schede van zijn sabel verloor en schertsend toen den wensch uitsprak, dat dit geen slecht voorteeken wezen mocht. Ook bij den Pi-esident, den voorzitter der kamer, Gambetta en zelfs bij den nieuwen Bonapartisti schen pretendent Prins Napoleon, hadden derge lijke receptiën plaats. Op die van Px-esident Grevy en den nieuwbe- benoemden president-minister Freycinet werd van Duitschen kant ondubbelzinnig verklaard hoe Duitscliland met den nieuwen stand van zaken ingenomen is. Ook vanwege het Vaticaan wei'd ingenomen heid met het nieuwe ministerie betuigd. De aanslag op het leven van het Koninklijk echtpaar in Spanje is gebleken louter aan boos aardigheid te moeten worden toegeschreven. Oogenschijnlijk zou getuige het telegram in ons vorig nommer de breuk tusschen den Czaar en den Kroonprins bijgelegd wezen. Wij vexmemen omtrent de daarin genoemde revue, en hetgeen daarmee in vei'band 6taat, bet volgende: Woensdag hield de Keizei', vergezeld van zijn zoon, een revue over het Paulowsche garde-regiment en de eerste divisie der gai-de-kozakken, bij welke gelegenheid hij de troepen dankte voor hetgeen zij in 18:28, 1831 en 1871 verricht hadden en zijne overtuiging uitdrukte, dat het regiment zjju tweeden chef, den grootvorst-troonopvolger, even trouw als hem zelveu zou dienen. Bij deze woorden salueerde de Czaar zijn zoon met den sabel. In het winterpaleis wei'd dien dag, den verjaardag van den overgang over den Balkan, een feestmaal gehouden. Ook hierbij waren de grootvorst-troonopvolger en vele leden der Keizer lijke familie tegenwoordig. In elk geval is de vei'zoening tusschen dén Keizer en zijn zoon, vooral in de dagen die Rusland thans beleeft, een verblijdend verschijnsel en is het te hopen, dat het ook voor de onderdanen van den heer- scher van gunstige gevolgen zal zijn. Jammer maar, dat van dit laatste vooralsnog weinig blijkt. Integendeel moet het een pijnlijken indruk maken, wanneer Tuen verneemt dat juist dezer dagen door de Russische regeex-ing uiterst gestrenge maat regelen tegen een zeker deel der maatschappij, de Israëlieten namelijk, zijn genomen, waarschijn lij ie al leen omdat ze Israëlieten zijn en er, naar men be weert, velen onder hen zijn die over veel geld be schikken, Bij Keizerlijk decreet, zoo wordt uit Pe- texsbui'g gemeld, worden de joden van het grond gebied der Donsche Kozakken verdreven. Allen, die daar gevestigd zijn, moeten binnen twee jaren hunne onroerende goederen verkoopen en zich naar eldei's begeven. De Israëlieten, die op de grenzen van Bessarabië wonen, wei'den, onder voorwendsel dat zij allen smokkelaars zijn verdreven bij een de- ei'eet, dat reeds veertig jaar oud en voor deze gelegenheid opgerakeld is. Te Petersbui'g, Moskou en in andere groote steden zijn de Joodsche han delaars, makelaars en beursbezoekei'S het voorwerp van nieuwe beperkende bepalingen, die hun het uitoefenen van hun bedrijf bijna onmogelijk maken. De berichten uit Afghanistan luiden voortdu rend gunstig voor de Engelschen. Het is thans zeker, dat de vijand geheel vei'strooid is. Eenige Afghaansche gi'ooten zijn zelfs naar Taschkend ge vlucht en hebben de gastvrijheid van Rusland in geroepen. -- Ofschoon in ons land de algemeeue toestand gunstig mag worden genoemd, worden, zooals te ver wachten was, sommige streken, nu de dooi is inge vallen, met overstrooming bedreigd en hebben andere de nadeelige gevolgen daarvan reeds ondervonden. Door eene ijsverstopping onder Wageningen z\jn in 7 uren tijds alle uiterwaarden, binnenvelden eu tuinen ondergeloopen. De bewoners van het lage gedeelte van Renkum hebben huune goederen naar veiliger plaatsen moeten brengen, de weg naar het veerhuis is geheel overstroomd eu het verkeer met de Betuwe was Vrijdag geheel verbroken. Zaterdagmorgen was het gevaar voor overstrooming voor de bewoners aan de zuidzijde gewekeD. Ook te Arnhem eu te Nymegen heeft het kruien van het ijs grooten schrik veroorzaakt. Ust Maastricht wordt vau Vrijdag gemeld: De Maas levert hier weder een ontzettend gezicht op daar zij heden nacht hare oevers heeft verlaten en ten zuiden van Maastricht, aan den rechteroever, een onafzienbaren waterplas vertoont. Het aldaar gelegen dorp Heugem ligt dan ook weder geheel door het water ingesloten, terwijl een nieuwe xMaasarm over de akkers en velden van het Wijkerveld stroomt en aldaar op de wegen naar de dorpen Scharn en Meerssen eene breedte van 200 meter beslaat. Eveneeus ziet het er in het Bosecherveld, ten noorden van Maastricht aan den linker Maasoever, treurig uit; diar staan de akkers en eenige huizen in het water. L)e meeste kelders te W ijk-Maastricht, alsmede die der aan het riviertje de Jeker gelegen huizen staan vol water. Volgens bericht van Zaterdagavond bleef de val, boewei langzaam, aanhouden. In vele huizen is het water in de kelders gedrongen. De bewoners aan de 009tz\jde der Maas liggen rondom in water. De te velde staande wintergranen zijn op vele plaatsen vernietigd. Te Venlo liggen de huizen in de Maasstraat rondom in water en zijn niet anders dan per roeiboot te bereiken. De stand was Zondag nog 20 cM. hooger dan op 26 Juli 11., toen het water het hoogste toppunt bereikt had. De dijk te Oyen is Zondag op een plaats voor de helft weggeslagen. Men verwachtte ieder oogen- blik eene doorbraak. Alles vluchtte met vee en have. Uit Maintz, alwaar de laaggelegen landen zgn ondergeloopen, wordt gemeld, dat de spoorwegdienst van daar op Frankfort en Darmstadt is geschorst wegens het doorbreken van den spoorwegdam bij Bis- hoffsheim. De spoorwegdijk bij fort Gustavsburg (aao de uitmonding vau dm Main in den Rijn) is vernield; de spoorbrug over den Rijn verkeert in gevaar; het spoorwegverkeer van Maintz naar Mannheim is gestaakt. Bij Rüffelsheim is een dijk doorgebroken, waardoor die plaats alsook Kostheim en Floersbeim zijn over stroomd. Sedert Donderdagmiddag stond ook Rüdes- hei in onder water, tengevolge van opstopping in het Biuger Ga'. Overal in die omstreken heerschte groote vrees. In Assmaushauscn ia groote schade aangericht, die p'aats stond Vrijdag onder water. In het ge legen Trechlingshausen is het kerkhof zoo diep onder geloopen, dat alleen de bovenlopp n der grafkruisen zichtbaar zijn en het water ook in de kerk staat. Ook de Hochbeimer wijnbergen hebben veel geledeu. De laatste berichten luiden allen zeer onrustwek kend. De Rijn levert bij verschillende plaatsen een ontzettend too-ieel op. By Kreusnach heeft de R;jn een hoogte bereikt, waartoe hij sedert 184-5 niet ge stegen was. Geheele straten staan onder water en vele bruggen werden weggeslagen. Ook Zeil liep on der. Onderscheiden spoorwegdijken bezweken. Tot de merkwaardige verschijnselenwelke bij deze gelegen heid werden gezien, mag wel worden gerekend het feit, dat een jongeling van 18 jaar, die te Plittendorf drijfhout uit den vlo-d opvischte en daarbij op een ijsschól geraakte, op die schots afdretf tot Bonn, waar hij uit zijn pijnlijke positie verlost werd. De schots was slechts 4 vierk. voeten groot en nauwelijks in staat de zwaarte van een mensch te dragen. Te Biogen, alwaar reeds in den oudejaarsnacht alles op de been was geweest, is hit water uit de Nahe in de kelders geloopsn. Schotsen van 4 en 5 meter lengte werden letterlijk legen de huizen geperst, zoodat dan ook reeds op den nieuwjaarsmorgen de straten waren ondergeloopen. Uit een molen, dicht bij den oever, konden de bewoneis, wegens den plotselinge!) aandrang van het water, nog slechts door een boven raam met een bootje ontkomen. Een huis eu werk plaats, op eenigen afstand van daar, werden vernield. Aau de allerlaatste Duitacbe rivierberichten is Log het volgende ontleend Te Straatsburg zijn bij den hoogen vloed der 111 verscheidene houten bruggen en eenige vaartuigen be schadigd. Hetzelfde wordt uit Pforzheim gemeld ten opzichte der N*gold. Daar was de stroom nog sterker, daar er onder anderen drie hechte, van goede ijsbrekers voorziene bruggen zijn weggeslagen. Te Worms is bet geheele lage gedeelte der stad ondergeloopen. Het ijs bij Sonneck ligt 6 M. hoog op den oever en het ijs bij Lorch heeft een eiland gevormd met efn ijsberg van 10 M. hoogte. Van Bacharach tot Bingen ligt de geheele oever met schotsen bedekt, óp sommige punten van den spoorweg 2 a 3 M. hoog. Bij Heimbach gemiddeld 1 M. Ihze plaats, alsook Rheindiebachligt geheel overstroomd tot in de straten liggen ysklompen van eenige kubieke meters groot. Te Keulen was Zaterdag de communicatie in som mige gedeelten alleen met schuitjes mogelyk. Te Weenen was veel meer gevaar voor overstroo ming dan sedert jaren het geval is geweest.. De sttden Krems en Stein waren reeds ondergeloopen. Aan de Passions-Spielen is in onze gemeente in het geheel geen succes te beurt gevallen. Niet é'.n avond was de opkomst van eenige beteekenisniet éen avond na het eerste optreden is er gespeeld. CotlJNSFIiAAT. Op Vrijdag 2 Januari gaf de rede rijkerskamer Voorwaarts alhier met medewerking van het Faufarengezelschap Concordia geheel ten voordeele der armen te Colijnsplaat eene opvoering van „Julius von Sassen" en „Bergen en Dalen". Een vierhon derd personen vulden zoo zeer de ruime school, dat Cr, zonder den goeden wil der bezoekei's, plaatsen te kort zouden geweest zijn. Hoewel het grootste gedeelte van het auditorium tot de volksklasse behoorde, ge droeg het publiek zich uitstekend en genoot blijkbaar bij de fiksche opvoering. Een som van ongeveer 90 gulden zal door eene commissie, bestaande uit het beBtuur van Voorwaarts, twee armmeesters en twee leden van Concordia, onder de behoefiigen te Colyn- splast verdeeld worden. Te Maastricht is een tachtigjarige vrouw van een trap doodgevallen. Vrydag is op Terschelling gestrand een Engel- sehe driemastschoener. De equipage is met eigen boot aan land gekomen. De bergers namen bezit van het schip, doch de reddingsboot, die de bergers ging afhalen, sloeg om, en de personen, die er zich in bevonden, verdronken. Omtrent het plaats gehad hebbend spoorweg ongeval op 12 December jl. te Zwaluwe verneemt men nader, dat de oorzaak is toe te schreven aan het losraken van een wiel van de ns, waarvan de naaf van gegoten yzer was vervaardigd. Door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten zyn dan ook naar aanleiding daarvan de spoorwegmaatschap pijen uitgtnoodigd zooveel mogelyk voor rollend materiëel voor personentreinen wielen te gebruiken met gesmeed ijzeren naaf. Het thans gereed gekomen huwelyksgescbenk der hoofdstad aan den Koning en de Koningin is een tafelmiddenstuk, waarvan het voetstuk uit vier korven bestaat, versierd met voorstellingen, ontleend aan de gebouwen en instellingen der hoofdstad. De rand bevat voorstellingen van den bloei en vooruit- gaug der stad, onder de regetring van IVillem UI. Vier heerlyk gemodelleerde statuetten, voorstellende koophandel, zeevaart, nijvei'heid en kunst op zegewa gens, voortgetrokken door gouden zeepaarden, die door jongelingen met den Neptunusstaf gemend worden, zyn de symbolen der voornaamste stedelyke bronnen van welvaart er. roem. De vier aldus versierde cor- beilies omgeven het middendeel van het kunstwerk, vier Tritonen voorstellende uit de golven rijzende en omgeven van waterplanten. Deze stellen het element voor, waaraan de hoofdstad bare giondveslen en ryk- dommen ontwoekerde. De koninklijke wapenschilden, omgeven van kloek gemodellerxde geniussen, lauwer takken dragende, zjju aan beide zijden aaugebracht. Teneinde het mieb'uik van sterken drank zoo veel mogelijk tegen te gaau heeft de burgemeester van Oostburg den ingezetenen aangezegd, dat voorlaan geen tooneelvertooningen, danspartijen, muziekuitvoe ringen enz. zullen toegelaten worden tenzij de aan vrager zich verbinde geen jenever, onder welken vorm ook, te tappen of te verkoopen. (Stand.) Door burgemeester en wethouders van Amster dam is bepaald, dat voortaan in alle officiSele stukken de spelling moet worden gebruikt vau Ds Vries en Te Winkel. Op Nieuwjaarsavond zou er naby Nieuw Buinen een glasblazer te Musselkauaal een draai overgaan, in de nabijheid zyner woning, met twee kindereu, waarvan hij 't jongste op den arm droag en 't oudste aan de hand had. Waarschijnlijk door een misstap stortte de man met het kind op den arm van den draai in het snelstroomeude water. Menschen, die gelijk met hem op den draai waren, grepen noz tydig het kind, dat hy aan de bax.d had eu dat ook al tot vallen neigde. In het water riep hy nog o God 1 mijn kind I eu verdween daarna met het kind in de diepte. Des nachts slaagde men er in het lyk van den man te vinden, maar dat van het kind heeft men tot heden nog niet kunnen ontdekken, ofschoon er aanhoudend naar gevischt wordt. Generaal, lees zelf. Zekeie tooneelspeler was zoo kort van geheugen, dat de regisseur, telkens wax,neer hij een brief moest voorlezen of een procla matie, hem de monoloog schriftelijk moest laten overhandigen. Op zekeren avond speelde by de rol van een Oostenrijksch genexaal, belast met eene missive aan Bonaparte. Om hem te foppen, presenteerde men hem ditmaal een vel onbeschreven papier. Maar nauwelyks aas het bedrog opgemeikt, of de slimme acteur veranderde de replitk, gaf het papier aan Bona parte over, en zeide: „Generaal, lees zelf". Zyn medespeler, van den prins geen kwaad wetende, stond verpletterd voor het hol van den souffleur. Donderdag brak een oproer uit in de algemeene gevangenis te Turin. De raddraaiers braken hunne cellen open, trachten de anderen te bevrijden en wond den drie bewakers met hunne heimelyk vervaardigde wapens. De militaix-e wacht schoot tee en moest vunr geven. Een gevangene, die vyf jaar straf had, werd doodeljjk gewond, De Nihilisten hebben onlangs onder de Russische boeren het gerucht uitgestrooid, dat de Czaar een be sluit had uitgevaardigd waarin den landeigenaars gelast werd, buD goederen onder de boeren te ver- deelen. Toen de boeren op het landgoed van graaf Schouvaloff.j in het district Sergievskot, zagen dat de graaf nog geen stappen deed om zijn eigendom te verdeelenvielen zij op het kasteel aan namen het in en verdreven al de beambten en dienstboden. Later plunderden zij het slot. Twee compaguiën soldateD, die aanruklen om de boeren uiteen te jagen, werden meteen hagelbui van steeuen ontvangen. De inwoners van verscheidenene dorpen uit den omtrek hebben zich by de oproerlingen gevoegd, die allen goed ge wapend waren. Te Neuenhau8 in Pruisen, dicht by onze Over- yselsehe grenzen, is een oproertje uitgebroken on der ingezetenen en kanaalwerkers, naar het schjjut omdat de burgemeester verboden had te dansen of zekere vermakelijkheden te doen plaats hebben. Vau Osnabruck zijn troepen derwaarts gezonden. Volgens de eerste berichten zou de burgemeester gewond en de pastorij beschadigd zyn. Dezer dagen heeft het gerechtshof te Parys uitspraak gedaan in eene zaak, die ongehoord mag heeten. Een melkverkooper en zyne vrouw zijn zés maanden lang preventief gevangen geweest op bet getuigenis van een hunner kinderen van acht jaren, dat zyne ouders beschuldigde hunnen knecht, die eene erfenis gekregen had, mishandeld, getrapt en naar een mestkuil gesleept te hebben, waarin zy hem ten slotte deden verdwijnen. De ouders ontkenden dit alles met tranen in de oogen en smeekten hun kind om wel te overwegen, wat het deed. 't Was te ver geefs; het kind hield staande wat het gezegd had; het had alles gezien met eigen oog. Daar kwam echter op eenmaal de knecht, die het slachtoffer heette te zijn van den melkverkooper en zijne vrouw, voor den dag. Hy werd ondervraagd en verklaarde nooit mishandeld te zyn geworden. Hy had zich verwyderd gedurende al dien tyd om redenen, die bem slechts persoonlyk betroffen, en het kind dat zyne ouders zoo zwaar beticht had, was een kleine ellendeling. De beklaagden werden nu vrijgesproken, en het is daarna gebleken, dat hel kind door een buurman was opgezet om valsebelyk tegen zyne ou ders te getuigen. Aan den buurman werd vervolgens een proces aangedaaD, en by werd veroordeeld, om 3000 fr. schadevergoeding aan de zoo zwaar beproefde ouders uit te keeren. De Hoisteinsche oesters zyn dit jaar bjjna niet te krjjgen. De banken, die deze lekkerny leveren, zijn namelijk door ysschotsen geheel onbereikbaar ge worden en de bassins van oesters beroofd, zoodat men zich in Duitscliland moet tevreden stellen met NedeT- landsche oesters, die weeker en kleiner zyn dan de Hoisteinsche en om die reden minder in den smaak vallen. Niet weinig beklageu zich ook de liefhebbers over het stijgen der oesterpryzen. Ze moesten eigen lijk bedenkeD, dat de styging alleen veroorzaakt wordt doordat het aantal lieden van hunne soort bestendig toeneemt. Overigens hebben ze gelyk, want terwyl men een twintig jaren geleden voor éen Mark, 26 Pfen- nige een dozyu Engelscbe oesters te Berlyn kon krygeu, moet men thans het drievoudige betalen. Den pachters van de Hoisteinsche oesterbanken gaat het dit jaar financieel natuurlyk zeer slecht. Het zyn twee Ham- burgsche ondernemers, die een verbatende hooge pacht som aan den staat hebben te betalen (240,000 Mark

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2