1880. N°. 3. Dinsdag 6 Januari. 67ste Jaargang. "künstnieüws. Droogmaking van gedeelte Zoute Vest. Avondschool le klasse. OFFICIEELS MEDEDEELINGKN. Schoolspaarbanken. GOESCHE De nitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woïnsdag- en Vhijdaoavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et. met bijblad 10 et. GOllltANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan i regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASEN8TEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun college op a. s. Zaterdag den 10 Januari 1880des namiddags te éen uur, zal worden beproefd aantebesteden Bet droogmaken van een gedeelte der Zoute Vest bij den zaagmolen Bestek en voorwaarden liggen ter lezing ter Secre tarie, eiken dag tusschen des morgens 9 en des na. middags 2 uren, terwijl aanwijzing van het werk zal geschieden op het terrein, op Woensdag den 7 Januari 1880, des namiddags te 21/, ure. Goes, den 5 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de Avondschool aan de school 1ste klasse (dhr. Breetvelt) weder is geopend en dat DEZE WEEK gelegenheid zal bestaan om zich tot toelating aantemelden bij den Voorzitter der Plaatselijke School commissie dr J. Kooman Az. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Met ingang van 1 Jan. jl. is bij de Rijkstelegraaf benoemd tot telegr. le kl. de heer D. P. Hinders telegr. 2e kl. GOES, 5 Januari 1880. Een onwillekeurig verzuim pleegden wij in ons vorig hommer bij het schrijven van ons Panorama." Wij vergaten daarin melding te maken van het vertrek in 1879 van het verdienstelijk raadslid en den geachten inge zetene W. F. Busing. Ieder, die zich nog heriunert wat wij bij zijn heengaan schreven, zal begrijpen dat het ons zeiven leed doet dit verzuim te hebben gepleegd, terwijl de haast, waarmee wij dit trachten te herstellen, zeker te meer pleit voor onze goede bedoeling. Hansweert. Het Rijks-telegraaf kantoor alhier mag zich in een gestadigen vooruitgang verheugen, waarran het onderstaande staatje ten bewijze strekt. Er zijn nl. het volgende aantal telegrammen behandeld a. Verzonden: In 1878 1879. Regeerings- en bijzondere telegrammen1971 2241 Kaarttelegrammen 1011 818 Diensttelegrammen 1 7 b. Ontvangen: Regeerings- en bjjzondere telegrammen1572 1682 Kaarttelegrammen 230 202 Diensttelegrammen 97 132 c. Opgenomen en door geseinde telegrammen 54 11 Totaal 4936 5094 Ware de winter niet zoo spoedig en gestreng ingevallen, waardoor de scheepvaart ruim een maand is gestremd geweest, dan zonde 1879 zeker een nog gunstiger cjjfer hebben aange wezen. St. Pliilipslaiid. Vooral in deze ge meente is men zeer ingenomen met al hetgeen in deze dagen gesproken en geschreven wordt in het belang van een aan te leggen dam of djjk door het Slaak. Onder de geïsoleerde ge meenten in Zeeland moet toch met allen ernst deze genoemd worden. Het onaangeoame daar van ondervindt men dan ook gedurig. Om van meer niet te spreken is er gedurende den jjsgang vier achtereenvolgende Zondagen geen predikant over kunnen komen om de gods dienstoefeningen alhier te leiden en hebben de bewoners, die niet tot de Christelijk Gerefor meerde gemeente behooren, hun gemak kun nen honden bjj den baard. Toch zjjn we met het dooi-weder maar half ingenomen, want 't is hier slikoveral slik, waar men ziet. Men is geen drie minuten bui ten het dorp, of men waadt tot over de schoe nen door het slik. De weg, die naar de school leidt, heeft aan weerszijden diepe slooten, is bij uitnemendheid beslikt en moet, nota bene gepasseerd worden ook door kinderen van zes jaar. Die naar de school in den Anna Jacoba- polder is een modderpoel. Daargelaten 't ge vaar om in slooten terecht te komen, moeten natuurljjk vaak kinderen met natte voeten den schooltijd doorbrengen. Alle pogingeD, van hoogerhand aangewend om de bewoners uit dat eeuwige slik te verlossen, hebben schipbreuk geledi-n op de verdedigere van het slik en den modder, die een panischen schrik hebben van het tasten in de beurs. Erg voorzeker voor de goedwilligen, die nu tegen wil en dank blijven ploeteren in die vuilte Neen, men wandelt hier niet over rozen 1 Een vriezende winter is een ware uitkomst. Meer vrucht dan van onze plaatselijko ver ordening op de openbare dronkenschap hopen wij te zullen zien van de pogingen van het tegenwoordige ministerie, om 't gebruik van sterken drank te beperken. Bjj zekere gelegenheden toch ziet men bier din gen gebeuren, die op verre na niet in den haak zjjn. De jongste nieuwjaarsdag getuigt ervan. Als jongens van 1415 jaar in bljjkbaar op gewonden toestand mekaar met messen verwon den op de publieke straat, me dunkt, dat het dan ver genoeg gekomen is. Waarlijk, politiemannen meteen paar arends- oogen in hnnne hoofden, een ontwikkeld ver stand en moed ia 't ljjf om steeds ferm en onpartijdig te handelen zijn hier onmisbaar, ook met hot oog op de losbandige en bal dadige straatjeugd. In eene Zaterdagnamiddag gehouden bui tengewone zitting van den gemeenteraad van Middelburg heeft de installatie plaats gehad van den nienwbenoemden burgemeester mr. C. J. Pickê. Na voorlezing van het koninkljjk besluiten de akte van eedsaflegging werd door den nieuw benoemde eene gepaste toespraak gehouden die door den wethouder mr. Van Eekelen werd beantwoord. Een talrijk publiek woonde deze vergadering bjj. Bjj de Exploitatie-maatschappij bestaat het voornemen om met den aanvang van den a. s. zomerdienst de rjj tuigen en bagagewageus, dienstdoende in den mailtrein Vlissingen Venlo en RotterdamVenlo, van den Wes- tinghouse-rem te voorzien. Aan een veertigtal dezer voertuigen zal die rem worden aangebracht. Door den directeur-generaal der Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zjjn op oudejaarsdag aan verschillende ambte naren bjj die Maatscbappjj traktementsverhoo- gingen toegekend. Die verhoogingen zjjn dit maal grooter dan vroegere jaren, maar zullen dan ook minder dikwjjls worden toegestaan dan vroeger het geval was. Uit het verslag over de opbrengst der belastingen 1873 1878 bljjkt met betrekking tot den accjjns op het gedistilleerd, dat te Vlissingen zijn verbruikt 13,56 liters per hoofd. Over het geheel is het gebruik in Nederland per hoofd 9.85 liters. Te Maaswiel het minst 0,82 liters en te Termunten in Groningen het hoogstruim 25 liters! Melding makende van de verzoenende woorden, door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië bjj gelegenheid van een gastmaal gesproken, schrijft het Handelsblad het vol gende, dat wjj met volkomen instemming over nemen »Toen Tromp en De Ruyter vjjandig tegen over elkander stonden wist da groote stad houder door zjjn woord en zjjn invloed hen te verzoenen. »Iets dergel jjks heeft de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië gepoogd, nu de betreurens waardige verdeeldheid onder wapenbroeders tot een jrenn en strijd heeft geleid, welke verbittert, maar niets opheldart. Men weet ten slotte niet wat men er van denken moet, en in zjjn ontevredenheid over den twist vergat men vaak de onwaardeerbare diensten door voortreffelijke soldaten, warme Nederlanders, aan hun volk bewezen. De 'wjjze waarop een man als generaal Van Swietendie in moeiljjkheden een edel voor beeld gaf aan da jeugd van Nederland wordt aangevallen en bestookt door lieden, die tegen hem partjj hebben gekozen, is een schande voor ons land. Nu weer bespeuren wjj, dat men over hem bier en daar het gerucht uit strooit, dat het een bewjjs der ODgenade is waarin de grijze generaal gevallen zou zjjn, dat bjj niet tot kanselier der beide orden be noemd is. Wjj merken op, dat bet de regel is, om beurtelings aan een der hooiden van leger en vloot dezen eerepost te verleenen. Op generaal Jansen volgde admiraal Lucas, op dezen generaal Ihiyker en nu laatsteljjk op gene raal Duyeker admiraal Gregory. »Ons land vermag nog veel en de heldenda den van ons dapper leger, van onze voortref- feljjke officieren iu Atjeh bewijzen dit op on- wedersprekelijke wjjze, doch er moet meer een dracht zjjn, minder afgunst en wrok en wraak zucht. De woorden van den Gouverneur-Ge neraal Van Lansberge verdienen groote aan dacht. Het Nederlandsche volk werd opge roepen om generaal Van der Heijden, wien het land grooteu dank verschuldigd is, te toonen dat het groote verdiensten weet te erkennen. Laat men bij deze gelegenheid net geheele leger, allen die zich onderscheiden hebben, eeren en brenge men tot een die geseheiden zjjn. Het zjj een feest der verzoening." Door 32 Nederlandsche industriëelen is een protest ingediend bjj den Minister van koloniën tegen het besluit van genoemden Mi nister, waarbjj hjj afwjjzend beschikte op het verzoek van sommige industriëelen, om de aan besteding van het bouwen van acht-en-veertig bruggen, ten dienste der Staatsspoorwegen op Java, in twe1, drie of vier perceelen te splitsen, teneinde de geheele Ned. jjzerindustrie in de gelegenheid te stellen mede te dingen. 1'ad.) SCHEEP VAARTBERICHTEN. Hansweert. Even plotseling als de vorst was ingevallen, is de dooi begonnen en, geholpen door mist en regen is het ijs als bij tooverslag verdwenen. De vaart op de Wester-Schelde is dan ook reeds heropend en verscheidene op- en afgaande stoombooten zijn gepasseerd. De spoorboot Vlake- Walsoordenheeft Zaterdag mede den dienst hervat en vaart tot Vlake. Met het duiken naar de lading van de nCily of Brussels" is weder een aanvang gemaakt. Zaterdagavond is er in het schaar van de nPaal" de met lijnzaad geladen Engelsche zeeboot nlris" gestrand. Drie sleepbooten bieden adsisten- tie, doch het schip is reeds gebroken, en zal wel geheel weg zjjn, In 1879 zijn met de stoombooten der maat schappij Zeeland te Vlissingen aangekomen 24,305 en vandaar vertrokken 27,175 passagiers. In November zijn, volgens Veritas, 130 zeil schepen vergaan, waarvan 9 uit Nederland, en 18 stoomschepen, waaronder 1 uit ons land. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wolpaarïsdijk. Tot kerkvoogd bij de Herv. ge meente alhier is door Notabelen de heer J. Tol- hoek 3Iz. herbenoemd. Mej. J. E. J. Bos, kweekelinge te Goes, is benoemd tot hulponderwijzeres te Mijnsheerenland, op een salaris van ƒ600, met ingang van 1 Fe bruari a. s. (31. Cl.) Van de Zeeuwsche schoolonderwijzers hopen in den loop van dit jaar de heeren A. 31. Ver schelling te Yerseke, den 1 April, en II. Bemery te Koewacht den 5 November hunne 40jarige- en de heeren J. 31. Thiel te Camperland (gem. Wis- sekerke), W. Goedhart te Kloosterzande (gem. Hontenisse), beiden in April, <7. Be Lignie te Vrou wepolder den 1 Mei en J. Du Claux te Eikerzee in Juli, hunne 25jarige ambtsvervulling te herdenken. LANDBOUW EN VEETEELT. Kloetinge. Door den heer A, J. Herdink alhier werd heden een varken geslacht van 603 oude ponden. Voor liefhebbers van kippen diene het vol gende uit de Landbouw-Cour. Gedurende den laatsten winter heb ik mijne dieren op koude dagen het weeke voer, dat ik ze des morgëns geef, rookend-heet voorgezet. Met ware woede vielen mijne fasanten en hoenders er op aan. Even gaarne dronken-zij heet drinkwater. Ik heb fkunnen gadeslaan, dat voor hoenders heet toegediend voeder niet alleen niet schadelijk, maar zelfs zeer gezond is, en de dieren vroegtijdig met het eieren leggen doet aanvangen. Chr. Schmidt beantwoordde dezelfde vraag in hetzelfde blad aldus: Sinds ik aan mijne hoenders hun voeder dampend- lieet voorzet, leggen zij veel vlijtiger dan vroeger, toen ik het lauwwarm gat. Dat het optreden vau Mejuffrouw Josephine De Groot op Woensdag eu Donderdag in Zeeland met belangstelling wordt tegemoet gezien, verdient zij ongetwijfeld ten volle. Algemeen wordt erkend, dat de tooneelspeelkunst in haar voor de toekomst een ster van de eerste grootte mag begroeten. Daarbij mag het wel gewaardeerd worden, dat, waar zij tot nutoe alleen als gast aan de Vereeniging nllet Nederlandsch Tooneel" te Amsterdam mee werkte, zij nu, voor het eerst daarbuiten optre dende, Zeeland bezoekt. Door de leden der kamer Aurora", die hunne medewerking haar verleenen, kan dit niet anders dan als een groote eer worden beschouwd, terwijl het publiek zeker niet zal achterblijven, om, met haar te huldigen, tevens zichzelven een genotvol len avond te verschaffen. Den 28 Januari zal Mej. De Groot ook hare medewerking verleenen aan eene voorstelling, ter eere van den Franschen dichter Coppée te Am sterdam te geven. Zij zal optreden in het Fransche stnkje Le passant eu tevens voordragen Hommage Coppée, poème de mr. J. L. Wertheim. Het navolgende leest men in No. 3 van het maandblad Volksonderwijs, onder den titel van Verblijdende teekenen: nGedurende de laatstverstreken weken is door verscheidenen van hen, die in opdracht van het Hoofdbestuur spreekbeurten vervulden in afdeelin- gen onzer vereeniging, een pleidooi geleverd ten gunste van het oprichten van schoolspaarbanken. En wij mogen er bijvoegen, dat door die pleidooien op vrij wat plaatsen aanhangers gewonnen en tegen standers der instelling tot een ander inzicht ge bracht zijn. Te Zijpe sprak de vergadering met algemeene stemmen de overtuiging uit van de wenschelijk- heid eener proefneming in de vijf scholen der ge meente, en noodigde zij het bestuur der afdeeling uit, tot het gemeentebestuur het verzoek te rich ten om tegemoetkoming in de noodige kosten, ter wijl de burgemeester verzekerde voor de inwilli ging van dat verzoek wel te durven instaan. Te Alkmaar verklaarden twee onderwijzers dier gemeente, alsmede hun ambtgenoot te Oudorp, zich bereid tot het nemen eener proef. De burgemeester van Kollu mei land gaf de toe zegging van zijn medewerking voor de invoering van al de dorpen zijner gemeente. Te Tjum werd een commissie benoemd om de zaak ter hand te nemen en te Buitenpost ver zocht een lid den spaarbak, waardoor het inbren gen der spaarcenten zóo vergemakkelijkt wordt, te mogen leveren. Te Groningen zoowel als te Avereest werd de vraag, of niet in elk geval een proefneming ge rechtvaardigd was, door geen der aanwezige onder wijzers ook niet door hen, wier bezwaren niet geheel overwonnen schenen ontkennend beant woord. Te Hoogezand werd door den schoolopziener, die vroeger zonder leedwezen had geconstateerd, dat in zijn district geen sehoolspaarlwnkeii te vin den waren, met nadruk verklaard, dat bij thans

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1