BUITENLANDSCH OVERZICHT. Schore. Door de commissie voor de nieuw- jaarscolltcte alhier is ingezameld de som van 157,75. in plaats vau vijf, zooals aanvankelijk het plan was, drie inspecteurs zjjn, en verder 25 di stricten en omstreeks 100 arrondissementen. Door de heeren jhr. F. De Caxembrool, A. W. Egter Van Wisse kerke, mr. J Heems kerk Az., nir. J. L. De Bruyn Kops, M. D. graaf Van Limburg Stirum, N. Mac-Leod en jhr. mr. W. Van Rappard is een circulaire verzonden, met het doel om aan den militair en civiel-gouverneur van Atjeh, Karei Van der Hegdeneen nationaal blijk van erkentelijkheid en hulde te geven. Bij genoegzame instemming stellen zjj zich voor eene vergadering te beleggen tot het kiezen van een bestuur en het verder beramen van de noodige maatregelen, om de natie tot deelneming op te wekken. Het denkbeeld heeft de goedkeuring van Z. M. den Koning weggedragen. De anti-revolutionnaire kiesvereeuiging te Leiden heeft den heer J. H. Donner can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer' Naar men verneemt, is het geheele ba taljon mineurs en sappeurs ter beschikking ge steld, om bij voorkomend gevaar terstond te kunnen optreden, om dammen te doen sprin gen bjj ijsgevaar. De Arnhemsche Courant, die gewoonlijk naar iets bijzonders streeft, bevat aan het hoofd van haar tweede blad van gisteren de volgende mededeeling; 2 De Arnhemsche Courant bevat geen hoofd artikel over den Nieuwjaarsdag. De lezers mo gen het haar vergeven, maar zij houdt niet van mijmeren en zij houdt niet van profeteeren. Twee eigenschappen die onmisbaar zijn voor de traditioneele nieuwjaars-artikelen. Van het geen gebeurt is maakten wjj melding toen het gebeurde, en van hetgeen gebeuren zal weet geen onzer iets. Wij zouden ons moeten be palen tot wenschen, maar na een jarenlange ondervinding, dat zelfs de beste en vurigst gekoesterde wenschen op den loop der dingen geen invloed uitoefenen, gelooven wij het ver standigst te doen, dien loop af te wachten en de profetieën en mijmeringen aan diegenen onzer lezers individueel over te laten, die daar voor meer neiging bezitten dan wij." KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Schore. Tot Notabelen alhier zijn beikozen de hm. J. Klap en W. Karelse, terwijl eveneens lot Kerkvoogd is herbenoemd de heer H. Van Koeveringe. Ds B. Van Schelven, te 's-Hertogenbosch, komt no. 2 voor op het drietal naar Kampen. Blijkens het pas verschenen jaarboekje der Chr. Ger. kerk voor 1880 in Nederland bedcaagt het aan tal Chr. Ger. gemeenten in ons land 361, waarvan in 271 gemeenten predikanten zjjn gevestigd. Voorts zijn in 256 gemeenten Chr. bijzondere scholen het aautal hoofdonderwijzers daaraan werkzaam bedraagt 309. In 332 gemeenten ziju Jongelings-, in 87 ge meenten JongedochIers- en in 25 gemeenten Chr. Vrou- wen-vereenigingen, terwijl in 233 gemeenten Zondags scholen zijn gevestigd. De onderwijzers-spaarbank mankte in 1879 een rente van 4,13 per mitle 's maands of ƒ4,956 pot. 's jaars. Het oude jaar heeft ten slotte alsof het ons op dat gebied niet genoeg te aan schouwen gaf nog een aanslag op het leven van een gekroond hoofd geschonken. Het gold nu den koning en de nieuwe konin gin van Spanje. Dinsdagavond loste een per soon men zegt dat hij Olero 'ronzales heette een pistool op hunne Majesteiten. Dit geschiedde op een oogenblik, dat beiden, terugkeerende van het gewone namiddag-rij- toertje, genaderd waren aan den ingang van het paleis en de koning zelf de paarden mende. Een der beide kogels de dader schoot tweemaal vloog dicht langs het gezicht der koningin. Als door een wonder zijn bei den aan het gevaar ontkomen, want de paar den schreden langzaam vooruit om de pa leispoort door te gaan. De dader, 19 jaar oud, vluchtte, volgens de eene lezing, maar werd door een student en een ander persoon op straat gegrepen en aan de politie overge geven volgens eene andere lezing werd hij onmiddellijk door de schildwachten en de politie gevat en het pistool in bewaring ge nomen. Hij is een pasteibakkersbediende en was eerst sedert kort te Madrid gevestigd. Hij beleed zijne misdaad en moet verklaard hebben, dat hij, in geldelijken nood verkee- rende, zich van het leven had willen beroo- ven, maar dat hem een vriend den raad had gegeven den koning te dooden. Hij zeide verder medeplichtigen te hebben éen dezer is reeds in hechtenis, eert ander wordt nog opgespoord, 's Avonds heeft de koning zich naar de opera begevennatuurlijk ontbrak het niet aan de levendigste ovaties. Volgens een later bericht is de dader weer op vrije voeten gesteld. Het nieuwe Fransche ministerie heeft aan de vertegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland doen weten, dat er wordt prijs gesteld op de beste verstandhouding tusschen zijn land en de vreemde mogendheden. In Kaboul zijn de Engelschen nog niet voor goed teruggekeerd. Zij moeten voorzichtig wezen, daar men niet genoeg op zijn hoede zijn kan voor geheime aanvallen, waaraan zij van de zijde der Afghanen blootstaan. Zij vreezen voor geheime ondernemingen, en misschien niet ten onrechte. De lamilie van den Emir zal weldra naar Indie worden gezonden. In de Transvaal is door de boers eene ver gadering gehouden, waarop zij Paul Krugers als hun voorzitter kozen. Alles ging bedaard in zijn werk, doch nog bedaarder kwam ge neraal Wolseley Verkondigen dat Engeland vol strekt geen plan had ooit hun de onafhanke lijkheid terug te geven. De arme ex-Khedive van Egyptenog altijd te Napels woonachtig, waar hij het voor ziju doen arm heeft hij moest zijne juweelen verpanden wordt bedreigd met een inbe slagneming van al zijne onroerende goederen ten behoeve der Egyptische regeeving. GEMENGDE BERICHTEN. 's-Gravenpolder. Oudanks eenige tegenwerking heeft de nieuwjaaiscollecte alhier de aanzienlijke som van 376,75 opgebracht. De bedeeling had Donder dag plaats; zestig huisgezinnen werden van geld, de kens en katoen voorzien. Wemeldings. Al was hst weder den laatsten dag van '79 koud en guur, toch glinsterden de aangezich ten der armen alhier van innige tevredenheid, terwijl zjj zich met hun potje of emmertje erwtensoep huis waarts spoedden. En bezocht men de plaats, voor- loopig voor de kokerij ingericht, daar evenzeer straalde dankbare Voldaanheid van het gelaat der menscheu- vrienden, toen zij de eerste vrucht hunner volharding mochten plukken en inde dankbare blikken allerwege hunne eerste beloouing vonden, 't Deed goed, daar de hoogstgeplaatsten in onze gemeente bezig te zien met de voorproef te nemen van het eten, dat zij weldra aan de minstbedeelden zouden uitreiken, 't Was aangenaam te hooren, boe al de benoodigde erwten voor de ruim 200 porties door een landbou wer waren cadeau gegevenen hoe voor de rjjstsoep- bedeeling van aanstaanden Zaterdag een ander zjjn gemest kalf zou slachten. Zulk een begin belooft veel goeds en waar bl jjkens openbare afkondiging plus minus 200 door de chris telijke weldadigheid is verzonden voor christelijk on derwijs, evangelisatie en zendingsvereenigingen, daar kan de commissie met grond verwachten, dat voor eigen armen de giften zullen toevloeien. Biervliet. Diusdag II., 's avoods, stond de hof stede van Van Renterghem in laaie vlam. Zij is totaal afgebrand alleen het huis bleef gespaard. Negentien beesten werden een prooi van het vuur, terwijl slechts 3 heesten, 2 koeien en een paard gered werden. De brand is bepaald aan kwaadaardigheid toe te schr.jven, dtwijl men op den eersten kerstdag aldaar ook getracht had brand te stichten, die echier toen niet gelukt was. Tot nogtoe heeft men den dader niet kunnen ontdekken, terwijl Woensdag 1.1. de ju stitie uit Middelburg zich naar deze gemeente heeft begeren om een onderzoek in te stellen. Men meldt in de N. if. Ct. uit Bath De felle wind hield reads zulk een opruiming onder het drijfijs op de Schelde, dat een sleepboo je uit Ant werpen Dinsdagmiddag bijna zonder letsel de rivier tot hier kon af3toomen. 't Is nu ruim drie weken geleden, dat we de laatste zeebooten zagen. Men meldt in de N. R. Ct. uit Walsoorden, 31 DecemberDe We ster-Schelde is aan onze zijde bijna zonder ijs, terwjjl het jjs van hier naar Ant werpen ook zoover is opgeruimd, dat heden reeds eeuige zeestoombooten zij" voorbijgevaren. Aan den Zuidbeveland-oever zit nog veel ijs, dat echter door den nog al bevigen wind spoedig zal zijn opgebroken. Men denkt den stoombootdienst WalsoordenVlake op a. s. Vrjjdag tot Hansweert te heropenen. In de omstreken van Maastricht en Njjmegen is hel ijs aan het kruien. Nabij Werkendam is een detachement van het bat. mineurs en sappeurs bezig het ijs te vernielen. Door de plotseling, ingevallen dooi is op het eiland Marken het huis van den lichtwachter door jjsscbuiving totaal vertu'jjzeld. De lichttoren is ge lukkig gespaard gebleven. De meuschen iti het woon huis aanwezig zijn met levensgevaar gered, terwjjl huisraad enz. verloren is. Omtrent een moord, te Lemele gepleegd, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld In den avond van den eersten Kerstdag werdeu de buren van zekeren Z. T. geroepen om, daar deze overleden was, de nabuursplichten te vervullen, bestaande in het zoogenaamd afleggen van het ljjk. Terwijl men daarmede bezig was, zagen de buren dat zich om den hals van den overledene een striem bevond, alsof er een touw om geweest was. Nadat hiervan aan den dokter en later aan den burgemeester van Om men bericht was gezonden, heeft zich de justitie, vergezeld van een geneesheer, naar Lemele begeven en aldaar de vrouw van Z. T. verhoordtenge volge daarvan en van de verklaringen van de gehoorde getuigen, alsmede van liet resultaat der gehouden igkschouwing, is genoemde vrouw in voorloopige hech tenis genomen, als verdacht van haren man op den 25sten December jl. gewelddadig om bet leven te hebben gebracht. De vrouw moet steeds alle schuld aan den dood van haren man blgven ontkennen. Zij is omstreeks 30 jaar oud. De man, met wien zg ongeveer 6 jaar getrouwd was en wien zij voor vier jaar een kind schonk, was ziekelijk en 20 jaren ouder dan zjj. Te Arnhem is eeD groot in aanbouw zjjnd huis van drie verdiepingen ingestort. Er hadden geen ongelukken plaats. Een landbouwer te Haarlemmermeer, die van z\jn paard viel, is spoedig daarna aan de gevolgen overleden. Te Wolvega is Zondagavond een boerenhuizing met 22 stuks hoornvee en 2 paarde», benevens de landbouwproducten en de inboedel, een prooi der vlammen geworden. Een vierjarig knaapje te Muntendam ia, terwijl het zich alleen buiten bevond, al spelende in een zich achter 't huis bevindenden zinkput geraakt en gestikt. Maandagochtend werd op een land te Koog aan de Zaan het lijk gevonden vau een 26jarige dienst bode, beroofd van haar sieraden en beuisje. Het geval doet een zware misdaad onderstellen Men verneemt, dat reeds een persoon in hechtenis is ge nomen. Te Amsterdam wordt weldra een omnibusstoom- bootdienst geopend, met 13 bootjes, aansluitende aan en ter aanvulling van den tramdienst. Zoo zal er o a. een bootje varen naar de Stads-Riellanden. De be doeling isiDavolging van de Parjjsche mouclies. Een veldwachter te Broek in Waterlaud is door de roede van een in werking zijnden watermolen gtdood. De politie te Groningen heeft een goede vangst gedaan. Zij arresteerde eene bende van niet minder dan 14 jongens, 14 a 15 jaar oud, die voor het meerendeel reeds herhaaldelijk met haar kennis maakten wegens gepleegde diefstallen. Thaus hadden eenige manden en kisten met wijn en cognac, neergezet in den gang van het coucerthuis, de aandacht getrok ken. Te 4 uur in den namiddag van Dinsdag werd door een deel van het gezelschap het eerste bezoek gebrechl en, aangemoedigd door het goede succes, was langzamerhand de geheele bende present en werd voor en na die voorraad aangesproken, tot eindelijk, nadat reids 8 fLsschen wijn en 3 flesscheu cognac waren gestolen, een der jongens een flesch liet val len en door het geraas de kastelein toeschoot en hen verjoeg. In den vooravond had de politie eeni- gen van hen beschonken zien loopen en deze om standigheid leidde, toen de aangifte tot haar kwam, spoedig tot opsporiug van het edele gezelschap. Som migen der bengels werden smoordronken te bed ge vonden. -- Uit Bazel wordt van 26 December gemeld Terwijl in de laagle eene strenge koude heerseht, heeft men in de hoogte eene zachte temperatuur, In het Schwarzwald stond op bet hoogland van Ho- henschwand de thermometer op 6 graden boven nul, zoodat de houthakkers, die aldaar aan 't werk waren geweest, verbaasd opkeken, toen zjj bij de terugkomst bemerkten dat m-n in de laagte streng vriezend weder had. Op 23 dezer teekende de the-mometer op de Uetliberg bij Zurich ongeveer 10 graden warmte. Te Davos, een verblijf voor lijders aan longziekte, had men zacht zonnig weder, terwjj! in het lager gelegen St. Gallen de bewoners hunne geiten, die aldaar een voornaam middel van bestaan uitmaken, met kleedereD en vellen tegen de felle koude moesten dekken. Terwijl vele meeren zoo vast liggen dicht gevroren dat er dagelijks op het jjs wordt geloopen, heeft men op het Wallen stattermeer 6 graden warmte, zoodat aldaar ook langs de oevers nergens ijs te vinden is. Op den St. Gothard heeft men zacht weder, doch ten zuiden van Geuève 12 graden koude. Rondom Bazel ziet men 'e winters altoos een aautal vogelsoorten, die er naar voedsel komen zieken. Tbans blijven die allen in de hooge streken. Naar aanleiding van dit bericht schrijft een inge zetene te Hermeskeil aan de Köln. Zeitung het volgende Sedert het begin van dezen winter hadden wjj hier te Hermeskeil, 1665 voet boven Amsterdamsch peil gelegen, slechts eenmaal 11 graden ouder nul Reaumur, en wel den 16 dezer, des ochtends te 5 uren. De thermometer teekende gewoonlijk 4 5, dikwijls slechts 3 graden onder nul. Bjj vergelijking met andere plaatsen, onder anderen het nabijgelegen Trier, alwaar men 20 en 18 graden onder nul had, tegen bjj ons slecht» 5, hadden wjj zeer zacht winterweder. Den 25sten ging ik in een open sleede van Hermes keil naar Trier. De thermometer teekende hier nog geen 2 graden onder nul. Wjj hadden tot uan bet Moezeldal nog den heerlijksten zonneschijndoch daar hing een dikke koude mist. Toen moest de pels worden aangetrokken, daar de koude in het dal onuit staanbaar was. Des namiddags te 4 uren ging ik uit Trier terug en ondervond toen hetzelfde in om gekeerde orde hoe hooger wjj kwamen, zooveel te zachter werd de lucht. Met den avond werd het zelfs zoo aangenaam, dat twee jonge dames, die waren medegegaan, het met mjj betreurden, dat wij zoo spoedig weer te huis waren aangeland. Het verschil in temperatuur was zoo groot, dat ik, op de hoogte gekomen, mjjn pels moest afleggen. Dit echooue, heldere, warme weder hebben wij nu bjjna twaalf dagen achtereen gehad, waarna gisteren de dooi is ingevallen, die het voor de lage streken niet aange naam zal maken. Wanneer onze geduchte massa soeeuw door regen wegspoelt, bestaat er voor de lage Rjjn- en Moezelstreken gevaar. Onze hoogst gelegen beken zjjn bjjna geheel vrjj van jjs, terwjjl de Moezel vast ligt. Zulke abnormale standeu van het weder heb ik nog niet beleefd, en ik acht de waarneming belangrjjk genoeg om ze u ter openbaarmaking mede te deelen. Ken hevige brand woedde Zondagavond te Boston, die etteljjke huizen van kooplieden vernielde en o. a. ook het etablissement der heeren Houghton, Osgood en Co., uitgevers vau de Atlantic Monthly. De geheele schade beloopt, naar men wil, 1 mtllioen dollars. De firma Houghton leed een verlies van 130,000, waarvan 76,000 door de assurantie ge dekt is. De boeken in haar raagazyn zjjn allen door het vuur verteerd, doch gelukkig zijn haar ctiché's en manuscripten gered. Zjj annonceerde binnen drie dagen het werk te zullen hervatten. Omtrent de ramp in Schotland bevatten de Londenscbe bladen thans kolommen druks waaruit we het volgende mededeelen. De bovenbouw van de middenste 13 pjjleri is geheel weggerukten van die pijlers zelf (hooge jjzeren pilaren) zjjn slechts de lage steenen voetstukken blijven staan. Ofschoon men reeds duikers aan het werk zette, het ft men van den verongelukten trein lot dusver alleen kunnen terugvinden een ledigen waggon. De rivierbtdding is op de plek vol drijfzand, zoodat men vreest dat allee spoedig ondergewoeld zal zjjn. Eén ljjk is drjjvende gevonden: dat van eene bejaarde vrouw. Volgens de spoorweg-directie bevatte de trein, toen bjj het laatste station vóór de brug verliet, 75 passagiers. Met de beambteu en eenige niet-hetalende kinderen mee, mag het aantal der verongelukten een kleine 100 bedragen hebben. De wind was Zondagavond zóo sterk, dat voet gangers langs de Tay van tjjd tot tjjd zich op den grond moesten leggen, om niet in het water te worden geblazen. Kapitein Scott, op het oefenings-schip Mars, dat beneden de brug voor anker lag, verhaalt hoe hij op de brug hel oog gericht hield, verwachtende dat zjj straks voor den storm bezwjjken zou, en niet anders meeuende of men zou bjj zulk noodweer met geen trein den overtocht wagen. Men maakt er den beambten een verwijt van, dat zjj den trein lieien gaan. De plaateeljjke pers bepleit het herbouwen van de brug op geringere hoogte en met dubbel spoor. Het thaus vernielde gewrocht werd eerst anderhalf jaar g-ledeD, den 30 Mei 1878, voor het verkeer op;ngesteld. De gevolgen van den sterken dooi doen zich in Belgie reeds gevoelen. Door den grooteu toevoer van water uit de verschillende zjjriviereo, door het smelten der sneeuw en den overvloédigeu regen der laatste dagen is de Senne reeds op verscheidene plaatsen uit hare oevers gestreden en heeft Z'j de laag gelegen lauden overstroomd. De laatste berichten, d. i. van 31 December 's ochtends, omtrent de werkstaking der mjjnwerkers in de Boriuagj luiden vrij gunstig. Ue rust is on gestoord gebleven en in alle mijnen neemt het aantal werklieden toe, dat den arbeid hervat. Te Berlijn heeft de justitie weder eene dieven bende in handen gekregm, bij welke een heel ma gazijn gestolen kleederen, beddegoed en andere voor werpen zijn gevonden, nagenoeg alles blijkbaar afkomstig uit buizen van voornamen rang. Te Alt Ofen heeft een ontploffing plaats ge had, veroorzaakt door dynamietpatronen, die men op een kachel had gelegd. Verscheidene menschen ver loren daarbij het leven. Te Santa Dominica op Sicilië is zoo veel sneeuw gevalleD, dat de deuren en vensters er door versperd zjjn. Men vreest dat 20 huizen zullen instorten, zij zjjn reeds door de bewoners verlaten. Op de Can8ri8che eilanden zjjn verscheidene dorpen overstroomd, waardoor aanzienljjke schade werd aangericht. Het getal immigranten, in November van 1879 in Amerika aangekomen, is driemaal grooter dan dat van November 1878. In de 12 maanden, ein digende 30 Nov. 1879, kwamen 181,000 immigran ten aan, tegen 120,000 in de 12 maanden, die Nov. 1878 eindigden. Het getuigenis van den Tint s-correspondent te Philadelphia over Edison's nieuwe electrische lomp luidt wel zoo gUDStig mogeljjk. Het uieuue licht (zoo verzekert hij) leent zich even uitmuntend tot huiselijk als tot openbaar gebruik. Het kan opgedraaid worden tot een schitterenden glans, en neergedraaid tot eene schemering. De aanleg ervan levert niet de geringste moeiljjkheid op. Het geeft geen hitte. Het veroorzaakt geen brandgevaar. Het verspreidt geen rossen gloed, maar een tchjjnsel zoo blaok als zonlicht. En eindeljjk het is goedkooper dan alle ander licht. Een toevoer ervangelijkstaande met 10,000 kub. voet steenkolengas, kost een stuiver of tien. Met andere woorden, de kosten zouden nog geen 40ste bedragen van die vau gaslicht. Beter kan men al niet verlangen 1 De Times, die het nieuwe licht spoedig in Europa denkt te zien ingevoerd, richtte intusschen tot de belanghebbenden bjj de gasverlichting nogmaals eene troostende toe spraak. Al komt (zoo betoogt het blad) de electrische lamp in algemeen gebruik, dan behoeven de dagen van het gaslicht volstrekt nog niet geteld te Sjjn. Het nieuwe verdringt niet altoos het onde, maar strekt dikwgls om het oude te verbeteren. Toen het gaslicht werd ingevoerd, meende men dat du de kaarsen hadden afgedaanen ziet 1 voor vetkaarsen kregen we stesrine-kaaraen wier fabrikaat een be langrijken tak van njjverheid uitmaakt. Toen de stoom als beweegkracht optrad, vreesde men dat het gedaan zou weten met den paardenhandelmaar het tegen deel had plaats juist de aanleg van spoorwegen deed het gebruik van meer paarden noodig worden. Even zoo zal vermoedeljjk het electrisch licht, wel verre van het gaslicht uit te blusscben, allereerst strekken om, door eene gezonde concurrentie, het fabrikaat der gasfabriekeo beter en minder duur te doen worden en verder, om voor de aauwending ervan nieuwe wegen te openen. Mocht het gaB als verlichter op den tweeden rang gedrongen worden als verwarmer heeft het nog eene gansche toekomst voor zioh. (A'. R. Ct.) In zekere Hongaarsche stad wilden onlangs vier jongelieden, behoorende tot de soort die men wel eens jeunesse dorde noemt, schaakspelen. Een zonderlingen inval kreeg thans eeD hunnerhet biljart van het koffiehuis, waar ze zich bevonden, werd in 64 ruiten verdeeld en als schaakbord gebruikt. De plaats van de stukken werd door volle wjjnflessohen, die van elkander door keoteekenen onderscheiden waren, inge nomen en de bepaling gemaakt, dat ieder van de spelers, die een zet deed de strijders hadden lich in twee partjjen verdeeld, elk bestaande uit twee personen de verplaatste wjjnflesoh moest uitdrin ken. De strjjd op dit geïmproviseerde schaakbord op gewone borden in den regel zooder bloedigen na sleep had het gevolg, dat de vier spelers weldra in den vorm van „lijken" onder het „schaakbord" lagen. Gelukkig echter behoeft aan het woord „ljjken" hier geene andere beteekeuis te worden gehecht dan die, waarin de studenten het gewoouljjk bezigen. Een Amerikaan heeft weer een nieuwe manier van adverteeren uitgevonden, nl. om op koekjes van witte suiker, van verschillenden vorm en grootte, met een onschadeljjke verf korte aankondigingen te druk-

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2