Goes, den 20 December 1879. Burgemeester en Wethouders, J.G. DE WITT HAMER, lie Secretaris, HiKTMA N. De Voorzitter zegt, al dadelijk te moeten opmerken, dat de kosten voor de gemeente zicb reduceeren tot de verwarming en Terlichting der lokalen, en dat burg. en wetb., om de urgentie der zaak, de finacciëele com missie daarop niet hebben gehoord. De heer jhr. De Mirees vin Swinderen betuigt, met groote ingenomenheid san het plan tot instel ling san uormaallessen ter sersauging van de oefen school te hebben kennis genomen. Het behoeft geen betoog, dat de verwezenlijking vau dit plan een groot belang voor de gemeente is; de voordeelen zoowel directe als indirecte die eruit kunnen voortvloeien zijn vele. Toch heeft hjj een oogenblik geaarzeld, om met deze voordracht medé te gaan. De vra3g rees bij hem, of het niet eenigszins prematuur was, uitgaven te doeo zonder zekerheid te hebben, dat het plan van den inspecteur verwezenlijkt zal worden. Met het oog op het geringe bedrag en de urgen tie der zaak wil hjj hierover heenstappen. Spreker wenschte echter medetedeelen, dat hij daar om niet geacht wil worden, volkomen instemming met het plan aan den dag te leggeu. Onze onderwijzers zullen met het geven der nor aallessen belast worden. De vraag is: zullen z:j iet met werk overladen worden? Zij zijn toch ook "eds aan de burgeravondschool werkzaam. Terecht epaalt de wet op het lager onderwijs in art. 24 dat e onderwijzers, om bedieningen te bekleeden, goed- euring van Ged. Staten, die burg. en wetb. en de laatselijke schoolcommissie booren, moeten hebfceu. Wanneer de aanvrage van de ouderwijzers bij burg. n weth. komt, zullen deze te beoordeelen hebben, of de heeren niet overladen worden met werk, zoodat het onderwijs in deze gemeente eronder lijdtdit moet op den voorgrond staan. Er bestaat een nei ging bij de Regeering, cm de gemeenten allerlei werk zaamheden, die van Kijkswege gedaan moeten wordeD, te laten verrichten op de gemeente-budgetten komen posten voor, die op de staatshegrooting te huis be- hooren; nu zullen gemeente-ambtenaren tevens rijks ambtenaren worden. Het gemeentebestuur zie toe, dat het belaDg der gemeente daaronder niet lijde. Spreker zal overigens gaarne tot het nemen dei' Voor bereidende maatrpgelen medewerken. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van burg. en weth. aaDgenomen. VIH. Aan dé orde ia de benoeming van leden en een voorzitter der financiëele commissie voor 1880. De Voorzitter wyst tot stemopnemers aan de heeren Kakebeeke en mr. De Jonge van Ellemeet. Voor de vacature Van der Feltz worden uitgebracht op de heeren Den Boer 9, Kakebeeke 2 stemmen, Steketee 1 stem. Voor de vacature Massee erlangen de heeren Massee 6, Quist en Kakebeeke elk 2 9teiomen, Van der Hoek en Steketee eene stem. Niemand de volstrekte meer derheid verkregen hebbende, heeft eene nieuwe stem ming plaats, waarbij de heeren Massee 8, Van der Hoek 2 stemmen, Quist en Steketee ieder eene stembekomen. Voor de vacature mr. De Jonge van Ellemeet ver eenigen zich op de heeren mr. De Jonge van Elle meet 9 en Steketee 3 stemmen. Voor de benoeming van een Voorzitter bekomen de heer mr. De Jonge van Ellemeet 10 stemmen, Den Boer en Massee ieder eene stem. Zoodat zijn verkozen tot voorzitter mr. De Jonge van Ellemeet en tot leden de heeren Den Boer en Massee, die allen zich deze benoeming laten welgevallen. IX. Voor twee leden der Commissie voor het ont werpen der verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, waarvan de burgemeester ambtshalve lid en voorzitter is, wordeo uitgebracht: Voor de vacature Van der Feltz op de heeren Pilaar 8, Kakebeeke 2 stemmen, mr. De Jonge van Elle meet en jhr. De Marees Van Swinderen ieder 1 stem. Voor de vacature mr. De Jonge van Ellemeet op mr. t)e Jonge van Ellemeet 9 stemmen, Van der Hoek en Kakebeeke ieder 1 stem (1 briefje in blanco). Zoodat zijn benoemd de heeren Pilaar en mr. DeJonge van Ellemeet, die zich deze keuze laten welgevallen. X. De Voorzitter zegt, dat nu nog moet geschie den de aanwijzing der leden van de Commissie, die burg. en weth. zullen bijstaan bij het voorloopig vast stellen van het Kohier van den Hoofd. Omslag. Deze aanwijzing, aan den Voorzitter overgelaten zijnde, worden door dezen benoemd de heeren Den Boer, Van der Hoek en Steketee, welke zich die aan wijzing laten welgevallen. XI. De heer mr. De Jonge van Ellemeet wijst op het ongerief en de belemmering, die het staan van de diligence voor het Kantoor vau van Gend en Loos in de Lange Kerkstraat veroorzaakt. Na eenige discussie, waaraan de heeren dr. Van Kenterghem, Kakebeeke, Ochtman en de Voorzitter deelnamen, belooft de laatste een onderzoek te zullen doen instellen en zoo mogelijk de belemmering te doen ophouden. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. TWEEDE KAMER. Blijkens het voorloopig verslag van de Kamer over bet wetsontwerp tot instelling van een post spaarbank, kon de meerderheid der leden zicb vereenigen met het beginsel, waarvan bij dat ontwerp wordt uitgegaan. Anderen daarent egen bestreden dat beginsel, terwijl er voorts waren, ook onder de voorstanders, die in het wetsontwerp zelf een bewijs zagen, dat aan een behoorljjke regeling dezer zaak moeilijkheden verknocht waren en zich dns bun oordeel daarover voorbehielden. LANDBOUW EN VEETEELT. In de Gironde is een veulen vau volbloed Engelsch ras geboren, dat alle paardenkenners in verbazing heeft gebracht. Het is namelijk sneeuw wit, en zal, wanneer bet later in een Parijsche manége rijdt, misschien het eerste zuiver witte paard zijn, dat daar ooit aanschouwd is. Om de phylloxera (druifluis) te verdelgen heeft zekere heer Dalmas de takken van zijn wijngaard omwonden met dun koperdraad, en toen een stroom van een sterke Voltasche batterij er door laten gaan. Zoowel de volwassen insecten als de eieren moeten volkomen gedood zijn door de eleetrieiteit. RECHTZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. Dinsdag 30 Dec. zijn door de rechtbank de vol gende vonnissen gewezen I. in zaken behandeld 19 December jl. tegen lo. J. O., 15 j., te Goes, wegens diefstal ver oordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. A. 0. M., te Wissekerke, wegens mishan deling veroordeeld tot 1 boete c. e. 3o. R. A. De M., schipper te Middelburg, we gens overtreding der wet op de Directe belastin gen veroordeeld tot 25 boete e. e. 4o. C. Van E., 41 veearts en F. V., 21 j. arbeider, beiden te Yzendijke, wegens onderlinge mishandeling veroordeeld de le tot tien en de 2e tot vijf gulden boete c. e. 5o. A. Van de V., 26 j te Yzendijke en H. S 26 j., laatst te Yzendjjke, thans huzaar te 's-Hage, wegens rebellie veroordeeld ieder tot drie dagen cell. gev. straf c. e. 6o. J. J. Van den B., 23 j., arbeider te Sint Kruis, wegens rebellie veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. II. in zaken behandeld op 23 December jl. tegen lo. W. H 20 j., werkman te Middelburg, we gens opzettelijke verbreking van afsluiting veroor deeld tot zes dagen cell. gev. straf c. e. 2o. W. L., 42 j te Vlissingen, beschuldigd van bedelarij. Vrijgesproken. 3c. A. K., 42 jr. en A. H., 37 j., beiden werk lieden te Vlissingen, wegens diefstal veroordeeld ieder tot 14 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. J. M., arbeider te Domburg, wegens mis handeling veroordeeld tot vier dagen cell. gev. straf c. e. 5o. C. D., 64 j., wed. A. D., te Westkappelle, beschuldigd van bedelarij. Vrijgesproken. 6o. G. K., 19 j., daglooner te Nieuw en St. Joos land, wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete c. e. In de civiele terechtzitting van het gerechts hof te 's-Gravei-hage van Maandag isarrest gewe zen in de zaak van mr. Van Deinse c. s. tegen Mannekus. Het bof heeft het vonnis der recht bank te Middelburg vernietigd en de eisohers in bun verzoek niet ontvankelijk verklaard. MARKTBERICHTEN. GOES, 30 December 1879. BOTER per K. G. (Ned. eg) 1,48 a 1,60 EIEREN per 100 stuks - 6,a ROTTERDAM, 29 December 1879. Aardappelen, ajuin en eieren zonder aanvoer. Vlas. Door ae feestdagen is de omzet op het land niet groot geweest, ofschoon de vraag voor goed Vlas blijft aanhouden. Heden werden ongeveer 14,000 steen ter markt aangevoerd, meerendeels bestaande uit gemeen en zeer gemeen Vlas, waarvoor minder vraag bestond en waarvan dan ook een groot gedeelte onverkocht is gebleven. L ij n z a a d ruim aangeboden en ofschoon voor het puikste nog fS zelfs f8,05 besteed werd, was de koop- lust algemeen niet zoo levendig als de vorige week, ROTTERDAM, 30 December 1879. Op de Veemarkt waren gisterenen heden aange voerd; - paard, 806 runderen, 125 vette- en graskal veren, 11 nuchtere kalveren, 32 schapen of lammeren, 8 varkens, 4 biggen. De prijzen der boter waren heden als volgt: 1ste quai. f72, 2de qual. f66, 3de qual. f62. AMSTERDAM, 29 December 1879. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 504 runderen, waarvan de prijzen waren vette 1ste quali- teit 0,84, 2de qual. /0.76, 3de qual. 0,70 per kilo 108 nuchtere kalveren - a 9, 236 vette varkens 45 a 54 c. per kilo. Tarwe in loco zonder noteering en op levering onveranderd, Maart f356. Rogge in loco bij kleinig heden iets hooger, Petersb-. f210, 212, jarige Taganrog f206, 210, 214, jarige Galatz f200, 202, op levering iets flauwer, Maart f212, f211, 210, 211, Mei f210, 211. Van Koolzaad en Lijnzaad niets verkocht. Raapolie vast, vliegend f33'/», Jan. f341/», Mei f341/,, 34'i„ 34s/8, Sept./Dec. f351/,. Lijnolie vast, vliegend f311/», jan. f31, Jan./Mei 13l5/s, Maait/Mei f 317/s, 32, Juni/Aug. f321,,. Petroleum flauw, loco f101/». LONDEN, 29 December 1879. Veemarkt. Puike Runderen waren schaarschen de prijzen zijn onveranderd er was weinig kooplust en de roteering is 2 a 4 d. per 8 tf verlaagd. Schapen 2 d. per 8 16 gedaald voor puike en 4 d. voor ord. en inf. qual. Kalveren met weinig handel en nagenoeg onveranderd in prijs. Varkens iets hooger verkocht. PR1JZÉN PER KILOGRAM: Runderen prima 0.99 a 0.85; infer. 0.71 a 0.66 Schapen - 1.12 a 0.96; - 0.90 a 0.83 Kalveren - 0.99 a j - 0.83 a Varkeus - 0.71 a - 0.60 a Goes. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1880 | | pagina bijlage 2