Donderdag 1 Januari, 67sle Jaargang. 1880. N°. 1. Jij deze courant behoort een bijvoegsel, ermis- en andere vermakelijkheden. OFFICIEELS MEDKDEELINGEN. GQ£S, 31 December 1879. Si UJNSTiNlËU WS~ GOESCHE D« uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woxnsdag- enf?kijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75 Alzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatBt, Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. i Bjj direote opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vau NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. evattendeVervolg raadsverslag, Tiveede lamerLandbouw en VeeteeltBechts- -n en Marktberichten. Onze jaarlijksche bezoekster, de kermis, heeft e»r eens de aandacht getrokken, nu er op nieuw i poging werd aangewend om baar voorgoed j deur te wijzen Wij brengen buide aan het dagelijksch bestuur voor de spoedige wijze, waarop zij deze quaestie uit de voeten beeft gemaakt. Er is, gelooven wij en wij zeggen liet niet niet ingenomenheidomdat er zoovele andere de gelijker zaken zijn die eer belangstelling ver dienden geen quaestie, die zoo spoedig en lievig de gemoederen in beweging brengt als de ker mis, en de ijveraars ervoor maken zich in hun over dreven ijver zoo licht schuldig aan uiiskeiping en verguizing van ben, die hun de jaarlijèche gast willen ontnemen. Daarom is het gewenscht zoo spoedig moielijk een pleit te doen beslechten, dat daarover uitsirank ïal doen. En dit toonde ons dagelijksch botuur te begrijpen. Buitengewoon was de belangstelling op de laan- dagavond gehouden raadszitting, en zeke ver namen velen met ingenomenheid de beslissig. Ook wij deden dit. Wie zich de in 1876 door ons gescrevan artikelen, onder den titel Een oude kenniin een nieuw gewaad herinnert, zal nog wel weln dat wij tegen afschaffing zijn. Wij wezen er toen op zonder te 'gel te drukken op de financieele voordeelen toe er elk jaar wel eens eenige dagen mogen ?n, die door ontspanning nieuwen lust en krach.schen- ken voor de dagelijksclie beslommeringen jbaraan Reeft ieder, van welken stand ook, behoe. De meer bevoorrechten in onze maatschappij'naken 't zomers een reis, brengen eenige maantu aan ene badplaats door, zoeken afwisseling d'f een ijtoer te maken en hebben honderden ndere gelegenheden om zich te vermaken. Tegenover hen staat een groot aantal uur- mooten, die, eiken dag hard - werkende in in inne hoogst noodige behoeften te voorzn, er et aan kunnen denken om voor uitspning iel geld uit te geven. nEn nu die tijd daarvoor eenmaal is vaststel»!, men de kermis wegnemen om wat «voor de plaats te geven Wij erkennen de goede bedoeling va ben, c, getroffen door de zedeloosheid, welkej ker- iis met zich brengt, baar voor eeuwi.killen verbannen. Zij doen bet uit innige ovejgiiig, dat daardoor 's ïnensclien heil wordt berderd. Maar wanneer wij hun vragen wat ilt gij ervoor in de plaats geven? dan verwijzrie ons naar kerk, revivals, zendingsscholen en z'ings- feesten, alleen toegankelijk en te geniete voor geloovigen van een soort. 'avaar dus reeds zoo'n scherpe afschep terkelijk gebied heersclit, wil men die oc >rengen op liet maatschappelijke. Aan hun zijde is dus ook zeer grooWver- rijving. Voor onderlinge vermaken, d -odig zijn als zout bij onze spijzen, lie ene ooren, en liet men hun bet wool i de icht, zij maakten van de wereld een meelwaarop niets werden gehoord (1 chtingen en men slechts ernstige gezicl ischouwen. Ook zij begrijpen niet, dat juist die v'aken er veel van liet harde en oiiaangeirameiUnen Mrgoeden, dat door zoogenaamden godsij't en ior dagelijksclie ^esloinineringen wordtjeeg- jebracht, dat zij kunnen meewerken tot lering, waar er zoovele andere oorzaken rijdering zijn aantewijzen. Te midden va enot werd menig verbroken band we «sloten. op ver- Men make van de wereld toch niet een verza meling van verschillende kloosterser is al ge noeg afscheiding. Wij wezen er in 1876 tevens op, boe ook bij andere gelegenheden onzedelijkheid plaats heeft, en weten niet de schuld aan de kermis zelve maar aan de ineuschen. Ontwikkelt hen liet werd in onze raadzaal nog gezegd leert ben gevoel voor liet sclioone verkrijgen, werkt Floralia's, volksvoorstellingen in de hand, en men zal eene andere richting geven aan de uitspanningen des volks. Maar nog eens die medewerking vraagt men te vergeefs van hen, die afschaffing eischeti. De kermis kon een goede bondgenoote wezen om liet volk ook bij zijne vermaken te leiden, zoo inen slechts baar niet zoo minachtend be jegende. Als de geestelijke voorgangers eens hun invloed aanwendden om de kerinisgangers, die trouw onder hun gehoor zijn of onder hun invloed staan, van het gepaste van een onschuldig vermaak en van liet ongepaste van al hetgeen den menscli onteert, te overtuigen, zonder hen tot eene al te strenge afzondering te willen overhalen, zij zouden mis schien dan meer nut kunnen stichten en minder huichelaars kweekei). Er is dan ook niet éene gelegenheid, of zij kan tot buitensporigheid aanleiding geven. Op welk gebied men zich ook beweegt, men heeft altijd misbruikers, en de schoonste zaak wordt daardoor vaak in miscrediet gebracht. Wat onze vermaken betreft mochten wij wel eens een voorbeeld nemen aan België, niet omdat men daar zich niet overgeeft aan uitspat tingen wie zou dat verwachten maar omdat men daar den slag hezit, met voorbijzien van rang en stand, onderling te genieten en zich gepast te vermaken. In dien geest was dan ook indertijd ons ker- misplan. Dat dit nog niet werd uitgevoerd, het kan zeker grootendeels worden toegeschreven aan die weinige aaneensluiting, welke er tusschen de verschillende standen bestaat. Geen hunner geven wij afzonderlijk schuld daar van aan allen is liet te wijten. Nog de afge- loopen kermis bewees dit, toen de leden van Volks vermaken te Goes schitterden door afwezigheid op een bal, waarop zij kosteloos toegang hadden, alleen wijl het gegeven werd in een bepaald lokaal, bestemd voor zooals men dat gelieft te noemen hoogeren, die zei ven ook lid van de zelfde vereeniging zijn en met wie inen op een Sint-Nicolaasfeest wel broederlijk samen wil zit ten, mits het dan in een ander lokaal slechts ge schiedt. Zulk eene zonderlinge opvatting moet wijken. Maar daar tegenover staat, dat de z. g. hooge ren in rang zidi beijveren om alles te vermij den wat aan zulke kleingeestige ideeën voedsel geven kan 1 Zij kunnen, m'et handhaving van hun rang, genoeg doen om de gereserveerde houding van de anderen weg te nemen. Gezamenlijk feestvieren kan ook vooral de over moedige!! in tooin houden, en invloed uitoefenen op liet gedrag van lien, die zicli zoo licht mis dragen. Met afschaffen verbetert men niet, of men moet iets beters voor het afgeschafte in de plaats geven, maar doet men dit niet, dan verbetere men liet bestaande Dit geldt vooral van de kermis. Met haar vindt men hij velen steun ter verbetering; zonder haar verbittert men en maakt men den toestond ernstiger. Van autoriteiten is het vooral plicht te zorgen, dat in die richting worde voortgegaan onverbiddelijk streng in het handhaven van alles, wat daartoe kan meewerken, zijn zij behulpzaam in liet bevorderen van goede vermaken. En onderling samenwerken kan ook op dat gebied vooral veel goeds tot stand breng n. Bij koninklijk besluit van 25 December 1879 No. 17 is aan «7. Trimpemet ingang van 31 December e. k., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester van Kloetinge, met dankbetuiging voor de vele in die betrekking bewezen diensten. .?r* Mayer, tot dusver tijdelijk leeraar aan de .Rijkslandbouwschool te Wageningen, is met 1 Jan. benoemd tot leeraar in de landbouwscheikunde aan die school, tevens belast met de leiding der werk zaamheden van liet aan die instelling verbonden proef station. Morgen (Donderdag 1 Januari) herdenkt G. C. Van Blilterswijk den dag, waarop hij vóór 30 jaren zijne functie van Sasmeester aan het üoesche Sas aanvaardde. Aan een woord van waardeering onzerzjjds willen wij het niet laten outbreken. Hij was al die jaren een eerlijk, trouw en ijverig ambtenaar der gemeente, en met genoegen vernemen wij dat het Dagelijksch Bestuur besloot dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Wij weusehen hem nog vele jiren kracht en lust toe, om op dezelfde wijze die functie waar te nemen. In de Zierikzeesclie Nieuwsbode komt een bericht voor uit onze gemeente over de sehopl- spaarbank-ijuaestie, in het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen be handeld. De inzender laakt daarbij het niet inwinnen van het gevoelen der onderwijzers door de com missie, die deze quaestie moest onderzoekeo, en schrijft ten slotte «Op éene zaak heeft de commissie niet ge let, en wel op deze, dat op de algeiueene ver gadering van Zuid-Bevelatidsche onderwijzers, onder voorzitterschap van den heer mr. J. H. De Laat de Kanteris besloten dat het sparen op de scholen niet is aan te raden. Zonder io eene beoord» eling van de motieven tot dit besluit te tred n is het wel als stellig aan te nemen, dat de Goesehe hoofdonderwijzers niet zullen medewerken om die vergadering een slag in het aangezicht te geven." De inzender verkeert in eene dwaling, waar hij schrijft dat de bewuste commissie adviseerde tot de instelling van schoolspaarbanken op vier van de vijf lagere scholen in Goes. Haar mandaat strekte zich zoover niet uit; de conclusie vsn haar rapport drukte dan ook alleen de wenschelykheid uit, om tot die oprich ting over te giau. Op de laatste vergadering is haar eerst op gedragen de uitvoerbaarheid te onderzoeken, en daarbij wd degelpk uitdrukkelijk verzocht dit te doen in overleg met lib. ouderwijzers. Wij twijfelen er niet aan, of genoemde heereo zullen gaarne da commissie terzij stian, en, aangemoedigd door de gunstige rapporten over de werking dier spaarbanken, o. a ook tot ons gekomen uit Middelburg zooals in ons vorig nommer ie,rd gemeldoverleggen of afwijking van het eenmaal op de vergadering van Z.-B. onderwijzers genomen besluit niet wenschelijk zijn zou. In ieder geval geven wij hh. onderwijzers de verzekering dat het depirtement Goes be paald op hunne modewerking wel prjjsstelt, en bij de diseussiën over da bewuste quaestie dit een der eerste en voornaamste punten van over leg uitmaakte. OurleliiiMlc. In de raadsvergadering van 6 December is, ter vervulling van periodieke aftreding als lid van het Burg. Armbestuur alhier, gekozen de heer P. Mol Johz., tevens voorzitter van gemeld college, die echter zich gedrongen gevoelde voor die benoeming te bedanken. In de zitting van Maandag 11. drukte de voorzitter zijn leedwezou uit over dat besluit, terwjjl bij nieuwe stemming de heer Mol met alj^emeene stemmen weer werd herkozen. Iet het oog op den drukkend- de heer P. Mol Jzn. thans niet langer geaar zeld die benoeming aan te nemen. Door de kiesvereeniging De Grondwet te Middelburg is tot candidaat gesteld, voor de door het vertrek van jhr. mr. .7. W. M. Schorer opengevallen plaats in da Provinciale Staten, mr. N. C. Lambrechtsen Van Ritlhem. De M. Ct. verneemt, dat de Minister van Waterstaat enz. da postambtenaren heeft aan geschreven, om de door middel van den hec- tograaf vermenigvuldigde stukken voortaan tegen het tarief der gedrukte stukken ter verzending met de post toe te laten, zoodra zij met minstens vijf en twintig exemplaren tegelijkertijd ter post worden bezorgd. Zij moeten voorts voldoen aan het vereisehte, dat het stuk een karakter van algemeenheid bezit en dat al de exemplaren volkomen met elkan der overeenstemmen. De officier van gezondheid van het In disch leger dr. W. Ilamaker en de bakende schilder Louis Apol te 's-Hage hebben zich aangeboden om den derden tocht met de Wil lem Barents mee te maken. Uit no. 38 van het letterkundig week blad De Portefeuille blijkt nader, dat de tegen woordige redactie van het Magazin für die Lite- ratur des A us lande* dan heer Taco 11. De Beer heeft uitgenoodigd, zijne artikelen over de neder- landsche letteren in dit blad weder voort te zetten. SCHEEP VAARTBERICHTEN. Maandagnacht is op Sehooneveld-bank ten noorden van bet lichtschip der Wielingen gestrand het Engelsche driemastschip Alexander Mackenzie, kapt. Homeword, 3 Dec. van New- York gezeild naar Antwarpen en geladen met 21520 HL graan. Het schip zal vermoede lijk verloren zijn. Assistentie van het loods wezen en een sleepboot zijn derwaarts gezon den. De bemanning is gered. (W. R. Ct REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen bet beroep naar 's-Heer Abts- en Sinoutskerke door den candidaat H. F. O. 77. Ulfers. Yerseke De tweede Kerstdag werd in onze gemeente recht feestelijk gevierd. Door de zorg van onze geachte predikantsvrouw en van vrouw C. De Jong werd, niettegenstaande de strenge koude, in het kerkgebouw der Herv. gemeente een rijk versierde kerstboom opgericht Onze hooggeachte leeraards. Vermaas, die daar toe bereidwillig de ochtendbetu t liet stilstaan, nam even bereidvaardig de leiding vau het kinderfeest op zich. Des namiddags werden de kleinere, des avonds de grootere kinderen recht feestelijk ont vangen. Na met een kort gebed en toespraak de feestelijkheid te hebben ingeleid, gaf onze leeraar aan de Zondagsschoolonderwijzers O. Oostdijk, O. Van den Endt en Ary Prosman gelegenheid om tot en met do kinderen te spreken. De verschillende toespraken werden afgewisseld met toepasselijk gezang, begeleid door het orgel spel van mevrouw Vermaas, die haar welluidende seraphine daartoe had afgestaan. Daarna werden de kinderen, ten getale van 200, onthaald en bovendien met keurige kerstboekjes begiftigd. Wij meenen uit naam der commissie te spreken, waar wij openlijk dank brengen aan allen, die hunne belangstelling g-toond en de com missie door Wunne liefdegiften gesteund hebben. Bier\liet. Zaterdagavond gaf de rederijkers kamer Jacob Fan hennep" eene tooneelvoorstel- ling ten voordeele der armen, die bij het geringe entree van 30 en 60 cents z/.iver 66 opbracht. Vriend Fritz bij de Goesenaren zoowel be kend werd ten tooneele gevoerd. De Kamer kweet zich uitmuntend van haar taak. Op den 2 Ion Januari zal da rederijkerskamer nVomzsarts" te Colijèsplaat eeue opvoering geven, nenget ten voordeel» der

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1